Απόψεις για τη γυμναστική στο σπίτι

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Άλεξ. Η καλύτρερη πρότσαση είναι να φυλάξεις τα λεφτά αυτά και να πάρεις κάτι άλλο, ή καλύτερα να τα κάνεις συνδρομή σε ένα γυμναστήριο, τωρα τελευταία ειδικά πολλά γυμναστήρια (π.χ. Planet, Jo Weider κτλ) έχουν πάρα πολύ καλές προσφορές. Διάδρομο είχαμε πάρει κι εμείς, πριν περίπου δυο χρόνια, 4μελής οικογένεια, ζήτημα να έχει χρησιμοποιηθεί 50 φορές. Ομοίως και μια φίλη μου, στης οποίας το σπίτι έχει καταλήξει ως κρεμάστρα πουκαμίσων. Αντιθέτως, αν πάρεις ένα σχοινάκι μπορείς να γυμναστείς πολύ εύκολα και πολύ οικονομικά. Παράλληλα μπορείς να ψάξεις για προγράμματα εκγύμνασης στο youtube, εγώ που κάνω εδώ κι ένα μήνα κάτι προγράμματα (και γυμναστήριο βέβαια αλλά μην φανταστείς, διάδρομο που μπορείς να κάνεις κι εσύ έξω και ποδήλατο) ανά τακτά χρονικά διαστήματα, έχω δει φοβερά αποτελέσματα, που ούτε το περίμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν διάδρομο γυμναστικής. Έχω ψάξει σε πάρα πολλά sites. Δεν γνωρίζω και πολλά όμως και δεν θέλω να με πιάσουν κότσο, οι περισσότεροι είναι πανάκριβοι και φαίνονται μούφα. Έχω καταλήξει σε έναν διάδρομο (καινούριο, μεταχειρισμένος δεν το ρισκάρω να χάσω τα λεφτά μου σε περίπτωση που μου βγάλει πρόβλημα) αλλά το σκέφτομαι σοβαρά. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει την γνώμη του αν αξίζει τα λεφτά του.

https://www.intersport.com.cy/el/products/3720_energetics-power-run-50#c210_a3701

Είναι και αυτό απλά για 100 ευρώ διαφορά έχουν τεράστια διαφορά χαρακτηριστικών. https://www.tiletechniki.gr/product.asp?catid=13866
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αντί να πάρεις διάδρομο γιατί δεν ξεκινάς περμάτημα ή τρέξιμο έξω στην φύση; Εκτός και αν μένεις σε μεγαλούπολη τότε δεν τι λες φύση. :P ο διάδρομος είναι χρήσιμος σίγουρα ειδικά αν έχεις σκοπό να τον χρησιμοποιείς εντατικά και δεν γίνει κρεμάστρα. Επίσης αν θες να γυμναστείς θα μπορούσες να γραφτείς σε γυμναστήριο και έτσι θα δουλέψεις όλο το σώμα. Μετά από λιγο καιρό ίσως να τραβας τα μαλλιά σου για αυτή την αγορά που έκανες και να μην το θες άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα να παρεις ποδηλατο, η διαιτολογος αυτο ειχε πει στη μητερα μου. Συγκεκριμενα ειχε πει οτι κανει καλυτερη δουλεια και γενικα ειναι και πιο φθηνοι. Συμφωνω με τη Μεδουσα ( :P ), πιστευω πως ειναι καλυτερο να πας σε γυμναστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμεις που ειχαμε παρει παντως κοντα στο χιλιαρικο... κοντευει να πιασει αραχνες...
Βαρετο...
Σε καταστημα με οργανα γυμναστικης θα βρεις εναν καλο. Πρεπει να ειναι καλος για να μην εχεις καμμια ζημια στα ποδια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εμεις που ειχαμε παρει παντως κοντα στο χιλιαρικο... κοντευει να πιασει αραχνες...
Βαρετο...
Σε καταστημα με οργανα γυμναστικης θα βρεις εναν καλο. Πρεπει να ειναι καλος για να μην εχεις καμμια ζημια στα ποδια σου

Γιατί δεν τον πουλάτε; Θα λεφτά θα φανούν πιο χρήσιμο από τον διάδρομο και έτσι τα οικονομικά θα ναι καλύτερα για μερικές μέρες. Ή μια άλλη λύση είναι να γίνεται περισσότερη χρήση του διάδρομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω..Μία φίλη μου φεύγει εξωτερικό και μου έφερε το stepper της μιας και δε θα το χρησιμοποιεί κάποιος δικός της
Είναι με χειρολαβές
Εμένα με ενδιαφέρει να κάνω αερόβια γιατί έχω λίγο παραπανίσιο λίπος στην περιφέρεια και θέλω τα πόδια μου να λεπτύνουν
Γυμναστήριο δε θέλω να πάω, και για τρέξιμο είναι λίγο δύσκολο, οπότε αν κάνω stepper 30' 4-5 φορές την εβδομάδα θα δω διαφορά ή θα σφίξουν τα πόδια μου και θα γίνουν τεράστια; :P
Εννοείται πως θέλω και γράμμωση αλλά να σμιλευτεί το πόδι, όχι να φουσκώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Κάνε άφοβα. Θέλει πολύ προσπάθεια για να καταφέρεις να τα φουσκώσεις.
Πάρε για παράδειγμα μία γυναίκα σπριντερ η οποία εκτός από το καθημερινό τρέξιμο κάνει σίγουρα και προπόνηση με βάρη.

