Προτείνετε ένα βιβλίο

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Διαβάζω την τριλογία του Βαρτιμαίου (είμαι και καμμένη και τη διαβάζω στα Αγγλικά), του Jonathan Stroud. Για όποιον είναι fan του fantasy, είναι μια πολύ καλή πρόταση. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο link: https://www.bartimaeustrilogy.com/about.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Συγγραφέας: Julia Frank, MD, Associate Professor, Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, George Washington University School of Medicine
Μετάφραση: Γρηγόρης Μιχάλης, MSc Ψυχολόγος.
Προσαρμογή στην Ελληνική και επιστημονική επιμέλεια: Πέτρος Σκαπινάκης, MPH,PhD, Λέκτορας Ψυχιατρικής Παν. Ιωαννίνων

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ


Ένα από τα πιο σημαντικά γεγονότα στη ζωή μιας γυναίκας είναι να αποκτήσει ένα μωρό. Τι θα μπορούσε να την κάνει περισσότερο ευτυχισμένη απʼ αυτό; Τότε γιατί ορισμένες γυναίκες αισθάνονται λύπη μετά από το γεγονός της γέννησης ενός παιδιού;
Δεν ξέρουμε σίγουρα. Περίπου το 80% των γυναικών βιώνουν κάποια συναισθηματικά προβλήματα μετά την εγκυμοσύνη. Αισθάνονται αναστατωμένες, μόνες, φοβισμένες. Μπορεί να νιώθουν ανάμικτα συναισθήματα για το μωρό τους και αυτό τους δημιουργεί ένα αίσθημα ενοχής.
Για τις περισσότερες γυναίκες, τα συμπτώματα αυτά είναι ήπιας μορφής και υποχωρούν από μόνα τους. Αλλά ένα μικρότερο ποσοστό που μπορεί να φτάνει το 5-10% των γυναικών αναπτύσσουν μια πιο σοβαρή μορφή συναισθηματικής διαταραχής που αποκαλείται κατάθλιψη μετά από τον τοκετό ή καμιά φορά και «επιλόχεια κατάθλιψη».
  • Η συναισθηματική δυσφορία μετά τον τοκετό (γνωστή και ως τα blues της μητρότητας – maternity blues) είναι μια παροδική φάση με έντονα αρνητικά συναισθήματα που εμφανίζεται λίγο μετά τον τοκετό στις μισές περίπου γυναίκες που έχουν γεννήσει ένα μωρό.
-Φτάνει στο αποκορύφωμα 3-5 ημέρες μετά τη γέννηση και διαρκεί από πολλές ημέρες μέχρι και 2 εβδομάδες.

-Μπορεί η γυναίκα να κλαίει πιο εύκολα από ότι συνήθως, να παρουσιάζει προβλήματα ύπνου και να νιώθει εκνευρισμό και λύπη.

-Επειδή η κατάσταση αυτή είναι πολύ συχνή και αναμενόμενη, δεν θεωρείται απαραιτήτως ως ασθένεια.

-Σε μερικές μητέρες ωστόσο η κατάσταση αυτή μπορεί να είναι προάγγελος κανονικής κατάθλιψης που έρχεται γιʼαυτό και απαιτείται εγρήγορση

  • Η κατάθλιψη μετά τον τοκετό είναι μια πιο σοβαρή κατάσταση και χαρακτηρίζεται από τα εξής:
-Συναντάται σε περίπου 5-10% των γυναικών και σε διάστημα 6 μηνών από τη γέννηση ενός μωρού.

-Παράγοντες κινδύνου θεωρούνται προηγούμενα επεισόδια μείζονος κατάθλιψης, ψυχοκοινωνικό στρες, ανεπαρκής κοινωνική υποστήριξη και προγενέστερο προεμμηνορρυσιακό σύνδρομο. Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν καταθλιπτική διάθεση, κλάματα, αδυναμία της γυναίκας να χαρεί με δραστηριότητες που άλλοτε της προκαλούσαν ευχαρίστηση, προβλήματα ύπνου, κόπωση, προβλήματα όρεξης, αυτοκτονικό ιδεασμό, σκέψεις ότι είναι ανεπαρκής σαν μητέρα και προβλήματα συγκέντρωσης.

