Πρόταση μομφής από τον ΣΥΡΙΖΑ

Θεωρείτε την ΕΡΤ ικανό λόγο για πρόταση μομφής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Ναι

    Ψήφοι: 12 46.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 14 53.8%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα από την οπτική ότι δεν είναι δυνατόν για να αλλάξει ένας νόμος να πρέπει να περιμένουμε την ψήφιση δυο διαφορετικών κυβερνήσεων (αρά περίπου 6 χρόνια). Είδαμε πόσο γρήγορα μπορεί να εξαπλωθεί η δυστυχία, οι όποιες ενέργειες άμυνας δεν μπορούν να παίρνουν 6 χρόνια μόνο και μόνο για το τυπικό κομμάτι.
Μιλας εντελως γενικα,συμφωνα με τις αποψεις σου,και δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλαω και κυριως πως ολο αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει και χρησιμοποιειται για να εδραιωνει δικτατοριες.
Καταρχην ,ποιος ειναι αυτος που κωλοσιεργει;Ο πολιτης;Ή Οι ιδιοι;Ο πολιτης ευθυνεται για την κωλοσιεργεια τους;
Ειναι μια ωραιοτατη δικαιολογια η γραφειοκρατια,για να κανουν ακριβως ότι θελουν,μονο που δεν ευθυνεται ο πολιτης για αυτο.Αντι δηλαδη να κανουν να λειτουργει γρηγορα το κρατος,οπως σε ολα τα πολιτισμενα κρατη,τι κανουν;Το καταλύουν;Καταλυουν και το συνταγμα για να τρεχει και καλα πιο γρηγορα;Και πραγματικα υποστηριζεις αυτο το πραγμα;
Και οχι μονο δεν λειτουργει πιο γρηγορα το κρατος,αλλα δεν υπαρχει κρατος..παρα μονο εκει που θελει.
Και επειδη εμενα μου αρεσει να μιλαω συγκεκριμενα και οχι γενικα και αοριστα,θα μιλησω για τον τομεα που ξερω πολυ καλα.Η παιδεια αυτη τη στιγμη ειναι διαλυμενη.,Διαλυμενη στην κυριολεξια.Με δημοτικα χωρις δασκαλους και ειδικοτητες,με χιλιαδες ωρες να χανονται γιατι βεβαια δεν γινονται νεες προσληψεις,ουτε καν αναπληρωτων,παρολα τα μαγειρεματα,την αυξηση του ωραριου των εκπ/κων,τις συγχωνευσεις και καταργησεις σχολειων,παρολα αυτα..τα σχολεια δεν εχουν δασκαλους και καθηγητες.Ολες δε,οι υπηρεσιακες μεταβολες των εκπ/κων...ΑΚΟΜΑ δεν εχουν ολοκληρωθει.Θερμανση;;Δεν το συζηταμε.Ειναι ανεκδοτο η θερμανση.Εδω και 2-3 χρονια ξεπαγιαζουν παιδια και καθηγητες,μιλαμε για τριτοκοσμικες καταστασεις.Και με υπουργικες αποφασεις ο κυριος υπουργος καταλυει καθε εννοια νομιμοτητας,παραγκωνιζει τα μονα νομιμα οργανα που ειναι αρμοδια για υπηρεσιακες μεταβολες εκπ/κων,κανει μεταταξεις,κανει αποσπασεις..χωρις καν να αναγραφονται τα μορια των εκπ/κων...κατι που αποτελει σκανδαλο,γιατι με τα μορια ελεγχεις το κατα ΄ποσο επρεπε ο ταδε να παρει αυτη τη θεση,κανει εκατονταδες αποσπασεις σε γραφεια,μητροπολεις,βιβλιοθηκες και δεν ξερω και εγω που αλλου,με υπουργικες αποφασεις εχοντας εκμηδενισει τα νομιμα υπηρεσιακα συμβουλια,οταν ο ιδιος ελεγε οτι ολοι οι εκπ/κοι θα ειναι στα σχολεια...και τα σχολεια αδειαζουν απο τις βυσματικες αποσπασεις και μεταταξεις και θα μου πεις οτι συμφωνεις σε αυτα τα εκτρωματα;
Φιλε μου,οι υπουργικες αποφασεις,αυτες οι πραξικοπηματικες υπουργικες αποφασεις,εφαρμοζονται μόνο για να απολυουν σε ενα βραδυ,να βγαζουν σε διαθεσιμοτητα σε ενα βραδυ,να μπορουν να καταλυουν το συνταγμα σε ενα βραδυ..και να κανουν τις βυσματικες τους αποσπασεις σε ενα βραδυ.
Ακριβως εκει και μόνο χρησιμευουν οι υπουργικες αποφασεις.
Καλο θα ειναι λοιπον να μιλαμε ειδικα,για πραγματα που γνωριζουμε και οχι γενικα.Σε τοσο σοβαρα ζητηματα.
Διοτι εγω τα ζω καθε μερα,τα βλεπω καθε μερα.
Και ειναι πραγματικα ασυλληπτο να λεμε οτι συμφωνουμε με τις πραξικοπηματικες υπουργικες αποφασεις,καταλυοντας τους νομους , τα συνταγματα και τα νομιμα θεσμοθετημενα οργανα.Δεν εχεις καθολου συνηδειτοποιησει,τον κινδυνο αυτου που υποστηριζεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντα σε τέτοια θέματα είναι ότι πολλοί για να υποστηρίξουν την άποψη τους, τίθουν ζήτημα συνταγματικής ορθότητας και υπακοής στον νόμο. Ο νόμος όμως είναι αντικειμενικός εφόσον γεννιέται από τα σπλάχνα της εξουσίας; Και αν υποθέσουμε ότι είναι, η δικαστική εξουσία θα τολμήσει να αποδόσει δικαιοσύνη εις βάρος των συνεταίρων της; Αφού είναι ίδιοι όλοι τους. Σε μια κοινωνία ανόμων δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε για υπακοή στους νόμους των ανόμων και των κλεφτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντα σε τέτοια θέματα είναι ότι πολλοί για να υποστηρίξουν την άποψη τους, τίθουν ζήτημα συνταγματικής ορθότητας και υπακοής στον νόμο. Ο νόμος όμως είναι αντικειμενικός εφόσον γεννιέται από τα σπλάχνα της εξουσίας; Και αν υποθέσουμε ότι είναι, η δικαστική εξουσία θα τολμήσει να αποδόσει δικαιοσύνη εις βάρος των συνεταίρων της; Αφού είναι ίδιοι όλοι τους. Σε μια κοινωνία ανόμων δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε για υπακοή στους νόμους των ανόμων και των κλεφτών.
Και ομως φιλε μου Βλα..τα δικαστηρια,καποια τουλαχιστον εχουν δωσει δειγματα αντικειμενικοτητας.Βλεπε ΣΤΕ.Εχουν ακυρωσει υπουργικες αποφασεις,εχουν παρει αποφασεις κατα υπουργων,εχουν δικαιωσει εργαζομενους 100/100.Το προβλημα ειναι,οτι η εξουσια δεν εφαρμοζει τις αποφασεις των δικαστηριων.Βγαζει μια αποφαση το ΣΤΕ,διατασσει το υπουργειο να την εφαρμοσει,και το υπουργειο βγαζει νεα υπουργικη αποφαση..για να αναιρεσει το δικαστηριο.Εκει εχουμε φτασει,και ο κοσμος δεν εχει το νιονιο καν να το αντιληφθει.βΛΕΠΕ τις αποφασεις του ΣΤΕ και θα καταλαβεις τι εννοω.ΠΧ:Το ΣΤΕ εκρινε εντελως αντισυνταγματικες τις διαθεσιμοτητες των εκπ/κων των ειδικοτητων των ΕΠΑΛ.Ξερεις τι εκανε το υπουργειο;Την επομενη μερα εβγαλε νεα διαπιστωτικη πραξη διαθεσιμοτητας αυτων των εκπ/κων.Τους ξαναεβγαλε σε διαθεσιμοτητα δηλαδη.Καταλαβαινεις τι γινεται;;Δεν παει να λεει η δικαιοσυνη οτι θελει..ο υπουργος με διαπιστωτικες πραξεις καταργει απλα την δικαιοσυνη.Εχουμε συνηδειτοποιησει οτι οι υπουργοι και η κυβερνηση καταργουν την δικαιοσυνη;;Μην λεμε λοιπον οτι η δικαιοσυνη δεν λειτουργει.,Η κυβερνηση καταργει την δικαιοσυνη.
Εχουν καταλυσει τα παντα,και εχει ερθει αυτο τοσο υπουλα και με τοση προπαγανδα,που ο κοσμος δεν το αντιλαμβανεται.Για να ακριβολογω..Οχι ολος ο κοσμος...ο κοσμακης.Αυτος που χαφτει τα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Πουπουλίνα, μιλώντας για πολιτική είναι πραγματική παγίδα από το ειδικό το πηγαίνουμε στο γενικό, γιατί ο οποιοσδήποτε μετά μπορεί να το κάνει ακόμη πιο γενικό και να καταλήξει στο συμπέρασμα "Η Δημοκρατία φταίει για όλα!".

