Τι είναι ο κομμουνισμός;

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ακόμη μία γνωστή δικαιολογία, ότι ο κομμουνισμός δεν επεβλήθη όπως θα έπρεπε. Παρέκκλινε από τον σκοπό του και μετετράπη σε ένα καθεστώς με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Μα καλά, πιστεύετε ακόμα σε θρησκευτικές ή ιδεολογικές ουτοπίες; Ότι θα εφαρμοστούν ποτέ όλα όσα εξαγγέλλουν θρησκείες και ιδεολογίες; Τέλος πάντων, με τους πιστούς δεν μπορεί να γίνει λογική κουβέντα. :P


αυτό είπα;
για μένα μια χαρά εφαρμόστηκε.
λάθος άνθρωποι πήραν την εξουσία και έγινε αυτό που έγινε.
ουτοπία για σένα.για μένα όχι.αφού το ονειρεύομαι μπορώ και να το κάνω.
αφού έγινε μια φορά και παραλίγο να φτάσει σε εκείνο το σημείο,μπορεί να ξαναγίνει χωρίς τα λάθη.
κάτι άνθρωποι σαν και σας που πιστεύουν μόνο στο χρήμα,καταστρέφουν τον κόσμο.
λυπάμαι.

Και κάτι ακόμη, άντε στη Ρωσία γουστάρουν κομμουνισμό (λέμε τώρα), στις υπόλοιπες πρώην κομμουνιστικές χώρες γιατί είναι - κι εκεί - στο ναδίρ τα ποσοστά; Κι εκεί έχουν τον ζουγκάνοφ (κάπως έτσι δεν τον είπες;);


πρέπει να βάζουμε ταμπέλες δηλαδή;
δλδ αν δεν λέγετε ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΤΑΔΕ ΧΩΡΑΣ ,σημαίνει πως δεν εκφράζει τον κομμουνισμό;

για πες μου εσύ.το κόμμα του πούτιν,ενωμένη ρωσία,που βρίσκεται στο χάρτι;

ενα παραδειγμα θα σου δώσω.λευκορωσία.πες μου τι έχει;κομμουνισμο δεν έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δεν με ξέρεις προσωπικά για να λες κάτι τέτοιο. Αν και μπορείς να μάθεις σε γενικές γραμμές τι στηρίζω. ;)
Για εμένα ο κομμουνισμός απέτυχε, ενώ και ιδεολογικά είναι ουτοπικός και παράλογος, δεν εδράζεται σε πραγματικά δεδομένα.
Απέτυχε και τώρα σαπίζει, όπως ο Λένιν στο μαυσωλείο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
εγω πιστευω σε αλλο θεο.
λεγεται ελευθερη αγορά.
δεν εχω αποδειξεις αλλα πιστευω οτι θα αυτορρυθμιστει προς οφελος μου.

:confused:


τον δικό σου το θεό τον περιμένανε πολλοί και ακόμα τον περιμένουν πολλά πάρα πολλά χρόνια να τους σώσουν.
με αποτέλεσμα 2 παγκόσμιους πολέμους και κάτι ακόμα στην μεση ανατολη.
όταν με το καλό έρθει και κατα δω ο πόλεμος τοτε θα δεις πως θα "ρυθμιστουμε" ολοι μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν με ξέρεις προσωπικά για να λες κάτι τέτοιο. Αν και μπορείς να μάθεις σε γενικές γραμμές τι στηρίζω. ;)
Για εμένα ο κομμουνισμός απέτυχε, ενώ και ιδεολογικά είναι ουτοπικός και παράλογος, δεν εδράζεται σε πραγματικά δεδομένα.
Απέτυχε και τώρα σαπίζει, όπως ο Λένιν στο μαυσωλείο του.


