Τρεις νεκροί στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πορείας (Μάιος 2010)

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε μπαγασα, τελικα πρεπει να μου εχεις τρελλη αδυναμια...:redface:
Τοσες αναφορες στο νικ νειμ μου, τσκ τσκ τσκ...! :redface:
Εχει την πλακα του, δεν μπορω να πω...:redface:
Με σκλαβωνεις, μιστερ "αναμαρτητε"! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αλήθεια, έχει αναρωτηθεί κανείς, γιατί οι μαθητές βγήκαν αμέσως οργισμένοι στους δρόμους μετά τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, ενώ οι τραπεζοϋπάλληλοι –μετά από τη δολοφονία τριών συναδέλφων τους- κάνουν μια μέρα απεργία και έχουν αράξει όλοι σαν χαβαλέδες στα καφέ;
Θα μπορούσε κάποιος να πει πως η διαφορά είναι ότι τον μαθητή τον δολοφόνησε αστυνομικός, ενώ τους τρεις υπαλλήλους της τράπεζας πολίτες.
Δεν είναι αυτό – είναι κάτι πολύ απλό: Οι μαθητές δεν έχουν αφεντικά. Οι τραπεζοϋπάλληλοι έχουν. Πριν αποκτήσεις αφεντικό, είσαι ακόμα άνθρωπος.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αηδιαστική υπεραπλούστευση και όποιος έχει πάει σχολείο μπορεί να καταλάβει το γιατί. :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.


If God was one of us....

''Ηταν χαρούμενο κορίτσι και προσγειωμένο.''

«Πληρώσατε με τη ζωή σας τις αμαρτίες άλλων»

«θα μας μείνετε αξέχαστοι, συνάδελφοι. Η μέρα είναι ηλιόλουστη και όμορφη, αλλά δεν τη βλέπετε»

''Δεν υπάρχουν λόγια, δεν υπάρχουν λέξεις να περιγράψει κανείς τι ακριβώς νιώθει. Πόνος, οργή, αγανάκτιση, θλίψη. Ερωτηματικά θα βασανίζουν συνεχώς το μυαλό όλων. Γιατί να χαθούν τρεις νέοι άνθρωποι;''

''Ένα κερί για τα θύματα''

«Αγγελική μου δεν σε γνώριζα, όμως αισθάνομαι την ανάγκη να σου ζητήσω συγγνώμη, γιατί δεν είναι δυνατόν να μη φταίω και εγώ- δεν έχει σημασία αν φταίω πολύ ή λίγο - για όλα αυτά που γίνονται και που τελικά τα πλήρωσες εσύ με το αγγελούδι σου και οι συνάδελφοί σου. Καλό σας ταξίδι».

Γιατί; Γιατί; Γιατί;

«Πόσο “αστεία” φαίνονται αυτά που απειλούμαστε ότι θα στερηθούμε από το βόλεμα και την “καλοπέρασή” μας για μερικά χρόνια, μπροστά στις αληθινές απώλειες;»

«Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειες των αδικοχαμένων ψυχών... Δυστυχώς όσο κάποιοι δεν καταλαβαίνουν πως οι ανεγκέφαλες πράξεις τους βλάπτουν εμάς τους υπόλοιπους... τα αδικοχαμένα θύματα θα αυξάνονται»

«Συγγνώμη που τους αφήσαμε να σας σκοτώσουν»

«Σκότωσαν τρία παιδιά της γενιάς των 700 ευρώ»

«Πόσο πολύ λυπάμαι... Είμαι σχεδόν συνομήλικη με τη θανούσα... και έγκυος... Τελικά σε αυτή τη χώρα δεν ξέρεις ποτέ τι σου ξημερώνει, ώς πότε θα υπάρχεις. Καλό ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων, μαζί με το αγγελούδι της...».

«ΚΡΕΤΙΝΕ ΑΝΑΡΧΙΚΕ, έκαψες τη γενιά των 700 ευρώ και το παιδάκι της. Τώρα σκάσε. Κρύψου. Θεέ μου, πόσο λυπάμαι».


Περαστικα κι αγυριστα στον ανθρωπο που τραυματιστηκε και συντομα θα ειναι αγκαλια με την οικογενεια του...
Σε εσας τους τρεις... τεσσερις... με το αγγελουδι μαζι... καλο σας ταξιδι...





"Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Αλήθεια, έχει αναρωτηθεί κανείς, γιατί οι μαθητές βγήκαν αμέσως οργισμένοι στους δρόμους μετά τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, ενώ οι τραπεζοϋπάλληλοι –μετά από τη δολοφονία τριών συναδέλφων τους- κάνουν μια μέρα απεργία και έχουν αράξει όλοι σαν χαβαλέδες στα καφέ;
Θα μπορούσε κάποιος να πει πως η διαφορά είναι ότι τον μαθητή τον δολοφόνησε αστυνομικός, ενώ τους τρεις υπαλλήλους της τράπεζας πολίτες.
Δεν είναι αυτό – είναι κάτι πολύ απλό: Οι μαθητές δεν έχουν αφεντικά. Οι τραπεζοϋπάλληλοι έχουν. Πριν αποκτήσεις αφεντικό, είσαι ακόμα άνθρωπος.

Όντως, θα έπρεπε να βγουν να κάψουν κανά δυο ακόμα για να πάρουν εκδίκηση. Τραπεζοϋπάλληλοι είναι όμως, δεν αξίζουν σαν άνθρωποι αν δε ρίξουν μια μολότοφ, κάψουν έναν κάδο, σπάσουν μια βιτρίνα βρε αδερφέ! Κάθησαν στην καφετέρια ενώ θα μπορούσαν να συμμετέχουν σε βανδαλισμούς. Απαράδεκτο :wall:

Οι μαθητές είναι ένας πληθυσμός που βιάζεται συστηματικά(θρησκευτικά, φροντιστήρια, πανελλήνιες) και το κάνει ΤΖΑΜΠΑ.
Οι τραπεζοϋπάλληλοι πληρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
... ή απλώς έχουν κουραστεί να φωνάζουν και να χοροπηδάνε (στους δρόμους) δίχως αποτέλεσμα από τότε που ήτανε μαθητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βρε μπαγασα, τελικα πρεπει να μου εχεις τρελλη αδυναμία:redface:
Δεν το αρνήθηκα ποτέ, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα το απέφυγα επιμελώς (τις αναφορές) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
Βεβαια αυτο που με εξωθει στα ακρα ειναι να ακουω τους δημοσιους υπαλληλους να παραπονιουνται..:mad::mad: αυτοι που τοσα χρονια ηταν μια χαρα στις θεσουλες τους..οταν υπαρχουν ιδιωτικοι υπαλληλοι που σημερα εχουν δουλεια και αυριο οχι... ποιοι?? οι δημοσιοι υπαλληλοι!! αυτοι που ακομα και τωρα με την κριση ειναι στην καλυτερη θεση απ ολους...:mad:
σιμωνη..θεωρω αυτο το ποστ σου απαραδεχτο ...πριν γραψουμε κατι,βαζουμε και λιγο το μυαλο μας να δουλεψει...καταρχην δεν ειναι ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι τεμπεληδες..οι περισσοτεροι εχουνε μπει με τον διαγωνισμο του ΑΣΕΠ..αν καποιοι μπηκαν με μεσω..αυτο γινεται ωραιοτατα και στον ιδιωτικο τομεα..παμε παρακατω..Εγω τελειωσα τη σχολη μου,και διοριστηκα με την επετηριδα στο σχολειο..σε τι εχω κανει κατι λαθος..ή κακο;;;εφαγα τη θεση κανενος;;..διοριστικα με μεσω;;;τι;;;σε ενοχλει που προς το παρων,ειμαι μονιμη;;αυτο εχει κατακτηθει με πολλους αγωνες(εννοειται πριν απο μενα)...και βεβαια θα καταργηθει και αυτο..μακαρι να μην μπορουσαν να απολυουν ετσι ευκολα οι ιδιωτικες επιχειρησεις..αυτο ομως,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ....οσο για αυτο που γραφεις οτι τωρα με την κριση,ειναι στην καλυτερη θιεση..ειναι τουλαχιστον για γελια...ΟΛΟΙ,ακομα και η κυβερνηση εχουν παραδεχτει οτι την κριση την πληρωνουν περισσοτερο οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι συνταξιουχοι...και να σου πω και κατι;;;ειναι και αδικο,γιατι οι ιδιωτες,μην γελιομαστε,κρυβουν πολλα απο τα εισοδηματα τους..και συνετελεσαν και αυτοι στο σημερινο χαλι...εγω αγαπητοι μου..αυτα που παιρνω ΑΥΤΑ δηλωνω..δεν εχω κανει ουτε μισο ιδιαιτερο στη ζωη μου,ποτε δεν εκλεψα ουτρε διφραγκακι απο το κρατος,παντα πληρωνω το φορο μου στο ακεραιο..και ομως..καλουμε να πληρωσω τα σπασμενα..και ΕΣΥ λες οτι σε εξωθει στα ακρα να ακους δημοσιους υπαλληλους να παραπονιουνται;;;ΓΙΑΤΙ;;;επειδη δηλαδη καποιοι ιδιωτες απολυουν αυθαιρετα,,πρεπει εγω να το βουλωσω και να πω και ευχαριστω;;;αν ησουν ΕΣΥ στη θεση μου..τα ιδια θα σκεφτοσοτυν;;...εγω ξερω κατι..τελειωσα μια σχολη που μπηκα με την αξια μου..διοριστικα με επετηριδα..κανω τη δουλεια μου πολυ σωστα...δεν εχω κλεψει ουτε δραχμη απο το κρατος,δηλωνω ακριβως αυτα που παιρνω,πληρωνω στο ακεραιο την φορολογια μου...και θα μου πεις ΕΣΥ...να το βουλωσω και να μην παραπονιεμαι;;;συνηδητοποιεις τι λες;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ειναι και αδικο,γιατι οι ιδιωτες,μην γελιομαστε,κρυβουν πολλα απο τα εισοδηματα τους..και συνετελεσαν και αυτοι στο σημερινο χαλι...εγω αγαπητοι μου..αυτα που παιρνω ΑΥΤΑ δηλωνω.
Θα συμφωνήσω σε όλα Πουπ εκτός από το παραπάνω όπως είπα κ στη Σιμώνη το διαίρει κ βασίλευε μας έφτασε εδώ που μας έφτασε δεν πρέπει να κανιβαλίζουμε μεταξύ μας ο εχθρός μας είναι άλλος όχι να τα ρίχνει η μία επαγγελματική τάξη στην άλλη, γιατί με την λογική αυτή εγώ που έμεινα άνεργη πρέπει να θέλω όλων τα κεφάλια επί πίνακι, όμως αυτό δεν είναι λογική γιατί δεν μου φταίνε οι πολιτες αυτού του κράτους αλλά η ηγεσία του. Και για την αποκατάσταση της αλήθειας επειδή η μητέρα μου είχε επί χρόνια μαγαζί κ πήρε σύνταξη από το ΤΕΒΕ ποτε δεν μπορεσε να κρύψει κάτι κ ας ήταν ιδιώτης κ κανείς μικρομαγαζάτορας δεν μπορεί να κρύψει κάτι ή κ να κρύβει του τα παίρνουν από αλλού μια που το ΤΕΒΕ έφτασε να θέλει ολόκληρο μισθό κάθε μήνα (500 ευρώ) κ στο τέλος αφήνει τους ασφαλισμένους του ξεκρέμαστους κ τους πετάει στο ΙΚΑ. Γι αυτό λοιπόν τους εγκληματίες ας μην τους ψάχνουμε μεταξύ μας τους έχουμε απέναντι κ αυτούς πρέπει να τσακίσουμε για να δούμε άσπρη μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
σιμωνη..θεωρω αυτο το ποστ σου απαραδεχτο ...πριν γραψουμε κατι,βαζουμε και λιγο το μυαλο μας να δουλεψει...καταρχην δεν ειναι ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι τεμπεληδες..οι περισσοτεροι εχουνε μπει με τον διαγωνισμο του ΑΣΕΠ..αν καποιοι μπηκαν με μεσω..αυτο γινεται ωραιοτατα και στον ιδιωτικο τομεα..παμε παρακατω..Εγω τελειωσα τη σχολη μου,και διοριστηκα με την επετηριδα στο σχολειο..σε τι εχω κανει κατι λαθος..ή κακο;;;εφαγα τη θεση κανενος;;..διοριστικα με μεσω;;;τι;;;σε ενοχλει που προς το παρων,ειμαι μονιμη;;αυτο εχει κατακτηθει με πολλους αγωνες(εννοειται πριν απο μενα)...και βεβαια θα καταργηθει και αυτο..μακαρι να μην μπορουσαν να απολυουν ετσι ευκολα οι ιδιωτικες επιχειρησεις..αυτο ομως,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ....οσο για αυτο που γραφεις οτι τωρα με την κριση,ειναι στην καλυτερη θιεση..ειναι τουλαχιστον για γελια...ΟΛΟΙ,ακομα και η κυβερνηση εχουν παραδεχτει οτι την κριση την πληρωνουν περισσοτερο οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι συνταξιουχοι...και να σου πω και κατι;;;ειναι και αδικο,γιατι οι ιδιωτες,μην γελιομαστε,κρυβουν πολλα απο τα εισοδηματα τους..και συνετελεσαν και αυτοι στο σημερινο χαλι...εγω αγαπητοι μου..αυτα που παιρνω ΑΥΤΑ δηλωνω..δεν εχω κανει ουτε μισο ιδιαιτερο στη ζωη μου,ποτε δεν εκλεψα ουτρε διφραγκακι απο το κρατος,παντα πληρωνω το φορο μου στο ακεραιο..και ομως..καλουμε να πληρωσω τα σπασμενα..και ΕΣΥ λες οτι σε εξωθει στα ακρα να ακους δημοσιους υπαλληλους να παραπονιουνται;;;ΓΙΑΤΙ;;;επειδη δηλαδη καποιοι ιδιωτες απολυουν αυθαιρετα,,πρεπει εγω να το βουλωσω και να πω και ευχαριστω;;;αν ησουν ΕΣΥ στη θεση μου..τα ιδια θα σκεφτοσοτυν;;...εγω ξερω κατι..τελειωσα μια σχολη που μπηκα με την αξια μου..διοριστικα με επετηριδα..κανω τη δουλεια μου πολυ σωστα...δεν εχω κλεψει ουτε δραχμη απο το κρατος,δηλωνω ακριβως αυτα που παιρνω,πληρωνω στο ακεραιο την φορολογια μου...και θα μου πεις ΕΣΥ...να το βουλωσω και να μην παραπονιεμαι;;;συνηδητοποιεις τι λες;;;;;;;