Καταρχάς ένα δικό μου λάθος. Φοβάμαι ότι άφησα να εννοηθεί ότι μια υπουργική απόφαση μπορεί να αλλάξει ένα νόμο. Δεν το γνωρίζω αυτό και υποψιάζομαι πως όχι δεν μπορεί Αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι από την στιγμή που έχουμε ένα τόσο αργό σύστημα νομοθεσίας, τουλάχιστον εγώ θέλω μαχητικούς υπουργούς.

Πολλά πράγματα πρέπει να αλλάξουν όσο αφορά την ασθένεια της χώρας - και άλλα τόσα για να γίνουμε μια πραγματικά όμορφη χώρα. Τι να πρωτοαναφέρω; Ότι εν περίοδο κρίσης τα δάνεια υπολογίζονται με βάση το γαλλικό σύστημα, δηλαδή πρώτα πληρώνονται οι τόκοι και έπειτα το κεφαλαίο; Άρα επί σειρά ετών μπορεί κάποιος να ήταν άψογος στις πληρωμές του και παρόλα αυτά να μην έχει καταφέρει να μειώσει έστω κατά 1€ το κεφαλαίο; Δεν έχει νόημα θαρρώ. Οι εξελίξεις είναι γοργές, το ίδιο απαιτώ και να είναι η εκάστοτε κυβέρνηση.

Παρόλα αυτά το οποιοδήποτε όπλο σε ακατάλληλο άνθρωπο είναι επικίνδυνο. Και νομίζω ότι, τουλάχιστον σε αυτό θέμα, είναι σαφές ότι ομόφωνα συμφωνούμε στο μόνο πράγμα για το όποιο είναι κατάλληλη η κυβέρνηση είναι να την πετάξουμε έξω με τις κλωτσιές. :P

Η υπουργική απόφαση σαν θεσμός δεν ευθύνεται για τα προβλήματα που αναφέρεις. Ο υπουργός είναι το πρόβλημα. Ωστόσο εγώ θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα. Από το 2000 μέχρι το 2010 υπήρξαν κρατικές δαπάνες ύψους 177.000.000 € για την κάλυψη εξόδων συνδικαλιστικών ενώσεων χωρίς παραστατικά. Κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί ότι εντάξει σε 10 χρόνια με τόσες συνδικαλιστικές ενώσεις σε αυτή την χώρα αυτά τα χρήματα δεν είναι τρομερά χρήματα. Θα επαναλάβω όμως, από το 2000 μέχρι το 2010 υπήρξαν κρατικές δαπάνες ύψους 177.000.000 € για την κάλυψη εξόδων συνδικαλιστικών ενώσεων χωρίς παραστατικά. Δεν αναφερόμαστε στο σύνολο των δαπανών αλλά στις δαπάνες εκείνες τις όποιες έγιναν χωρίς παραστατικά. Και εγώ θα αναρωτηθώ, μα καλά τόσο δυνατός συνδικαλισμός και δεν ενδιαφέρθηκαν για τόσο βασικά προβλήματα; Και αν δεν ενδιαφέρθηκαν για αυτά τα προβλήματα, τότε με τι ασχολούνται τις τελευταίες μέρες;

@Βλα, είναι σε κάθε χώρο (από βαριά πανεπιστήμια μέχρι και το τελευταίο καφενείο στην άνω ποταμούλα) ότι οποιαδήποτε μορφή κράτους απαιτεί μια παραχώρηση ελευθέριας των πολιτών, με αντάλλαγμα καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. Για παράδειγμα παραχωρείς την ελευθερία στο αστικό δικαστήριο να αποφασίσει αυτό με ποίον τρόπο θα διαλύσεις το γάμο σου. Το ζητούμενο δεν είναι αν παραχωρούμε ή όχι ελευθερία στο εκάστοτε κράτος, αλλά πως αυτή αξιοποιείται. :)

--
Ξεφεύγουμε ωστόσο από το θέμα της μομφής του ΣΥΡΙΖΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Και ομως φιλε μου Βλα..τα δικαστηρια,καποια τουλαχιστον εχουν δωσει δειγματα αντικειμενικοτητας.Βλεπε ΣΤΕ.Εχουν ακυρωσει υπουργικες αποφασεις,εχουν παρει αποφασεις κατα υπουργων,εχουν δικαιωσει εργαζομενους 100/100.Το προβλημα ειναι,οτι η εξουσια δεν εφαρμοζει τις αποφασεις των δικαστηριων.Βγαζει μια αποφαση το ΣΤΕ,διατασσει το υπουργειο να την εφαρμοσει,και το υπουργειο βγαζει νεα υπουργικη αποφαση..για να αναιρεσει το δικαστηριο.Εκει εχουμε φτασει,και ο κοσμος δεν εχει το νιονιο καν να το αντιληφθει.βΛΕΠΕ τις αποφασεις του ΣΤΕ και θα καταλαβεις τι εννοω.ΠΧ:Το ΣΤΕ εκρινε εντελως αντισυνταγματικες τις διαθεσιμοτητες των εκπ/κων των ειδικοτητων των ΕΠΑΛ.Ξερεις τι εκανε το υπουργειο;Την επομενη μερα εβγαλε νεα διαπιστωτικη πραξη διαθεσιμοτητας αυτων των εκπ/κων.Τους ξαναεβγαλε σε διαθεσιμοτητα δηλαδη.Καταλαβαινεις τι γινεται;;Δεν παει να λεει η δικαιοσυνη οτι θελει..ο υπουργος με διαπιστωτικες πραξεις καταργει απλα την δικαιοσυνη.Εχουμε συνηδειτοποιησει οτι οι υπουργοι και η κυβερνηση καταργουν την δικαιοσυνη;;Μην λεμε λοιπον οτι η δικαιοσυνη δεν λειτουργει.,Η κυβερνηση καταργει την δικαιοσυνη.
Εχουν καταλυσει τα παντα,και εχει ερθει αυτο τοσο υπουλα και με τοση προπαγανδα,που ο κοσμος δεν το αντιλαμβανεται.Για να ακριβολογω..Οχι ολος ο κοσμος...ο κοσμακης.Αυτος που χαφτει τα παντα.

Εχω την εντυπωση οτι τα βλεπεις λιγο μονοπλευρα και οτι μονο ολοι οι αλλοι φταινε και στη συγκεκριμενη περιπτωση η κυβερνηση και οτι φταιει αυτος που βολεψε αλλα οχι αυτος που εβαλε το μεγαλο μεσο να βολευτει.