σαπίζει;δεν νομίζω νεογέννητε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ακόμη μία γνωστή δικαιολογία, ότι ο κομμουνισμός δεν επεβλήθη όπως θα έπρεπε. Παρέκκλινε από τον σκοπό του και μετετράπη σε ένα καθεστώς με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Μα καλά, πιστεύετε ακόμα σε θρησκευτικές ή ιδεολογικές ουτοπίες; Ότι θα εφαρμοστούν ποτέ όλα όσα εξαγγέλλουν θρησκείες και ιδεολογίες; Τέλος πάντων, με τους πιστούς δεν μπορεί να γίνει λογική κουβέντα. :P

Όχι δεν είναι δικαιολογία, απλά έτσι έγινε. Πήγαν να εφαρμόσουν κομμουνισμό, και πήραν κάτι άλλο. Απλά η διαφορά είναι ότι αυτοί είναι πεπεισμένοι ότι μπορεί να ξανά γίνει το ίδιο και αυτή τη φορά να πετύχει. Τώρα βέβαια πώς γίνεται κάποιος να πιστεύει στον σωστό κομμουνισμό και να μην θεωρεί εφαρμόσιμο παράλληλα τον καπιταλισμό όπως υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι, κανείς δεν ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω πιστευω σε αλλο θεο.
λεγεται ελευθερη αγορά.
δεν εχω αποδειξεις αλλα πιστευω οτι θα αυτορρυθμιστει προς οφελος μου.
ciela

δεν ειναι το ενα ακρο ή το αλλο

η αγορα και η θεληση πεινα για κερδος ειναι φυσικη απο τη στιγμη που γεννιομαστε και θελουμε να φαμε

αλλα πρεπει να ελεχγεται..
και να μην ξεπερνα ενα σημειο

οποτε οχι,,δεν αυτορυθμιζεται.
αλλα οταν σπασουν οι δικλιδες του θηριου,,απλα η κοινωνια πνιγεται στην απληστεια της και αυτοκαταστρεφεται
αλλο καθολου κερδος για ενα εμπορο ,πχ αλλο οτι θελει. χωρις οριο
και αλλο δικαιο κερδος

οποτε οι κομμουνιστες οριζεστε απο την αλλη ακρη..
δεν υπαρχει μονο απσορο μαυρο..
φασμα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
αυτό είπα;
για μένα μια χαρά εφαρμόστηκε.
λάθος άνθρωποι πήραν την εξουσία και έγινε αυτό που έγινε.
ουτοπία για σένα.για μένα όχι.αφού το ονειρεύομαι μπορώ και να το κάνω.
αφού έγινε μια φορά και παραλίγο να φτάσει σε εκείνο το σημείο,μπορεί να ξαναγίνει χωρίς τα λάθη.
κάτι άνθρωποι σαν και σας που πιστεύουν μόνο στο χρήμα,καταστρέφουν τον κόσμο.
λυπάμαι.
Ο Κομμουνισμός είναι η λύση;;
Αυτό που έγινε στη Σοβιετική Ένωση είναι η κατάρα του οτι ο "άνθρωπος" όποτε αγκαλιάζει την εξουσία και είναι ανέλεγκτος, ξεχνάει και αρχές και θεωρίες.
Ο Στάλιν ήταν ο φασίστας όχι οτι ο κομμουνισμός είναι φασισμός..., μη λέμε οτι θέλουμε.:P:P
Ο φανατισμός οδηγεί σε φασισμό κι απο φανατική ξεροκεφαλιά οι Χ/Κ (Χριστιανοί)+Κομμουνιστές άλλο τίποτε, αυτό φαίνεται στα πόστς.!!
Επειδή δεν επιτρέπεται η επανάληψη των ποστ, τα έχω γράψει: εδώ,κλίκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ο "άνθρωπος" όποτε αγκαλιάζει την εξουσία και είναι ανέλεγκτος, ξεχνάει και αρχές και θεωρίες.

