Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν ντρεπονται καποιοι (και εδω μεσα) να δηλωσουν αριστεροι και θα δηλωσουμε εμεις οτι υποστηριζουμε την Χρυση Αυγη ;
Που ειδατε οτι...ντρεπονται οι Χρυσαυγητες να δηλωσουν τα πιστευω η την παρουσια τους ;.
Στο Συνταγμα πριν μια εβδομαδα,εγινε συγκεντρωση χιλιαδων υποστηρικτων,συγκεντρωση που ουτε ο ΣΥΡΙΖΑ (το ''επισημα'' πρωτο κομμα) δεν μπορεσε να κανει.
Αφου δεν ντρεπεστε καποιοι /ες εδω μεσα να κατηγοροτειτε τους ''αλλους'' για μη δημοκρατες,απολυταρχικους κλπ,και ταυτοχρονα να ''παρακαλατε'' και να ''πανηγυριζετε'' για πολιτικες διωξεις,φιμωμα,λογοκρισια κλπ ης ΧΑ,ε τι να πω ;
Φαρισαισμος.


Από πότε το "σκοτώνουμε όποιον έχει άλλο χρώμα από μας, άλλη θρησκεία απο μας, άλλη εθνικότητα απο μας, γενικά όποιον δεν μας αρέσει η φάτσα του" θεωρείται "πιστεύω" ;

Οταν δολοφονηθηκε ο Φυσσας,σκιζατε τα ρουχα σας...για τους 3 Χρυσαυγητες που χτυπηθηκαν (2 νεκροι...1 τραυματιας) το περαστε στο ''ετσι'' και ''σπευσατε'' να το ξεχασετε.
Ο Κασιδιαρης και οι υπολοιποι,οπλο δεν εχουν τωρα,αλλα η Κανελη ΕΧΕΙ...

Χαχαχαχα, η πιθανότητα να το έκανε ίδια η Χ.Α. ούτε καν;;


Η Δημοκρατια ειναι ενα ''δυσκολο'' πολιτευμα.
Να το υποστηριζετε οχι μονο οταν σας συμφερει,αλλα και οταν ειναι εναντιων σας.
Γι'αυτό δεν αρέσει στους χρυσαυγίτες;;

Οταν βριζετε για βλακες,αγραμματους κλπ,οσους ψηφιζουν την ΧΑ.


όψεις παντού

Υπάρχει περίπτωση έξυπνος άνθρωπος να ψηφίζει κάτι τέτοιο;;

Οταν συμφωνειτε με αποκλεισμους,φημωσεις...
Οταν μου γινατε ''ξαφνικα'' ''φιλοι'' της Αστυνομιας και της Δικαιοσυνης,ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ οταν χτυπαει την Χρυση Αυγη και αρα γινεστε ''αστικοαριστεροι'' του 2013.
Οταν δεν αντιμετωπιζετε τον πολιτικο σας αντιπαλο με την Δημοκρατια αλλα προσπαθωντας να του κλεισετε ''χερια και στομα''.
Τοτε δεν ειστε Δημοκρατες,αλλα ΣΤΑΛΙΝΕΣ που δεν μπορειτε να το κρυψετε.
Ναι κλείνουμε τα ήδη αιματοβαμμένα χέρια των αρχηγών σου... Πωωω....
Τα υπόλοιπα παρανοικά δεν είμαι σε θέση να τα σχολιάσω καν καθώς είναι τελείως ηλιθιά, γελάω ειδικά σ αυτο με τους Σταλινες

Καλά είχε πει ο Αινστάιν, "το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρα. Αν και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως βέβαιος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Υπάρχει περίπτωση έξυπνος άνθρωπος να ψηφίζει κάτι τέτοιο;;


Ναι κλείνουμε τα ήδη αιματοβαμμένα χέρια των αρχηγών σου... Πωωω....
Τα υπόλοιπα παρανοικά δεν είμαι σε θέση να τα σχολιάσω καν καθώς είναι τελείως ηλιθιά, γελάω ειδικά σ αυτο με τους Σταλινες

Καλά είχε πει ο Αινστάιν, "το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρα. Αν και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως βέβαιος"

Χαχα ΧΑυγίτης και ιστορία 0-1!!! Α ρε ένας Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης που σας χρειάζεται!!! :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν το ήξερες. Περίμενες να σου το πει η Χ.Α. Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε;
H αλήθεια είναι ότι περιμένα κατα πρωταιρεότητα να μου το πούν: Το ΚΚΕ, η ΔΗΜΑΡ, οι ΑΝΕΛ και ο ΣΥΡΙΖΑ ...

