Ομοφυλοφιλία, ομοφοβία και εφηβεία

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Υπενθυμίζω
Αν θέλετε να συζητήσετε γενικά για την ομοφυλοφιλία, προτείνω τα εξής θέματα:

iSchool

Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και υιοθεσία
Αν ο φίλος σας ήταν ομοφυλόφιλος, τι θα κάνατε;

e-steki

Ομοφυλόφιλοι από μικρή ηλικία
Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία
Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία
Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές


Θα σας παρακαλούσα εδώ να περιοριστούμε στο συγκεκριμένο θέμα, δηλαδή Ομοφυλοφιλία, Ομοφοβία και Εφηβεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
βασικά δεν καταλαβαίνω...γιατί το δημόσιο φιλί πρέπει να ενοχλεί? είναι κάτι φυσικό και όμορφο...εμένα πάντως δεν με ενοχλεί καθόλου...ούτε μου χαλάει την αισθητική...

χαλάει την αισθητική..σε όσους δεν έχουν τι να φιλήσουν! και εννοώ τους ελεύθερους
βλέπουν κόσμο να φιλιέται και νιώθουν έναν κόμπο στο στομάχι :D :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
:lock: γιατί πάλι βγήκε off η συζήτηση.

Υπενθυμίζω: ο τίτλος του thread είναι Ομοφυλοφιλία, Ομοφοβία και Εφηβεία. Αν θέλετε να αναλύσετε άλλα θέματα (π.χ. αν είναι "φυσιολογική" η ομοφυλοφιλία), κάντε το στα αντίστοιχα threads, όχι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
στο θέμα της ομοφιλοφιλία δυστυχώς πολλά λέγονται αλλά λίγα γίνονται....όλοι (ειδικά στην ηλικία μας) λέμε ότι καν΄να πρόβλημα δεν θα είχαμε αν ο φίλος μας ήταν ομοφυλοφιλος...στην πραγματικότητα όμως είμαστε ομοφοβικοί...ποιος θα αντιδρούσε φυσιολογικά αν του "την έπεφτε" κάποιος ομοφυλοφιλος?? πως θα μπορούσατε να συμμετέχετε φυσιολογικά σε μια συζήτηση με τον φίλο σας όπου αυτός θα περιέγραφε μια ερωτική στιγμή με άτομο του ίδιου φίλου?? και πως το παίρνουν και οι γονεις όταν μαθαίνουν ότι το παιδί τους κάνει παρέα με έναν ομοφυλόφιλο?? (εκεί ακούγονται και οι γνωστές ατάκες "δεν έχει σωστές παρέες..θα τον κολλήσουν και θα γίνει το παιδί μας αδερφη και μπλα μπλα μπλα"...λες και μιλάνε για ίωση η χολέρα!....πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι είναι πολλοί αυτοί που μόνο στην εφηβεία παρουσιάζουν ομοφυλοφιλικές τάσεις και μετά γίνονται ξαφνικά στρέιτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
εγω με αφορμη το θεματακι που εχει ο ξαδερφος μου θα πω το εξης! Ο ξαδερφος μου ειχε και εχει την ταση απο μικρος να "παιζει" με τις πατουσες του πατερα μου, του θειου του και γενικα του αρεσε αυτο. Μολις μου το ειπε εγω γελασα και δεν μπορουσα να το πιστεψω..Γενικως μου λεει οτι παθιαζεται οταν βλεπει μεγαλα ποδια ..οσο τις γυναικες δεν νιωθει αυτο...Ανησυχω μηπως αυτα ειναι σημαδια ομοφυλοφιλιας που εχει και ποιες μπορει να ειναι οι επιπτωσεις απο αυτο το παθος του οσον αφορα την σεξουαλικη του ζωη γενικοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγώ πάντως είμαι αμφιφυλόφιλος και είμαι μια χαρά. ναι έχω βιώσει ρατσισμό (παντού θα βρεις αμόρφωτους) αλλά δε σκάω κι όλας. Μ' αγαπώ και αυτό μου φτάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι γιατί πρέπει να διατυμπανίζουμε τι αγαπάμε να αγαπιώμαστε λες και είναι κανένα κατόρθωμα. Δεν καταλαβαίνω αυτήν τη επιβεβαίωση ακόμη και για τους ετεροφυλόφιλους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ομοφοβικό φυλλάδιο στον (υποχρεωτικό) εκκλησιασμό Γυμνασίου στον Χολαργό

Σύμφωνα όσα ανέδειξε το AntivirusMagazine, το φυλλάδιο μοιράστηκε από κάποια άτομα στους μαθητές, χωρίς ακριβώς να είναι γνωστό για ποιον λόγο βρίσκονταν στον χώρο.