Πολύ ωραία λογική! Να πάρουμε την εξουσία από τους ανθρώπους και να τη δώσουμε στα ζώα!
Εσύ ποια θέση θέλεις στην εξουσία;
---
Μόνο όταν ο λαός έχει την εξουσία ολόκληρη ο ίδιος δε θα εκμεταλλεύεται από κανέναν. Σε κάθε άλλη περίπτωση το έχουμε ζήσει και το ζούμε τι συμβαίνει. Έχουμε καταντήσει να υπάρχουν ένα εκατομμύριο άνθρωποι που κατέχουν τον πλούτο του πλανήτη. Το γαμημένο «αόρατο χέρι της αγοράς» που θα τα ρυθμίσει όλα... Αν αυτή την αγορά δεν την ελέγξουμε δραστικά, αν δεν της κόψουμε το χέρι, τότε προκοπή δε θα δούμε. Θα ζούμε συνεχώς σε μία ιδιότυπη δικτατορία αυτού του ενός εκατομμυρίου ανθρώπων και των μονοπωλίων που ελέγχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ο Κομμουνισμός είναι η λύση;;
Αυτό που έγινε στη Σοβιετική Ένωση είναι η κατάρα του οτι ο "άνθρωπος" όποτε αγκαλιάζει την εξουσία και είναι ανέλεγκτος, ξεχνάει και αρχές και θεωρίες.
Ο Στάλιν ήταν ο φασίστας όχι οτι ο κομμουνισμός είναι φασισμός..., μη λέμε οτι θέλουμε.:P:P
Ο φανατισμός οδηγεί σε φασισμό κι απο φανατική ξεροκεφαλιά οι Χ/Κ (Χριστιανοί)+Κομμουνιστές άλλο τίποτε, αυτό φαίνεται στα πόστς.!!
Επειδή δεν επιτρέπεται η επανάληψη των ποστ, τα έχω γράψει: εδώ,κλίκ

Πολύ ωραία λογική! Να πάρουμε την εξουσία από τους ανθρώπους και να τη δώσουμε στα ζώα!
Εσύ ποια θέση θέλεις στην εξουσία;
---
Μόνο όταν ο λαός έχει την εξουσία ολόκληρη ο ίδιος δε θα εκμεταλλεύεται από κανέναν. Σε κάθε άλλη περίπτωση το έχουμε ζήσει και το ζούμε τι συμβαίνει. Έχουμε καταντήσει να υπάρχουν ένα εκατομμύριο άνθρωποι που κατέχουν τον πλούτο του πλανήτη. Το γαμημένο «αόρατο χέρι της αγοράς» που θα τα ρυθμίσει όλα... Αν αυτή την αγορά δεν την ελέγξουμε δραστικά, αν δεν της κόψουμε το χέρι, τότε προκοπή δε θα δούμε. Θα ζούμε συνεχώς σε μία ιδιότυπη δικτατορία αυτού του ενός εκατομμυρίου ανθρώπων και των μονοπωλίων που ελέγχουν.
Μόνο ένα κομματικό "ζώο" :P ΔΕΝ θα "έβλεπε" το ανε(ξέ)λεγκτος:
Αυτό που έγινε στη Σοβιετική Ένωση είναι η κατάρα του οτι ο "άνθρωπος" όποτε αγκαλιάζει την εξουσία και είναι ανέλεγκτος, ξεχνάει και αρχές και θεωρίες.
Επειδή ΔΕΝ είμαι ζώο ΔΕΝ θέλω καμμία θέση στην εξουσία.... Θέλω όμως ως Πολίτης να μπορώ να ελέγψω την εξουσία κι όταν δεν μου αρέσει να την στέλνω στα σκατά...ως προλεταριάτος, και όχι αν δεν της αρέσω της εξουσίας (του προλεταριάτου) να με στέλνει στα Γκουλάγκ ή στον αγύριστο.
ΔΕΝ μιλάω εγώ πουθενά για αόρατα ή ορατά χέρια της αγοράς ή της ΣΤΑΖΙ ή της KGB κλπ κλπ
¨Ολες οι δικτατορίες, πέφτουν οι περισσότερες (εκ των ένδον) και μάλιστα λόγω του "καταραμένου" ανταγωνισμού, αλλά για την εξουσία... Οπότε τί;;;;)
---
ΥΓ: Συμπερασματικά, είναι τώρα σαφέστερο παρά ποτέ ότι τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την παγκόσμια χούντα. Και είναι σαφές, διότι τώρα αποκαλύφθηκε η μυθολογία της ρεφορμιστικής Αριστεράς για τη δήθεν ύπαρξη δύο πόλων μέσα στην υπερεθνική ελίτ, ενός νεοσυντηρητικού με βάση την αμερικανική ελίτ και ενός «προοδευτικού» με βάση τη γαλλο-γερμανική και ρωσική ελίτ. Είναι λοιπόν φανερό ότι ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος αντίστασης στη Νέα Τάξη είναι ο αγώνας για το χτίσιμο ενός διεθνούς δημοκρατικού αντισυστημικού κινήματος, με στόχο την αντικατάσταση του σημερινού συστήματος συγκέντρωσης της πολιτικής και οικονομικής δύναμης στα χέρια διαφόρων ελίτ με μια δημοκρατική παγκοσμιοποίηση των λαών. Μόνον, δηλαδή, η αυτο-οργάνωση των λαών γύρω από ένα νέο μαζικό κίνημα για συστημική αλλαγή, παρόμοιο με το παλιό σοσιαλιστικό κίνημα, που αυτή τη φορά όμως, μαθαίνοντας από την εμπειρία λαθών του κινήματος αυτού, θα έχει στόχο τη δημιουργία νέων πολιτικών και οικονομικών θεσμών, οι οποίοι θα ελέγχονται άμεσα (όχι μέσω της πολιτικής και οικονομικής ολιγαρχίας) από τους πολίτες, θα μπορούσε να σταματήσει ο κατήφορος της ανθρωπότητας προς τη νέα βαρβαρότητα, στην οποία ωθεί η Νέα Τάξη της υπερεθνικής ελίτ και οι «πόλεμοι» που εξαπολύει για την καθολίκευση και αναπαραγωγή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ο Κομμουνισμός είναι η λύση;;
Αυτό που έγινε στη Σοβιετική Ένωση είναι η κατάρα του οτι ο "άνθρωπος" όποτε αγκαλιάζει την εξουσία και είναι ανέλεγκτος, ξεχνάει και αρχές και θεωρίες.
Ο Στάλιν ήταν ο φασίστας όχι οτι ο κομμουνισμός είναι φασισμός..., μη λέμε οτι θέλουμε.:P:P
Ο φανατισμός οδηγεί σε φασισμό κι απο φανατική ξεροκεφαλιά οι Χ/Κ (Χριστιανοί)+Κομμουνιστές άλλο τίποτε, αυτό φαίνεται στα πόστς.!!
Επειδή δεν επιτρέπεται η επανάληψη των ποστ, τα έχω γράψει: εδώ,κλίκ