Από πότε το "σκοτώνουμε όποιον έχει άλλο χρώμα από μας, άλλη θρησκεία απο μας, άλλη εθνικότητα απο μας, γενικά όποιον δεν μας αρέσει η φάτσα του" θεωρείται "πιστεύω" ;

Αυτό ακριβώς με απασχολεί με τους φόνους των Π. ΦΥσσα και των 2 ΧΑτων νεαρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γελάω στο πώς το "λέω αυτά που θέλει να ακούσει ο κόσμος" ( ή αλλιώς κατά πολλούς "λαϊκισμός" ) ταυτίζεται με το "λέω την αλήθεια"

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την υποστήριξη τέτοιων μπαμπουίνων. Υπήρχε μόνο 70 και 80 χρόνια πριν όταν ο κόσμος τότε δεν είχε ζήσει την κακή πλευρά του εθνικισμού, Αλλά όπως είπα δυστυχώς σε αυτή τη χώρα διαθέτουμε μνήμη ψαριοιύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Πραγματικα,εχω πεθανει στα γελια με αυτα που διαβαζω απο καποιους.:hehe:
Δεν ντρεπονται καποιοι (και εδω μεσα) να δηλωσουν αριστεροι και θα δηλωσουμε εμεις οτι υποστηριζουμε την Χρυση Αυγη ;
Το αλλο με τον τοτό το ξερεις;Οι αριστεροι,δεν ειναι παρανομοι.η ΧΑ ειναι εγκληματικη οργανωση .
Στο Συνταγμα πριν μια εβδομαδα,εγινε συγκεντρωση χιλιαδων υποστηρικτων,συγκεντρωση που ουτε ο ΣΥΡΙΖΑ (το ''επισημα'' πρωτο κομμα) δεν μπορεσε να κανει.
Με τετοια κολπακια,δεν θα παρετε παραπανω ψηφαλακια,να εισαι σιγουρος για αυτο.Ματακια εχουμε και ειδαμε τις δεκαδες που ηταν.Χωρις το...χιλιαδες.
Αφου δεν ντρεπεστε καποιοι /ες εδω μεσα να κατηγοροτειτε τους ''αλλους'' για μη δημοκρατες,απολυταρχικους κλπ,και ταυτοχρονα να ''παρακαλατε'' και να ''πανηγυριζετε'' για πολιτικες διωξεις,φιμωμα,λογοκρισια κλπ ης ΧΑ,ε τι να πω ;
Φαρισαισμος.
Και υστερα.....ηρθαν οι μελισσες!:crazy:
Καπως λαθος εχεις αντιληφθει την εννοια της δημοκρατιας.Δημοκρατια δεν ειναι οι εγκληματιες να μην φυλακιζονται you know.Αυτος που διεπραξε και διαπραττει εγκλημα,πρεπει να λαβει και τα αναλογα.Οχου μωρε τα καημενα αθωα χρυσαυγιτακια.Που οι κακοι ανθρωποι τα διωκουν για τα πιστρευω τους και οχι για τα εγκληματα,που εχουν διαπραξει!
Καμια αλλη γελιοτητα θα ακουσουμε;
Ω ναι..εχει και παρακατω!Τα καλυτερα!:hehe:
Η Δημοκρατια ειναι ενα ''δυσκολο'' πολιτευμα.
Να το υποστηριζετε οχι μονο οταν σας συμφερει,αλλα και οταν ειναι εναντιων σας.
Οταν βριζετε για βλακες,αγραμματους κλπ,οσους ψηφιζουν την ΧΑ.
Οταν συμφωνειτε με αποκλεισμους,φημωσεις...
Ποση ξετσιπωσια χρειαζεται,να επικαλουνται οι ΧΑ την δημοκρατια,οταν αυτο που θελουν ειναι η καταλυση της;Και οταν τα ιδεωδη της ειναι το ακριβως αντιθετο;Κανενα δικαιωμα δενε χει ΧΑγιτης να επικαλειται την δημοκρατια.Διοτι αυτην θελει να καταλυσει,και ακριβως επειδη υπαρχει αυτη τωρα,μπορει και μιλαει.Και δυστυχως δεν μιλαει..παραπληροφορει.
Δεν νομιζω να σου βουλωσε κανεις το στομα φιλτατε.Τα λες;;Δεν τα λες;Εκτος αν εννοεις οτι πρεπει να συμφωνουμε κιολας για να ειμαστε δημοκρατικοι!Αυτο εννοεις;Πεστο στεγνα.Για να ειμαστε δημοκρατικοι πρεπει να συμφγωνουμε μαζι σου;Απαγορευεται να λεμε την αποψη μας για την ΧΑ;
Αποδεικνυεις περιτρανα τι ακριβως εστι η ΧΑ.:clapup:

Και για να τελειωνει αυτο το παραμυθακι.