-Μπορεί η πάσχουσα να ανησυχεί για την υγεία του μωρού και την ευτυχία του. Ενδεχομένως να κάνει αρνητικές σκέψεις σχετικά με το μωρό και να φοβάται ότι μπορεί να του προκαλέσει βλάβη (αν και οι γυναίκες που κάνουν αυτές τις σκέψεις σπάνια τις υλοποιούν).

-Εάν μείνει αθεράπευτη, η κατάθλιψη μετά τον τοκετό μπορεί να κάνει πολύ καιρό να περάσει, ενώ υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να επανέλθει είτε εκτός της περιόδου αυτής είτε και μετά από νέα εγκυμοσύνη.

ΑΙΤΙΕΣ


Δεν έχει εντοπιστεί κάποια συγκεκριμένη αιτία που να θεωρείται υπεύθυνη για την εμφάνιση επιλόχειας κατάθλιψης:
  • Ορμονικές διαταραχές πιστεύεται ότι παίζουν κάποιο ρόλο
-Τα επίπεδα ορμονών όπως τα οιστρογόνα, η προγεστερόνη και η κορτιζόλη πέφτουν δραματικά 48 ώρες μετά τη γέννηση.

-Γυναίκες που παρουσιάζουν επανειλημμένα συμπτώματα επιλόχειας κατάθλιψης μετά από τοκετούς μπορεί να είναι πιο ευαίσθητες σʼ αυτές τις ορμονικές αλλαγές.

  • Άλλοι γνωστοί παράγοντες κινδύνου:
-Ψυχική ασθένεια πριν την εγκυμοσύνη

-Ψυχική ασθένεια στην οικογένεια, συμπεριλαμβανομένης και της επιλόχειας κατάθλιψης

-Επιλόχεια ψυχική διαταραχή μετά από προηγούμενη εγκυμοσύνη

-Συγκρούσεις στο γάμο, απόλυση από τη δουλειά ή έλλειψη κοινωνικής υποστήριξης από φίλους και οικογένεια

-Διακοπή της εγκυμοσύνης (π.χ. αποβολή)

  • Ο κίνδυνος για μείζονα κατάθλιψη μετά από μια αποβολή είναι υψηλός για γυναίκες που δεν έχουν παιδιά καθώς και για γυναίκες που η εγκυμοσύνης τους ήταν ανεπιθύμητη.
  • Ο κίνδυνος για εμφάνιση κατάθλιψης μετά τον τοκετό είναι υψηλότερος μέσα στους πρώτους 6 μήνες μετά από μια αποβολή.
  • Η γέννηση παιδιού είναι μια στιγμή μεγάλων αλλαγών για μια γυναίκα. Η ανάγκη προσαρμογής σʼ αυτές τις αλλαγές μπορεί να συμβάλει στην εμφάνιση κατάθλιψης.

-Σημαντικές αλλαγές για μια γυναίκα
  • Μπορεί να αισθάνεται κουρασμένη μετά από τη γέννηση του μωρού
  • Ευαισθησία και πόνος στην περιοχή του περινέου μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Το διάστημα της σωματικής ανάρρωσης μετά από καισαρική τομή μπορεί να είναι μεγαλύτερο απʼ ότι μετά από φυσιολογικό τοκετό.
  • Ορμονικές αλλαγές μπορούν να επηρεάσουν τη διάθεση.

