Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Γιατί στα προηγούμενα ποστ όλοι αναφέρονται στους καπνιστές σαν να είναι η μεγάλη πλειοψηφία; Υπάρχουν στοιχεία;
Πάντως εδώ στο στέκι 64 άτομα δεν καπνίζουν ενώ μόνο 20 καπνίζουν.

Πολύ σωστή επισήμανση Angie_Ann...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
O ειλικρινης το ανεφερε και προσωπικα τουλαχιστον δεν εχω στοιχεια να σας παραθεσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Με βάση την αρχή της δημοκρατίας η της πλειοψηφίας,αν θέλετε, δεν πρέπει οι καπνιστές να έχουν (μικρότερους η καθόλου) χώρους "καπνιζόντων" αλλά οι μη καπνίζοντες να έχουν τέτοιους χώρους!
Αλλιώς υπάρχει ο φασισμός της μειοψηφίας!@(Γνωστός τελευταία σε πολλές πτυχές της ζωής μας)
Παράδειγμα: Γιατί θα πρέπει να κάθομαι εγώ ο καπνίζων σε ένα εστιατόριο η σε μια καφετέρια (έχει δώσει παράδειγμα η michelle στο τοπικ με τα starbucks) σε έναν απομονωμένο χώρο (μέσα στο κρύο) και να μην κάθεται ο μη καπνίζων που είναι και μειοψηφία ως πελάτης?

Δεν εχει καθολου σημασια ποιος ειναι πλειοψηφια και ποιος μειοψηφια. Απλα. Ενας καπνιστης ενοχλει τον διπλανο του που δεν ειναι! Ο μη καπνιστης, δεν ενοχλει τον καπνιστη διπλανο του!

Αν καποιος εχει παρει την αποφαση στη ζωη του οτι θελει να πεθανει νωρις, εγω δεν φταιω σε τιποτα!

Σορρυ για την εκτος χρονου απαντηση μου, αλλα για μενα το θεμα αυτο επικεντρωνεται στα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν εχει καθολου σημασια ποιος ειναι πλειοψηφια και ποιος μειοψηφια. Απλα. Ενας καπνιστης ενοχλει τον διπλανο του που δεν ειναι! Ο μη καπνιστης, δεν ενοχλει τον καπνιστη διπλανο του!

Αν καποιος εχει παρει την αποφαση στη ζωη του οτι θελει να πεθανει νωρις, εγω δεν φταιω σε τιποτα!

Σορρυ για την εκτος χρονου απαντηση μου, αλλα για μενα το θεμα αυτο επικεντρωνεται στα παραπανω.

αν και δεν με συμφέρει ... εδώ θα διαφωνήσω
κάποιοι μη καπνιστές είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ
και φυσικά και κάποιοι καπνιστές

ήμουν καπνίστρια απ τα 15 ως τα 35... 20 ολόκληρα χρόνια!
Πακέτο και κάτι παραπάνω τη μέρα...
Τι πακέτο δλδ... ένα πακέτο το ήθελα στη δουλειά μόνο!
Είμαι ένα χρόνο μη καπνίστρια (και πολύ χαρούμενη βεβαίως :P)

ΟΜΩΣ θυμάμαι πάρα πολύ καλά πως ήταν όταν ήμουν καπνίστρια και μου έπρηζαν τα συκώτια κάποιοι μη καπνιστές.
Ναι ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό
Γιατί? Γιατί ειλικρινά εγώ δεν τους ενοχλούσα
Γιατί ανέκαθεν ήμουν απ τους καπνιστές που ήταν ευγενικοι... πάντα ρωτούσα αν μπορώ να καπνίσω, ποτέ δεν κάπνιζα στο τραπέζι που τρωει ο κόσμος (εκτος κι αν μου έδιναν άδεια από μονοι τους), φρόντιζα να αεριζω τακτικα τους χώρους που ήμουν, φύσαγα τον καπνό μου μακρυα τους, φρόντιζα το τασάκι μου να μην έχει γόπες που μυρίζουν, πρόσεχα και μέχρι την κατεύθυνση που είχε ο καπνός απ το αναμένο τσιγάρο μου....

