Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω ( ή καλυτερανα αποκτησω) 3 παιδια αν βεβαια καταφερω να να βρω καποια. Δε με πολυνοιαζει το φιλο και πιστευω οτι τοοικονομικο θεμα ειναι μια υπεκφυγη γιατι οσο περισσοτερα χρηματα εχει μια οικογενεια τοσο πιο κακιασμενα και εκτος πραγματικοτητας βγαινουν τα παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω ( ή καλυτερανα αποκτησω) 3 παιδια αν βεβαια καταφερω να να βρω καποια. ...

:redface::redface::redface::Καλά, αν έχεις χρήματα, μπορείς να τ' αποκτήσεις, ή από την Αγορά ή με ... φιλανθρωπικές διαμεσολαβήσεις του τύπου "γίνε κι εσύ ανάδοχος με 0,62€ την ημέρα"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Χώρια που είναι τελείως εγωιστικό ή λίγο να θεωρείς ότι το μεγαλύτερο "κατόρθωμα" ή η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα είναι ένα παιδί.



Αφού όλοι ξέρουμε ότι την μεγαλύτερη προσφορά στην ανθρωπότητα την έκανε η μητέρα μου, όταν με γέννησε. :1eye:

λολ :loltooth:
+1


Κατά τα άλλα, το να κάνεις απλώς ένα παιδί δεν λέει τίποτα. Μπορεί να βγει βιαστής, εγκληματίας, πρεζάκι, αλκοολικός.
Να πεις ότι θα κάνεις ένα ΕΞΥΠΝΟ παιδί που θα προσφέρει στην ανθρωπότητα και θα συνεχίσει το λαμπρό έργο σου; Αυτό μάλιστα.
σωστα. ή το ενα ακρο θα βγει το παιδι ή το αλλο. δε ξερω για σενα αλλα εγω περισσοτερο περηφανη θα ημουν αν το παιδι μου εχε ενα φυσιολογικο αικιου αλλα ηταν καλη ψυχη και βοηθουσε εθελοντικα οσους εχουν αναγκη παρα αν δημιουργουσε το 3D κινηματογραφο.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos777

Νεοφερμένος

Ο nikos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τα παιδια ειναι χαρα! Ειναι το νοημα της ζωης,χωρις αυτα δεν ξερουμε τι θα πει οικογενεια! Τα παιδια ειναι ευλογια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σωστα. ή το ενα ακρο θα βγει το παιδι ή το αλλο. δε ξερω για σενα αλλα εγω περισσοτερο περηφανη θα ημουν αν το παιδι μου εχε ενα φυσιολογικο αικιου αλλα ηταν καλη ψυχη και βοηθουσε εθελοντικα οσους εχουν αναγκη παρα αν δημιουργουσε το 3D κινηματογραφο.
πρωτα απο όλα να εχει καλη ψυχη και υγιή ισορροπημενο χαρακτηρα..
και μετα να εχει νοημοσυνη και τα υπολοιπα..
δεν ειναι πανω απο ολα η εξυπναδα,,τα μεγαλυτερα εγκληματα στον κοσμο τα εκαναν διεστραμμενοι εξυπνοι..

το ιδανικο ειναι και καλο παιδι,,και εξυπνο..
οπως λεμε,,και καλος και ομορφος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παλιά ήθελα, τώρα δε θέλω.
Είναι μεγάλη ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει τα τελευταία χρόνια, όχι, δεν θα το ήθελα με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τα πρώτα χρόνια ως παντρεμένη δεν πολυήθελα, μετά όμως που πέρασα τα τριάντα άρχισα να το σκέφτομαι με τον άνδρα μου. Σήμερα έχουμε δύο μωράκια, ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Είναι ωραία να σε κοιτούν στα μάτια και να σου γελάνε, να ξέρουν πως έχουν εσένα να τα φροντίσεις. Βέβαια δεν είναι και όλα ρόδινα, οι ευθύνη παραμένει ευθύνη. Αλλά όταν δεν θα έχω τις ίδιες δυνάμεις και δεν θα μπορώ ενδεχομένως ούτε τον εαυτό μου να κουμαντάρω, θα ξέρω πως θα έχω μια παρηγορία, κάποιον να μιλήσω μαζί του και θα παίρνω κουράγιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αλλά όταν δεν θα έχω τις ίδιες δυνάμεις και δεν θα μπορώ ενδεχομένως ούτε τον εαυτό μου να κουμαντάρω, θα ξέρω πως θα έχω μια παρηγορία, κάποιον να μιλήσω μαζί του και θα παίρνω κουράγιο.....
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...:whistle:

Πωπω...

