Ζώδια

Τί ζώδιο είστε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 299)
  • Κριός

    Ψήφοι: 21 7.0%
  • Ταύρος

    Ψήφοι: 24 8.0%
  • Δίδυμοι

    Ψήφοι: 30 10.0%
  • Καρκίνος

    Ψήφοι: 28 9.4%
  • Λέων

    Ψήφοι: 25 8.4%
  • Παρθένος

    Ψήφοι: 22 7.4%
  • Ζυγός

    Ψήφοι: 29 9.7%
  • Σκορπιός

    Ψήφοι: 24 8.0%
  • Τοξότης

    Ψήφοι: 16 5.4%
  • Αιγοκερως

    Ψήφοι: 27 9.0%
  • Υδροχόος

    Ψήφοι: 33 11.0%
  • Ιχθεις

    Ψήφοι: 20 6.7%

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:) με φιλικη παντα διαθεση!

Na ja naturlich, immer freundlich, alles klar. Danke schon.
- der labyrinthischer Herr Dr.Strangelove leidet heute an Schlaflosigkeit. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Βρε παιδιά...τι γίνεται εδώ πέρα ???
@DRStrangelove αυτό το "μάτι" σου, όση ώρα ενημερωνόμουν για τις εξελίξεις στο θέμα, νοιώθω ότι με "κοίταζε"....(deep inside):) Ωραίο !!!
Μήπως να πούμε και τίποτε άλλο, πιο "επιστημονικό" ??? ( λέω...:hmm: :hmm: ...)

Θα γράψω κάτι που αφορά τον ωροσκόπο και την σημασία του...{δεν τα λέω εγώ @viki_thess (ούλα)......:D :D :D }

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Ο Ωροσκόπος είναι ένα βασικό σημείο στον χάρτη και δείχνει αυτό που παρουσιάζουμε σαν προσωπικότητα και αυτό το οποίο επιδιώκουμε να φτάσουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας, άσχετα με την ουσιαστική φύση μας, το ζώδιο του¨Ήλιου ,( το ζώδιο μας δλδ). Τα σημεία της προσωπικότητας που μας προσδίδει ο ωροσκόπος μας, γίνονται πιό εμφανή μετά τα 30-35 χρόνια μας.
Ο Καρλ Γιούγκ,(ψυχαναλυτής που έχει ασχοληθεί με την αστρολογία), έλεγε: " Ό,τι γεννιέται ή γίνεται αυτή τη χρονική στιγμή, έχει τις ιδιότητες αυτής της χρονικής στιγμής."

Ο Ωροσκόπος είναι η στιγμή της πρώτης μας αυτόνομης αναπνοής στο υλικό περιβάλον. Προσδιορίζει τη δομή της βιολογικής και φυσικής κληρονομιάς μας. Είναι ένα ατομικό χαρακτηριστικό,ενώ οι θέσεις των πλανητών σημειοδοτούν
το κοσμικό περιβάλον μέσα στο οποίο θα κινηθούμε.:confused: :confused: :confused:

Επομένως. ο ωροσκόπος ή αλλιώς το "ανατέλλον σημείο" του χάρτη μας, δεν είναι παρά η στιγμή που μας εκφράζει στην ανατολή της ζωής μας.
Γι'αυτό και το προσωπικό μας στίγμα έγκειται εκεί. Ο Ήλιος που είναι ένα σημαντικό σώμα στο χάρτη μας, αποτελεί μόνο ένα στοιχείο του περιβάλοντος κάτω απ'το οποίο ζούμε, όχι όμως το συγκεκριμένο προσωπικό μας στίγμα γέννησης.
Όλοι όσοι γεννιούνται την ίδια μέρα, θα έχουν στο ίδιο σημείο τους πλανήτες τους, ( εκτός πιθανόν απ'την Σελήνη,που κινείται γρήγορα).
Επομένως, ο Ήλιος, ο Άρης, ο Δίας...κλπ, θα βρίσκονται για όλους στην ίδια ζωδιακή μοίρα.
Αυτό, είναι πολύ γενικό !!!
Μόνο μέσω του ωροσκόπου, εντοπίζουμε με ακρίβεια σε ποιό τομέα της ζωής μας θα εκφράσει το μήνυμά του ο κάθε πλανήτης.

