Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν θεωρείται επισήμως πάθηση/ αρρώστια
Βέβαια και η κυρά Μαρίτσα η γειτόνισσα βγαίνει και σου λέει κατά την άποψή μου είναι αρρώστια, αλλά αυτό εμπίπτει στο θέμα του πως μεγάλωσε καθώς και των ορίων του πνευματικού της ορίζοντα.

επισημως ,το είπες και εσυ,,για πολιτκους λογους κυριως...εχω δειξει αποψεις ψυχιατρων-όχι της κυρα Μαριτσας- που λενε οτι παραμενει ψυχικη παρεκκλιση..και το τσιγαρο και παρα πολλα αλλα πραγματα η επισημη επιστημη (τα διαφορα συμβουλια εξουσιας δηλαδη)
δεν τα ελεγαν ως βλαπτικα και άλλαξε πολλες φορες αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
επισημως ,το είπες και εσυ,,για πολιτκους λογους κυριως...εχω δειξει αποψεις ψυχιατρων-όχι της κυρα Μαριτσας- που λενε οτι παραμενει ψυχικη παρεκκλιση..και το τσιγαρο και παρα πολλα αλλα πραγματα η επισημη επιστημη (τα διαφορα συμβουλια εξουσιας δηλαδη)
δεν τα ελεγαν ως βλαπτικα και άλλαξε πολλες φορες αυτο...
Που ξέρεις, η ψυχίατρος εκείνη μπορεί να ήταν η ίδια η κυρά Μαρίτσα. :P

Καταρχήν, αν όντως είναι υπαρκτό πρόσωπο, κατ' ονομάζεται ψυχολόγος ή ψυχίατρος και όχι κοινωνιολόγος. Για θύμησέ μου και ποιο κίνημα ομοφυλόφιλων άσκησε την εν λόγω πίεση. :hmm:
Ούτε οι ίδιοι που αυθαίρετα επικαλούνται ιστορικά / πολιτικά γεγονότα δε μπορούν να τα επιβεβαιώσουν / τεκμηριώσουν. Είναι φαίνεται ο εύκολος δρόμος να επικαλείται κανείς πολιτικοκοινωνικά γεγονότα (χωρίς καν να είναι σε θέση να τεκμηριώνει ότι πράγματι συνέβησαν). Ούτε τα στοιχειώδη δικαιώματα δε τους αναγνώριζε η κοινωνία του αιώνα εκείνου και θα κάθονταν ολόκληροι επιστημονικοί σύλλογοι να αλλάξουν τα δεδομένα τους λόγω πίεσης από gay κινήματα (εδώ και ο γάμος τα τελευταία χρόνια τους αναγνωρίστηκε).
Είναι φαίνεται δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι αρχικά εντάχθηκε στις παθήσεις λόγω ξεκάθαρα κοινωνικών αιτιών και όχι ιατρικών (και πως θα αντιμετωπίζοταν ένας επιστήμονας εκείνη την εποχή που θα υποστήριζε το αντίθετο). Όπως και γιατροί του 1800 έλεγαν ότι ο αυνανισμός προκαλεί τύφλωση :whistle:
Η Ιατρική επηρεάζεται πάντα απ'την κοινωνία στην οποία ανήκει, συνεπώς κάνει λάθη και αναθεωρεί. Σήμερα η επιστήμη είναι πιο ελεύθερη να κάνει την έρευνά της και να καταλήγει σε ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Ο Αμερικάνικος Σύλλογος έχει διεθνή αναγνώριση, βραβεία και τα άτομα που δουλεύουν εκεί έχουν πτυχίο από τα καλύτερα πανεπιστήμια ψυχολογίας του κόσμου. Επίσης και ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν αναγνωρίζει την ομοφυλοφιλία ως πάθηση (βέβαια θα ήταν γελοίο για 2η φορά να επικαλεστούν κοινωνικά γεγονότα οι κατά τ' άλλα ιατροί). Και καλώς ή κακώς ο λόγος τους έχει μεγαλύτερη επιστημονική βαρύτητα από του κάθε ψευδοεπιστήμονα.
Εν καιρώ, και αυτό το 1-2% των επιστημόνων της παλιάς σχολής (που αμφιβάλλω κατά πόσο εν τέλει υποστηρίζουν όσα υποστηρίζουν λόγω επιστημονικών τεκμηρίων παρά ατομικών αξιών ;)), εξαλείφεται. Ευτυχώς γιατί πέρα του ότι θίγουν την επιστημονική κοινότητα, είναι και επικίνδυνοι για τους "ασθενείς" τους (βλ. Narth που πέρα του ότι δεν είναι αναγνωρισμένο, πρόεδρο έχει έναν μορμόνο που θέλει να φέρει στον ίσιο δρόμο τους gay :D - το Narth έχουν να το επικαλούνται και οι πατέρες της Εκκλησίας μας στις ιστοσελίδες τους αν ψάξεις -ε υπήρχε αναγκαιότητα γι' αυτό δημιουργήθηκε :P).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Πλέον υπάρχουν τράπεζες σπέρματος. Which means, για τις ομοφυλόφιλες γυναίκες, no strings attached. Ποιος θα ρωτούσε μια εργένισσα γιατί αποφάσισε να μείνει έγκυος εκτός έγγαμου βίου; Κανείς. Τότε γιατί να ζητήσουν τον λόγο από μία ομοφυλόφιλη; Από πότε η επιλογή τους να είναι ομοφυλόφιλες τους αφαιρεί το δικαίωμα να αξιοποιήσουν τις ωοθήκες και την μήτρα τους; Δεν πρόκειται (είναι ηλίου φαεινότερο) περί απιστίας ούτε καν περί προδοσίας της "επιλογής" τους να είναι ομοφυλόφιλες. Τί θα πεί "απαρνείται συνειδητά"; εφόσον μια γυναίκα μπορεί να τεκνοποιήσει, γιατί να μην το κάνει; Την κάνει λιγότερο ομοφυλόφιλη ή περισσότερο γυναίκα;

