Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο δεν πιστευω οτι ειναι το καλυτερο......
Το οτι η φροντιδα του οικου ανηκει εξισου και στον ανδρα και στη γυναικα..
για το παιδι λες το ιδιο?Η μανα πρεπει να ανατρεφει το παιδι οπως και ο πατερας?
Μηπως να τα θηλασουμε κιολας?
Μηπως να κοψουμε μιση μιση και τη γεννα?
Ναι και για το παιδί λέω το ίδιο. Η εγκυμοσύνη κρατάει 9 μήνες. Ο θηλασμός γύρω στους 6. Το παιδί το μεγαλώνεις επί 18 χρόνια όμως. Επίσης, η φροντίδα ενός νεογέννητου είναι πολλά περισσότερα από το θηλασμό. Ρωτά και κανέναν γονιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Άγγελε, ο θηλασμός και η γέννα είναι τελείως άσχετα με το ερώτημα του θέματος. Γιατί; Γιατί οργανικά και ανατομικά μόνο η γυναίκα μπορεί να αναλάβει αυτές τις διαδικασίες (ας τις πούμε έτσι). Γιατί να μην μπορεί ο σύζυγος να ασχοληθεί με τις σχολικές εργασίες των παιδιών; Με την παρασκευή ενός γεύματος;
Η φίλη μου η Μ. έχει 2 γονείς στρατιωτικούς και εργάζονται πολλές ώρες. Όταν ήταν σπίτι μόνο ο πατέρας, μαγείρευε αυτ'ος και για τα 3 παιδιά αλλά και για τη μητέρα. Καθάριζε τις ημέρες που η μητέρα εργαζόταν αλλά και η ίδια έκανε αυτές τις εργασίες όταν ο πατέρας ήταν απασχολημένος. Θα χαρακτήριζες αυτή την οικογένεια δυσλειτουργική ή μη παραδοσιακή; Γιατί;
Εμένα π.χ. ο πατέρας μου μου έμαθε μαθηματικά, ο πατέρας μου μας φρόντιζε όταν η μαμά ήταν άρρωστη ή έλειπε για δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχω πει και παλιότερα άλλωστε ότι θεωρώ πώς για να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί πρέπει πρώτα απ'όλα να είσαι εσύ ο ίδιος αξιόλογος άνθρωπος. Και αυτό δεν το πετυχαίνεις κλεισμένος μέσα στους τέσσερις τοίχους και οικονομικά εξαρτώμενος.
Eνώ κατά βάση συμφωνώ μαζί σου Michelle, με την παραπάνω άποψη διαφωνώ καθέτως.
Προσβάλλεις μια μερίδα γυναικών που επέλεξαν συνειδητά να αφιερωθούν στην ανατροφή των παιδιών τους και που δηλώνουν ότι επαγγέλονται οικιακά, ούσες φυσικά οικονομικά εξαρτημένες από το σύζυγό τους.
Το να μην εργάζεσαι δε σε κάνει μη αξιόλογο ούτε σημαίνει ότι κλείνεσαι στους 4 τοίχους χωρίς κανένα νόημα για τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eνώ κατά βάση συμφωνώ μαζί σου Michelle, με την παραπάνω άποψη διαφωνώ καθέτως.
Προσβάλλεις μια μερίδα γυναικών που επέλεξαν συνειδητά να αφιερωθούν στην ανατροφή των παιδιών τους και που δηλώνουν ότι επαγγέλονται οικιακά, ούσες φυσικά οικονομικά εξαρτημένες από το σύζυγό τους.
Το να μην εργάζεσαι δε σε κάνει μη αξιόλογο ούτε σημαίνει ότι κλείνεσαι στους 4 τοίχους χωρίς κανένα νόημα για τη ζωή.
Διαφωνείς θεωρητικά ή πρακτικά; Έχεις υπόψιν σου κάποιο παράδειγμα αξιόλογου ανθρώπου που να το κάνει αυτό (και να μην είναι προσωρινό);
Γιατι θεωρητικά, ναι θα μπορούσε να ισχύει, από την άποψη ότι είναι μαθηματικά πιθανό (είναι κι αυτό ένα ενδεχόμενο...).
Εξαρτάται βέβαια και από τον ορισμό του "αξιόλογου" που δίνει ο καθένας μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Διαφωνείς θεωρητικά ή πρακτικά; Έχεις υπόψιν σου κάποιο παράδειγμα αξιόλογου ανθρώπου που να το κάνει αυτό (και να μην είναι προσωρινό);
Γιατι θεωρητικά, ναι θα μπορούσε να ισχύει, από την άποψη ότι είναι μαθηματικά πιθανό (είναι κι αυτό ένα ενδεχόμενο...).
Εξαρτάται βέβαια και από τον ορισμό του "αξιόλογου" που δίνει ο καθένας μας...
Το θέμα είναι πρακτικό και με αυτό τον τρόπο και διαφωνώ.
Η ολοκλήρωση μιας άποψης έρχεται μέσα από διαδικασίες και μία από αυτές περιλαμβάνει την εύρεση παραδειγμάτων που την καταρρίπτουν ή που την επιβεβαιώνουν.
Έτσι ναι γνωρίζω γυναίκες από το οικογενειακό μου περιβάλλον πανεπιστημιακής μόρφωσης με μεγάλες επαγγελματικά δυνατότητες, που τις άφησαν για να αφοσιωθούν στην οικογένειά τους.
Δεν είναι κλεισμένες σε καμία περίπτωση στους 4 τοίχους, κάνουν τα χόμπυ τους, διαβάζουν πολύ, ασχολούνται με την κηπουρική και αποτελούν πρότυπο για τα παιδιά τους.