Ο Ωροσκόπος και ο οίκος στον οποίο βρίσκεται, είναι ένα πεδίο όπου αγωνιζόμαστε μέσα απο την εμπειρία ν'αναπτύξουμε και να εξελίξουμε τη ψυχή μας. Έχοντας σαν αρχή τον Ωροσκόπο στον χάρτη μας, γνωρίζουμε πού και πώς θα εκδηλωθούν οι πληροφορίες που εισπράττουμε από τους πλανήτες, είτε σε γενέθλια βάση, είτε κάθε μέρα της ζωής μας.

Δεν μπορεί η γενική πρόβλεψη σε τάσεις και ροπές να δώσει τον πλούτο των στοιχείων της ανάλυσης ενός προσωπικού χάρτη. Ωστόσο, είναι πολύ πιό ακριβές να βασίζουμε την πληροφόρησή μας μελετώντας το ζώδιο του Ωροσκόπου μας, αντί το ηλιακό μας ζώδιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Πολύ γενικά, έτσι για να πάρουμε μία ιδέα για τα χαρακτηριστικά μιας προσωπικότητας, πέρα απ'το Ηλιακό ζώδιο, όταν έχουμε ωροσκόπο στον:

ΚΡΙΟ: δραστήρια,βιαστική,φλογερή
ΤΑΥΡΟ:σταθερή,δυνατή,πεισματώδη
ΔΙΔΥΜΟΥΣ:διπλή,κινητική,επικοινωνιακή
ΚΑΡΚΙΝΟ:ευαίσθητη,γόνιμη,ευεπηρέαστη
ΛΕΟΝΤΑ:λαμπερή,διαχυτική,εντυπωσιακή
ΠΑΡΘΕΝΟ:αναλυτική,μεθοδική,κριτική
ΖΥΓΟ:κοινωνική,ειρηνική,ζεστή
ΣΚΟΡΠΙΟ:δυναμική,μαχητική,ερευνητική
ΤΟΞΟΤΗ:φιλοσοφημένη,ελεύθερη,διανοητική
ΑΙΓΟΚΕΡΩ:κυριαρχική,δεσποτική,υπεύθυνη
ΥΔΡΟΧΟΟ:πρωτοποριακή,εφευρετική,ανατρεπτική
ΙΧΘΕΙΣ:διστακτική,διαισθητική,ονειροπόλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Ωροσκόπος είναι ένα βασικό σημείο στον χάρτη και δείχνει αυτό που παρουσιάζουμε σαν προσωπικότητα και αυτό το οποίο επιδιώκουμε να φτάσουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας, άσχετα με την ουσιαστική φύση μας, το ζώδιο του¨Ήλιου ,( το ζώδιο μας δλδ). Τα σημεία της προσωπικότητας που μας προσδίδει ο ωροσκόπος μας, γίνονται πιό εμφανή μετά τα 30-35 χρόνια μας.

Προσωπικότητα με λίγα λόγια είναι. Συμφωνώ. Θα ρωτήσω τη γνώμη σου για κάτι σχετικό, περισσότερο ως αφορμή για να κινήσεις το ενδιαφέρον, εγώ έχω τις απαντήσεις μέσα μου αλλά θέλω να σε ρωτήσω Τι πιστεύεις ότι συμβαίνει
1 ) όταν ο Ωροσκόπος και οι ακμές μιας ''ψυχής'' βρίσκονται απέναντι από τον Ωροσκόπο και τις ακμές μιας άλλης ''ψυχής''.
2) όταν ο Ωροσκόπος και οι ακμές μιας ''ψυχής'' συμπίπτουν με τον Ωροσκόπο και τις ακμές μιας άλλης ''ψυχής''.