-Συναισθηματικές αλλαγές μετά τον τοκετό.
  • Αίσθημα ότι έχασε την παλιά της ταυτότητα και ότι είναι εγκλωβισμένη στο σπίτι
  • Αίσθημα ότι είναι καταβεβλημένη από τις ευθύνες του μητρικού ρόλου
  • Αίσθημα άγχους από τις αλλαγές στο τρόπο ζωής
  • Αίσθημα κούρασης εξαιτίας των συνεχών διακοπών του νυχτερινού ύπνου.
  • Αίσθημα ότι είναι λιγότερο ελκυστική σωματικά και σεξουαλικά

-Η ηλικία μιας μητέρας και ο αριθμός των παιδιών που είχε δεν σχετίζονται με την πιθανότητα να αναπτύξει επιλόχεια κατάθλιψη.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ


Συμπτώματα μπορούν να εμφανιστούν οποιαδήποτε στιγμή σε διάστημα από 24 ώρες μέχρι 6 μήνες μετά τη γέννηση ενός παιδιού.
  • Ο ειδικός βέβαια πριν καταλήξει να διαγνώσει κατάθλιψη θα πρέπει να εξετάσει το ενδεχόμενο ύπαρξης άλλων διαταραχών που μπορούν να προκαλέσουν παρόμοια συμπτώματα .
  • Κακή διάθεση, συχνά κλάματα.
  • Έλλειψη ικανοποίησης και ενδιαφέροντος για δραστηριότητες που κάποτε πρόσφεραν ευχαρίστηση
  • Προβλήματα στον ύπνο
  • Μείωση βάρους
  • Μείωση ενεργητικότητας (ατονία)
  • Ανησυχία ή άγχος
  • Αισθήματα αναξιότητας ή ενοχής
  • Δυσκολία συγκέντρωσης ή λήψης αποφάσεων
  • Σκέψεις θανάτου ή αυτοκτονίας
  • Μειωμένο ενδιαφέρον για σεξ
  • Αισθήματα απόρριψης
  • Σωματικά συμπτώματα όπως συχνοί πονοκέφαλοι, πόνοι στο στήθος, ταχυπαλμία, μούδιασμα ή ζαλάδα.
ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΤΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ

Τηλεφώνησε στο γιατρό:
  • Όταν έχεις συναισθηματικές μεταπτώσεις ή αισθάνεσαι κατάθλιψη μετά τη γέννηση του μωρού
  • Όταν αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τις καθημερινές υποχρεώσεις, συμπεριλαμβανομένης της φροντίδας για το μωρό που μόλις γεννήθηκε ή για τα υπόλοιπα παιδιά.
  • Όταν έχεις έντονα συναισθήματα κατάθλιψης ή θυμού 1-2 μήνες μετά τη γέννηση του παιδιού.
Τηλεφώνησε αμέσως σε ένα γείτονα, φίλο, ή αγαπημένο πρόσωπο που βρίσκεται κοντά εάν έχεις οποιοδήποτε από τα ακόλουθα:
  • Αυτοκαταστροφικές σκέψεις
  • Σκέψεις πρόκλησης βλάβης στο μωρό ή τα άλλα παιδιά σου.
  • Σκέψεις ότι το μωρό σου είναι αμαρτωλό (κακό).
  • Ακούς φωνές ή βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν.
ΘΕΡΑΠΕΙΑ


Αν και η αυτοβοήθεια δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ιατρική φροντίδα στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης, υπάρχουν πράγματα που μπορεί να κάνει μια γυναίκα για να βελτιώσει τη διάθεσή της και την ικανότητα να παραμένει λειτουργική στο σπίτι.

Αυτοβοήθεια στο σπίτι

Φρόντισε να έχεις δίπλα σου μέλη της οικογένειάς σου ή φίλους που σε υποστηρίζουν και ζήτησε τη βοήθειά τους στην φροντίδα του μωρού.

  • Φρόντιζε τον εαυτό σου. Ξεκουράσου όσο περισσότερο μπορείς. Κοιμήσου όταν κοιμάται το μωρό.
  • Προσπάθησε να μην περνάς πολύ καιρό μόνη σου.
  • Αφιέρωσε κάποιο χρόνο με τον σύζυγο ή τον σύντροφό σου.
  • Κάνε ένα μπάνιο και περιποιήσου τον εαυτό σου καθημερινά
  • Βγες απʼ το σπίτι. Πήγαινε μια βόλτα, βρες ένα φίλο, κάνε κάτι που σε ευχαριστεί. Πάρε κάποιον για να φροντίζεις το μωρό εάν μπορείς. Εάν αυτό δεν είναι εφικτό, πάρε το μωρό μαζί σου.
  • Μην έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από τον εαυτό σου. Μην ανησυχείς τόσο πολύ για τις δουλειές του σπιτιού.
  • Ζήτα από τους φίλους ή την οικογένεια να βοηθήσουν σʼ αυτές.
  • Μίλησε με άλλες μητέρες. Μπορεί να μάθει η μια από την άλλη και οι εμπειρίες τους μπορεί να λειτουργήσουν καθησυχαστικά.
Ιατρική Θεραπεία