ο άνθρωπος όταν έρχεται στην εξουσία,δεν γίνεται ανεξέλεγκτος γιατί ακριβώς δεν είναι ζώο.εγώ δεν συμφωνώ με το ότι είναι στην φύση του ανθρώπου ο ανταγωνισμός.οι άνθρωποι δεν είναι έτσι.έτσι μας κάνουν για να μπορούν να μας ελέγχουν.

μέσα από την μόρφωση και την παιδεία,ο άνθρωπος δεν ξεχνά αξίες,θεωρίες και ιδανικά γιατί τα εφαρμόζει και στην πράξη.

ο στάλιν δεν είναι φασίστας.λέγε ότι θες.εμένα να μου.ξέρω πως ήταν και κανείς δεν μπορεί να με πείσει για το αντίθετο.άλλωστε απόδειξε μου πως όλοι οι δυτικοί δεν κάνουν αυτά που έκανε αυτός.και φαντάσου να έχεις να οργανώσεις μια τόσο μεγάλη χώρα!εδώ η ελλάδα μια σκατούλα είναι δεν μπορεί να μπει μια τάξη σε αυτό το μπουρδέλο!φαντάσου εκεί με εσωτερικους,εξωτερικους εχθρους,αντισταση,πεινα και προβλήματα.τέλος πάντων.δεν θα σου εξηγήσω τωρα απο δω.ειναι κουραστικο να εξηγεις σε ανθρωπους που δεν θα καταλαβουν μεσω ιντερνετ.

διαβασα οσα ειχες,μπορω να πω βαρεθηκα γιατι τα χω ακουσει απο παρα πολλους.αλλά θα σταθώ σε ένα σημείο που με έκανε να γελάσω πολύ.