Με το πρότυπο δεν εννοώ ότι οι κόρες τους θεωρούν ότι αυτή είναι η θέση της γυναίκας (όπως εδώ έχουμε ακούσει), αλλά θαυμάζουν τη μητέρα τους για τους δικούς τους λόγους και εκτιμούν πλέον σε αυτή την ηλικία τις "θυσίες" που έχει κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:confused:
Πραγματικά αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται εξίσου αλλόκοτο με το να μου έλεγες ότι έχεις δει αρειανό. :P
Μα γιατί το έκαναν αυτό; :confused:
Και πώς ορίζεις τις επαγγελματικές ικανότητες; Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι κάποιος με επαγγελματικές ικανότητες (όπως τις ορίζω εγώ) δεν θα τις αξιοποιήσει και θα προτιμήσει να κάνει κάτι που το κάνει ο οποιοσδήποτε. :confused:
Πραγματικά θα ήθελα να γνωρίσω κάποια τέτοια και ιδιαίτερα τα παιδιά της. Είναι ενδιαφέρον είδος προς ...μέλετη.
Μέχρι τότε, επέτρεψε μου λίγο σκεπτικισμό απέναντι στα όσα περιγράφεις. Πιθανόν κάποιες έννοιες να τις ορίζουμε διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι κάποιος με επαγγελματικές ικανότητες (όπως τις ορίζω εγώ) δεν θα τις αξιοποιήσει και θα προτιμήσει να κάνει κάτι που το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Φοβερή υποτίμηση της έννοιας "μάνα" αυτή η φράση... Για μένα λοιπόν συμβαίνει το ακριβώς ανάποδο: δεν μπορώ να φανταστώ πώς μια γυναίκα μπορεί να απαρνηθεί την ύψιστη ευτυχία του να κάνεις και να μεγαλώσεις ένα παιδί για να ικανοποιήσει τη ματαιδοξία της. Είναι σαν να λέω "μα καλά, πώς προτιμά κάποιος να φάει ψάρι τη στιγμή που μπορεί να φάει κρέας;" Κοινώς, περί ορέξεως και γούστου ουδείς ο λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φοβερή υποτίμηση της έννοιας "μάνα" αυτή η φράση... Για μένα λοιπόν συμβαίνει το ακριβώς ανάποδο: δεν μπορώ να φανταστώ πώς μια γυναίκα μπορεί να απαρνηθεί την ύψιστη ευτυχία του να κάνεις και να μεγαλώσεις ένα παιδί για να ικανοποιήσει τη ματαιδοξία της. Είναι σαν να λέω "μα καλά, πώς προτιμά κάποιος να φάει ψάρι τη στιγμή που μπορεί να φάει κρέας;" Κοινώς, περί ορέξεως και γούστου ουδείς ο λόγος.
Κάποιος με επαγγελματικές ικανότητες (όπως τις ορίζω) Himela, μέχρι να πεθάνει έχει ωφελήσει την κοινωνία πολύ περισσότερο απ'ότι αν απλά έκανε ένα μέσο παιδί.
Επιπλέον, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Το ότι κάποια θα κάνει καριέρα δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνει και παιδιά.
Και let's face it άλλωστε, συνήθως οι λόγοι για τους οποίους κάποιος κάνει παιδί, είναι εξίσου (ενίοτε και περισσότερο) ιδιοτελείς από τους λόγους για τους οποίους κάνει καριέρα όσο κι αν κανείς δεν τολμά να το παραδεχτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Τι ορίζεις ως επαγγελματικές ικανότητες>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:confused:
Πραγματικά αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται εξίσου αλλόκοτο με το να μου έλεγες ότι έχεις δει αρειανό. :P
Θα το έκανε να φαντάζει λιγότερο εξωγήινο, αν πω πως ο σύζυγος από την εργασία του παρείχε οικονομική άνεση;
Μα γιατί το έκαναν αυτό; :confused:
Και πώς ορίζεις τις επαγγελματικές ικανότητες; Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι κάποιος με επαγγελματικές ικανότητες (όπως τις ορίζω εγώ) δεν θα τις αξιοποιήσει και θα προτιμήσει να κάνει κάτι που το κάνει ο οποιοσδήποτε. :confused:
Πραγματικά θα ήθελα να γνωρίσω κάποια τέτοια και ιδιαίτερα τα παιδιά της. Είναι ενδιαφέρον είδος προς ...μέλετη.
Μέχρι τότε, επέτρεψε μου λίγο σκεπτικισμό απέναντι στα όσα περιγράφεις. Πιθανόν κάποιες έννοιες να τις ορίζουμε διαφορετικά.
Γιατί προφανώς αυτό τις γέμιζε.
Εννοώ πως είχαν την ευκαιρία να εργαστούν και μάλιστα αυτή τους η εργασία να τους προσφέρει και αρκετά χρήματα.
Έχεις "γνωρίσει" εμένα.:P
Ας κάνω επομένως -μιας και αντιμετωπίζεις τα παραδείγματά μου με σκεπτικισμό- να κάνω αυτά τα παραδείγματα πιο συγκεκριμένα.

