Ελληνικές διαφημίσεις vs διαφημίσεις εξωτερικού

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και δεν έχω τηλεόραση εδώ, βλέπω πολλές "διεθνείς", βρετανικές και σκωτσέζικες διαφημίσεις στον κινηματογράφο. Στις 2 πρώτες περιπτώσεις μιλάμε για θεαματικές και με πολύ υψηλό budget διαφημίσεις, που με εντυπωσίασαν στην αρχή για αυτό τον λόγο. Το στόρυ όμως είναι συνήθως ανούσιο και ηλίθιο (υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις, όπως μία γ@μ@τη που ήτσν σε στυλ μιούζικαλ με ένα παιδάκι αλά Όλιβερ Τουίστ!). Οι σκωτσέζικες διαφημίσεις έχουν ΠΑΝΤΑ χαμηλό budget (δεν ξέρω τον λόγο) και είναι κακόγουστες.

Οι ελληνικές διαφημίσεις δεν είναι πάντα κάτι το ιδιαίτερο, αλλά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω είναι πολλές φορές έξυπνες και πιασάρικες. Για μένα αυτό είναι που πρέπει να έχει μια διαφήμιση, οπότε δεν θεωρώ ότι υστερούμε σε κάτι (πέρα από τα λεφτά φυσικά!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
To humor είναι λίγο υποκειμενικό όποτε είναι κάπως σχετικό πόσο "καλό" humor έχει μια διαφήμιση. Όμως οι διαφημίσεις δεν είναι μόνο humor :) Και εδώ είναι που Ελλάδα υστερεί

Ναι, αλλα η Ελλαδα μονο απο χιουμορ γνωριζει και αυτο μπορει να καταλαβαινει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι οι δικές μας οι διαφημήσεις δεν έχουν το ταλέντο με τις δικές μας, έχω δεί σε κάποιες χώρες ότι δεν υπάρχει σύγκριση, η δική μου άποψη είναι η εξής, εδώ είναι ελάχιστοι αυτοί που βγάζουν τις καλές οι υπόλοιποι απλά κάνουν την δουλειά τους, έξω υπάρχει ζήτηση άρα οι έταιρείες έχουν κάτι καλό να προσλάβουν.

Μετά σκέυτηκα και το άλλο, οι έταιρείες έξω έχουν άνθρωπο ιδικά για διαφήμηση, εδώ ο κάθε άσχετος λέει την γνώμη του ή έπιλέγουν τα ίδια τα αφεντικά τι τους αρέσει, είναι ελάχιστες οι έτερίες πιστέυω που έχουν ιδικό γύρο άπο την σωστή διαφήμηση και έχουν σωστή και επαγγελματική άποψη:)

Μπορεί να λέω και βλακειες άλλα αυτό βλέπω εγώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Aμα υπάρχει χρήμα γίνονται και ωραίες διαφημίσεις. Και το χρήμα το έχουν οι μεγάλες πολυεθνικές. Από τις πιο αγαπημένες μου είναι της Coca Cola που παίζει συνήθως στα χριστούγεννα (απόλαυση μπορώ να τη βλέπω ξανά και ξανά). Επίσης μου άρεσε και μία με τη Νικόλ Κίντμαν με το Channel No5. Ε, άμα πέφτει χρήμα γίνονται μικρά αριστουργήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Aμα υπάρχει χρήμα γίνονται και ωραίες διαφημίσεις. Και το χρήμα το έχουν οι μεγάλες πολυεθνικές. Από τις πιο αγαπημένες μου είναι της Coca Cola που παίζει συνήθως στα χριστούγεννα (απόλαυση μπορώ να τη βλέπω ξανά και ξανά). Επίσης μου άρεσε και μία με τη Νικόλ Κίντμαν με το Channel No5. Ε, άμα πέφτει χρήμα γίνονται μικρά αριστουργήματα.

