Ερώτηση για μεταβίβαση μεριδίου Ο.Ε - Ευθύνη

georgefl

Νεοφερμένος

Ο georgefl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω απεγνωσμένα να βρω πληροφορίες για το εξής πρόβλημα:

1. Στα 19 μου και για λόγους που τότε δεν κατανοούσα πλήρως αλλά έπρεπε να υπακούσω, έγινα εταίρος σε Ο.Ε με ποσοστό 19%. Οικογενειακή επιχείρηση.
2. Στα 23 μου ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΑ το ποσοστό μου στην μητέρα μου διότι δεν είχε νόημα να πληρώνω τον ΟΑΕΕ (δεν είχα έσοδα ποτέ από την επιχείρηση). Κατά συνέπεια δεν έχω πια την εμπορική ιδιότητα.
3. Σήμερα, στα 25-26 μου, η επιχείρηση δυστυχώς δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις τραπεζικές της υποχρεώσεις διότι πολύ απλά δεν μπορεί να εισπράξει ούτε ένα ευρώ από την αγορά. Και λόγω της κατάστασης, δεν συμφέρει καν να κινηθεί δικαστικά εναντίον των πολλών οφειλετών της (άλλωστε δεν έχουν τίποτα στο όνομά τους που να έχει αξία).

Αν κάποιος ξέρει να απαντήσει, θα ήθελα να μάθω / επιβεβαιώσω τα εξής:

1. Παρότι έχω αποχωρήσει από την επιχείρηση εδώ και 3 χρόνια, όπως το καταλαβαίνω τώρα, έχω πλήρη ευθύνη για τις δανειακές υποχρεώσεις που δημιουργήθηκαν όσο ήμουν ομμόρυθμος εταίρος της, σωστά;

2. Εάν η επιχείρηση ΔΕΝ καταφέρει να καταβάλλει τις δανειακές της υποχρεώσεις, σημαίνει αυτό ότι οι τράπεζες θα κινηθούν εναντίον όλων των εταίρων, συμπεριλαμβανομένου εμού; Αν ναι, μπορούν να μας κηρύξουν όλους σε πτώχευση αν δηλώσουμε αδυναμία πληρωμής των δανείων αυτών;

3. Τι θα σημαίνει να πτωχεύσω και εγώ; Μπορώ να ξανανοίξω επιχείρηση κάποια στιγμή στο όνομά μου ή να συμμετέχω σε επιχείρηση εμφανώς (π.χ. Ε.Π.Ε.); Αν ναι, οι πιστωτές θα έχουν ακόμα δικαίωμα να διεκδικήσουν τα όποια περιουσιακά στοιχεία περιέλθουν στην κατοχή μου από τις νέες μου δραστηριότητες;

Μεγάλο μπλέξιμο, το ξέρω τώρα. Και άδικο γιατί δεν ήξερα τι έκανα και οι γονείς μου δεν είχαν κανέναν να τους συμβουλέψει σωστά. Απεναντίας, δεν θα μπορούσαν να τους συμβουλέψουν χειρότερα...

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει γιατί προσπαθώ να βρω την καλύτερη λύση με τις όσο το δυνατόν λιγότερες συνέπειες.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top