• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κάταγμα στο 5ο μετατάρσιο

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
έπαθα κάταγμα στο 5ο μετατάρσιο και χρειάστηκε να μείνω 3 μήνες.μόλις επέστρεψα στην 1η προπόνηση το πόδι μου γύρισε πάλι όπως την π΄ρωτη φορά αλλά ένιωσα να σκίζεται.η διάγνωση ήταν κάταγμα στο κάταγμα αλλά αυτή την φορά σε χειρότερη κατάσταση. Άνοιξε όλο το κόκκαλο σχεδόν κ μ είπε ένας γιατρός ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον 4 μήνες. Ισχύει ή θα χρειαστεί λιγότερο?

γυρω στους 2 μηνες αρχιζεις να βλεπεις να επουλωνεται και πανω στον χρονο γινεται το ossification. Πηγαινε σε ορθοπεδικο που να ειδικευεται στα ποδια γιατι μπορει να χρειαστεις επεμβαση αν δεν ειναι ευθυγραμμισμενο το οστο ή αν εχει συμβει κοντα στην αρθρωση. Αν θελεις πιο γρηγορη επουλωση (σχετικα), παρε συμπληρωμα βιταμινης C. Βοηθαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρούλης και Μπία

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ας καταθέσω και τη δική μου εμπειρία.Πριν από 23 μέρες στραβοπάτησα σε κακοτεχνία του οδοστρώματος και αρχικά νόμισα πως είναι στραμπούληγμα.Ο πόνος όμως διέφερε.Με δυσκολία το πατούσα ,πρίστηκε και άρχισε να μαυρίζει.Πήγα στο Νοσοκομείο Γεννηματάς στη Θεσσαλονίκη και η ακτινογραφία έδειξε κάταγμα 4ου μεταταρσίου.δηλ το δάχτυλο δίπλα στο μικρό.Με μπαγλάρωσαν με γύψο σαν νάρθηκα ,βρίζοντας που αργούσε να πήξει γιατί ήταν κινέζικος!
Ο νάρθηκας πέραν του ότι ζύγιζε 4 κιλά ,έπιανε όλη πίσω τη γάμπα,τα πλαινά του πέλματος αριστερά ,έθετε το πέλμα να βλέπει προς τα πάνω και η γάμπα να βλέπει αντίθετα.Δηλαδή ,σύστημα σε στραβώνω και ο Θεός να σε λυπηθεί.Το ωραίο όμως ήταν πως παντού υπήρχε γύψος εκτός από το σημείο του κατάγματος.Εκείνο ήταν στον αέρα !!!Την 3η μέρα αγανάκτησα καθότι το πόδι πριζόταν με αποτέλεσμα να πονάει όλο το πέλμα και να κάνει πληγές από τη ζέστη.Το να κάνεις ποδόλουτρο αδύνατον.Σκέφτηκα πως θα σκουληκιάσω ζωντανή.
Επισκέφτηκα τον ορθοπαιδικό μου και γελώντας μου είπε πως μου έβαλαν γύψο εκεί που δεν υπήρχε πρόβλημα.Ότι δεν επιτρέπεται στους μεταταρσίους τέτοιο κουκούλωμα παρά ένας μικρός νάρθηκας,τον οποίο θα βγάζεις όποτε θέλεις να ξεκουράζεις το πόδι και να κάνεις μπάνιο.Στις 20 μέρες το σπάσιμο κλείνει και όλα καλά.Όσο για τις αντιπηκτικές ενέσεις ήταν το μόνο σωστό στο νοσοκομείο.20 ενέσεις και όχι άλλα φάρμακα διότι το αιμάτωμα που δημιουργείται στην πάσχουσα περιοχή είναι αυτό που κολλάει το οστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μποτα βαζουν σε τετοια καταγματα, οχι γυψο! Συνηθως την φορας για 6 βδομαδες + 2 βδομαδες με τον προσωρινο ναρθηκα. Προτεινω να παιρνεις συμπληρωματα βιταμινης C, D και να αυξησεις την καταναλωση ασβεστιου. Περαστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρούλης και Μπία

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ ,από D και C φουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Είδα τον τίτλο και σκεφτηκα "πέμπτο μετατάρσιο είναι η συσκευή ανίχνευσης επίπλων σε σκοτεινό δωμάτιο?" Μετά θυμηθηκα τη διαφορά μεταταρσίου-φάλαγγας και αρχισα να παιζω πόλεμο με τις πατουσες μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρούλης και Μπία