2. Η pop ψυχολογία περί ανατροφής ενός παιδιού σε ομοφυλοφιλικό ζευγάρι έχει τόσες βάσεις όσες ένα σπίτι από καλαμάκια φραπέ.
1. Kαι ας πουμε πως μια ομοφυλόφιλη - μεσα σε καποιο θεσμοθετημένο μοντελο συμβίωσης (γαμος ή αλλο) - η καλύτερα η μια εκ των δυο ομοφυλόφιλων γυναικων αποφασίσει να μεινει εγκυος.
Αν γονιμοποιηθει απο τραπεζα σπερματος,το παιδι πως θα το μεγαλώσει μεσα στο μοντελο συμβίωσης της?
Ποια απο τις δυο γυναικες θα παιξει τον πατέρα και ποια τον άνδρα?
Μιλαμε ουσιαστικα για υιοθεσια απο ομοφυλόφιλα (ειτε ανδρων ειτε γυναικων) ζευγαρια,πραγμα στο οποιο εχει ηδη υπαρξει τοποθετηση.
Αν επιλέξει να γονιμοποιηθει απο εναν άνδρα (ομοφυλόφιλο ή ετεροφυλόφιλο),- για τον οποιο λογικα δε θα αισθανεται τιποτα - ισχυει παλι το ίδιο. Πως και προπαντων,ποιός θα μεγαλώσει αυτο το παιδί? Ποια θα ειναι η θεση του πατέρα?
Θα το μεγαλωσει η ομοφυλοφιλη μανα μαζι με τη συντροφό της??
Δε γινεται!
Θα το μεγαλώσει ο πατερας?
Αν ειναι ομοφυλόφιλος (σε καποια σχεση συμβιωσης με αλλον αντρα),παλι δε γινεται,γιατι το παιδι χρειαζεται μητερα.
Αν δεν ειναι ομοφυλόφιλος?
Θα ειναι ουσιαστικά ενα παιδι που εχει αποκτηθει εκτός γαμου (ή της οποιας συμβίωσης),οπως πολλα. Και το κρατος θα πρεπει να συνδράμει με πριμ και προνόμια - με τον ιδιο τροπο που συνδραμει τους ετερόφυλους εντός γαμου - πλέον για τα εξώγαμα των ομοφυλόφιλων?
Γιατι ουσιαστικά δεν προκειται για παιδια αποκτηθεντα εντος του (ομοφυλόφιλου) μοντελου συμβιωσης,μα για στυγνή εκμεταλλευση του ανδρικου στοιχειου / σπερματος.
Το κρατος πριμοδοτει και δινει προνομια,επειδη τα παιδια θα μεγαλώσουν μεσα στον ετεροφυλο θυλακα (την ετεροφυλη οικογενεια),οπου το παιδι θα δεχθει αλληλεπιδρασεις και απο τους δυο. Δεν πριμοδοτει εξώγαμα,παιδιά που γεννιούνται εκτός του θύλακα αυτού. Τα οποια παιδια των ομοφυλοφιλων (ειτε ανδρων ειτε γυναικων) θα ειναι λοιπόν κατα καποιον τροπο "εξωγαμα" (με την εννοια οτι δε θα ειναι καρπος και των δυο). Που θα μεγαλώσουν και τι προσλαμβανουσες θα εχουν??
Κοινώς,τα παιδια αυτα δεν τα καλύπτει ενα θεσμικό πλαίσιο. Δε θα ειναι παιδια φυσιολογικής οικογενειας,μα κατα καποιον τροπο συνειδητά "εξώγαμα" ομοφυλόφιλων.

Ο γαμος περαν των αλλων,εξασφαλίζει στον άνδρα πως τα παιδιά που θα αποκτηθουν θα ειναι δικά του.
Γιατι να γονιμοποιήσει μια ομοφυλόφιλη - δηλ. γυναίκα που δεν τρεφει αισθηματα για αυτον,μα για μια αλλη γυναικα? Για μια γυναικα που δεν ειναι μαζί του?
Και γιατι να της αφήσει το παιδί??

2. Διευκρίνησε περαιτέρω τα περι pop ψυχολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
αν ο διαφορετικος ειναι σεξουαλικα διεστραμμενος και άρρωστος ψυχολογικα,δεν υπαρχει θεμα διαφορετικοτητας...διαφορετικος ειναι και ο ναρκομανης,κλεπτομανης κλπ,αυτο κανει τα ναρκωτικα την κλεπτομανια ή το σαδομαζοχισμο πχ καλο?αλλο η συμπεριφορα άλλο ο ανθρωπος...μια σεξουαλικη διαστροφη ειναι-όπως και ομαζοχισμος και ο φετιχισμος και ο ομοφυλοφιλια,εχουν το δικαιωμα να την κανει καποιος αφου δεν ενοχλει τους άλλους ,αλλα αυτο δεν σταματαει την αρρωστη φυση της πραξης και τα αρνητικα αποτελεσματα που εχει στον ανθρωπο που την κανει...
αλλο το ενα άλλο το άλλο//


αυτό ακριβώς

άλλο το ένα και άλλο το άλλο - μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι αδιακρίτως




(και να επαναλάβω αυτό που ειπώθηκε σε προηγούμενη σελίδα : ΑΝ η φύση ήθελε να συνουσιαζόμαστε
σε κάθε δυνατό συνδυασμό θα είχει προβλέψει να υπάρχει μόνο ένα φύλο για τον homo sapiens (όπως συμβαίνει
σε κάποιους άλλους εκπροσώπους του ζωϊκού βασιλείου) ή θα μας είχε "εξελίξει" αναπαραγωγικά σε κάποια
μορφή ερμαφροδιτισμού (όπως επίσης συμβαίνει σε κάποιους άλλους εκπροσώπους του ζωϊκού βασιλείου)

το ότι θεωρούμε τους εαυτούς μας ανώτερα όντα (σε σχέση με τις υπόλοιπες μορφές ζωής αυτού του πλανήτη)
δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι μπορούμε να υπερβούμε τους φυσικούς κανόνες - και η ομοφυλοφιλία είτε
μας αρέσει είτε όχι ΔΕΝ είναι φυσικός κανόνας )



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Μάλιστα. Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι στη σημερινή κοινωνία που θεωρούν εαυτούς ανώτερους από άλλους επειδή επιλέγουν να είναι ετεροφυλόφιλοι ενώ οι άλλοι επιλέγουν να είναι ομοφυλόφιλοι. Τέλεια.

