Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στo:
"Δεν συμβαινουν σε ολους"
με το
"Συμβαινουν σε πολλους"
με το
"Συμβαινουν σε πολλους που ξερω!"
με το
"Συμβαινουν στους περισσοτερους"

...διακρινει κανεις τεραστια διαφορα αναμεσα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική προκύπτει από το ότι οι γυναίκες είναι (έστω ότι είναι) γατούλες και συναισθηματικές κλπ, ότι γι' αυτό οι άντρες πρέπει να είναι μεγαλύτεροι και αν δεν είναι, κερατώνουν με μικρότερες.
Σουρρεαλιστικά μαθηματικά indeed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Why men should pair off with younger women

Mick Jagger, Rupert Murdoch and Michael Douglas all have the right idea, evolutionarily speaking. Statistics show that monogamous men have the most children if they marry women younger than themselves. How much younger is the key question.
Last year, a study of Swedish census information suggested a 4 to 6-year age gap is best, but new research has found that in some circumstances a surprisingly large gap – 15 years – is the optimum.[...]
Αυτά για μια έρευνα που έγινε στην Σουηδία. Και πριν κάποιοι χαρούν για την διαφορά των 15 ετών να αναφέρω ότι η δεύτερη έρευνα έγινε σε μία φυλή της Φινλανδίας τους Sami:
[...]"In 2001, I studied the demographics of the Sami people of northern Finland," he says. "I had thought I had missed the opportunity to publish, but when I saw the Fieder and Huber paper I thought: why not write a response?"
Helleʼs team performed a similar calculation to Fieder and Huber's, using the demographic data from the 17th to 19th centuries that Helle had already collected from northern Finland. For the Sami people, they found that males with 15 years on their partners had the most children.
"I don't know why the optimal age differences were so much bigger among the Sami people, but it might be related to culture," says Helle, noting that the Sami were nomadic reindeer hunters. "Perhaps those huge lifestyle differences are important."
Να σημειώσω ότι εδώ κρίνεται η "απόδοση" σε παιδιά, δηλαδή ποιες είναι οι ιδανικές ηλικίες του ζεύγους για να έχουμε την μεγαλύτερη "παραγωγή" παιδιών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Why men should pair off with younger women


Αυτά για μια έρευνα που έγινε στην Σουηδία. Και πριν κάποιοι χαρούν για την διαφορά των 15 ετών να αναφέρω ότι η δεύτερη έρευνα έγινε σε μία φυλή της Φινλανδίας τους Sami:

Να σημειώσω ότι εδώ κρίνεται η "απόδοση" σε παιδιά, δηλαδή ποιες είναι οι ιδανικές ηλικίες του ζεύγους για να έχουμε την μεγαλύτερη "παραγωγή" παιδιών. :)
Μα λογικό δεν είναι; Από τη στιγμή που οι γυναίκες μέχρι μια ορισμένη ηλικία κάνουν παιδιά, ενώ οι άντρες σχεδόν μέχρι να πεθάνουν, δεν είναι αυτονόητο ότι όταν παντρεύονται νεότερη γυναίκα (δεδομένου ότι είτε παντρευτούν νεότερη είτε μεγαλύτερη, ο μέσος όρος της ηλικίας που παντρεύονται δεν αλλάζει) έχουν περισσότερα χρόνια μπροστά τους για να κάνουν παιδιά, και κατά συνέπεια μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνουν αρκετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Φαίνεται ότι δεν διάβασες το άρθρο, αλλά μόνο όσα παρέθεσα. :)