μα γιατι το περνεις προσωπικα??:confused: εσυ μπορει να τα κανεις ολα αυτα..δεν σημαινει οτι τα κανουν ολοι ομως! δεν ηθελα να θειξω εσενα αλλα γενικα το συστημα! μην ξεχνας οτι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι μονο οι καθηγητες..δημοσιοι υπαλληλοι ειναι ολοι αυτοι που δουλευουν σε νομαρχιες, δημους, ΔΕΗ κτλ.. και μην μου πεις οτι οοολοι αυτοι που δουλευουνε σε αυτες τις δημοσιες υπηρεσιες μπηκανε με εξετασεις!:confused: και μην ξεχναμε οτι ζουμε σε μια χωρα που το 1/3 σχεδον των εργαζομενων δουλευει στο δημοσιο!(κατι που φυσικα δεν ισχυει σε καμια αλλη χωρα!)
Ειλικρινα σου λεω λοιπον οτι δεν ηθελα να σε θειξω..ισως σε μια τελικη οι καθηγητες και οι δασκαλοι ειναι απο τους πιο ενταξει δημοσιους υπαλληλους με την εννοια οτι περνανε αρκετες διαδικασιες μεχρι να γινουν μονιμοι..απο κει και περα βεβαια μην ξεχναμε οτι μονιμοι καθηγητες δουλευοντας λιγοτερο απο 20 ωρες την εβδομαδα περνουν μισθο που κανενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν θα επερνε για τις αντιστοιχες ωρες εργασιες..βεβαια αυτο ειναι κατι ασχετο με τον παρον θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
και οσον αφορα την φοροδιαφυγη..μην ξεχναμε ολους αυτους του καθηγητες που κανουν ιδιαιτερα μαθηματα χρεωνοντας 50 ευρω την ωρα..μηπως κοβουν αποδειξεις γι αυτα??:hmm::hmm: Γιατι οταν εγω εκανα ιδιαιτερα δεν πηρα ποτε καμια..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αυτοί που δουλεύουν στους ΟΤΑ Σιμώνη δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι πλέων (εννοώ οι συμβασιούχοι) έχουν ειδικό καθεστώς κ μπορεί εκεί πραγματικά να μην μπαίνεις με εξετάσεις αλλά σ αυτό δεν φταίνε οι πολίτες που τους χρησιμοποιούν σαν δεξαμενη ψήφων κ τους έχουν στην ουσία κ ομήρους κ επιπλέον να σας πληροφορήσω ότι όλοι αυτοί πλέων πετάγονται στην ανεργία άνθρωποι δλδ που δούλευαν 10 κ 15 χρόνια σε Δήμους κλπ.
Και όσο για τους καθηγητές που κάνουν 1-2 μαθήματα την εβδομαδα ενώ θα έπρεπε να είναι διορισμένοι μπορεί όντων να μην κόβουν αποδείξεις οι περισσότεροι αλλά για πειτε μου οι βαρδινογιαννηδες κ οι κοκαλέοι εχουν κόψει ποτέ στη ζωή τους; Ας ξεκινήσουμε πρώτα με τα χοντρά γιατί από αυτά πάσχει η χώρα κ μετά πάμε κ στα ψίχουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Αυτοί που δουλεύουν στους ΟΤΑ Σιμώνη δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι πλέων (εννοώ οι συμβασιούχοι) έχουν ειδικό καθεστώς κ μπορεί εκεί πραγματικά να μην μπαίνεις με εξετάσεις αλλά σ αυτό δεν φταίνε οι πολίτες που τους χρησιμοποιούν σαν δεξαμενη ψήφων κ τους έχουν στην ουσία κ ομήρους κ επιπλέον να σας πληροφορήσω ότι όλοι αυτοί πλέων πετάγονται στην ανεργία άνθρωποι δλδ που δούλευαν 10 κ 15 χρόνια σε Δήμους κλπ

