Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σίγουρα. Απλά εγώ δεν μπορώ να συνυπάρξω με κάποιον που έχει άλλους στόχους εκτός από οικογένεια.
Δεκτό.Αλλά όποιος δεν έχει ως στόχο την οικογένεια, δε σημαίνει ότι είναι ανώριμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Δεκτό.Αλλά όποιος δεν έχει ως στόχο την οικογένεια, δε σημαίνει ότι είναι ανώριμος...

Προσωπική άποψη λέω.

Εσύ δηλαδή αν γνώριζες μια κοπέλα που σου έλεγε οτι δε θέλει ποτέ και με τίποτα να κάνει παιδιά, τι θα σκεφτόσουν για αυτή; Ειλικρινά όμως θέλω να μου πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Προσωπική άποψη λέω.

Εσύ δηλαδή αν γνώριζες μια κοπέλα που σου έλεγε οτι δε θέλει ποτέ και με τίποτα να κάνει παιδιά, τι θα σκεφτόσουν για αυτή; Ειλικρινά όμως θέλω να μου πεις.

Δε θα έβγαζα κάποιο συμπέρασμα για την ωριμότητά της.Μπορεί να μην την καλύπτει η ιδέα της οικογένειας, μπορεί να έχει άλλους στόχους στη ζωή της, μπορεί 1002 πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Δε θα έβγαζα κάποιο συμπέρασμα για την ωριμότητά της.Μπορεί να μην την καλύπτει η ιδέα της οικογένειας, μπορεί να έχει άλλους στόχους στη ζωή της, μπορεί 1002 πράγματα...

Μπορεί να έχει στόχους που να περιλαμβάνουν σε κάποιο μακρινό μέλλον το ενδεχόμενο να κάνει ένα παιδί. Η επιμονή "ποτέ και με τίποτα" αλήθεια δε σου δείχνει κάτι; Ίσως είσαι πολύ μικρός για να μπορέσεις να διαβάσεις πιο πέρα από αυτό που σου λέει κάποιος. Μάθε να το κάνεις και δε θα χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μπορεί να έχει στόχους που να περιλαμβάνουν σε κάποιο μακρινό μέλλον το ενδεχόμενο να κάνει ένα παιδί. Η επιμονή "ποτέ και με τίποτα" αλήθεια δε σου δείχνει κάτι; Ίσως είσαι πολύ μικρός για να μπορέσεις να διαβάσεις πιο πέρα από αυτό που σου λέει κάποιος. Μάθε να το κάνεις και δε θα χάσεις.
Τελικά, το θέμα σου είναι ότι δε θέλει να κάνει παιδιά, ή σε χαλάει το "ποτέ και με τίποτα"?Γιατί αν είναι το δεύτερο, τότε το υπόλοιπο της πρότασης δεν έχει σημασία...βασικά διαβάζοντας πίσω από τις λέξεις, καταλαβαίνω ότι έχει για σένα. ;) Γενικά αυτή η φράση θα πρέπει να αποφεύγεται (εγώ τουλάχιστον το κάνω) γιατί ποτέ (:P ) δεν ξέρεις τι θα σου φέρει το μέλλον.Άρα θα μπορούσες να πεις πιο σωστά, ότι δε θέλεις να ακούσεις να σου λέει ότι "ποτέ και με τίποτα" δε θα κάνει κάτι.Η ηλικία δε σχετίζεται απαραίτητα με την ικανότητα να διαβάζεις πίσω από τις λέξεις...κρίμα που βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Όποιος δε θέλει να κάνει ΠΟΤΕ παιδιά, για μένα ναι, είναι ανώριμος. Μου δείχνει έναν άνθρωπο που το μόνο που τον νοιάζει είναι είτε η καριέρα του είτε να περνάει καλά, και απεχθάνομαι τέτοιους ανθρώπους. Η ζωή δεν είναι ούτε μόνο λέφτά ούτε μόνο καλοπέραση.