Μπορείς έστω γενικά να μας πεις τί περίπου συμβαίνει σε αυτά τα δυο ζευγάρια ?

Μ'αρέσει ο όρος ψυχή αντί άτομο από μεταφυσικό βίτσιο όπως λέει και κάποιος.

'Έχω κλείσει ως αστρολόγος, αστρονόμος, γιατρός, ψυχολόγος, φιλόσοφος, και όλα τα παρεμφερή. Ευχαριστώ για το σχόλιο σου για το μάτι μου, από κοντά έχω πολύ πιο τσακίρικα ματάκια. :D Προς το παρόν προτιμώ να κοιτάω τον έναστρο ουρανό και να ρεμβάζω.
Υπάρχει λόγος να παραμείνω σιωπηλός ή να λέω πολύ λίγα σχετικά με το θέμα Αστρολογία γιατί έχω μια πολύ εξτρίμ άποψη και θα τους μπλέξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπάρχει λόγος να παραμείνω σιωπηλός ή να λέω πολύ λίγα σχετικά με το θέμα Αστρολογία γιατί έχω μια πολύ εξτρίμ άποψη και θα τους μπλέξουμε.

Για πεστην κι οσοι μπλεχτουν, μπλεχτηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Οι πρόχειροι υπολογισμοί ,των διαφόρων εντύπων, δεν είναι κι ότι πιό αξιόπιστο! Καλύτερα να συμβουλεύεται κανείς κάποιον αστρολόγο που εμπιστεύεται, γιατί είναι κάτι που ζητά, ακρίβεια στα στοιχεία και μαθηματική γνώση.

Συχνά μπορεί να αναφερόμαστε στον Ωροσκόπο και την ακμή του 7ου οίκου, σαν τον ορίζοντα στον χάρτη. Δηλώνει το "εδώ και τώρα" του περιβάλοντος. Μας χωρίζει απ'τον έξω κόσμο.

Οι πλανήτες μέσα στον 1ο οίκο, δηλώνουν την προσωπική μας προσέγγιση και προσδιορίζουν το "εγώ" μας.
Ιδιαίτερη σημασία δίνεται όταν ένας βαρύς (κι ασήκωτος:P :D , μη μας πάρει κι ο ύπνος ...) πλανήτης κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο.
Τότε (νες :hmm: ) , η προσωπικότητα διαμορφώνεται σύμφωνα με τις δονήσεις του πλανήτη.
Η φυσική μας κατάσταση, θα φανεί απ'το ζούδιο του ωροσκόπου μας, τις όψεις που δέχεται και τον κυβερνήτη του.
Το σώμα μας, οι ευαισθησίες του, η δομή του, θα εξαρτηθούν (σαν προδιάθεση) σε μεγάλο βαθμό από την ανάλυση του ωροσκόπου. Το οποίο γίνεται αντιληπτό συχνά σε μεγαλύτερη ηλικία, κυρίως μετά τα 30 μας χρόνια. Εκεί συνειδητοποιούμε τις ανάγκες μας :mad: :P και εκεί σταθεροποιούμε την προσωπική μας έκφραση... ( κλαψ...σνίφ...γιατί να μη γίνεται νωρίτερα γμτ ??? :redface: :) :) )

Καλή σας μέρα......????
Αλήθεια, τι μέρα να'ναι...και τι εποχή....(τα'χει παίξει η γυναίκα, έχει χάσει την αίσθσηση του χρόνου και του τόπου...:P :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Για λέγε, για λέγε....κι όποιος μπλεχτεί...μπλέχτηκε (πές τα μπισμπιρίκε, :redface: συγγνώμη για το θάρρος...), αλλά όταν ακούω για εξτρίμ απόψεις κι επειδή εγώ δεν έχω κλείσει σαν αστρολόγος,αστρονόμος,φιλόσοφος,ψυχολόγος κι όλα τα παρεμφερή ( κι αυτό με τα μεταφυσικά βίτσια...πολύ με άρεσε :P ), σας παρακαλούμε κύριε στρανγκελόβε μας....μπλέξτε μας-μπλέξτε μας...!!!:whistle: :whistle: :whistle:

Όσο για το ερώτημά σου ( με σκοπό ν'ανάψουν τα αίματα...), λίγο χρόνο μήπως μπορώ να έχω???
Να μη λέμε και μπουρδέξ:worry: ...!!!