Ακομα και οι συμβασιουχοι μπηκαν με την ελπιδα οτι θα γινουν μονιμοι! ασχετα αν στην πορεια ειδαν οτι δεν προκειται..και στην τελικοι απωλειονται ανθρωποι που δουλευουν 10 και 15 χρονια στους δημους..κατι βεβαια που γινεται εδω και χρονια στον ιδιοτικο τομεα..δηλαδη ανθρωποι που δουλευαν χρονια σε εταιρειας και μια μερα τους ''εφυγαν''... απλα οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειχαν μαθει να μην ειναι ''σιγουροι'' και αυτο τους κακοφανηκε!!
Βεβαια ολα αυτα που λεω ειναι λογια που εχουν ειπωθει απο ανθρωπους που δουλευαν και δουλευουν ως δημοσιοι υπαλληλοι..

Και όσο για τους καθηγητές που κάνουν 1-2 μαθήματα την εβδομαδα ενώ θα έπρεπε να είναι διορισμένοι μπορεί όντων να μην κόβουν αποδείξεις οι περισσότεροι αλλά για πειτε μου οι βαρδινογιαννηδες κ οι κοκαλέοι εχουν κόψει ποτέ στη ζωή τους; Ας ξεκινήσουμε πρώτα με τα χοντρά γιατί από αυτά πάσχει η χώρα κ μετά πάμε κ στα ψίχουλα