Θα το θεωρουσα πιο ντομπρο,να εβγαιναν οι ΧΑ και να ελεγαν ΝΑΙ ,πιστευουμε στον ρατσισμο και στον ναζισμο.Ομως δεν το κανουν,γιατι ξερουν τι θα παρουν.
Αλλα τι κανουν;Χρησιμοποιουν την πολιτικη και κοινωνικη κατασταση που υπαρχει,για να περασουν στην κοινωνια τα δικα τους απεχθεστατα και σιχαμερα ιδεωδη.Εγω λοιπον σας λεω,οτι αν η κυβερνηση ηταν εναντια στο μνημονιο,και ο κοσμος υπερ του μνημονιου,αυτοι θα ηταν υπερ του!Διοτι αυτο ακριβως κανουν.Αφουγγραζονται και εκμεταλευονται τον κοσμο,τις συγκυριες,την πολιτικη κατασταση..για να περασουν τον ναζισμο.
Οχι κυριοι,αν εχετε κοτσια ,βγειτε πειτε οτι ειστε ναζιστες!ΤΟ ΛΕΤΕ;
Εγω λοιπον σας προκαλω.Οποιος υποστηριζει την ΧΑ,να βγει και να το πει.Ναι..ειμαι ναζιστης.
Για να σας δω τωρα!Για να δουμε,ποιος θα τολμισει να δειξει το αληθινο του προσωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν υποστηριζω κατι αλλα βλεπω οτι πολυ ευκολα ξεχασαμε και τα εγκληματα της αριστερας πχ μαρφιν και πολλα αλλα ...δηλαδη οκ κραζεις τη χα μη που λες οτι η αριστερα ειναι καλυτερη νταξει...και σε λιγο θα ακουσω και οτι ο Παπανδρεου ειναι αγιος και ο Σαμαρας φροντιζει για τη λυση της κρισης...νταξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν υποστηριζω κατι αλλα βλεπω οτι πολυ ευκολα ξεχασαμε και τα εγκληματα της αριστερας πχ μαρφιν και πολλα αλλα ...δηλαδη οκ κραζεις τη χα μη που λες οτι η αριστερα ειναι καλυτερη νταξει...και σε λιγο θα ακουσω και οτι ο Παπανδρεου ειναι αγιος και ο Σαμαρας φροντιζει για τη λυση της κρισης...νταξει
What?
Το περιστατικό της Marfin ήταν έγκλημα της αριστεράς;;;
Και γιατί παρακαλώ; :P
Ποιο αριστερό κόμμα ανέλαβε την ευθύνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν υποστηριζω κατι αλλα βλεπω οτι πολυ ευκολα ξεχασαμε και τα εγκληματα της αριστερας πχ μαρφιν και πολλα αλλα ...δηλαδη οκ κραζεις τη χα μη που λες οτι η αριστερα ειναι καλυτερη νταξει...και σε λιγο θα ακουσω και οτι ο Παπανδρεου ειναι αγιος και ο Σαμαρας φροντιζει για τη λυση της κρισης...νταξει

Έγκλημα της αριστεράς; Σε λίγο θα μας πεις και ότι η Χ.Α. δεν είναι εγκληματική οργάνωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
What?
Το περιστατικό της Marfin ήταν έγκλημα της αριστεράς;;;
Και γιατί παρακαλώ; :P
Ποιο αριστερό κόμμα ανέλαβε την ευθύνη;

Γιατι για τη δολοφονια του φυσσα ανελαβε την ευθυνη η χρυση αυγη απλα καταφεραν να τους βρουν...σιγα μη περιμενω εγω να βγει καποιος να αναλβει ευθυνη ...ασε που ο κοσμος το χε τουμπανο δε χρειαστηκε και πολ φιλοσοφια...ουτως η αλλως ειναι γνωστη η σταση της αριστερας αμα δε κανεις απεργια η καταληψη ...απλα εκει παραηταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι περιμένα κατα πρωταιρεότητα να μου το πούν: Το ΚΚΕ, η ΔΗΜΑΡ, οι ΑΝΕΛ και ο ΣΥΡΙΖΑ ...
Αυτό ακριβώς με απασχολεί με τους φόνους των Π. ΦΥσσα και των 2 ΧΑτων νεαρών