Το είδος της θεραπείας που θα εφαρμοστεί για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης μετά τον τοκετό εξαρτάται από τον μορφή και την σοβαρότητά της διαταραχής.
Μπορεί να μην είναι πάντοτε αναγκαία η εφαρμογή κάποιας ειδική θεραπείας, επειδή η κατάσταση συχνά βελτιώνεται μόνη της. Εάν τα συμπτώματα δε μειωθούν μέσα σε 2 εβδομάδες, τηλεφώνησε στον γιατρό σου.
Η σοβαρότητα της ασθένειας είναι που θα κατευθύνει τον ειδικό στην επιλογή της θεραπείας για την αντιμετώπιση της επιλόχειας κατάθλιψης. Πιο ήπιες μορφές μπορεί να θεραπευτούν με ψυχοθεραπεία. Πιο σοβαρές μορφές μπορεί να απαιτήσουν φαρμακευτική αγωγή. Κάποιες φορές ένας συνδυασμός των δύο μπορεί να είναι περισσότερο αποτελεσματικός.
Φάρμακα


Αντικαταθλιπτικά φάρμακα όπως η φλουοξετίνη (Ladose), η παροξετίνη (Seroxat), η σερτραλίνη (Zoloft), η σιταλοπράμη (Seropram), η S-σιταλοπράμη (Cipralex) και η βενλαφαξίνη (Efexor) μπορεί να δοθούν για διάστημα ενός χρόνου (πιθανώς και για περισσότερο).
Ορμονική Θεραπεία: η λήψη οιστρογόνων μπορεί να βοηθήσει κάποιες φορές σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά, αν και οι μελέτες είναι αμφιλεγόμενες.
Εάν θηλάζεις, το φάρμακο που παίρνεις μπορεί να διοχετευτεί (μέσω του γάλακτος) στο μωρό σου. Κάποια αντικαταθλιπτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ασφάλεια καθώς ο κίνδυνος για το μωρό είναι μικρός.
Άλλες θεραπείες


Συνήθως, ψυχοθεραπεία και φάρμακα χρησιμοποιούνται μαζί. Η ψυχοθεραπεία μόνη της μπορεί να είναι αποτελεσματική στις ήπιες περιπτώσεις.
Η διαπροσωπική ψυχοθεραπεία είναι μια εναλλακτική προς τα φάρμακα θεραπεία, που μπορεί να είναι κατάλληλη για κάποιες γυναίκες. Η διαπροσωπική ψυχοθεραπεία βοηθάει στο θέμα της κοινωνικής προσαρμογής. Συνήθως περιλαμβάνει δώδεκα ωριαίες συνεδρίες με ένα θεραπευτή. Ο συγκεκριμένος τύπος ψυχοθεραπείας έχει φανεί ότι είναι αποτελεσματικός στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης για κάποιες γυναίκες, αλλά είναι διαδεδομένος περισσότερο στην Αμερική. Άλλη θεραπεία που μπορεί να είναι αποτελεσματική είναι η γνωσιακή – συμπεριφορική ψυχοθεραπεία.
Εάν τα συμπτώματά σου δεν μπορούν να ελεγχθούν με συμβουλευτική ή φαρμακοθεραπεία και περνούν απʼ το μυαλό σου σκέψεις ότι θα βλάψεις τον εαυτό σου ή το μωρό σου, ο γιατρός μπορεί να κρίνει απαραίτητο να εισαχθείς σε κάποιο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