1-2 μαθηματα την εβδομαδα???:confused::confused: τι λες τωρα???:confused::confused: που ζουμε??:confused::confused:
Οταν πηγαινα σχολειο 9 στους 10 καθηγητες μου κανανε ιδιαιτερα!!! και οχι 1-2.. μιλαμε για ωρες καθημερινες με δεκαδες μαθητες!! οταν λοιπον περνανε απο το σχολειο πχ 1000 ευρω μισθο βγαζανε απο τα ιδιαιτερα τα τριπλασια!!! και ολα αυτα μαυρα!! και τα περνανε απο γονεις που μεταβιας τα βγαζανε περα οικονομικα..και αν δεν μπορουσες..σου λεγανε πηγαινε στα φροντιστιρια μαζι με την μαζα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δηλαδη για να καταλάβω εσύ θεωρείς οτι για την κατάσταση στην Ελλάδα φταίνε οι καθηγητές που κάνουν φροντιστήρια κ οι άνθρωποι που μπήκαν στους ΟΤΑ με την ελπίδα να μονιμοποιηθούν;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
μα γιατι το περνεις προσωπικα??:confused: εσυ μπορει να τα κανεις ολα αυτα..δεν σημαινει οτι τα κανουν ολοι ομως! δεν ηθελα να θειξω εσενα αλλα γενικα το συστημα! μην ξεχνας οτι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι μονο οι καθηγητες..δημοσιοι υπαλληλοι ειναι ολοι αυτοι που δουλευουν σε νομαρχιες, δημους, ΔΕΗ κτλ.. και μην μου πεις οτι οοολοι αυτοι που δουλευουνε σε αυτες τις δημοσιες υπηρεσιες μπηκανε με εξετασεις!:confused: και μην ξεχναμε οτι ζουμε σε μια χωρα που το 1/3 σχεδον των εργαζομενων δουλευει στο δημοσιο!(κατι που φυσικα δεν ισχυει σε καμια αλλη χωρα!)
Ειλικρινα σου λεω λοιπον οτι δεν ηθελα να σε θειξω..ισως σε μια τελικη οι καθηγητες και οι δασκαλοι ειναι απο τους πιο ενταξει δημοσιους υπαλληλους με την εννοια οτι περνανε αρκετες διαδικασιες μεχρι να γινουν μονιμοι..απο κει και περα βεβαια μην ξεχναμε οτι μονιμοι καθηγητες δουλευοντας λιγοτερο απο 20 ωρες την εβδομαδα περνουν μισθο που κανενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν θα επερνε για τις αντιστοιχες ωρες εργασιες..βεβαια αυτο ειναι κατι ασχετο με τον παρον θεμα..

20 ωρες τη βδομαδα..ναι..αλλα ειναι ΟΝΤΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑ..και μαλιστα απο τις πιο δυσκολες..γιατι εχεις να κανεις με παιδια.,με ψυχες..οχι με χαρτια ή εμπορευματα...και ειναι και τεραστια ευθυνη..κατσε ΜΙΑ..ΜΙΑ μονο ωρα μεσα σε μια ταξη..και ελα μετα να μου πεις ποσο ευκολο ειναι...εγω αγαπητη μου,μπορει να δουλευω 20 ωρες..αλλα αυτες τις 20 ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΥΩ..δεν ειμαι μεσα στο ιντερνετ,πινοντας το καφεδακι μου να χαζολογαω απο εδω και απο εκει..
οσον αφορα τα ιδιαιτερα..σαφεστατα κανουν πολλοι,και εννοειται πως δεν δινουν αποδειξη...ειμαι καθετα εναντια σε αυτους..δεν ειναι ομως ολοι ετσι...γιατι δενν τα βαζεις με τους εμπορους..που αποδεδειγμενα μεχρι τωρα κρυβουν το μεγαλυτερο μερος των εισοδηματων τους;;;
επισης...δεν θα μου πεις οτι ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι ειναι οι καλυτεροι υπαλληλοι..παντου υπαρχουν οι σκαρτοι..σε ολους τους τομεις..οι αποψεις σου δειχνουν σαν να πηγαζουν απο ενα ειδος ζηλιας..και τασεις εκδικητικοτητας λογω της μονιμοτητας..γιατι επιχειρηματα δεν εχεις..δεν το συνεχιζω γιατι ειμαστε οφ και δεν μου αρεσει..

Ακομα και οι συμβασιουχοι μπηκαν με την ελπιδα οτι θα γινουν μονιμοι! ασχετα αν στην πορεια ειδαν οτι δεν προκειται..και στην τελικοι απωλειονται ανθρωποι που δουλευουν 10 και 15 χρονια στους δημους..κατι βεβαια που γινεται εδω και χρονια στον ιδιοτικο τομεα..δηλαδη ανθρωποι που δουλευαν χρονια σε εταιρειας και μια μερα τους ''εφυγαν''... απλα οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειχαν μαθει να μην ειναι ''σιγουροι'' και αυτο τους κακοφανηκε!!
Βεβαια ολα αυτα που λεω ειναι λογια που εχουν ειπωθει απο ανθρωπους που δουλευαν και δουλευουν ως δημοσιοι υπαλληλοι..

