Ερωτική σχέση μέσα από ιστοτόπους κοινωνικής δικτύωσης

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θα σας παραθέσω δύο ιστορίες, των οποίων ήμουν «αυτήκοος μάρτυρας» χαχαχαχα δηλαδή κοινωνικό κους κους σε ένα τραπέζι φίλων….

Έχω αλλάξει λίγο τα στοιχεία των ατόμων για να προστατεύσω τα δεδομένα τους…..
Δυο φίλοι σκηνοθέτες έχουν φτιάξει το προφίλ τους στο Facebook ο ένας 35 ετών ο άλλος 40…μιλούν, ανταλλάσουν ιδέες και απόψεις, μοιράζονται κοινές μουσικές προτιμήσεις με κάποια κορίτσια ηλικίας 23 με 27 το πολύ… Παραλλήλως σε κολλητές φίλες και φίλους που είναι και αυτοί στο Facebook παρουσιάζουν αυτές τις κοπέλες… «Να κοίτα, χτες βγήκα με αυτήν δες το προφίλ της….»
«Σήμερα θα βγω με αυτή την πιτσιρίκα δες το προφίλ της….» «Κοίτα τι της έγραψα και Τι μου απάντησε…» κι άλλες τέτοιες χαριτωμενιές…
Βυθισμένοι στο λήθαργο της internet_ικής επικοινωνίας παράλληλα με το λεονταρισμό τους…. Παρουσιάζονται γοητευτικοί και μοιραίοι….

Μου φάνηκε λίγο άκομψο να δείχνεις τα προφίλ ατόμων με τα οποία βγαίνεις από δω και από κει λες και είναι λαϊκή εμποροπανήγυρις… Τι περιμένεις το χειροκρότημα;;;;;
Πως σας φαίνεται σαν κίνηση, το να δείχνεις καθημερινώς ή μήνα παρά μήνα με ποιον έχεις βγει;;;;;

Και ήρθε η ώρα του 35χρονου… να ενθουσιαστεί με μια αλλοδαπή και αλλόθρησκη…. κάτι που δεν θα αρέσει καθόλου στην οικογένεια του, αφού είναι συντηρητική και παλαιών αρχών….
Και επειδή αυτή βρισκόταν στη Γερμανία κι αυτός ανάμεσα σε Ελλάδα και Λονδίνο άρχιζαν να αναπτύσσουν τη σχέση τους μέσα από το Facebook ώρες ατελείωτες ομιλίας, η κάμερα ανοιχτή να την παρακολουθεί να κοιμάται, η κάμερα ανοιχτή να τον παρακολουθεί να παίζει πιάνο, η κάμερα ανοιχτή να παρακολουθεί ο ένας τη ζωή του άλλου…..
Και ήρθε η μέρα της συνάντησης είχε κάποιες δουλειές ο σκηνοθέτης μας στη Γερμανία και βρεθήκανε…. Απλά μιλούσαν ώρες και φλερτάρανε…. Έτσι πέρασε όλη η εβδομάδα…. Δεν κάνανε έρωτα….. Ξανά μέσω internet μοιράζονταν τις ζωές τους…..
Το Πάσχα είπαν να κάνουν μαζί μίνι διακοπές….
Λένε ότι είναι πλέον μαζί αυτός Αγγλία αυτή Γερμανία….ενθουσιασμένοι που γνώρισε ο ένας τον άλλον…

Στους φίλους στο Facebook και εκτός Facebook είπε τα καλύτερα λόγια αφού τα έφτιαξαν, μίλησε για το πόσο διαφορετική και μοναδική είναι αυτή η κοπέλα…… για το πόσο τον έχει ενθουσιάσει….αυτός ο έρωτας…

Δύο διαφορετικές συμπεριφορές….την πρώτη φόρα παρτίδα όλα την δεύτερη τα κράτησε για τον εαυτό του αφού σιγουρεύτηκε….

