Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Όταν αποκαλείς τον άντρα που αγαπάς και που επέλεξες να παντρευτείς μπούλη, καλύτερα για μένα να μην κάνεις παιδί...

Οχι αγαπητη μου Himela ενα παραδειγμα εφερα...αν ειναι να ειναι ο τυπος του μπουλη δε θα τον παντρευτω ... δε θα καθομαι να τον νταντευω και να μαζευω οτι λερωνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Οχι αγαπητη μου Himela ενα παραδειγμα εφερα...αν ειναι να ειναι ο τυπος του μπουλη δε θα τον παντρευτω ... δε θα καθομαι να τον νταντευω και να μαζευω οτι λερωνει...

Θα σου πω μια ιστορία λοιπόν, ξέρω οτι τώρα θα σου φανεί οτι λέω βλακείες, αλλά ίσως μια μέρα με θυμηθείς. Εγώ στα 24-25 ήμουν σαν εσένα τσαούσα, έλεγα "δεν έχω ανάγκη κανέναν άντρα να τον ταϊζω, να τον ποτίζω, να του πλένω τα σώβρακα, ας κάτσει στη μανούλα του". Μια φίλη τότε (καλή της ώρα), νιόπαντρη, λίγο μεγαλύτερή μου, μου είχε πει "Όταν βρεις κάποιον να σε αγαπάει και να σε σέβεται και να τον αγαπάς και να τον σέβεσαι, όλα αυτά που λες τώρα και φρίττεις θα τα κάνεις με ευχαρίστηση για τον άντρα που θα αγαπάς.". Της έλεγα, ναι σιγά που θα γίνω εγώ δούλα και κυρά του καθενός! :mad: Κι εκείνη μου είχε πει "βρε αν τον αγαπάς, μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!". Τότε δεν την πίστεψα. Τώρα πια βλέπω οτι όντως έτσι είναι όπως τα είχε πει η Μαίρη. Γι' αυτό, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. Δε θα έχεις αυτό το "μίσος" και την κακία που βγάζεις τώρα για κάποιον που θα αγαπάς.;)

Είναι κι αυτός ένας λόγος που σιχαίνομαι το φεμινισμό: έκανε τις γυναίκες να ανταγωνίζονται τους άντρες τόσο πολύ και με τέτοιο σθένος, που τελικά κοντεύουν να τους μισήσουν....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Σε ποιόν πλανήτη ζεις? Στον δικό μου πάντως δεν ισχύει αυτό που λες.

Αν δηλαδή ακούσεις για μια γυναίκα που έχει Χ αριθμό παιδιών, δε δουλεύει (από επιλογή) και κάθεται σπίτι και τα μεγαλώνει, εσύ τι θα πεις; Κι ίσως όχι μόνο εσύ, αλλά ας πούμε γνωστοί και συγγενείς σου μεγαλύτερης ηλικίας από μας; Ειλικρινά τώρα. Θα πουν "την παλιοτεμπέλα που βρήκε το μαλάκα και της τα φέρνει έτοιμα κι αυτή κάθεται όλη μέρα και δεν κάνει τίποτα". Μπορεί στο δικό σου πλανήτη να το πουν με πιο ευγενικό τρόπο από όσο στο δικό μου (:P) αλλά η ουσία θα είναι αυτή.

1950 + "Αυτή η γυναίκα επέλεξε να μείνει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της. Μπράβο της!".:clapup:
2000 + "Αυτή η γυναίκα επέλεξε να μείνει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της. Την παλιοτεμπέλα, που βρήκε το μαλάκα να της τα ακουμπάει!":mad:

Ποιος το αρνείται αυτό; Και τελικά πού είναι ο φεμινισμός όταν δεν ΜΠΟΡΩ να κάνω την επιλογή που θέλω αφού θα κακοχαρακτηριστώ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Θα σου πω μια ιστορία λοιπόν, ξέρω οτι τώρα θα σου φανεί οτι λέω βλακείες, αλλά ίσως μια μέρα με θυμηθείς. Εγώ στα 24-25 ήμουν σαν εσένα τσαούσα, έλεγα "δεν έχω ανάγκη κανέναν άντρα να τον ταϊζω, να τον ποτίζω, να του πλένω τα σώβρακα, ας κάτσει στη μανούλα του". Μια φίλη τότε (καλή της ώρα), νιόπαντρη, λίγο μεγαλύτερή μου, μου είχε πει "Όταν βρεις κάποιον να σε αγαπάει και να σε σέβεται και να τον αγαπάς και να τον σέβεσαι, όλα αυτά που λες τώρα και φρίττεις θα τα κάνεις με ευχαρίστηση για τον άντρα που θα αγαπάς.". Της έλεγα, ναι σιγά που θα γίνω εγώ δούλα και κυρά του καθενός! :mad: Κι εκείνη μου είχε πει "βρε αν τον αγαπάς, μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!". Τότε δεν την πίστεψα. Τώρα πια βλέπω οτι όντως έτσι είναι όπως τα είχε πει η Μαίρη. Γι' αυτό, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. Δε θα έχεις αυτό το "μίσος" και την κακία που βγάζεις τώρα για κάποιον που θα αγαπάς.;)