δεν μπορεις να μιλας για το τι μας κακοφαινεται και τι οχι...εγω και πολλοι αλλοι δεν εχουμε κανενα προβλημα με την αξιολογηση..η μονιμοτητα εγινε μετα απο αγωνες,γιατι παλαιοτερα το καθε τσουτσεκι που εβλεπε οτι εισαι διαφορετικων πεποιθησεων,κομματικων και οτιδηποτε αλλο..μπορουσε ανετα να σε διωξει...το οτι υπαρχουν και χειροτερα δεν σημαινει οτι πρεπει να καταργηθουν τα καλυτερα..ελεος δηλαδη..επισης να πω οτι στο 1ο σου ποστ...λες οτι σε φτανει στα ακρα που οι δημοσιοι υπαλληλοι παραπονιουνται...ξαναλεω οτι αυτο ειναι απαραδεχτο...να μην κανουμε λοιπον απεργιες..να μην αγωνιζομαστε..να μην μιλαμε..επειδη καποιοι θελουν να εκδικηθουν τους δημοσιους υπαλληλους που ΗΤΑΝ μονιμοι..ελεος πια..κανενας δεν θα μας καταργησει το δικαιωμα στον αγωνα για ενα καλυτερο μελλον..επειδη καποθιοι ενοχλουνται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως όλοι έχουμε ευθύνη σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Διότι αν δεν έβρισκαν να τα κάνουν, δεν θα τα έκαναν.
Και ναι ακόμα και το γεγονός πως η πλειοψηφία ψηφίζει ακόμα ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, αποτελεί επίσης δείγμα ευθύνης. Γιατί αντί να δώσεις την ευκαιρία σε μια κυβέρνηση συνεργασίας συντηρείς το σύστημα, είτε γιατί έτσι σε μεγάλωσαν ("α, εγώ ψηφίζω ΝΔ οικογενειακά". Πως λέμε "εγώ τα καλοκαίρια πάω στην Ικαρία οικογενειακά;". Ε κάπως έτσι! :confused:), είτε γιατί έχεις κάτι να κερδίσεις, είτε γιατί κάτι κέρδισες παλαιότερα και είσαι ευγνώμων για πάντα. Η ψήφος αντί για δικαίωμα, έχει καταντήσει απόδειξη και δυστυχώς ούτε καν σαν τις κλασσικές αποδείξεις που μαζεύουμε όλοι πλέον επειδή αγαπάμε την Ελλάδα :P
Το ίδιο δείχνει και το ότι πολλοί μπήκαν στο Δημόσιο με stage ως συμβασιούχοι με την ελπίδα όμως πως θα μονιμοποιηθούν -ναι, σίγουρα έφταιγε και το κράτος που κάλυπτε πάγιες και διαρκείς ανάγκες με τους συμβασιούχους, αλλά πως θα μπορούσε να το κάνει αν οι τελευταίοι δεν είχαν την ελπίδα της μονιμοποίησης και αντιμετώπιζαν το stage όπως πραγματικά ήταν, δηλαδή πρόγραμμα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας; Αλλά όχι στην Ελλάδα, μονίμως ψάχνουμε τρόπο να μπούμε από την πίσω πόρτα και μετά απλά αποφασίζουμε πως ..φταίει το κράτος. Λες και το κράτος είναι κάνα φάντασμα! Και μετά τρέχανε οι συμβασιούχοι στους δικηγόρους να βρούνε το "χαμένο" δίκιο τους - ξέρετε πόσοι νέοι ( 20 με 28 ) είχαν έρθει για κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων επειδή ήταν απλήρωτοι μήνες και όταν τους ρώταγες γιατί δεν ψάχνουν κάτι άλλο, σου απαντούσαν "και τι εννοείς; Δεν θέλω να δουλεύω!" :eek:
Το ίδιο δείχνουν και οι χιλιάδες θέσεις δημοσίων υπαλλήλων που κάθονται, απλώς διότι δεν έχουν τι να κάνουν. Μόνο το ΥΠΠΟ δεν θυμάμαι πόσες παραπάνω θέσεις είχα διαβάσει κάπου πως είχε προκειμένου να εξυπηρετεί κομματικά συμφέροντα, ενώ στο Υπουργείο Ανάπτυξης που είχα επισκεφτεί την ξαδέρφη μου κάποτε (δούλευε εκεί με stage) είχα βρει όλους σχεδόν τους μόνιμους υπαλλήλους να πίνουν καφέ και να τριγυρίζουν μην έχοντας καμία εργασία να κάνουν στην κυριολεξία! Αυτά φυσικά υπό την προϋπόθεση πως πήγαιναν εξαρχής για εργασία, διότι ξέρω και άτομο που είχε οργανική θέση στη ΔΕΗ, αλλά ποτέ δεν πατούσε και υπέγραφε άλλος στην θέση του κι εκείνος ήταν μουσικός στην πραγματικότητα.. Και ναι, δεν λέω πως είναι όλοι έτσι, αλλά εγώ κι εσύ κι ο δίπλα το επιτρέπουμε - μπορεί να μην έχουμε κάνει κάτι, αλλά κανείς δεν διαμαρτύρεται επίσης, κανείς δεν καταγγέλλει οτιδήποτε και ακόμα χειρότερα όλοι θεωρούμε πως "έλα μωρέ, στην Ελλάδα είσαι, ψάχνεις να βρεις άκρη;!"

