Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ντροπη μου, αλλα το post ειναι τοσο ξενο σε σχεση με αυτα που συνηθως ακουω/διαβαζω, που το ψηνω να ειναι troll
Δεν συνηθίζω να τρολλάρω, δεσποινίς. Υπάρχουν άντρες που καταλαβαίνουν πολλά, άλλο βέβαια αν δεν θέλουν να το παραδεχτούν για να μην χάσουν μέρος του ανδρισμού τους. Εγώ δεν φοβάμαι να αναγνωρίσω αξία στις γυναίκες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τοτε σου οφειλω τα συγχαρητηρια μου και μια συγγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Αυτό που λες για το να μη δουλεύει η γυναίκα αν φέρνει ο άντρας αρκετά χρήματα μάλλον οι γυναίκες αποφάσισαν να το αλλάξουν. Παλιά έτσι ήταν. Προσωπικά θέλω η γυναίκα να δουλεύει, άλλα όχι σε δουλειά καριέρας. Γούστα είναι αυτά.

Μπα δε νομίζω να το αποφάσισαν οι γυναίκες. Οι άντρες με την προπαγάνδα τους τις έπεισαν οτι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να αρχίσουν να το ζητάνε. Ήταν κι αυτό (κατά τη γνώμη μου) μέρος του πανέξυπνου σχεδίου να ρίξουν στην εργασία και τις γυναίκες, κρατώντας εκείνοι τα δικαιώματά τους και σφυρίζοντας αδιάφορα στις νέες υποχρεώσεις που τους προέκυπταν. Το παράδοξο είναι οτι οι ίδιες οι γυναίκες "υποδαυλίζουν" αυτή την ανοησία, αφού οι ίδιες οι μανάδες μας θέλουν μεν να μας δουν ανεξάρτητες και να βγάζουμε δικά μας χρήματα, αλλά να βρούμε κι ένα καλό παιδί κι αλίμονο αν το σπίτι δεν είναι καθαρό (από μας, γιατί ο Βρασίδας άντρας είναι, δεν ξέρει), αλίμονο αν δε μαγειρεύουμε κάθε μέρα καινούριο φαγητό (μα τι, τα φασολάκια από προχτές θα φάει ο άνθρωπος; ), αλίμονο αν τον στέλνουμε αυτόν στο πάρκο με το παιδί (θα τον ξεμυαλίσει καμιά καπάτσα εκεί που τον στέλνεις, είναι τώρα ο άντρας να κουβαλάει τα καρότσια; ) κλπ κλπ.

Προσωπικά ΔΕΝ τα βάζω με τους άντρες, αλλά με τις γυναίκες που ενώ βλέπουν την παγίδα στην οποία έχουν πέσει, διαμαρτύρονται μεν αλλά εξακολουθούν τα ίδια. Και δε νομίζω οτι με το να πείσουν το Βρασίδα να βάλει πλυντήριο ή να απλώσει κάνα ρούχο θα αλλάξουν - φτιάξουν τα πράγματα. Σταματήστε τελικά να δέχεστε κάτι που σας χαλάει...

Μπορώ να σου φέρω εκατομμύρια παραδείγματα για γυναικεία επαγγέλματα που είναι πολύ απαιτητικά και παρ' όλα αυτά οι γυναίκες ανταπεξέρχονται σε όλα. .......... Μην μας περνάς για τόσο ηλίθιες.

Εγώ μας περνάω για τόσο ηλίθιες που πάμε να χωρέσουμε δυο πόδια (και τρία και τέσσερα.... ) σε ένα παπούτσι και μας έχουν κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου που αντί να βροντοφωνάξουμε "ρε δεν πάτε όλοι στο διάολο;;;;;" , εμείς γουστάρουμε κιόλας και το βαφτίζουμε και πρόοδο, φεμινισμός γαρ...:whistle:

Και by the way, μη συγκρίνεις τις δουλειές του σπιτιού που έχει να κάνει ένας εργένης με τις δουλειές που έχει να κάνει μια γυναίκα με παιδιά.
Εσύ και μια μέρα να πεις "Βαριέμαι σήμερα" δε χάθηκε και ο κόσμος. Για σκέψου να το πει μια γυναίκα που ξυπνάει από χαράματα και μέχρι να κλείσει το μάτι της τρέχει πίσω απ' όλους για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Και σκέψου ότι αλλιώς λερώνει το σπίτι ένα άτομο και αλλιώς τουλάχιστον 4 που συμβιώνουν όλα μαζί.
Και μάλιστα όταν έχεις και μικρά παιδιά μπορεί να ξεπατώνεσαι όλη μέρα στις δουλειές και το επόμενο λεπτό να γίνει το σπίτι πάλι καλοκαιρινό.
Έλα παιδιά, εντάξει. Η γυναίκα σήμερα εξουθενώνεται.