Η λογική βέβαια λέει ότι είναι πιο ενοχλητικός ο καπνιστής μιας που προκαλεί και βλάβες στην υγεία του άλλου ενώ ο μη καπνιστής προκαλεί βλάβες μόνο στα νεύρα του καπνιστη
Μιλώντας κι απ τις δύο πλευρές.. πιστεύω ότι όταν ο άνθρωπος δεν έχει τη διάθεση να συνεργαστει με τους γύρω του... είναι ακριβώς το ίδιο ενοχλητικός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καπνιζουμε επειδη το θελουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Βianca μου (ωραιο nik ετσι;! ;) ) δεν ειπε κανεις οτι καπνιζετε επειδη σας το επεβαλαν.
Καλα κανετε και δικαιωμα σας.Απλως αν το σκεφτεις, εσεις καπνιζετε επειδη το θελετε κι εμεις τοσα χρονια "καπνιζαμε" επειδη...το θελατε!
Τραγικο δεν ειναι.;

Και να προσθεσω οτι πιο πανω συμφωνω με την αποψη της Κ.Ε..
Αλλα η Κ.Ε. ανηκει προφανως στην "ταξη" των καπνιστων που εχουν και λιγο "τακτ".Υπαρχουν πααααααρα πολλοι σαν εκεινη.Αλλα δυστυχως στην Ελλαδα (και το τονιζω κανοντας συγκριση με την Ιταλια) υπαρχουν αλλοι τοσοι που δεν δινουν δεκαρα ουτε για εμας ουτε για τις απαγορευσεις ουτε για τιποτα.:(
Τα ειπα και πιο πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καπνίζω χωρίς καθόλου να υπάρχει εξάρτηση. Το σταματάω κανά μήνα και μετά πάλι ξανά, και καπνίζω και τσιγάρο και πίπα ανάλογα με τις περιστάσεις και τις εποχές. Το δεύτερο (πίπα) είναι ιεροτελεστία και πολύ προτιμότερο απ'όλες τις απόψεις (άρωμα κυρίως), αλλά δεν είναι πολύ πρακτικό όταν είσαι έξω από το σπίτι και σε θεωρούν δήθεν ενώ είναι άσχετοι. Καπνίζω για απόλαυση και όχι από μόδα, είμαι υπεύθυνος για την υγεία μου και αδιαφορώ αν θα πεθάνω από καρκίνο ή καρδιά. Σπάνια καπνίζω μπροστά σε άλλους, εκτός αν είναι καπνιστές. Και όσοι καπνίζουν χωρίς να έχουν υπόψην τί εστί ιεροτελεστία καπνίσματος, πολλές φορές με αηδιάζουν κιόλας. Η αντικαπνιστική εκστρατεία μου φαίνεται δικαιολογημένη αλλά δεν μπορώ να αντέξω ούτε λεπτό να μιλάει ο πρόεδρος των Ελλήνων αντικαπνιστών. Ειδικά αυτός. Κανέναν άλλον δεν έχουν να βάλουν να μας πείσει και να μας προστατεύσει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν και δεν με συμφέρει ... εδώ θα διαφωνήσω
κάποιοι μη καπνιστές είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ
και φυσικά και κάποιοι καπνιστές

ήμουν καπνίστρια απ τα 15 ως τα 35... 20 ολόκληρα χρόνια!
Πακέτο και κάτι παραπάνω τη μέρα...
Τι πακέτο δλδ... ένα πακέτο το ήθελα στη δουλειά μόνο!
Είμαι ένα χρόνο μη καπνίστρια (και πολύ χαρούμενη βεβαίως :P)

ΟΜΩΣ θυμάμαι πάρα πολύ καλά πως ήταν όταν ήμουν καπνίστρια και μου έπρηζαν τα συκώτια κάποιοι μη καπνιστές.
Ναι ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό
Γιατί? Γιατί ειλικρινά εγώ δεν τους ενοχλούσα
Γιατί ανέκαθεν ήμουν απ τους καπνιστές που ήταν ευγενικοι... πάντα ρωτούσα αν μπορώ να καπνίσω, ποτέ δεν κάπνιζα στο τραπέζι που τρωει ο κόσμος (εκτος κι αν μου έδιναν άδεια από μονοι τους), φρόντιζα να αεριζω τακτικα τους χώρους που ήμουν, φύσαγα τον καπνό μου μακρυα τους, φρόντιζα το τασάκι μου να μην έχει γόπες που μυρίζουν, πρόσεχα και μέχρι την κατεύθυνση που είχε ο καπνός απ το αναμένο τσιγάρο μου....

