• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Κυκλάμινο

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γιατί πολλές κοπέλες λένε πως δεν κάνει να κάνεις μπάνιο τις πρώτες 2 μέρες?
ισχύει?
εγώ πάλι κάνω κ την πρώτη..πιστεύα μέχρι τώρα πως είναι κάτι που το έλεγαν στα παλιά χρόνια οι γιαγιάδες μας,αλλά ιατρικά δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
για να αποφύγεις πιθανά κρυολογήματα και επειδή παλαιότερα η χρήση ταμπόν ήταν
πολύ περιορισμένη



(ελπίζω όταν ξεμπερδεύεις με τα πλατουρίσματα, να αλλάζεις το βρεγμένο μαγιώ μ ένα
στεγνό και να μη περιμένεις να στεγνώσει επάνω σου :) :) όπως και να το κάνουμε, το να
είμαστε κάπως ποιο προσεκτικές αυτές τις ημέρες μόνο καλό μπορεί να είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Aν μέχρι τώρα θεωρούσατε πως οι ημέρες της περιόδου σας αποκλείουν από την παραλία το καλοκαίρι, μπορείτε να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας. Oι ειδικοί διαβεβαιώνουν ότι η υγεία της γυναίκας δεν επηρεάζεται καθόλου από τα μπάνια στη θάλασσα τις δύσκολες μέρες. O πόνος όμως που ίσως νιώθετε ή κάποια ενδόμυχη ανησυχία ότι το μπάνιο μπορεί να σας προκαλέσει γυναικολογικά προβλήματα πιθανώς να σας κρατούν μακριά από τη θάλασσα. Tο Vita συγκέντρωσε τις πιο συχνές απορίες γύρω από την έμμηνο ρύση και τα καλοκαιρινά μπάνια και δίνει τις απαντήσεις.

Mήπως βλάπτεται η υγεία μου;
Δεν υπάρχει κανένας λόγος υγείας που να σας απαγορεύει να μπείτε στη θάλασσα κατά τις ημέρες της περιόδου.
Παρʼ όλα αυτά, μπορεί να νιώθετε άσχημα ακόμα και στη σκέψη να κάνετε μπάνιο, ειδικά την πρώτη μέρα, που μπορεί να πονάτε και να έχετε περισσότερο αίμα.
Aκόμα και σε αυτήν την περίπτωση, όμως, το μπάνιο δεν απαγορεύεται από το γιατρό, αλλά από τη διάθεσή σας. Πολύ συχνά, μετά την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα, υπάρχει μειωμένη ροή αίματος και καθόλου πόνος. Kαι πάλι όμως, το αν θα μπείτε στη θάλασσα ή όχι εξαρτάται από εσάς.
Πάντως, η «πρώτη μέρα» δεν είναι η ίδια για όλες τις γυναίκες και σχετίζεται κυρίως με την ηλικία. Στις ενήλικες γυναίκες οι δύο πρώτες μέρες της περιόδου είναι αυτές κατά τις οποίες η αιμορραγία είναι μεγαλύτερη και παρουσιάζονται συχνότερα κράμπες και πόνοι, ενώ στις νεαρές κοπέλες έχει παρατηρηθεί πως η έμμηνος ρύση ξεκινάει με σχετικά μικρή ροή αίματος, η οποία γίνεται μεγαλύτερη μετά την τρίτη ή τέταρτη μέρα.
Θυμηθείτε επίσης ότι μπορείτε να εκμεταλλευτείτε τη θάλασσα ακόμα και κατά την έμμηνο ρύση, με το να κολυμπήσετε και γενικά να κινηθείτε όσο περισσότερο μπορείτε μέσα και έξω από το νερό. H κίνηση όχι μόνον επιτρέπεται κατά τη διάρκεια του κύκλου, αλλά συστήνεται και ως μέθοδος αντιμετώπισης ακόμα και της δυσμηνόρροιας, η οποία ταλαιπωρεί πολλές γυναίκες.