Ας κάνουμε μια ανάλυση του τι είπες μόλις τώρα...
1)Είπες εμμέσως πλην σαφώς, ότι η συμφορουμίστριά μας είναι αρκετά χαζή, ώστε να της φάνε τα λεφτά και να την πετάξουν στους πέντε δρόμους... Θα μου πεις, πρακτικά θα τους τα δώσει η ίδια, αλλά μην γελιόμαστε... Όλοι δίνουν την περιουσία που έχουν (αν έχουν) στα παιδιά τους, αλλά φροντίζουν κιόλας να έχουν εξασφαλισμένο τον εαυτό τους...

2) Έβγαλες αυτά τα 2 παιδιά κωλοχαρακτήρες, που θα εκμεταλλευτούν τους γονείς τους για να τους βουτήξουν τα χρήματα...

Δεν λέω ότι δεν γίνονται αυτά, ούτε ότι ο κόσμος είναι άγιος και τέτοια δεν συμβαίνουν πουθενά... Αλλά το έχεις παρακάνει... Δεν είναι όλος ο κόσμος σαν καθημερινό σήριαλ στην τιβί... Παιδιά έκανε η γυναίκα όχι τέρατα...

Αυτό ήταν η απόλυτη ισοπέδωση... Στην τελική, μην μιλάς σε κανέναν, μην βγαίνεις έξω, μην έχεις καμία επαφή, γιατί ο καθένας μπορεί να σε εκμεταλλευτεί... Back to the caves!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...:whistle:


Χαχα cacofonix, διάβασα και άλλα μηνύματά σου, μου θυμίζεις έντονα έναν φίλο που είχαμε και που οι απόψεις σας ταίριαζαν, όμως κατά βάθος ήταν ένας συναισθηματικός χαρακτήρας που κρυβόταν πίσω από την κυνικότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...:whistle:
"Τι λάθος έκανα και τα παιδιά μου δεν με αγαπάνε?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δυστυχώς έχω άπειρα παραδείγματα και τα περισσότερα του συγγενικού μου περιβάλλοντος. Οι γονείς έγραψαν την περιουσία στα παιδιά είτε για φορολογικούς λόγους, είτε για οτιδήποτε άλλο και τώρα ούτε καλημέρα δεν τους λένε.

Χαχα cacofonix, διάβασα και άλλα μηνύματά σου, μου θυμίζεις έντονα έναν φίλο που είχαμε και που οι απόψεις σας ταίριαζαν, όμως κατά βάθος ήταν ένας συναισθηματικός χαρακτήρας που κρυβόταν πίσω από την κυνικότητά του.
Γενικά έχω φάει πολλά χαστούκια στη ζωή από ανθρώπινες σχέσεις. Τα περισσότερα σε σχολείο, στρατό, και από συναδέλφους. Αλλά και πολλά χαστούκια από "φίλους" και λοιπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...:whistle:

Οτι προφανως εκανα πολλα λαθη οσον αφορα στη διαπαιδαγωγηση τους.

Ή θαρρεις πως ο κυριος υπαιτιος της αυτης συμπεριφορας ειναι καποιος αλλος?!
(ρητορικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δυστυχώς έχω άπειρα παραδείγματα και τα περισσότερα του συγγενικού μου περιβάλλοντος. Οι γονείς έγραψαν την περιουσία στα παιδιά είτε για φορολογικούς λόγους, είτε για οτιδήποτε άλλο και τώρα ούτε καλημέρα δεν τους λένε.