1. προτεραιότητα
2. Εμένα ξέρεις τι με προβληματίζει; Το γεγονός ότι οι χρυσαυγίτες απόρησαν που που κάποιος δικός τους σκοτώθηκε από άλλους που έχουν διαφορετική άποψη (αν ισχύει ότι τους σκότωσαν αριστεροί αν και εγώ έχω τελείως άλλη άποψη για το πώς έγιναν τα πράγματα), ενώ οι ίδιοι το έχουν κάνει πάμπολλες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Έγκλημα της αριστεράς; Σε λίγο θα μας πεις και ότι η Χ.Α. δεν είναι εγκληματική οργάνωση!
ε βεβαια γιατι στο μυαλ σου οποιος δεν υπερασπιζεται αριστερα ειναι χα τερμα...το ενδεχομενο να ειμαι αντικειμενικη παει περιπατο αλλα δε βαριεσαι οπως βολευεται κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γιατι για τη δολοφονια του φυσσα ανελαβε την ευθυνη η χρυση αυγη απλα καταφεραν να τους βρουν...σιγα μη περιμενω εγω να βγει καποιος να αναλβει ευθυνη ...ασε που ο κοσμος το χε τουμπανο δε χρειαστηκε και πολ φιλοσοφια...ουτως η αλλως ειναι γνωστη η σταση της αριστερας αμα δε κανεις απεργια η καταληψη ...απλα εκει παραηταν
Μάλλον σε διαφορετικούς κόσμους ζούμε.
Από πότε η αριστερά τα κάνει αυτά;
Έχεις κάποιο παράδειγμα στο νου σου, ή νά' χαμε να λέγαμε;

Και επίσης, με αυτό το σκεπτικό μπορείς να φορτώσεις σε ένα συγκεκριμένο πολιτικό σχήμα όλα τα ανεξιχνίαστα εγκλήματα του κόσμου. Αφού δεν θες να περιμένεις ώσπου κάποιος να αναλάβει την ευθύνη, ας την αναθέσουμε μόνοι μας κάπου και θα το αυτοκυρήξουμε αυτό αντικειμενικό. Απλά τα πράγματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
ε βεβαια γιατι στο μυαλ σου οποιος δεν υπερασπιζεται αριστερα ειναι χα τερμα...το ενδεχομενο να ειμαι αντικειμενικη παει περιπατο αλλα δε βαριεσαι οπως βολευεται κανεις...

Ναι το βρήκες, γιατί εγώ είμαι αριστερή κι έχω και ένα σφυροδρέπανο τατουάζ σε όλη την πλάτη.

Αντικειμενική κριτική είναι το να μην ρίχνεις στην αριστερά το κάψιμο της marfin, αλλά στους μπαχαλάκιδες που το μόνο που τους νοιάζει είναι να κάψουν, δεν έχουν πολιτική ταυτότητα... Άιντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Μάλλον σε διαφορετικούς κόσμους ζούμε.
Από πότε η αριστερά τα κάνει αυτά;
Έχεις κάποιο παράδειγμα στο νου σου, ή νά' χαμε να λέγαμε;

Και επίσης, με αυτό το σκεπτικό μπορείς να φορτώσεις σε ένα συγκεκριμένο πολιτικό σχήμα όλα τα ανεξιχνίαστα εγκλήματα του κόσμου. Αφού δεν θες να περιμένεις ώσπου κάποιος να αναλάβει την ευθύνη, ας την αναθέσουμε μόνοι μας κάπου και θα το αυτοκυρήξουμε αυτό αντικειμενικό. Απλά τα πράγματα. :P

Αλλο κουκουλωθηκε αλλο δεν εξιχνιαστηκε...αλλα τι να πεις η αριστερα ταζει πολλα...και οποιον τον βολευουν τη προσκυνα και εθελοτυφλει...φιλε μου οταν ακολουθεις ενα κομμα χωρις να βρισκεις ψεγαδια δεν ειναι αντικειμενικοτητα και αυτο αφορα οποιοδηποτε κομμα ...λυπαμαι αλλα λεγεται ειμαι προβατο..εχω κουραστει να ακουω το ολο κονσεπτ με το αριστεριλικη που τις περισσοτερες φορες βολεμα ειναι παρα πιστευω...οσο για τα εγκληματα της αριστερας οσοι περασαν απο τα Ελληνικα πανεπιστημια εχουν παρει μια γευση...και το ξανατονιζω δεν υποστηριζω κανενα κομμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Αυτοι που φημιζονται για το καψιμο τραπεζων,πολυεθνικων κτλ. ειναι οι αναρχικοι.Οποτε πιο πιθανο ειναι στη μαρφιν να ηταν αναρχικοι, παρα αριστεροι.