Τι ντροπή να κρίνω εγώ η ανώτερη ετεροφυλόφυλη αν ο πλησίον μου έχει το δικαίωμα να αγαπήσει και να αγαπηθεί, να κάνει έρωτα στο κρεβάτι του με φύλο της επιλογής του, τον τρόπο που θα το κάνει, και το αν θα συζήσει μαζί του ή αν θα παντρευτεί... Τι ντροπή να θεωρώ πως είμαι πιο κατάλληλη από αυτόν να μεγαλώσω παιδί, απλά γιατί συνουσιάζομαι με το άλλο φύλο κι όχι με το ίδιο... Τι ντροπή να απαιτώ να έχει λιγότερα δικαιώματα αυτός από εμένα γιατί εγώ φέρνω παιδιά στον κόσμο, παιδιά που ίσως δεν έχω καν τη δυνατότητα να μεγαλώσω σωστά, παιδιά που απλά μπορεί να έτυχε να συλλάβω, παιδιά που θα βλαστημώ ίσως γιατί δε με άφησαν να ζήσω τη ζωή μου, παιδιά που αύριο θα κοιτάνε με μισό μάτι τους ομοφυλόφιλους και θα φτύνουν τον κόρφο τους... Τι ντροπή να αντιμετωπίζονται σαν μίασμα της κοινωνίας, ενώ καμια μελέτη δεν έχει δείξει οτι οι ομοφυλόφιλοι είναι κατώτεροι σε αυτά που μπορούν να προσφέρουν στην κοινωνία (ο αγαπημένος μου ποιητής ήταν ομοφυλόφιλος, μα εγώ τον λατρεύω, τι μ' αυτό;)...

Στην αρχική ερώτηση: προσωπικά είμαι κατά του γάμου γενικώς, οπότε δε με πολυνοιάζει αν οι ομοφυλόφιλοι θέλουν να παντρεύονται. Για το αν μπορούν να αποκτήσουν παιδί, θεωρώ πως ναι, θα μπορούσαν, γιατί θα ήταν μια συνειδητή επιλογή κι αυτό θα εξασφάλιζε τη σωστή ανατροφή τους. Το μόνο που με φοβίζει είναι η αντιμετώπιση που θα είχαν τα παιδιά αυτά από την κοινωνία. Καθώς είδα και πιο πάνω, η κοινωνία δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί το διαφορετικό από την πλειοψηφία. Ώσπου να γίνει αυτό λοιπόν, κάποια παιδιά θα "θυσιαστούν". "Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία", αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι ντροπή να κρίνω εγώ η ανώτερη ετεροφυλόφυλη αν ο πλησίον μου έχει το δικαίωμα να αγαπήσει και να αγαπηθεί, να κάνει έρωτα στο κρεβάτι του με φύλο της επιλογής του, τον τρόπο που θα το κάνει, και το αν θα συζήσει μαζί του ή αν θα παντρευτεί...


εχει δικαιωμα να κανει ερωτα και να νιωσει "ρομαντικα συναισθηματα" και με τη κατσικα ή το σκυλο του...αυτο δεν σημαινει οτι ειναι υγιες για τον ίδιο...;)
και δεν μπορουμε βεβαια να του αρνηθουμε το δικαιωμα να παντρευτει το σκυλο του?Ε?
καποιος αλλος ακραιος φετιχιστης θα θελει να παντρευτει με το αυτοκινητο του ή με οτιδηποτε άλλο...παμε καλα?:whistle::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
E καλά τώρα παίζουμε; Είπα "με φύλο της επιλογής του". Δεν ξέρω πώς πήγε το μυαλό σου τόσο μακριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τι ντροπή να αντιμετωπίζονται σαν μίασμα της κοινωνίας, ενώ καμια μελέτη δεν έχει δείξει οτι οι ομοφυλόφιλοι είναι κατώτεροι σε αυτά που μπορούν να προσφέρουν στην κοινωνία (ο αγαπημένος μου ποιητής ήταν ομοφυλόφιλος, μα εγώ τον λατρεύω, τι μ' αυτό;)...

Κανεις δεν αμφισβητεί την προσφορά των ομοφυλόφιλων σε όλα τα επαγγελματικά πεδία,στην τεχνη ή αλλού ή στα δικαιώματά τους ως πολίτες. Η ικανόητά τους σε αυτήν την κοινωνικη προσφορά ειναι ανεξαρτητη του σεξουαλικου προσανατολισμού τους

Ειναι σαφώς ισοτιμοι πολίτες - οπουδήποτε,εκτός σε ένα πραγμα.

Ισότιμοι ως σεξουαλική νορμα δεν μπορουν να ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
εχει δικαιωμα να κανει ερωτα και να νιωσει "ρομαντικα συναισθηματα" και με τη κατσικα ή το σκυλο του...αυτο δεν σημαινει οτι ειναι υγιες για τον ίδιο...;)
και δεν μπορουμε βεβαια να του αρνηθουμε το δικαιωμα να παντρευτει το σκυλο του?Ε?
καποιος αλλος ακραιος φετιχιστης θα θελει να παντρευτει με το αυτοκινητο του ή με οτιδηποτε άλλο...παμε καλα?:whistle::worry:
Τα ζώα και τα αντικείμενα δεν είναι υποκείμενα δικαίου, έλεος. Ο μέγιστος παραλογισμός για την υποστήριξη μιας άποψη. :P

Κανεις δεν αμφισβητεί την προσφορά των ομοφυλόφιλων σε όλα τα επαγγελματικά πεδία,στην τεχνη ή αλλού ή στα δικαιώματά τους ως πολίτες. Η ικανότητά τους σε αυτήν την κοινωνικη προσφορά ειναι ανεξαρτητη του σεξουαλικου προσανατολισμού τους

Ειναι σαφώς ισοτιμοι πολίτες - οπουδήποτε,εκτός σε ένα πραγμα.

Ισότιμοι ως σεξουαλική νορμα δεν μπορουν να ειναι!
Μπορούν να γίνουν ισότιμοι αν αναγνωριστεί κάτι τέτοιο από τον άνθρωπο. Και εδώ που τα λέμε, και αυτή η υπερ κυριαρχία του ανθρώπου επί της γης μάλλον δεν είναι και πολύ φυσιολογική.
Που ξέρεις, μπορεί η φύση πέρα της ομοφυλοφιλίας στο ζωικό βασίλειο, να την εμφάνισε και στον άνθρωπο ώστε να αρχίσει σιγά σιγά να αφανίζεται και να έλθει σε ισορροπία το οικοσύστημα. :clapup:

Ο άνθρωπος κυριαρχεί κι αυτός θα ορίσει το φυσιολογικό για την κοινωνία του. Φυσιολογικό είναι ό,τι υπάρχει στη φύση και κάθετη έχει τη χρησιμότητά του (ακόμα και για έναν "ανάπηρο" οργανισμό η φύση έχει ορίσει την αποβολή του μέσω της φυσικής επιλογής). Ο άνθρωπος εν τέλει ορίζει το ωφέλιμο για την κοινωνία του και επεμβαίνει με τις επιστήμες του. Στη σημερινή εποχή, στις πολιτισμένες χώρες στόχος είναι η κοινωνική ευημερία όλων των πολιτών και η αρμονική συνύπαρξή τους. Τα γρανάζια του χρόνου κινούνται και μπορεί οποτεδήποτε να επαναπροσδιοριστούν οι κοινωνικές δομές, ανεξάρτητα των απόψεων "τόσα χ χρόνια καλά είμαστε" και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.
Επειδή εμείς μεγαλώσαμε έτσι, δε σημαίνει ότι κάτι διαφορετικό θα είναι χειρότερο. Άλλωστε το "βολικό" αίσθημα της μετριότητας & ασφάλειας διακατέχει ανέκαθεν τον άνθρωπο και τον καθιστά εχθρό της ανέλιξής του.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορούν να γίνουν ισότιμοι αν αναγνωριστεί κάτι τέτοιο από τον άνθρωπο. Και εδώ που τα λέμε, και αυτή η υπερ κυριαρχία του ανθρώπου επί της γης μάλλον δεν είναι και πολύ φυσιολογική.
ισοτιμοι ,όχι ίδιοι!το ιδιο λαθος που εγινε και με το φεμινισμο...


Τα ζώα και τα αντικείμενα δεν είναι υποκείμενα δικαίου, έλεος.

Τα ζωα(τα υπολοιπα δηλαδη γιατι και εμεις ζωα ειμαστε..)μπορουν να κληρονομησουν-για γατες εχετε ακουσει?-να δικαστουν σε μερικα-παλαβα- κρατη και το κυριοτερο εχουν δικαιωματα και τιμωρουνται αυτοι που τα κακοποιουν ή δεν τα προσεχουν όπως πρεπει -όπως πχ με τα παιδια!


οποτε ανετα με την ίδια φιλοσοφια μπορει καποιος να πει οτι ειναι δικαιωμα μου και δεν ενοχλω κανεναν,να παντερυτω τον αγαπημενο μου σκυλο και να υιοθετησουμε και παιδια ή κουταβια πχ!ή και να κανουμε γενετικη αναμειξη για πραγματικους απογονους(όπως καποιοι λενε να γεννανε οι λεσβιες παιδια χωρις σπερματοζωαρια πχ)!ήδη πολλοι ανθρωποποιουν απιστευτα και αρρωστα -παραλογα τα ζωα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τα ζωα(τα υπολοιπα δηλαδη γιατι και εμεις ζωα ειμαστε..)μπορουν να κληρονομησουν-για γατες εχετε ακουσει?-να δικαστουν σε μερικα-παλαβα- κρατη και το κυριοτερο εχουν δικαιωματα και τιμωρουνται αυτοι που τα κακοποιουν ή δεν τα προσεχουν όπως πρεπει -όπως πχ με τα παιδια!


οποτε ανετα με την ίδια φιλοσοφια μπορει καποιος να πει οτι ειναι δικαιωμα μου και δεν ενοχλω κανεναν,να παντερυτω τον αγαπημενο μου σκυλο και να υιοθετησουμε και παιδια ή κουταβια πχ!ή και να κανουμε γενετικη αναμειξη για πραγματικους απογονους(όπως καποιοι λενε να γεννανε οι λεσβιες παιδια χωρις σπερματοζωαρια πχ)!ήδη πολλοι ανθρωποποιουν απιστευτα και αρρωστα -παραλογα τα ζωα....
Δεν ισχύει αυτό που λες. Για πες μου σε ποιες παλαβές χώρες ισχύει (εκτός κι αν οι πηγές σου είναι από τίποτα "του κόσμου τα παράξενα" ειδήσεις της επικαιρότητας). Το να θεσπιστούν νόμοι υπέρ των ζώων, δε τα καθιστά πολίτες της κοινωνίας με πολιτικά κ.α. κοινωνικά δικαιώματα.

Που το είδες το άνετα; Τα ζώα δε μπορούν να δηλώσουν συγκατάθεση ώστε να θεσμοθετηθεί κάτι τέτοιο.
Ναι ok, τα εν λόγω επιχειρήματα έχουν φοβερή σοβαρότητα, ορθολογικότητα και κατά συνέπεια ισχύς.

Αν στο μέλλον προκύψει τέτοια αναγκαιότητα, θα είναι στη θέση μας άλλοι να το συζητήσουν, μη σε ανησυχεί. Επί του παρόντος μιλάμε για την ανθρώπινη κοινωνία και σχέσεις μεταξύ ανθρώπων.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μάλιστα. Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι στη σημερινή κοινωνία που θεωρούν εαυτούς ανώτερους από άλλους επειδή επιλέγουν να είναι ετεροφυλόφιλοι ενώ οι άλλοι επιλέγουν να είναι ομοφυλόφιλοι. Τέλεια.

Καλωσήρθατε στην Ελλάδα, μια ακόμη ακροδεξιά χώρα. Με τα απ όλα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Heptamer:
1. Kαι ας πουμε πως μια ομοφυλόφιλη - μεσα σε καποιο θεσμοθετημένο μοντελο συμβίωσης (γαμος ή αλλο) - η καλύτερα η μια εκ των δυο ομοφυλόφιλων γυναικων αποφασίσει να μεινει εγκυος.
Αν γονιμοποιηθει απο τραπεζα σπερματος,το παιδι πως θα το μεγαλώσει μεσα στο μοντελο συμβίωσης της?
Γιατί πρέπει να υπάρχει ένα συγκεκριμένο μοντέλο συμβίωσης στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια; Στα ετεροφυλόφιλα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο; Όχι, άρα γιατί εκεί ναι; Δεν θα ήταν διαφορετικό απ ότι να μεγάλωνε ένα παιδί σε μονογονεϊκή οικογένεια και δεν υπάρχουν αποδείξεις και μελέτες για το αν επηρεαστούν οι σεξουαλικές προτιμήσεις του παιδιού βάσει των προτιμήσεων των γονιών του. Αν ήταν έτσι δεν θα έβγαιναν ομοφυλόφιλα παιδιά από τις παραδοσιακές οικογένειες.
Αρχική Δημοσίευση από Heptamer:
Ποια απο τις δυο γυναικες θα παιξει τον πατέρα και ποια τον άνδρα?
Μιλαμε ουσιαστικα για υιοθεσια απο ομοφυλόφιλα (ειτε ανδρων ειτε γυναικων) ζευγαρια,πραγμα στο οποιο εχει ηδη υπαρξει τοποθετηση.
Αν επιλέξει να γονιμοποιηθει απο εναν άνδρα (ομοφυλόφιλο ή ετεροφυλόφιλο),- για τον οποιο λογικα δε θα αισθανεται τιποτα - ισχυει παλι το ίδιο. Πως και προπαντων,ποιός θα μεγαλώσει αυτο το παιδί? Ποια θα ειναι η θεση του πατέρα?
Θα το μεγαλωσει η ομοφυλοφιλη μανα μαζι με τη συντροφό της??
Δε γινεται!
Θα το μεγαλώσει ο πατερας?
Αν ειναι ομοφυλόφιλος (σε καποια σχεση συμβιωσης με αλλον αντρα),παλι δε γινεται,γιατι το παιδι χρειαζεται μητερα.
Αν δεν ειναι ομοφυλόφιλος?