Συμβουλές για ... πρωτάρες
Aν αυτό το καλοκαίρι η κόρη σας δει την πρώτη της περίοδο, διαβεβαιώστε την πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχήσει ότι αυτό θα χαλάσει τις διακοπές της ή ότι θα την αποκλείσει από τις αγαπημένες της δραστηριότητες. H έμμηνος ρύση είναι μια φυσιολογική διαδικασία με την οποία μια γυναίκα μαθαίνει να ζει, χωρίς να βάζει στην άκρη τη ζωή της.
● Mην ανησυχήσετε, ακόμα και αν της έρθει περίοδος στη θάλασσα. Δώστε της σερβιέτα και στεγνό μαγιό ή εσώρουχο να αλλάξει. Aν δεν μπορεί να βρεθεί σερβιέτα εκείνη τη στιγμή, χρησιμοποιήστε χαρτομάντιλα ή χαρτί υγείας.
● Aν και το μπάνιο στη θάλασσα τις μέρες της περιόδου δεν δημιουργεί πρόβλημα στην υγεία του κοριτσιού, καλό θα είναι να το αποφύγει κατά το πρώτο καλοκαίρι. H εμφάνιση της εμμήνου ρύσεως είναι μια σημαντική αλλαγή, όχι μόνο στο σώμα της αλλά και στη ζωή της. Kαλό θα είναι να εξοικειωθεί με την αλλαγή αυτή, να ανακαλύψει πώς αντιδρά ο οργανισμός της, να μάθει όλους τους κανόνες υγιεινής που μια γυναίκα οφείλει να γνωρίζει για την προστασία της υγείας της, ώστε να μπορεί να αποφασίσει πλέον συνειδητά εάν και πότε θέλει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Tο αίμα είναι περισσότερο στα κορίτσια H διάρκεια της περιόδου αλλά και η ποσότητα του αίματος σε νεαρές κοπέλες είναι μεγαλύτερες από ό,τι σε μια ενήλικη γυναίκα. Kυρίως σε κορίτσια που διανύουν τον πρώτο ή και το δεύτερο χρόνο εμμήνου ρύσεως, η ποσότητα του αίματος μπορεί να είναι έως και 15% περισσότερη, ενώ η διάρκεια της περιόδου είναι ασταθής (άλλες φορές κρατάει λίγο, άλλες πολύ και μπορεί να φτάσει έως και τις 8 μέρες).

KΑΝΟΝΕΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ
Tόσο κατά τις ημέρες της εμμήνου ρύσεως, όσο και όλο τον υπόλοιπο μήνα, υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες υγιεινής που θα πρέπει πάντα να ακολουθείτε:



  • [*] Mην αφήνετε το βρεγμένο μαγιό να στεγνώνει επάνω στο σώμα σας. Kαλό θα είναι να έχετε μαζί σας είτε ένα δεύτερο μαγιό είτε ρούχα και εσώρουχα ώστε να αλλάξετε.
    [*] Προσπαθήστε να αποφεύγετε τις βουτιές σε πολύ κρύες θάλασσες. Eιδικά όταν είστε αδιάθετη, ο οργανισμός σας προσπαθεί να αποβάλει αίμα και το κρύο νερό, το οποίο συμβάλλει στη συστολή των αγγείων, οπωσδήποτε δεν βοηθάει την κατάσταση.
    [*] Ποτέ μην ξαπλώνετε κατευθείαν στην άμμο ή στα βότσαλα, ακόμα και αν βρίσκεστε σε ακτή που μοιάζει πεντακάθαρη. Φροντίστε να έχετε πάντα μαζί σας ψάθα και πετσέτα, αφού ο κίνδυνος από μια μόλυνση ελλοχεύει.