Κάπως με καλύπτεις αυτοι έχουν ιδικούς και ιδικευμένους διαφημηστές όχι πρώιν νταλικέριδες, χτίστες, έμπορούς κλπ σωστούς επαγκελματίες και μόνο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάνια μου δε συμφωνώ με την τοποθέτησή σου...
Κι εδώ μια χαρά επαγγελματίες έχουμε, μπηλίβ μη...
Αλλά αν δεν πληρώνονται, δεν έχουν το κεφάλαιο για κάτι "μεγαλόπνοο"... πώς να κάνουν κάτι συγκρίσιμο με μία χολυγουντιανή παραγωγή;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μάνια μου δε συμφωνώ με την τοποθέτησή σου...
Κι εδώ μια χαρά επαγγελματίες έχουμε, μπηλίβ μη...
Αλλά αν δεν πληρώνονται, δεν έχουν το κεφάλαιο για κάτι "μεγαλόπνοο"... πώς να κάνουν κάτι συγκρίσιμο με μία χολυγουντιανή παραγωγή;;;

+80000.

Και μυαλα, και ιδεες υπαρχουν, αλλα ειναι αυτα που λειπουν. Ως αγορα ειμαστε ακομα πολυ πισω σε οτιδηποτε αφορα στη διαφημιση, ειτε τρεχει σε εντυπο, ειτε τρεχει σε τηλεοπτικο.. Υπαρχουν λαμπρες εξαιρεσεις, αλλα ο νομος ειναι οτι σπανια θα δεις να πεφτει ΠΟΛΥ χρημα για μια παραγωγη(μικροτερο καταναλωτικο κοινο σε σχεση με της αμερικης->μικροτερος προυπολογισμος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξεχνάμε 2 σημαντικούς παράγοντες.

1. Λίγες εταιρίες έχουν σοβαρό ανταγωνισμό, ναι μεν δεν είναι μονοπώλια αλλά οι ανταγωνιστές του δεν ρισκάρουν χρήματα και γενικά έχουν συμβιβαστεί με την θέση τους. Ποίο το νόημα τότε βελτιώσουν τις διαφημίσεις αν έχουν ήδη την πλειοψηφία;

2. Χαμηλό κοινό. Ποίο το νόημα μια χ εταιρία να φτιάξει καλλίτερη διαφήμιση αν για να πειστούν οι καταναλωτές αρκεί 2 εντυπωσιακές κυρίες να παρουσιάσουν το προϊόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ξεχνάμε 2 σημαντικούς παράγοντες.

1. Λίγες εταιρίες έχουν σοβαρό ανταγωνισμό, ναι μεν δεν είναι μονοπώλια αλλά οι ανταγωνιστές του δεν ρισκάρουν χρήματα και γενικά έχουν συμβιβαστεί με την θέση τους. Ποίο το νόημα τότε βελτιώσουν τις διαφημίσεις αν έχουν ήδη την πλειοψηφία;

2. Χαμηλό κοινό. Ποίο το νόημα μια χ εταιρία να φτιάξει καλλίτερη διαφήμιση αν για να πειστούν οι καταναλωτές αρκεί 2 εντυπωσιακές κυρίες να παρουσιάσουν το προϊόν.

Παρακαλώ;;;!;!

Ενώ οι άλλοι είναι σαΐνια και περιμένουν διδδακτορική ανάλυση, στην περιγραφή του προϊόντος;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά όταν βλέπω διαφημίσεις του στυλ αυτής του γνωστού αριθμού πληροφοριών ή την διαφήμιση γνωστής εταιρίας τηλεφωνίας που χρησιμοποιεί χαρακτήρες από σεριαλ και μάλιστα να συζητιούνται αυτές οι διαφημίσεις ... χμ δεν μπορώ να βγάλω κάποιο πιο αισιόδοξο συμπέρασμα.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι τον τελευταίο καιρό έχω πετύχει 2-3 διαφημίσεις που μου άρεσαν πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλό μου, άλλο να μη σου αρέσουν οι ντόπιες διαφημίσεις, κι άλλο να βγάζεις ένα συμπέρασμα, ότι μόνο εδώ είμαστε χαζοί κι έξω έχουν όλες ΤΗΝ ποιότητα...
Είναι απλά αυθαίρετο.