Γιατί είναι απαραίτητο να υπάρχει ο ανδρικός "ρόλος" σε μία οικογένεια; γιατί να μην μπορούν να μεγαλώσουν και να αναθρέψουν με αξίες και ήθος ένα παιδί; Επειδή δεν υπάρχει άνδρας ή αντίστοιχα γυναίκα στην οικογένεια; Δεν είναι τόσο στενοί οι δεσμοί πλέον και ο παράγων οικογένεια δεν βασίζεται στην παρουσία ενός συγκεκριμένου φύλου. Γιατί κατ'εσέ δεν γίνεται να το μεγαλώσουν δύο ομοφυλόφιλες το παιδί; Εμένα μου φαίνεται παράλογη η τοποθέτησή σου (δεν την επεξηγείς άλλωστε) από τη στιγμή που θα έχει φροντίδα, εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη, περιβάλλον ατόμων που σέβονται και αγαπούν ο ένας τον άλλο κτλ...;
Το παιδί λες χρειάζεται μητέρα... Πού το βασίζεις αυτό; Θα βγει προβληματικό ένα παιδί που δεν έχει τη μάνα του 24/7 μαζί του; Όχι. Θα βγει προβληματικό ένα παιδί που δεν έχει μητέρα (για τους χ ψ λόγους) και ζει με τον πατέρα του; Όχι. Επίσης , όπως και στις ετεροφυλοφιλικές σχέσεις σε γάμο, τα παιδιά δεν έχουν καμία ανάμιξη και δεν γνωρίζουν για τις σεξουαλικές επαφές των γονιών/κηδεμόνων. Τότε γιατί σε μια ομοφυλοφιλική σχέση θα έπρεπε να ξέρουν γι αυτά;(αν είναι αυτό που σε προβληματίζει).



Αρχική Δημοσίευση από Heptamer:
Θα ειναι ουσιαστικά ενα παιδι που εχει αποκτηθει εκτός γαμου (ή της οποιας συμβίωσης),οπως πολλα. Και το κρατος θα πρεπει να συνδράμει με πριμ και προνόμια - με τον ιδιο τροπο που συνδραμει τους ετερόφυλους εντός γαμου - πλέον για τα εξώγαμα των ομοφυλόφιλων?


Το πρόβλημά σου είναι ότι είναι παιδί σε ομοφυλοφιλική οικογένεια; Και γι αυτό να του στερήσουμε δικαιώματα;;!! Συγγνώμη αλλά αυτό είναι άδικο και απάνθρωπο! Επειδή ένα παιδάκι έτυχε να υιοθετηθεί από τους συγκεκριμένους γονείς να μην προνοήσει το κράτος γι αυτό; Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να είναι σε ορφανοτροφείο ή ακόμα καλύτερα να είναι ένα "απόβλητο" έκτρωσης σε σκουπίδια της γειτονιάς; Μιλάμε για ένα παιδάκι και όχι για τη σεξουαλική ζωή των ομοφυλόφιλων κηδεμόνων τους, που δεν αφορά κανέναν, όσους και αν αηδιάζει.

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer:
Γιατι ουσιαστικά δεν προκειται για παιδια αποκτηθεντα εντος του (ομοφυλόφιλου) μοντελου συμβιωσης,μα για στυγνή εκμεταλλευση του ανδρικου στοιχειου / σπερματος.
Το κρατος πριμοδοτει και δινει προνομια,επειδη τα παιδια θα μεγαλώσουν μεσα στον ετεροφυλο θυλακα (την ετεροφυλη οικογενεια),οπου το παιδι θα δεχθει αλληλεπιδρασεις και απο τους δυο. Δεν πριμοδοτει εξώγαμα,παιδιά που γεννιούνται εκτός του θύλακα αυτού. Τα οποια παιδια των ομοφυλοφιλων (ειτε ανδρων ειτε γυναικων) θα ειναι λοιπόν κατα καποιον τροπο "εξωγαμα" (με την εννοια οτι δε θα ειναι καρπος και των δυο). Που θα μεγαλώσουν και τι προσλαμβανουσες θα εχουν??
Κοινώς,τα παιδια αυτα δεν τα καλύπτει ενα θεσμικό πλαίσιο. Δε θα ειναι παιδια φυσιολογικής οικογενειας,μα κατα καποιον τροπο συνειδητά "εξώγαμα" ομοφυλόφιλων.
Στυγνή εκμετάλλευση σπέρματος από δωρητές; Αν είναι δυνατόν! Δεν τους έχουν σε φάρμες ανθρώπων και τους αρμέγουν για να χαρίσουν παιδιά, μόνοι τους συνδράμουν! Και δεν νομίζω πως έχει κανένας μας το δικαίωμα να κρίνει οποιαδήποτε γυναίκα καταφύγει εκεί προκειμένου να αποκτήσει ένα παιδί. Μην κρίνεις εξ ιδιων τα αλλότρια, γιατί δεν μπορείς να ταυτιστείς με ένα τέτοιο άτομο επ ουδενί.
Περί ποίων αλληλεπιδράσεω ακριβώς μιλάς; Γιατί να μην έχουν την ίδια αντιμετώπιση αυτά τα παιδιά με όλα τα υπόλοιπα; Ποιο είμαστε εμείς να τους καταστήσουμε πολίτες δεύτερης κατηγορίας, εφόσον και τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια είναι φορολογούμενοι, νομοταγείς πολίτες και δικαιούνται τα παιδιά τους να απολαμβάνουν τα ίδια προνόμια αλλά και να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τα υπόλοιπα; Φυσιολογική οικογένεια; Συγκεχυμένος όρος θα έλεγα πλέον, και τα θεσμικά πλαίσια στα οποία αναφέρεσαι δεν αταποκρίνονται σε νόμους του κράτους που θα υποβαθμίσουν τη ζωή των παιδιών αφενός και αφετέρου τα θεσμικά πλαίσια είναι πλέον κουτάκια στο μυαλό μας που μας εμποδίζουν σκεφτούμε καθαρά. Και δεν αναφέρομαι στους θεσμούς που μας βοηθούν ως κοινωνία να προχωρήσουμε, σεβόμενοι τους συνανθρώπους μας.

