Πρόβλημα με τα ελληνικά

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
(mod και admin κάθομαι και κοιτάζω πολύ ώρα τις κατηγορίες και δεν μπορώ να το ταιριάξω κάπου!)


Καλημέρα :) Για δώστε μου τα φώτα σας. Ο φίλος μου αγόρασε υπολογιστή. Του έδωσα το cd ακι των windows XP professional που έχω κι εγώ. Να σημειώσω ότι εγώ, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ extra στο pc ΔΕΝ έχω το πρόβλημα.

Πάμε να δούμε μια ταινία κατεβασμένη από νετ με υπότιτλους σε .srt αρχείο. Τους εισάγει ΚΑΝΟΝΙΚΑ (οπότε μη μου πείτε φταίνε τα codec να κατεβάσει άλλο πρόγραμμα) ΑΛΛΑ είναι... κινέζικα. ΑΝ πάει να ανοιξει το αρχείο με, πχ word και διαλέξει unicode greek τα αναγνωρίζει και τα διαβάζει. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με κάτι αρχειάκια σε basic που είχε φτιάξει [κάποτε που έφτιαχνε παιχνιδάκια για υπολογιστή] και όλα τα Ιnterfaces με το χρήστη που είναι στα ελληνικά είναι μη αναγνωρίσιμα.
Έχουμε κοιταξει regional settings κτλ και ΔΕΝ είναι εκεί το πρόβλημα (σωστά ρυθμισμένα με greek κτλ είναι). Έχετε καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο? Η πως διορθώνεται? Δεν φταίνε τα .srt γιατί πχ σε μένα αλλά και σε...όλους όσους ξέρω παίζουν κανονικά, δεν έχει πρόβλημα να γράψει πχ ένα νέο αρχείο σε ελληνικά ή να διαβάσει ένα document σε ελληνικά μόνο σε τέτοιες φάσεις βγάζει προβλήματα...

Καμιά ιδέα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
πας control panel->regional &language options
στο tab advanced και στο πεδίο language for non-unicode programs επιλέγεις greek....
(θα ζητήσει το cd των windows)


λογικά μετά θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα με τα ελληνικά!

Ελπίζω να βοηθήσει............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα δούμε... του το είπα και θα το κάνει μόλις πάει σπίτι...

Thx :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν δεν δουλέψει αυτό τότε υπάρχουν κάποιοι players που θέλουν και πάλι να διαλέξεις κάτι στο font για να παίξουν τα ελληνικά. Αν και δεν νομίζω ότι αυτό είναι καθώς θα το είχες δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top