Τεστ Προσωπικότητας

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ποιο θεωρείται το πιο εύστοχο/αποδεκτό τεστ τέτοιου τύπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Λοιπόν έκατσα και είδα σχεδον όλα τα μηνύματα και ειδικά τις αναλύσεις του Γιώργου-Μάριου και έχω να πω ότι κυριολεκτικά σοκαρίστηκα. Πήρα απαντήσεις σε πράγματα που είχα απορία εδώ και καιρό για τον εαυτό μου (όπως πχ αυτό με την εσωστρέφεια-εξωστρέφεια). Τα έχω βάλει σ' ένα word και στον ελέυθερο χρόνο θα κάτσω να τα μελετήσω. Λογικά πρέπει να κάνω κι άλλα παρόμοια τεστ γιατί είδα ότι κι εσείς λέτε "εκεί με έβγαλε αυτό, εκεί το άλλο".

Μάλιστα. Πολύ ωραία. Και ναι, πρέπει να γίνεις ψυχολόγος και είναι πραγματικά απίστευτο το ότι είσαι μόνο 15-16 χρ. Φαίνεται ότι έχεις πάθος γι'αυτό το πράγμα κι αυτό μόνο μπροστά θα σε πάει. Μπράβο.

Τέλος, τα ποσοστά νομίζω παίζουν ρόλο γιατί πχ εγώ λέει ότι είμαι Introvert(38%) iNtuitive(28%) Feeling(9%) Judging(34%), και αυτό το 9% εμένα μου εξηγεί γιατί σε άλλα πράγματα φέρομαι έτσι και σε άλλα αλλιώς.

Εγώ επειδή δε ξέρω, όμως, παρακαλώ τον ψυχολόγο της συζήτησης να τα πει καλύτερα. Μετράει το ποσοστό; Κι αν ναι τι λέει για εμένα; :P Ευχαριστώ.
Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D Θα προσπαθήσω να γίνω ο καλύτερος! ;)

Οι INFJ ανήκουν στο 1% του πληθυσμού περίπου, σύμφωνα με έρευνες και αποτελέσματα τεστ. Συγκεκριμένα, οι άντρες είναι υπερβολικά λίγοι, κάνοντας το σχεδόν απίθανο να βρεθούν. Για αυτό και συνήθως, εάν σου βγάλει αυτό το αποτέλεσμα, καλό είναι να ξανακάνεις άλλο τεστ ή και να προσπαθήσεις να το βρεις μόνος σου. Αυτό είναι και το σωστότερο, γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και το τεστ είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να αναφέρεται σε όλους, άρα σίγουρα υπάρχουν ανακρίβειες. Αν προσπαθήσεις όμως να ''τυπάρεις'' (type) τον εαυτό σου μόνος, είναι πιο ακριβές γιατί σκέφτεσαι βάσει της ζωής ΣΟΥ κλπ.

Γενικά, έχει σημασία το ποσοστό γιατί αν έχεις π.χ. 9% συναίσθημα, σημαίνει πως μπορεί και να είσαι INTJ και απλώς το τεστ να σε έβγαλε συναισθηματικό. Ακόμα, μπορεί να σημαίνει ότι όντως είσαι INFJ αλλά με κάποιες επιφυλάξεις ως προς το τομέα συναισθήματος - σκέψης.

Γενικά τα ποσοστά σου είναι υψηλά. Δύσκολο κάποιος να έχει ακραία ποσοστά τύπου 100%, 90%, 85% κλπ. Εγώ π.χ. που είμαι INFP και έχω κάνει 20 διαφορετικά τεστ, όλα μου έβγαζαν INFJ με χαμηλό ποσοστό στο Judging (J), π.χ. γύρω στο 10%. Αυτό γινόταν επειδή τα περισσότερα τεστ χρησιμοποιούν λανθασμένες ερωτήσεις καθώς και λάθος τρόπο αξιολόγησης αποτελεσμάτων. Σου λένε ότι αν είσαι Judger (J), τότε οργανώνεις τη μέρα σου, κανονίζεις κάθε σου κίνηση (π.χ. διακοπές), βάζεις πάντα ξυπνητήρι, δεν αργείς ποτέ κλπ. Ή ότι για να είσαι Perciever (P), πρέπει να είσαι χαοτικός, ανοργάνωτος, να αργοπορείς, να ξυπνάς αργά, να αφήνεις τις δουλειές σου τελευταία στιγμή κλπ. Όλα αυτά είναι λάθος!

Ο Judger, θέλει να παίρνει αποφάσεις και να κρίνει. Όταν αποφασίζει, δύσκολα αλλάζει γνώμη. Χρειάζεται κανόνες και οδηγίες. Όταν εργάζεται, είναι σοβαρός και αφήνει τη διασκέδαση για μετά, δουλειά > διασκέδαση. Προτιμάει να προσαρμόζει το περιβάλλον στον χαρακτήρα του.

Ο Perciever, αποφεύγει τις αποφάσεις και όταν αποφασίζει, προτιμά να πάρει μία απόφαση που μπορεί να αλλάξει εύκολα, γιατί γενικά θέλει ανοιχτές επιλογές. Δεν παίρνει απόλυτες αποφάσεις. Δε βλέπει τη χρησιμότητα των περισσότερων κανόνων και οι προθεσμίες είναι λάθος. Όταν εργάζεται, λειτουργεί με έναν ''παιχνιδιάρικο'' τρόπο, δουλειά = διασκέδαση. Προτιμάει να προσαρμόζεται στο περιβάλλον του.