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer:

Ο γαμος περαν των αλλων,εξασφαλίζει στον άνδρα πως τα παιδιά που θα αποκτηθουν θα ειναι δικά του.
Γιατι να γονιμοποιήσει μια ομοφυλόφιλη - δηλ. γυναίκα που δεν τρεφει αισθηματα για αυτον,μα για μια αλλη γυναικα? Για μια γυναικα που δεν ειναι μαζί του?
Και γιατι να της αφήσει το παιδί??

2. Διευκρίνησε περαιτέρω τα περι pop ψυχολογίας.
Χαχ, χωρίς να θέλω να ειρωνευτώ ή να κοροιδέψω , θυμήθηκα ένα μάθημα γενετικής στο πρώτο έτος που ο καθηγητής μας έλεγε ότι γίνονται συνεχώς τεστ πατρότητας και πολλοί τραβάνε τα μαλλιά τους, οπότε να μην είσαι σίγουρος για τί "εξασφαλίζει" ο γάμος, ένας θεσμός που έχει μετατραπεί σε ανόητο πανηγυράκι για τους ευκατάστατους. (υπάρχουν σαφώς και πολλές εξαιρέσεις, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας)

Σου απάντησα και παραπάνω περί γονιμοποίησης, γιατί είναι δότης φυλετικών κυττάρων! Δωρίζει γαμέτες απ το να τους αφήνει να ωριμάζουν και να αποπίπτουν στους όρχεις του! Κατανοητό αυτό; Γιατί σέβονται και οι δύο τους νόμους που καλύπτουν τις τράπεζες σπέρματος! Ανωνυμία και ασφάλεια.
Αν δεν αναφέρεσαι σε τράπεζες σπέρματος, τότε είναι καθαρά δικό τους θέμα και θέτεις προσωπικά ερωτήματα σε μία φανταστική κατάσταση στην οποία είσαι εσύ στη θέση του "πατέρα", άρα δεν μπορώ να σου απαντήσω εδώ.

Περί ποπ ψυχολογίας λοιπόν. Ποπ ψυχολογία εννοώ τα βεβιασμένα συμπεράσματα περί αντίκτυπου στην ψυχική υγεία και στη συμπεριφορά του παιδιου, η ομοφυλοφιλική σχέση των κηδεμόνων του. Δεν υπάρχουν αποδείξεις για κάτι τέτοιο, όμως τέτοια αβάσιμα συμπεράσματα δημιουργούν την ψευδαίσθηση ασφάλειας ελλείψει επιχειρημάτων σε ομοφοβικά άτομα και σε ανθρώπους με αδράνεια νου και άρνηση αποδοχής των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εχει δικαιωμα να κανει ερωτα και να νιωσει "ρομαντικα συναισθηματα" και με τη κατσικα ή το σκυλο του...αυτο δεν σημαινει οτι ειναι υγιες για τον ίδιο...;)
και δεν μπορουμε βεβαια να του αρνηθουμε το δικαιωμα να παντρευτει το σκυλο του?Ε?
καποιος αλλος ακραιος φετιχιστης θα θελει να παντρευτει με το αυτοκινητο του ή με οτιδηποτε άλλο...παμε καλα?:whistle::worry:
τι ;;; ακραίος φετιχιστής ;;;
μόλις αποκάλεσες ακραίους φετιχιστές τα 3/4 των ελλήνων . Δεν το λέω ούτε ειρωνικά ,ούτε με ίχνος συναισθήματος . Μάρτυς μου ψυχολογικές έρευνες , στατιστικές , όπως και η Κέιτ Γουϊνσλετ στον Τιτανικό , στο δείπνο πριν πάει να φουντάρει :
<<Δεν καταλαβαίνω αυτή την ψύχωση των αρσενικών με το μέγεθος και την ταχύτητα>>
*πού να ήξερε και τους Έλληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Μπορούν να γίνουν ισότιμοι αν αναγνωριστεί κάτι τέτοιο από τον άνθρωπο. Και εδώ που τα λέμε, και αυτή η υπερ κυριαρχία του ανθρώπου επί της γης μάλλον δεν είναι και πολύ φυσιολογική.

2. Που ξέρεις, μπορεί η φύση πέρα της ομοφυλοφιλίας στο ζωικό βασίλειο, να την εμφάνισε και στον άνθρωπο ώστε να αρχίσει σιγά σιγά να αφανίζεται και να έλθει σε ισορροπία το οικοσύστημα. :clapup:

3. Ο άνθρωπος κυριαρχεί κι αυτός θα ορίσει το φυσιολογικό για την κοινωνία του. Φυσιολογικό είναι ό,τι υπάρχει στη φύση και κάθετη έχει τη χρησιμότητά του (ακόμα και για έναν "ανάπηρο" οργανισμό η φύση έχει ορίσει την αποβολή του μέσω της φυσικής επιλογής). Ο άνθρωπος εν τέλει ορίζει το ωφέλιμο για την κοινωνία του και επεμβαίνει με τις επιστήμες του. Στη σημερινή εποχή, στις πολιτισμένες χώρες στόχος είναι η κοινωνική ευημερία όλων των πολιτών και η αρμονική συνύπαρξή τους. Τα γρανάζια του χρόνου κινούνται και μπορεί οποτεδήποτε να επαναπροσδιοριστούν οι κοινωνικές δομές, ανεξάρτητα των απόψεων "τόσα χ χρόνια καλά είμαστε" και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.

4. Επειδή εμείς μεγαλώσαμε έτσι, δε σημαίνει ότι κάτι διαφορετικό θα είναι χειρότερο. Άλλωστε το "βολικό" αίσθημα της μετριότητας & ασφάλειας διακατέχει ανέκαθεν τον άνθρωπο και τον καθιστά εχθρό της ανέλιξής του.

