• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Επούλωση κατάγματος

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πριν λιγες ημερες εκανα επεμβαση για να διορθωσω την μη πωρωση στο μετακαρπιαιο οστο μου. Εχω μερικες αποριες για οσους εχουν περασει παρομοια φαση ή γνωριζουν.
1. Ο χειρουργος μου χρησιμοποιησε μοσχευμα απο την κερκιδα και rhPDGF/TCP για να αντιμετωπισει το προβλημα. Η περιπτωση μου ειναι λιγο πολυπλοκη γιατι η μη πωρωση ειναι μεταξυ τμηματος του οστου και του αλλομοσχευματος. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια; Επουλωθηκε η μη πωρωση; Ποσο καιρο πηρε; 2 μηνες;
2. Ενοχλουν οι λαμες; Αυτη που ειναι στα πλαγια φανταζομαι δεν θα ενοχλει, αλλα αυτη απο πανω με ανησυχει κυριως επειδη ειναι κατω απο την τομη και φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να κανω μασαζ στην ουλη μετα την αφαιρεση του ναρθηκα.
3. Θα επουλωθει η τρυπα στην κερκιδα στο σημειο που αφαιρεθηκε το μοσχευμα; Ο χειρουργος μου ειπε ναι, αλλα σε καποιες περιπτωσεις η τρυπα παραμενει για πολλα χρονια. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;
4. Ο χειρουργος μου δεν μου ανεφερε για θεραπεια με υπερηχο. Θα τον ρωτησω οταν βγαλω τα ραμματα, αλλα αναρωτιεμαι αν εχετε κανει τετοια θεραπεια μετα την επεμβαση και αν ειχε επιτυχια. Γνωριζω οτι χρησιμοποιειται ευρεως στις μη πωρωσεις σκαφοειδους.
5. Μετα την επεμβαση το οστο μου εχασε και αλλο μηκος και με ενοχλει να το βλεπω πιο κοντο αλλα στην λειτουργικοτητα δεν εχει διαφορα. Αξιζει να υποβληθω σε μια ακομη επεμβαση σε 1-2 χρονια με μοσχευμα απο την λεκανη ή η ματαιοδοξια μου για τελειοτητα θα μου φερει αλλα προβληματα; Το προβλημα ουσιαστικα εχει να κανει με το αλλομοσχευμα. Δεν υπαρχουν σημεια αναφορας και υπαρχει αυξημενη πιθανοτητα να περιστραφει το οστο με την επομενη επεμβαση και να καταληξω με προβλημα στην λειτουργικοτητα.
6. Στοχος μου προς το παρον ειναι να επιτευχθει πωρωση. Τι αλλο μπορω να κανω για να βοηθησω την κατασταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Τις συμβουλές θα στις πουν οι γιατροί μας ή όποιος έχει εμπειρία. Εγώ να σου πω περαστικά! Πρέπει να είναι επωδυνο. Πονεσα και μόνο που το διάβασα και το είδα σε ακτινογραφια.. Πάντως εγώ αν δεν υπήρχε ιατρικος λόγος, δεν θα έκανα δεύτερη επέμβαση με τον κίνδυνο να κάνω ζημιά μόνο για αισθητικους λόγους. Το θέμα όμως είναι να νιωθεις εσύ καλά. Οι γύρω σου δεν θα πάρουν μεζουρα να σε μετρησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ευχαριστω! Εχασα 5mm σε μηκος. Αν κανω επεμβαση να το διορθωσω θα την συνδιασω με επεμβαση για να επανελθει το ευρος της κινησης (εχω χασει περιπου 30 μοναδες). Αλλα μαλλον τεινω στο να μη το πειραξω αλλο γιατι ηδη εχω κανει πολλες επεμβασεις. Κοντεψα να χασω το δαχτυλο μου οποτε τα 5mm δεν ειναι τιποτα. Σημερα προσεξα οτι ο αγκωνας μου ειναι μελανιασμενος και σε καποια σημεια ποναει. Αναρωτιεμαι αν ειναι απο το αιμα απο τα σημεια των επεμβασεων (2 τομες) που κατεληξε στον αγκωνα ή απο το τουρνικε. Θα δω τον γιατρο μου αυριο και θα τον ρωτησω.