Το συμπέρασμα αυτό έχει βγει στατιστικά. Και αυτό που λες αναφέρεται μέσα:
However, Fieder and Huber's calculations drew criticism. For example, Erik Lindqvist at the Research Institute of Industrial Economics in Stockholm, Sweden, pointed out that the age of the mother is likely to be more important than any age difference: the older the mother, the lower her chances of having more children.
"We added that factor into the calculation," says statistician Fred Bookstein at the University of Washington, a colleague of Fieder and Huber. "The importance of the age difference didn't change.”
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Οι Sami μας δείχνουν το δρόμο :D
Πέρα απ'τη πλάκα, μια διαφορά από 5-15 το πολύ νομιζω είναι ιδανική, επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ, και πέσετε και με φάτε πάλι, χωρίς να αποκλείονται και οι εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
"
Χαχα Γιατι αν παθει εφραγμα θα σε χαλασει να τον κληρονομησεις ? :D
Για να μιλησουμε ομως και λιγο σοβαρα. Διαφορα αποψεων μπορει να προκυψει και απο συνομιλικα ατομα. Εγω ειχα μια προσφατη εμπειρια, με μια κοπελα 5 χρονια μικροτερη. και τα ειχα δει κωλυομενα, δηλαδη σε καθε αποψη μου ειχε μια διαφορερικη αποψη. Ε, ενταξει οσο να'ναι θες και μια ταυτιση αποψεων με τον συντροφο σου. Επισης ο προστατης μπορει να ερθει και στην ηλικια των 40. Δηλαδη εσυ βλεπεις τον αντρα ως μια μηχανη αναπαραγωγης, κι οταν "χαλασει" θα τον "πεταξεις"...?
Επισης, αυτα που λες, ερχονται σε αντιφαση με το τι κανουν πολλες γυναικες. Πολλες γυναικες λοιπον κατα κορον νεες, κανουν σχεση με παντρεμενους, οχι 15 αλλα και 20 χρονια μεγαλυτερους. Εκεινες ειναι τρελες?

Λοιπόν, όχι δεν θα με χαλάσει να τον κληρονομήσω.... αρκεί να έχει πολλάαααααα λεφτά!!!!!:P
Δεν βλέπω κανέναν ως τίποτα διαφορετικό από αυτό που είναι...δηλάδη "άνθρωπος", για τον ίδιο λόγο αντιδρώ όταν οι άνδρες αντιμετωπίζουν τις γυναίκες ως μέσο επίδειξης και γι αυτό θέλουν μια μικρότερη, νεότερη, ομορφότερη από αυτούς. Αυτό το είδος άνδρα ...ναι.... το αντιμετωπίζω ως αναλώσιμο. Τώρα το αν είναι τρελές αυτές που θέλουν μεγαλύτερους.... δεν με απασχολεί να σου πω την αλήθεια αν κάποιες έχουν τέτοιες προτιμήσεις.... συνήθως όμως αυτό που τους αρέσει στους μεγαλύτερους, στους τόσο μεγαλύτερους, είναι οι παροχές....όχι ότι είναι απόλυτο, αλλά είναι το σύνηθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mari

Νεοφερμένος

Η mari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το πρόβλημα δεν είναι τα άτομα έξω απο τη σχέση.
Η διαφορα ηλικιας είναι κάτι που κάποια στιγμη συνηθίζεται απο τους γύρω μας η που κάποια στιγμή απλά σταματάμε να ασχολούμαστε με το τι λένε και περνάμε καλά με τον συντροφό μας.
Το πρόβλημα είναι μέσα στη σχέση.
Όταν για παράδειγμα σε ένα ζευγάρι η π.χ Κατερίνα είναι 25 ετών και ο συντροφός της ο Τάκης 36, ο Τάκης καποια στιγμή πρέπει και θέλει να αποκτήσει παιδιά, αλλά η Κατερίνα αισθάνεται και είναι ακόμα παιδί και δεν θα αντεχε την ευθύνη για το μεγάλωμα ενός μωρού.
Τότε τι κάνουν;;;;
Ή περιμένουν πότε θα αισθανθεί έτοιμη η Κατερίνα (οπότε τον Τακη θα τον φωνάζουν τα παιδιά παππού)
Ή η Κατερίνα μένει έγκυος (και μετά απο λίγο καιρό αναρωτιέται αν σερβίρουν γάλα στο club 22 η να πάρει απο το σπίτι σε περίπτωση που πεινάσει το μωρό.)
Ή κανουν και οι δύο τα κορόιδα δεν το συζητάνε και όπου πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Ή περιμένουν πότε θα αισθανθεί έτοιμη η Κατερίνα (οπότε τον Τακη θα τον φωνάζουν τα παιδιά παππού)
Ή η Κατερίνα μένει έγκυος (και μετά απο λίγο καιρό αναρωτιέται αν σερβίρουν γάλα στο club 22 η να πάρει απο το σπίτι σε περίπτωση που πεινάσει το μωρό.)

