My blueberry nights (2007)

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Οι νύχτες μου μακρυά σου-Μy blueberry nights (2007)

Σκηνοθέτης: Kar Wai Wong

Υπόθεση: Η Ελίζαμπεθ μοιράζεται τον δύσκολο χωρισμό της με τον ιδιοκτήτη ενός καφέ στη Νέα Υόρκη. Τελικά, αρχίζει να ταξιδεύει, φτάνοντας μέχρι το Μέμφις και την Νεβάδα, όπου γνωρίζει έναν δυστυχισμένο από τον γάμο του αστυνομικό και μια πιτσιρίκα τζογαδόρο. Επιστρέφοντας στη Νέα Υόρκη, η Ελίζαμπεθ δεν θα είναι πια η ίδια.

Κριτική:

Στην μανιέρα που αγαπήσαμε ως μεγαλύτερο και σημαντικότερο εστέτ δημιουργό εν ζωή, βρίσκουμε και στην τελευταία του ταινία MY BLUEBERRY NIGHTS. Χωρίς να διεκδικεί δάφνες ως το αριστούργημά του μετά τα μοναδικά IN THE MOOD FOR LOVE και 2046, "κρατάει" το μοναδικό ύφος και με την κινηματογραφική γραφή ζωγραφίζει με εξαιρετικά χρώματα τον καμβά και τα κάδρα αυτοεκστασιαζόμενος..., επιδεικνύοντας το πληθωρικό του ταλέντο και στη γη της επαγγελίας ! Το απόλαυσα σαν επιδόρπιο με γεύση από καραμέλα, και το "άκουσα" σαν ένα τεχνοκρατικό μουσικό βίντεο κλιπ. Το "είδα" σαν ένα μικρό πρελούδιο του CHUNGKING EXPRESS και μου προκάλεσε το ενδιαφέρον να ξαναδώ το ASHES OF TIME θεωρώντας πως τα αριστουργήματα της δεκαετίας του 1990, DAYS OF BEING WILD και AS TEARS GO BY, είναι εξεπέραστα. Οι ερμηνείες όλων των ηθοποιών είναι "εξομολογητικές" και αυτοσχεδιαστικές στα μέσα έκφρασής τους. Συμπερασματικά, ο κορυφαίος σκηνοθέτης του αιώνα μας, δημιούργησε ένα "τεχνητό όνειρο" που θα σε παρασύρει στο διάβα του από το πρώτο κάδρο του, αν αφεθείς, στην μαγικά ερωτική ατμόσφαιρά του
-Δημήτρης Παπαμίχος

Παράθεσα την συγκεκριμένη κριτική καθώς έχω την ίδια άποψη με τον Δ.Π. και θεωρώ ότι αποδίδει με τον καλύτερο τρόπο το τί σημαίνει αυτή η ταινία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top