Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εμένα μου τη σπάει που ζητάει όλο αναβαθμισεις στις εφαρμογές και σε ενα εξάμηνο σου βγάζει οτι δεν έχει αρκετό αποθηκευτικό χώρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Aλουμίνιο έχει από πίσω το apple :/:

Στο επόμενο κινητό θα αντιγράψει την Huawei και θα βάλει γυαλί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο επόμενο κινητό θα αντιγράψει την Huawei και θα βάλει γυαλί.
Η οποία αντέγραψε το ιστορικό iPhone 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας,
είχα έναν χρόνο το Lenovo p70 μέχρι που τις προάλλες μου το κλέψανε. :no:
Με είχε βολέψει πάρα πολύ σαν κινητό αλλά πλέον νομίζω το αποσύρανε, συν ότι είναι 2ετίας και βάλε, οπότε σκέφτηκα να δω κάτι καινούριο. Δεν έχω θέμα με το budget γιατί θα μου το κάνουν δώρο για τον ορκομωσία, αρκεί να είναι value for money. Αυτά που είχε το προηγούμενο και με βόλεψαν και θα τα ήθελα σαν features και στο καινούριο, ήταν:

-Μεγάλη αυτονομία μπαταρίας (4000 mAh)
-Καλή μπροστινή και πίσω κάμερα
-Καλός επεξεργαστής (1,7 GHz οκταπύρηνος)
-Μεγάλη οθόνη (5.0 ίντσες)
Και γενικά ήταν ελαφρύ σαν κινητό αλλά όχι από αυτά τα πολύ λεπτά που φοβάσαι μην τα καθίσεις και διαλυθούν.

Το χρησιμοποιώ λίγο-πολύ και σαν τάμπλετ. Είχα κατεβασμένες αρκετές εφαρμογές αλλά θα έλεγα ότι έκανα βασική χρήση (δεν είχα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές όπως το skype). Θέλω κάτι ελαφρύ, γρήγορο, να μην χρειάζεται να το φορτίζω κάθε βράδυ και να μην με κουράζει αν θέλω να διαβάσω κάτι αποκεί. Η κάμερα ήταν feature που μ' άρεσε αλλά πιστεύω πλέον όλα έχουν καλή κάμερα :P
Αν είναι και dual sim ακόμα καλύτερα γιατί έχω και μια δεύτερη κάρτα που παρασιτεί σε όλα τα τηλέφωνά μου την τελευταία 5ετία :P

Έχετε να προτείνετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γεια σας,
είχα έναν χρόνο το Lenovo p70 μέχρι που τις προάλλες μου το κλέψανε. :no:
Με είχε βολέψει πάρα πολύ σαν κινητό αλλά πλέον νομίζω το αποσύρανε, συν ότι είναι 2ετίας και βάλε, οπότε σκέφτηκα να δω κάτι καινούριο. Δεν έχω θέμα με το budget γιατί θα μου το κάνουν δώρο για τον ορκομωσία, αρκεί να είναι value for money. Αυτά που είχε το προηγούμενο και με βόλεψαν και θα τα ήθελα σαν features και στο καινούριο, ήταν:

-Μεγάλη αυτονομία μπαταρίας (4000 mAh)
-Καλή μπροστινή και πίσω κάμερα
-Καλός επεξεργαστής (1,7 GHz οκταπύρηνος)
-Μεγάλη οθόνη (5.0 ίντσες)
Και γενικά ήταν ελαφρύ σαν κινητό αλλά όχι από αυτά τα πολύ λεπτά που φοβάσαι μην τα καθίσεις και διαλυθούν.

Το χρησιμοποιώ λίγο-πολύ και σαν τάμπλετ. Είχα κατεβασμένες αρκετές εφαρμογές αλλά θα έλεγα ότι έκανα βασική χρήση (δεν είχα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές όπως το skype). Θέλω κάτι ελαφρύ, γρήγορο, να μην χρειάζεται να το φορτίζω κάθε βράδυ και να μην με κουράζει αν θέλω να διαβάσω κάτι αποκεί. Η κάμερα ήταν feature που μ' άρεσε αλλά πιστεύω πλέον όλα έχουν καλή κάμερα :P
Αν είναι και dual sim ακόμα καλύτερα γιατί έχω και μια δεύτερη κάρτα που παρασιτεί σε όλα τα τηλέφωνά μου την τελευταία 5ετία :P

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Πηρα πριν κανα διμηνο ενα Xiaomi redmi note 4. Μπαταρια 4100mah, 10πυρηνος επεξεργαστης 2.1ghz, dual sim, 5.5inch. Με βολεψε πολυ μπορω να πω και γενκα τα πηγαινει πολυ καλα μεχρι τωρα. Το μονο μειον ειναι η καμερα του, δεν ειναι τραγικη αλλα μην περιμενεις φωτο iphone 7 plus. Για τα δικα μου δεδομενα ικανοποιητικη. Τιμη περιπου 170
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

με πρόλαβε ο παναγιώτης. Γενικά ψάξε Xiaomi σε αυτό το price range. Στο ζήτημα της μπαταρίας για μένα είναι + η ανάλυση να είναι στα 720p και όχι Full HD.