Το φυλλάδιο φέρεται να χρησιμοποιεί τα λόγια ενός αγίου, αναφέροντας «πως η ομοφυλοφιλία είναι το αποκορύφωμα των αμαρτημάτων, πολύ πιο πάνω από ειδεχθείς πράξεις όπως ο φόνος…»
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ομοφοβικό φυλλάδιο στον (υποχρεωτικό) εκκλησιασμό Γυμνασίου στον Χολαργό

Σύμφωνα όσα ανέδειξε το AntivirusMagazine, το φυλλάδιο μοιράστηκε από κάποια άτομα στους μαθητές, χωρίς ακριβώς να είναι γνωστό για ποιον λόγο βρίσκονταν στον χώρο.

Το φυλλάδιο φέρεται να χρησιμοποιεί τα λόγια ενός αγίου, αναφέροντας «πως η ομοφυλοφιλία είναι το αποκορύφωμα των αμαρτημάτων, πολύ πιο πάνω από ειδεχθείς πράξεις όπως ο φόνος…»
Τραγικό τουλάχιστον.. Ελπίζω να μην το διάβασε κάποιο παιδί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kαλά λέει το άρθρο, έτσι δεν είναι;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ομοφοβικό φυλλάδιο στον (υποχρεωτικό) εκκλησιασμό Γυμνασίου στον Χολαργό

Σύμφωνα όσα ανέδειξε το AntivirusMagazine, το φυλλάδιο μοιράστηκε από κάποια άτομα στους μαθητές, χωρίς ακριβώς να είναι γνωστό για ποιον λόγο βρίσκονταν στον χώρο.

Το φυλλάδιο φέρεται να χρησιμοποιεί τα λόγια ενός αγίου, αναφέροντας «πως η ομοφυλοφιλία είναι το αποκορύφωμα των αμαρτημάτων, πολύ πιο πάνω από ειδεχθείς πράξεις όπως ο φόνος…»

Feels nice, being a sinner :devil:

Ευτυχώς τα περισσότερα παιδιά έχουν κριτική σκέψη κι (ελπίζω ότι) απέρριψαν τις μπούρδες αυτές.
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο μήνυμα που κομίζει το κατηχητικό φυλλάδιο είναι η αποδέσμευση του σχολείου από κάθε θρησκευτικό μόρφωμα. Ένα αδιαμφισβήτητο, πάγιο και ώριμο αίτημα της προοδευτικής εκπαιδευτικής κοινότητας. Σε κάθε άλλη περίπτωση, η παιδεία συμπορεύεται με τις εκκλησιαστικές διδασκαλίες και καταντά δικό τους παραμάγαζο.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνω μία αναδρομή στα εφηβικά μου χρόνια και θυμάμαι πως δεν ήταν ιδιαίτερα άσχημα. Ήταν μεν χρόνια εσωστρέφειας, αλλά όχι τίποτα ακραίο. Κι αυτό εξαιτίας κυρίως της γενικότερης αδυναμίας χαρακτήρα (που είχα και έχω) και λιγότερο εξαιτίας της μη αποδοχής της σεξουαλικότητάς μου.

Θυμάμαι τον εαυτό μου να έλκεται από το αντρικό φύλο, αλλά να μην τον «μαλώνω» γι' αυτό. Και φυσικά να μην το λέω σε κανέναν ούτε να παίρνω θέση για ΛΟΑΤΚΙ+ θέματα. Την ομοφυλοφιλία δεν την έβλεπα ως κάτι κακό, αλλά ως μία φάση που έπρεπε να περάσει, αν ήθελα να ζήσω σε περιβάλλον αποδοχής. Είναι προφανές ότι δεν αποδεχόμουν τη σεξουαλικότητά μου.

Έχω δεχτεί κι εγώ ομοφοβικά σχόλια («Τι άντρας!») και φυσικά και με στεναχωρούσαν (και με στεναχωρούν). Έχω την εντύπωση πως δεν ενοχλεί τόσο η ίδια η ομοφυλοφιλία όσο η θηλυκότητα που (πολλές φορές) εσωκλείει.