( δεχόμεθα και pm....:knife: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Με συχωρείτε πολύ βρε παιδιά, αλλά ο Ωροσκόπος είναι ΠΑΝΤΑ η ακμή του 1ου οίκου και κατά συνέπεια, η διάμετρος που ξεκινά από τον Ωροσκόπο, απέναντι προσδιορίζει επίσης ΠΑΝΤΑ την ακμή του 7ου οίκου.

Δεν μπορεί ποτέ ο Ωροσκόπος να βρίσκεται σε άλλο οίκο.
Διότι απλούστατα η οικοθεσία, ξεκινά από τον Ωροσκόπο πάντα !!!!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με συχωρείτε πολύ βρε παιδιά, αλλά ο Ωροσκόπος είναι ΠΑΝΤΑ η ακμή του 1ου οίκου και κατά συνέπεια, η διάμετρος που ξεκινά από τον Ωροσκόπο, απέναντι προσδιορίζει επίσης ΠΑΝΤΑ την ακμή του 7ου οίκου.

Δεν μπορεί ποτέ ο Ωροσκόπος να βρίσκεται σε άλλο οίκο.
Διότι απλούστατα η οικοθεσία, ξεκινά από τον Ωροσκόπο πάντα !!!!

Δεν είπα αυτό. Είπα ο Ωροσκόπος του ενός να είναι σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο του άλλου στο πρώτο ζευγάρι και οι Ωροσκόποι να ταυτίζονται στο δεύτερο ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Προσωπικότητα με λίγα λόγια είναι. Συμφωνώ. Θα ρωτήσω τη γνώμη σου για κάτι σχετικό, περισσότερο ως αφορμή για να κινήσεις το ενδιαφέρον, εγώ έχω τις απαντήσεις μέσα μου αλλά θέλω να σε ρωτήσω Τι πιστεύεις ότι συμβαίνει
1 ) όταν ο Ωροσκόπος και οι ακμές μιας ''ψυχής'' βρίσκονται απέναντι από τον Ωροσκόπο και τις ακμές μιας άλλης ''ψυχής''.
2) όταν ο Ωροσκόπος και οι ακμές μιας ''ψυχής'' συμπίπτουν με τον Ωροσκόπο και τις ακμές μιας άλλης ''ψυχής''.

Μπορείς έστω γενικά να μας πεις τί περίπου συμβαίνει σε αυτά τα δυο ζευγάρια ?

Μ'αρέσει ο όρος ψυχή αντί άτομο από μεταφυσικό βίτσιο όπως λέει και κάποιος.

'Έχω κλείσει ως αστρολόγος, αστρονόμος, γιατρός, ψυχολόγος, φιλόσοφος, και όλα τα παρεμφερή. Ευχαριστώ για το σχόλιο σου για το μάτι μου, από κοντά έχω πολύ πιο τσακίρικα ματάκια. :D Προς το παρόν προτιμώ να κοιτάω τον έναστρο ουρανό και να ρεμβάζω.
Υπάρχει λόγος να παραμείνω σιωπηλός ή να λέω πολύ λίγα σχετικά με το θέμα Αστρολογία γιατί έχω μια πολύ εξτρίμ άποψη και θα τους μπλέξουμε.