Θεία μου πολιτικός μηχανικός δεν αξιοποίησε ποτέ τις σπουδές της σε επαγγελματικό επίπεδο. Έχει κορνιζαρισμένο το πτυχίο της κι αν τη ρωτήσεις θα σου πει πως δεν το μετάνιωσε ποτέ.
Η μητέρα μου φιλόλογος άρχισε να εργάζεται στα 40 της όταν πλέον και εγώ και η αδερφή μου είχαμε φύγει από το σπίτι. Μέχρι τότε δεν την έβλεπα ποτέ σα νοικοκύρα δούλα και κυρά, γιατί αξιοποιούσε το χρόνο της και με το παραπάνω, γράφοντας, ζωγραφίζοντας. Με έκανε να λατρέψω το διάβασμα και ειδικά τη φιλοσοφία, ας μη δίδασκε η ίδια. Ο ρόλος της δεν ήταν σε καμία περίπτωση υποτιμημένος και σε αυτό θεωρώ ότι συνέβαλλε πρώτον η αυτοεκτίμησή της και δεύτερον η αντιμετώπιση του πατέρα μου σε αυτό.
Και οι 2 ζουν στην επαρχία και η ζωή εκεί τους το επιτρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle

Έχω πει και παλιότερα άλλωστε ότι θεωρώ πώς για να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί πρέπει πρώτα απ'όλα να είσαι εσύ ο ίδιος αξιόλογος άνθρωπος. Και αυτό δεν το πετυχαίνεις κλεισμένος μέσα στους τέσσερις τοίχους και οικονομικά εξαρτώμενος.

Γενικα εγω συμφωνω με το να δουλευουν και τα 2 ατομα της οικογενειας..Αλλα στο θεμα οτι μια γυναικα αν δεν δουλευει δεν εξελισεται υπαρχουν καποιες ενστασεις..