Πως κρίνετε τη συμπεριφορά και την όλη στάση αυτού του ανθρώπου;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά έχω δείξει κι εγώ φώτο άλλων σε άτομα τρίτα, έμπιστα, δικά μου, έτσι απλώς για να μου πουν μια γνώμη. Πιστεύω πως το facebook αποτελεί πλέον βασικό τρόπο γνωριμίας σε μια κοινωνία που φοβάται τις προσωπικές επαφές και θεωρεί πως είναι πιο ασφαλής κρυμμένος πίσω από μια οθόνη. Το πως ο καθένας αντιδρά σε τέτοιες γνωριμίες είναι θέμα χαρακτήρα - η αλήθεια είναι πάντως, πως έχοντας γνωρίσει απίστευτα πολύ κόσμο ονλάιν, ελάχιστοι (κι όταν λέω ελάχιστοι, εννοώ πραγματικά ελάχιστοι) δεν θέλουν απλώς και μόνο να πηδήξουν ή κάτι περιστασιακό τέλος πάντων. Αλλά αυτό νομίζω ισχύει στην πραγματικότητα και εκτός ίντερνετ, απλώς δεν είναι το ίδιο εύκολο να εκδηλωθεί όταν ο άλλος σε έχει μπροστά του και σε βλέπει - δεν έχουν βλέπετε εφευρεθεί ακόμα τα διαδικτυακά χαστούκια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι καθόλου τραγικό να δείξεις την φώτο κάποιου ή το προφίλ του στο fb σε φίλους, οι περισσότεροι το κάνουν και συνήθως δείχνει και ένα σημάδι ενδιαφέροντος για το άτομο... Στην τελική είναι στοιχείο της εποχής... Παλιότερα ο κόσμος συναντιόταν μόνο στον δρόμο... Τώρα το κάνει και στο ίντερνετ...

Τώρα γενικά μπορεί να κράτησε την δεύτερη περίπτωση για τον εαυτό του δεδομένου ότι επρόκειτο για μια αλλοδαπή και αλλόθρησκη κοπέλα, εφόσον γνώριζε και την στάση των γονιών του... Ε και όσο να ναι, αυτά μαθαίνονται... Ίσως να φταίει κι ότι δεν το έβλεπε πολύ σοβαρά στην αρχή... Με τις άλλες κοπέλες είχε και λόγο να κάνει φιγούρα, διότι κακά τα ψέματα, το χρειαζόμαστε και αυτό... Τονώνει τον εγωισμό...
Οπότε μπορεί να το κράτησε έτσι και αφού αντιλήφθηκε πόσο σοβαρό είναι/του φαίνεται, το είπε και στους φίλους του...

Συνολικά η συμπεριφορά του δεν μου φαίνεται τίποτε άλλο παρά φυσιολογική σε γενικές γραμμές...

Αυτό που μου έκανε πραγματική εντύπωση είναι αυτό που συνέβη όταν βρέθηκαν για πρώτη φορά... Πόσο μας έχει καταστρέψει τελικά το ίντερνετ... Ήταν για μία εβδομάδα μαζί με μία κοπέλα, με την οποία δήλωνει ερωτευμένος, μόνο μιλούσαν και φλερτάρανε?? Wow... Δηλαδή, ποια η διαφορά από ότι κάνανε και από μακριά... Καμία επαφή δηλαδή??? Συνήθως δύο ερωτευμένοι δεν ξεκολλάνε ο ένας από τον άλλο... Και να πεις δεν είναι άτομα που μεγάλωσαν με ιντερνετικές σχέσεις... Πραγματικά μου φαίνεται τραγικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θα σας παραθέσω δύο ιστορίες γυναικών τώρα των οποίων ήμουν «αυτήκοος μάρτυρας» χαχαχαχα δηλαδή κοινωνικό κους κους σε ένα τραπέζι φίλων….

Δύο νεαρές γυναίκες από Αθήνα εκεί γύρω στα 30 χωρισμένες και οι δύο από τις σχέσεις τους, αποφασίζουν να βρουν σαν διέξοδο ένα chat room κυρίως τις βραδυνές ώρες λίγο πριν πέσουν για ύπνο…..Κοπέλες έξυπνες μορφωμένες και όμορφες κατά κοινή ομολογία πολλών… μέσα στο chat με τον τρόπο που γράφουν κάνουν εντύπωση
Η μία θέλει να είναι αρεστή στο αντρικό πληθυσμό μιλάει πολύ, κάνει εντύπωση, ή άλλη πιο απόμακρη αλλά πιο πνευματώδης….

Ο χρόνος κυλάει….η πνευματώδης έχει αναπτύξει κάποιες φιλικές σχέσεις μέσα από το chat, η άλλη υποστηρίζει ότι δεν ενδιαφέρεται να βγει ούτε την ενδιαφέρουν οι άντρες που κυκλοφορούν μέσα σε ένα chat απλά χαβαλεδιάζει…..

Μετά από ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο chat εμφανίζονται 4 φίλοι από μεγάλη επαρχιακή πόλη -μπακούρια γύρω στα 30- που ήρθαν να περάσουν την ώρα τους……
Ο ένας από αυτούς, ο οποίος ήταν χωρίς σχέση και χωρίς σεξ, εδώ και ένα χρόνο αρχίζει να πολιορκεί και τις δύο κοπέλες πρώτα την πνευματώδη και λίγο αργότερα την εντυπωσιακή…