@ImEirini!
Για πες μας λιγο τη σκεψη σου για το θανατο των χρυσαυγιτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εανς φιλος, Eλληνας του εξωτερικου, που δουλευει χρονια σε πολυεθνικη, αποτυπωνει με ενα τραγουδι του
τα συναισθηματα του. Εκει εξω εχουν πιο πολυ μυαλο και ποιο μεγαλη καρδια, εδω μεσα ευκολα περναμε απεναντι γιατι μας κοψαν τις υπερωριες, η το μισθο η γιατι μας εδωσαν ενα κιλο τζαμπα πατατες, η μας ταξαν ενα μεροκαματο, η μας περασαν στο απεναντι πεζοδρομιο, η γιατι το μονο για το οποιο ειμαστε περηφανοι ειναι τα μπρατσα μας. Αλλα ετσι δεν εγινε και στην Κατοχη, ετσι δεν εγινε και στην Χουντα? Παντα θα υπαρχουν ανθρωποι χωρις μυαλο, χωρις παιδεια, χωρις μνημη, χωρις καρδια, ετοιμοι για λιγα χρηματα που θα κερδισουν η που εχασαν να εκποιησουν την ψυχη τους. Κανουν ομως και ενα καλο, σηματοδοτουν για τους αλλους το "παραδειγμα για αποφυγη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αλλο κουκουλωθηκε αλλο δεν εξιχνιαστηκε...αλλα τι να πεις η αριστερα ταζει πολλα...και οποιον τον βολευουν τη προσκυνα και εθελοτυφλει...φιλε μου οταν ακολουθεις ενα κομμα χωρις να βρισκεις ψεγαδια δεν ειναι αντικειμενικοτητα και αυτο αφορα οποιοδηποτε κομμα ...λυπαμαι αλλα λεγεται ειμαι προβατο..εχω κουραστει να ακουω το ολο κονσεπτ με το αριστεριλικη που τις περισσοτερες φορες βολεμα ειναι παρα πιστευω...οσο για τα εγκληματα της αριστερας οσοι περασαν απο τα Ελληνικα πανεπιστημια εχουν παρει μια γευση...και το ξανατονιζω δεν υποστηριζω κανενα κομμα

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε για τι μιλάμε. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει "αριστερά". Υπάρχει ο σοσιαλιστής-κομμουνιστής. Αυτό που λέμε σήμερα αριστερός είναι συνώνυμο του μικροαστού. Οπότε όταν μιλάμε για αριστερά στην Ελλάδα εννούμε συγκεκριμένα ΣΥ.ΡΙΖ.Α και ΔΗΜ.ΑΡ.
Μιλώντας για αριστερά, λοιπόν, συμφωνώ ότι τάζει πολλά. Και ποιος δεν τάζει;
1Λεφτά υπάρχουν», ΠΑ.ΣΟ.Κ
2...Πρωτογενές πλεόνασμα...», Ν.Δ
3Ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α χτίζει την Ελλάδα του αύριο...», ΣΥ.ΡΙΖ.Α
κλπ

Το ερώτημα είναι, ποιος έχει μυαλό για να καταλάβει ότι η σωτηρία δεν έρχεται από κόμματα με αστικά συμφέροντα;
Το κόμμα θα είχε λόγο ύπαρξης, αν υποστήριζε τον λαό και υποστηριζόταν από αυτόν. Βλέπεις ότι τα σημερινά κόμματα (εκτός του Κ.Κ.Ε) συντηρούνται από βιομηχάνους, εφοπλιστές και επιχειρηματίες. Προφανώς, προσπαθούν να διαφυλάξουν τα συμφέροντα των "χορηγών" τους και όχι του λαού. Και τα κόμματα αυτά, επειδή στερούνται ιδεολογίας, προσπαθούν να διαδώσουν αυτή την αστική συμπεριφορά και στον λαό και αυτό αποδείχθηκε με τις αμέτρητες θέσεις εργασίας που προσφέρθηκαν "ρουσφετικά". Αυτό, λοιπόν, το βόλεμα και η πολιτική του ρουσφετιού είναι που δεσμεύουν τον κόσμο από την ευημερία που προσφέρει ο σοσιαλισμός (και αυτό είναι αντικειμενικό). Αυτός ο λαός, όμως, είναι τόσο ανάποδος που αν και θέλει να πατάξει την πολιτική διαφθορά, θα πουλούσε την ψυχή του στο διάολο για να γίνει πλούσιότερος. Θεωρητικά πολεμάει τον καπιταλισμό, αλλά στην ουσία έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι του.