Αν το παρουμε γενικα μπορει να πεφτεις και μεσα. Αλλα παντα υπαρχουν αυτες οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα και ειμαι σιγουρη πως ολοι ξερουμε εστω ενα τετοιο ατομο. Προσωπικα, ξερω 2, και αντρα και γυναικα, και θα ελεγα πως η αποφαση να μην κανουν παιδια ηταν απο τις πιο "ωριμες" τους αποφασεις. Δεν κανουν καποια τρελη ζωη, ουτε κυνηγανε καριερες και ιστοριες. Απλα δεν ηταν κατι που τους ταιριαζε. Καλα και τα "κοινωνικα προτυπα", μα δε μπορουμε να μπουμε ολοι σε καλουπια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Τελικά, το θέμα σου είναι ότι δε θέλει να κάνει παιδιά, ή σε χαλάει το "ποτέ και με τίποτα"?Γιατί αν είναι το δεύτερο, τότε το υπόλοιπο της πρότασης δεν έχει σημασία...βασικά διαβάζοντας πίσω από τις λέξεις, καταλαβαίνω ότι έχει για σένα. ;) Γενικά αυτή η φράση θα πρέπει να αποφεύγεται (εγώ τουλάχιστον το κάνω) γιατί ποτέ (:P ) δεν ξέρεις τι θα σου φέρει το μέλλον.Άρα θα μπορούσες να πεις πιο σωστά, ότι δε θέλεις να ακούσεις να σου λέει ότι "ποτέ και με τίποτα" δε θα κάνει κάτι.

Θα σου φέρω ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις οτι μπορείς να πεις "ποτέ, με τίποτα" για κάτι: δε θα με πείραζε αν μου ελεγε οτι "ποτέ και με τίποτα" δε θα πείραζε κάποιο ζώο, δε θα έκλεβε, δε θα εκμεταλλευόταν κάποιον, δε θα έλεγε ψέματα κλπ κλπ. Οπότε όχι, δε με πειράζει η φράση αυτή, παρά η απολυτότητα κάποιου οτι ποτέ δε θα θελήσει να κάνει παιδιά. Δε μου φαίνεται νορμάλ, δε μου κολλάει, νιώθω οτι κάτι κρύβεται από πίσω που πραγματικά δεν έχω καν όρεξη να το ψάξω, απλά απομακρύνομαι. Μπορεί να έχει τον πιο καλό λόγο γι' αυτό αλλά εμένα δε θα μου κάνει (εξαιρούνται φυσικά περιπτώσεις για λόγους υγείας).

Η ηλικία δε σχετίζεται απαραίτητα με την ικανότητα να διαβάζεις πίσω από τις λέξεις...κρίμα που βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα. :)

Έχεις δίκιο σε αυτό και πραγματικά ελπίζω για σένα να μη συμβαδίζει η ηλικία σου με την ικανότητά σου να διαβάζεις πίσω από τις λέξεις. Πάντως γενικότερα αυτή η ικανότητα μαθαίνεται με το χρόνο (διδάσκω αεί διδασκόμενος). Δεν είναι κακό, μην το παίρνεις για κακό.:)

Αν το παρουμε γενικα μπορει να πεφτεις και μεσα. Αλλα παντα υπαρχουν αυτες οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα και ειμαι σιγουρη πως ολοι ξερουμε εστω ενα τετοιο ατομο. Προσωπικα, ξερω 2, και αντρα και γυναικα, και θα ελεγα πως η αποφαση να μην κανουν παιδια ηταν απο τις πιο "ωριμες" τους αποφασεις. Δεν κανουν καποια τρελη ζωη, ουτε κυνηγανε καριερες και ιστοριες. Απλα δεν ηταν κατι που τους ταιριαζε. Καλα και τα "κοινωνικα προτυπα", μα δε μπορουμε να μπουμε ολοι σε καλουπια..

Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα, δεν μπορώ όμως να βασίσω τη ζωή μου σε αυτές...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Σίγουρα. Απλά εγώ δεν μπορώ να συνυπάρξω με κάποιον που έχει άλλους στόχους εκτός από οικογένεια.

Το λες τωρα επειδη είσαι σε καποια συγκεκριμενη ηλικια η παντα το είχες κατα νου ?
Ξερεις για να κανεις οικογενεια πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις,αυτες οι
προυποθεσεις είναι πιο αμεσης προτεραιοτητας απο το να κανεις οικογενεια.
Πχ να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο,δεν ειναι πανακεια οτι ο ανθρωπος που εχεις
σχεση μια δεδομενη χρονικη στιγμη ειναι καταλληλος και για οικογένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σίγουρα. Απλά εγώ δεν μπορώ να συνυπάρξω με κάποιον που έχει άλλους στόχους εκτός από οικογένεια.