Δεν τα λες και άσχημα τα πόδια της. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν θέλεις απλά να σφίξεις αλλά και να αδυνατίσεις, αρχικά θα ήταν καλό να χάσεις τα επιθυμητά κιλά με διατροφή (με τη συμβουλή γιατρού) παράλληλα με γυμναστική βέβαια και έπειτα να εστιάσεις στη γράμμωση ενός συγκεκριμένου σημείου του σώματος σου.

Συνήθως γράφομαι κάθε χρόνο στο γυμναστήριο, αλλά έχει κάτι μήνες που σκέφτομαι να αγοράσω διάδρομο στο σπίτι. Αξίξει τον κόπο? Φοβάμαι πως θα το μετανιώσω και θα βαρεθώ τη γυμναστική στο σπίτι. Τι να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Συνήθως γράφομαι κάθε χρόνο στο γυμναστήριο, αλλά έχει κάτι μήνες που σκέφτομαι να αγοράσω διάδρομο στο σπίτι. Αξίξει τον κόπο? Φοβάμαι πως θα το μετανιώσω και θα βαρεθώ τη γυμναστική στο σπίτι. Τι να κάνω?


Τι να σου πω, εγώ το διάδρομο το βαριέμαι και στο γυμναστήριο και στο σπίτι (έχω στο πατρικό μου) ενώ το τρέξιμο γενικά μου αρέσει πολύ

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν θέλεις απλά να σφίξεις αλλά και να αδυνατίσεις, αρχικά θα ήταν καλό να χάσεις τα επιθυμητά κιλά με διατροφή (με τη συμβουλή γιατρού) παράλληλα με γυμναστική βέβαια και έπειτα να εστιάσεις στη γράμμωση ενός συγκεκριμένου σημείου του σώματος σου.


Κιλά δε θέλω να χάσω, γενικά έχω ισορροπημένη διατροφή απλά αυτό το σημείο αποθηκεύει πιο εύκολα λίπος καταραμένα γονίδια :(

Κάνε άφοβα. Θέλει πολύ προσπάθεια για να καταφέρεις να τα φουσκώσεις.
Πάρε για παράδειγμα μία γυναίκα σπριντερ η οποία εκτός από το καθημερινό τρέξιμο κάνει σίγουρα και προπόνηση με βάρη.

Δεν τα λες και άσχημα τα πόδια της. ;)



Καλό το παράδειγμα σου, έχεις δίκιο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
...έχει κάτι μήνες που σκέφτομαι να αγοράσω διάδρομο στο σπίτι. Αξίξει τον κόπο? Φοβάμαι πως θα το μετανιώσω και θα βαρεθώ τη γυμναστική στο σπίτι. Τι να κάνω?
Αν φέρεις στο νου σου όλους τους γνωστούς σου που αγόρασαν τέτοια όργανα γυμναστικής, θα καταλήξεις ότι κατά 95% η τελική χρήση καταντά να είναι να στεγνώνουν εκεί οι πετσέτες. Σκέψου λοιπόν ότι υπάρχουν πολύ πιο φτηνές απλώστρες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν θέλεις απλά να σφίξεις αλλά και να αδυνατίσεις, αρχικά θα ήταν καλό να χάσεις τα επιθυμητά κιλά με διατροφή (με τη συμβουλή γιατρού) παράλληλα με γυμναστική βέβαια και έπειτα να εστιάσεις στη γράμμωση ενός συγκεκριμένου σημείου του σώματος σου.

Δεν υπάρχει γράμμωση ενός συγκεκριμένου σημείου του σώματος. Η "γράμμωση" έχει να κάνει με την απώλεια λίπους το οποίο αποθηκεύεται κυρίως βάσει γονιδίων. Γυμναστική και ταυτόχρονα σωστή διατροφή θα κάνουν τη δουλειά πολύ πιο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ακριβώς γι'αυτό αποφεύγω τόσο καιρό να αγοράσω διάδρομο.

Το τρέξιμο το βαριέμαι πάρα πολύ γρήγορα. Πηγαίνω δυο-τρεις φορές στην αρχή αλλά χωρίς παρέα τα παρατάω.

Λόγω φορτωμένου προγράμματος, μου είναι δύσκολο να πηγαίνω και γυμναστήριο. Άρα μάλλον καταλήγω στην αγορά ενός ΄'φθηνού' σχετικά διάδρομου και ας δούμε τι θα γίνει.

