Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια τελικά τι έγινε με το θέμα αυτό? πως πας?


Απο το κακό στο χειρότερο,
το τσάι μου έφερε κοιλόπονο,
η μουσική η χαλαρή και το μασάζ ...σέξ
Βαρή φαγητό τίποτα και πεινούσα και οι ώρες λιγοστέυουν περισσότερο, σε λίγο πάλι θα αρχίσω να γίνομαι βρηκόλακας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Έχω και εγώ συχνά αυπνίες,από υπερένταση/άγχος(όπως συνέβη και σήμερα) κτλ κτλ,αλλά δεν αισθάνομαι καθόλου άσχημα.Μ αρέσει να βρικολακιάζω(pc,ραδιόφωνο,διάβασμα),και γενικά δεν αισθάνομαι κάποια ιδιαίτερη κούραση/εξάντληση.

Άσχετο αλλά μπορεί να <φταίει> το γεγονός πως η διατροφή μου περιέχει πολλές πρωτείνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Χα να μαι κι εγω.
Υποφερω απο αυπνιες. Ολη τη μερα ειμαι πολυ κουρασμενη γιατι κοιμαμαι κατα μεσο ορο 4 ωρες και μαλιστα με διακοπες αλλα μολις ξαπλωνω, δεν κοιμαμαι με τιποτα! Δεν εχω υπερενταση, δεν εχω στρες, ειμαι χαλαρη, ολα καλα αλλα ο Μορφεας ουτε ενα τηλεφωνο δεν παιρνει!
Ολοι μου οι φιλοι λενε οτι κατι με απασχολει αλλα ειλικρινα, συνειδητα δεν εχω απολυτως τιποτα που να με απασχολει, κι αν ειναι τοσο υποσυνειδητο ε τι να κανω;; Δηλαδη οκ εχω καποια προβληματα (οπως ολοι πιστευω) αλλα πρωτον τα εχω καιρο και δευτερον δεν μπορω να αλλαξω τιποτα οποτε τα εχω δεχτει και προσπαθω να μη δινω σημασια.
Εχω καταληξει να πινω το βραδυ πριν ξαπλωσω (οχι συστηματικα κι ουτε μεγαλες ποσοτητες, μην ανησυχησετε δεν θα γινω αλκοολικη) αλλα και παλι ουτε αυτο φερνει κανα σπουδαιο αποτελεσμα.... Χτες το βραδυ μαλιστα με πηρε ο υπνος αλλα ξυπνησα μετα απο δυο ωρες και κατεληξα να βγαζω τα φρυδια μου για να περασει η ωρα!
ουφ δεν αντεχω αλλο, ειμαι ολη μερα σαν ζομπυ. Αισθανομαι σαν τον Tyler Durden, οταν εχεις αυπνιες δεν εισαι ποτε ουτε απολυτα κοιμισμενος ουτε απολυτα ξυπνιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουμε άτομα που έχουν προβλήματα με τον ύπνο. Αν και οι πιο πολλοί όταν σκεφτόμαστε "διαταραχές ύπνου" το πρώτο (κ ίσως το μόνο) πράγμα που μας έρχεται στον μυαλό είναι η αϋπνία, ωστόσο είναι καλό να γνωρίζουμε πως υπάρχουν πολλές παραλλαγές διαταραχών ύπνου, οι οποίες διαχωρίζονται κυρίως βάσει της αιτιολογίας και του μηχανισμού στον οποίο δημιουργούν πρόβλημα. Οι διαταραχές ύπνου περιλαμβάνουν οποιαδήποτε δυσκολία σχετική με τον ύπνο. Πιο συγκεκριμένα δυσκολία στο να κοιμηθεί κάποιος, να κοιμάται σε ακατάλληλες ώρες, υπερυπνία, ή και μη φυσιολογικές συμπεριφορές κατά τη διάρκεια του ύπνου.