Ποιος της φταίει;;;;;;;;:hmm:

Είμαστε και εμείς οι άντρες ώρες ώρες….. Ειδικά σε αυτό το θέμα, δεν μας δικαιολογώ καθόλου. Συμφωνώ σε όλα Ψαραδέλλη. Δίνετε πολλά περισσότερα στο σπίτι, στα παιδιά, στον άντρα και πάλι οι κόπανοι ευχαριστημένοι δεν είμαστε. Έχουμε απαιτήσεις παράλογες. Περιμένουμε να είστε σαν τον τιραμόλα, να τα προλαβαίνετε όλα και μάλιστα αδιαμαρτύρητα. Να δουλεύετε, να είστε πετυχημένες στον χώρο σας, να γεννάτε, να κάθεστε από το βράδυ να μαγειρεύετε, να πηγαίνετε τα παιδιά σχολείο, να τα διαβάζετε όταν επιστρέφουν, να προλαβαίνετε το super ανοικτό, τον μανάβη, τον χασάπη, λες και άμα πάμε εμείς θα πάθουμε κάτι. Και σαν να μην φθάνουν όλα αυτά, πρέπει και να τα κάνετε όλα με επιτυχία, να είστε πάντα όμορφες και χαμογελαστές σαν να παίζετε σε ταινία, διότι τι θα πει ο πασάς? Και φυσικά να μην διαμαρτύρεστε. Ανακεφαλαιώνοντας: τέλεια σύζυγος, μητέρα, ερωμένη, μαγείρισσα,δασκάλα, νοικοκυρά. Και αφού τα κάνετε όλα, να σου λένε και από πάνω πως δεν τα κάνεις και καλά.
Έχω αρκετούς φίλους τέτοιους κόπανους και πραγματικά τους έχω μόνο για σφαλιάρες.

Από κάποιο σημείο και μετά δεν πάει στραβά ο γυαλός, εμείς στραβά αρμενίζουμε. Και μην ακούσω "ε και τι μπορούν να κάνουν;;;" Για όλα υπάρχει λύση, μόνο του σπανού τα γένια δε βγαίνουνε (last time i checked at least :P).

Ο άντρας που έχει όλες αυτές τις απαιτήσεις είναι μόνο για ένα πράγμα αγαπητέ μου elepan: σουτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Ρε συ Himela, καποιες γυναικες δεν θελουν να περασουν ολη τους τη ζωη μεσα στο σπιτι με το να βλεπουν Μενεγακη, να ειναι καλες νοικοκυρες και να αναθρεφουν παιδια, εχουν ενδιαφεροντα, θελουν να σπουδασουν και να δουλεψουν, να ασχοληθουν με κατι. Αν δε σου φτανει αυτο, θεωρω οτι ΚΑΜΙΑ γυναικα δεν θελει να εξαρταται αυτη και "το μελλον των παιδιων της" απο τον αντρα της. Αν αυτος πεθανει, την αφησει, τον/την χωρισει τοτε η γυναικα μπορει να στηριξει ενα σπιτι μονη της γιατι ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Φεμινισμος δεν ειναι βαζω τη γυναικα να δουλεψει και της φορτωνω και της δουλειες του σπιτιου. Δε φταιει ο φεμινισμος αν μερικες γυναικες επιτρεπουν αυτη τη κατασταση, αλλα οι ιδιες οι γυναικες. Το θεμα δεν ειναι να βρεις τον "Βρασιδα που αντρας ειναι, δεν ξερει" και να τον αλλαξεις - στειλ'τον στη μανα του να τον αναλαβει αυτη - αλλα καποιον που ειναι το αντιθετο του Βρασιδα και θα σε σεβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ρε συ Himela, καποιες γυναικες δεν θελουν να περασουν ολη τους τη ζωη μεσα στο σπιτι με το να βλεπουν Μενεγακη, να ειναι καλες νοικοκυρες και να αναθρεφουν παιδια, εχουν ενδιαφεροντα, θελουν να σπουδασουν και να δουλεψουν, να ασχοληθουν με κατι. Αν δε σου φτανει αυτο, θεωρω οτι ΚΑΜΙΑ γυναικα δεν θελει να εξαρταται αυτη και "το μελλον των παιδιων της" απο τον αντρα της. Αν αυτος πεθανει, την αφησει, τον/την χωρισει τοτε η γυναικα μπορει να στηριξει ενα σπιτι μονη της γιατι ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Φεμινισμος δεν ειναι βαζω τη γυναικα να δουλεψει και της φορτωνω και της δουλειες του σπιτιου. Δε φταιει ο φεμινισμος αν μερικες γυναικες επιτρεπουν αυτη τη κατασταση, αλλα οι ιδιες οι γυναικες. Το θεμα δεν ειναι να βρεις τον "Βρασιδα που αντρας ειναι, δεν ξερει" και να τον αλλαξεις - στειλ'τον στη μανα του να τον αναλαβει αυτη - αλλα καποιον που ειναι το αντιθετο του Βρασιδα και θα σε σεβεται.