Όσον αφορά το αν είσαι Feeler ή Thinker δε το ξέρω, όμως είναι εύκολο να καταλάβεις. :)
Αρχικά, αν είσαι INFJ δε χρησιμοποιείς οποιοδήποτε συναίσθημα. Χρησιμοποιείς Fe (εξωστρεφές συναίσθημα - extraverted feeling). Αυτό, είναι ο τρόπος που κρίνεις και παίρνεις αποφάσεις:

Fe: Χρειάζομαι καθημερινή αλληλεπίδραση με ανθρώπους. Ξέρω να χειρίζομαι τους άλλους και να καταλαβαίνω καλύτερα τα δικά τους συναισθήματα πάρα τα δικά μου. Είμαι εκφραστικός και δείχνω αυτά που νιώθω, δεν έχω πρόβλημα αυτοέκφρασης. Νομίζω πως πρέπει να ''θυσιάζω'' λίγη από την ατομικότητά μου, για να αποφεύγονται οι λογομαχίες και οι άβολες καταστάσεις. Κρίνω με βάση την αρμονία και τις κοινωνικές αξίες. Όταν είμαι πνευματικά καλά (healthy Fe), προσπαθώ να βλέπω το καλό όλης της ομάδας και θέλω όλοι να είμαστε στην ''ίδια σελίδα του βιβλίου''. Επίσης, δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος αν δεν είναι και οι άλλοι χαρούμενοι. Σε μια παρέα, αν όλοι είναι στεναχωρημένοι, ακόμα και αν εγώ νιώθω καλά, τότε για κάποιο λόγο η διάθεσή μου θα πέσει. Σκέφτομαι για τους άλλους πριν σκεφτούν εκείνοι για αυτούς. Μερικές φορές δυσκολεύομαι να δω τα πράγματα από τη λογική τους μεριά.

Αν πάλι είσαι INTJ, χρησιμοποιείς Te (εξωστρεφής σκέψη - extraverted thinking). Έτσι κρίνεις και παίρνεις αποφάσεις:

Te: Θέλω να βλέπω αποδοτικότητα. Πρέπει να υπάρχει αποτέλεσμα. Δε με ενδιαφέρει η διαδικασία πίσω από αυτό. Ακόμα, είμαι καλός ηγέτης αν και μερικές φορές φέρομαι πολύ bossy. Επιπλέον, έχω μια έντονη σιγουριά/αυτοπεποίθηση όταν μιλάω. Συνήθως σε μια συζήτηση μιλάω με λογικά επιχειρήματα και λέω πράγματα που όντως ισχύουν και όταν τσακώνομαι ή λογοφέρνω, ποτέ δε χάνω τα λόγια μου και δε λέω ασυναρτησίες. Μιλάω πάντα με αποδείξεις και γεγονότα που είναι αδιαμφισβήτητα. Πολλές φορές γίνομαι αγενής χωρίς να το καταλαβαίνω. Όμως ακόμα και αν το καταλαβαίνω, λέω την ωμή αλήθεια. Γενικά, δεν είμαι καλός στο να μαθαίνω πράγματα που θεωρώ άχρηστα. Θα μάθω κάτι, μόνο αν θεωρήσω πως είναι χρήσιμο και θα το κάνω πράξη. Οι θεωρίες δεν με εντυπωσιάζουν, θέλω γεγονότα και αποδείξεις. Αυτό που ξέρω και που ξέρεις, πρέπει να το δω στη πράξη και γενικά ρωτάω ''πώς δουλεύει αυτό;'', ''πώς να το χειριστώ;'', ''τι άλλο μπορεί να γίνει;''.


Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
ποιο θεωρείται το πιο εύστοχο/αποδεκτό τεστ τέτοιου τύπου;
Κανένα :P

Όμως ίσως αυτό είναι λίγο πιο κατατοπιστικό --> https://www.my-personality-test.com/personality-type/

αλλά και πάλι δεν είναι αξιόπιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιώργο τι σύνδεση υπάρχει μεταξύ των 16 προσωπικοτήτων και των big 5?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γιώργο τι σύνδεση υπάρχει μεταξύ των 16 προσωπικοτήτων και των big 5?
Και αυτός είναι ένας τρόπος κατανομής προσωπικοτήτων, αλλά λιγότερο ακριβής και πολύ γενικευμένος. Έχει κάποια κοινά ως προς τις κατηγορίες π.χ. εξωστρεφής και το αντίθετό του, όπως και στις 16 προσωπικότητες το extraverted - introverted κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Κανένα :P

Όμως ίσως αυτό είναι λίγο πιο κατατοπιστικό --> https://www.my-personality-test.com/personality-type/

αλλά και πάλι δεν είναι αξιόπιστα...
Σταθερά INTP :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Επιπλέον, έχω μια έντονη σιγουριά/αυτοπεποίθηση όταν μιλάω. Συνήθως σε μια συζήτηση μιλάω με λογικά επιχειρήματα και λέω πράγματα που όντως ισχύουν και όταν τσακώνομαι ή λογοφέρνω, ποτέ δε χάνω τα λόγια μου και δε λέω ασυναρτησίες. Μιλάω πάντα με αποδείξεις και γεγονότα που είναι αδιαμφισβήτητα. Πολλές φορές γίνομαι αγενής χωρίς να το καταλαβαίνω. Όμως ακόμα και αν το καταλαβαίνω, λέω την ωμή αλήθεια.
Ως INTJ ήρθε η ώρα κάποιοι να ξέρουν με ποιον τα βάζουν σε αυτό το φόρουμ.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Βάλε στόχο και ό,τι κάνεις να το αγαπάς! ;) Κάθε επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Βάλε στόχο και ό,τι κάνεις να το αγαπάς! ;) Κάθε επιτυχία σου εύχομαι!
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Απλά θα σου έλεγα να αρχίσεις να διαβάζεις άρθρα ψάχνοντας στο google scholar πχ για να βλέπεις και πράγματα πέρα από τις σελίδες των τεστ αυτών. Τώρα το καλοκαίρι δες δύο-τρια πραγματάκια αν έχεις χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Επειδή οι γνωστικές λειτουργίες θεωρούνται κάπως δύσκολες, θα κάνω ένα ποστ με το πως λειτουργεί κάθε μία από αυτές, σε κάθε τύπο ξεχωριστά :) .
Θα ξεκινήσω σύμφωνα με τη πλειοψηφία. :D