1)Υπαρχουν δουλειες τελειως αχαρες που δεν σε εξελισουν σαν ατομο..
2)Υπαρχουν δουλειες με τρελα ωραρια..Εχω τον κολλητο μου δουλευει καθε μερα απο τις 7 μερχι τις 8 το βραδυ μαζι και Σαββατα και καμια Κυριακη..Προχθες που τον ειδα δεν παρατηρησα καμια εξελιξη..Μονο μια απιστευτη κουραση..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με τη Michelle ως προς το θέμα της "θυσίας". Αν μία γυναίκα επιλέγει να μην εργαστεί, καλώς. Αν όμως επιλέγει να "θυσιαστεί για να μεγαλώσει τα παιδιά" δεν καταλαβαίνω πώς η συνεχής της παρουσία συσχετίζεται θετικά με την επιτυχημένη ανατροφή. Η "θυσία" είναι περιττή (και μαζωχιστική) αφού κάλλιστα θα μπορούσε τον ίδιο κόπο να διαθέσει προσπαθώντας να διαμορφώσει κατάλληλα το πρόγραμμά της και να παρέχει ποιοτικό χρονο στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
θα μπορούσε τον ίδιο κόπο να διαθέσει προσπαθώντας να διαμορφώσει κατάλληλα το πρόγραμμά της και να παρέχει ποιοτικό χρονο στα παιδιά.

Αυτο προυποθετει οτι μπορει καποιος να επιλεξει τις ωρες δουλειας και να προσαρμοσει ετσι το προγραμμα..Τι γινεται ομως στην περιπτωση που η μονη επιλογη ειναι μια δουλεια με τρελα ωραρια οπως ανεφερα πιο πανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτος123

Νεοφερμένος

Ο Γάτος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θα περίμενε κανείς να κάνετε έστω και αυτήν την ύστατη ώρα την αυτοκριτική σας, σαν γυναίκες αλλά ο τυφλός και αρρωστημένος εγωισμός σας δεν σας αφήνει περιθώρια για τέτοιο μεγαλείο ψυχής. Έξαλλου τι μπορεί να περιμένει κανείς από τις σημερινές ελληνίδες γυναίκες; αν είχατε έστω και ελάχιστη αίσθηση τιμής και αξιοπρέπειας θα ήμασταν και καλύτεροι σαν κοινωνία, αλλά εσείς ψάχνετε έναν μ@λ@κα να δουλεύει σαν μαύρος και εσείς να κάθεστε [...], αλλά θα έπερεπε όμως να ξέρετε ότι την εποχή που ο άνδρας δούλευε και η γυναίκα καθόταν στο σπίτι υπήρχε και ο νομοθετικά θεσμοθετημένος θεσμός της προίκας!!! Αν η μοναδική σας φιλοδοξία λοιπόν είναι να καθίσετε στο σπίτι όπως στην εποχή του μπαπμά σας, τότε ας επεναφέρουμε τον θεσμό της προίκας και αν ο μπαμπάς σας δίνει καλή προίκα τότε δεν νομίζω ότι θα υπήρχε κανένας άνδρας θα σας έλεγε να εργαστείτε. Όχι και την πίττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, όπως σας και όπως σας συμφέρει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μη φωνάζεις ωρέ γάτο, έχουμε χανγκόβερ ακόμα...


Πς.
ψαχνετε εναν Μ...α να δουλευει σαν Μαύρος
Πιστεύω το αντίστροφο επίσης δεν τις χαλάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτο προυποθετει οτι μπορει καποιος να επιλεξει τις ωρες δουλειας και να προσαρμοσει ετσι το προγραμμα..Τι γινεται ομως στην περιπτωση που η μονη επιλογη ειναι μια δουλεια με τρελα ωραρια οπως ανεφερα πιο πανω?

Δηλαδή αν η επιλογή είναι ή στο σπίτι ή σε ψυχοφθόρα δουλειά; Καταρχήν, δε θα ήθελα η παραμονή στο σπίτι να αποτελεί την εναλλακτική για τη γυναίκα μονάχα. Έπειτα, προσωπικά, αν δεν είχα άλλου είδους εισοδήματα θα προτιμούσα την εργασία παρά την υπονόμευση της αυτονομίας μου (τώρα θα μου πεις τι είδους αυτονομία έχεις με μία ζωή στη σκλαβιά, ουσιαστικά επιλέγω τη Σκύλλα από τη Χάρυβδη στην προκειμένη :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αλλα θα επερεπε ομως να ξερετε οτι την εποχη που ο ανδρας δουλευε και η γυναικα καθοταν στο σπιτι υπηρχε και ο νομοθετικα θεσμοθετημενος θεσμος της προικας!!!