Συμφωνω απολυτα...δεν θα μπορουσα με τιποτα να φανταστω να μην δουλευεω και να πρεπει να ζηταω λεφτα απο τον ''πασακο του σπιτιου''...δηλαδη αν πχ μου αρεσει ενα φουστανι θα πρεπει να περιμενω να χει τα κεφακια του ο πασακος και να ζητησω λεφτα και αν θελει μου δινει; το θεωρω τραγικο ...δεν παντρυεσαι για να κρεμαστεις απο τον αλλον, ουτε παντρευεσαι για να περασεις απο τη μανουλα που εκανε τις δουλειες στον μπουλη στη γυναικα που θα σου κανει αυτη τωρα τις δουλειες...δεν ειναι θεμα φεμινισμου ειναι θεμα σεβασμου :/: και δε μπορω να καταλαβω το διαχωρισμο γυναικειες και αντρικες δουλειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ρε συ Himela, καποιες γυναικες δεν θελουν να περασουν ολη τους τη ζωη μεσα στο σπιτι με το να βλεπουν Μενεγακη, να ειναι καλες νοικοκυρες και να αναθρεφουν παιδια, εχουν ενδιαφεροντα, θελουν να σπουδασουν και να δουλεψουν, να ασχοληθουν με κατι.

Σεβαστό. :)

Εγώ μιλάω για αυτές που επιλέγουν να κάνουν παιδιά και να μείνουν στο σπίτι να τα μεγαλώνουν. Τι αντιμετώπιση έχουν αυτές οι γυναίκες πιστεύεις; Και μη μου μιλήσεις για την κρίση που περνάμε, γιατί αυτό είναι κάτι των τελευταίων χρόνων. Τι αντιμετώπιση έχει αυτή η γυναίκα από την κοινωνία, το κράτος, τον άντρα που έχει επιλέξει και τους συγγενείς του; :hmm:

Αν δε σου φτανει αυτο, θεωρω οτι ΚΑΜΙΑ γυναικα δεν θελει να εξαρταται αυτη και "το μελλον των παιδιων της" απο τον αντρα της. Αν αυτος πεθανει, την αφησει, τον/την χωρισει τοτε η γυναικα μπορει να στηριξει ενα σπιτι μονη της γιατι ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Το θεμα δεν ειναι να βρεις τον "Βρασιδα που αντρας ειναι, δεν ξερει" και να τον αλλαξεις - στειλ'τον στη μανα του να τον αναλαβει αυτη - αλλα καποιον που ειναι το αντιθετο του Βρασιδα και θα σε σεβεται.

Αν είναι τόσο καλός και σε σέβεται δε θα θελήσει να σε κάνει να δουλέψεις με το ζόρι ενώ δε θέλεις, κι αν κάποια στιγμή χωρίσετε, θα βρει ένα τρόπο να σε εξασφαλίσει και εσένα και τα παιδιά σου, όχι από ελεημοσύνη, αλλά από το σεβασμό που σου έχει και την ευγνωμοσύνη που αυτά τα χρόνια τον αγαπούσες και γέννησες - μεγάλωσες τα παιδιά του. Λογικό;

Φεμινισμος δεν ειναι βαζω τη γυναικα να δουλεψει και της φορτωνω και της δουλειες του σπιτιου.

Παράξενο γιατί εγώ νομίζω οτι είναι ακριβώς αυτό. Για σένα τι είναι ακριβώς ο φεμινισμός;:hmm: (και δε μιλάω για θέματα ψήφου κλπ, εννοώ απλά και μόνο στην κοινωνική ζωή της γυναίκας)

Δε φταιει ο φεμινισμος αν μερικες γυναικες επιτρεπουν αυτη τη κατασταση, αλλα οι ιδιες οι γυναικες.