Και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις, έχουμε άτομα που οι Ωροσκόποι τους ανοίκουν στον ίδιο σταυρό [Σταθερό, Παρορμητικό, Μεταβλητό]
Αυτό τους προσδιορίζει κάποια όμοια χαρακτηριστικά.

Αν όμως, έχεις κατά νου..., να το πάμε πιο μακριά... και ρωτάς προκειμένου να καταλάβεις αν πρόκειται για καρμική σχέση..., για να το δούμε αυτό, δεν φθάνουν τα στοιχεία τα οποία μας δίνεις, θα πρέπει να συγκλίνουν και άλλοι παράγοντες...
Χωρίς όμως να αποκλείεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό. Είπα ο Ωροσκόπος του ενός να είναι σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο του άλλου στο πρώτο ζευγάρι και οι Ωροσκόποι να ταυτίζονται στο δεύτερο ζευγάρι.


Ξέρω τι είπες, η διευκρίνιση αυτή, δεν απευθυνόταν σε σένα.

Για την δική σου ερώτηση, ήδη έδωσα παραπάνω την απάντηση... :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις, έχουμε άτομα που οι Ωροσκόποι τους ανοίκουν στον ίδιο σταυρό [Σταθερό, Παρορμητικό, Μεταβλητό]
Αυτό τους προσδιορίζει κάποια όμοια χαρακτηριστικά.

Αν όμως, έχεις κατά νου..., να το πάμε πιο μακριά... και ρωτάς προκειμένου να καταλάβεις αν πρόκειται για καρμική σχέση..., για να το δούμε αυτό, δεν φθάνουν τα στοιχεία τα οποία μας δίνεις, θα πρέπει να συγκλίνουν και άλλοι παράγοντες...
Χωρίς όμως να αποκλείεται.

Για μένα τα μέλη του πρώτου ζευγαριού έλκονται, και τα μέλη του δεύτερου ζευγαριού ταυτίζονται Το πρώτο ζευγάρι είναι ετερώνυμα και το δεύτερο ομώνυμα, αυτό πιστεύω. Τα ετερώνυμα έλκονται και τα ομώνυμα απωθούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Για μένα τα μέλη του πρώτου ζευγαριού έλκονται, και τα μέλη του δεύτερου ζευγαριού ταυτίζονται Το πρώτο ζευγάρι είναι ετερώνυμα και το δεύτερο ομώνυμα, αυτό πιστεύω. Τα ετερώνυμα έλκονται και τα ομώνυμα απωθούνται.


Αυτό έχει μια λογική, αλλά δεν ισχύει πάντα... έτσι απόλυτα όπως το αναφέρεις και θα σου εξηγήσω το γιατί.

Διότι ο κάθε Ωροσκόπος, δεν προσδίδει στο άτομο μόνο ένα χαρακτηριστικό.
Για παράδειγμα.
Εάν έχουμε ένα ζευγάρι που και οι δυο έχουν Ωροσκόπο Ταύρο, μπορεί μεν να έχουμε έντονη κόντρα, σε σχέση με το πείσμα και την ξεροκεφαλιά, αλλά στη σεξουαλικότητα ταιριάζουν πολύ.

Δεν είναι δηλαδή δεδομένο, ότι επειδή έχουν τον ίδιο Ωροσκόπο απωθεί ο ένας τον άλλον.

Άλλο παράδειγμα με δύο Σκορπιούς.
Δύο Σκορπιοί στη σεξουαλικότητα ταιριάζουν απόλυτα.

Όμως επαναλαμβάνω ότι είναι πολύ γενικευμένο έτσι όπως μου το λες...
Και δεν γίνεται να βγουν σοβαρά συμπεράσματα.

Σε μια συναστρία, ελέγχουμε πολλά στοιχεία, προκειμένου να βγάλουμε αξιόπιστα συμπεράσματα !!!

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό έχει μια λογική, αλλά δεν ισχύει πάντα... έτσι απόλυτα όπως το αναφέρεις και θα σου εξηγήσω το γιατί.