Είναι κι αυτός ένας λόγος που σιχαίνομαι το φεμινισμό: έκανε τις γυναίκες να ανταγωνίζονται τους άντρες τόσο πολύ και με τέτοιο σθένος, που τελικά κοντεύουν να τους μισήσουν....:/:

Ποιος σου ειπε οτι δεν αγαπαω καποιον η δεν ειμαι με καποιον; Αυτο δε σημαινει οτι θα παψω να αγαπω και να σεβομαι τον ευατο μου ομως, περιοριζοντας η θυσιαζοντας τις δικες μου αναγκες ...η οτι ολοι αντρες ακολουθουν το ιδιο μοτιβο. Υπαρχουν αντρες που θεωρουν οτι μαγειρευει οποιος εχει περισσοτερο ελευθερο χρονο τη δεδομενη μερα η οποιος γυρισε νωριτερα. υπαρχουν αντρες που ναι ικανοποιημενοι οτι και να μαγειρεψεις και δε σου λεει ε καλο ητανε αλλα δεν ειναι σα τα γεμιστα της μανας μου... Οπως υπαρχουν αντρες που ξερουν να χειριζονται το πληντυριο τελεια...γιατι ειναι οι αντρες που απλα πιστευουν οτι δεν ειναι δικη σου υποχρεωση να τα κανεις ολα εσυ και αυτοι να καθονται και οτι θελουν αν ειναι ανεξαρτητοι οπως θελω και γω. Και γω απο παιδι θα φαω, θα πιω, θα πλυνω το ποτηρι, το πιατο θα μαζεψω, θα το πλυνω, τα ψιχουλα, γιατι δεν θεωρουσα οτι οι αλλοι ειναι υπηρετες μου...

Να σου πω εγω μια ιστορια η φιλη μου οταν ηταν νιοπαντρη και πηγα σπιτι της και ταξιδεψα κανα 6 ωρο για να παω να τη δω και θα εφευγα την αλλη μερα και μολις μπηκα σπιτι της εκατσα στον καναπε και ενω περασε κανα 45 λεπτο και ο αντρουλης επαιζε ηλεκτρονικο στο δωματιο ακουω να λεει ''Ελεεεενηηηηηηη γλυκο!'' γιατι δε μπορουσε το παληκαρι να σταματησει το ηλεκτρονικο να σηκωθει να βαλει μονος του γλυκο, ασχετο με το αν η φιλη της που χε να τη δει κανα χρονο ηρθε για λιγοτερο απο μια μερα....ειχαμε τοοοοσααα να πουμε ...δε μας ενδιαφερει. Η φιλη μου μπορει να το γουσταρει εν μερει, εγω οχι και αυτη βρηκε τον αναλογο και γω τον δικο μου...εγω πιστευω εχει να κανει με το πως εχει μεγαλωσει ο αλλος ...ο αντρας της φιλης μου δε ξερει να βρασει ουτε αυγο στη κυριολεξια...αν η φιλη μου χρειαστει να λειψει για καποιες μερες τι θα γινει στο σπιτι αν εχει και παιδι...; θα ταιζει το μωρο delivery;