Καταρχας, η παιδεια εδω και χρονια ειναι χαλια, και χρονια τωρα εχουμε απεργιες, και καταληψεις με ωρες ατελειωτες να χανονται σε ολες τις βαθμιδες για πανω απο δεκαπενταετια...απλα τωρα τα πραγματα εγιναν χειροτερα και απο αλλες πλευρες...σου υπενθυμιζω ομως οτι και καποιος τους ψηφιζε και μετα ας χτυπουσαν και μια απεργια

Η τωρινη κυβερνηση δε βγηκε μονη της, καποιοι τη ψηφισαν...και δε συμφωνω οτι ο κοσμος δεν εχει νιονιο ουτε μου αρεσει να γενικευω...απλα θεωρω οτι ο καθενας ψηφιζε αυτο που τον βολευε τοσα χρονια...το κρατος δε εφτασε σε αυτο το χαος απο τη μια μερα στην αλλη ...δηλαδη δεν αναρατωθηκε κανεις πως ενω ηξεραν για τοσα σκανδαλα του ταδε και κλεψιμο του ταδε πηγαιναν και τον ψηφιζαν .. ε φυσικα επειδη τους βολευε με τον α η β τροπο...τωρα που χειροτερεψαν τα πραγματα... δεν πεταμε μονο το μπαλακι στη κυβερνηση η οτι ο κοσμος δεν εχει ΄΄νιονιο΄΄ και χάφτει..

Δε πιστευω οτι εχει κατι να βγει απο τη προταση μομφης του συριζα...που κι να βγει ο συριζα ..αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως...γιατι καλα τα εχει ταξει ...δεν μας εχει πει ο σερ Αλεξης που θα βρει το ρευστο για να τα κανει ολα αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
@Πουπουλίνα, μιλώντας για πολιτική είναι πραγματική παγίδα από το ειδικό το πηγαίνουμε στο γενικό, γιατί ο οποιοσδήποτε μετά μπορεί να το κάνει ακόμη πιο γενικό και να καταλήξει στο συμπέρασμα "Η Δημοκρατία φταίει για όλα!".

Καταρχάς ένα δικό μου λάθος. Φοβάμαι ότι άφησα να εννοηθεί ότι μια υπουργική απόφαση μπορεί να αλλάξει ένα νόμο. Δεν το γνωρίζω αυτό και υποψιάζομαι πως όχι δεν μπορεί Αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι από την στιγμή που έχουμε ένα τόσο αργό σύστημα νομοθεσίας, τουλάχιστον εγώ θέλω μαχητικούς υπουργούς.

Πολλά πράγματα πρέπει να αλλάξουν όσο αφορά την ασθένεια της χώρας - και άλλα τόσα για να γίνουμε μια πραγματικά όμορφη χώρα. Τι να πρωτοαναφέρω; Ότι εν περίοδο κρίσης τα δάνεια υπολογίζονται με βάση το γαλλικό σύστημα, δηλαδή πρώτα πληρώνονται οι τόκοι και έπειτα το κεφαλαίο; Άρα επί σειρά ετών μπορεί κάποιος να ήταν άψογος στις πληρωμές του και παρόλα αυτά να μην έχει καταφέρει να μειώσει έστω κατά 1€ το κεφαλαίο; Δεν έχει νόημα θαρρώ. Οι εξελίξεις είναι γοργές, το ίδιο απαιτώ και να είναι η εκάστοτε κυβέρνηση.

Παρόλα αυτά το οποιοδήποτε όπλο σε ακατάλληλο άνθρωπο είναι επικίνδυνο. Και νομίζω ότι, τουλάχιστον σε αυτό θέμα, είναι σαφές ότι ομόφωνα συμφωνούμε στο μόνο πράγμα για το όποιο είναι κατάλληλη η κυβέρνηση είναι να την πετάξουμε έξω με τις κλωτσιές. :P

Η υπουργική απόφαση σαν θεσμός δεν ευθύνεται για τα προβλήματα που αναφέρεις. Ο υπουργός είναι το πρόβλημα. Ωστόσο εγώ θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα. Από το 2000 μέχρι το 2010 υπήρξαν κρατικές δαπάνες ύψους 177.000.000 € για την κάλυψη εξόδων συνδικαλιστικών ενώσεων χωρίς παραστατικά. Κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί ότι εντάξει σε 10 χρόνια με τόσες συνδικαλιστικές ενώσεις σε αυτή την χώρα αυτά τα χρήματα δεν είναι τρομερά χρήματα. Θα επαναλάβω όμως, από το 2000 μέχρι το 2010 υπήρξαν κρατικές δαπάνες ύψους 177.000.000 € για την κάλυψη εξόδων συνδικαλιστικών ενώσεων χωρίς παραστατικά. Δεν αναφερόμαστε στο σύνολο των δαπανών αλλά στις δαπάνες εκείνες τις όποιες έγιναν χωρίς παραστατικά. Και εγώ θα αναρωτηθώ, μα καλά τόσο δυνατός συνδικαλισμός και δεν ενδιαφέρθηκαν για τόσο βασικά προβλήματα; Και αν δεν ενδιαφέρθηκαν για αυτά τα προβλήματα, τότε με τι ασχολούνται τις τελευταίες μέρες;

@Βλα, είναι σε κάθε χώρο (από βαριά πανεπιστήμια μέχρι και το τελευταίο καφενείο στην άνω ποταμούλα) ότι οποιαδήποτε μορφή κράτους απαιτεί μια παραχώρηση ελευθέριας των πολιτών, με αντάλλαγμα καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. Για παράδειγμα παραχωρείς την ελευθερία στο αστικό δικαστήριο να αποφασίσει αυτό με ποίον τρόπο θα διαλύσεις το γάμο σου. Το ζητούμενο δεν είναι αν παραχωρούμε ή όχι ελευθερία στο εκάστοτε κράτος, αλλά πως αυτή αξιοποιείται. :)