ISFJ

Si (εσωστρεφής αίσθηση) στη καλύτερη θέση
Γενικά είναι ενήμεροι του περιβάλλοντος γύρω τους
Γνωρίζουν πλήρως το τι τους κάνει να νιώθουν άνετα ή άβολα
Συχνά προσπαθούν (πρακτικά), να κάνουν τη ζωή τους πιο άνετη και εύκολη
Θέλουν όλοι οι αγαπημένοι τους (και μη), να νιώθουν άνετα σε ένα περιβάλλον (σε υγιής τύπους ISFJ)
Αντιλαμβάνονται τα ''μηνύματα'' του σώματός τους, όταν το σώμα τους δεν νιώθει ισορροπημένο και υγιές
Μπορεί να νιώθουν ότι τα πάντα γύρω τους κινούνται πολύ γρήγορα και εξελίσσονται με έντονους ρυθμούς
Χρειάζονται λίγο χρόνο για να απολαύσουν. Δεν αντέχουν έντονη κινητικότητα στη καθημερινότητά τους
Δυσκολεύονται να δείξουν τη δουλειά τους και ντρέπονται να πάρουν τα εύσημα
Είναι πραγματιστές και πάντα προσγειωμένοι
Αφιερώνουν πολύ ενέργεια στην οργάνωση και εκμάθηση πραγμάτων που τους ενδιαφέρουν και που τους προσφέρουν υλική απόλαυση (χορός, φαγητό, τέχνη, ψώνια κλπ)
Έχουν εξαιρετική μνήμη και θυμούνται πολύ εύκολα πράγματα που τους δημιούργησαν έντονα συναισθήματα. Δεν θα ξεχάσουν ημερομηνίες, πρόσωπα, ονόματα, και πράγματα που αρέσουν στους αγαπημένους τους

Fe (εξωστρεφές συναίσθημα) στην υποστηρικτική θέση
Μπορεί να τους μπερδέψεις με εξωστρεφείς, επειδή χρειάζονται αλληλεπίδραση με ανθρώπους καθημερινά
Πάντα ενήμεροι της συναισθηματικής ατμόσφαιρας σε ένα περιβάλλον, π.χ. μπορεί να αλλάξουν τα συναισθήματά τους, για να είναι ίδια με αυτά των υπολοίπων της παρέας
Έχουν ταλέντο στο να ''αλλάζουν'' και να ''δημιουργούν'' την ατμόσφαιρα. Αν όλοι σε μια παρέα είναι θυμωμένοι, ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να τους ηρεμήσουν. Αν κάποιος πάει να προσβάλει έναν άλλο, ξέρουν να αλλάζουν θέμα συζήτησης πολύ εύκολα.
Χρειάζονται αρμονία με τα πάντα και τους πάντες γύρω τους
Όταν σε μια παρέα η ατμόσφαιρα είναι άσχημη, ή όταν δε μιλάει κανείς, νιώθουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ άβολα γιατί δεν ξέρουν τι να νιώσουν (νιώθουν ο,τι νιώθουν οι άλλοι. Αν δε μιλάς και δεν ξέρουν τι νιώθεις, τότε δεν θα ξέρουν και οι ίδιοι τι να νιώσουν)
Είναι ειρηνιστές
Περιμένουν οι άλλοι να αντιδρούν ''κατάλληλα'' ανάλογα με τη κατάσταση. Π.χ. σε μια παρέα αν κάποιος είναι μοναχικός και σοβαρός, θα του πουν: ''μα καλά, γιατί δεν συμμετέχεις;'' Ή σε έναν τσακωμό θα πουν: ''Συγγνώμη, αλλά γιατί ακούς μουσική ενώ όλα είναι τόσο άσχημα;''
Αρμονία και πάλι αρμονία
Θέλουν οι άλλοι να εκφράζονται ελεύθερα μαζί τους
Α, και αρμονία. Ωχ, το είπα πάλι; :P
Σε αυτή τη θέση, τα άτομα είναι ευαίσθητα και κλειστά
Γλυκομίλητοι, ευγενικοί και ξέρουν να λένε πάντα το πιο κατάλληλο πράγμα σε μια κατάσταση
Συνεχώς σκέφτονται μήπως πρόσβαλαν κάποιον (σε unhealthy κατάσταση μόνο)
Αποφεύγουν κοινωνικές σχέσεις, ''δεσίματα'' και επικοινωνία με τους άλλους (σε unhealthy μόνο)
Θέλουν να είναι κοινωνικά αποδεκτοί (σε unhealthy μπορεί να οδηγήσει και στην υπερβολή)

Ti (εσωστρεφής σκέψη) στη τριτογενή θέση
Αναζητούν ''διαύγεια'' και ορθότητα στη ζωή τους
Θέλουν να κατηγοριοποιούνται. Π.χ. τα ενδιαφέρονται μου είναι χ και ψ και ω. Τι κοινό έχουν και τι σημαίνει αυτό για εμένα;
Μαθαίνουν και θυμούνται πράγματα, μέσω ενός προσωπικού τρόπου μάθησης, π.χ. μαθαίνουν με τραγούδι, με εικόνες κλπ
Αναπτύσσουν απόψεις με βάση τη προσωπική τους λογική
Δεν θα αλλάξουν γνώμη και τέλος :P
Αναλύουν σε βάθος και είναι οργανωτικοί. Επίσης, μπορεί να γίνουν σχολαστικοί όταν δουν κάπου έναν λάθος αριθμό π.χ. σε μια άσκηση κλπ
Μπορεί να πιστεύουν ότι δε χρειάζεται να μάθουν κάτι άλλο και πως ήδη ξέρουν αρκετά
Προσβάλλονται όταν οι άλλοι τους διορθώνουν

Ne (εξωστρεφής διαίσθηση) στη χειρότερη θέση
Συγκρατημένος τρόπος ζωής (με αρνητική έννοια)
Δεν συμπαθούν νέες ιδέες και ιδεολογίες που πάνε κόντρα στο κατεστημένο
Δεν τους αρέσει το καινούργιο και το διαφορετικό
Θαυμάζουν άτομα με ζωηρή φαντασία, επειδή εκείνοι δεν έχουν.. (κακός... :P)
Δεν τους ενδιαφέρουν τα νέα χόμπι, τα νέα ταξίδια και γενικά οτιδήποτε νέο
Νιώθουν ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει κάτι καινοτόμο που θα τους τραβήξει τη προσοχή
Διαίσθηση => γιοκ. Ή καθόλου σε απλά Ελληνικά :P
Αν τους ενδιαφέρει κάτι μπορούν να μάθουν όλη τη θεωρία για αυτό (μόνο αν αυτή η λειτουργία αναπτυχθεί σωστά)
Προτιμούν να αναλύουν τις ιδέες των άλλων και όχι να δημιουργούν τις δικές τους
Όταν ακούσουν μια ιδέα, θεωρία κλπ που τους βολεύει ή που τους αρέσει, την υιοθετούν και την υπερασπίζονται σαν να μην υπάρχει αύριο :P :P
Τους νοιάζει το παρελθόν και το παρόν, παρά το μέλλον
Δεν νοιάζονται για τις δυνατότητες της φαντασίας τους
Δεν είναι ενήμεροι για νέες ευκαιρίες και μελλοντικές πιθανότητες