Δεν ουτε μισος ουτε κακια απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι ενω γυρναω και γω κουρασμενη απο τη δουλεια μου να πρεπει να πεφτω κουρελι στο κρεβατι το βραδυ νωρις νωρις γιατι μαζευω τις καλτσες του απο ολο το σπιτι, τα ψιχουλα απο το καναπε, τις τριχες του απο ολο το μπανιο, και να πρεπει να σκεφτω αχ δε εβαλα τα σωβρακα του για πλυσιμο δε θα χει να βαλει αυριο... γιατι; γιατι να θεωρησω οτι ειναι δικη μου υποχρεωση; δεν ειναι θεμα ανταγωνισμου, για μενα ειναι θεμα σεβασμου. Εξαρταται πως βλεπει ο καθενας τον ευατο του. Η φιλη μου θεωρει οπως αυτη λεει οτι ετσι κρατας εναν αντρα...εγω διαφωνω καθετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Wtf? :confused: Τι τρίχες αφήνουμε στο μπάνιο που το λέτε όλες; Έχουμε καμία πλεξούδα μήπως; Εσείς φράζετε τις σωλήνες μετά από λουσίματα κλπ :mad: :P Άντε σε κανα ξύρισμα να ξεχάσεις να ξεπλύνεις το νιπτήρα πράγμα λιγο απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Wtf? :confused: Τι τρίχες αφήνουμε στο μπάνιο που το λέτε όλες; Έχουμε καμία πλεξούδα μήπως; Εσείς φράζετε τις σωλήνες μετά από λουσίματα κλπ :mad: :P Άντε σε κανα ξύρισμα να ξεχάσεις να ξεπλύνεις το νιπτήρα πράγμα λιγο απίθανο.

Αφηνετε τριχες κοντες μαυρες στο πατωμα του μπανιου οταν σκουπιζεστε απο τα ωραια σας τριχωτα ποδαρακια που ειναι και σγουρες και αφηνετε και απο το κεφαλι που το σκουπιζετε επι τοπου με το που βγειτε απο το μπανιο...εχεις δικιο οτι εμεις βουλωνουμε τους σωληνες αλλα εσεις βρε παιδι μου τι ειναι αυτο που αφηνετε στο πατωμα του μπανιου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφηνετε τριχες κοντες μαυρες στο πατωμα του μπανιου οταν σκουπιζεστε απο τα ωραια σας τριχωτα ποδαρακια που ειναι και σγουρες και αφηνετε και απο το κεφαλι που το σκουπιζετε επι τοπου με το που βγειτε απο το μπανιο...εχεις δικιο οτι εμεις βουλωνουμε τους σωληνες αλλα εσεις βρε παιδι μου τι ειναι αυτο που αφηνετε στο πατωμα του μπανιου... :P


:hehe: τα δικά μου πόδια δε μαδάνε :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είναι κι αυτός ένας λόγος που σιχαίνομαι το φεμινισμό: έκανε τις γυναίκες να ανταγωνίζονται τους άντρες τόσο πολύ και με τέτοιο σθένος, που τελικά κοντεύουν να τους μισήσουν....:/:
Eγώ πάντως είμαι 32, φρεσκοπαντρεμένη και θα πω ακριβώς το ίδιο.
Αν ήταν "μπούλης" να περιμένει/απαιτεί να τον ταϊζω και να τον ποτίζω (ενώ έχει την ικανότητα να το κάνει μόνος του) ΔΕΝ θα τον παντρευόμουν.
Είναι άλλο να ΘΕΛΕΙΣ να φτιάξεις ένα φαί στον άντρα σου πχ. ή κάτι τέτοιο και άλλο ο άλλος να το απαιτεί (βλέπε "ε ποιός θα πλύνει τα πιάτα εγώ ο ΑΝΤΡΑΣ θα τα πλύνω?"-όχι ότι δεν μπορώ αλλά εγώ είμαι ο ΑΝΤΡΑΣ!)