Έχω την εντύπωση πως στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου η θηλυκότητα είναι κάτι τι κατώτερη από την αρρενωπότητα. Πιστεύω πως αν επαναπροσεγγίσουμε τους όρους «αρρενωπότητα» και «θηλυκότητα», θέμα που μας αφορά όλους ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, θα μπορέσουμε να δεχτούμε την ομοφυλοφιλία (και τις άλλες σεξουαλικότητες) με μεγαλύτερη ευαισθησία :)
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.
Κάνω μία αναδρομή στα εφηβικά μου χρόνια και θυμάμαι πως δεν ήταν ιδιαίτερα άσχημα. Ήταν μεν χρόνια εσωστρέφειας, αλλά όχι τίποτα ακραίο. Κι αυτό εξαιτίας κυρίως της γενικότερης αδυναμίας χαρακτήρα (που είχα και έχω) και λιγότερο εξαιτίας της μη αποδοχής της σεξουαλικότητάς μου.

Θυμάμαι τον εαυτό μου να έλκεται από το αντρικό φύλο, αλλά να μην τον «μαλώνω» γι' αυτό. Και φυσικά να μην το λέω σε κανέναν ούτε να παίρνω θέση για ΛΟΑΤΚΙ+ θέματα. Την ομοφυλοφιλία δεν την έβλεπα ως κάτι κακό, αλλά ως μία φάση που έπρεπε να περάσει, αν ήθελα να ζήσω σε περιβάλλον αποδοχής. Είναι προφανές ότι δεν αποδεχόμουν τη σεξουαλικότητά μου.

Έχω δεχτεί κι εγώ ομοφοβικά σχόλια («Τι άντρας!») και φυσικά και με στεναχωρούσαν (και με στεναχωρούν). Έχω την εντύπωση πως δεν ενοχλεί τόσο η ίδια η ομοφυλοφιλία όσο η θηλυκότητα που (πολλές φορές) εσωκλείει.

Έχω την εντύπωση πως στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου η θηλυκότητα είναι κάτι τι κατώτερη από την αρρενωπότητα. Πιστεύω πως αν επαναπροσεγγίσουμε τους όρους «αρρενωπότητα» και «θηλυκότητα», θέμα που μας αφορά όλους ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, θα μπορέσουμε να δεχτούμε την ομοφυλοφιλία (και τις άλλες σεξουαλικότητες) με μεγαλύτερη ευαισθησία :)
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει 100% ότι κάποιοι πιστεύουν πως η θηλυκότητα είναι κάτι κατώτερο από την αρρενωπότητα (οκ κάποιοι το πιστεύουν). Σ'ήμερα νομίζω ότι είναι κυρίως η πεποίθηση ότι δεν πρέπει να διαταραχθούν οι σαφείς ρόλοι και προσδοκίες που έχει ένας πληθυσμός απέναντι στα δύο βιολογικά φύλα, όπως: οι γυναίκες μπορούν να φοράνε τακούνια ενώ οι άντρες όχι. Πάντως πριν από αιώνες σίγουρα η θηλυκότητα ήταν συνυφασμένη με κάτι κατώτερο από το σύνολο της κοινωνίας.

Με τον καιρό βέβαια αλλάζουν αυτές οι νόρμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει 100% ότι κάποιοι πιστεύουν πως η θηλυκότητα είναι κάτι κατώτερο από την αρρενωπότητα (οκ κάποιοι το πιστεύουν). Σήμερα νομίζω ότι είναι κυρίως η πεποίθηση ότι δεν πρέπει να διαταραχθούν οι σαφείς ρόλοι και προσδοκίες που έχει ένας πληθυσμός απέναντι στα δύο βιολογικά φύλα, όπως: οι γυναίκες μπορούν να φοράνε τακούνια ενώ οι άντρες όχι. Πάντως πριν από αιώνες σίγουρα η θηλυκότητα ήταν συνυφασμένη με κάτι κατώτερο από το σύνολο της κοινωνίας.

Με τον καιρό βέβαια αλλάζουν αυτές οι νόρμες.
Δεν διαφωνώ :)
Έχω την εντύπωση πως στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου η θηλυκότητα είναι κάτι τι κατώτερη από την αρρενωπότητα.
Βασικά σκεφτόμουν πως ο μέσος άνθρωπος αποδέχεται πιο εύκολα μία γυναίκα με αρρενωπά στοιχεία προσωπικότητας παρά έναν άνδρα με θηλυκά στοιχεία προσωπικότητας.

Μπορεί να το σκαλίζω πολύ το θέμα :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ :)

Βασικά σκεφτόμουν πως ο μέσος άνθρωπος αποδέχεται πιο εύκολα μία γυναίκα με αρρενωπά στοιχεία προσωπικότητας παρά έναν άνδρα με θηλυκά στοιχεία προσωπικότητας.