Κάποιες πολύ γενικές κατηγορίες διαταραχών ύπνου είναι οι παρακάτω (σύμφωνα με το επίσημο εγχειρίδιο διάγνωσης ψυχικών διαταραχών)
  • Διαταραχές ύπνου σχετιζόμενες με ψυχοπαθολογία: Οι διαταραχές ύπνου έρχονται ως αποτέλεσμα της ψυχοπαθολογίας.
  • Διαταραχές ύπνου σχετιζόμενες με κλινικά προβλήματα: Οι διαταραχές ύπνου έρχονται ως αποτέλεσμα των διαταραχών στην υγεία του ατόμου, οι οποίες πιθανώς επηρεάζουν τον κύκλο ύπνου – ξύπνιου
  • Διαταραχές ύπνου σχετιζόμενες με χρήση ουσιών: Οι διαταραχές ύπνου ως αποτέλσμα χρήσης ουσιών (καφεΐνη, φάρμακα κτλ)
  • Κύριες διαταραχές ύπνου (δεν σχετίζονται με τις αιτιολογίες των υπόλοιπων 3 κατηγοριών)
    • Dysomnias: Χαρακτηρίζονται από ανωμαλίες στην χρονική διάρκεια, την ποιότητα, αλλά και την ώρα που ένα άτομο κοιμάται
    • Parasomnia: Χαρακτηρίζονται από ανώμαλες συμπεριφορές ή φυσιολογικής φύσεως γεγονότα που σχετίζονται με τον ύπνο, τα συγκεκριμένα στάδια του ύπνου και τις εναλλαγές ύπνου – ξύπνιου
ΑΫΠΝΙΑ
Η πιο συχνή διαταραχή ύπνου όμως είναι όντως η αϋπνία,η οποία συμβαίνει περιστασιακά στο 35% του πληθυσμού και χρόνια στο 15% των ενηλίκων. Οι έρευνες δείχνουν ότι οι γυναίκες παρουσιάζουν πιο συχνά αϋπνία από τους άνδρες και η συχνότητα αυξάνεται με την ηλικία. Ξεκινάει συνήθως στην ενηλικίωση ή στη μέση ηλικία, αν και αξίζει να σημειωθεί ότι μερικές έρευνες δείχνουν ότι κακές συμπεριφορές ύπνου παρουσιάζονται ήδη από την παιδική ηλικία. Σίγουρα η αϋπνία είναι ένα σημαντικό και ιδιαίτερα εκτεταμένο πρόβλημα.

Παράγοντες πρόκλησης αϋπνίας

Ψυχολογικοί παράγοντες
Στρεσογόννες καταστάσεις, όπως μια εξέταση, δυσκολίες στις σχέσεις συχνά προκαλούν διαταραχές ύπνου. Ένας άλλος παράγοντας είναι η σύνδεση του υπνοδωματίου, του κρεβατιού και της ρουτίνας που ακολουθεί κάποιος πριν πάει για ύπνο, λόγω ύπαρξης ενός στρεσογόννου παράγοντα (όπως η εξέταση). Ακόμα και αν φύγει ο στρεσογόννος παράγοντας (η εξέταση) οι δυσκολίες στον ύπνο παραμένουν, καθώς έχει γίνει ήδη η σύνδεση. Έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Ακόμα και σκέψεις οι οποίες δεν αφορούν τον ύπνο, όπως μελλοντικά σχέδια, “brainstorming”, ή η αναπόληση των γεγονότων της ημέρας που πέρασε είναι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη της αϋπνίας.

Ψυχοπαθολογία
Η αϋπνία συχνά σχετίζεται με κάποιο βαθμό ψυχοπαθολογίας, όπως η ύπαρξη δυσθυμίας, ή αγχωδών διαταραχών. Ακόμη οι έρευνες δεν έχουν δείξει ξεκάθαρα τη συσχέτιση μεταξύ της αϋπνίας και της ψυχοπαθολογίας.

Κακές συνθήκες ύπνου
Ο όρος αυτός αναφέρεται στις καθημερινές δραστηριότητες και συνθήκες που δεν βοηθούν την διατήρηση ενός καλού επιπέδου στον ύπνο. Παραδείγματα αποτελούν οι μικρής διάρκειας ύπνοι κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι υπερβολικές ώρες στο κρεβάτι, ακανόνιστο ωράριο ύπνου, παθητικότητα, χρήση ουσιών που δεν βοηθούν τον ύπνο, όπως καφεϊνη, σωματική άσκηση πριν τον ύπνο, ένα κακό περιβάλλον ύπνου (π.χ. κακό κρεβάτι, άβολο μαξιλάρι, κακές συνθήκες φωτισμού κτλ)

Ηλικία
Στους μεγαλύτερους ενήλικες παρουσιάζονται πιο συχνά προβλήματα με τον ύπνο, παρά στις μικρότερες ηλικίες (οι ηλικωμένοι καταναλώνουν πολλά υπνωτικά ,4 φορές περισσότερα από τους μεσήλικες). Δεν είναι ξεκάθαρο ακόμη εάν η γήρανση σχετίζεται με την παρουσίαση διαταραχών ύπνου ή εάν η αλλαγή των συνηθειών του ύπνου είναι φυσιολογική μέσα στα πλαίσια της τρίτης ηλικίας.