Διότι ο κάθε Ωροσκόπος, δεν προσδίδει στο άτομο μόνο ένα χαρακτηριστικό.
Για παράδειγμα.
Εάν έχουμε ένα ζευγάρι που και οι δυο έχουν Ωροσκόπο Ταύρο, μπορεί μεν να έχουμε έντονη κόντρα, σε σχέση με το πείσμα και την ξεροκεφαλιά, αλλά στη σεξουαλικότητα ταιριάζουν πολύ.

Δεν είναι δηλαδή δεδομένο, ότι επειδή έχουν τον ίδιο Ωροσκόπο απωθεί ο ένας τον άλλον.

Άλλο παράδειγμα με δύο Σκορπιούς.
Δύο Σκορπιοί στη σεξουαλικότητα ταιριάζουν απόλυτα.

Όμως επαναλαμβάνω ότι είναι πολύ γενικευμένο έτσι όπως μου το λες...
Και δεν γίνεται να βγουν σοβαρά συμπεράσματα.

Σε μια συναστρία, ελέγχουμε πολλά στοιχεία, προκειμένου να βγάλουμε αξιόπιστα συμπεράσματα !!!

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.

.

Μιλάς για την περίπτωση ''ταύτιση ακμών''. Ξέρω τί κοιτάμε και πόσα πολλά στοιχεία πρέπει να υπολογίσουμε, τις ερωτήσεις τις κάνω με σκοπό να δουν πόσο δύσκολη υπόθεση είναι η Αστρολογία. Αν αρχίσουμε να γράφουμε με τους δικούς μας όρους είμαι σίγουρος ότι θα τους φανούν κινέζικα. Δεν πιστεύω ότι η ταύτιση ακμών βοηθάει, για την αντίθεση ακμών είμαι σχεδόν σίγουρος όμως ότι είναι πολύ ενθαρυντική. Τα μισά ζευγάρια που έχω ελέγξει έχουν αντίθεση ακμών πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Μιλάς για την περίπτωση ''ταύτιση ακμών''. Ξέρω τί κοιτάμε και πόσα πολλά στοιχεία πρέπει να υπολογίσουμε, τις ερωτήσεις τις κάνω με σκοπό να δουν πόσο δύσκολη υπόθεση είναι η Αστρολογία. Αν αρχίσουμε να γράφουμε με τους δικούς μας όρους είμαι σίγουρος ότι θα τους φανούν κινέζικα. Δεν πιστεύω ότι η ταύτιση ακμών βοηθάει, για την αντίθεση ακμών είμαι σχεδόν σίγουρος όμως ότι είναι πολύ ενθαρυντική. Τα μισά ζευγάρια που έχω ελέγξει έχουν αντίθεση ακμών πάντως.

Αναμφισβήτητα η αντίθεση έλκει περισσότερο, αλλά και η άλλη περίπτωση, δεν το αποκλείει το ενδεχόμενο έλξης σε κάποιες περιπτώσεις.

Ακριβώς αυτό που αναφέρεις θα πρέπει να καταλάβουν, η Αστρολογία είναι ολόκληρη επιστήμη... και δεν μπορεί ο καθένας αβασάνιστα... να λέει ότι του κατεβαίνει...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε παιδιά που τα έχετε μάθει όλα αυτά; Θέλω κι εγώ να μάθω να βγάζω συναστρίες!! :'(:'(:'(

ΑΙΓΟΚΕΡΩ:κυριαρχική,δεσποτική,υπεύθυνη

:clapup::clapup:;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Βρε παιδιά που τα έχετε μάθει όλα αυτά; Θέλω κι εγώ να μάθω να βγάζω συναστρίες!! :'(:'(:'(

Τρόποι υπάρχουν πολλοί...