Ειμαι στην 1η εβδομαδα και ακομα ποναω λιγο αλλα εχω σταματησει τα παυσιπονα. Προσπαθω να περιορισω τα NSAIDs γιατι αυξανουν τον κινδυνο να μη επουλωθει. Προς το παρον προσλαμβανω πολλα γαλακτοκομικα προιοντα και παιρνω πολυβιταμινες και βιταμινες C, D.

Περιμενα μια λαμα στο μετακαρπιο και κατεληξα με 2. Ειδα τις εικονες απο την ακτινοσκοπηση και φαινεται ωραιο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εβγαλα ραμματα και γυψο σημερα (1 εβδομαδα νωριτερα απο το τυπικο) και παραδοξως δεν ειχα σχεδον καθολου οιδημα και οι τομες επουλωθηκαν εντελως. Η επιστροφη στη δουλεια και την καθημερινοτητα + ασκηση την επομενη μερα της επεμβασης πιστευω οτι συνεβαλλαν πολυ στην επουλωση! Ο χειρουργος μου θα με στειλει για θεραπεια με υπερηχους για να αυξηθουν οι πιθανοτητες να επιτευχθει ενωση των 2 τμηματων του οστου. Εχει κανεις εμπειρια με θεραπεια με υπερηχους; Εχω ακουσει οτι η πιο σοβαρη παρενεργεια ειναι η αισθηση καψιματος. Ειναι αποτελεσματικοι ομως; Φανταζομαι οτι χειροτερα δεν μπορει να τα κανει, οποτε δεν χανω να δοκιμασω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κοντεψα να βρω τον μπελα μου σημερα. Θα πηγαινα για καθαρισμο δοντιων, αλλα μου ειπε ο ειδικευομενος να μη παω γιατι θα εχω αυξημενο κινδυνο για σηψαιμια και μολυνσεις λογω της επεμβασης στο χερι. Μου ειπε οτι πρεπει να παρω αντιβιωση αν τελικα παω. Δεν πηγα γιατι φοβηθηκα. Εχετε ακουσει κατι παρομοιο; Μου ειπε οτι οι βιδες και λαμες αυξανουν ακομα περισσοτερο τον κινδυνο. Ο χειρουργος μου λειπει και επιστρεφει αρχες Δεκεμβριου. Εχω αναβαλλει τον καθαρισμο για μεσα Δεκεμβριου. Μηπως να τον κανω τωρα και απλα υπερβαλουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
θα μπορούσες να παραθέσεις ένα πλήρες ιστορικό από την κάκωση και μετά; Και επίσης τις μετατραυματικές προ- και μετεγχειρητικές ακτινογραφίες;
Η χρήση κάποιων όρων είναι κάπως αδόκιμη, αλλά αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Πιο μεγάλη σημασία έχει το γεγονός πως οι απλές αυτές απορίες σου δεν απαντήθηκαν από τον ορθοπεδικό που χρεώθηκε το περιστατικό. Ελπίζοντας πως 6/52 μετά, ο οστικός πώρος έχει οστεοποιηθεί για τα καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εβγαλα ακτινες χθες αλλα δυστυχως οι λαμες εμποδιζαν και δεν επετρεψαν να φανει το σημειο που δεν ειχε ενωθει και με εστειλε για αξονικη. Ως συνηθως, εκαναν την βλακεια τους στο ακτινολογικο και η αξονικη βγηκε αφοτου ειχαν κλεισει τα ιατρεια. Την ειδα ομως στο γραφειο μου (ενα απο τα πλεονεκτηματα του επαγγελματος, χαχα) και φαινεται να εχει επουλωθει. Ο ορθοπεδικος μου θα την δει σημερα και θα μου πει. Σημειωτεον, οτι μου απαντησε στα περισσοτερα ερωτηματα μου, απλα στο ερωτημα για το τι θα συμβει στο σημειο απο οπου πηρε μοσχευμα, δεν γνωριζει γιατι δεν υπαρχουν ερευνες που να δειχουν τι γινεται. Σε καποιους επουλωνεται, σε αλλους οχι και απλα γεμιζει με ιστο. Στις ακτινες δεν φαινοταν καν η τρυπα. Στην αξονικη ηταν ξεκαθαρη, αλλα ελπιζω να γεμισει με οστο στα επομενα 1-2 χρονια.
