Ενεργονία: Μόλις κυκλοφόρησε!

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ανουσιες υπερβολες

Είναι η απόλυτη αλήθεια. Μάλιστα αναφέρομαι σε οικογένεια με 2 παιδιά στο Δημοτικό ακόμη. Με νοίκι (ή τοκοχρεολύσιο του στεγαστικού, το ίδιο κάνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είναι η απόλυτη αλήθεια. Μάλιστα αναφέρομαι σε οικογένεια με 2 παιδιά στο Δημοτικό ακόμη. Με νοίκι (ή τοκοχρεολύσιο του στεγαστικού, το ίδιο κάνει)

H απολυτη αληθεια δεν ειναι σιγουρα, απο τη στιγμη που εγω γνωριζω οικογενειες που εχουν πολλα περισσοτερα απο καποια ρουχα να φορεσουν.
Δεν αντιλεγω στο οτι ειναι δυσκολα και δεν εχουν τη δυνατοτητα πολυτελειων, αλλα οχι και να φθανουμε στο αλλο ακρο.
Εκνευριζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
H απολυτη αληθεια δεν ειναι σιγουρα, απο τη στιγμη που εγω γνωριζω οικογενειες που εχουν πολλα περισσοτερα απο καποια ρουχα να φορεσουν
.

Οι οικογένειες που γνωρίζεις εσύ Νεράιδα μου τρώνε παντεσπάνι, δεν ζούνε τέσσερα άτομα με 1500 το μήνα :)

Δεν αντιλεγω στο οτι ειναι δυσκολα και δεν εχουν τη δυνατοτητα πολυτελειων, αλλα οχι και να φθανουμε στο αλλο ακρο.Εκνευριζομαι
Μην εκνευρίζεσαι χρυσή μου, δεν έχει στηθεί καμία γκιλοτίνα στην Πλατεία Συντάγματος ακόμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
.

Οι οικογένειες που γνωρίζεις εσύ Νεράιδα μου τρώνε παντεσπάνι, δεν ζούνε τέσσερα άτομα με 1500 το μήνα :)

Τι λες?!
Τις εχεις γνωρισει και εσυ βρε μπαγασα?!

Αντι να κλαψουριζουν και να μιζεριαζουν, ας φροντισουν για να εχουν.
Βαρεθηκα τα κλαψ κλαψ, ειδικα οταν συνοδευονται με κυριακατικα μεσημερια χλαπακιαζοντας θαλασσινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι λες?!
Τις εχεις γνωρισει και εσυ βρε μπαγασα?!


Δεν χρειάζεται αφού έχω γνωρίσει πολλές οικογένειες που όντως περνάνε με 1500 το μήνα. Οπότε είναι βέβαιο και απο όσα γράφεις οτι εσύ δεν έχεις γνωρίσει καμία. Αλήθεια στο σούπερ μαρκετ η Φιλιπινέζα σου ψωνίζει; Βλέπεις για διατροφή μόνο και είδη σπιτιού μια οικογένεια 4μελή χρειάζεται 25-30 ευρώ /ημέρα. Κάνουν 900. Συν 500 το νοίκι; 1400. ΔΕΗ ΝΕΡΟ ΟΤΕ; Θα πληρώσεις ή θα πάς για ρούχα;

Αντι να κλαψουριζουν και να μιζεριαζουν, ας φροντισουν για να εχουν.
Ελα ντέ! Γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι;

Ξέρεις η Ενεργονία, το βιβλίο μου το οποίο συζητάμε εδώ, δεν θα έλεγα ότι είναι ενα βιβλίο για σένα. Ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται την σκέψη που καλύπτει τις δικές του προσωπικές ανάγκες. Οι άνθρωποι που ανήκουν -με όποιο κόστος για το σύνολο και τους άλλους- στους βολεμένους, είναι φυσικό να βαριούνται να ακούν για τα προβλήματα του 80-90%. Χεσμένους τους έχουνε. Αν δεν τους είχανε δεν θα είμασταν σήμερα στο χάλι που είμαστε. Χρειάζονται λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι έντυπα, γραπτά, βιβλία, δηλώσεις όπου να "αποδεικνύονται" έστω και με το ζόρι, πλούσιοι γκρινιάριδες που τρώνε θαλασσινα οι οικογενειάρχες των 1500/μήνα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σκεφτομουν να απαντησω σε αυτα που εγραψες παραπανω, αλλα αφενος μεν οντως εδω συζητατε ενα βιβλιο που πραγματικα δε με αφορα, αφετερου δε θεωρω χαζο να αναφερω και να αναλυσω το γιατι εκνευριζομαι οταν κλαιγεται καποιος των 1500?, οταν υπαρχουν οικογενειες των 800?, οι οποιες οχι απλα δεν αξιωνουν να διαμενουν σε σπιτι με ενοικιο της ταξεως των 500?, ακουσον ακουσον 500, αλλα πραγματικα στερουνται των βασικων.

Καλες αναγνωσεις, καλες κλαψες, αλλα μακρια απο μενα!:)
Τσιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σκεφτομουν να απαντησω σε αυτα που εγραψες παραπανω, αλλα αφενος μεν οντως εδω συζητατε ενα βιβλιο που πραγματικα δε με αφορα, αφετερου δε θεωρω χαζο να αναφερω και να αναλυσω το γιατι εκνευριζομαι οταν κλαιγεται καποιος των 1500?, οταν υπαρχουν οικογενειες των 800?, οι οποιες οχι απλα δεν αξιωνουν να διαμενουν σε σπιτι με ενοικιο της ταξεως των 500?, ακουσον ακουσον 500, αλλα πραγματικα στερουνται των βασικων.