Αυτά για τις λειτουργίες του ISFJ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Επειδή οι γνωστικές λειτουργίες θεωρούνται κάπως δύσκολες, θα κάνω ένα ποστ με το πως λειτουργεί κάθε μία από αυτές, σε κάθε τύπο ξεχωριστά :) .
Θα ξεκινήσω σύμφωνα με τη πλειοψηφία. :D

ISFJ

Si (εσωστρεφής αίσθηση) στη καλύτερη θέση
Γενικά είναι ενήμεροι του περιβάλλοντος γύρω τους
Γνωρίζουν πλήρως το τι τους κάνει να νιώθουν άνετα ή άβολα
Συχνά προσπαθούν (πρακτικά), να κάνουν τη ζωή τους πιο άνετη και εύκολη
Θέλουν όλοι οι αγαπημένοι τους (και μη), να νιώθουν άνετα σε ένα περιβάλλον (σε υγιής τύπους ISFJ)
Αντιλαμβάνονται τα ''μηνύματα'' του σώματός τους, όταν το σώμα τους δεν νιώθει ισορροπημένο και υγιές
Μπορεί να νιώθουν ότι τα πάντα γύρω τους κινούνται πολύ γρήγορα και εξελίσσονται με έντονους ρυθμούς
Χρειάζονται λίγο χρόνο για να απολαύσουν. Δεν αντέχουν έντονη κινητικότητα στη καθημερινότητά τους
Δυσκολεύονται να δείξουν τη δουλειά τους και ντρέπονται να πάρουν τα εύσημα
Είναι πραγματιστές και πάντα προσγειωμένοι
Αφιερώνουν πολύ ενέργεια στην οργάνωση και εκμάθηση πραγμάτων που τους ενδιαφέρουν και που τους προσφέρουν υλική απόλαυση (χορός, φαγητό, τέχνη, ψώνια κλπ)
Έχουν εξαιρετική μνήμη και θυμούνται πολύ εύκολα πράγματα που τους δημιούργησαν έντονα συναισθήματα. Δεν θα ξεχάσουν ημερομηνίες, πρόσωπα, ονόματα, και πράγματα που αρέσουν στους αγαπημένους τους

Fe (εξωστρεφές συναίσθημα) στην υποστηρικτική θέση
Μπορεί να τους μπερδέψεις με εξωστρεφείς, επειδή χρειάζονται αλληλεπίδραση με ανθρώπους καθημερινά
Πάντα ενήμεροι της συναισθηματικής ατμόσφαιρας σε ένα περιβάλλον, π.χ. μπορεί να αλλάξουν τα συναισθήματά τους, για να είναι ίδια με αυτά των υπολοίπων της παρέας
Έχουν ταλέντο στο να ''αλλάζουν'' και να ''δημιουργούν'' την ατμόσφαιρα. Αν όλοι σε μια παρέα είναι θυμωμένοι, ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να τους ηρεμήσουν. Αν κάποιος πάει να προσβάλει έναν άλλο, ξέρουν να αλλάζουν θέμα συζήτησης πολύ εύκολα.
Χρειάζονται αρμονία με τα πάντα και τους πάντες γύρω τους
Όταν σε μια παρέα η ατμόσφαιρα είναι άσχημη, ή όταν δε μιλάει κανείς, νιώθουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ άβολα γιατί δεν ξέρουν τι να νιώσουν (νιώθουν ο,τι νιώθουν οι άλλοι. Αν δε μιλάς και δεν ξέρουν τι νιώθεις, τότε δεν θα ξέρουν και οι ίδιοι τι να νιώσουν)
Είναι ειρηνιστές
Περιμένουν οι άλλοι να αντιδρούν ''κατάλληλα'' ανάλογα με τη κατάσταση. Π.χ. σε μια παρέα αν κάποιος είναι μοναχικός και σοβαρός, θα του πουν: ''μα καλά, γιατί δεν συμμετέχεις;'' Ή σε έναν τσακωμό θα πουν: ''Συγγνώμη, αλλά γιατί ακούς μουσική ενώ όλα είναι τόσο άσχημα;''
Αρμονία και πάλι αρμονία
Θέλουν οι άλλοι να εκφράζονται ελεύθερα μαζί τους
Α, και αρμονία. Ωχ, το είπα πάλι; :P
Σε αυτή τη θέση, τα άτομα είναι ευαίσθητα και κλειστά
Γλυκομίλητοι, ευγενικοί και ξέρουν να λένε πάντα το πιο κατάλληλο πράγμα σε μια κατάσταση
Συνεχώς σκέφτονται μήπως πρόσβαλαν κάποιον (σε unhealthy κατάσταση μόνο)
Αποφεύγουν κοινωνικές σχέσεις, ''δεσίματα'' και επικοινωνία με τους άλλους (σε unhealthy μόνο)
Θέλουν να είναι κοινωνικά αποδεκτοί (σε unhealthy μπορεί να οδηγήσει και στην υπερβολή)