Η δεσποινίς είμαι βέβαιος ότι διαβάζει Valder εδώ και καιρό. Οι ατάκες της είναι καταπληκτικές και φυσικά εντός του ύφους μου. Επίσης για να επεκτείνω αυτό που είπες, ενώ συμφωνώ ότι κάτι τέτοιο παίζει και να συμβεί με αυτή τη διαφορά, κάτι παρόμοιο μπορεί να συμβεί και σε περίπτωση που η ηλικία είναι ίδια πχ 25-25 και ο ένας να είναι πιο ώριμος από τον άλλο. Όπως και αν έχει ωριμάσει ο καθένας, ανάλογες και οι ανάγκες και οι συμπεριφορές. Το έχω επιβεβαιώσει ουκ ολίγες φορές (όχι αναγκαστικά σε μένα, γενικώς μιλάω).

Το μυαλό να "νιώθει", εκεί είναι η ουσία, να μην είναι σε αχρηστία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική προκύπτει από το ότι οι γυναίκες είναι (έστω ότι είναι) γατούλες και συναισθηματικές κλπ, ότι γι' αυτό οι άντρες πρέπει να είναι μεγαλύτεροι και αν δεν είναι, κερατώνουν με μικρότερες.
Σουρρεαλιστικά μαθηματικά indeed.
Σε μαθηματικά κανονικά, έχω βγάλει την εξής ακολουθία:
ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα = 5 +10n , όπου n = 0,1,2,3,..... (σε μέρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε μαθηματικά κανονικά, έχω βγάλει την εξής ακολουθία:
ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα = 5 +10n , όπου n = 0,1,2,3,..... (σε μέρες)

:confused::worry::eek::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε μαθηματικά κανονικά, έχω βγάλει την εξής ακολουθία:
ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα = 5 +10n , όπου n = 0,1,2,3,..... (σε μέρες)
Άρα αφού n>0 => 5+10n >0 => ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα >0 => ηλικία γυναίκας > ηλικία άντρα ?
Lol, πολύ εύκολα αλλάζεις απόψεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Άρα αφού n>0 => 5+10n >0 => ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα >0 => ηλικία γυναίκας > ηλικία άντρα ?
Lol, πολύ εύκολα αλλάζεις απόψεις :P
Λάθος μου. Αντί για ηλικία, βάλε ημερομηνία γέννησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες. Όταν λέω οτι δεν μπορούν να μπούν όρια στις ηλικίες στον έρωτα, εννόω όρια προς τα πάνω. Οτι κάλλιστα μια γυναίκα μπορεί να κάνει μια σχέση με έναν 5, 10, 15, ως και 20 χρόνια μεγαλύτερό της. Και οτι δύσκολα θα κάνει κάτι με έναν μικρότερό της.

Αυτο μαλλον πρεπει να το συζητησεις με γυναικες φιλες σου once again και θα δεις οτι θα αλλαξεις γνωμη...:)
Οι εποχες εχουν αλλαξει dear!;)


Αρχική Δημοσίευση από stavros_:
Οκ, είναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις, σε κάποιους αρέσουν, σε κάποιους (πολλούς απ' ότι φαίνεται ) δεν αρέσουν. Προσπαθώ να λέω κάποια πράγματα που πιστεύω, και μάλιστα, αν ρωτήσετε κάποιον τρίτο, θα επιβεβαιώσει πολλά από όσα λέω,
οτι ναι η γυναικα πρέπει να ειναι μικρότερη από έναν άντρα,
ο πατερας μου παντως εχει αντιθετη γνωμη απο σενα..και εχει παντρευτει γυναικα 18 χρονια μικροτερη...:)

ναι μια γυναίκα είναι πιο ώριμη στον έρωτα από έναν συνομίληκο της,
οπως ειπε και ο φιλος μας, ισχυει μεχρι καποια ηλικια...