αλλά και πόσο υπεύθυνο άτομο είναι ο πολίτης τους... που δεν διανοείται ποτέ να κάνει τα ακόλουθα στραβά: (Βάλτε όλα αυτά που εμείς θεωρούμε "δημοκρατικό" δικαίωμα, και είναι πάμπολα....,)
Να κλέψει με όποιονδήποτε τρόπο τη Πολιτεία, δλδ το σύνολο των Πολιτών.
Φτύσιμο/ροχάλα στο δρόμο....
ΓατοΣκυλόσκατα....
Κλείσιμο δρόμων/χώρων δουλειάς/σπουδών... δλδ.....παρεμπόδιση να πάει στη δουλειά/δουλέψει/σπουδάσει κλπ
Επιβολή με δυναμική (ακτιβισμός) ενέργεια, παρανόμων πράξεων σε βάρος των πολλών, άπειρες οι παραλλαγές!!.
Φόνοι-Κλοπές-"απαλλοτριώσεις",καταστροφές, καταλήψεις, κτίσιμο πρύτανη, ξυλοδαρμοί-εκβιασμοί εκπ/κών κλπ κλπ
χχχχ........~νννννιοστή

σοβαρα τωρα...ειναι αυτα πράγματα που γραφεις για να πεισεις τον κοσμο ποσο καλος ειναι ο καπιταλισμος και ποσο κακος ο κομμουνισμος;;δλδ το φτυσιμο,η ροχαλα,τα σκατα στον δρομο και το κλεισιμο των δρομων για να γινουν εργα παιζουν αποφασιστικο ρολο για το κομμα και την ιδεολογια που θα ψηφίσεις;ή μηπως το κτισιμο του πρυτανη,ξυλοδαρμοι και οι εκβιασμοι εκπαιδευτικων;ναι!οι εκπαιδευτικοι γι αυτο δεν κα;νουν σωστα την δουλεια τους!τους δερνουν οι μαθητες.αυτο φταιει!

ελεος αληθεια.εχω διαβασει και εχω διαβασει.αυτο παραπαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

ΥΓ: Συμπερασματικά, είναι τώρα σαφέστερο παρά ποτέ ότι τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την παγκόσμια χούντα. Και είναι σαφές, διότι τώρα αποκαλύφθηκε η μυθολογία της ρεφορμιστικής Αριστεράς για τη δήθεν ύπαρξη δύο πόλων μέσα στην υπερεθνική ελίτ, ενός νεοσυντηρητικού με βάση την αμερικανική ελίτ και ενός «προοδευτικού» με βάση τη γαλλο-γερμανική και ρωσική ελίτ. Είναι λοιπόν φανερό ότι ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος αντίστασης στη Νέα Τάξη είναι ο αγώνας για το χτίσιμο ενός διεθνούς δημοκρατικού αντισυστημικού κινήματος, με στόχο την αντικατάσταση του σημερινού συστήματος συγκέντρωσης της πολιτικής και οικονομικής δύναμης στα χέρια διαφόρων ελίτ με μια δημοκρατική παγκοσμιοποίηση των λαών. Μόνον, δηλαδή, η αυτο-οργάνωση των λαών γύρω από ένα νέο μαζικό κίνημα για συστημική αλλαγή, παρόμοιο με το παλιό σοσιαλιστικό κίνημα, που αυτή τη φορά όμως, μαθαίνοντας από την εμπειρία λαθών του κινήματος αυτού, θα έχει στόχο τη δημιουργία νέων πολιτικών και οικονομικών θεσμών, οι οποίοι θα ελέγχονται άμεσα (όχι μέσω της πολιτικής και οικονομικής ολιγαρχίας) από τους πολίτες, θα μπορούσε να σταματήσει ο κατήφορος της ανθρωπότητας προς τη νέα βαρβαρότητα, στην οποία ωθεί η Νέα Τάξη της υπερεθνικής ελίτ και οι «πόλεμοι» που εξαπολύει για την καθολίκευση και αναπαραγωγή της.
Ναι και το παραπάνω πετυχαίνεται υπηρετώντας τον φασισμό και τον καπιταλισμό...
Στραβά αρμενίζεις, δεν είναι στραβός ο γιαλός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ μονο μια απορια θελω να μου λύσετε. Γιατι όλοι οι κομμουνιστες ειναι τοσο φανατισμενοι; Δε λεω κι εγω συμφωνω με τον κομμουνισμο και πιστευω πως με εκφραζει αλλα μεχρι εκει. Ακουγα φετος απο ενα κοριτσι στην ταξη μου πως αν δεν εισαι γραμμενος στην ΚΝΕ δεν εισαι πραγματικος κομμουνιστης. Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εγώ μονο μια απορια θελω να μου λύσετε. Γιατι όλοι οι κομμουνιστες ειναι τοσο φανατισμενοι; Δε λεω κι εγω συμφωνω με τον κομμουνισμο και πιστευω πως με εκφραζει αλλα μεχρι εκει. Ακουγα φετος απο ενα κοριτσι στην ταξη μου πως αν δεν εισαι γραμμενος στην ΚΝΕ δεν εισαι πραγματικος κομμουνιστης. Ελεος.