Ti (εσωστρεφής σκέψη) στη τριτογενή θέση
Αναζητούν ''διαύγεια'' και ορθότητα στη ζωή τους
Θέλουν να κατηγοριοποιούνται. Π.χ. τα ενδιαφέρονται μου είναι χ και ψ και ω. Τι κοινό έχουν και τι σημαίνει αυτό για εμένα;
Μαθαίνουν και θυμούνται πράγματα, μέσω ενός προσωπικού τρόπου μάθησης, π.χ. μαθαίνουν με τραγούδι, με εικόνες κλπ
Αναπτύσσουν απόψεις με βάση τη προσωπική τους λογική
Δεν θα αλλάξουν γνώμη και τέλος :P
Αναλύουν σε βάθος και είναι οργανωτικοί. Επίσης, μπορεί να γίνουν σχολαστικοί όταν δουν κάπου έναν λάθος αριθμό π.χ. σε μια άσκηση κλπ
Μπορεί να πιστεύουν ότι δε χρειάζεται να μάθουν κάτι άλλο και πως ήδη ξέρουν αρκετά
Προσβάλλονται όταν οι άλλοι τους διορθώνουν

Ne (εξωστρεφής διαίσθηση) στη χειρότερη θέση
Συγκρατημένος τρόπος ζωής (με αρνητική έννοια)
Δεν συμπαθούν νέες ιδέες και ιδεολογίες που πάνε κόντρα στο κατεστημένο
Δεν τους αρέσει το καινούργιο και το διαφορετικό
Θαυμάζουν άτομα με ζωηρή φαντασία, επειδή εκείνοι δεν έχουν.. (κακός... :P)
Δεν τους ενδιαφέρουν τα νέα χόμπι, τα νέα ταξίδια και γενικά οτιδήποτε νέο
Νιώθουν ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει κάτι καινοτόμο που θα τους τραβήξει τη προσοχή
Διαίσθηση => γιοκ. Ή καθόλου σε απλά Ελληνικά :P
Αν τους ενδιαφέρει κάτι μπορούν να μάθουν όλη τη θεωρία για αυτό (μόνο αν αυτή η λειτουργία αναπτυχθεί σωστά)
Προτιμούν να αναλύουν τις ιδέες των άλλων και όχι να δημιουργούν τις δικές τους
Όταν ακούσουν μια ιδέα, θεωρία κλπ που τους βολεύει ή που τους αρέσει, την υιοθετούν και την υπερασπίζονται σαν να μην υπάρχει αύριο :P :P
Τους νοιάζει το παρελθόν και το παρόν, παρά το μέλλον
Δεν νοιάζονται για τις δυνατότητες της φαντασίας τους
Δεν είναι ενήμεροι για νέες ευκαιρίες και μελλοντικές πιθανότητες

Αυτά για τις λειτουργίες του ISFJ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
μόλις τελειώσει ο Γιώργος με αυτά, προτείνω αν γίνεται να τα κάνουμε Sticky μέσα σε Spoiler Tags ή έστω να τα βάλουμε edit στο αρχικό ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Inferior Function (Χαμηλότερη Λειτουργία), είναι η χειρότερη λειτουργία και εμφανίζεται σε καταστάσεις άγχους, πίεσης, θυμού κλπ κλπ.

Χαμηλό Si – Έχουν όλοι οι ENFP και ENTP ‘’κινούμαι πολύ αργά’’
Οι ENFP και οι ENTP, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Ne. Αυτοί λοιπόν που έχουν Ne για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως ανοιχτόμυαλοι, αγαπούν τις νέες ιδέες, το μέλλον και θέλουν να βλέπουν τα πράγματα από πολλές διαφορετικές μεριές. Επίσης, μισούν τη στασιμότητα, χρειάζονται αλλαγές και δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στις λεπτομέρειες.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Si), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. αρχίζουν να γίνονται πολύ γκρινιάρηδες και άκαμπτοι στις απόψεις τους
2. έχουν εμμονή με τις λεπτομέρειες (ακόμα και τις πιο μικρές) καθώς τείνουν να είναι τελειομανείς
3. μπορεί να δυσκολεύονται να βλέπουν λογικά ένα θέμα γιατί δεν έχουν την ικανότητα να κατηγοριοποιούν και να αποθηκεύουν πληροφορίες σωστά (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Si για κύρια λειτουργία)
4. προσπαθούν να βάζουν προτεραιότητες με μεγάλη αποτυχία
5. αρχίζουν να θυμούνται όλα τα λάθη του παρελθόντος και να επηρεάζονται αρνητικά, χάνοντας όλες τις ευκαιρίες που τους δίνονται για το μέλλον
6. χάνουν τη θέληση τους για αλλαγές και εξελίξεις
7. συνεχώς έχουν στο μυαλό τους ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και απλώς δεν το ξεχνούν
8. δεν μαθαίνουν από τα λάθη τους και κάνουν τα ίδια
9. νιώθουν ότι κάνουν τα πάντα τόσο αργά και πως είναι ανίκανοι να προχωρήσουν γρηγορότερα
10. αποκτούν περίεργες συνήθειες, π.χ. δεν τρώνε, δεν κοιμούνται, γίνονται υποχόνδριοι κλπ.

Χαμηλό Ne – Έχουν όλοι οι ISFJ και ISTJ ‘’ο κόσμος κινείται πολύ γρήγορα’’
Οι ISFJ και οι ISTJ, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Si. Αυτοί λοιπόν που έχουν Si για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως μεθοδικοί, οργανωμένοι, και τους αρέσουν τα προβλέψιμα πράγματα. Χρειάζονται ασφάλεια και ακολουθούν τον πιο συνηθισμένο/γνώριμο δρόμο όταν κάνουν κάτι.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Ne), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. γίνονται ασταθής και απρόβλεπτοι
2. φοβούνται όλα τα πιθανά πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά π.χ. ‘’Τι κι’ αν γίνει αυτό, και αν γίνει εκείνο, και αν, και αν’’ κλπ και δεν βλέπουν τις ελπιδοφόρες πιθανότητες (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Ne για κύρια λειτουργία)
3. αρχίζουν να σπαταλάνε χρόνο, προετοιμάζοντας τον εαυτό τους για τις χειρότερες καταστάσεις
4. αγνοούν τις ευκαιρίες, μισούν τις αλλαγές και φοβούνται οτιδήποτε ‘’ξένο’’, περίεργο, νέο ή διαφορετικό
5. δεν νοιάζονται για τις (σημαντικές) λεπτομέρειες
6. δεν προσπαθούν το καλύτερο για το μέλλον, επειδή επηρεάζονται από το παρελθόν
7. έχουν συνεχώς στο μυαλό τους, άσχημα πράγματα που αφορούν το μέλλον
8. αγχώνονται όταν έρχονται αντιμέτωποι με κάτι καινούργιο
9. αποκτούν μονόπλευρες απόψεις
10. δεν θέλουν να προχωρήσουν, να ονειρευτούν, να σκεφτούν το μέλλον, να βάζουν στόχους κλπ