destroy athens

Νεοφερμένος

Ο panagioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
την κυρια νταλαγουει της Βιρτζινια Γουλφ.Ειναι πολυ ωραια ιστορια κ φοβερη η γραφη της Βιρτζινια.Επισης καλο το Ωρες,στο οποιο βασιστηκε η ταινια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δυστυχώς τελευταία δεν έχω καθόλου καιρό για βιβλία εκτός σχολής. Εδώ καλά καλά δεν προλαβαίνω αυτά που πρέπει να διαβάσω... Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα είναι το γνωστό σε όλους "Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέη" του Oscar Wilde. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα το έχετε διαβάσει. Είναι από τα βιβλία που έχουν πάρα πολλά να προσφέρουν και πραγματικά θα πρέπει όλοι να το έχουν διαβάσει τουλάχιστον μια φορά στη ζωή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
"Ο βιβλιοπώλης της Καμπούλ", της Asne Seierstad. Καταπληκτική καταγραφή της ζωής μίας μεγάλης οικογένειας στην Καμπούλ των πρώτων μηνών μετά την πτώση του Αφγανιστάν. Η συγγραφέας, ανταποκρίτρια για διάφορες σκανδιναβικές εφημερίδες, ταξίδεψε στο Αφγανιστάν με τη Βόρειο Συμμαχία και έμεινε τρεις μήνες στο σπίτι ενός αφγανού βιβλιοπώλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι από τα βιβλία που έχουν πάρα πολλά να προσφέρουν και πραγματικά θα πρέπει όλοι να το έχουν διαβάσει τουλάχιστον μια φορά στη ζωή τους.


Αλλά όχι πάνω από δύο φορές, υπάρχει κίνδυνος αναθεώρησης.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iάκωβος Πιτσίπιος, "Ο Πίθηκος Ξούθ ή Τα Ήθη του Αιωνος"


https://www.greek-language.gr/greekLang/literature/anthologies/new/show.html?id=72
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Άρχισα το ''Η αβάσταχτη ελαφρότητα του Είναι'' του Μίλαν Κούντερα...
Χτες κοιμήθηκα στις τρεις. Διάβαζα κάθε ενότητα ξανά και ξανά, θα μπορούσα να το αποστιθίσω ολόκληρο. Κάθε του πρόταση μετράει.Καταπληκτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
μπρρρρρρ....μια βδομαδα εκανα να συνελθω οταν το διαβασα....απο τοτε εχω δωσει ορκο ιερο να μην ξαναδιαβασω ποτε στην ζωη μου κουντερα κι ας γλυκοκοιταζω στην βιβλιοθηκη μου την αθανασια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ας προτεινω και το αριστουργημα της Διδους Σωηριου "Ματωμενα Χωματα"
ειμαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι θα το εχετε διαβασει μιας και προκειται στ αληθεια για ενα διαματι των ελληνικων κ διεθνων γραμματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
@Michelle
Κρατος και επανασταση(LENIN-η διδασκαλια του μαρξισμου για το κρατος και τα καθηκοντα του προλεταριατου στην επανασταση) απο την συγχρονη εποχη :) Πιστεψε με ειναι καλο βιβλιο :)

Για περισσοτερες πληροφοριες κλικ στο link https://www.1917.gr/search?q=%CE%9A%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.



Και καλό πάσχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Paolo Coelho : "Στις Όχθες Του Ποταμού Πιέδρα Κάθησα Και Έκλαψα". Αυτή την περίοδο είμαι λίγο ευάλωτη συναισθηματικά. Όντως με συγκίνησε. Συναισθηματικό και ευαίσθητο...

Για ένα παράπονο κλεισμένο σε μπουκάλι στο βυθό δεν έχω άλλα δάκρυα , στέρεψε η ψυχή μου έγινε χίλια κομμάτια.

Μαζεύω τα συντρίμμια της στο δρόμο,αμάξια περνούν, περαστικοί γελούν κι εγώ σιγοκλαίω.

