A serious man (2010)

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
A serious man (2010)

Σκηνοθεσία: Ethal Coen, Joel Coen
Σενάριο: Ethal Coen, Joel Coen
Πρωταγωνιστές: Michael Stuhlbarg, Richard Kind, Fred Melamed, Sari Lennick

Ο Λάρι Γκρόπνικ είναι ένας καλός άνθρωπος.
Είναι ένας στοργικός σύζυγος, ένας αφοσιωμένος πατέρας κι ένας αξιόλογος καθηγητής που πάντα επιλέγει τον σωστό δρόμο όταν έρχεται αντιμέτωπος με διάφορους πειρασμούς.
Μια μέρα όμως όλα αρχίζουν να πηγαίνουν στραβά για τον Λάρι.
Τι συμβαίνει όταν ο κόσμος χωρίζεται σε άσπρο ή μαύρο και παύει να υπάρχει το γκρι;

Πηγή Σινεμά
https://new.e-go.gr/cinemag/movies.asp?catid=10177&subid=2&pubid=6814568


Προσωπική άποψη: Δεν μου άρεσε. Έφυγα στην μέση της ταινίας και ειναι η πρωτη φορά που το κάνω. Θα την παρω και σε dvd να την δω και ελπιζω να αλλαξω γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Πείτε με κενή, άσχετη, επιφανειακή, πείτε με όόοοο,τι θέλετε. Βλέπω πάρα μα πάρα πολλές ταινίες από μικρή. Πρώτη μου φορά κοιμήθηκα σε ταινία. Τόοοσο not my type. :/ Πάντα απορούσα πώς είναι δυνατόν να κοιμηθεί κάποιος στο σινεμά. Μάρω μην την πάρεις, θα σου πω εγώ τι γίνεται στο τέλος :lol: (στη μέση μόνο μη με ρωτήσεις τι γίνεται, όταν δεν κοιμόμουν αντήλλασσα sms να περάσει η ώρα) :redface::redface:

Είχε κάποια ωραία στοιχεία αλλά ήταν επιμέρους και δε στάθηκαν ικανά να μου εγείρουν το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μου άρεσε πολύ.
Για την αναπαραγωγή της Αμερικής του 1960, με τα κοστούμια, την τεχνολογία, την αρχιτεκτονική.
Για την αναπαράσταση της εβραϊκής κοινότητας, με σαρκασμό, χιούμορ, καρικατουρίστικη διάθεση. Από τα Yiddish στην αρχή, την προφορά καθ' όλη τη διάρκεια και τα εβραϊκά με αμερικανική προφορά κατά τόπους.
Για το ανελέητο χιούμορ των Κόεν (αν δε σας έχουν αρέσει οι άλλες ταινίες τους, απλά μην πάτε. Δεν πειράζει). Σουρρεαλισμός, ειρωνεία, μία σοβαρότητα και τραγωδία που υποβόσκει...
Για το πρόσωπο του πρωταγωνιστή, αλλά και όλες τις φυσιογνωμίες, της απεχθείς αντιδράσεις, τις αξιοπερίεργες γκριμάτσες των ηρώων.
Γιατί οι Κόεν λατρεύουν αυτό που κάνουν.

Γιατί να μην το δείτε:
Γιατί δε σας άρεσε το Fargo, το Burn after reading, No country for old men, Big Lebowski. Γιατί δεν ξέρετε τι είναι ο Schroedinger's Cat. Γιατί δεν αντέχετε τις ταινίες όπου πάνε τόσα πράγματα στραβά.
Μόνο το τελευταίο με χάλασε εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Πρέπει να γνωριστείτε με το φίλο μου τότε :D Δυστυχώς δεν ήξερα ότι είναι των Κόεν και ήμουν αρνητική εξ'αρχής από την περίληψη, έλα όμως που δεν ήθελα να του χαλάσω χατήρι εκείνη τη μέρα...

Τα κοστούμια, η αρχιτεκτονική, η φωτογραφία, οι αναφορές και η μύηση στην εβραΐκή κοινότητα καθώς και η προφορά που αναφέρεις ήταν τα μόνα θετικά αλλά αυτό το <<χιούμορ>> αδυνατώ να το κατανοήσω πραγματικά. Ωραίος ο σουρρεαλισμός και οι αξιοπερίεργες γκριμάτσες αλλά δε μου προσέφερε ούτε γέλιο η ταινία (μονάχα από τα νεύρα μου γέλαγα με τις γελοιότητες που συνέβαιναν), ούτε κάτι βαθύτερο π.χ. τροφή για προβληματισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γι'αυτό λέω να την ξαναδω και να της δώσω μεγαλύτερη προσοχή... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top