Ωραία εποχή, μαζί με τη μαντάμ (απείραχτη) έπαιρνες και 19 ρίζες ελιές, δε τις έκανες τίποτε...
Μετά έκανες 2 παιδιά, και τα παιδιά σκοτώνονταν μετά το θάνατο σου για το πως οι 2 τους θα μοιράζουν μονό αριθμό ριζών, δικαστήρια, δικηγόροι, εξτραβαγκάνζα καταστάσεις.:redface:


πς: μη γράφεις με κεφαλαία.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
[...]
Η προίκα ξέρεις τι είναι, καλέ; Την προίκα τη δίναμε στον άντρα, γάτε μου. Πάμε πάλι: ποιος λάβαινε; Ο άνδρας.
Ποιος δεν είχε πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα; Η γυναίκα.
Τι δεν κολλάει λοιπόν στο συνειρμό; Το να δούλευε κι από πάνω.

Πάμε πίσω στο θέμα μας λοιπόν, μετά αυτό αυτό το μικρό διάλειμμα:
η γυναίκα σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γάτος123

Νεοφερμένος

Ο Γάτος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπα σε καλο σου πρωινιατικα!:D
Στα "αστεια κειμενακια" θα επρεπε να καταχωρηθει:D
Μα τοση κακια και πικρια μαζεμενη?!
Για ολα φταινε οι κακουργες οι γυναικες, ενω οι αντρες ειναι τα καημενα προβατακια που οδηγουνται στη σφαγη! Ιλεος!:D

Μαλλον οταν βρισκομαστε σε συγκεκριμενες καταστασεις, ξεχναμε οτι ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι και οτι ο καθενας απο εμας δε χανεται, αλλα βρισκει εκεινον τον ανθρωπο που πιστευει οτι του ταιριαζει οσον το δυνατον περισσοτερο...
Καλως ή κακως μετα απο καποια ηλικια, λογω ολοκληρωμενης προσωπικοτητας και εμπειριων, ειμαστε πιο απαιτητικοι και σταθεροι σε αυτα που θελουμε...Εξαιρεση κατ εμε δεν αποτελει κανενας...
Συγγνωμη, αλλα αυτο το κειμενο καθε αλλο απο ρεαλιστικο μου φανταζει (ασε που ειναι γεματο απο στερεοτυπα).

Φιλικα,
μια απο τις "30φευγα Ελληνιδες"
:)

Το κειμενο ειναι ρεαλιστικοτατο [...] υπαρχουν χιλιαδες αποδειξεις γι' αυτα που γραφω απο επιστημονες και ειναι ολες γυναικες, ειναι τυχαιο αυτο; δεν νομιζω, για ανοιξε τα ματια σου καλυτερα!!!

[...]
Η προίκα ξέρεις τι είναι, καλέ; Την προίκα τη δίναμε στον άντρα, γάτε μου. Πάμε πάλι: ποιος λάβαινε; Ο άνδρας.
Ποιος δεν είχε πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα; Η γυναίκα.
Τι δεν κολλάει λοιπόν στο συνειρμό; Το να δούλευε κι από πάνω.

Πάμε πίσω στο θέμα μας λοιπόν, μετά αυτό αυτό το μικρό διάλειμμα:
η γυναίκα σήμερα.

[...]
Το 1953 στην Ελβετία που είναι μια απο τις πιο προοδευμένες χώρες του κόσμου έγινε δημοψήφισμα για το δικαίωμα της ψηφου των γυναικών, σε πληροφορώ λοιπόν οτι το 93% των γυναικών αρνηθηκαν να αποκτησουν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλεγεσθαι. Το γενικό συμπερασμα ειναι το εξής, δεν ενδιαφέρεστε για τίποτα ως γυναικες παρά μόνο πως θα μπορείτε να απομυζύτε εναν ανδρα καλυτερα, αυτος είνα ο σκοπος της ζωής σας: Η ΕΚΜΕΤΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!!

Δείτε και αυτό όλοι σας [...]