Το κλάμα μου ακούγεται σαν βουητό μιας άλλης εποχής τότε που οι σάλπιγγες ηχούσαν για την αγάπη μιας ωραίας κοιμωμένης με ένα πριγκηπόπουλο μα εγώ ζω σε χίλια χρόνια πιο φαρμακερά μπροστά.

Κανείς δεν μου δίνει σημασία το κουράγιο έχω για ελπίδα και την αντοχή για οδηγό.

Δεν έχω άλλα δάκρυα και όμως δακρύζω στραγγίζεται η ψυχή μου το αίμα της κάνει σταγόνα κι εγώ χάνομαι σιγά σιγά.

Νιώθω πως στερεύω και δεν θα μείνει τίποτα πια μα έχω τον άγγελο - βοηθό μου να με κρατάει αγκαλιά , μου δίνει δύναμη μου λέει πώς θα μου χαρίσει τα δικά του τα φτερά για να βρώ τον δρόμο μου , εγώ να ξαναπερπατήσω.

Πρέπει λοιπόν να σηκωθώ μα πώς να προχωρήσω μεσα σε μια τρικυμμία από χαμένα όνειρα και υποσχέσεις ,λυπάμαι μα δεν μπορώ λυγίζουν τα γονατά μου , παλεύω με τον ίδιο μου τον εαυτό.

Είναι ανώφελο τα φτερά κοπήκαν πέταξα σαν Ίκαρος που χάθηκε από εκεί ψηλά έτσι ξαφνικά από την απερισκεψία του , μα που να 'ξερα έλα ντε.

Και όμως εγώ επέζησα η άμοιρη και φόρεσα ένα χαμόγελο για ζωγραφιά στα χείλη να μου κρατάει συντροφιά.

Ξεπέρασα τον πόνο τον έκανα δώρο ακριβό τον κράτησα για φυλακτό.

Τώρα δεν έχω άλλα δάκρυα αλλά έχω άλλη καρδιά που ξέρει πως να μην δακρύζει για ό,τι εκείνη δεν αξίζει να πονά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παμούκ Ορχάν- Χιόνι
Περίληψη
Ένα μεγάλο βιβλίο από τον Νομπελίστα Ορχάν Παμούκ, γραμμένο με σπαραχτική τρυφερότητα, για τη ζωή και τη μοίρα κρατών και ανθρώπων. 1992. Ο Κα, ποιητής και πολιτικός εξόριστος, επιστρέφει στην Τουρκία ως δημοσιογράφος για να ερευνήσει μια σειρά από ανησυχητικά γεγονότα στη μικρή πόλη Καρς, κοντά στα σύνορα με την Αρμενία. Μια «επιδημία αυτοκτονιών» μαστίζει τις νεαρές γυναίκες με μαντίλα, κι ένα θεατρικό πραξικόπημα που εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια του πριν από τις δημοτικές εκλογές τού αποκαλύπτουν πολύ περισσότερα απʼ όσα θα ʼθελε να ξέρει. Βλέπει μια πόλη στοιχειωμένη απʼ τις σιωπές της ιστορίας της, να σπαράσσεται από πολιτικές και θρησκευτικές έριδες, νʼ αργοπεθαίνει στη σκιά τής Ευρώπης. Χιονίζει αδιάκοπα τις τρεις μέρες που μένει ο Κα στο Καρς, κι εκεί, μες στην ονειρική σιωπή του χιονιού, ακούγεται ολοκάθαρα η λαχτάρα όλων των ανθρώπων για ευτυχία. Το Χιόνι τιμήθηκε το 2005 με το Γαλλικό λογοτεχνικό βραβείο Μεντισίς, ενώ οι «New York Times» το ανέδειξαν ως ένα από τα «10 καλύτερα βιβλία του 2004».

Πολύ καλό βιβλίο... πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ένα τρυφερό μυθιστόρημα-βιογραφία για έναν άνθρωπο που προσπάθησε σκληρά για να ανέβει τα σκαλιά προς την καταξίωση, μέσα από την ευαίσθητη πένα γνωστού παραγωγικού συγγραφέα...