Γι' αυτό λέω. Αυτοί οι 300 μπορεί να φταίνε και φταίνε. Αλλά αυτοί οι 300 βρήκαν και τα κάνανε. Αυτοί οι 300 είμαστε εμείς που τόσα χρόνια δεχόμαστε την λαμογιά, την κοροϊδία, την εκμετάλλευση, τον ωχαδερφισμό ως φυσιολογικά.

ΥΓ: Δείτε κι αυτό. Γι' αυτό πρέπει να ψηφίζουμε ανθρώπους που δεν είναι επαγγελματίες πολιτικοί, γι' αυτό πρέπει να δώσουμε μια ευκαιρία σε μια κυβέρνησης συνεργασίας να υπάρξει - μήπως και περισσότερες φωνές σαν αυτή, ακουστούν στην Βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο ψαριανος ειναι ο χειροτερος τυπος λαμογιου υποκριτη..αριστερου με φερραρι και λογαριασμο στην Ελβετια...μονο για χασισια και ναρκωτικα ειναι καλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν τον ξέρω, απλώς είδα το βίντεο και μου έκανε εντύπωση το θάρρος του να πει τόσο ανοιχτά κάποια πράγματα και γι' αυτό το παρέθεσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Γιατί αντί να δώσεις την ευκαιρία σε μια κυβέρνηση συνεργασίας
επειδή την έχω ακούσει κ από άλλους αυτή την πρόταση θα ήθελα να ρωτήσω τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αν ο καθένας χωριστά είναι απατεώνας αν μαζευτούν όλοι μαζί σε μία κυβέρνηση θα γίνουν έντιμοι; άλλωστε τα μαθηματικά μας διδάσκουν ότι αν προσθέσουμε δύο αρνητικούς αριθμούς το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,319 μηνύματα.
ο ψαριανος ειναι ο χειροτερος τυπος λαμογιου υποκριτη..αριστερου με φερραρι και λογαριασμο στην Ελβετια...μονο για χασισια και ναρκωτικα ειναι καλος..

συμφωνω..επισης..αυτο το..φταιμε ΟΛΟΙ...δεν μου ακουγεται σωστο..δεν φταιω εγω αν καποιοι καθονται και δεν δουλευουν..εγω δουλευω..και ουτε ειναι η δουλεια μου να ελεγχω αυτους που δεν το κανουν,αυτο ειναι δουλεια του κρατους..ο καθενας πρεπει να κανει αυτο που δεν θα ηθελε να του κανουν οι αλλοι..αυτο ξερω εγω,και αυτο ακολουθω παντα στη ζωη μου..δεν δεχομαι σε καμμια περιπτωση να μου φορτωνουν πραγματα,τα οποια δεν εχω κανει και δεν ειμαι υπευθυνη για αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top