--
Ξεφεύγουμε ωστόσο από το θέμα της μομφής του ΣΥΡΙΖΑ
Οι θεωριες ειναι πολυ καλες..αλλα εγω μιλαω συγκεκριμενα,και παντα συγκεκριμενα θα μιλαω.Στην πραξη.Και η πραξη δειχνει οτι οι πραξικοπιματικες υπουργικες αποφασεις παιρνονται μονο για να καταστρατηγισουν εργασιακα δικαιωματα,να απολυσουν ανθρωπους διχως καμια αξιολογιση ,να βγαλουν τα νουμερα της τροικας,να περασουν αυτα που θελουν.
Η υπουργική απόφαση σαν θεσμός δεν ευθύνεται για τα προβλήματα που αναφέρεις. Ο υπουργός είναι το πρόβλημα.
Και τους υπουργους αγαπημενε μου φιλε,δεν τους βαζω εγω.Ειναι ευθυνη του πρωθυπουργου.Και ακολουθουν την πολιτικη του πρωθυπουργου.Οπως ειναι ευθυνη του υπουργου,να αποσπα με δικια του βουληση ατομα που εμπλεκονται και συλλαμβανονται σε κυκλωματα απατης και κλεψιας δημοσιου χρηματος.
Πουπουλίνα, μιλώντας για πολιτική είναι πραγματική παγίδα από το ειδικό το πηγαίνουμε στο γενικό, γιατί ο οποιοσδήποτε μετά μπορεί να το κάνει ακόμη πιο γενικό και να καταλήξει στο συμπέρασμα "Η Δημοκρατία φταίει για όλα!".
Το ακριβως αντιθετο ειπα.Απο το γενικο λεω,να πηγαινουμε στο ειδικο.Δηλαδη σε συγκεκριμενα παραδειγματα.Στην πραξη.Σε αυτα που εφαρμοζονται και πως εφαρμοζονται.
Οπως και να εχει,και μιας και ξεφυγαμε απο το θεμα.Η ουσια ειναι μια για μενα.Δεν με νοιαζει καθολου αν η αφορμη ηταν η ΕΡΤ για την προταση μομφης.Το ξαναλεω.Για μενα επρεπε να ειχε γινει εδω και καιρο.Το που θα καταληξει θα το δουμε.Ομως η προταση αυτη μομφης για μενα εχει μια εννοια.Ειναι η δυσαρεσκεια και η απεχθεια του κοσμου ,της συντριπτικης πλειοψηφιας πλεον σε αυτη την την κυβερνηση.Και επειδη ξερουν πολυ καλα οτι ειναι λιγα τα ψωμια τους,με νυχια και με δοντια προπαγανδιζουν και λασπολογουν.Ειναι οι τελευταιες ανασες τους.Η ιστορια...θα τους αναδειξει ως τους μεγαλυτερους προδοτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Δε πιστευω οτι εχει κατι να βγει απο τη προταση μομφης του συριζα...που κι να βγει ο συριζα ..αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως...γιατι καλα τα εχει ταξει ...δεν μας εχει πει ο σερ Αλεξης που θα βρει το ρευστο για να τα κανει ολα αυτα...
Δεν πιστευεις γιατι;Εχει κυβερνησει ο ΣΥΡΙΖΑ για να δεις τι θα κανει;;Σαφως και οχι.Απλα αυτη ειναι η καραμελιτσα για να την μασαμε.
Διοτι σαφως και μονο τα μεγαλα κομματα πρεπει να κυβερνουν.Μονο αυτα ξερουν.Τα ειδαμε τοσα χρονια αυτα τα δυο κομματα.Οι παπανδρεοι,οι μητσοτακιδες,οι καραμανληδες.Τι;Τολμισε αλλος να θελησει να κυβερνησει;Μα ειναι αχρηστος,ανικανος..ΑΠΕΙΡΟΣ.ΤΟΛΜΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΟΣ;;ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΜΕ και ΑΥΤΟ!Ε λοιπον εγω προτιμω να δοκιμασω τον ΑΠΕΙΡΟ,απο τον διεφθαρμενο.Ναι φιλτατοι.ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΑΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.Ας τον δοκιμασω πρωτα,και ας τον απορριψω μετα.Οχι ομως να τον απορριπτω,επειδη ετσι μου εμαθαν και ετσι με προπαγανδιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν πιστευεις γιατι;Εχει κυβερνησει ο ΣΥΡΙΖΑ για να δεις τι θα κανει;;Σαφως και οχι.Απλα αυτη ειναι η καραμελιτσα για να την μασαμε.
Διοτι σαφως και μονο τα μεγαλα κομματα πρεπει να κυβερνουν.Μονο αυτα ξερουν.Τα ειδαμε τοσα χρονια αυτα τα δυο κομματα.Οι παπανδρεοι,οι μητσοτακιδες,οι καραμανληδες.Τι;Τολμισε αλλος να θελησει να κυβερνησει;Μα ειναι αχρηστος,ανικανος..ΑΠΕΙΡΟΣ.Ε λοιπον εγω προτιμω να δοκιμασω τον ΑΠΕΙΡΟ,απο τον διεφθαρμενο.Ναι φιλτατοι.ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΑΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ.Ας τον δοκιμασω πρωτα,και ας τον απορριψω μετα.Οχι ομως να τον απορριπτω,επειδη ετσι μου εμαθαν και ετσι με προπαγανδιζουν.

δινεις την εντυπωση οτι ολοι μασμε καραμελα και δεν εχουμε νιονιο...οτι μονο εσυ εχεις πιασει το νοημα της διεφθαρμενης κυβερνησης..

δε πιστευω γιατι απλα δε βασιζεται και πουθενα το μπα μπλα του ...αν ειναι να κυβερνησει για να βουλιαξουμε κι αλλο αστο ...και γω μπορω να σου πω κοριτσαρα μου μη βλεπεις που μενω σε παραγκα, ειμαι ανεργος και χρωσταω, θα σου παρω λαμποργκινι αυριο...μη τρελαθουμε τελειως ...τον ειδαμε ποσο εκανε το μαγκα τον κουλ Αλεξη στη Μερκελ οταν πηγε στη Γερμανια...μασαγε τ λογια του...και ας μας ειχε πρηξει εδω με τη καταργηση μνημονιου...νταξει...

οσο για τα μεγαλα κοματα ...δε τους ψηφισα ποτε μου, και οχι γιατι με μαθανε οπως νομιζεις για ολους, αλλα για να παρει καποιος τη δικη μου ψηφο θα λεει πραγματα που μπορουν να πραγματοποιηθουν, που στεκουν, που συμβαλλουν στη βελτιωση της καταστασης, και στοχευουν στο κοινο συμφερον...απο μπουρδολογιες χορτασαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ωραία ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί
Η ΝΔ δεν μπορεί
Το ΠΑΣΟΚ ...δεν υπάρχει.
ΚΚΕ; :P
Τζήμερος; χμμ, μπα
Δράση; Λες; Αλλά πως κάνεις το 1% 40 plus; :P

Μάλλον θα είμαστε η πρώτη χώρα που θα βρούμε κυβέρνηση με αγγελία. Χώρα με πλούσια ιστορία αναζητά υπουργούς. Πολυτελή γραφεία στο κέντρο της πρωτεύουσας. Μισθός πολλά υποσχόμενος, εξασφαλισμένη σταδιοδρομία

Ξέχασες το ''προϋπηρεσία προαιρετική μόνο σοβαρές προτάσεις''
Μπουχτήσαμε από ανώριμους!!Τους βλέπεις στη βουλή να μαλώνουν σαν τα κοκόρια για το ποιος θα μιλήσει πρώτος!!Η πρόταση μομφής αυτή μόνο ανακατωσούρα θα φέρει και τίποτα άλλο....Δεν πρόκειται να καταψηφιστεί η κυβέρνηση...και να γινόταν αυτό και να πηγαίναμε σε εκλογές ...άδικος κόπος....όλοι εκεί μέσα είναι πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον...Μας βλέπω στις αγγελίες λοιπόν!!

Α και κάτι που παρατήρησα σχετικά με αυτό το θέμα ....Τα ''μεγάλα'' κανάλια ασχολήθηκαν μόνο με ότι είχε να πει η κυβέρνηση σχετικά με την πρόταση μομφής και όχι με το τι έχει να πει και η άλλη πλευρά! Τυχαίο δεν νομίζω...Αν θες να κάνεις αμερόληπτη ενημέρωση και αντικειμενικό ρεπορτάζ παραθέτεις και τις δύο απόψεις ... όχι να μου μιλάς μισή ώρα για τον χοντρό και τον λιγνό που τα ''χώνουν στον σερ Τσιπούρα''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andreasmoug

Νεοφερμένος

Ο Andreasmoug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στην τελική… η ΕΡΤ ανήκει στο λαό. Δεν είναι κτήμα τους όπως νομίζουν οι χοντροτσιφλικάδες της πολιτικής ομερτάς που έχει στηθεί στην Ελλάδα.
Αρκετά ανέχθηκε η κοινωνία τα λουκέτα και τις καταλήψεις δημόσιων χώρων από ψευτοεπαναστάτες, ψευτοδημοκράτες και αυτοδιοριζόμενους υπερασπιστές των λαϊκών συμφερόντων.