«Οι άνδρες πρέπει να αντισταθούν»
«Με σοκάρει όλο και περισσότερο η απερίσκεπτη και αυτόματη μείωση των ανδρών που αποτελεί σήμερα τέτοιο μέρος της κουλτούρας μας που σχεδόν κανένας δεν δίνει σημασία. Καταπληκτικά πράγματα έχουν επιτευχθεί μέσω του φεμινισμού. Σήμερα υπάρχει αρκετή ισότητα, τουλάχιστον στο μέτωπο των αμοιβών και των ευκαιριών, αλλά σχεδόν τίποτε δεν έχει γίνει στον τομέα της ανατροφής των παιδιών, την πραγματική απελευθέρωση. Έχουμε πολλές καταπληκτικές, έξυπνες και ισχυρές γυναίκες παντού αλλά τι συμβαίνει με τους άνδρες; Γιατί όλα αυτά έπρεπε να αποβούν εις βάρος τους; Βρέθηκα πρόσφατα σε μια τάξη με μαθητές εννέα ως δέκα ετών, κορίτσια και αγόρια. Η νεαρή δασκάλα έλεγε σε αυτά τα παιδιά ότι αιτία των πολέμων είναι η έμφυτα βίαιη φύση των ανδρών. Μπορούσες να δεις τα κοριτσάκια να φουσκώνουν από αυταρέσκεια και έπαρση ενώ τα αγοράκια κάθονταν εκεί ζαρωμένα, απολογούμενα για την ίδια τους την ύπαρξη, πιστεύοντας ότι αυτό το μοτίβο θα συνεχιστεί σε όλη τη ζωή τους. Η δασκάλα προσπαθούσε να συναντήσει το βλέμμα μου θεωρώντας ότι επικροτώ αυτές τις αηδίες!!! Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν σε πολλά σχολεία και κανένας δεν λέει τίποτε. Έχουν γίνει ένα είδος θρησκείας την οποία δεν μπορείς να κριτικάρεις διότι τότε μετατρέπεσαι σε προδότη της μεγάλης ιδέας και εγώ δεν είμαι προδότης. Έφθασε ο καιρός να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε ποιες είναι αυτές οι γυναίκες που μειώνουν συνεχώς τους άνδρες. Η πιο χαζή, αμόρφωτη και κακιά γυναίκα μπορεί να μειώσει τον πιο καλό, ευγενικό και έξυπνο άνδρα και κανένας δεν διαμαρτύρεται. Οι άνδρες μοιάζουν τόσο τρομοκρατημένοι που δεν μπορούν να προβάλουν αντίσταση αλλά έχει φθάσει ο καιρός να το κάνουν!!! Μεγάλο μέρος της καταπληκτικής ενέργειας που ξεσήκωσε ο φεμινισμός σπαταλήθηκε σε αερολογίες και μεγαλοστομίες ενώ θα έπρεπε να επικεντρωθεί στην αλλαγή της νομοθεσίας. Έχουμε ισότητα στους μισθούς αλλά η πραγματική ισότητα θα έρθει όταν λυθεί το ζήτημα της ανατροφής των παιδιών, τουλάχιστον γι' αυτούς που το έχουν πραγματικά ανάγκη».
DorisLessing
Το ΒΗΜΑ, 26/08/2001
«Hκορυφαία Αγγλίδα συγγραφέας και ένθερμη υπέρμαχος του φεμινιστικού κινήματος DorisLessing τιμήθηκε το 2007 με το Νόμπελ λογοτεχνίας».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το 1953 στην Ελβετία που είναι μια απο τις πιο προοδευμένες χώρες του κόσμου έγινε δημοψήφισμα για το δικαίωμα της ψηφου των γυναικών, σε πληροφορώ λοιπόν οτι το 93% των γυναικών αρνηθηκαν να αποκτησουν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλεγεσθαι. Το γενικό συμπερασμα ειναι το εξής, δεν ενδιαφέρεστε για τίποτα ως γυναικες παρά μόνο πως θα μπορείτε να απομυζύτε εναν ανδρα καλυτερα, αυτος είνα ο σκοπος της ζωής σας: Η ΕΚΜΕΤΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!!

Ποιός ξέρει τί έχει περάσει ο άνθρωπος από γυναίκες :( Κουράγιο, σε αρκετά έχεις δίκιο για τις 30 και φεύγα, υπάρχει όμως και η φωτεινή πλευρά της ζωής (αν και σε βλέπω σύντομα να την αναζητάς στο Αφγανιστάν, με δώρο μια μπούργκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top