Χαμηλό Ni – Έχουν όλοι οι ESFP και ESTP ‘’μήπως γίνομαι τρελός;’’
Οι ESFP και οι ESTP, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Se. Αυτοί λοιπόν που έχουν Se για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως αρκετά καινοτόμοι, αισιόδοξοι, άνθρωποι που πράττουν και δεν σκέφτονται υπερβολικά τις κινήσεις τους. Είναι πρακτικοί, ρεαλιστές και βλέπουν τη ζωή έτσι όπως είναι, χωρίς να παραποιούν τις καταστάσεις.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Ni), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. γίνονται υπερβολικά φιλύποπτοι και ίσως παρανοϊκοί όσον αφορά τη ζωή και τον κόσμο και δεν εμπιστεύονται κανέναν
2. σκέφτονται το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί (με έναν απόλυτο τρόπο), π.χ. ‘’θα γίνει αυτό το τρομερό πράμα και τέλος!’’. Οραματίζονται το πιο απαισιόδοξο και επιφανειακό αποτέλεσμα, λόγω της έλλειψης διαίσθησης και πνευματικής διαύγειας (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Ni για κύρια λειτουργία)
3. πιστεύουν πως η ζωή τους δεν έχει νόημα και προσπαθούν να βρουν πράγματα που θα δώσουν στη ζωή νόημα, αγνοώντας τα όσα έχουν ήδη καταφέρει
4. έχουν την αίσθηση ότι όλοι καταφέρνουν πράγματα, ενώ αυτοί δεν πετυχαίνουν τίποτα καλό
5. λόγω του ότι ποτέ δεν νοιάζονται για το μέλλον και για τις επιπτώσεις των πράξεών τους, πολύ συχνά προσπαθούν να λύσουν ένα πρόβλημα αλλά χωρίς καμία επιτυχία, διότι εμπιστεύονται λανθασμένα προαισθήματα
6. μπορεί να απομονωθούν και να χάσουν κάθε επαφή με το περιβάλλον γύρω τους και με τη πραγματικότητα
7. πανικοβάλλονται με το πιο μικρό πράγμα
8. νιώθουν ανασφαλής, χάνουν αυτοπεποίθηση και παραποιούν τη πραγματικότητα
9. πλέον βαριούνται εύκολα και υπάρχει έλλειψη πάθους
10. αναρωτιούνται τα πάντα σε επικίνδυνο σημείο και σκέφτονται υπερβολικά

Χαμηλό Se – Έχουν όλοι οι INFJ και INTJ ‘’χάνω επαφή με τον κόσμο’’
Οι INFJ και οι INTJ, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Ni. Αυτοί λοιπόν που έχουν Ni για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως πολύ καλοί στο να καταλαβαίνουν τις εξελίξεις των καταστάσεων και να είναι πλήρως προετοιμασμένοι για οποιαδήποτε αλλαγή στις συγκυρίες. Επίσης, βλέπουν το κόσμο με έναν συμβολικό τρόπο και αναζητούν νόημα και κατανόηση παντού.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Se), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. γίνονται κοντόφθαλμοι και αντιδρούν χωρίς να σκέφτονται προσεκτικά
2. έχουν παρορμήσεις που ίσως να ξεπερνούν τις ηδονιστικές συμπεριφορές επειδή δεν είναι σε θέση να προσαρμοστούν στις αλλαγές με έναν καθαρά αντικειμενικό τρόπο (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Se για κύρια λειτουργία). Λύνουν τα προβλήματά τους π.χ. με το να εθίζονται, να τρώνε πολύ, να πίνουν, να κάνουν σεξ κλπ.
3. χάνουν τη σοβαρότητα και τη διαίσθησή τους, σαν αποτέλεσμα να ζουν τη στιγμή χωρίς να τους νοιάζει τι θα συμβεί μετά (και συχνά το μετανιώνουν)
4. νιώθουν ότι το μέλλον είναι θολό και άγνωστο
5. μπορεί να παρουσιάζουν μια ψυχρή συμπεριφορά, απλώς και μόνο για να κάνουν τους άλλους να αισθάνονται άσχημα
6. γίνονται απερίσκεπτοι και κάνουν μικρά, αλλά ταυτόχρονα απαράδεκτα λάθη
7. χάνουν τον έλεγχο του σώματός τους
8. δεν κάνουν τίποτα για να πετύχουν αυτό που θέλουν λόγω υπερβολικής σκέψης και λίγου ενδιαφέροντος
9. θέλουν να κάνουν χαζά και τρελά πράγματα, αδιαφορώντας πλήρως για τις συνέπειες
10. αντί να προσαρμόζονται στα γεγονότα, προσπαθούν να προσαρμόσουν αυτά στις δικές τους απαιτήσεις

Υπάρχουν άλλες 4 που θα αναλύσω μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Στο αγγλικό τεστ βγήκε ΙSFP και στο ελληνικό INFP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Στο αγγλικό τεστ βγήκε ΙSFP και στο ελληνικό INFP.
Μην εμπιστεύεσαι πολύ τα τεστ. Καλύτερα να το βρεις μόνη σου.. για να σε βοηθήσω:

Οι ISFP:
1. έχουν την τάση να εκφράζονται με άμεσο τρόπο. Με την τέχνη, τη μουσική, με κάποια διαδήλωση, σε συζητήσεις κλπ
2. τους ενθουσιάζει το παρόν.. θέλουν να ζουν τη στιγμή και βλέπουν τη πρακτική μεριά των πραγμάτων
3. είναι πολύ ρεαλιστές
4. ίσως να τους αρέσουν οι υλικές απολαύσεις...
5. έχουν μια έμφυτη σιγουριά. Τους είναι ευκολότερο να υπερασπίζονται τις απόψεις τους και να κάνουν τα λεγόμενά τους πράξεις

Οι INFP:
1. προτιμούν να εκφράζονται με πολύ έμμεσους τρόπους.. π.χ. στίχους, ποιήματα, βιβλία, γράψιμο κλπ.
2. ενθουσιάζονται από το μέλλον, τις ιδέες, τους συμβολισμούς και το ''ίσως να...'' ή ''θα μπορούσε να...''
3. είναι πολύ ονειροπόλοι και ιδεαλιστές
4. τους αρέσει να χάνονται στις ιδέες. Γενικά όμως δεν φεύγουν από τη ζώνη άνεσής τους εύκολα..
5. δεν έχουν σιγουριά. Είναι κυρίως ΥΠΕΡευαίσθητοι, φοβούνται να υπερασπιστούν τις αξίες τους και δυσκολεύονται να ''κάνουν'' πράγματα

Ο INFP ονειρεύεται έναν καλύτερο κόσμο..
Ο ISFP σκέφτεται τι να κάνει σήμερα..