Μήπως μπορείτε να μου 0q9w8e7rκάτι καλό αλλά και φθηνό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η γυμναστική στο σπίτι είναι το καλύτερό μου.Βάζεις τη δικιά σου μουσική,ακολουθείς το πρόγραμμά σου και δίνεις πόνο.Στο γυμναστήριο έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα,αλλά και στο σπίτι με αλτήρες μπορείς να γυμνάσεις όλο το σώμα σου και να φτάσεις σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.Έχεις αλτήρες?Έχεις γυμναστήριο! ( λολ δε διαφημίζω τπτ)

Α και αν δε θέλεις να βγεις έξω να τρέξεις,κάνε cardio στο σπίτι,χωρίς να αγοράσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η γυμναστική στο σπίτι είναι το καλύτερό μου.Βάζεις τη δικιά σου μουσική,ακολουθείς το πρόγραμμά σου και δίνεις πόνο.Στο γυμναστήριο έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα,αλλά και στο σπίτι με αλτήρες μπορείς να γυμνάσεις όλο το σώμα σου και να φτάσεις σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.Έχεις αλτήρες?Έχεις γυμναστήριο! ( λολ δε διαφημίζω τπτ)

Α και αν δε θέλεις να βγεις έξω να τρέξεις,κάνε cardio στο σπίτι,χωρίς να αγοράσεις κάτι.


Xaxa σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πάρε ένα σχοινάκι για την αερόβια. Κάνει θαύματα!

Και μετά φτιάξε εσύ το πρόγραμμα με τις ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakro

Νεοφερμένος

Η mariakro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πάρε ένα σχοινάκι για την αερόβια. Κάνει θαύματα!

Και μετά φτιάξε εσύ το πρόγραμμα με τις ασκήσεις.

Είμαι τόσο αθλητικός τύπος που το σχοινί το έχω χρόνια ..Σε μια γωνία παρατημένο πλέον!

Μάλλον θα ξεκινήσω δικές μου ασκήσεις και θα πάρω κανέναν διάδρομο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Είμαι τόσο αθλητικός τύπος που το σχοινί το έχω χρόνια ..Σε μια γωνία παρατημένο πλέον!

Μάλλον θα ξεκινήσω δικές μου ασκήσεις και θα πάρω κανέναν διάδρομο!:)

Ανοησία είναι ο διάδρομος.Απλά πάρε τα πόδια σου,πήγαινε έξω και τρέξε σε γήπεδα,πάρκα κλπ κλπ.Πολύ πιο ωραίο και πολύ πιο αποδοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evoula7

Νεοφερμένος

Η Evoula7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω πάρει λίγο στο στομάχι και θέλω να ξεκινήσω γυμναστική στο σπίτι. Μήπως γνωρίζει κανένας τι ασκήσεις μπορώ να κάνω για γλουτούς και στομάχι κυρίως.:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω πάρει λίγο στο στομάχι και θέλω να ξεκινήσω γυμναστική στο σπίτι. Μήπως γνωρίζει κανένας τι ασκήσεις μπορώ να κάνω για γλουτούς και στομάχι κυρίως.:alljumpy:



Καταρχάς δεν υπάρχει γυμναστική ή δίαιτα με την οποία να χάνεις λίπος τοπικά.Πρέπει να κάνεις δίαιτα.Έτσι θα χάσεις λίπος από όλο το σώμα και από τα σημεία που σε καίνε περισσότερο.Λοιπόν υπάρχουν πολλές ασκήσεις για στομάχι και γλουτούς(σύσφιξη),τις οποίες μπορείς να βρεις στο ίντερνετ.Κάποιες βασικές για γλουτούς είναι τα γνωστά σε όλους squats(με βάρη),τα καθίσματα και κάποιες άλλες όπως (επειδή δεν ξέρω το όνομα στο περιγράφω) να βάλεις ένα στρώμα στο έδαφος,με τα μάτια στο ταβάνι,τα γόνατα λυγισμένα στο έδαφος και να σηκώσεις τη μέση σου ψηλά στο θεό.Για να το κάνεις και πιο ζόρικο,επιχείρησε την ίδια άσκηση με το ένα πόδι λυγισμένο στο έδαφος και το άλλο ψηλά και όπως και πριν σήκωσε τη μέση σου ψηλάά.Για στομάχι κάνε κοιλιακούς(όλων των ειδών.Μη μένεις συνέχεια στο ίδιο είδος).Πολλές παραπάνω πληροφορίες και ασκήσεις(+ χρήση βίντεο) θα βρεις στο ίντερνετ.Όποιες ασκήσεις και να κάνεις,να μην το παρακάνεις.2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα.Τώρα αν θες και αλλες μερες να γυμναζεσαι πηγαινε για τρεξιμο ή ασχολήσου και με το υπόλοιπο σώμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top