Γενικά έχω φάει πολλά χαστούκια στη ζωή από ανθρώπινες σχέσεις. Τα περισσότερα σε σχολείο, στρατό, και από συναδέλφους. Αλλά και πολλά χαστούκια από "φίλους" και λοιπούς.


Δεκτόν, άλλωστε συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Ναι και η διαπαιδαγώγηση των παιδιών είναι ασφαλώς σημαντική, αλλά από εκεί και πέρα θεωρώ πως οι άνθρωποι γεννιούνται και με έναν χαρακτήρα. Δεν αποκλείονται αυτά που γράφεις και δικαιολογημένα, άλλωστε ποιος είπε πως οι άλλοι είναι αγγελικά πλασμένοι; Όμως αν όλοι ξεκινούμε με το σκεπτικό ότι κάποιος κάποια στιγμή "θα μας την φέρει" τότε θα φρενάρουμε διαρκώς, από φόβο μήπως δεν έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να μας επιβεβαιώσει εκ των προτέρων πως θα μας φερθούν τα παιδιά μας. Αν όλοι είχαμε τις ίδιες αμφιβολίες, εγώ και εσύ δεν θα υπήρχαμε σήμερα για να επικοινωνούμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αν όλοι είχαμε τις ίδιες αμφιβολίες, εγώ και εσύ δεν θα υπήρχαμε σήμερα για να επικοινωνούμε......
Ααααα ρε μάνα....
αααααα ρε πατέρα...
δεν μπορούσατε να αμφιβάλλετε λίγο;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ααααα ρε μάνα....
αααααα ρε πατέρα...
δεν μπορούσατε να αμφιβάλλετε λίγο;;; :P


Γιατί ρε συ Μαρίνα;;; Η ζωή είναι ωραία.....:D, είναι και το e steki..... για ξανασκέψου.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Οπως και να χει, δεν θα θελα με τίποτα να μην μπορώ να προσφέρω τα απαραίτητα στο παιδί μου. Για παιδιά ούτε λόγος. Εδώ οι δικοί μου τρώνε πλέον από τα έτοιμα, και με σχετικά καλούς μισθούς, πόσο μάλλον για κάποιον που παίρνει 600-800€. Δεν μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου και θα θρέψεις και 3ο άτομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οπως και να χει, δεν θα θελα με τίποτα να μην μπορώ να προσφέρω τα απαραίτητα στο παιδί μου. Για παιδιά ούτε λόγος. Εδώ οι δικοί μου τρώνε πλέον από τα έτοιμα, και με σχετικά καλούς μισθούς, πόσο μάλλον για κάποιον που παίρνει 600-800€. Δεν μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου και θα θρέψεις και 3ο άτομο;
Δε νομίζω ότι οι μισθοί γενικά είναι πιο υψηλοί, οι περισσότεροι εκεί κυμαίνονται.
Άμα θες πολύ ένα παιδί, γνώμη μου είναι πως τα καταφέρνεις.
Κόβεις από 'δω, κόβεις από 'κει και όλα καλά. :)
Δε χρειάζεται το παιδί το super-duper υλικό αγαθό.

(Σαν μια θεία μου. Μου έλεγε ότι η ξαδέρφη μου-κόρη της, έχει υπολογιστή, τηλεόραση, κινητό και κάτι άλλα ενώ είναι δευτέρα δημοτικού και παρόλο αυτά δεν είναι χαρούμενη. ΜΑ ΓΙΑΤΙ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Φαντάσου να βγάζεις 600-800€, να μην έχεις δικό σου σπίτι, να πρέπει να δώσεις στην καλύτερη 300€ ενοίκιο το μήνα. Πώς θα ταϊσεις ένα 3ο στόμα; Δύο φίλοι μου κάνανε παιδιά και πλέον δεν βγαίνουν καθόλου από το σπίτι και βοηθάει σε όλα η οικογένεια. Δηλαδή να κάνω παιδί για να επιβαρύνω την οικογένειά μου κι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top