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Την Κυριακή τον Βαΐων γιορτάζει ο αντρούλης μου, σκέφτηκα λοιπόν να του πάρω κάποια βιβλία.
Διαβάζει αυτόν τον καιρό την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία το οποίο βιβλίο έχει νοικιάσει από την βιβλιοθήκη κ στην συνέχεια είχα ακούσει που έλεγε σε ένα φίλο του ότι θέλει να διαβάσει την Βυζαντινή κ μετά την Οθωμανική ξέρει κανείς καλά βιβλία να μου προτείνει?
Η ίσως κ κανένα άλλο διαβάζει πολύ φιλοσοφία,μυθολογία αλλά κ ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα4169

Νεοφερμένος

Η Γιώτα4169 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 72 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αγαπητή kakerlak σου προτείω το "Από πού πάνε για τον παράδεισο" εκδόσεις ΑΡΜΟΣ. Είναι κάπως μεταφυσικό αλλά πιστεύω θα αρέσει στον άντρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για οποιον αγαπα τα μυθιστορηματα..

Με τα μάτια της ψυχής
"Ζούσαν κι οι δυο παγιδευμένοι σ' ένα αίσθημα μειονεξίας που τους στερούσε τις χαρές της ζωής. Εκείνος κουβαλούσε ένα τραυματικό παρελθόν, εκείνη ένα αβάσταχτο παρόν.

Το όνειρο της αγάπης ήταν άπιαστο και για τους δυο - ή τουλάχιστον έτσι πίστευαν μέχρι εκείνη τη μέρα του Μάη που γνωρίστηκαν τυχαία κι αγαπήθηκαν παράφορα. Μαζί γνώρισαν έναν παράδεισο που ποτέ πριν δεν είχαν φανταστεί.

Όμως, από μια παραξενιά της μοίρας, τη στιγμή που το μέλλον πρόβαλλε μπροστά τους γεμάτο ελπίδες, ορθώθηκε ανάμεσά τους το παρελθόν, αμείλικτο, αναγκάζοντας εκείνον να εξαφανιστεί απροειδοποίητα από τη ζωή της. Εκείνη έμεινε να τον ψάχνει απεγνωσμένα και κάποτε έπαψε πια να περιμένει.
Μα η ζωή έχει πολλά γυρίσματα..."

Ο λογος του συγγραφεα χαρακτηριζεται απο αμεσοτητα και απλοτητα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για οποιον αγαπα τα μυθιστορηματα..

Με τα μάτια της ψυχής

A, αυτό δεν είναι ένα με μια γκαβη κι έναν loser που τον κλείσανε μέσα? Αν είναι αυτό δε μου είχε αρέσει καθόλου! (αλλα βεβαια είναι γνωστη η αβυσσαλέα αντιπάθεια μου για οτιδήποτε ρομαντικό οποτε ίσως να μην είμαι το κατάλληλο άτομο για να κρίνω. Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
A, αυτό δεν είναι ένα με μια γκαβη κι έναν loser που τον κλείσανε μέσα? Αν είναι αυτό δε μου είχε αρέσει καθόλου! (αλλα βεβαια είναι γνωστη η αβυσσαλέα αντιπάθεια μου για οτιδήποτε ρομαντικό οποτε ίσως να μην είμαι το κατάλληλο άτομο για να κρίνω. Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω :P)

Ναι αυτο ειναι...και οντως δεν εισαι η καταλληλοτερη, αφου αντιπαθεις ο,τιδηποτε ρομαντικο!!!
(θυμισε μου να σε βγαλω απο τη λιστα με το Λοριεν:P..με κεινον σε εχω βαλει ή θυμαμαι λαθος?!:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εμενα κι άλλες 153... :tongue:

Κοίτα να με βάλεις με κανέναν καλύτερο τώρα! Και που να μη χρειάζεται να σφάξω ένα ολόκληρο χαρέμι για να τον έχω αποκλειστικά δικό μου, ok? (όχι τίποτα άλλο, λυπάμαι το ηρωικό σπαθί μου να χαραμίζεται για τέτοια ανούσια quests)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top