Θα πρέπει όμως να λάβεις υπόψη σου, ότι η Αστρολογία είναι μια ολόκληρη
επιστήμη. Και μάλιστα μια επιστήμη με πολλούς σημαντικούς και ενδιαφέροντες κλάδους... Όπως με όλες τις επιστήμες, όσο περισσότερο εντριφίσεις επάνω της, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις...

Χρειάζεται να έχεις όρεξη..., αλλά και χρόνο, για διάβασμα και για εξάσκηση πάνω στις εφαρμογές της, προκειμένου να φθάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Για να μπορέσεις να μάθεις να εξετάζεις συναστρίες και να καταλήγεις σε σοβαρά συμπεράσματα..., θα πρέπει να προχωρήσεις περισσότερο από τα βασικά...

Εγώ ξεκίνησα πριν από αρκετά χρόνια, παρακολουθώντας τα δύο πρώτα μια σχολή, μετέπειτα έκανα και ένα χρόνο ιδιαίτερα μαθήματα και στη συνέχεια συνέχισα να διαβάζω μόνη μου.
Όμως ακόμα, υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα θέματα, επάνω στα οποία θέλω να προχωρήσω...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμμ...εγω γνωριζω τα εξης...

"Ο τρόπος που αγαπάμε, αλλά και το βάθος των συναισθημάτων που μπορούμε να εκφράσουμε και να μοιραστούμε δηλώνονται μέσα από τις ποιότητες της Αφροδίτης και της Σελήνης αντίστοιχα. Και σ' αυτό το σημείο θα επιχειρήσουμε να δούμε πώς η ζωδιακή θέση της Αφροδίτης και της Σελήνης στο γενέθλιο ωροσκόπιο μπορεί να μας δώσει κάποια στοιχεία γι' αυτό το τόσο σημαντικό κομμάτι της ύπαρξης μας, δηλαδή της συνύπαρξής μας με τους άλλους.

Η Αφροδίτη, πέρα από ένδειξη της προσωπικής μας αισθητικής και του τρόπου που ορίζουμε την τέχνη και την ομορφιά, είναι ο κατεξοχήν πλανήτης του έρωτα και η επιρροή της στο γενέθλιο χάρτη εστιάζεται κυρίως στο πώς εκφραζόμαστε στις προσωπικές αισθηματικές μας σχέσεις. Σχετίζεται ιδιαίτερα με την ικανότητά μας ν' αγαπάμε, να μοιραζόμαστε και να ελκύουμε τους άλλους. Ιδιαίτερα σε έναν γυναικείο χάρτη, η θέση της Αφροδίτης δηλώνει τη φύση της αγάπης που τη χαρακτηρίζει, ενώ στο χάρτη ενός άνδρα δηλώνει τον τύπο της γυναίκας που τον έλκει. Επειδή ακριβώς δεν απέχει περισσότερο από 45 μοίρες από τον Ήλιο, βρίσκεται ως επί το πλείστον στο ίδιο ζώδιο με το ηλιακό μας, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει συνέπεια στη συμπεριφορά μας τόσο στις συναναστροφές, όσο και στις πιο προσωπικές μας σχέσεις. Αν η Αφροδίτη βρίσκεται σε διαφορετικό ζώδιο από το ηλιακό μας, υπάρχει ένα στοιχείο ξαφνιάσματος των άλλων ως προς τη συμπεριφορά και προσέγγισή μας, καθώς δείχνουμε εκ πρώτης όψεως κάτι διαφορετικό από τα βασικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας.

Ο ρόλος λοιπόν που αναλαμβάνουμε να «παίξουμε», όταν θέλουμε όχι μόνο να φλερτάρουμε, αλλά και να προχωρήσουμε σε μια σχέση, φαίνεται μέσα από τη ζωδιακή θέση της Αφροδίτης. Είναι αναμφισβήτητα ένα βήμα προς το μεγαλύτερο βαθμό οικειότητας που μπορούμε να αποκτήσουμε με κάποιο άλλο άτομο, είναι θα λέγαμε ο μαγνητισμός που όλοι μας νιώθουμε όταν ένα νέο πρόσωπο μπαίνει στη ζωή μας ή που εκπέμπουμε στους άλλους.