Mπορείτε να καθυστερήσετε την περίοδο,αλλά όχι με γιατροσόφια!
Σίγουρα έχετε ακούσει για διάφορους τρόπους και γιατροσόφια ώστε να καθυστερήσετε την περίοδό σας. Eίναι αυτονόητο ότι η επιστήμη δεν τα παραδέχεται και δεν θα πρέπει να επιχειρήσετε κανέναν από αυτούς.
Mπορείτε να καθυστερήσετε την έμμηνο ρύση με τη βοήθεια αντισυλληπτικών χαπιών.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να τα πάρετε με δική σας πρωτοβουλία, ακόμα και αν πρόκειται για κάποια αγωγή που είχατε ακολουθήσει παλιότερα. Aν φοβάστε ότι η περίοδός σας θα συμπέσει με τις ολιγοήμερες (και πολύτιμες) διακοπές σας, ζητήστε τη γνώμη γυναικολόγου, ο οποίος είναι και ο μόνος αρμόδιος να σας χορηγήσει αγωγή. Θυμηθείτε, όμως, πως μία αγωγή με αντισυλληπτικά δεν μπορεί να ξεκινήσει οποιαδήποτε στιγμή θέλετε εσείς.
Aν πρόκειται να φύγετε για διακοπές τον Aύγουστο, για παράδειγμα, θα πρέπει να έχετε επισκεφτεί το γιατρό σας από τις αρχές του προηγούμενου μήνα, όχι μία εβδομάδα πριν φύγετε.
O προγραμματισμός είναι απαραίτητος ώστε τα χάπια να λειτουργήσουν σωστά και να μη φέρουν τα αντίθετα αποτελέσματα (π.χ. περίοδο σε μέρα που δεν την περιμένετε).

Nαι η όχι στο ταμπόν;
H χρήση του ταμπόν στη θάλασσα είναι αναπόφευκτη, αφού με τη σερβιέτα μπορεί να έρθετε σε δύσκολη θέση (π.χ. η σερβιέτα να μη συγκρατήσει το αίμα).
Aν σκοπεύετε φέτος για πρώτη φορά να χρησιμοποιήσετε ταμπόν, διαβάστε πολύ προσεκτικά και ακολουθήστε κατά γράμμα τις οδηγίες χρήσης σε ό,τι αφορά τη σωστή του τοποθέτηση αλλά και τους κανόνες υγιεινής που θα πρέπει να ακολουθήσετε (π.χ. πόσο συχνά θα πρέπει να το αλλάζετε).
Aν αποφεύγετε τη χρήση του ταμπόν, τότε καλό θα είναι να περιμένετε να τελειώσει η περίοδός σας για να μπείτε στη θάλασσα.

O ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ


  • [*]Έχω ακούσει πως, αν κάνω μπάνιο στη θάλασσα κατά την περίοδο, μπορεί να αντιμετωπίσω αργότερα πρόβλημα στο να αποκτήσω παιδιά. Aληθεύει;
    Ένα πρόβλημα υπογονιμότητας (εάν υπάρχει) σε μια γυναίκα μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Tα μπάνια στη θάλασσα κατά την εφηβεία ή την ενήλικη ζωή της σίγουρα δεν είναι ένας από αυτούς!
    [*]Θα πρέπει να ανησυχήσω αν κάνω μπάνιο στη θάλασσα και μου σταματήσει η περίοδος την επόμενη μέρα;
    Δεν είναι απίθανο ούτε σπάνιο να διακοπεί η περίοδός σας όχι μόνο την επόμενη μέρα ενός μπάνιου στη θάλασσα, αλλά και ύστερα από ένα μπάνιο στην μπανιέρα ή μετά από μια πολύ κουραστική μέρα. Tο πιθανότερο είναι πως πρόκειται για παροδική και απολύτως φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού, η οποία δεν προειδοποιεί απαραιτήτως για πρόβλημα στην υγεία σας.
    [*]Όταν κάνω μπάνιο στη θάλασσα με περίοδο, μετά πονάω. Eίναι φυσιολογικό;
    Kατά την περίοδο, ο οργανισμός προσπαθεί να διώξει το περιττό αίμα. H προσπάθεια αυτή δημιουργεί ούτως ή άλλως πόνο, ο οποίος αυξάνεται λόγω της αγγειοσύσπασης που προκαλεί το κρύο νερό. Συνεπώς, ο πόνος είναι απολύτως φυσιολογικός, αν και ως προς την ένταση διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα. Πάντως, αν το αίσθημα του πόνου είναι ασυνήθιστα έντονο ή διαρκεί περισσότερο από ό,τι συνήθως, καλό θα είναι να το αναφέρετε στο γυναικολόγο σας.
vita.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι η κοπελιά ρωτάει για μπάνιο στο ντους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
περιοδος ειναι ρε παιδια οχι φυματιοση, δεν υπαρχει καμια ουσιαστικη αλαγη στο σωμα με μονη εξαιρεση τις κραμπες που προκαλουν τον πονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Αν η απορία σου είναι σχετικά με το μπάνιο στο σπίτι και όχι στη θάλασσα τότε μη δίνεις καμία απολύτως σημασία. Αν ρωτήσεις και το γυναικολόγο σου θα σου πει ότι το ντους είναι ό,τι καλύτερο κατά τη διάρκεια της περιόδου. Είναι θέμα υγιεινής.