Νομίζω καταλαβαίνεις τη διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Οι INFP:
1. προτιμούν να εκφράζονται με πολύ έμμεσους τρόπους.. π.χ. στίχους, ποιήματα, βιβλία, γράψιμο κλπ.
2. ενθουσιάζονται από το μέλλον, τις ιδέες, τους συμβολισμούς και το ''ίσως να...'' ή ''θα μπορούσε να...''
3. είναι πολύ ονειροπόλοι και ιδεαλιστές
4. τους αρέσει να χάνονται στις ιδέες. Γενικά όμως δεν φεύγουν από τη ζώνη άνεσής τους εύκολα..
5. δεν έχουν σιγουριά. Είναι κυρίως ΥΠΕΡευαίσθητοι, φοβούνται να υπερασπιστούν τις αξίες τους και δυσκολεύονται να ''κάνουν'' πράγματα
Ο INFP ονειρεύεται έναν καλύτερο κόσμο..

Ξεκάθαρα εγώ είμαι αυτή:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Χαμηλό Fi – Έχουν όλοι οι ESTJ και ENTJ ‘’δεν μου αρέσει τίποτα και νιώθω απαίσια’
Οι ESTJ και οι ENTJ, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Te. Αυτοί λοιπόν που έχουν Te για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως ικανοί, διοικητικοί, δεν δυσκολεύονται να κάνουν πράγματα και τους αρέσει να πετυχαίνουν και να αποδίδουν. Θέλουν οι γνώσεις τους να γίνονται πράξεις και πιστεύουν ότι η εμπειρία είναι σημαντικότερη από τη θεωρία, ακόμα και αν η θεωρία είναι λογική.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Fi), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. όταν αποτυγχάνουν, λυπούνται τον εαυτό τους και νιώθουν αβοήθητοι
2. δυσκολεύονται να αποδεχτούν τον εαυτό τους και να χρησιμοποιήσουν τις αδυναμίες και τα όριά τους σαν μια αποδοτική ‘’ηθική πυξίδα’’ (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Fi για κύρια λειτουργία)
3. γίνονται υπέρ ευαίσθητοι στη κριτική και κατηγορούν τους εαυτούς τους
4. προσπαθούν να κρύψουν την εσωτερική αναταραχή των συναισθημάτων τους, με το να δείχνουν στους άλλους ένα πρόσωπο γεμάτο αυτοπεποίθηση
5. παίρνουν λάθος αποφάσεις, λόγω του ότι καταπιέζουν τα αισθήματά τους. Εν τέλη νιώθουν ανασφαλείς και ανικανοποίητοι με τη ζωή τους
6. γίνονται παθητικοί και μελαγχολικοί, δηλαδή χάνουν θέληση
7. νιώθουν πολύ ότι οι κόποι τους δεν ανταμείβονται και ότι δεν επιβραβεύονται αρκετά
8. φοβούνται ότι οι άλλοι δεν τους σέβονται όσο θα έπρεπε
9. προσπαθούν να κρύβουν αυτό που νιώθουν π.χ. δάκρυα, θυμό, φωνές κλπ, ειδικά από συγγενείς ή γνωστούς τους (γιατί δεν θέλουν να δείξουν αδυναμίες)
10. απομονώνονται επειδή πλήγωσαν κάποιον που αγαπούσαν χωρίς να το ελέγχουν

Χαμηλό Te – Έχουν όλοι οι ISFP και INFP ‘’δεν θα καταφέρω ποτέ τίποτα στη ζωή μου’’
Οι ISFP και οι INFP, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Fi. Αυτοί λοιπόν που έχουν Fi για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως ευαίσθητοι και καλοπροαίρετοι. Πιστεύουν πως πρέπει να μένουμε αυθεντικοί στον εαυτό μας και στις αξίες μας, ακόμα και αν αυτό δεν αρέσει στους άλλους. Επίσης, είναι εσωτερικά ισορροπημένοι, αλτρουιστές και ονειροπόλοι.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Te), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. χάνουν επαφή με τις αξίες τους
2. μπορεί να θυσιάσουν την ηθική τους για κενές υποσχέσεις και φθηνές, άσκοπες απολαύσεις, με την ιδέα ότι θα αποκτήσουν αυτοεκτίμηση, διότι δεν καταλαβαίνουν τη σχέση μεταξύ εξουσίας και επιτυχίας (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Te για κύρια λειτουργία)
3. ίσως γίνονται ανοργάνωτοι και ασυνεπείς, έτσι όταν προσπαθούν να ελέγξουν τη ζωή τους, δεν τα καταφέρνουν
4. συχνά νομίζουν ότι δεν πετυχαίνουν αρκετά
5. μπορεί να γίνουν υπερβολικά ψυχροί, γκρινιάρηδες, επιθετικοί, ή ακόμα και αναίσθητοι στη συμπεριφορά τους
6. σε κατάσταση άγχους και εσωτερικής ανισορροπίας, θέλουν να νιώθουν οι αρχηγοί και πολύ συχνά τείνουν να επιβάλλονται με ιδιαίτερα λάθος τρόπο
7. νιώθουν ανίκανοι και αφαιρούνται εύκολα
8. θέλουν να τσακώνονται με ανθρώπους που έχουν διαφορετικές αξίες ή απόψεις
9. συνεχώς υπενθυμίζουν στους άλλους τα λάθη τους, τα ελαττώματά τους και έχουν εμμονή με τα ορθογραφικογραμματικά λάθη κλπ
10. δεν μπορούν να οργανώσουν τη ζωή τους και κατηγορούν τον εαυτό τους και τους άλλους