Καλά αυτό με τις καταλήψεις είναι άσχετο. Στην Ερτ δεν υπήρχε νομικά κατάληψη όπως είχε αναγνωριστεί και από το δικαστήριο. Κατά το, στα βήματα της Χούντας, αυταρχικό κλείσιμο της ΕΡΤ ο υπουργός είχε καταστήσει, με επιστολή που απέστειλε στον καθένα εργαζόμενο, προσωπικά υπεύθυνο κάθε εργαζόμενο για τον εξοπλισμό που ήταν χρεωμένος. Οπότε σύμφωνα με την εντολή του υπουργού ο κάθε εργαζόμενος δεν μπορούσε να αφήσει αφύλακτο τον εξοπλισμό, χωρίς να τον παραδώσει νόμιμα και επίσημα σε κάποιον υπεύθυνο. Συνακόλουθα οι εργαζόμενοι και οι σύλλογοί τους είχαν στείλει αρκετές φορές εξώδικα στην κυβέρνηση να πάει και να παραλάβει τον εξοπλισμό που θα της παρέδιδαν οι εργαζόμενοι αλλά επειδή προφανώς κάτι τέτοιο δεν θα "έγραφε" επικοινωνιακά, η κυβέρνηση ακόμα και τώρα αρνείται να παραλάβει από τον κάθε εργαζόμενο τον εξοπλισμό που αυτός έχει χρεωθεί... Η ΕΡΤ ανήκει στο λαό. Πρέπει η κυβέρνηση να το καταλάβει επιτέλους και να περιφρουρήσει την περιουσία μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreasmoug

Νεοφερμένος

Ο Andreasmoug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασίλη,

Τα πράγματα είναι πολύ απλά πια - αφού έχει διαλυθεί κάθε μηχανισμός της κοινωνίας. Θέλοντας και μη, η πυραμίδα της ανάπτυξη έρχεται μέσα από την ενίσχυση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Ακόμη και αν κάποιος είναι κρατιστής ή και κομμουνιστής, οφείλει να παραδεχτεί ότι εκτός ότι η Ελληνική Κυβέρνηση δεν είναι σε θέση για επενδύσεις και δημιουργία θέσεων εργασίας, παράλληλα κανένας εταίρος της Ελλάδας δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο. Τι μας μένει λοιπόν; Η ιδιωτικής πρωτοβουλία.


Έχουν συμβεί τόσα πράγματα και κάνεις δεν τολμάει να κριτικάρει, έστω, π.χ. το ΕΣΠΑ. Μια δεξαμενή χρημάτων που αρκεί για μια 5ετία να θρέψει όλα τα παιδιά του τρίτου κόσμου. Μια δεξαμενή χρημάτων που πια χρησιμοποιείται και για τις ανάγκες συντήρησης των δημοσίων υπάλληλων. Παρόλο που η χώρα επί σειρά ετών διάθετε μια τέτοια δεξαμενή χρημάτων, κάνεις δεν γνωρίζει ποία είναι εκείνη η πρόταση που χρηματοδοτήθηκε και υλοποιήθηκε από το ΕΣΠΑ και είχε την μεγαλύτερη απόδοση. Business to Business δεν νοείται στατική αξιολόγηση, η αξιολόγηση είναι διαρκείς και διαδραματίζεται σε κάθε φάση και υπό φάση.