ΥΓ: Περιμένω άκικο να προτείνει 4S.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γύρω στα 200 ευρώ μόνο το xiaomi παίζει. Από 250 και πάνω παίζουν και άλλα κινητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν έβαλα όριο στο μπάτζετ, εντάξει μην μου πείτε κανένα 600άρι εκεί θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω έξω μην και το χάσω ή μου το κλέψουν πάλι :P Οπότε και στα 250-300 αν έχετε προτάσεις, ρίξτε τις να τα κοιτάξω όλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

με πρόλαβε ο παναγιώτης. Γενικά ψάξε Xiaomi σε αυτό το price range. Στο ζήτημα της μπαταρίας για μένα είναι + η ανάλυση να είναι στα 720p και όχι Full HD.

ΥΓ: Περιμένω άκικο να προτείνει 4S.
Δεν θα πρότεινα iphone 4s αλλά το iPhoneSE αλλά έχει μικρότερη οθόνη και δεν είναι dual sim που θέλει η Ερινύς.
Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα κινεζοβλακείες τύπου xiaomi.

Σε >5" κινητά το πιο valueformoney θεωρώ το iPhone 7 plus. Παρόλα αυτά δεν έχει dual sim επομένως απορρίπτεται.
Επομένως προτείνω το Nokia 6 dual sim (300 eυρώ περίπου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν θα πρότεινα iphone 4s αλλά το iPhoneSE αλλά έχει μικρότερη οθόνη και δεν είναι dual sim που θέλει η Ερινύς.
Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα κινεζοβλακείες τύπου xiaomi.

Σε >5" κινητά το πιο valueformoney θεωρώ το iPhone 7 plus. Παρόλα αυτά δεν έχει dual sim επομένως απορρίπτεται.
Επομένως προτείνω το Nokia 6 dual sim (300 eυρώ περίπου).

Κλασικος Ελληναρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έβαλα όριο στο μπάτζετ, εντάξει μην μου πείτε κανένα 600άρι εκεί θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω έξω μην και το χάσω ή μου το κλέψουν πάλι :P Οπότε και στα 250-300 αν έχετε προτάσεις, ρίξτε τις να τα κοιτάξω όλα :)

Αν μπορείς να πας λίγο πάνω από τα 300 ευρώ να κοιτάξεις τα Honor 8 και Huawei P9. Πάρα πολύ καλά κινητά. Απλά το Honor 8 είναι γυάλινο και θέλει προσοχή οπότε νομίζω θα φοβάσαι να το χρησιμοποιείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ερινύς, μην αγοράζεις κινεζοβλακείες μόνο, προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Huawei θα ξεπεράσει την Apple σύντομα. Το Honor 8 με 4 χρόνια υποστήριξη στα 350 ευρώ αρχική τιμή και στο μέλλον θα ξεπεράσει και την Apple σε αποδόσεις και υποστήριξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τα iPhone σταμάτησαν να έιναι αυτό που ήταν πριν 2-3 χρόνια σε θέμα γκλαμουριάς, γιατί σε δυνατότητες ποτέ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με την τιμή.
τοτε 2 ήταν οι γκλαμουρ ναυαρχίδες η apple και η Samsung, πλέων αυτό δεν ισχύει τα κινέζικα είναι πολύ καλά και όικονομικά.

πχ one plus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Oneplus 3T καλύτερο από τα iphone και στην τιμή των 430 αν δεν κάνω λάθος. Λιγότερο από μισή τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το Oneplus 3T καλύτερο από τα iphone και στην τιμή των 430 αν δεν κάνω λάθος. Λιγότερο από μισή τιμή.

Με 556 παιρνεις το iPhone 7. Δεν το λες και τα διπλα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μάγκιες πάρτε κινεζιές επειδή τα διαφημίζουν ο Μikeus και οι unboxholics (παίρνοντας ποσοστά από τα κινεζομάγαζα) αλλά μην νομίζεται ότι έχετε σοβαρό κινητό.

Το Oneplus δεν έχει service στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά κάνει 430 ευρώ. Απορώ πως το συγκρίνεται με το iPhone που η Apple υποστηρίζει κάθε μοντέλο του πέντε χρόνια και κάνει μόλις 556 ευρώ παρέχοντας το καλύτερο service που με το παραμικρό πρόβλημα σου αλλάζουν τη συσκευή.



Για όποιον έχει παίξει Pokemon GO ας κοιτάξει πως θα είναι στο iOS 11

και έπειτα ας κοιτάξει αυτό



Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος θέλει φθηνό κινητό παίρνει κινεζιά όποιος θέλει value for money κινητό η επιλογή είναι μια iPhone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τα κινεζικα κινητα τυπου Xiaomi, one plus ειναι τρελα vfm αν κανουν μεχρι 250 αντε βαρια 300 ευρω. Σε αυτη την τιμη παιρνεις κινηταρα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Πιο πολλα δεν αξιζει να δωσετε για κινεζικο για κανεναν λογο.. Κινητο που το πληρωνεις 500 ευρω και δεν εχει μεσα την ελληνικη rom αλλα μετεφρασμενη απο google translate, αστο καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top