όχι ότι με νοιάζουν οι επιλογές του άλλου, αλλά γιατί πιστεύεις ότι η διαιώνισή σου είναι τόσο ζωτικής σημασίας για τον πλανήτη ; Σε ρωτάω επειδή τυγχάνει να είμαι ένας από τους ανώριμους που δεν θέλουν παιδιά. Δεύτερον, Θεωρείς ιδανικές τις σημερινές συνθήκες για να φέρει κάποιος ένα παιδί στον κόσμο ή έχεις τόσες χιλιάδες Ευρώ απόθεμα ή μηνιαίο κέρδος που μπορείς να ζήσεις μια οικογένεια ; Σου έχει περάσει ποτέ από το νου μήπως κάποιοι άνδρες δεν θέλουν παιδί ακριβώς επειδή είναι υπερβολικά υπεύθυνοι και συνειδητοί απέναντι σε αυτό που λέγεται ανθρώπινη ζωή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
να πεταχτω και γω;;

συμμεριζομαι αυτό που λεει ο δοκτωρ αλλα αμα περιμενεις συνεχώς την καταλληλη στιγμη δε θα ρθει ποτε.. και τα παιδια ειναι η μοναδική ελπίδα να αλλάξει το μέλλον.. αμα δεν υπάρχει συνέχεια του είδους δε θα υπάρξει και αλλαγή στην κοινωνία..

με αυτη τη στρατηγική θα αναπαραχθούν μόνο οι πλουσιοι και οι παμφτωχοι. θα αλλάξει ποτέ ο κόσμος έτσι;;

εδιτ: ας μην ξεχνάμε πως, με οποιεσδήποτε συνθηκες, τα παιδιά μας δε θα πάψουν να είναι άνθρωποι και να υποφέρουν και αυτά. - λιγότερο ή περισσότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Himela επειδή κάποιον δεν τον εμπνέει η ιδέα της οικογένειας και των παιδιών, όσο εμπνέει εσένα, δε πάει να πει ότι είναι ανώριμος, ή βλάκας.
Πιο ανώριμο είναι να κρίνεις κάποιον μόνο από αυτό.
Θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος άλλος να πει εσένα ανώριμη που το μόνο που θες είναι τα παιδιά και η αφοσίωσή σου σ' αυτά και μπλαμπλαμπλα.

Πες απλά ότι δε θα' θελες κάποιον που δεν έχει στόχο την οικογένεια επειδή δε θα ταιριάζατε και είσαι πιο σωστή. Το τι θεωρεί ο καθένας καλό/κακό είναι δική του υπόθεση.

δε θα' θελα να ακούσω πάλι σχόλιο για ηλικίες, πλιζ, το' χετε γαμήσει λίγο τελευταία εσείς οι ώριμοι "μεγάλοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
όχι ότι με νοιάζουν οι επιλογές του άλλου, αλλά γιατί πιστεύεις ότι η διαιώνισή σου είναι τόσο ζωτικής σημασίας για τον πλανήτη ; Σε ρωτάω επειδή τυγχάνει να είμαι ένας από τους ανώριμους που δεν θέλουν παιδιά. Δεύτερον, Θεωρείς ιδανικές τις σημερινές συνθήκες για να φέρει κάποιος ένα παιδί στον κόσμο ή έχεις τόσες χιλιάδες Ευρώ απόθεμα ή μηνιαίο κέρδος που μπορείς να ζήσεις μια οικογένεια ; Σου έχει περάσει ποτέ από το νου μήπως κάποιοι άνδρες δεν θέλουν παιδί ακριβώς επειδή είναι υπερβολικά υπεύθυνοι και συνειδητοί απέναντι σε αυτό που λέγεται ανθρώπινη ζωή ;

Πρώτον δεν είπα οτι η διαιώνισή μου είναι σημαντική, αλλά η προσφορά σε ένα παιδί, ναι μου είναι απαραίτητη. Αν αυτό με κάνει τόσο κακό άνθρωπο, so be it.

Δεύτερον, θεωρώ οτι καμία πράξη μας δεν είναι ανιδιοτελής. Ακόμα κι όταν κάνουμε το καλό το κάνουμε είτε για να μας πουν καλούς είτε για να καθησυχάσουμε τις τύψεις μας είτε για να έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας. Στην προκειμένη λοιπόν, ένας άντρας δηλαδή να αποφασίσει συνειδητά να μην κάνει παιδί από υπευθυνότητα και μόνο, νομίζω οτι κάτι δε μου κολλάει. Ίσως αυτό να είναι ο τρόπος να διασκεδάσει τις ερινύες του και η πραγματικότητα είναι είτε οτι είναι πολύ εγωκεντρικός για να αφοσιωθεί σε ένα παιδί ή πολύ καλοπερασάκιας για να χαλάσει τη ζαχαρένια του αλλάζοντας πάνες ή πολύ τεμπέλης ή πολύ κενός. Και σίγουρα με τέτοιον άνθρωπο κανείς δε θέλει να είναι.