Ποιός ιδιωτικός τομέας; Που έχουν πάει τα λεφτά των ΕΣΠΑ; Μήπως τα έχουν φάει ιδιωτικές επιχειρήσεις; Μήπως περιμένουν από το δημόσιο έργα για να επιβιώσουν επιχειρηματικά; Μήπως δεν αφήνουν την ανάπτυξη οι ίδιοι οι "ιδιώτες" προκειμένου να ικανοποιήσουν τα δικά τους συμφέροντα; Είναι τυχαίο ότι σε καίριες θέσεις του Δημοσίου, από υπουργούς μέχρι και Γενικούς Γραμματείς ή οι υπεύθυνοι προγραμμάτων τοποθετούνται τα καλά παιδιά που "υπηρέτησαν" ή συνεργάστηκαν με τον "ιδιωτικό" τομέα; Και δεν είναι μόνο τώρα αυτό. Είναι χρονών κατάσταση. Από το σχέδιο Μάρσαλ πχ που είχε αναλάβει ο "ιδιωτικός" τομέας τη διαχείρισή του και τον έκανε βίλες αντί να στηρίξει το λαό και να τον δώσει στο λαό για τον οποίο προοριζόταν, μέχρι και τα Πλαίσια Στήριξης της κοινότητας που τα λάμβανε ο "ιδιωτικός" τομέας και τα έκανε βίλες και διακοπές στο Σαν Μόριτζ και εργοστάσια στο Βαλκάνια και στον τρίτο κόσμο αντί να τα επενδύσει στη χώρα.
Μιλάμε για ένα διεφθαρμένο, σε μεγάλο μέρος του, κρατικοδίαιτο "επιχειρηματικό" τομέα που περιμένει να απομυζήσει τα έσοδα της φορολογίας μας για να διαφυλάξει τις οφειλές του προς τις τράπεζες, να εξαναγκάσει, μέσω του εκβιασμού της απόλυσης των εργαζομένων, τις κυβερνήσεις να μας βάλουν ως κράτος εγγυητές στην δανειοδότησή τους όχι για να προβούν σε αναπτυξιακές ενέργειες αλλά για να φτιάξουν καινούργιες βίλες, να ανοίγουν όλο και ακριβότερες σαμπάνιες στα Μπουζούκια , να παίρνουν όλο και αρκιβότερες βίλες τις οποίες τις κατέχουν αφορολόγητα... Αυτό τον ιδιωτικό τομέα θέλουμε;
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]ΥΣ: Περί ιδιωτικού τομέα, χρεών και δανειοδοτήσεων μία μικρή λίστα παραδειγμάτων. [/FONT][FONT=&quot]Το σύνολο του τραπεζικού δανεισμού αυτών και μόνο των επιχειρήσεων, ξεπερνάει τα 10,6 δις ευρώ[/FONT][FONT=&quot]:
1. [/FONT][FONT=&quot]AXON HOLDINGS[/FONT][FONT=&quot]: Το επιχειρηματικό όχημα του Θωμά Λιακουνάκου. Το 2012 παρουσίαζε τραπεζικό δανεισμό 447.200.000 εκατ. Ευρώ. Μόνο η θυγατρική του ομίλου EUROMEDICA, έχει χρέη προς τις τράπεζες, που ξεπερνούν τα 372.700.000 Ευρώ. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΤΗΛΕΤΥΠΟΣ:[/FONT][FONT=&quot] Δηλαδή MEGA CHANNEL, Μπόμπολα, Ψυχάρη, Βαρδινογιάννη(αποχώρησε πρόσφατα). Το 2012, λοιπόν, ο τραπεζικός δανεισμός έφτασε τα 123.500.000 ευρώ περίπου, μαζί και με το νέο δάνειο των 98.000.000 ευρώ, που προκάλεσε την παρέμβαση των οικονομικών εισαγγελέων.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΟΜΙΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ[/FONT][FONT=&quot]: Το δίκτυο των επιχειρήσεων που ελέγχει ο Ευάγγελος Μυτιληναίος, έχει χρέη ύψους 861.300.000 ευρώ. Εδώ υπάρχει και το εξής ενδιαφέρον. Η Korinthoς Power, μια εταιρία στην οποία συμμετέχουν, κατά 65% ο Όμιλος Μυτιληναίου, και κατά 35% ο Όμιλος Βαρδινογιάννη, χρωστάει στις τράπεζες 172.500.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]INTRACOM: [/FONT][FONT=&quot]Εδώ τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Intracom ίσον Σωκράτης Κόκκαλης. Ο όμιλος, από ομολογιακά και τραπεζικά δάνεια, χρωστάει 315.700.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΌΜΙΛΟΣ ΠΗΓΑΣΟΥ[/FONT][FONT=&quot]: Της οικογένειας Μπόμπολα έχει χρέη προς τις τράπεζες 164.300.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΕΛΛΑΚΤΩΡ: [/FONT][FONT=&quot]Ο κατασκευαστικός όμιλος της οικογένειας Μπόμπολα. Δηλαδή βασικά, όπου δημόσια έργα, βλέπε Ελλάκτωρ. Και όμως, τα τραπεζικά δάνεια που έχει πάρει ο όμιλος, ανέρχονται σε 1.700.000.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗ[/FONT][FONT=&quot]: Μετά τον αείμνηστο Λαμπράκη, ισχυρός άνδρας του ομίλου είναι πλέον ο Σταύρος Ψυχάρης. Ο τραπεζικός δανεισμός αγγίζει τα134.000.000. ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΜΟΤΟR OIL[/FONT][FONT=&quot]: Οικογένεια Βαρδινογιάννη στις τράπεζες χρωστάει 1.200.000.000 ευρώπερίπου.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ[/FONT][FONT=&quot]: Οικογένεια Στέγγου, Πόρτο Καρράς, σκάνδαλο στην Χαλκιδική, και πάει λέγοντας. Εδώ ο ισολογισμός μας δείχνει τραπεζικό δανεισμό μόλις 22.900.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]STAR CHANNEL:[/FONT][FONT=&quot] Πάλι οι Βαρδινογιάννης. Ο τηλεοπτικός σταθμός έχει τραπεζικά χρέη 58.100.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΟΜΙΛΟΣ ANT1[/FONT][FONT=&quot]: Το δημιούργημα του Μίνωα Κυριακού, το οποίο πλέον κατευθύνει ο υιός, Θεόδωρος Κυριακού. Τα δάνεια από τις τράπεζες ξεπερνούν τα 170.000.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ALPHA TV[/FONT][FONT=&quot]: Στον τηλεοπτικό σταθμό, κυρίως μέσω της INTERTECH, μεγαλομέτοχος είναι ο Δημήτρης Κοντομηνάς. Τραπεζικός δανεισμός; 58 .000.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]J&P ΑΒΑΞ[/FONT][FONT=&quot]: Ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστικούς ομίλους της χώρας, με τραπεζικό δανεισμό 268.900.000 ευρώ (Ιωάννου, Παρασκευαΐδης).[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]MARFIN INVESTMENT GROUP[/FONT][FONT=&quot]: Ο όμιλος, που μας έχει...ταλαιπωρήσει αρκετά τα τελευταία χρόνια με διάφορες υποθέσεις, όπως ΟΤΕ, Ολυμπιακή, Λαϊκή Τράπεζα και άλλα σκάνδαλα, και δημιούργημα του Ανδρέα Βγενόπουλου. Τα χρέη προς τις τράπεζες ξεπερνούν τα 2.000.000.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΒΙΟΧΑΛΚΟ[/FONT][FONT=&quot]: Μια παραδοσιακή δύναμη, στο χώρο των μετάλλων (Στασινόπουλος). Ο όμιλος έχειτραπεζικά ανοίγματα 1.100.000.000 ευρώ.(Υπόψη ότι μεταφέρει την έδρα της Εταιρίας από την Ελλάδα, στο Βέλγιο/Ολλανδία) [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ΤΙΤΑΝ[/FONT][FONT=&quot]: Σχεδόν μονοπώλιο στο χώρο των τσιμέντων (Κανελλόπουλος) και με τραπεζικό δανεισμό, που φθάνει το 1.000.000.000 ευρώ περίπου.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]FORTHNET[/FONT][FONT=&quot]: Ο τηλεπικοινωνιακός όμιλος που κατέχει το συνδρομητικό κανάλι NOVA,εμφανίζει τραπεζικό δανεισμό 331.000.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]MINOAN LINES[/FONT][FONT=&quot]: Και χρέη 270.100.000 ευρώ.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] Και είναι ενδεικτικά παραδείγματα, του πόσο «φεσωμένοι» στις τράπεζες είναι οι περισσότεροι από τους ολιγάρχες του χρήματος στη χώρα μας. Γι΄ αυτό, όταν μιλάμε για «θαλασσοδάνεια», ας μην αναφερόμαστε μόνο στα δάνεια των πολιτικών κομμάτων![/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποιός ιδιωτικός τομέας; Που έχουν πάει τα λεφτά των ΕΣΠΑ; Μήπως τα έχουν φάει ιδιωτικές επιχειρήσεις; Μήπως περιμένουν από το δημόσιο έργα για να επιβιώσουν επιχειρηματικά; Μήπως δεν αφήνουν την ανάπτυξη οι ίδιοι οι "ιδιώτες" προκειμένου να ικανοποιήσουν τα δικά τους συμφέροντα; Είναι τυχαίο ότι σε καίριες θέσεις του Δημοσίου, από υπουργούς μέχρι και Γενικούς Γραμματείς ή οι υπεύθυνοι προγραμμάτων τοποθετούνται τα καλά παιδιά που "υπηρέτησαν" ή συνεργάστηκαν με τον "ιδιωτικό" τομέα; Και δεν είναι μόνο τώρα αυτό. Είναι χρονών κατάσταση. Από το σχέδιο Μάρσαλ πχ που είχε αναλάβει ο "ιδιωτικός" τομέας τη διαχείρισή του και τον έκανε βίλες αντί να στηρίξει το λαό και να τον δώσει στο λαό για τον οποίο προοριζόταν, μέχρι και τα Πλαίσια Στήριξης της κοινότητας που τα λάμβανε ο "ιδιωτικός" τομέας και τα έκανε βίλες και διακοπές στο Σαν Μόριτζ και εργοστάσια στο Βαλκάνια και στον τρίτο κόσμο αντί να τα επενδύσει στη χώρα.
Μιλάμε για ένα διεφθαρμένο, σε μεγάλο μέρος του, κρατικοδίαιτο "επιχειρηματικό" τομέα που περιμένει να απομυζήσει τα έσοδα της φορολογίας μας για να διαφυλάξει τις οφειλές του προς τις τράπεζες, να εξαναγκάσει, μέσω του εκβιασμού της απόλυσης των εργαζομένων, τις κυβερνήσεις να μας βάλουν ως κράτος εγγυητές στην δανειοδότησή τους όχι για να προβούν σε αναπτυξιακές ενέργειες αλλά για να φτιάξουν καινούργιες βίλες, να ανοίγουν όλο και ακριβότερες σαμπάνιες στα Μπουζούκια , να παίρνουν όλο και αρκιβότερες βίλες τις οποίες τις κατέχουν αφορολόγητα... Αυτό τον ιδιωτικό τομέα θέλουμε;
Τα ίδια λέμε.
Άλλα μην μην κατηγορούμε τον κακό ιδιώτη μόνο. Υπήρχαν δεκάδες δημόσιοι μηχανισμοί που υποτίθεται ότι αξιολογούσαν τις αιτήσεις για χρηματοδότηση αλλά και την παράδοση του έργου. Δεν έχουν μερίδιο ευθύνης; Μήπως όμως το ίδιο το ΕΣΠΑ είναι εξαρχής λάθος σχεδιασμένο; Τα Venture Capital λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο και έχουν πολλά αστέρια να αναδείξουν. Ενδεικτικά μόνο αναφέρω την εφάπαξ καταβολή της χρηματοδότησης αλλά και ότι η καταβολή γίνεται στο τέλος του έργου. Αυτό είναι είναι ιδανικό μόνο για τις τράπεζες, αφού έτσι τους ανοίγετε μια νέα αγορά με πολύ χαμηλό ρίσκο.
Το ΕΣΠΑ χρειάζεται επαναπροσδιορισμό και το ΣΥΡΙΖΑ ούτε καν έχει αγγίξει αυτό το θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Οι δημόσιοι μηχανισμοί ανήκουν σε μια πολιτεία η οποία κυριολεκτικά υπάρχει για να εξυπηρετεί τα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα και για τίποτε άλλο. Οπότε, ναι, a priori είναι διεφθαρμένα, διότι αυτή είναι η δουλειά τους: να είναι διεφθαρμένα για να μεγιστοποιούν οι επιχειρηματικοί όμιλοι τα κέρδη τους ή να επιβιώνουν απομυζώντας τις σάρκες της κοινωνίας.