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έχει επικρατήσει λανθασμένα η άποψη ότι όταν έχουμε περίοδο δεν πρέπει να κάνουμε μπάνιο. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι αυτό είναι κάτι που ίσως έκαναν παλιότερα οι γυναίκες για να μην κρυώσουν αλλά και πάλι δε μου φαίνεται αρκετή σαν δικαιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
το κρυο νερο εντεινει τον πονο ενδεχομενος ισως μονο για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο,αλλα ο δικος μου οργανισμος αντιδρα παραξενα οταν εχω περιοδο και μπαινω για μπανιο..Δηλαδη,ενω λιγα λεπτα πριν μπω για μπανιο εχω πολλα αιματα οταν μπω ειναι λες και εχω αλλεργια...Σταματανε ολα τα αιματα να τρεχουν και ειναι λες και δεν ειμαι αδιαθετη,λες και ειναι μια συνηθισμενη μερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυκλάμινο

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ναι αλλα αυτο γινεται μονο οταν κανεις μπανιο ή και μετα ειναι σαν να μην εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο,αλλα ο δικος μου οργανισμος αντιδρα παραξενα οταν εχω περιοδο και μπαινω για μπανιο..Δηλαδη,ενω λιγα λεπτα πριν μπω για μπανιο εχω πολλα αιματα οταν μπω ειναι λες και εχω αλλεργια...Σταματανε ολα τα αιματα να τρεχουν και ειναι λες και δεν ειμαι αδιαθετη,λες και ειναι μια συνηθισμενη μερα...

Χμμ αυτό που λες για την αλλεργία δεν το κατάλαβα.. Στο νερό εννοείς;
Μα εκείνη την ώρα φεύγει το αίμα, ξεπλένεται.. Ειδικά από την τρίτη μέρα και μετά, αμέσως μετά το μπάνιο και για λίγη ώρα επιπλέον, μπορεί να έχεις μόνο ελάχιστο αίμα ή και καθόλου. Φυσιολογικό είναι.. Αν κατάλαβα σωστά τι ακριβώς εννοείς δλδ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χμμ αυτό που λες για την αλλεργία δεν το κατάλαβα.. Στο νερό εννοείς;
Μα εκείνη την ώρα φεύγει το αίμα, ξεπλένεται.. Ειδικά από την τρίτη μέρα και μετά, αμέσως μετά το μπάνιο και για λίγη ώρα επιπλέον, μπορεί να έχεις μόνο ελάχιστο αίμα ή και καθόλου. Φυσιολογικό είναι.. Αν κατάλαβα σωστά τι ακριβώς εννοείς δλδ :)

Δεν εχω καποια αλλεργια ειναι σαν να εχω..Και το αιμα δεν ξεπλενεται,γιατι εκεινη την ωρα δεν υπαρχει καθολου αιμα,για λογους που δεν ξερω να εξηγησω...Και μετα το μπανιο τα αιματα επστρεφουν φυσιολογικα..Απλα οταν κανω μπανιο και ειμαι αδιαθετη,περιεργως ειναι σαν να μην ειμαι αφου δεν εχω καθολου αιματα για το δεκαλεπτο περιπου που κρατα ενα μπανιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυκλάμινο

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εμενα συμβαινει αυτο αλλα δεν ηξερα αν ειναι περιεργο..:redface:
ξερω απο αλλες κοπελες πως βγαζουν αιμα κατα την διαρκεια του μπανιου αλλα εγω ποτε..και ισως και για λιγα λεπτα μετα..λετε να ειναι κατι περιεργο?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν εχω καποια αλλεργια ειναι σαν να εχω..Και το αιμα δεν ξεπλενεται,γιατι εκεινη την ωρα δεν υπαρχει καθολου αιμα,για λογους που δεν ξερω να εξηγησω...Και μετα το μπανιο τα αιματα επστρεφουν φυσιολογικα..Απλα οταν κανω μπανιο και ειμαι αδιαθετη,περιεργως ειναι σαν να μην ειμαι αφου δεν εχω καθολου αιματα για το δεκαλεπτο περιπου που κρατα ενα μπανιο..

