Ζαμπονοκασεροπιτάκια

Ζαμπόν Κασέρι

Νεοφερμένος

Ο Ζαμπόν Κασέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ως λάτρης της ζαμπονοκασερόπιτας είπα να σας παραθέσω μια εύκολη συνταγή με θαυματουργά αποτελέσματα! ;)

Υλικά:
1 φύλλο σφολιάτας
10 φέτες ζαμπόν ψιλοκομμένες
10 φέτες γκούντα ψιλοκομμένες ανακατεμένες με ένα αβγό χτυπημένο
λίγα μανιτάρια (προαιρετικά)
2-3 ροδέλες ντομάτας (προαιρετικά)
1 κρόκο με λίγο νερό ανακατεμένα για το άλειμμα
Εκτέλεση:

1. Απλώνετε το φύλλο στον πάγκο και βάζετε μέσα όλα τα υλικά. Το τυλίγετε σε ρολό και το τοποθετείτε σε βουτυρωμένο ταψάκι. Το τρυπάτε από πάνω με το πιρούνι και το αλείφετε με τον κρόκο.

2. Ψήνετε στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια.

Εγώ το ρολό το έκοψα σε ροδέλες και τα ζαμπονοκασεροπιτάκια μου, μου βγήκαν κάπως:
P6150043.jpg

* Μην το παρακάνετε με την γέμιση, μην σας πω να βάλετε λιγότερη δοσολογία απο αυτή που περιέχει η συνταγή γιατί εγώ ως γνωστό λιγούρι έβαλα παραπάνω και η γέμιση ήταν υπερβολική.*
Καλή επιτυχία & Καλή σας όρεξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εγώ είχα φτιάξει μια παρόμοια πίτα, μόνο που είχα βάλει κρέμα γάλακτος και τσενταρ τυρί! Γιάμι γιάμι! ^^

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • n1393802261_30289974_2776439.jpg
    n1393802261_30289974_2776439.jpg
    53.9 KB · Εμφανίσεις: 323

Ζαμπόν Κασέρι

Νεοφερμένος

Ο Ζαμπόν Κασέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με τσενταρ τυρί είχα δει και εγώ μια συνταγή αλλα πήγα supermarket και δεν είχαν και έτσι αποφάσισα να φτιάξω την παραπάνω.
Νόστιμο φαίνεται! Να κανονίσουμε να μου κάνεις το τραπέζι καμία μέρα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
@Ζαμπόν Κασέρι νομίζω έπρεπε να τα ψήσεις λίίίγο παραπάνω, γιατί μου φαίνονται λίγο άψητα.
Κατα τ' άλλα κάνει και η μαμά μου τέτοια με διαφορετική γέμιση κάθε φορά, μαι φορά τα' χε κάνει μόνο με κέτσαπ και τυρί (νομίζω βάζει και κάποιο αλλαντικό, αλλά δεν είμαι σίγουρη), πολύ καλό κι εύκολο πάντως.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαμπόν Κασέρι

Νεοφερμένος

Ο Ζαμπόν Κασέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όντως έπρεπε να τα ψήσω λίγο παραπάνω.. Δεν πειράζει όμως! Την επόμενη φορά! ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Την έκανα και εγώ την συνταγή! Οι αδερφες μου ξετρελάθηκαν! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Φαίνεται εξαιρετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαμπόν Κασέρι

Νεοφερμένος

Ο Ζαμπόν Κασέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Chemysterious όντως είναι εξαιρετικό! Να το ξανακάνεις! :)
Παύλο φτιάξε την συνταγή και θα με θυμηθείς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top