Έχω την εντύπωση οτι κι εγώ αυτό ακριβώς είπα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἂν θεωρῆτε οἱ γυναῖκες ὅτι δὲν μπορεῖτε νὰ δουλεύετε ταυτοχρόνως καὶ νὰ φροντίζετε τὸ σπίτι, σταματῆστε νὰ δουλεύετε ἔξω. Εἶναι ἁπλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ἂν θεωρῆτε οἱ γυναῖκες ὅτι δὲν μπορεῖται νὰ δουλεύετε ταυτοχρόνως καὶ νὰ φροντίζετε τὸ σπίτι, σταματῆστε νὰ δουλεύετε ἔξω. Εἶναι ἁπλό.

Αντιμετωπίζεις το θέμα με πολύ απλοϊκό τρόπο και είναι σαν να ζεις εκτός πραγματικότητας. Πιστεύεις εσύ οτι μια γυναίκα στη σημερινή κοινωνία μπορεί να πει "ξέρεις κάτι καλέ μου εγώ δε θα δουλεύω, θέλω να μείνω σπίτι και να μεγαλώνω τα παιδιά μας"; Άντε και ο άντρας το δέχεται. Η κοινωνία πώς αντιμετωπίζει αυτή τη γυναίκα; Το κράτος πώς ακριβώς υποστηρίζει την απόφασή της; Και μη μου ξαναπείς την ίδια καραμέλα "και τι σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;" γιατί εγώ μπορεί να την έχω την κοινωνία γραμμένη σε όλα μου τα υποδήματα (παλιά και καινούρια), αλλά πρώτον κάποιοι άλλοι νοιάζονται για το τι λέει ο κόσμος γι' αυτούς και δεύτερον, δεν μπορώ βρε αδελφέ την υποκρισία. Δηλαδή ισοτιμία κι ελευθερία μέχρι εκεί που κάτι δεν ενοχλεί την προσωπική μας γνώμη;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αντιμετωπίζεις το θέμα με πολύ απλοϊκό τρόπο και είναι σαν να ζεις εκτός πραγματικότητας. Πιστεύεις εσύ οτι μια γυναίκα στη σημερινή κοινωνία μπορεί να πει "ξέρεις κάτι καλέ μου εγώ δε θα δουλεύω, θέλω να μείνω σπίτι και να μεγαλώνω τα παιδιά μας"; Άντε και ο άντρας το δέχεται. Η κοινωνία πώς αντιμετωπίζει αυτή τη γυναίκα; Το κράτος πώς ακριβώς υποστηρίζει την απόφασή της; Και μη μου ξαναπείς την ίδια καραμέλα "και τι σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;" γιατί εγώ μπορεί να την έχω την κοινωνία γραμμένη σε όλα μου τα υποδήματα (παλιά και καινούρια), αλλά πρώτον κάποιοι άλλοι νοιάζονται για το τι λέει ο κόσμος γι' αυτούς και δεύτερον, δεν μπορώ βρε αδελφέ την υποκρισία. Δηλαδή ισοτιμία κι ελευθερία μέχρι εκεί που κάτι δεν ενοχλεί την προσωπική μας γνώμη;:mad:

Ἐγὼ πάντως καὶ τῇ σήμερον ἡμέρᾳ ἔχω δεῖ γυναῖκες καὶ στὸν στενό μου κύκλο νὰ μὴ δουλεύουν καὶ νὰ μεγαλώνουν τὰ παιδιά τους καὶ σὲ διαβεβαιῶ ὅτι ἡ «κοινωνία» δὲν τὶς ἀντιμετωπίζει μὲ διαφορετικὸ τρόπο. Τὸ τί κάνει τὸ κράτος βέβαια εἶναι ἄλλη ἱστορία ἡ ὁποία πονάει πολὺς καὶ γιὰ τοὺς ἐργαζομένους καὶ γιὰ τοὺς μὴ ἐργαζομένους ἀπὸ ἀπόφαση ἢ μη. Ἐγὼ πάντως προσωπικά, ὅπως ἔγραψα καὶ σὲ ἄλλο μήνυμα, δὲν θέλω νὰ καταπατήσω κανενὸς τὴν ἐλευθερία καὶ οὔτε θὰ τὸ κάνω. Ἂν μὲ φαντάζεσθε σὰν ἕναν κακὸ φαλλοκράτη-καρικατοῦρα τῶν ἑλληνικῶν ταινιῶν τοῦ '60, μᾶλλον ἔχετε παρεξηγήσει:P Νὰ πῶ κι ἐγὼ ὅτι ὄντως ἔχω κάνει καὶ ὅλες τὶς «γυναικεῖες» δουλειὲς ὅπως σφουγγάρισμα, ξεσκόνισμα, ἅπλωμα ῥούχων, ἀκόμα καὶ σιδέρωμα (μὴ μοῦ ζητήσῃ κανεὶς βέβαια νὰ τοῦ σιδερώσω τὸ πουκάμισο γιατὶ μᾶλλον θὰ τὸ μετανιώσῃ:P), ἀλλὰ δὲν καταλαβαίνω τὸν λόγο ποὺ θὰ πρέπῃ νὰ τὰ κάνω αὐτὰ ἐφ' ὅσον ὑπάρχει γυναῖκα στὸ σπίτι. Τὸ ὅτι μία γυναῖκα θέλει νὰ δουλεύῃ, εἶναι κάτι ἐπιπλέον καὶ ἐξ αὐτοῦ λαμβάνει καὶ τὰ θετικὰ καὶ τὰ ἀρνητικὰ τὰ ὁποῖα ἀπορρέουν ἀπὸ αὐτὴν τὴν ἐπιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ἂν θεωρῆτε οἱ γυναῖκες ὅτι δὲν μπορεῖται νὰ δουλεύετε ταυτοχρόνως καὶ νὰ φροντίζετε τὸ σπίτι, σταματῆστε νὰ δουλεύετε ἔξω. Εἶναι ἁπλό.