Μα βρε γλυκιά μου, το αίμα για να βγει πρέπει να κατέβει. :) Σκέψου την ποσότητα που υπάρχει στη σερβιέτα σου, όσο συχνά την αλλάζεις. Αυτό όλο δεν κατεβαίνει σε δέκα λεπτά, αλλά σε όσο χρόνο φοράς τη σερβιέτα..
Και ειδικά αν η ροή σου δεν είναι μεγάλη, δεν προλαβαίνει μέσα σε τόσο λίγο χρόνο να κατέβει, μιας και έχει ήδη ξεπλυθεί η μικρή ποσότητα του αίματος που μπορεί εκείνη την ώρα να βρίσκεται στο έξω έξω μέρος του κόλπου.. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποια κοπέλα γιατρός :worry:

Δεν αποκλείεται πάντως να σταματάει για λίγο το αίμα να κατεβαίνει, λόγω της θερμοκρασίας του νερού. Δεν ξέρω να σου πω κάτι σίγουρα πάνω σε αυτό όμως..

Πάντως για να σε καθησυχάσω, κι εμένα μου συμβαίνει αυτό που λες.. Δεν νομίζω όμως πως είναι ένδειξη κάποιου προβλήματος, απλά μάλλον συνάρτηση των παραπάνω λόγων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
βοηθαει η ζεστη του νερου, χαλαρωνει τις κραμπες της μητρας και αρα την κινητικοτητα της

ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποια κοπέλα γιατρός

προφανως αν δεν εχεις υπαρξει σκυλος δεν μπορεις να γινεις κτηνιατρος ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
προφανως αν δεν εχεις υπαρξει σκυλος δεν μπορεις να γινεις κτηνιατρος ε?:P

τσου.. βασικά είχα στο μυαλό μου μόνο δύο, την Whitedrum και την OsLv, γι αυτό και είπα κοπέλες

έχεις όμως ένα ποιντ.. :D πράγματι, τώρα που το σκέφτομαι, πιστεύω πως οι κοπέλες ίσως να του έχουν δώσει λίγη περισσότερη σημασία, μιας και είναι κάτι που το περνάνε και οι ίδιες.. Χωρίς αυτό φυσικά να ακυρώνει τις γνώσεις των ανδρών συναδέλφων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

with love

Νεοφερμένος

Η with love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σας

ειχα σταθερο κυκλο το πολυ μια μερα μετα απο οταν επρεπε!τους τελευταιους 4-5 μηνες εχω 3-6 μερες καθυστερηση,κανονικα αδιαθετουσα καθε 25 του μηνα.και εχω φτασει να αδιαθετω σημερα που τον προηγουμενο μηνα αδιαθετησα στις 11 του μηνα.
Τον ιουλιο παω διακοπες και συγκεκριμενα στις 24 ιουλιου!!!Και φοβαμε παρα πολυ οτι μια μερα πριν φυγω θα αδιαθετησω.
Σας παρακαλω πολυ τι μπορω να κανω ωστε η να ερθει νωριτερα (καλυτερα) η αργοτερα??????
Δεν θα ηθελα να παρω αντισυλιπτικα χαπια γτ δεν προλαβαινω να παω στον γυναικολογο....

Κατι μου ειπα οτι αν πιω πολλες λεμοναδες κοβεται η περιοδος........????

Βοηθειααααααααααα σας παρακαλω πειτε μου καμια λυση....

Δεν μπορω να σκεφτω οτι θα μαι διακοπες και αδιαθετη......δεν θα περασω καθολου καλα....


Θα περιμενω με αγωνια την απαντηση σας

με εκτιμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
λεμοναδες;;; :/: Να δω τι αλλο θα ακουσω αυτες τις μερες!
Παρε ταμπον μαζι σου και αν σου ερθει σου ηρθε, δεν χαλασε και ο κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν σ' αρέσει η λεμονάδα (από στημένα λεμόνια εννοώ) πιες καμία, κακό δεν θα σου κάνει, μόνο μην το παρακάνεις!! :P
Λένε πως καθυστερεί την περίοδο, αλλά δεν θα στήριζα τις ελπίδες μου σ' αυτό....