Η λογική βέβαια λέει ότι είναι πιο ενοχλητικός ο καπνιστής μιας που προκαλεί και βλάβες στην υγεία του άλλου ενώ ο μη καπνιστής προκαλεί βλάβες μόνο στα νεύρα του καπνιστη
Μιλώντας κι απ τις δύο πλευρές.. πιστεύω ότι όταν ο άνθρωπος δεν έχει τη διάθεση να συνεργαστει με τους γύρω του... είναι ακριβώς το ίδιο ενοχλητικός :)
ναι , σπάμε τα νεύρα στους καπνιστες, αλλά έχουμε δίκιο.
εγω αν είμαι για πολύ ωρα σε ένα χώρο με καπνό, αρρωσταίνω.
δεν κάνω πλάκα. μου κλέινει ο λαιμός, βήχω, και μου προκαλεί συνάχι στην μύτη. μια φορά είχα ανεβάσει και πυρετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι , σπάμε τα νεύρα στους καπνιστες, αλλά έχουμε δίκιο.
εγω αν είμαι για πολύ ωρα σε ένα χώρο με καπνό, αρρωσταίνω.
δεν κάνω πλάκα. μου κλέινει ο λαιμός, βήχω, και μου προκαλεί συνάχι στην μύτη. μια φορά είχα ανεβάσει και πυρετό.

μα δεν είπα ότι είναι σωστό αυτό που γίνεται βρε!
και μην ξεχνάς... πλέον συγκαταλέγομαι στους μη καπνιστές :P
κι εμένα με ενοχλεί πλέον ο καπνός και μάλιστα αρκετά...
απλά νομίζω ότι είτε είσαι Βόριος είτε είσαι Νότιος, σε όποια πλευρά του στρατοπέδου κι αν ανήκεις, μπορεί να βρεθεί τρόπος να είναι όλοι ευχαριστημένοι, αρκεί όπως είπα και πριν να υπάρχει καλή διάθεση για συνεργασία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μα δεν είπα ότι είναι σωστό αυτό που γίνεται βρε!
και μην ξεχνάς... πλέον συγκαταλέγομαι στους μη καπνιστές :P
κι εμένα με ενοχλεί πλέον ο καπνός και μάλιστα αρκετά...
απλά νομίζω ότι είτε είσαι Βόριος είτε είσαι Νότιος, σε όποια πλευρά του στρατοπέδου κι αν ανήκεις, μπορεί να βρεθεί τρόπος να είναι όλοι ευχαριστημένοι, αρκεί όπως είπα και πριν να υπάρχει καλή διάθεση για συνεργασία ;)
:clapup::clapup::clapup: το ξέρω ότι δεν καπνίζεις πια.
αλλά στην θέση που ήσουν κάποτε(να ακούς τον κάθε ένα να σου παραπονιέται) είναι πολλοί άλλοι. και το ίδιο σκέφτονται και αυτοί. για αυτούς το έλεγα , απλά δεν το ξεκαθάρισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ζανιν 3 χρόνια τώρα που καπνίζω δίπλα σου, τώρα το ακούω αυτό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Με λύπη μου διαπιστώνω οτι 54 ψηφοι δόθηκαν στο πεδιο που αναφερεται στο παθητικο καπνισμα!Τουλαχιστον στο σπίτι δεν εχω προβλημα να δηλητηριασω κανεναν!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • CAIV4HYF.jpg
    CAIV4HYF.jpg
    3.1 KB · Εμφανίσεις: 285