Τουτέστιν, όπως ανέφερα και προηγουμένως, είναι λιγάκι αστείο να περιμένουμε από τους επιχειρηματίες να μας βγάλουν από το λάκκο όπου έχουμε μπει, από τη στιγμή που μπήκαμε στον λάκκο ακριβώς για να εξυπηρετηθούν τα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ άστοχη την ερώτηση της δημοσκόπησης στο θέμα, επειδή μια πρόταση μομφής δεν κατατίθεται μόνο για ΕΝΑ λόγο, αλλά για μια συσσώρευση προβλημάτων, στα οποία η κυβέρνηση αδυνατεί να βρει λύση. Ενδεικτικά, αναφέρω την κατάσταση στην υγεία, την παιδεία και ιδιαίτερα τα πανεπιστήμια, τις εργασιακές σχέσεις που πάνε από το κακό στο χειρότερο, την άνιση φορολογία κτλ. Κατά τη γνώμη μου, η κίνηση αυτή είναι εύστοχη, καθώς πετυχαίνει την κυβέρνηση με πολλά ανοιχτά μέτωπα ενάντια στην κοινωνία αλλά θέτει και τους βουλευτές προ των ευθυνών τους. Ξεσκεπάζει αυτό το δήθεν "αντάρτικο" των βουλευτών της ΝΔ στο θέμα της φορολόγησης των αγροτεμαχίων, καλεί και τη ΔΗΜΑΡ να λάβει επιτέλους μια σαφή θέση απέναντι στα ζητήματα και ειδικά αυτό της ΕΡΤ, που ήταν ο λόγος για τον οποίο αποχώρησε από την κυβέρνηση. Επιπλέον, το βλέπω σαν μια ευκαιρία για τους βουλευτές που ανήκουν σε κόμματα της κυβέρνησης να διαφοροποιηθούν και να μη στηρίξουν τις πολιτικές αυτές που, κατά κοινή ομολογία, δεν έχουν κανένα θετικό αποτέλεσμα, ούτε βραχυπρόθεσμα, ούτε μακροπρόθεσμα.

Όσον αφορά το λαϊκισμό, από ότι φαίνεται τον θέλουμε, θέλουμε να μας χαϊδεύουν τα αυτιά. Μας αρέσει να ακούμε για κουλές "μονομαχίες" ή για μεγάλα λόγια και "success story", αλλιώς, όσοι έλεγαν τόσον καιρό αυτές τις ηλιθιότητες θα είχαν πάρει πόδι από την πολιτική σκηνή της χώρας.

Κι ένα τελευταίο θετικό που μπορώ να βρω, που όμως είναι για την κυβέρνηση και μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως διαπραγματευτικό χαρτί, ΑΝ κάνει διαπραγμάτευση και δεν αποδέχεται με σκυμμένο το κεφάλι ό,τι της πουν. Έχοντας δυναμική αντιπολίτευση, μπορεί η κυβέρνηση να πιέσει καταστάσεις προς όφελος των συμφερόντων της χώρας, εκμεταλλευόμενη τις κοινωνικές αναταραχές, αλλά πού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εχτές άκουγα το Σαμαρά στη Βουλή και δεν μπορούσα πάντως να σταματήσω να γελάω...τελικά έχει χιούμορ!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι δημόσιοι μηχανισμοί ανήκουν σε μια πολιτεία η οποία κυριολεκτικά υπάρχει για να εξυπηρετεί τα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα και για τίποτε άλλο. Οπότε, ναι, a priori είναι διεφθαρμένα, διότι αυτή είναι η δουλειά τους: να είναι διεφθαρμένα για να μεγιστοποιούν οι επιχειρηματικοί όμιλοι τα κέρδη τους ή να επιβιώνουν απομυζώντας τις σάρκες της κοινωνίας.

Τουτέστιν, όπως ανέφερα και προηγουμένως, είναι λιγάκι αστείο να περιμένουμε από τους επιχειρηματίες να μας βγάλουν από το λάκκο όπου έχουμε μπει, από τη στιγμή που μπήκαμε στον λάκκο ακριβώς για να εξυπηρετηθούν τα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα.
Εδώ κάνεις λάθος. Η διαφθορά εξυπηρέτησε κυρίως τους ίδιους πολιτικούς και τους "κοντινούς" τους ανθρώπους, έπειτα τους συνδικαλιστές και αμέσως μετά ακολουθούν οι όποιοι επιχειρηματίες.

Ναι εξυπηρετήθηκαν επιχειρήσεις όπως ΟΤΕ, ΔΕΗ και ΟΠΑΠ αλλά αυτές έχουν αρκετά απρόσωπα team και συνήθως εναλλάσσονταν μαζί με τις κυβερνήσεις.

Η επιχειρηματικότητα στο σύνολο της, ακόμη και αν περιοριστούμε στους μεγάλους επιχειρηματίες, ήταν οι τελευταίοι καλεσμένοι στο εν λόγο πανηγύρι. Ενδεικτικό ότι ο ΟΑΕΕ είναι στα πρόθυρα διάλυσης. Ουδέποτε δεν είχαμε αξιόλογη επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα. :)

Θεωρώ άστοχη την ερώτηση της δημοσκόπησης στο θέμα, επειδή μια πρόταση μομφής δεν κατατίθεται μόνο για ΕΝΑ λόγο, αλλά για μια συσσώρευση προβλημάτων, στα οποία η κυβέρνηση αδυνατεί να βρει λύση.
Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ξεκίνησε την μομφή με αυτό το λόγο. Έπειτα βγήκε στα ΜΜΕ και άτυπα διευκρίνισε ότι δεν θα περιοριστεί μόνο σε αυτό (πχ link)

Ενδεικτικά, αναφέρω την κατάσταση στην υγεία, την παιδεία και ιδιαίτερα τα πανεπιστήμια, τις εργασιακές σχέσεις που πάνε από το κακό στο χειρότερο, την άνιση φορολογία κτλ. Κατά τη γνώμη μου, η κίνηση αυτή είναι εύστοχη, καθώς πετυχαίνει την κυβέρνηση με πολλά ανοιχτά μέτωπα ενάντια στην κοινωνία αλλά θέτει και τους βουλευτές προ των ευθυνών τους.
Ναι ήταν εύστοχη αλλά τελικά μη λειτουργική και τώρα για 6μήνες δεν μπορεί να ξανά κατατεθεί πρόταση μομφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εδώ κάνεις λάθος. Η διαφθορά εξυπηρέτησε κυρίως τους ίδιους πολιτικούς και τους "κοντινούς" τους ανθρώπους, έπειτα τους συνδικαλιστές και αμέσως μετά ακολουθούν οι όποιοι επιχειρηματίες.

Ναι εξυπηρετήθηκαν επιχειρήσεις όπως ΟΤΕ, ΔΕΗ και ΟΠΑΠ αλλά αυτές έχουν αρκετά απρόσωπα team και συνήθως εναλλάσσονταν μαζί με τις κυβερνήσεις.