Σε όλες μας έχει τύχει, δεν είναι και για θάνατο να κάνεις διακοπές με περίοδο, αν και είναι πραγματικά πολύ σπαστικό.
Δοκίμασε ταμπόν και μην κάτσεις πολύ στον ήλιο. Λένε πως αυξάνει τη ροή του αίματος, αλλά δεν γνωρίζω εάν αληθεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
ρε παιδια σιγα λιγες μερες το μηνα ειναι μην το κανουμε και θεμα.δεν νομιζω πως αυτο ειναι ικανο να χαλασει τις διακοπες καποιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Καλησπερα σας

ειχα σταθερο κυκλο το πολυ μια μερα μετα απο οταν επρεπε!τους τελευταιους 4-5 μηνες εχω 3-6 μερες καθυστερηση,κανονικα αδιαθετουσα καθε 25 του μηνα.και εχω φτασει να αδιαθετω σημερα που τον προηγουμενο μηνα αδιαθετησα στις 11 του μηνα.
Τον ιουλιο παω διακοπες και συγκεκριμενα στις 24 ιουλιου!!!Και φοβαμε παρα πολυ οτι μια μερα πριν φυγω θα αδιαθετησω.
Σας παρακαλω πολυ τι μπορω να κανω ωστε η να ερθει νωριτερα (καλυτερα) η αργοτερα??????
Δεν θα ηθελα να παρω αντισυλιπτικα χαπια γτ δεν προλαβαινω να παω στον γυναικολογο....

Κατι μου ειπα οτι αν πιω πολλες λεμοναδες κοβεται η περιοδος........????

Βοηθειααααααααααα σας παρακαλω πειτε μου καμια λυση....

Δεν μπορω να σκεφτω οτι θα μαι διακοπες και αδιαθετη......δεν θα περασω καθολου καλα....


Θα περιμενω με αγωνια την απαντηση σας

με εκτιμηση
Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις κάτι παρά ευχέλαιο και λαμπάδα και τάμα για να είναι μικρός ο κύκλος αυτής της φοράς.

Οι λεμονάδες δε βοηθάνε προφανώς. Ο γυναικολόγος κατά πάσα πιθανότητα θα αρνηθεί να χορηγήσει οτιδήποτε γιατί δε μένει αρκετός καιρός μέχρι τότε και δε συντρέχει ιατρικός λόγος για λήψη εκτάκτων μέτρων.
Ο κύκλος μιας γυναίκας μπορεί να έχει μεταβολές κατά τη διάρκεια της ζωής της για πολλούς λόγους, οπότε αυτό δεν είναι ανησυχητικό ή περίεργο (3-6 μέρες καθυστέρηση είναι... μάλλον εντελώς αμελητέες.).

Όσον αφορά το αίμα που σταματάει μετά το μπάνιο -είναι καθαρά θέμα ξεπλύματος. Το ζεστό νερό, μειώνοντας τις συσπάσεις τις μήτρας και προκαλώντας διαστολή των αγγείων της (όπως ο,τιδήποτε ζεστό) κανονικά οφείλει να αυξήσει την αιμόρροια. Αλλά μια γυναίκα που φοράει σερβιέτες αντιλαμβάνεται ροή μόνο όταν υπάρξει αρκετό αίμα για να φτάσει να κυλήσει από τη μήτρα, τον τράχηλο και τον κόλπο εξωτερικά του σώματος. Μια γυναίκα που φοράει ταμπόν μάλλον θα ξέρει πως η ροή επί του πρακτέου δεν τροποποιείται από το μπάνιο. Συνεπώς αυτό συμβαίνει επειδή το αίμα από την έξω μοίρα του κόλπου καθαρίζεται από το μπάνιο. Μάλιστα, ένα υπερκαυτό μπάνιο υπάρχει πιθανότητα να αυξήσει σημαντικά τη ροή (και να μειώσει τις συσπάσεις). Μια μήτρα με έντονη συσπαστικότητα αιμορραγεί λιγότερο από μια χαλαρή μήτρα. Αν το μπάνιο είναι παγωμένο, τότε ναι, υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η ροή και να αυξηθούν οι συσπάσεις, το ίδιο συμβαίνει και αν από ένα ζεστό χώρο βγει κάποια σε πολύ κρύο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top