Τον χειρουργο μου τον εμπιστευομαι 100%. Αν δεν ειχε συνωμοτησει το συμπαν να βρεθω στο ιατρειο του, θα ειχα χασει στην καλυτερη την αρθρωση μου και στην χειροτερη θα ειχα υποστει ακρωτηριασμο. Δυστυχως ο ακρωτηριασμος ηταν τοσο κοντα που αν ειχα παει σε αλλο χειρουργο, ισως να ειχε γινει πραγματικοτητα. Τωρα εχω τον μακρυ δρομο της αποκαταστασης. Μονο 30 μοιρες καταφερνω να το λυγισω. Θα ξεκινησω με μασαζ στο δερμα γιατι ακομα το νιωθω κολλημενο και ποναει οταν τεντωνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
επειδή δεν ξέρω για τι μιλάμε καν, (ποιό μετακάρπιο, εστία #, μορφή του#, χρονική στιγμή που συνέβη, συνολική αντιμετώπιση έως σήμερα, αν πρόκειται για καθυστερημένη πώρωση ή ψευδάρθρωση), εκ των πραγμάτων θα απαντήσω για την εστία λήψης του αυτομοσχεύματος (και όχι αλλομοσχεύματος, αφού το οστικό μόσχευμα προέρχεται από τον ίδιο τον καταγματία). Είναι το τελευταίο που θα με απασχολούσε προσωπικά. Μιλάμε για λήψη ελαχίστου ποσού σπογγώδους ιστού και τρύπα δεν υπάρχει. Απλά ανοίγει ένα παράθυρο στο φλοιώδες οστό σαν καταπακτή φαντάσου, που δεν αποχωρίζεται από το υπόλοιπο φλοιώδες οστό αλλά μένει να συγκρατείται από κρημνό περιοστέου, με ένα μικρό κοχλιάριο γίνεται λήψη του ελαχίστου σπογγώδους ιστού που προείπα, και μετά ξανακαπακώνεται και απλά ράβουμε την περιτονία και το δέρμα. Αυτό που στην CT φαίνεται σαν τρύπα, είναι το κενό από την λήψη μοσχεύματος που γέμισε από αίμα και πια, τόσο καιρό μετά, από συνδετικό ιστό. (Αυτά αποτελούν την γενική τακτική βέβαια, μπορεί στην περίπτωσή σου να ακολουθήθηκε κάτι άλλο που προφανώς περιγράφεται στα πρακτικά του χειρουργείου).
(Την τελευταία παράγραφο, μου επιτρέπεις να υποδυθώ πως δεν διάβασα καν; :) )
Την βέλτιστη δυνατή αποκατάσταση εύχομαι! Χρόνια πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω 2 μοσχευματα ή μαλλον 3 στο 2ο μετακαρπιο. Την 1η φορα χρησιμοποιηθηκε αλλομοσχευμα (δικη μου επιμονη καθως το αρχικο σχεδιο ηταν να χρησιμοποιηθει αυτομοσχευμα απο την λεκανη) το οποιο ενσωματωθηκε στην μια πλευρα, αλλα οχι στην αλλη με αποτελεσμα να χρειαστω αλλη μια επεμβαση με αυτομοσχευμα για να αντιμετωπιστει το προβλημα. Μαζι με το αυτομοσχευμα χρησιμοποιηθηκε και συνθετικο μοσχευμα (augment). Απλα αυτο που με απασχολει ειναι αν η τρυπα θα γινει και παλι ossified ή οχι. Σε καποιους γινεται, σε αλλους οχι, αλλα δεν ξερω σε τι ποσοστα και δεν υπαρχει καμια ερευνα να δειχνει τι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο πιο παραστατικά να το γράψω. (Αναφορικά με την ''τρύπα'' στο σημείο λήψης αυτομοσχεύματος). Οστικά δε μοσχεύματα από την λαγόνια ακρολοφία για ένα τέτοιο #, πρώτη φορά ακούω. Ίσως δεν έχω και την τρελή εμπειρία, τι να πω. Αν θέλει κανείς πιο πολύ σπογγώδες μόσχευμα, πάει στο κνημιαίο κύρτωμα. Αλλά ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top