η λογική σου σπάει κόκαλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η λογική σου σπάει κόκαλα :P

Και ομως ειναι ολοσωστη. Το παιδι χρειαζεται τη μαμα του, και σωματικα και ψυχωλογικα, αν δεν μπορει να του το παρεχει αυτο ας μην κανει παιδι η ας μην δουλευει.

Αν ειναι να κανει ενα παιδι για να το αφησει σε καποια νταντα να το μεγαλωνει τοτε ποιο το νοημα? Να εχεις μια σαρκινη κουκλα η οποια ουδεμια σχεση εχει με τις δικες σου ικανοτητες (αλλα της νταντας) που σε αναγνωριζει σαν μαμα μονο σε γνωσιακο/λογικο και οχι συναισθηματικο επιπεδο?

Τα παιδια ειναι full time job, αν μια γυναικα θελει καριερα και ζωη τετοιου ειδους ειναι απολυτα σεβαστο (κατα τη γνωμη μου ΠΙΟ σεβαστο απο το να γενοβολησεις 200 παιδια, ετσι και αλλιως αυτο δεν θελει ιδιαιτερη προσπαθεια η ικανοτητες περα απο το να μην ψωφησεις) αλλα ΔΕΝ ειναι συμβατο με το παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και ομως ειναι ολοσωστη. Το παιδι χρειαζεται τη μαμα του, και σωματικα και ψυχωλογικα, αν δεν μπορει να του το παρεχει αυτο ας μην κανει παιδι η ας μην δουλευει.

Αν ειναι να κανει ενα παιδι για να το αφησει σε καποια νταντα να το μεγαλωνει τοτε ποιο το νοημα? Να εχεις μια σαρκινη κουκλα η οποια ουδεμια σχεση εχει με τις δικες σου ικανοτητες (αλλα της νταντας) που σε αναγνωριζει σαν μαμα μονο σε γνωσιακο/λογικο και οχι συναισθηματικο επιπεδο?

Τα παιδια ειναι full time job, αν μια γυναικα θελει καριερα και ζωη τετοιου ειδους ειναι απολυτα σεβαστο (κατα τη γνωμη μου ΠΙΟ σεβαστο απο το να γενοβολησεις 200 παιδια, ετσι και αλλιως αυτο δεν θελει ιδιαιτερη προσπαθεια η ικανοτητες περα απο το να μην ψωφησεις) αλλα ΔΕΝ ειναι συμβατο με το παιδι.

τον πατέρα του δε το θέλει;

** ο Πατρεύς μίλησε για δουλειές του σπιτιού γενικά όχι για παιδί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Και ομως ειναι ολοσωστη. Το παιδι χρειαζεται τη μαμα του, και σωματικα και ψυχωλογικα, αν δεν μπορει να του το παρεχει αυτο ας μην κανει παιδι η ας μην δουλευει.

Αν ειναι να κανει ενα παιδι για να το αφησει σε καποια νταντα να το μεγαλωνει τοτε ποιο το νοημα? Να εχεις μια σαρκινη κουκλα η οποια ουδεμια σχεση εχει με τις δικες σου ικανοτητες (αλλα της νταντας) που σε αναγνωριζει σαν μαμα μονο σε γνωσιακο/λογικο και οχι συναισθηματικο επιπεδο?