Δεν είμαστε φανατισμένοι.Δεν ξέρω τι φαίνεται εδώ.
Απλά,ξέρεις όταν οι λάθος αποφάσεις των άλλων σε επηρεάζουν σε τέτοιο βαθμό και δεν γίνεται τίποτα να αλλάξει προς το καλύτερο,αγανακτείς.Και μετά πάνε και ψηφίζουν τους ίδιους καραγκιόζηδες και ξανά τα ίδια σκατά.Δηλαδή πόσες φορές το ίδιο λάθος.Πόσες φορές θα ξαναπροσπαθήσεις με το ίδιο σύστημα.Αφού βλέπεις πως δεν τραβά.

Δεν ξέρω τι λέει το κορίτσι στην τάξη σου,εγώ πάντως στην κνε γραμμένη δεν είμαι και δεν ξέρω αν θα γραφτώ ποτέ.
Το θέμα δεν είναι εκεί.Τέλος πάντων.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Δεν είμαστε φανατισμένοι.Δεν ξέρω τι φαίνεται εδώ.
Απλά,ξέρεις όταν οι λάθος αποφάσεις των άλλων σε επηρεάζουν σε τέτοιο βαθμό και δεν γίνεται τίποτα να αλλάξει προς το καλύτερο,αγανακτείς.Και μετά πάνε και ψηφίζουν τους ίδιους καραγκιόζηδες και ξανά τα ίδια σκατά.Δηλαδή πόσες φορές το ίδιο λάθος.Πόσες φορές θα ξαναπροσπαθήσεις με το ίδιο σύστημα.Αφού βλέπεις πως δεν τραβά.

Δεν ξέρω τι λέει το κορίτσι στην τάξη σου,εγώ πάντως στην κνε γραμμένη δεν είμαι και δεν ξέρω αν θα γραφτώ ποτέ.
Το θέμα δεν είναι εκεί.Τέλος πάντων.

:)
Το καλύτερο αστείο που άκουσα ποτέ.!!!! :clapup:
Α'.. κι αν γραφτείς, ΔΕΝ σ'αφήνουν να ξεγραφτείς...ΠΟΤΕ.!!
Μόνοι τους θα σε διαγράψουν, λόγους θα βρούν πολλούς, ρώτα κι ένα σωρό άλλους συντρόφους, κι έχουν πάντα την πίκρα του γιατί.;;; αφού η κριτική τους ήταν για το καλό του κόμματος ή του αποκόμματος.
Αλλά η ζημιά στο μυαλό θάχει γίνει, το κόλλημα της αντίδρασης σε ότι δήποτε "θεωρείς" μή αριστερό, θα σε συνοδεύει μιά ζωή.
Διάβασε ιστορία του κομμουνισμού στο 20ο αιώνα, αρκεί για να δείς τα ολέθρια εγκλήματα, όχι απλά λάθη...:mad: να διαβάσεις με τα 2μάτια όχι μόνοφθαλμα...
Έτσι ΔΕΝ θα βαφτίζεις μοναρχοφασίστες ή μαύρη αντίδραση ή καπιταλιστές ή υπηρέτες/δεκανίκια κλπ, όσους δεν βλέπουν, ΜΟΝΟ ότι θέλεις να βλέπεις ΕΣΥ, αλλά κι όποιος άλλος Κομμουνιστής.
Η γνώση είναι δύναμη... κι ο θυμός ή εγωισμός, κρατούν το στόμα ανοιχτό και το μυαλό κλειστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το καλύτερο αστείο που άκουσα ποτέ.!!!! :clapup:
Α'.. κι αν γραφτείς, ΔΕΝ σ'αφήνουν να ξεγραφτείς...ΠΟΤΕ.!!
Μόνοι τους θα σε διαγράψουν, λόγους θα βρούν πολλούς, ρώτα κι ένα σωρό άλλους συντρόφους, κι έχουν πάντα την πίκρα του γιατί.;;; αφού η κριτική τους ήταν για το καλό του κόμματος ή του αποκόμματος.
Αλλά η ζημιά στο μυαλό θάχει γίνει, το κόλλημα της αντίδρασης σε ότι δήποτε "θεωρείς" μή αριστερό, θα σε συνοδεύει μιά ζωή.
Διάβασε ιστορία του κομμουνισμού στο 20ο αιώνα, αρκεί για να δείς τα ολέθρια εγκλήματα, όχι απλά λάθη...:mad: να διαβάσεις με τα 2μάτια όχι μόνοφθαλμα