Χαμηλό Ti – Έχουν όλοι οι ESFJ και ENFJ ‘’είσαι παράλογος και δεν δέχομαι άλλη άποψη’’
Οι ESFJ και οι ENFJ, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Fe. Αυτοί λοιπόν που έχουν Fe για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως χαρισματικοί στο τρόπο που μιλούν. Ενδιαφέρονται για την αρμονία στην ομάδα πάνω απ’όλα. Μπορεί να θυσιάσουν και την προσωπική τους άνεση για τους άλλους και γενικά θεωρούνται πολύ ευγενικοί, κατανοητικοί και μάλιστα τους βγαίνει αυθόρμητα.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Ti), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. σταματούν να κοινωνικοποιούνται και να κατανοούν τους άλλους
2. δεν μπορούν να καταλάβουν τη ρίζα των προβλημάτων τους, ούτε και να τα λύσουν, επειδή τους λείπει η ακρίβεια και η αντικειμενικότητα της σκέψης/λογικής (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Ti για κύρια λειτουργία)
3. αγνοούν τις δικές τους ανάγκες και προσκολλούνται στα προβλήματα των άλλων, λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης. Δηλαδή επειδή φοβούνται την απόρριψη και την κοινωνική αποξένωση
4. παρερμηνεύουν τη ζωή και τις καταστάσεις, σαν αποτέλεσμα να γίνονται μελοδραματικοί
5. κρίνουν τους πάντες και μάλιστα με καθαρά υποκειμενικό τρόπο (χωρίς καν να το καταλαβαίνουν πολλές φορές)
6. μπορεί να μην νοιάζονται άλλο για τους άλλους (ανάλογα), γιατί η ανθρώπινη φύση μοιάζει τόσο ‘’χαζή’’
7. ίσως θέλουν να είναι σκληροί και να βλάπτουν τους άλλους. Όταν μιλάνε γίνονται ψυχροί και λογικοί (με την αρνητική έννοια)
8. γίνονται εγωιστές και ξεχνούν τις ανάγκες των υπολοίπων
9. νιώθουν θλιμμένοι ή ίσως κατώτεροι από τους άλλους
10. σκέφτονται παράλογα και δεν μπορούν βρουν λύσεις στη ζωή τους

Χαμηλό Fe – Έχουν όλοι οι ISTP και INTP ‘’πώς γίνεται να προσαρμοστώ σωστά στη κοινωνία;’’
Οι ISTP και οι INTP, χρησιμοποιούν ως κύρια λειτουργία το Ti. Αυτοί λοιπόν που έχουν Ti για κύρια λειτουργία, είναι συνήθως προσγειωμένοι, ανεξάρτητοι, ικανοί να λύσουν προβλήματα χωρίς πολλές φασαρίες. Τείνουν να αποφασίζουν με βάση τη λογική, και θέλουν να αναλύουν και να καταλαβαίνουν πλήρως κάτι, χωρίς να νοιάζονται ιδιαίτερα για τη χρησιμότητά του.
Άρα όταν η χαμηλότερη λειτουργία τους παίρνει τον έλεγχο (δηλ. το Fe), τότε αυτοί οι άνθρωποι:
1. τείνουν να ‘’σπρώχνουν’’ τον κόσμο μακριά τους για να διατηρήσουν τον ατομισμό τους, σαν αποτέλεσμα το χάσμα ανάμεσα σε αυτούς και στο κόσμο να γίνεται ακόμα μεγαλύτερο
2. νιώθουν κατακλυσμένοι από εξωτερικά ερεθίσματα γιατί δεν ξέρουν πως να χειρίζονται τους κοινωνικούς ρόλους με ανιδιοτέλεια και ηρεμία (σε αντίθεση με αυτούς που έχουν το Fe για κύρια λειτουργία)
3. δυσκολεύονται πολύ να εναρμονιστούν με την κοινωνία και τους άλλους
4. δεν ξέρουν πώς να επηρεάσουν τον κόσμο γύρω τους θετικά
5. δεν μπορούν να αναλύσουν την ανθρώπινη συμπεριφορά με τη κατάλληλη λογική
6. γίνονται ευάλωτοι γιατί δεν συνειδητοποιούν τις προσδοκίες των άλλων από αυτούς και συμπεριφέρονται με ανασφάλεια, αδεξιότητα, ή ακόμα και με αγένεια. Δεν καταλαβαίνουν τη ‘’καταλληλότητα’’ της συμπεριφοράς
7. χάνουν τη λογική τους και προσπαθούν να πείσουν τους πάντες για κάτι
8. νιώθουν θυμό, λύπη, απογοήτευση, σύγχυση και τους φταίνε όλα
9. ενδιαφέρονται υπερβολικά για το τι πιστεύουν οι άλλοι για αυτούς και για το τι απαιτήσεις έχουν οι άλλοι από εκείνους
10. τείνουν να συμπεριφέρονται με χαζό και περίεργο τρόπο, για να εντυπωσιάσουν τους άλλους, επειδή δεν μπορούν να βρουν έναν άλλο τρόπο σύνδεσης (λόγω ανασφαλειών κλπ)

Αυτά ήταν.. πείτε μου για ο,τι απορία έχετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Παρακαλώωω! Κάποιος να κάνει ερώτησηηη... οτιδήποτε :P
Να αναλύσω έναν τύπο;
Να απαντήσω σε κάτι σύντομο;
Να ενημερώσω για κάποια λειτουργία; :P
Το χρειάζομαι.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Παρακαλώωω! Κάποιος να κάνει ερώτησηηη... οτιδήποτε :P
Να αναλύσω έναν τύπο;
Να απαντήσω σε κάτι σύντομο;
Να ενημερώσω για κάποια λειτουργία; :P
Το χρειάζομαι.. :P

μμμμ

τι μπορει να σημαινει η μικρη υπεροχη (1%) του t εναντι του f στο intp?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top