Τα παιδια ειναι full time job, αν μια γυναικα θελει καριερα και ζωη τετοιου ειδους ειναι απολυτα σεβαστο (κατα τη γνωμη μου ΠΙΟ σεβαστο απο το να γενοβολησεις 200 παιδια, ετσι και αλλιως αυτο δεν θελει ιδιαιτερη προσπαθεια η ικανοτητες περα απο το να μην ψωφησεις) αλλα ΔΕΝ ειναι συμβατο με το παιδι.

Δε ξερω αν εισαι ενημερος αλλα τα παιδια δε φυτρωνουν απο τη μανα τους μονο αλλα και απο το πατερα τους και οπως εχει αναγκη τη μανα ετσι εχει και το πατερα ειναι πολυ βολικο να πασαρω τις δουλειες του σπτιου και τα παιδια στη μανα βρισκοντας δικαιολογιες του τυπου το παιδι εχει αναγκη τη μανα...ε τοτε να μιν παντρευομαστε αν δεν εχουν αναγκη απο πατερα να κανω παιδι και να εξαφανιζομαι...δεν υπαρχει κ λογος ...τα παιδια εχουν αναγκη και τους δυο γονεις τον καθε ενα για διαφορετικο λογο ..δε ξερετε πως να δικαιολογεισεις τ βολεμα του πασα στο σπιτι τωρα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για αυτές που επιλέγουν να κάνουν παιδιά και να μείνουν στο σπίτι να τα μεγαλώνουν. Τι αντιμετώπιση έχουν αυτές οι γυναίκες πιστεύεις; Και μη μου μιλήσεις για την κρίση που περνάμε, γιατί αυτό είναι κάτι των τελευταίων χρόνων. Τι αντιμετώπιση έχει αυτή η γυναίκα από την κοινωνία, το κράτος, τον άντρα που έχει επιλέξει και τους συγγενείς του; :hmm:

Ρε την κακομοιρα τι τραβαει...Θα βαλω τη γατα μου να κλαιει. Τι αντιμετωπιση θα επρεπε να εχουν; Αυτες οι γυναικες, ουσιαστικα, καθονται σπιτι και τεμπελιαζουν αναθρεφοντας νεομπουνταλαδες ελληναρες. Καταλαβαινω οτι το να καθαριζεις ενα σπιτι οσο να'ναι ειναι κουραστικο, αλλα αυτο βρισκεται στη καθημερινοτητα ολων μας οπως βρισκεται το μπανιο και το μαγειρεμα. Πρεπει να γινεται και απο αντρες και απο γυναικες και καλο ειναι να εκπαιδευεις και τα πιτσιρικια να το κανουν, ωστε οταν μεγαλωσουν να μη τα περιμενουν ολα απο σενα (aka κακομαθημενα). Ο καθενας πρεπει να ειναι υπευθυνος για τα πραγματα του και τον προσωπικο του χωρο. Αν ο Βρασιδας θελει σιδερωμενο πουκαμισο ας το κανει μονος του. Αν θελει φαγητο και δεν εχεις μαγειρεψει δε καταλαβαινω για ποιο λογο πρεπει να γκρινιαξει. Γινεται πχ νασαι 30 χρονων και να μη μπορεις να συντηρησεις τον εαυτο σου και να περιμενεις να το κανει καποιος αλλος για σενα; Προκειται περι κλασικης περιπτωσης μαμοθρεφτου. Δε λεω οτι πρεπει να γινουμε υστερικες και να μη σηκωνουμε μυγα στο σπαθι μας. Καποιες φορες θα καθονται αυτοι και θα κανουμε εμεις τις δουλειες, καποιες φορες θα καθομαστε εμεις και θα αναλαμβανουν αυτοι την ευθυνη του σπιτιου. Το θεμα ειναι να μην αδικειται καποιος. Αυτο λεει ο φεμινισμος. Το οτι μερικες γυναικες δε το καταλαβαινουν και ειναι τα "κοροιδα" που δουλευουν και κανουν και ολες τις δουλειες του σπιτιου δε μου λεει τιποτα. Ειναι αξιες της μοιρας τους και τι αν υπηρχε ο φεμινισμος, τι οχι παλι θυματα θα ηταν.
Παντως δε καταλαβαινω γιατι αποκαλεις οποιον δουλευει κοροιδο. Μηπως να καταργησουμε την εργασια και να περασουμε παλι στο κυνηγι; Ναι, βαρετο ειναι να καθεσαι 8 ωρες σε ενα γραφειο, τα ιδια λεγαμε και οταν πηγαιναμε σχολειο, βεβαια δε ξερω πως θα γεμιζεις τον χρονο σου αμα καθεσαι σπιτι (τουλαχιστον φερνεις λεφτα). Και τι αντιμετωπιση δηλαδη θελεις να εχεις απο το κρατος; Εισαι μελος μιας κοινωνιας και απαιτεις να καταναλωνεις χωρις να παραγεις τιποτα; Εχεις τον μισθο του κοροιδου(πιο σεβασμος πεθαινεις) και αν δε κανω λαθος υπαρχουν και καποια επιδοματα. Αν θες να τρως με χρυσα κουταλια no one cares. Τραβα δουλεψε.