Και όλα αυτά τα λέω γιατί θέλω να καταλήξω κάπου. Τα κόμματα δεν θα φέρουν σοσιαλισμό και ευημερία. Ούτε καν αυτά που λέγονται "αριστερά". Εμείς πρέπει να τον φέρουμε.

Όσο για τα εγκλήματα της αριστεράς εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Αυτό, λοιπόν, το βόλεμα και η πολιτική του ρουσφετιού είναι που δεσμεύουν τον κόσμο από την ευημερία που προσφέρει ο σοσιαλισμός (και αυτό είναι αντικειμενικό). Αυτός ο λαός, όμως, είναι τόσο ανάποδος που αν και θέλει να πατάξει την πολιτική διαφθορά, θα πουλούσε την ψυχή του στο διάολο για να γίνει πλούσιότερος. Θεωρητικά πολεμάει τον καπιταλισμό, αλλά στην ουσία έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι του.

Και όλα αυτά τα λέω γιατί θέλω να καταλήξω κάπου. Τα κόμματα δεν θα φέρουν σοσιαλισμό και ευημερία. Ούτε καν αυτά που λέγονται "αριστερά". Εμείς πρέπει να τον φέρουμε.

Όσο για τα εγκλήματα της αριστεράς εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς. :P

Τι εννοεις οτι αντικειμενικα ο σοσιαλισμος προσφερει ευημερια;Αφου η σοσιαλιστικη-κομμουνιστικη πολιτικη εφαρμοζεται περιπου ενα αιωνα τωρα και τα αποτελεσματα αυτης ειναι γνωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν υποστηριζω κατι αλλα βλεπω οτι πολυ ευκολα ξεχασαμε και τα εγκληματα της αριστερας πχ μαρφιν και πολλα αλλα ...δηλαδη οκ κραζεις τη χα μη που λες οτι η αριστερα ειναι καλυτερη νταξει...και σε λιγο θα ακουσω και οτι ο Παπανδρεου ειναι αγιος και ο Σαμαρας φροντιζει για τη λυση της κρισης...νταξει


αφορμή για γέλιο Νο2.

η ακροαριστερά είναι γτπ: Όχι γιατί πρεσβεύει αυτό και αυτό, και βοηθά ώστε να...

η ακροδεξιά είναι γτπ: Ναι αλλά ξεχνάτε ότι και η αριστερά μπλα μπλα μπλα...

Παίρνοντας Βέβαια υπόψη πως:
α) Δεν κατακρίνεται απλά η ακροδεξιά αλλά κάθε μορφή εθνικισμού ( υπάρχουν και αριστεροί εθνικιστές και είναι το ίδιο σκατένιοι )
β) Για κάποιο λόγο μας αρέσει να μιλάμε για την ακροαριστερά κατηγορώντας την αριστερά.
γ) Επίσης για κάποιο λόγο μας αρέσει να θεωρούμε δεδομένο πως πχ απεργιακες συγκεντρώσεις και πορείες γίνονται κάτω από την ευθύνη αριστερών ώστε να θεωρούμε εκείνους υπεύθυνους για οτιδήποτε γίνει εν ώρα τους ( κάτι που θα μπορούσε να σημαίνει πως θεωρούμε την αριστερά ως τη μόνη ανατρεπτική δύναμη άρα:
1) Δεχόμαστε πως είναι η μόνη ελπίδα για αλλαγή προς το καλύτερο.
ή 2) Δεν επιδιώκουμε κανενός είδους ανατροπή. )

βέβαια το πρώτο είναι λίγο αντιφατικό αλλά τέλος πάντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τι εννοεις οτι αντικειμενικα ο σοσιαλισμος προσφερει ευημερια;Αφου η σοσιαλιστικη-κομμουνιστικη πολιτικη εφαρμοζεται περιπου ενα αιωνα τωρα και τα αποτελεσματα αυτης ειναι γνωστα.
Που εφαρμόζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top