Τρίτον, ΠΟΤΕ δεν ήταν και ποτέ δε θα είναι ιδανικές οι συνθήκες για να έρθει στον κόσμο ένα παιδί. Ιδιαίτερα εσύ βλέπω οτι έχεις το χρήμα πολύ υψηλά και ξεχνάς τι είναι αυτό που πραγματικά μετράει. Αν έχω το μυαλό να επιλέξω ένα σωστό πατέρα για το παιδί μου και βγάζουμε κουτσά στραβά τα προς το ζην, νομίζω οτι το παιδί μου θα είναι πολύ ευτυχισμένο, δε θα χρειάζεται "χιλιάδες Ευρώ απόθεμα ή μηνιαίο κέρδος" για να είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ θα έφευγα αν μου έλεγε οτι δε θέλει να κάνει ποτέ παιδιά: μου δείχνει έναν άντρα τελείως ανώριμο.

Ένσταση, πως γίνεται ένας συνειδιτοποιημένος άνθρωπος που έχει αποφασίσει να μην κάνει παιδιά να είναι ανώριμος; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Ένσταση, πως γίνεται ένας συνειδιτοποιημένος άνθρωπος που έχει αποφασίσει να κάνει παιδιά να είναι ανώριμος; :P:P

Να μην κάνει εννοείς μάλλον: αν μπορέσει να μου δώσει πολύ καλό λόγο για αυτή του την απόφαση, θα τον απαλλάξω των κατηγοριών.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ο άνθρωπος υποθετικά έχει εξελιχθεί από ένα απλό ζώο, που κοιτάει μόνο το φαΐ και την "διαιώνηση" του είδους ( το διαιώνηση δεν το πιστεύω, τυχεροί θα μαστε αν δεν καταστραφεί η ανθρωπότητα μέχρι το 2100 από βιολογική τρομοκρατεία ή πυρηνικό πόλεμο) και μπορεί να έχει άλλες βλέψεις για την ζωή του. Ίσα ίσα, το πρότυπο της κοινωνίας είναι να γίνεις μπαμπάς όταν μεγαλώσεις, οπότε είναι πιο μάγκας αυτός που δεν συμβιβάζεται για να ικανοποιήσει τους γύρω του και κάνει αυτό που γουστάρει. Ό,τι κι αν είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Ο άνθρωπος υποθετικά έχει εξελιχθεί από ένα απλό ζώο, που κοιτάει μόνο το φαΐ και την "διαιώνηση" του είδους ( το διαιώνηση δεν το πιστεύω, τυχεροί θα μαστε αν δεν καταστραφεί η ανθρωπότητα μέχρι το 2100 από βιολογική τρομοκρατεία ή πυρηνικό πόλεμο) και μπορεί να έχει άλλες βλέψεις για την ζωή του. Ίσα ίσα, το πρότυπο της κοινωνίας είναι να γίνεις μπαμπάς όταν μεγαλώσεις, οπότε είναι πιο μάγκας αυτός που δεν συμβιβάζεται για να ικανοποιήσει τους γύρω του και κάνει αυτό που γουστάρει. Ό,τι κι αν είναι αυτό.