Σε διαβεβαιώ ότι σε Ελβετία, Γερμανία, Ιταλία, Αυστρία, Γαλλία (και νομίζω και Ισραήλ, αλλά αυτό δεν το ομιλώ για να καταλάβω... :redface:) έχουν πολλές επιεικώς ηλίθιες διαφημίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είπα ότι έχουν όλες την ποιότητα. Αλλά στις δικές μας δικές μας διαφημίσεις δεν βλέπω κανέναν όμορφο τρόπο ή έξυπνο τρόπο να χρησιμοποιούν να με πείσουν.

Φυσικά και στο εξωτερικό δεν είναι η πλειοψηφία δεν είναι ποιοτική, αν θυμηθώ τα χρόνια που έζησα στο εξωτερικό δεν μπορώ να θυμηθώ πολλές διαφημίσεις που με είχαν πωρώσει. Όμως αν συγκρίνω τα ποσοστά του τότε με αυτό της Ελλάδας το συμπέρασμα είναι τραγικό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποια ποσοστά; Μου λες μόνο για τι θυμάσαι από παλιά και τι τρως κάθε μέρα στη μάπα. Κι εγώ εδώ αντιπαθώ τις ελβετογερμανογαλλοιταλικές χαζές διαφημίσεις, στην Ελλάδα πάλι "θυμάμαι" τι καλά έχουμε κι εμείς και βλέπω ότι τελικά, παντού τα ίδια.
Πιστεύω ότι δυσκολεύεσαι να εμπιστευτείς την εγχώρια διαφήμιση...
Δεν είμαστε τόσο κακοί... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συγκρίνω και τι βλέπω στο youtube.

Για να δούμε αξιόλογη διαφήμιση θα πρέπει να είναι από πολυεθνική και μάλιστα να μην αφορά αποκλειστικά την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λογικό το βρίσκω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ πιστεύεις ότι αν οι Έλληνες είχαν πιο ισχυρές ασπίδες στις απλές και συνηθισμένες διαφημίσεις δεν θα είχαμε καλλίτερες διαφημίσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι ασπίδες καλέ;

Όχι, πιστεύω ότι ΠΑΝΤΟΥ ισχύει το εξής:
στα μικρά, μεμονωμένα, καθημερινά θέματα/αντικείμενα/προϊόντα δεν επενδύεται μεγάλο πόσο/χρόνος/κόπος, ώστε να προωθηθούν...

Βρε είναι διαφήμιση του τοπικού καναλιού του καντονίου Zug εδώ, βρε είναι διαφήμιση που αφορά μόνο τους Έλληνες ή τους κατοίκους του Ηρακλείου, μικρό το κοινό ίσον μικρό κεφάλαιο. Παντού.

Δείτε λίγο κι εκτός τι παίζει, πριν αρχίσουμε τις συγκρίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου δε συμφωνώ με την τοποθέτησή σου...
Κι εδώ μια χαρά επαγγελματίες έχουμε, μπηλίβ μη...
Αλλά αν δεν πληρώνονται, δεν έχουν το κεφάλαιο για κάτι "μεγαλόπνοο"... πώς να κάνουν κάτι συγκρίσιμο με μία χολυγουντιανή παραγωγή;;;

Εγώ άλλο λέω, ναι μέν μπορεί να είναι καλοι εκεί πάω πάσω άλλα όταν μια εταιρεία δεν έχει έναν σε κάποια θέση που να κάνει μόνο αυτή την δουλειά όλα βουλιάζουν, βλέπω π.χ. αφεντικά να λένε θέλω να την δώ την διαφήμηση μόνο εγώ για να αποφασήσω και αυτός που είναι αφενικό έχει επιχήρηση σίδερα ας πούμε τι δουλειά έχει να αποφασήσει όταν δεν έχει ιδέα αυτό λέω, όταν αποφασήζει ένας επιδή είναι αφεντικό άλλα δεν έχει πήρα τότε πέρνει την κάτω βόλτα, καταλαβες τι ένοώ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι τόσο. Δεν κατάλαβα, γιατί είναι αυτό κανόνας;
Και τι ακριβώς αποφασίζει αυτός που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top