1. Σαφώς υπάρχουν τεχνητές φυσιολογικότητες - αυτές που ορίζει ο άνθρωπος ως τετοιες στις κοινωνικές δομές του. Υπαρχουν ομως και οι "φυσικές" φυσιολογικότητες - αυτές που υπηρχαν ανέκαθεν και που ειναι υπεράνω αμφισβήτησης φυσικά αξιώματα,οπως η ετεροφυλική σεξουαλικότητα.
Τη σεξουαλικότητα αυτή δεν την ανέδειξε ο άνθρωπος ως φυσιολογική νορμα,μα την αποδεχθηκε ως φυσικό αξίωμα.

Δε μπορει λοιπόν ο ανθρωπος να βαφτισει / αναβαθμίσει τεχνητά - προκειμένου να ταιριάξει στην κοινωνική δομή του - ξαφνικά ένα φυσικώς αφύσικο (την ομοφυλοφιλία) σε κατι φυσικώς φυσιολογικό.
Οι εξισώσεις και ισοτιμίες που θεσμοθετει ο άνθρωπος στις κοιωνίες του ειναι απλά συμπληρωματικές / βελτιωτικές κινήσεις που ουδεμία σχεση ομως εχουν με τις απαράβατες και αξιωματικές δομές της φύσης.

2. Η ομοφυλοφιλία - οπου αυτή απαντάται - στο ζωικό βασίλειο εχει να κανει αποκλειστικά με την πειθώ,την επιβολή ενος ζώου πανω στο άλλο στα πλαίσια της κυριαρχίας. Δεν προκειται για ζευγάρωμα - και φυσικά ουτε εν είδει ευχαρίστησης,αφου τα ζωα δεν ζευγαρώνουν απο ευχαρίστηση. Μόνο ο άνθρωπος το κανει αυτό.

Η ομοφυλοφιλία εχει εμφανιστεί κατ' εμέ στον άνθρωπο,για λογους που εχω ηδη παραθέσει. Το ανδρικό προτυπο περνα στους σύγχρονους βαρετούς,γαλήνιους,ειρηνικούς,ευδαιμονικούς καιρούς (που δεν εχουν ανάγκη ενος σκληρού ανδρικού προτύπου,οπως παλιά) μια διαδικασία εκθήλυνσης,προκειμενου να γινει πιο οικείο / συναναστρεφίσιμο / ακίνδυνο στο γυναικείο φύλο - για αυτο και οι συγχρονοι άνδρες ειναι δημιουργήματα των γυναικών (και κακώς αναρωτιουνται συνεχώς "που πήγαν οι άντρες"...)
Ο άνθρωπος δεν προκειται να αφανιστεί. Το πιο πιθανό ειναι να ανακατέψει τη σεξουαλική τράπουλα και να γίνει ένα σεξουαλικό μπάχαλο,ενώ οι σχεσεις - οπως νοούνται σήμερα - θα υποβιβαστούν. Το θεμα της διαιώνισης θα καταντήσει μια μηχανιστική πλέον διαδικασία και με τη βοηθεια της ευγονικής καθαρά εργαστηριακή και στείρα.

3. Θα ορίσει το φυσιολογικό και ωφέλιμο με βάση τη λογική και πάντα λαμβανοντας υποψη αξιωματικα τη φύση του. Οπως προείπα,δε μπορεις να ορισεις - οσο και να θες - ως φυσιολογικότητα,κατι που ερχεται σε αντιθεση με την ιδια σου την ύπαρξη,με αυτο που βλεπεις γύρω σου.
Σαφώς αναπροσαρμόζονται οι κοινωνικές δομές με το περασμα των χρόνων,αλλα ποτέ εις βαρος της ίδιας της ανθρωπινης φυσης.

4. Οντως,το θεμα της ασφάλειας ειναι αυτό που ενίοτε φρενάρει τον άνθρωπο μπροστά στο νέο. Ομως αυτή η αφυλοποιηση,η αδελφοποίηση των σεξουαλικών νορμών,ο αφορισμός της φύσης,ο ανηλεής εξισωτισμός / ομογενοποιηση των πάντων - στο ονομα της προόδου των ηθών και της φιλελευθερης σκέψης - δε σημαινει πως ειναι και προς το καλύτερο. Ενίοτε η πρόοδος σημαίνει και βήματα προς τα πισω.

Το μέλλον θα δείξει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα πραγματα θα γυρισουν παλι ..πολλες κοπελες και νεοι γενικα κατανοουν οτι άλλο ιδιο και άλλο ισο..οι γυναικες καταλαβαινουν οτι προσπθησαν υπερβολικα να μοιασουν στους ανδρες και χασανε την ουσια του φυλου τους...ειμαστε σε αυτη ακριβως τη μεταβατικη περιοδο...

δεν θα ξαναγυρισουμε βεβαια ευτυχωε ποτε σε παλιες νοοτροπιες εντελως(ο χρονος ποτε δεν παει προς τα πισω) ,αλλα θα θυμηθουμε αρκετες αρχες κι διδαγματα που μας ελεγε η γιαγια και ο παπους ,και μεχρι τωρα γελαγαμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aρχές και διδάγματα = δόγματα.


Για αυτό πάμε "πίσω ολοταχώς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Aρχές και διδάγματα = δόγματα.


Για αυτό πάμε "πίσω ολοταχώς".




:hmm: :hmm:

συγγνώμη αλλά δεν είναι κάπως αυθαίρετη και "απλοϊκά" ισοπεδωτική αυτή η ισότητα ??

δηλαδή όλες οι αρχές και όλα τα διδάγματα ( = όλη η πείρα που συσωρεύσαμε από τις προηγούμενες
γενιές) είναι για τον Καιάδα ??

τίποτα δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ως βάση για το επόμενο βήμα??

η κάθε νέα γενιά πρέπει να "καταστρέφει" ότι κληρονόμησε και να ξεκινάει πάντα από την αρχή ??

τότε, πως μπορούμε να περιμένουμε ότι θα προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα ?? δεν (θα) έχουμε ποτέ
αρκετό χρόνο για να φτάσουμε (εκεί που θέλουμε να φτάσουμε) ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Περί ποπ ψυχολογίας λοιπόν. Ποπ ψυχολογία εννοώ τα βεβιασμένα συμπεράσματα περί αντίκτυπου στην ψυχική υγεία και στη συμπεριφορά του παιδιου, η ομοφυλοφιλική σχέση των κηδεμόνων του. Δεν υπάρχουν αποδείξεις για κάτι τέτοιο, όμως τέτοια αβάσιμα συμπεράσματα δημιουργούν την ψευδαίσθηση ασφάλειας ελλείψει επιχειρημάτων σε ομοφοβικά άτομα και σε ανθρώπους με αδράνεια νου και άρνηση αποδοχής των άλλων.