Με την πρώτη, αρχίζουν να μιλάνε 5 ώρες στο Skype, να ανταλλάσουν μηνύματα και φωτογραφίες μέσω των κινητών… και γενικότερα να κλείνουν ραντεβού τις βραδυνές ώρες μέσα στο chat να τα πούνε…. Αυτό γινόταν για 3 μήνες κάπου στους 2,5 μήνες του κάνει κλικ και η εντυπωσιακή και αρχίζουν να μιλάνε….. αυτή τη φορά όμως ήταν στο chat από το πρωί μέχρι το βράδυ με τη δεύτερη…
Η δεύτερη χαλαρά βροντοφώναζε ότι απλά είναι ωραίος τυπάς και ότι κάνουν χαβαλέ στο room και ότι δεν τρέχει τίποτε…η πρώτη κοπέλα αναρωτήθηκε καθώς δεν σύχναζε άλλες ώρες πλην τον βραδυνών και τον ρώτησε ευθέως αν τρέχει κάτι με την άλλη κοπέλα…αυτός το αρνήθηκε…..και της είπε Τράβα από δω…..
Παρεμπιπτόντως να πω ότι αυτός είναι άνεργος, ενώ η δεύτερη κοπέλα έχει part time job…

Παράλληλα ο τύπος στη πρώτη κοπέλα έλεγε άσχημη τη δεύτερη μοιάζει σαν αλογομούρα βροντοφώναζε και αντιστρόφως… και ταυτόχρονα κορόιδευε και έλεγε τι έκανε και στις δυο με τους άλλους τρεις φίλους του…..
Οι φίλοι …ενημέρωναν κι αυτοί με τη σειρά τους τι τους έλεγε ο φίλος τους την πνευματώδη κοπέλα γιατί τους ήταν πολύ συμπαθητική λόγω χαρακτήρα…

Η δεύτερη αποφασίζει να βρεθούνε από κοντά…. παίρνει το αυτοκίνητο της και πάει να τον βρει στην επαρχία…. Ο τύπος εντυπωσιάζεται λόγω σώματος…. Από κοντά την χαρακτήρισε ότι είναι Το Σώμα και Η γκόμενα… Κάνανε σεξ και είναι ένα μήνα μαζί…. Πλέον μπαίνουν (μαζί- ταυτόχρονα) αραιά και που στο chat- δηλώνουν ότι βαρέθηκαν όλο αυτό το πανηγύρι με το chat- ανταλλάσουν πιπεράτα σχόλια ερωτευμένων μέσα στο room και αποχωρούν μαζί, κοροϊδεύοντας, την άλλη κοπέλα με χαρακτηρισμούς τύπου ψυχάκι, τσόκαρο, το παίζει ωραία….. ζητώντας μετά συγνώμη prive ότι οκ πλάκα κάναμε στο main του room
Παράλληλα ο τυπάς πήγε στο prive της πρώτης κοπέλας και την ευχαρίστησε που με τη συμπεριφορά της τον ώθησε στη δεύτερη γιατί αυτή είναι πάρα πολύ καλή και είναι Η γκόμενα….

Πως κρίνετε την συμπεριφορά των παραπάνω ατόμων…..;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χειρότερη από μωρών που μόλις ανακάλυψαν το ίντερνετ????
Ξεκατίνιασμα???

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν λόγια για όλο αυτό... Χαζομάρα μέχρι εκεί που δεν πάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αυτό το σκηνικό -περίπου- το έχω ξαναζήσει... !!! Και καλώς ή κακώς για αρκετό διάστημα !!! Οπότε η γνώμη μου...(και με βάση και τις σπουδές μου),
Πιστεύω πως πίσω από όλο αυτό το "καμάρωμα" και την επίδειξη, κρύβεται η ανασφάλεια. Το άτομο θέλει να βρεθεί σε μια ουσιαστική ερωτική σχέση. Έχει ανάγκη από αυτό, αλλά φοβάται να εκτεθεί και πολύ περισσότερο την απόριψη ή από το αντικείμενο του πόθου του, ή από το κοινωνικό του περίγυρο. Επομένως επιδείδεται σε ένα συνεχές παιχνίδι "επίδειξης του τι μπορεί να έχει", εξετάζοντας κάθε φορά τις αντιδράσεις του περύγυρου του, και κρατόντας πάντα ενεργοποιημένους τους μηχανισμούς άμυνας του. Παρά την θετική - ας το πούμε - εξέλιξη της δεύτερης ιστορίας, το άτομο δεν έχει πάψει να "κρατά μια πισινή". Επομένως κατά πάσα πιθανότητα θα εξακολουθήσει το ίδιο παιχνίδι ή ταυτόχρονα ή μετά το τέλος της τωρινής σχ'έσης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εντάξει..τι να λέμε......αυτά δεν είναι επιπέδου, είναι δαπέδου.
και αυτή η -και καλά- μορφωμένη και πνευματώδης, μόνο πνευματώδης δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ουτε στο λυκειο δεν τα καναμε αυτα λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top