χαχαχαχα!
:clapup:

ότι πεις!ότι πεις αγαπητέ!

:whatever:

υ.γ.εμένα μου άρεσαν όλα σου τα ανέκδοτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Έτσι ΔΕΝ θα βαφτίζεις μοναρχοφασίστες ή μαύρη αντίδραση ή καπιταλιστές ή υπηρέτες/δεκανίκια κλπ, όσους δεν βλέπουν, ΜΟΝΟ ότι θέλεις να βλέπεις ΕΣΥ, αλλά κι όποιος άλλος Κομμουνιστής.
Η γνώση είναι δύναμη... κι ο θυμός ή εγωισμός, κρατούν το στόμα ανοιχτό και το μυαλό κλειστό.
Ρε φασισταριό, αφού χρυσαυγίτης είσαι, τι θες να σε πούμε; Αφού η χα σου και γενικότερα ο φασισμός, ένα από τα τελευταία όπλα των αστών για την διατήρηση της εξουσίας τους και των κερδών τους.

Και η γνώση είναι δύναμη και η λογική είναι δύναμη και δυστυχώς είσαι τόσο αδύναμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πολύ απλά και όμορφα ο κομμουνισμός είναι μία βλακεία και μισή !

Αυτά πρέπει να κοπούν όπως και οι άλλες τέτοιες ομάδες αντίστοιχου περιεχομένου...

Αυτές οι ομάδες έχουν διαλύσει όχι την Ελλάδα αλλά όλο τον κόσμο, ξεκολίστε το μυαλό σας και γίνετε πολιτικοποιημένοι και όχι κομματοποιημένοι !!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πολύ απλά και όμορφα ο κομμουνισμός είναι μία βλακεία και μισή !

Αυτά πρέπει να κοπούν όπως και οι άλλες τέτοιες ομάδες αντίστοιχου περιεχομένου...

Αυτές οι ομάδες έχουν διαλύσει όχι την Ελλάδα αλλά όλο τον κόσμο, ξεκολίστε το μυαλό σας και γίνετε πολιτικοποιημένοι και όχι κομματοποιημένοι !!!;)
Γιατί ως γνωστόν τόσα χρόνια είχαμε Κομμουνισμό στην Ελλάδα και καταστραφήκαμε...
Όχι ΠΑΣΟΚ, όχι ΝΔ...
Δεν πας να δεις αν έρχομαι;

Και ο Κομμουνισμός δεν είναι κόμμα, είναι πολιτική ιδεολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μόνο όταν ο λαός έχει την εξουσία ολόκληρη ο ίδιος δε θα εκμεταλλεύεται από κανέναν.
τι ειναι λαος?

αν εννοεις τους κατοικους ενος κρατους
τοτε και οι πολιτικοι λαος ειναι


ποιος ειναι ο λαος που θα κυβερνησει?

μα και τωρα μερη του λαου κυβερνανε
εκτος αν λαο εννοειτε μια κοινωνια χωρις πυραμιδα,,κορυφη και θεμελια
αλλα αποφασεις απο ολους παντα συλλογικα

αυτο λεγεται αμεση δημοκρατια οχι κομμουνισμος

να μιλατε συγκεκριμενα φιλοι..
η κασσετα του κκε ειναι αχρηστη εδω μεσα..
η νοημοσυνη του στεκιου πιστευω ειναι πολυ υψηλοτερη.. απο αυτο..

ας την αναλυσουμε λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top