Εξίσωση των δυο σεξουαλικών νορμών,συνεπάγεται αυτόματα πλέον και επιλογή.
Και απο τη στιγμη που η ομοφυλοφιλία καταστεί κοινωνικά αποδεκτή επιλογή και ισότιμη νόρμα,το παιδί θα βρεθεί καποια στιγμή στην (ευχάριστη ή δυσάρεστη) θέση να διαλέξει σεξουαλικό προσανατολισμό και δη εν γένει να γίνει ομοφυλόφιλο - στην περιπτωση που και εαν και εφόσον αποδειχθει καποια στιγμή πως η ομοφυλοφιλία ειναι τελικά επίκτητη,δηλ. κληρονομούμενη.

Ο σεξουαλικός χαρακτήρας του παιδιού διαμορφώνεται μεσα απο τη σεξουαλική συμπεριφορική των ετερόφυλων γονέων του.Το παιδί (ασχέτως φύλου) χρειάζεται και το ανδρικό και το γυναικείο πρότυπο ως καθοδήγηση προκειμένου να διαμορφώσει αυτον τον σεξουαλικο χαρακτήρα. Και χρειάζεται φυσιολογικά και γνήσια τετοια πρότυπα (γνήσια ανδρική φιγούρα και γνήσια γυναικεία φιγούρα) και οχι τεχνητώς προβαλλόμενα τέτοια. Οι ομοφυλόφιλοι συγχέουν / εξισώνουν / προβάλλουν τους εναλλασσόμενους τεχνητούς "κρεβατικούς" ρόλους τους του αρσενικού και του θηλυκού (γιατι στις ομοφυλόφιλες σχέσεις - ειτε γυναικών,ειτε ανδρών -,κάποιος απο τους δυο παίζει το ρόλο του ενεργου αρσενικού και κάποιος του παθητικου θηλυκού) με τις γνήσιες ανδρικές και γυναικείες συμπεριφορές (απο γνήσιους εκπροσωπους). Θεωρουν πως οτι ανδρικό και γυναικείο πρακτικάρουν στο κρεβάτι,μπορούν να το εφαρμόσουν και στο παιδί - πως αν μπορούν να το παιξουν "ανδρας" και "γυναίκα" στο κρεβάτι,μπορούν να το παίξουν και στην ανατροφή.

Οποία σύγχισις!! :)

Ομως ενας (παθητικός) ομοφυλόφιλος άνδρας δε μπορει με τιποτα να γινει υγιές θηλυκό πρότυπο για το παιδί και αντίστοιχα μια (ενεργητική)ομοφυλόφιλη γυναικα πάλι,δε μπορει να γινει (υγιές) ανδρικό προτυπο για το παιδί. Οτι ειναι εφικτό στο κρεβάτι,δεν ειναι εφικτό εκτος κρεβατιού.

Το θεμα δεν ειναι οτι τα παιδιά ομοφυλόφιλων θα γινουν αναγκαστικά και αυτά ομοφυλόφιλα,αλλα στο οτι το ομοφυλόφιλο ζευγάρι - όντας ζευγάρι δίχως φυλετικές διαφορές,οπως ενα ετεροφυλόφιλο - αδυνατεί να δωσει στο παιδί μια γνησια ετεροφυλοφιλη εικόνα που βασίζεται / δομειται ακριβώς πανω στις φυλετικές διαφορές των γονεών,πανω στη διαφορετικότητα ανδρων και γυναικών. Συνεπώς,το παιδί θα συγχιστεί και θα προβληματιστεί να διαμορφώσει μια υγιή σεξουλική ταυτότητα.

Καθε αλλο παρά πόπ ψυχολογία....

Και αν το δούμε και απο την περιβόητη πλευρά της ισότητας περι την υιοθεσία: αν εγώ πχ. απλά συγκατοικώ (σκετη συγκατοίκηση,οχι τιποτε αλλο ...πονηρό!:D) για καποιο διάστημα με ενα φιλαράκι απο το στρατό και αποφασίζαμε καποια στιγμή να υιοθετήσουμε και ένα παιδάκι (για να μην ειμαστε και μόνοι μας) - γιατί θεωρούμε πως έχουμε αγάπη να δώσουμε - ,το πιο πιθανό ηταν οτι θα μας έπαιρναν με τις ντομάτες και τα γιαουρτια. :D

Και για αυτο και δεν το κανουμε αλλωστε!

Οι ομοφυλόφιλοι γιατι θα πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα της υιοθεσίας? Επειδη κανουν ερωτικά "μπλοζόν" (:D)και το έχουν δηλώσει και στην κοινωνία??? (Απο που και ως πού), ειναι πιο μάγκες αυτοί???:)

Και πρεπει δηλ. τότε εγω και το κολλητάρι να αρχίσουμε ντε και καλά ξαφνικά τις τρεφερότητες,να κανουμε το πάθος μας κυματιστή σημαία,να παρουμε και την κρατική ευχή για να μπορεσουμε να μειώσουμε τη μοναξιά μας?? Θα πρεπει δηλ. να ειμαστε αναγκαστικα gay για να μπορεσουμε να υιοθετησουμε ενα παιδάκι??
Ή οι ομοφυλόφιλοι αγαπούν (θεσφατικά) πιο πολύ τα παιδιά απο εμας και θα πρέπει να προτιμηθούν??? :)

Ειναι αυτό (η ομοφυλοφιλία) δικαιολογητέο κριτήριο υιοθεσίας?? :)

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για ενα υποτιθέμενο γυναικείο ομοφυλόφιλο ζευγάρι....

Γελοία και επικίνδυνα προπάντων - πράγματα...και καλό ειναι να τα αφήνουμε ήσυχα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Ωραία τα λες αλλά η θεωρία σου καταρρίπτεται από την ίδια την πραγματικότητα: από γενέσεως κόσμου υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, μιλάμε για δισεκατομμύρια περιπτώσεις. Θες να πεις οτι όλοι αυτοί είχαν μόνο ένα γονεϊκό πρότυπο και γι' αυτό μπερδεύτηκαν σεξουαλικά; Και το ανάποδο: όσοι μεγαλώνουν με ένα γονιό γίνονται ομοφυλόφιλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top