Με αυτό προσπαθείς να με πείσεις οτι αυτός ο άνθρωπος είναι ώριμος; Που δε θα κάνει παιδιά για να πάει κόντρα στο κατεστημένο; Ας πάει σε καμιά πορεία καλύτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Με αυτό προσπαθείς να με πείσεις οτι αυτός ο άνθρωπος είναι ώριμος; Που δε θα κάνει παιδιά για να πάει κόντρα στο κατεστημένο; Ας πάει σε καμιά πορεία καλύτερα....
Η πορεία πιστεύω κι αυτή είναι κοινωνικά αποδεκτή, αφού ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών/φοιτητών πάει. Εγώ δεν ξέρω αν είναι ώριμος, πάντως είναι συνεσταλμένος και ξέφυγε από τα ζωικά ένστικτα, εκτός αν τελικά αλλάξει γνώμη, τότε ναι, βλακειούλα :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
gregory,αμα ειναι ετσι να μην τρωμε για να εγκαταλειψει τα ζωικα του ενστικτα.Απλα δεν εχει νοημα.Στο θεμα της επιλογης για το αν θα κανεις παιδια συμφωνω.Δεν μ αρεσε π παλια τα παιδια θα ερχονταν στην ζωη το πολυ ενα χρονο μετα απο τον γαμο.
Τελος παντων ,εγω θελω να κανω παιδια ακομη και να μην παντρευτω(τραπεζα σπερματος,ακομη και υιοθεσια).Θεωρω οτι τα παιδια ειναι πολυ ομορφα.Κι επειδη εχω στενη σχεση και αγαπη με τα παιδια θα γινω καλη μανα.Οπωςδιποτε ομως δεν ειναι ο μονος προορισμος του ανθρωπου και η μονη καταξιωση που μπορει να βιωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μην κάνει εννοείς μάλλον: αν μπορέσει να μου δώσει πολύ καλό λόγο για αυτή του την απόφαση, θα τον απαλλάξω των κατηγοριών.:P

Himela οι άνθρωποι βάζουν στόχους και βάση των στόχων τους κινούνται στη ζωή. Το να λες κάποιον ανώριμο γιατί δεν θέλει παιδιά είναι γελοίο. Εγώ μπορεί να θέλω να ανακαλύψω το φάρμακο για τον καρκίνο και αυτό να απαιτεί ατέλειωτες ώρες αφοσίωσης, τις οποίες δεν θα μπορώ να διαθέσω αν έχω ένα παιδί. Δηλαδή με κάνει ανώριμο, το ότι έχω άλλες προτεραιότητες στη ζωή μου? Στατιστικά αν συνεχίσουμε να γεννοβολάμε με τον ίδιο ρυθμό το 2050 θα έχουμε τεράστιο πρόβλημα υπερπληθυσμού, οπότε ο δικός σου στόχος να κάνεις παιδί εμμέσως βλάπτει την ανθρωπότητα. Αυτό είναι 100 φορές πιο ανώριμο από κάποιον που δεν θέλει παιδιά για τους x,y λόγους αλλά δε βλέπεις κανέναν μας να σε λέει ανώριμη.

Εσύ σκέφτηκες γιατί ο στόχος σου είναι να κάνεις παιδιά και οικογένεια? Θα υιοθετούσες π.χ. ένα παιδί αντί να κάνεις δικό σου? Θα έκανες ένα παιδί μόνη σου χωρίς σύντροφο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το ένστικτο της διαιώνισης του είδους είναι ισχυρό γιά όλα τα όντα, αλλά δε μπορώ να το δεχτώ σαν επιχείρημα υπέρ της τεκνοποίησης. Ο άνθρωπος έχει αμφισβητήσει πολλές από τις ενστικτώδεις παρορμήσεις του, εκλογικεύοντάς τις και μετατρέποντάς τις σε επιλογές. Επομένως ο καθένας εντάσσει το θέμα της απόκτησης παιδιών στη γενική κοσμοθεωρία του. Βέβαια, οι λόγοι που μπορεί να επικαλεστεί κάποιος για το θέμα των παιδιών -όπως και για κάθε άλλο ζήτημα- υπόκεινται σε κριτική, πρώτα από τον ίδιο. Αν αρνείται να κάνει παιδιά από ευθυνοφοβία ή εγωισμό, οφείλει να το ξεκαθαρίσει με τον εαυτό του. Το ίδιο και αν επιθυμεί ένα παιδί σαν συνέχεια του εαυτού του ή σαν εκπλήρωση των απωθημένων επιθυμιών του, δεδομένου ότι τα παιδιά μας δεν μας ανήκουν. Είναι αυθύπαρκτες προσωπικότητες και οφείλουμε να τα μεγαλώνουμε και να τα αντιμετωπίζουμε σαν τέτοια.

Τα παιδιά συμβάλλουν στην εξέλιξή μας. Μπορούμε μέσα από αυτά να ανακαλύψουμε και να αναπτύξουμε πλευρές του εαυτού μας που δε θα είχαμε τη δυνατότητα να το κάνουμε διαφορετικά. Στην ουσία εμείς μαθαίνουμε από αυτά. Είναι μιά εμπειρία αναντικατάστατη, αρκεί να είμαστε συνειδητοποιημένοι ως προς τους λόγους που τα φέρνουμε στον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top