Μπορεί να το σκαλίζω πολύ το θέμα :P

Ναι γιατί η Ελληνική κενωνία έχει διαποτιστεί με τα ήθη του λαού, ξαναλέω, τα ήθη, του λαού, ώστε λόγω ασχετοσύνης και λοιπών συμπλεγμάτων, να θεωρούν ότι η γυναίκα έχει συγκεκριμένη μορφή. Για πολλούς επίσης αισθητικά δεν αρέσει να βλέπουν έναν άντρα με δωδεκάποντο γιατί η όλη προώθηση του δωδεκάποντου συνδέθηκε με την γυναικεία εμφάνιση. Ο άνθρωπος είναι εγκεφαλικό όν. Αν ο ελέφαντας φορούσε δωδεκάποντο, οι άνθρωποι θα δέχονταν έναν ελέφαντα με δωδεκάποντο;
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
σκεφτόμουν πως ο μέσος άνθρωπος αποδέχεται πιο εύκολα μία γυναίκα με αρρενωπά στοιχεία προσωπικότητας παρά έναν άνδρα με θηλυκά στοιχεία προσωπικότητας.
Αυτό το πιστεύω και εγώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
ενω η θηλυπρέπεια στον ανδρα εχει και μια λεπτοτητα μια ευγενεια
Με θύμισες κάτι χαζά άρθρα στο ingr που έλεγαν κάτι νέους όρους "softboys". Αγόρια με θηλυκότητα που καταλαβαίνουν τις γυναίκες, που κάνουν την ερωτική πράξη μόνο ενώ είναι σε σχέση για αυτό τα κορίτσια τους προτιμάνε και στο τέλος καταλήγει για να πει "κυρίως για φίλους τους θέλουμε". Bruuuuh. Wtf.

Χαζομάρες, έμαθαν να συνδέουν τον σεξισμό με την αρρενωπότητα.

Reject modernity and sexism, Embrace Masculinity :paladin:

Κατά τα άλλα στη συζήτηση δεν θεωρώ ανώτερη την θηλυκότητα ή την αρρενωπότητα. Στον μέσο άνθρωπο προφανώς αρέσει η αρρενωπότητα στον άνδρα και η θηλυκότητα στην γυναίκα. Παρ'όλα αυτά εννοείται υπάρχουν και άτομα με διαφορετικά γούστα.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου η θηλυκότητα είναι κάτι τι κατώτερη από την αρρενωπότητα. Πιστεύω πως αν επαναπροσεγγίσουμε τους όρους «αρρενωπότητα» και «θηλυκότητα», θέμα που μας αφορά όλους ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, θα μπορέσουμε να δεχτούμε την ομοφυλοφιλία (και τις άλλες σεξουαλικότητες) με μεγαλύτερη ευαισθησία :)
Πολύ σωστή προσέγγιση θεωρώ. Τα παιδιά μαθαίνουν από πολύ μικρά τους όρους της "αρρενωπότητας" και "θυληκότητας" και επηρεάζει ασυνείδητα το πώς βλέπουν το φύλο και την σεξουαλικότητα. Μαθαίνουν ότι τα αγόρια παίζουν με αυτοκινητάκια και τα κορίτσια με κούκλες, ότι οι άνδρες είναι δυνατοί και ηγετικοί και ότι οι γυναίκες είναι στοργικές και ευπρεπείς. Μαθαίνουν ότι ο ρόλος του άνδρα είναι να προσφέρει στην οικογένεια του και ότι η γυναίκα φροντίζει τα παιδιά και η ομοφυλοφιλία διαλύει τελείως αυτή την εικόνα. Τελικά οι ρόλοι των φύλων είναι τεχνητοί και αλλάζουν από λαό σε λαό, οπότε πιστεύω είναι καλύτερο να δεχτούμε την διαφορετικότητα στην έκφραση και να παραμερίσουμε την ιεραρχία του τι πρέπει να είναι μία γυναίκα και τι πρέπει ένας άνδρας. Βέβαια δεν μειώνω το γεγονός ότι η κοινωνία μας επιβάλλει συχνά τον ρόλο του φύλου μας και μας επηρεάζει πολλές φορές αρνητικά, αναγκαζόμαστε να συμπεριφερόμαστε με τρόπους που δεν μας εκφράζει. Σε αυτό η καλύτερη λύση είναι η αυτο-αποδοχή και η προσπάθεια να εκφραζόμαστε όπως θέλουμε και να βρούμε ένα περιβάλλον που μας δέχεται όπως είμαστε, ανεξαρτήτως εμφάνισης ή σεξουαλικότητας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top