Νεοφερμένος

Η Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επί τα αυτά κι ας κλαφτώ και λιγάκι.
Πέρασαν 3 μηνες από το κάταγμα.Για 22 μέρες φορούσα ελαφρύ βάλε βγάλε ναρθηκάκι.Μετά για 2.5 μήνες τσόκαρο ξύλινο της Scholl και άντε λέω πάει κι αυτό.Ναι αλλά κουτσαίνω και έχω και πόνο.Πάω κάνω ακτινογραφία και δείχνει ακόμη σπασμένο.Πάω σε άλλο γιατρό να τη δει και μου λέει πως έδεσε στραβά και θέλει χειρουργείο,λάμα και βιδάκια.Μετά 1.5 χρόνο θα βγουν και για 6 μήνες μπότα νάρθηκα.Κεραμίδα ...και το κόστος ντόκτορ?Τίποτα 2.500 μια χαρά κοστουμάκι.Παίρνω τηλ τον πρώτο και μου λέει κάνε μαγνητική να δούμε τι τρέχει.
Εγώ ένα πράγμα καταλαβαίνω πως όλοι λένε ότι θέλουν.Με σακάτεψε ο πρώτος με τα λέιζερ.Ενώ ήταν νωπό 10 ημερών έβαλε μια βοηθό του και πίεζε πάνω στο κάταγμα και από τότε όλα πανε χάλια.
άσε που μου είπε ο 2ος να κάνω μήνυση την εταιρία αερίου γιατί σε τρύπα δική τους έπεσα και μάλιστα αν θέλω να με στείλει και σε ''ειδικό'' δικηγόρο.Ρε τι λένε όλοι τους από μένα την 60άρα θέλουν να κάνουν την προίκα τους?
Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχεις ιστορικο καρκινου; Αν ναι, εφυγες για σπινθηρογραφημα απο την κορυφη ως τα νυχια. Αν οχι, τοτε αγνοησε την προηγουμενη φραση μου.

Στις 8 εβδομαδες επρεπε να ειχε επουλωθει. Απο οτι καταλαβα στην 23η ημερα ξεκινησες να το πατας. Μεγαλο λαθος. Ηταν πολυ νωρις για να ξεκινησεις να χρησιμοποιεις το ποδι σου. Στις 8 εβδομαδες αφαιρειται ο ναρθηκας/μποτα. Αν εδεσε στραβα και σου προκαλει προβλημα ή σου αυξανει τον κινδυνο αρθριτιδας, τοτε ναι, χρειαζεσαι επεμβαση. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι σου ειπε οτι πρεπει να βγει η λαμα ή η βιδα. Απο την στιγμη που δεν ενοχλει, δεν υπαρχει λογος να υποβληθεις σε αλλη επεμβαση για να την αφαιρεσεις. Την μαγνητικη να την κανεις, οπως και αξονικη για να δεις πως εχει δεσει ή δεν εχει δεσει και για να δει και ο χειρουργος πως να το επιδιωρθωσει. Η μαγνητικη θα αποκλεισει και το ενδεχομενο το καταγμα να οφειλεται σε νεοπλασμα. Αυτο με το λειζερ πρωτη φορα το ακουω. Αν θελεις να χρησιμοποιησεις κατι, τοτε η μονη συσκευη που εχει αποτελεσματα ειναι αυτη των υπερηχων (exogen).
Αν δεν εχει δεσει, τοτε ισως να αρχισεις να σκεφτεσαι την επεμβαση. Οσο το αφηνεις τοσο χειροτερα. Δεν ξερω πως ειναι η περιπτωση σου, αλλα αν καταληξει χρονια θα χρειαστεις και μοσχευμα. Δεν ξερω απο που το παιρνουν σε περιπτωσεις για τα ποδια, πιθανοτατα απο την λεκανη. Θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν και συνθετικο μοσχευμα με BMP. Το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι να υποβληθεις και σε επεμβαση σε αλλο σημειο για μοσχευμα.
Εγω ειχα παρομοιο προβλημα στο μετακαρπιο (αλλα πολυ πιο πολυπλοκη περιπτωση). Ενας μηνας περασε απο την επεμβαση μου και μου εβαλαν 2 λαμες, βιδες, αυτομοσχευμα απο την κερκιδα, συνθετικο μοσχευμα με BMP και τωρα κανω θεραπεια με exogen. Τον ναρθηκα θα τον βγαλω σε 1 μηνα. Τις λαμες δεν θα τις βγαλω αν δεν μου προκαλουν ενοχληση.
Αυτο που με παραξενευει ειναι οι 2 διαφορετικες γνωμες. Τι στο διαολο; Πηγαινε σε καποιον ορθοπεδικο της προκοπης που ειδικευεται στα ποδια μηπως και βγαλεις ακρη!

ΑΑΑΑΑ!!! Ξεχασα κατι πολυ σημαντικο!! Καπνιζεις; Αν ναι, το κοβεις...ΧΘΕΣ! Απεφευγε επισης χωρους οπου συχναζουν καπνιστες οπως ο διαολος το λιβανι. Το τσιγαρο δεν αφηνει να επουλωθει το οστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top