ναι οι γυναίκες είναι πιο γατούλες απο τους άντρες,
ε, αυτο ελειπε....

ναι πολλοί παντρεμένοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους στα 30-40 με μικρούλες.
παντρεμενες και μη γυναικες να δεις....

Δηλαδή χρησιμοποίησα όρους και καταστάσεις (που εσείς αποκαλείτε κλισέ) που όντως συμβαίνουν στη πραγματική ζωή, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Αλλά φαίνεται πιο πολύ θέλετε να κάνουμε φιλολογική συζήτηση για το τι θα θέλαμε να γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο...

Μαλλον εσυ αγαπητε Σταυρο, εχεις μεινει λιγο πισω..γιατι οπως παρατηρησα και πιο πανω, οι εποχες εχουν αλλαξει και εχω την εντυπωση, πως δεν εχεις ιδεα για το πως ειναι οι γυναικες στις μερες μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αυτο μαλλον πρεπει να το συζητησεις με γυναικες φιλες σου once again και θα δεις οτι θα αλλαξεις γνωμη...:)
Οι εποχες εχουν αλλαξει dear!;)
Στην παρέα μου καμία κοπέλα δεν τα έχει, είχε με μικρότερο...εκτός από μια που πρόσφατα χώρισε..μετά από πολλά χρόνια σχέσης.
ο πατερας μου παντως εχει αντιθετη γνωμη απο σενα..και εχει παντρευτει γυναικα 18 χρονια μικροτερη...:)
Δηλαδή ? Θες να πεις οτι παντρεύτηκε μικρότερή του, και το μετάνοιωσε? Ή οτι απλά διαφωνεί με τα όσα λέω εδώ?
παντρεμενες και μη γυναικες να δεις....
Σίγουρα υπάρχουν. Τελευταία έχουν αρχίσει να κερατώνουν και οι γυναίκες. Αλήθεια είναι αυτό.
Μαλλον εσυ αγαπητε Σταυρο, εχεις μεινει λιγο πισω..γιατι οπως παρατηρησα και πιο πανω, οι εποχες εχουν αλλαξει και εχω την εντυπωση, πως δεν εχεις ιδεα για το πως ειναι οι γυναικες στις μερες μας....
Μπορεί παιδιά όλα όσα λέω να μην είναι σωστά. Δεν λέω οτι είμαι ο dr. love, αλλά αυτά πιστεύω αυτά λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδή ? Θες να πεις οτι παντρεύτηκε μικρότερή του, και το μετάνοιωσε? Ή οτι απλά διαφωνεί με τα όσα λέω εδώ?

Μπορεί παιδιά όλα όσα λέω να μην είναι σωστά. Δεν λέω οτι είμαι ο dr. love, αλλά αυτά πιστεύω αυτά λέω.

Διαφωνει ντιαρ....:)
Σιγα να μη μετανοιωνε....εχεις 2 κορακλες!:D

Μα κανεις δεν υποστηριξε οτι ειναι ο Dr. Love εδω μεσα...ολοι την αποψη μας λεμε, ο καθενας με τον τροπο του...:whistle::)
Δε χρειαζεται να απολογεισαι για κατι:P
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kataktiths

Νεοφερμένος

Ο kataktiths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το παν ειναι να περνας οσο πιο καλα γινεται..σε αυτο δεν παιζει ρολο η ηλικια πιστεψτε με!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
το παν ειναι να περνας οσο πιο καλα γινεται..σε αυτο δεν παιζει ρολο η ηλικια πιστεψτε με!!!
Αναλογως τι εννοεις "να περνας καλα" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kataktiths

Νεοφερμένος

Ο kataktiths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
κ αναλογα με το τι ζηταει ο καθενας.. μπορεις να περνας καλα μονο με το σεχ..ασχετα με την ηλικια,μπορει να καλυπτεσαι κ συναισθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εγώ μέχρι 4 χρόνια συμφωνώ. Δεν ξέρω αλλά παραπάνω από 5, 6 νομίζω ότι είναι υπερβολή. Εξάλλου μια σχέση ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας παρουσιάζει τις πιο πολλές φορές προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top