Αν δηλαδή ακούσεις για μια γυναίκα που έχει Χ αριθμό παιδιών, δε δουλεύει (από επιλογή) και κάθεται σπίτι και τα μεγαλώνει, εσύ τι θα πεις; Κι ίσως όχι μόνο εσύ, αλλά ας πούμε γνωστοί και συγγενείς σου μεγαλύτερης ηλικίας από μας; Ειλικρινά τώρα. Θα πουν "την παλιοτεμπέλα που βρήκε το μαλάκα και της τα φέρνει έτοιμα κι αυτή κάθεται όλη μέρα και δεν κάνει τίποτα". Μπορεί στο δικό σου πλανήτη να το πουν με πιο ευγενικό τρόπο από όσο στο δικό μου (:P) αλλά η ουσία θα είναι αυτή.
Δεν επιμένω, ίσως όντως να ζούμε σε διαφορετικούς πλανήτες. (και δεν το λέω ειρωνικά).
Στον δικό μου πλανήτη μας ενοχλούν οι "κυρίες Κοκοβίκου" και να ξέρεις πολλές από αυτές εργάζονται κανονικά.
Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχω ακούσει ποτέ να να αναφερθούν σε κάποια "stay - at -home mum" ως παλιοτεμπέλα etc.
Mπορεί όχι μπροστά μου τι να σου πω κι εγώ (!) :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αν δηλαδή ακούσεις για μια γυναίκα που έχει Χ αριθμό παιδιών, δε δουλεύει (από επιλογή) και κάθεται σπίτι και τα μεγαλώνει, εσύ τι θα πεις; Κι ίσως όχι μόνο εσύ, αλλά ας πούμε γνωστοί και συγγενείς σου μεγαλύτερης ηλικίας από μας; Ειλικρινά τώρα. Θα πουν "την παλιοτεμπέλα που βρήκε το μαλάκα και της τα φέρνει έτοιμα κι αυτή κάθεται όλη μέρα και δεν κάνει τίποτα". Μπορεί στο δικό σου πλανήτη να το πουν με πιο ευγενικό τρόπο από όσο στο δικό μου (:P) αλλά η ουσία θα είναι αυτή.

1950 + "Αυτή η γυναίκα επέλεξε να μείνει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της. Μπράβο της!".:clapup:
2000 + "Αυτή η γυναίκα επέλεξε να μείνει σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της. Την παλιοτεμπέλα, που βρήκε το μαλάκα να της τα ακουμπάει!":mad:

Ποιος το αρνείται αυτό; Και τελικά πού είναι ο φεμινισμός όταν δεν ΜΠΟΡΩ να κάνω την επιλογή που θέλω αφού θα κακοχαρακτηριστώ;:hmm:
βασικα αυτό συμβαίνει με τις περισσότερες γυναίκες...........έχουνε βρει το θύμα που δουλεύει 2 δουλειές και εκείνες κάθονται είτε μένουν σπίτι για να έχει ο αντρούλης τον μουσακά ζεστό-ζεστό..αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.............το θέμα είναι ότι εαν μια γυναίκα έχει εργαστεί στη ζωή της,και επιλέξει-εφόσοσν υπάρχει δυνατότητα λόγω των οικονομικών-να μείνει στο σπίτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα :).......βέβαια αυτό συμβαίνει ότι έχει όλες τις δουλειές του σπιτιού-γιατί παιδιά άλλο φεμινισμός άλλο έχουμε το άντρα υποχείριό μας ;) ..............
εάν κάνει τις δουλειές,και φροντίζει τα παιδιά λίγο με τα μαθήματα δεν θα την πω τεμπέλα,αν κάνει όλες τις δουλειές,φροντίζει εξ ολοκλήρου τα παιδιά,κάθε βράδυ ετοιμάζει μεζεδάκια για τον αφέντη και γενικά είναι μόνο κουζίνα-κρεβατοκάμαρα(if u know what i mean :P ),τότε θα την πω θύμα

δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες που επιλέγουν να μην εργαστούν,αλλά έχω θέμα με τις γυναίκες:που δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους,παντρεύονται στα 20,μένουν έγκυες κάθονται σε ένα νοικοκυριό και η μόνη τους έννοια είναι τι χρώμα να βάψω το νύχι και αν πρέπει να κάνω μερικές ανταύγειες,και οι γυναίκες με μόνο ενδιαφέρον αν σβωλιάσει ο μουσακάς και αν πρέπει να αγοράσει καινούριες παντούφλες στον πασά

νομίζω ότι έχει παρεξηγηθεί η έννοια του φεμινισμού-ή εγώ την έχω παρεξηγήσει
εγώ πάντως θεωρώ πως φεμινισμός είναι ένα κίνημα το οποίο προσπαθεί να εξισώσει τα δικαιώματα των γυναικών,να τους δώσει την δυνατότητα να πορευθούν αυτοδύναμες στην κοινωνία χωρίς να τις λοξοκοιτάει ο κάθε μπάρμπας που αντί να σιδερώνουνε,πάνε στη δουλειά τους(αυτό το τελευταίο το είπε η τρελή,φτάνει πια!τόσην ώρα μόνο η φιλόσοφος μίλαγε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, γιατί πρέπει κάπως να τη χαρακτηρίσουμε την οποιαδήποτε γυναίκα. Το να μην ασχοληθούμε καν και να ζήσουμε τη ζωή μας όπως θέλουμε δεν παίζει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, γιατί πρέπει κάπως να τη χαρακτηρίσουμε την οποιαδήποτε γυναίκα. Το να μην ασχοληθούμε καν και να ζήσουμε τη ζωή μας όπως θέλουμε δεν παίζει;:hmm:

βρε χιμέλα,με αυτή τη λογική δεν πρέπει να κρίνουμε κανέναν,δεν πρέπει να συζητάμε για κανέναν,ούτε ιστορικό πρόσωπο,άρα ούτε ιστορία,άρα ούτε παρελθόν,άρα ούτε μέλλον άρα τι θέλουμε το e-steki ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είναι κι αυτός ένας λόγος που σιχαίνομαι το φεμινισμό: έκανε τις γυναίκες να ανταγωνίζονται τους άντρες τόσο πολύ και με τέτοιο σθένος, που τελικά κοντεύουν να τους μισήσουν....:/:


δεν φταίει ο φεμινισμός αν κάποιες γυναίκες αντιλήφθηκαν λάθος το νόημα του...

***
ΘΟΛΟΥΡΑ

Σηκώθηκε και τους ετοίμασε τέλεια το πρωινό
με μαθηματικές κινήσεις.
Τους χαιρέτησε: Στο καλό σας αγαπάω μην αργήσετε
απ’ το σοφά γυαλισμένο κεφαλόσκαλο.
Τίναξε το χαλί έπλυνε φλιτζάνια και τασάκια
μιλώντας μόνη της.
Έβαλε το φαΐ στην κατσαρόλα κι άλλαξε το νερό στα βάζα.
Ένιωσε έξυπνη στο μανάβικο
χαμογέλασε συγκαταβατικά στην κομμώτρια
αλλοτριώθηκε στην αποθήκη καλλυντικών
κι αγόρασε εκδόσεις “ΚΥΤΤΑΡΟ”, τη “ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ
ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ”.
Έστρωσε το τραπέζι την ώρα
που χτύπαγε το κουδούνι
όμορφη έξυπνη κι ενημερωμένη στα κοινά.
Το παιδί κοιμήθηκε
κι ο άντρας την ακούμπησε από πίσω.
Αυτή χαχάνισε όπως είχε δει σ’ ένα διαφημιστικό
και τούπε με χοντρή σεξουαλική φωνή: Έλα
την πήδηξε τέλειωσε και ξεράθηκε.
Η γυναίκα σηκώθηκε με προσοχή για να μην τον ξυπνήσει
έπλυνε τα πιάτα μιλώντας μόνη της
άνοιξε τα παράθυρα να φύγει η τσικνίλα.
Έκανε τσιγάρο άνοιξε το βιβλίο και διάβασε:
“… μόνο όταν οι γυναίκες απαιτήσουν ενεργητικά
θα υπάρξει ελπίδα γι ‘ αλλαγή.”
και πιο κάτω:
ΝΑI ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΧΡΥΣΗ ΜΟΥ
ΤI ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ;

Σηκώθηκε με προσοχή
πήρε το καλώδιο της ψήστρας
τόσφιξε καλά στο λαιμό του άντρα της
κι έγραψε κάτω από την ερώτηση
του φεμινιστικού κινήματος: ΕΠΝΙΞΑ ΕΝΑΝ.
Ύστερα πήρε το 100 και μέχρι νάρθουν
κοίταξε το ωροσκόπιό της στη ΓΥΝΑIΚΑ


Κατερίνα Γώγου
***






υγ. btw, ο φεμινισμός δεν αναφέρεται μόνο στο ποιος θα πλύνει τα πιάτα στο σπίτι.
γενικά το λέω, επειδή βλέπω μια σχετικά επιφανειακή προσέγγιση στις τελευταίες σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους,παντρεύονται στα 20,μένουν έγκυες κάθονται σε ένα νοικοκυριό και η μόνη τους έννοια είναι τι χρώμα να βάψω το νύχι και αν πρέπει να κάνω μερικές ανταύγειες,και οι γυναίκες με μόνο ενδιαφέρον αν σβωλιάσει ο μουσακάς και αν πρέπει να αγοράσει καινούριες παντούφλες στον πασά

Αυτη ελαχιστα διαφερει απο τον καθηστεριμενο αντρα που φευγει απο τη μανα του που του επλενε τα βρακια μεχρι τα 30 του και παει στην μανα νουμερο 2 η οποια τον ξεζουμιζει γιατι δεν ειχε ποτε ταλεντο, η διαθεση να κανει κατι στη ζωη της - ακομα και αν αυτο το κατι ειναι να μεγαλωσει 45 παιδια.