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λυπασαι που δεν καπνιζουν 54 ατομα? Δηλαδη αν φανταστω οτι εσυ ενθαρρυνεις τον κοσμο να καπνιζει? Δικαιωμα του καθενος να καπνιζει, και εγω καπνιζα και μου αρεσε πολυ, αλλα οχι και να το θεωρω κατορθωμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ιο πιστεύω παρεξήγησες τα γραφόμενα της κοπελιάς :P

νομίζω ότι αυτό που γράφει είναι ότι, τι κρίμα που τόσος κόσμος καπνίζει παθητικά επειδή κάποιοι δεν φέρονται σωστά ;) (αυτο το συμπεραίνω απ την τελευταία της φράση :P)

αν κατάλαβα λάθος... ταπεινη σας δούλα να σας καθαρίζω πατάτες αιώνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Α! Σε αυτη την περιπτωση συγγνωμη! Απλα στο poll "ειμαι παθητικος καπνιστης= δεν καπνιζω" μιας και δεν υπαρχει αλλη επιλογη, γιαυτο μου φανηκε οτι το εννοουσε ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
και γω δηλώνω μόνο παθητική καπνίστρια και οφείλω να ομολογήσω πως ορισμένες φορές με ενοχλεί αρκετά που κάποιοι δε σέβονται τους υπολοίπους που υπάρχουν σε έναν χωρό.. δε μπορείς να υποχρεώνεις κάποιον να αναπνέει τον καπνό σου (που μπορεί να του προκαλέι και προβλήματα υγείας).. προσωπικά αντέχω τον καπνό αλλά μέχρι ένα σημείο.. όχι να γίνει και τεκές ο χώρος στον οποίο βρίσκομαι..
αλήθεια γιατί καπνίζουν οι άνθρωποι?? ποτέ δεν κατάλαβα τι βρίσκουν στο τσαγάρο.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eγώ εκτός όλων των άλλων που έχουν αναφερθεί, βρίσκω εξαιρετικά αντιαισθητικό να βλέπω κάποιον να καπνίζει, μου δίνει την ιδέα ενός πολύ βρώμικου ανθρώπου και μετά τον συχαίνομαι να τον πλησιάσω πολύ κοντά.
Η αναπνοή του ειδικά είναι πάρα πολύ βρώμικη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Eγώ εκτός όλων των άλλων που έχουν αναφερθεί, βρίσκω εξαιρετικά αντιαισθητικό να βλέπω κάποιον να καπνίζει, μου δίνει την ιδέα ενός πολύ βρώμικου ανθρώπου και μετά τον συχαίνομαι να τον πλησιάσω πολύ κοντά.
Η αναπνοή του ειδικά είναι πάρα πολύ βρώμικη......

Το ίδιο και αυτουνού που τρώει σκορδαλιά,τζατζίκι,κρεμμύδια η πίνει αλκκόλ κ.λπ.!
Αλλά ούτε εσύ τα κόβεις αυτά ούτε διώχνεις μακριά σου όσους τα τρώνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Eγώ εκτός όλων των άλλων που έχουν αναφερθεί, βρίσκω εξαιρετικά αντιαισθητικό να βλέπω κάποιον να καπνίζει, μου δίνει την ιδέα ενός πολύ βρώμικου ανθρώπου και μετά τον συχαίνομαι να τον πλησιάσω πολύ κοντά.
Η αναπνοή του ειδικά είναι πάρα πολύ βρώμικη......


παρατραβηγμένο όσο δεν πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το ίδιο και αυτουνού που τρώει σκορδαλιά,τζατζίκι,κρεμμύδια η πίνει αλκκόλ κ.λπ.!
Αλλά ούτε εσύ τα κόβεις αυτά ούτε διώχνεις μακριά σου όσους τα τρώνε!
Oxi δεν είναι το ίδιο, είναι πολύ χειρότερο.
Ακόμα και η σκορδαλιά που δεν μου αρέσει δεν με απωθεί η μυρωδιά της.
Μόνο και μόνο αυτό είναι αρκετό για να το βάλω στα πόδια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top