Πηγή / Περισσότερες πληροφορίες: Ψυχολογείν

-------------------------------------------

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με τον ύπνο; Και αν ναι, ποια; Πως τα αντιμετωπίσατε; Ζητήσατε βοήθεια από κάποιον ειδικό, χρησιμοποιήσατε φαρμακευτικά σκευάσματα, παραδοσιακά "ροφήματα" κτλ;

Εγώ είχα κάποια προβλήματα περιστασιακά και για λίγες μόνο νύχτες (1-2) μια ή δυο φορές στην ζωή μου και πάντα πριν από σημαντικά γεγονότα (εξετάσεις, ταξίδια κτλ). Νομίζω πως οφειλόταν καθαρά στο άγχος (κ γι' αυτό άλλωστε δεν επαναλήφθηκαν) κ δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια αγωγή ή να επισκεφθώ ειδικό, λόγω της μικρής διάρκειας των επεισοδίων αϋπνίας. Επίσης, κατά τα τελευταία χρόνια, λόγω του περίεργου ωραρίου μου, νομίζω πως έχει διαταραχτεί ο κύκλος του ύπνου μου: κοιμάμαι πολύ αργά και ξυπνάω σχετικά νωρίς τις καθημερινές. Πολύ φοβάμαι πως αν συνεχίσω έτσι, θα κάνω κακό στον εαυτό μου... Θα πρέπει να κοιμάμαι πιο πολύ τις καθημερινές!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εδώ και καιρό υπέφερα από αυπνίες.Από οτι καταλαβαίνω οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες.
Αυτό το κάνω συνέχεια οταν πεφτω στο κρεβάτι.
Ακόμα και σκέψεις οι οποίες δεν αφορούν τον ύπνο, όπως μελλοντικά σχέδια, “brainstorming”, ή η αναπόληση των γεγονότων της ημέρας που πέρασε είναι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη της αϋπνίας.
Αυτό που δοκιμασα πρόσφατα είναι να κάτσω ξύπνιος επί δύο μέρες ώστε να αναγκάσω τον εαυτό μου να κοιμηθεί.(αν και τσινάει ακόμα:P).Πέφτω σχετικά νωρίς στο κρεβάτι ώστε να με πάρει ο ύπνος μέχρι τις 10.30-11 το αργότερο,αλλά επειδη κοιμάμαι λίγες ώρες καταλήγω να ξυπνάω γύρω στις 4 το πρωι.Καλύτερο βέβαια να ξυπνάω παρα να κοιμάμαι εκεινη την ωρα.:P
Αλλά και πάλι δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμα θα μπορεσω να το ελέγξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ειμαι στο τσάκ πάλι για την αγχωτική κατάθληψη, δεν θα αντέξω τα ίδια με παλιά, γιατί ρε γμτ δεν είμαι δυνατή όπως τότε που είμουν ανήπαντρη;:(

Μήπως δεν σε αγαπάει ο άντρας σου; Εννοώ το χειροτερο σενάριο, να μήν σε αγαπαει όμως να λεει ότι σε αγαπάει κι εσύ να έχεις μπλέξει σε ενα ατέλειωτο δίλλημα που μόλις πέφτεις για ύπνο σε εμποδίζει να ανακεφαλαιώσεις τη μέρα και να ησυχάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι της λες καλε της κοπελας?!:/:
Ειναι ενα ευτυχισμενο ζευγαρι.....
Φτου σκορδα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι της λες καλε της κοπελας?!:/:
Ειναι ενα ευτυχισμενο ζευγαρι.....
Φτου σκορδα.....

Μπορεί αλλα να φαίνονται και άλλα να είναι. Πολλοί άνθρωποι είναι υποκριτές και βασανίζουν άλλους ή άλλες πόυ τους αγαπούν με το ψέμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Μέχρι πέρσι, όταν ξάπλωνα στο κρεβάτι...κοιμόμουν μέσα σε 10' και ας είχα πιεί νωρίτερα καφέ, τσάι ή κοκακόλα! Δεν με ενοχλούσε τπτ την ώρα εκείνη!!!
Φέτος όμως, διακρίνω πολλές αλλαγές όσον αφορά την διαδικασία του ύπνου!
Συχνα, έχω αυπνίες λόγω άγχους, φαγητού ή καφέ!!!
Με έχει κουράσει αφάνταστα!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πέφτω σχετικά νωρίς στο κρεβάτι ώστε να με πάρει ο ύπνος μέχρι τις 10.30-11 το αργότερο

Βρε Μπιλλ πως μπορείς να κοιμάσαι τόσο νωρίς; :redface:

Σε ζηλεύω...αν δεν πάει 1.00 - 2.00 δεν κοιμάμαι με τίποτα!
Κι ας ξυπνάω 7.00 το πρωί κι ας μην έχω καθίσει όλη μέρα να χαλαρώσω....
Οπότε πάντα ξυπνάω με το ζόρι το πρωί.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες Vkey, το πρωί εννοούσε! :D

(αν και τελευταία έχει στρώσει λίγο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βρε Μπιλλ πως μπορείς να κοιμάσαι τόσο νωρίς; :redface:

Σε ζηλεύω...αν δεν πάει 1.00 - 2.00 δεν κοιμάμαι με τίποτα!
Κι ας ξυπνάω 7.00 το πρωί κι ας μην έχω καθίσει όλη μέρα να χαλαρώσω....
Οπότε πάντα ξυπνάω με το ζόρι το πρωί.... :/:

Τότε που το προσπαθούσα το ειχα ψιλοκαταφερει καπως.Τουλαχιστον αντι να κοιμομονυ 4-5 το πρωι , ξυπνουσα.:P

Δεν κατάλαβες Vkey, το πρωί εννοούσε! :D

(αν και τελευταία έχει στρώσει λίγο...)
Δεν κοιμαμαι ποτε μετα τις 11 το πρωι.:P

Τώρα ευτυχως στις διακοπες επειδη εχω να προσαρμοσω το προγραμμα μου πανω σε αλλα , κάπως τα καταφερνω.Και μπορω να πω οτι βελτιωνεται ο υπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Με βρήκατε ξανθιά...δεν έχω και πλήρη διαύγεια σήμερις... οπότε μην με δουλεύετε :P

Για το βράδυ δεν λέμε στις 11.00;

Ε...εγώ με τίποτις...ακόμα και να μην βγω με κάποιον θα μιλήσω στο τηλ μέχρι τα ξημερώματα... Καμία ταινία θα βάλω...
Εν ολίγοις δεν μπορώ να αγιάσω....
Κι από την άλλη το να κοιμηθώ στις 11.00 μου φαίνεται πολύ νωρίς :redface:

Άσε που όταν πάω να κοιμηθώ εκείνη την στιγμή θα σκεφτώ τα πιο κουλά και I can't help it!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με βρήκατε ξανθιά...δεν έχω και πλήρη διαύγεια σήμερις... οπότε μην με δουλεύετε :P

Για το βράδυ δεν λέμε στις 11.00;

Ε...εγώ με τίποτις...ακόμα και να μην βγω με κάποιον θα μιλήσω στο τηλ μέχρι τα ξημερώματα... Καμία ταινία θα βάλω...
Εν ολίγοις δεν μπορώ να αγιάσω....
Κι από την άλλη το να κοιμηθώ στις 11.00 μου φαίνεται πολύ νωρίς :redface:

Άσε που όταν πάω να κοιμηθώ εκείνη την στιγμή θα σκεφτώ τα πιο κουλά και I can't help it!!!

Nαι για το βραδυ μιλαμε.
Θέλει προσπάθεια για να κοιμηθω νωρις.Η βλακεια ειναι οτι ολα κι εγω τα σκεφτομαι το βραδυ.


edit: Μπλεξαμε τα μπουτια μας.:P
Το βραδυ ειχα προβλημα να κοιμηθω νωρις.Οτι ωρα και να κοιμηθω το πρωι μεχρι τις 11 ειναι το αργοτερο που θα ξυπνήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η βλακεια ειναι οτι ολα κι εγω τα σκεφτομαι το βραδυ.

Η πλεοψηφια Μπιλ την ιδια βλακεια κανει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η ώρα που θα ξυπνήσω λειτουργεί σε μένα σαν γεωμετρικά αντίστροφη με την ώρα που θα πέσω για ύπνο. Αν τύχει και πέσω στις 9 π.χ. δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ πέρα απο τις 2:30-3:00. Αν πεσω 10:30 δεν πάω πέρα απο τις 5-5:30. Για να κλείσω οκτάωρο κανονικό ή εστω εφτάωρο πρέπει να κοιμηθώ 12+. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω πρέπει να συνυπολογιστεί ότι συνήθως κοιμάμαι το μεσημέρι 1-2 ωρίτσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν έχω στάνταρ πρόγραμμα ύπνου και ξυπνήματος;
Μπορεί να κοιμηθώ στις 11 το βράδυ και να ξυπνήσω στις 3 να πάω μια βόλτα.
Η να κοιμηθώ στις 5 και να ξυπνήσω το μεσημέρι.
Σαν να μην υπάρχουν οι ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι :P

Διότι εγώ δουλεύω πρωί καθημερινά και δεν μπορώ να κοιμηθώ μέχρι το μεσημέρι καθημερινά :P

(όταν ήμουν φοιτήτρια έκανα ανετότατα ο,τι έκανες :P...νι ξέρω ότι δεν είσαι φοιτητής :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikaros6316

Νεοφερμένος

Ο Ikaros6316 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Eμένα πάλι με πιάνει κάτι άλλο και έχει αρχίσει εδώ και κάνα δυο μήνες : μιά φορά για κάποιο λόγο άργησα να κοιμηθώ αυτό λοιπόν μου έφερε ένα άγχος με αποτέλεσμα κάθε βράδυ αγχώνομαι μην μου ξανασυμβει με απότέλεσμα να αργώ να κοιμηθώ.
Κάποια λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για ποιο λόγο σε άγχωσε αρχικά το ότι άργησες να πας για ύπνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top