Αν είναι τόσο καλός και σε σέβεται δε θα θελήσει να σε κάνει να δουλέψεις με το ζόρι ενώ δε θέλεις, κι αν κάποια στιγμή χωρίσετε, θα βρει ένα τρόπο να σε εξασφαλίσει και εσένα και τα παιδιά σου, όχι από ελεημοσύνη, αλλά από το σεβασμό που σου έχει και την ευγνωμοσύνη που αυτά τα χρόνια τον αγαπούσες και γέννησες - μεγάλωσες τα παιδιά του. Λογικό;

Αν κανεις κατι που δε θες, επειδη σε αναγκασε καποιος και εισαι ανω των 15, εισαι αξια της μοιρας σου. Και οχι δεν ειναι λογικο. Ο ανθρωπος ειναι υπευθυνος μονο για τον εαυτο του και για τα παιδια του. Αν δινει λεφτα για τα παιδια του μια χαρα σε σεβεται, αν περιμενεις να θρεψει και εσενα τοτε εσυ δε σεβεσαι αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση που μου επιβεβαιώνει αυτό που ήξερα: οτι ελευθερία υπάρχει μόνο όταν κάνει κάποιος το κοινά αποδεκτό. Αλλιώς, έχεις την κατακραυγή του κόσμου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Οπως νομιζεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δουλεύοντας οι γονείς 12ωρα + το χρόνο του πήγαινε - έλα + τις δουλειές του σπιτιού... Δεν προλαβαίνεις να περάσεις εποικοδομητικό χρόνο με το παιδί σου όσο και να θες...
Τα παιδιά τα ρώτησες αν θέλουν να βλέπουν 24 ώρες τα ίδια δύο άτομα; :P

Ρε συ, μου δίνεις μία εντύπωση ότι θέλεις να είσαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ πάνω τους. Είσαι σίγουρη ότι αυτό που θεωρείς "εποικοδομητικό" είναι όντως το "καλύτερο"; Ο κίνδυνος να γίνει ένα παιδί μαλθακό ή "μαμάκιας" δεν σου 'χει περάσει απ' το μυαλό; Επειδή σε ξέρω, σε βλέπω να γίνεσαι γονιός που θες να ελέγχεις και τι βρακί φοράνε!

Μην το πάρεις προσωπικά, ξέρεις πόσο σ' εκτιμώ, αλλά δεν νομίζω να ήθελα να σ' έχω ποτέ μάνα. Αυτόματα θα σε παρομοίαζα με την γκεστάπο. :hehe:

Όταν ένα παιδί είναι αρκετά "μικρό" (έως 3-5 ετών ας πούμε), φυσικά και είναι "καλό" να το προσέχει ένα δικό του άτομο, κυρίως για να ξέρεις ότι είναι σε καλά χέρια. Βέβαια, το ίδιο το παιδί δεν θα θυμάται μετά αν μέχρι τα 3 του χρόνια ήταν κυρίως με γονείς ή γιαγιά, οπότε για μένα δεν έχει και τόση σημασία. Από εκεί και πέρα, αφού μεγαλώσει, ο "εποικοδομητικός" χρόνος είναι κάτι ... σχετικό.

--> Για μένα, έχει πολύ-πολύ περισσότερη σημασία να κοινωνικοποιείς το παιδί από μικρό. Μεταξύ των σεναρίων:

  • Να μην δουλεύει η μαμά και να είναι πάνω απ' το παιδί συνέχεια, σαν μπαμπούλας.
  • Να δουλεύουν και οι δύο και να στέλνουν το παιδί να συμμετέχει σε κοινωνικές δραστηριότητες.
Σαφώς και είμαι υπέρμαχος του (2). Όταν πάει δημοτικό το παιδί και δεν θα σ' έχει από πάνω του... τι θα κάνεις; Θα του πηγαίνεις το ταπεράκι στο σχολείο για να μην κλαίει; Πρέπει από μικρό να μάθει να έχει ένα βαθμό "ανεξαρτησίας".