Το προβλημα του φεμινισμου ειναι το ιδιο με το προβλημα του ρατσισμου και οποιασδηποτε αλλη διακρισης. Ειναι ηληθιο τελειως, δεν θα επρεπε καν να τιθεται σαν θεμα. Τι παει να πει δικαιοματα για τις γυναικες? Τι παει να πει ισοτητα? Ισοτητα για καθε ζωντανο πλασμα πανω σε αυτο το πλανητη οχι για τις γυναικες.

Οι ανθρωποι ειναι μαλακες, καποιοι ειναι μαλακες γιατι νομιζουν οτι μπορουν να μεγαλωνουν παιδια και να δουλευουν 16 ωρες τη μερα και καποιοι αλλοι ειναι μαλακες γιατι απαιτουν φαγητο και παντοφλες στα ποδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Το κλειδί σε όλα τα παραπάνω είναι να ξέρεις ότι τα δικαιώματα του ενός σταματούν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Η γυναίκα πλέον μπορεί να αποφασίσει για το μέλλον της και ας μην παραπονιέται. Ό,τι πάθει το προκαλεί μόνη της και κανένας δεν της φταίει. Κατά τη γνώμη μου η γυναίκα δεν έχω πρόβλημα να δουλεύει αρκεί να μην παραμελήσει την διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Ό,τι και να λέμε εμείς η μάνα έχει τη δυνατότητα άριστης επικοινωνίας με τα παιδιά που ένας άντρας δεν την φτάνει ποτέ... Τέλος, με την αλληλοκατανόηση και μόνο θα πάει μπροστά η ζωή του ζευγραριού...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
If you're promoting changes to women's behaviour to "prevent" rape, you're really saying "make sure he rapes the other girl".






My dog understands the word “No,” so how are you going to tell me teenage boys don’t know the difference between rape and consent?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει οτι τη σήμερον ημέραν όποια γυναίκα δεν είναι ευχαριστημένη με τη θέση των γυναικών στην κοινωνία ή προσβάλλεται απο σεξιστικές αντιλήψεις ή αστεία αμέσως χαρακτηρίζεται "φεμινίστρια". Και φυσικά αυτό δεν λέγεται ποτέ με καλή έννοια, αλλά έχει αποκτήσει πλέον σχεδόν προσβλητική σημασία

Μια δεκαετία μετά, ο φεμινισμός έχει ξεθωριάσει αρκετά και αποδείχτηκε δίκοπο μαχαίρι, ίσως γιατί οι λόγοι που τον δημιούργησαν έχουν σχεδόν εκλείψει αλλά οι γυναίκες συνεχίζουν να μην είναι ευχαριστημένες με τη "θέση" τους στην κοινωνία.
Η εξήγηση θα μπορούσε να βρίσκεται στο ότι πλέον χάθηκε ή μάλλον εξισώθηκε η..."εμπορική" της αξία! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Όταν η γυναικα ντυνεται σαν πουτανα σαν πουτανα θα την κοιταζουνε....Απλα τα πραγματα!
Δικαιωμα του καθενος(και αδιαμφισβητητο)να φοραει ο,τι γουσταρει, δεν νομιζω ότι εχω καν θεμα και με τον γυμνισμο(αν και δεν το εχω ζησει ποτε μου) αλλά μην περιμενει μετα η γυναικα να μην "τραβαει" και τα αντρικα βλεμματα επανω της σε επιμαχα σημεια....Δεν μπορω να καταλαβω προς τι αυτη η αναγκη αυτοπροβολης των επιμαχων σημεια κυριως απο την μερια των γυναικων....Ετσι αντιλαμβανονται την εννοια της ισοτητας?? Με το να κυκλοφορουν σχεδον ημιγυμνες αποκαλυπτοντας σε εμας τα μερη του σωματος τους?? Η καταντια του φεμινιστικου κινηματος....

Σημείωμα συντονιστη:Το παρών μήνυμα όπως και οι απαντήσεις σε αυτο,είναι προιόν split απο αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι απλό. Είμαστε βιολογικά φτιαγμένοι να θέλουμε να αρέσουμε στο αντίθετο φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Huh? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε όποιο φύλο γουστάρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top