Η επιχειρηματικότητα στο σύνολο της, ακόμη και αν περιοριστούμε στους μεγάλους επιχειρηματίες, ήταν οι τελευταίοι καλεσμένοι στο εν λόγο πανηγύρι. Ενδεικτικό ότι ο ΟΑΕΕ είναι στα πρόθυρα διάλυσης. Ουδέποτε δεν είχαμε αξιόλογη επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα. :)


Δεν κάνω κανενα λάθος. Αν θέλεις να μιλήσουμε με στοιχεία, να σου φέρω κατεβατά ατέλειωτα από στοιχεία, που θα πιστοποιούν τα υπερκέρδη των επιχειρηματικών ομίλων (αυτών των "μη σοβαρών" που λες) και συμπεριλαμβάνουν τράπεζες, βιομηχανίες, και ότι άλλο θες. Να σου φέρω επίσης (κάτι που επίσης παρέλειψες να σχολιάσεις) τα στοιχεία που λένε ότι το πλουσιότερο 1% των Ελλήνων (στο οποίο πέραν ολίγων μεγαλογιατρών - κλινικαρχών, πρακτικά - και μεγαλοδικηγόρων και μηχανικών, ανήκουν αποκλειστικά και μόνο επιχειρηματίες) έγινε κατά 20% πλουσιότερο το 2012, χρονιά κατά την οποία όλοι οι υπόλοιποι χάσαμε τεράστιο μέρος των εισοδημάτων μας και ότι από την αρχή της "κρίσης" έως σήμερα, έχουν διπλασιάσει (αυτοί οι "μη σοβαροί" κατ' εσέ) την περιουσία τους.

Αυτά περί συνδικαλιστών και πράσινα άλογα, εγώ τα ακούω βερεσέ: όσα φάγανε όλα τα πρασινόσκυλα του δημοσίου την τελευταία δεκαετία, τρώει ο Κόκκαλης με ΜΙΑ σύμβαση του. Οσα φάγανε όλα τα λαμόγια οι γαλάζιοι συνδικαλιστές την πενταετία Καραμανλή, έφαγε ο Μπόμπολας μόνο με τη σύμβαση των αυτοκινητόδρομων. Τα θαλασσοδάνεια του ΔΟΛ φθάσανε στα 250 εκατομμύρια, που τα πλερώσαν οι Ελληνες φορολογούμενοι ανακεφαλαιοποιόντας τις τράπεζες που φαλήρισαν ...δίνοντας θαλασσοδάνεια στους διάφορους ΔΟΛ της επικράτειας.
Αμα θες μπορώ να το συνεχίσω αυτό όλη τη νύχτα. Να υποθέσω ότι ούτε οι κ.κ. Κόκκαλης και Μπόμπολας (ή οι κ.κ. Βαρδινογιάννης, Μαρινάκης, Κοπελούζος, το Λατσέικο και καμια εκατοστή άλλοι που μπορώ να σου αναφέρω αν έχεις όρεξη) είναι "σοβαροί" επιχειρηματίες. Μάλλον πλάκα κάνουν, και έχουν ο καθένας περιουσία κάμποσων εκατοντάδων εκατομμυρίων. Για "ασόβαροι" καλά τα καταφέρνουν.

Αμα κάνουμε δημόσιο διάλογο, να το κάνουμε σε σοβαρό επίπεδο, όχι σε νηπιακό. Θερμή παράκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο Τσιπρας ειναι χαρουμενος με την εκβαση της ψηφοφοριας αλλα εκνευρισμενος με οσους συνεχιζουν να οργανωνουν αποτυχημενες διαδηλωσεις. Ο σκοπος της μομφης δν ηταν η ΕΡΤ, και οι πετρες το ξερουν. Αυτο θα μπορουσαμε να πουμε ηταν η αφορμη. Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι ενα κομμα με απειρες διαφορετικες αποψεις. Δειτε τι ειχε γινει την εβδομαδα πριν την μομφη. Ο Γλεζος που χαιρει σεβασμου μεσα στον Συριζα ειπε οτι αυτα που υποσχονται δν βγαινουν και δν εχουν πεισει το λαο. Ο κουλ Αλεξης λεει απο το Αμερικα οτι η εξοδος απο το ευρω ειναι καταστροφικη. Εδω οι βουλευτες πανε και κρεμιουνται στα καγκελα μαζι με απεργους. Αλαλουμ. Ο Τσιπρας ειχε ενα μεσο να τους ξαναενωσει, να δειξει ενα κοινο μετωπο απεναντι στην κυβερνηση. Εκανε τη μομφη πρωτο θεμα εντος και εκτος κομματος και σωπασε οσα ειχαν συμβει την προηγουμενη εβδομαδα. Ηταν εξυπνη κινηση να κρατησει τους δικους του μαζι, αλλωστε ειναι ενα μειγμα διωγμενων απο το ΚΚΕ, πρωην ΠΑΣΟΚων (που τωρα ντρεπονται να το πουνε στυλ Φωτοπουλος, Μητροπουλος κλπ), οικολογων, αναρχικων κ.α. Ειναι δυσκολο να τους κρατησεις ολους μαζι χωρις να φανε τα μουστακια τους.

Και το γεγονος οτι δν μπορει να κανει αλλη προταση μομφης για εξι μηνες καθολου δν τον ενδιαφερει. Δν θελει να κυβερνησει, για αυτο μιλαει με αοριστιες και ταζει χωρις να πειθει τον κοσμο. Ξερει οτι τα περισσοτερα δν στεκουν και πονταρει σε αυτο. Απο αρχηγος του 4% εγινε αρχηγος του 25% και της αξιωματικης αντιπολιτευσης. Ειναι υπεροχη θεση και χωρις πραγματικη φθορα. Κανενας δν θελει την καυτη πατατα της οικονομιας να σκασει στα χερια του και ο Τσιπρας δν ειναι 40 χρονων ακομα. Μια πιθανη χρεοκοπια στα χερια του τον σβηνει απο τον πολιτικο χαρτη πριν ασπρισουν τα μαλλια του. Δν θελει. Σταδιακα μετατρεπει το κομμα του στον κυριαρχο πολο της κεντροαριστερας που στο μελλον θα εναλασσεται με την κεντροδεξια (ΝΔ ή οτι αλλο προκυψει) στην εξουσια. Αλλα η μεταβαση θελει χρονο και αυτος κερδιζεται απο την βολικη θεση της αξ. αντιπολιτευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ξεκίνησε την μομφή με αυτό το λόγο. Έπειτα βγήκε στα ΜΜΕ και άτυπα διευκρίνισε ότι δεν θα περιοριστεί μόνο σε αυτό (πχ link)

Ναι, είχα καταλάβει λάθος στην αρχή.

Ναι ήταν εύστοχη αλλά τελικά μη λειτουργική και τώρα για 6μήνες δεν μπορεί να ξανά κατατεθεί πρόταση μομφής.

Αυτό δεν το έχω πιάσει για τα καλά. Δηλαδή, για τους επόμενους 6 μήνες δεν μπορεί να πέσει η κυβέρνηση; Αν πχ διαγράψει μέλη της και δεν μπορεί να νομοθετεί, δε θα έχει πέσει; Σε τέτοια περίπτωση μάλλον θα παραιτηθεί η κυβέρνηση και θα κηρύξει εκλογές. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό δεν το έχω πιάσει για τα καλά. Δηλαδή, για τους επόμενους 6 μήνες δεν μπορεί να πέσει η κυβέρνηση; Αν πχ διαγράψει μέλη της και δεν μπορεί να νομοθετεί, δε θα έχει πέσει; Σε τέτοια περίπτωση μάλλον θα παραιτηθεί η κυβέρνηση και θα κηρύξει εκλογές. :hmm:

Για τους επομενους 6 μηνες η αντιπολιτευση δν μπορει να ζητησει να διεξαχθει ψηφοφορια για ψηφο εμπιστοσυνης (προταση μομφης). Η Κυβερνηση μπορει να πεσει απο νομοσχεδιο που δν περασε ή απο μονη της αν αποφασισει εκλογες καμικαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top