Αυτό το πράγμα το βλέπω προσωπικά εδώ, στην Ελβετία. Βλέπω αρκετά μικρά παιδιά, το πολύ 7 ετών, να γυρνάνε πχ απ' το σχολείο μόνα τους, μαζί με τους φίλους τους, καλύπτοντας με τα πόδια αποστάσεις... και 10-15 λεπτών. Ντάξει, βλέπεις τους γονείς σου αφού γυρίσουν απ' την δουλειά, αλλά στο μεταξύ κοινωνικοποιείσαι...

Βέβαια εδώ η πιο συνηθισμένη εγκληματικότητα είναι η κλοπή ποδηλάτων :P οπότε πιο εύκολα αφήνεις το παιδί σου μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
ἀλλὰ δὲν καταλαβαίνω τὸν λόγο ποὺ θὰ πρέπῃ νὰ τὰ κάνω αὐτὰ ἐφ' ὅσον ὑπάρχει γυναῖκα στὸ σπίτι.

Θα πρέπει να τα κάνεις αυτά εφόσον υπάρχει γυναίκα στο σπίτι γιατί αλλιώς... θα σταματήσει να υπάρχει γυναίκα στο σπίτι :P

Ή το πολύ πολύ θα υπάρχει άλλη γυναίκα στο σπίτι, γιατί θα σε στείλει σ' αυτήν σούμπιτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην πλακωνεστε, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Πρωτα απο ολα εξαρταται απο την γυναικα, αν θελει να αφοσιωθει στην οικογενεια της ή θελει να δουλευει ταυτοχρονα. Και ουτε υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη ουτε τιποτα. Οταν δυο ανθρωποι παντρευονται κι ενωνουν τη ζωη τους, δεν υπαρχει δικα μου και δικα σου. Φρασεις οπως ''σιγα μην ταιζω την γυναικα μου'' ή ''τι ειμαι εγω? καμια νοικοκυρουλα να περιμενω να με ταισει'' μου προκαλουν αηδια και ταση για εμετο. Και η γυναικα που ειναι νοικοκυρα δουλευει και προσφερει εξισου σημαντικο εργο με τον αντρα που εργαζεται εξω. Γιατι οταν κραταει τα μικρα παιδια ή μαγειρευει ή καθαριζει κλπ, παραγει εργο. Και κανει δουλειες που αν δεν τις κανει αυτη, κοστιζουν. Οποτε η προσφορα της παλι ερχεται στο 50/50. Ενα σπιτι χρειαζεται χρηματα για να ζησει αλλα και δουλεια για να λειτουργει. Το πως αυτες οι δυο υποχρεωσεις θα μοιραστουν ειναι δουλεια του ιδιου του ζευγαριου να τις χωρισει, υπαρχουν γυναικες που δεν εργαζονται αλλα φροντιζουν την οικογενεια τους και το γουσταρουν. Και καλα κανουν. Δεν υπαρχει προτυπο συμπεριφορας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μην πλακωνεστε, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο. Πρωτα απο ολα εξαρταται απο την γυναικα, αν θελει να αφοσιωθει στην οικογενεια της ή θελει να δουλευει ταυτοχρονα. Και ουτε υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη ουτε τιποτα. Οταν δυο ανθρωποι παντρευονται κι ενωνουν τη ζωη τους, δεν υπαρχει δικα μου και δικα σου. Φρασεις οπως ''σιγα μην ταιζω την γυναικα μου'' ή ''τι ειμαι εγω? καμια νοικοκυρουλα να περιμενω να με ταισει'' μου προκαλουν αηδια και ταση για εμετο. Και η γυναικα που ειναι νοικοκυρα δουλευει και προσφερει εξισου σημαντικο εργο με τον αντρα που εργαζεται εξω. Γιατι οταν κραταει τα μικρα παιδια ή μαγειρευει ή καθαριζει κλπ, παραγει εργο. Και κανει δουλειες που αν δεν τις κανει αυτη, κοστιζουν. Οποτε η προσφορα της παλι ερχεται στο 50/50. Ενα σπιτι χρειαζεται χρηματα για να ζησει αλλα και δουλεια για να λειτουργει. Το πως αυτες οι δυο υποχρεωσεις θα μοιραστουν ειναι δουλεια του ιδιου του ζευγαριου να τις χωρισει, υπαρχουν γυναικες που δεν εργαζονται αλλα φροντιζουν την οικογενεια τους και το γουσταρουν. Και καλα κανουν. Δεν υπαρχει προτυπο συμπεριφορας...

Ορίστε ένας 19χρονος με μυαλό, μας έβαλε όλους κάτω. Μπράβο καλό μου. Μας υπενθύμισες οτι δεν πρέπει να κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top