Παρόλο που η Αφροδίτη σχετίζεται με την ερωτική προσέγγιση, δεν αντανακλά απαραίτητα τις βαθύτερες ανάγκες που θέλουμε να πληρωθούν μέσα από μια σχέση. Στο μονοπάτι που ακολουθούμε προς την άκρατη και ολοκληρωτική οικειότητα και το συναισθηματικό δόσιμο μέσα σε μία σχέση, ο ρόλος της Σελήνης είναι ιδιαίτερα καταλυτικός.



Η Σελήνη στην αστρολογία είναι το πρωταρχικό αρχέτυπο του θηλυκού και δηλώνει τη σχέση που έχουμε με τη μητέρα μας, τη βάση δηλαδή για κάθε μέλλουσα σχέση που θα κάνουμε. Κυβερνά λοιπόν, λόγω της θηλυκής της έκφρασης, τα ισχυρά συναισθήματα και τη θέρμη που νιώθουμε για ένα πρόσωπο. Αν ο Ήλιος θεωρείται το ατομικό μας κέντρο και η προσωπική μας ταυτότητα, η Σελήνη θα λέγαμε ότι είναι η αντανάκλαση του Ήλιου, δηλώνει τον τρόπο που αφομοιώνουμε πράγματα, νοιώθουμε ασφαλείς και εκφράζουμε την εμπιστοσύνη και ό,τι άλλο νιώθουμε.

Η οικειότητα, η οποία επιτυγχάνεται μέσα από την αναγνώριση και τη συνειδητοποίηση των βαθύτερων αναγκών που έχουμε μέσα από μία σχέση, αλλά και η διάθεση και το ρίσκο που παίρνουμε να τις μοιραστούμε με το πρόσωπο που αγαπάμε είναι άμεσα συνυφασμένες με τη Σελήνη. Αυτή ίσως η αδυναμία, το ρίσκο που παίρνουμε δηλαδή, είναι και η λέξη-κλειδί για κάθε προσωπική σχέση. Σε αντίθετη περίπτωση, όταν ουσιαστικά δε μοιραζόμαστε τα θέλω, τις επιθυμίες και τα όνειρά μας με το σύντροφό μας, ζούμε απλά παράλληλες ζωές.



Γνωρίζοντας λοιπόν τις ζωδιακές θέσεις της Αφροδίτης και της Σελήνης και λαμβάνοντας βέβαια υπόψη ότι δεν αποτελούν τον μοναδικό παράγοντα προσέγγισης τόσο πολύπλοκων ζητημάτων, όπως είναι οι ανθρώπινες σχέσεις (παίζει επίσης ρόλο η οικοθεσία, οι όψεις που σχηματίζονται κ.λπ.), μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για το πώς προσεγγίζετε, αγαπάτε, αλλά και δίνεστε σε μια σχέση."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
και οσον αφορα στον ωροσκοπο.....Ο Ωροσκόπος μας είναι η «μάσκα» μας, τα εξωτερικά μας χαρακτηριστικά, οι οικογενειακές και οι καρμικές μας μεταβολές.Ο Ωροσκόπος μας είναι η μάσκα μας, αυτό, δηλαδή, που εκπέμπουμε προς τα έξω, αυτό που βλέπουν, σαν πρώτη εντύπωση, οι άλλοι για μας !
π.χ. Όταν θα μπούμε σε κάποιο χώρο αυτό που βλέπουν πρώτα οι άλλοι είναι ο Ωροσκόπος μας.
Όταν καθίσουμε σε ένα τραπέζι με φίλους αυτό που φαίνεται είναι το ζώδιό μας.
Και όταν ζεσταθούμε συναισθηματικά, με μία φιλική συζήτηση κ.λ.π. αυτό που φαίνεται είναι η Σελήνη μας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top