Καλες αναγνωσεις, καλες κλαψες, αλλα μακρια απο μενα!:)
Τσιου!

Πραγματικά υποκλίνομαι, μια θετική ψήφος είναι πολύ λίγη για σένα για αυτό που έγραψες.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καλες αναγνωσεις, καλες κλαψες, αλλα μακρια απο μενα!:) Τσιου!

Καλα βρε συ Νεράίδα μου, εντάξει, το εμπεδώσαμε. Εσύ κοντά σου θέλεις μόνο πλούσιους. Είσαι τόσο ταγμένη ψυχή τε και σώματι στο χρήμα που δεν θα άντεχες ούτε καν να διαβάσεις ότι η φτώχεια υπάρχει. Μόνο που ματαιοπονείς βρε κοπέλα μου, εδώ δεν είναι γραφείο συνοικεσίων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Οι συγγραφείς έχουν υποχρέωση όχι μόνο να αντιλαμβάνονται αλλά και να γράφουν και να δημοσιοποιούν όσα αντιλαμβάνονται. Αν το θες αλλιώς, αυτή είναι κοινωνικά «η δουλειά τους» όπως του βουλκανιζατέρ είναι να μπαλώνει τα λάστιχα. Και τα δυο είναι εξίσου σημαντικά και απαραίτητηα για να (ΡΟΚ ΕΝ ) ρολάρει ο κόσμος.

Αυτό είναι χρέος του σκεπτόμενου όντος.
Το πως θα το εκφράσει είναι προσωπικό ζητούμενο.

Οι συγγραφείς δεν είναι υποχρεωμένοι να είναι συγγραφείς
ούτε να ρολάρουν κανένα για τίποτα γιατί είναι σα να λες ότι το μη γράψιμο
θα έπρεπε να τους άφηνε μια καυστική αίσθηση αμαρτίας.

Γράφουν μόνο για την κ@υλα τους,
για μια προσωπική αθανασία
για τον δικό τους ναρκισσισμό καθαρά και ξάστερα
από αυτόν που γράφει για συνταγές γιαουρτλού
μέχρι τον αναλυτή του Λακάν και τον βιογράφο του Μπόρχες.

Ο ναρκισσισμός είναι το φιούελ σε πάρα πολλά βιβλία..δε το λέω σκωπτικά.


Πολύ σε απογοήτευσε αυτό το πρώτο DVD ρε παιδί μου. Θα σταθώ λίγο σε αυτό. Τι έγινε δεν ήταν αρκετά καλή η Τζούλια; Δεν ξεφτιλίστηκε αρκετά;


Επισκέπτες 1000 τη μέρα επιεικώς, σχολιογράφοι εννιά
(0,9 τα εκατό)… το 0,9 τα εκατό δεν μπορεί να διαμορφώνει γνώμη για την Τσούλια… σε αυτούς ανήκει και ο Buggs…

“Περίπου 100 κιλά πάγου νερού εκτινάχθηκαν από μια τρύπα στο νότιο πόλο του φεγγαριού, διαμέτρου 20-30 μέτρων, που δημιουργήθηκε από την ελεγχόμενη πρόσκρουση της αποστολής L-CROSS Οκτωβρίου, ανακοίνωσε η NASA μετά τις προκαταρκτικές αναλύσεις.”
πηγη: in.gr

κάπως έτσι δημιουργήθηκε και το dvd της τσούλιας.
Απλώς στο ρόλο του νερού βάλε champagne Καϊρ και στο ρόλο της τρύπας του φεγγαριού
τη γνωστή πια μουνότρυπα :)


Εγώ δεν το αγόρασα. Ουτε κάν το είδα.

Μόνο εσύ, η σάσα μπάστα και η μπεζεντάκου :wall:


Βλέπεις Δεσμώτη, έτσι κι αλλιώς πληρώνουμε κάποιους για να αλλάξουν τον κόσμο. Στην πραγματικότητα αλλάζουμε τον κόσμο κάθε μέρα, με τα προιόντα που αγοράζουμε.

Ο κόσμος δεν αλλάζει με φθηνά dvd, επίτρεψέ μου.
Ο κόσμος παθαίνει ελαφριά διάσειση και ξεχνιέται από το καταφάγωμα της σάρκας του
κι αυτό μονάχα για λίγο που πολλές φορές είναι αρκετό
για να κερδίσουν κάποιοι τον χρόνο για να φάνε λίγο κοψίδι ακόμα.

Η αλλαγή για να συνίσταται όντως πρέπει να έχει διάρκεια.
Δεν είναι μια πρόσκαιρη μέθη η αλλαγή, αλλιώς ας το πούμε lunch break.:)

Το διασκεδαστικό πάντως είναι πως δεν υπάρχει κούλα, κίτσα, θεούσα, πολιτικός, καλλιτέχνης, διανοούμενος και ο,τι βάζει ο νους σου που να μην έχει δει την περίφημη ταινία.
Οτι "έτυχε" στην περίοδο ακμής της κρίσης (οικονομικά, κοινωνικά κλπ κλπ) θα πρέπει να μας προβληματίσει.
Μήπως της έδωσε κανα φράγκο κι ο Γιωργάκης για να στρέψει αλλού την προσοχή μας ώστε να μην βλέπουμε τα πολιτικά εγκλήματα που μας έφεραν ως εδώ και τα οποία εν τω μεταξύ αποκαλύπτονται ένα ένα;

Για μένα τέτοια προϊόντα προκαλούν κάτι ακόμη χειρότερο κι από την οπισθοδρόμηση ή την υποβάθμιση.
Προκαλούν στασιμότητα, ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.
Και τα νερά γίνονται χαβούζα ακριβώς στην στασιμότητα.:/: (βλέπε Χημεία κολλοειδή/κροκίδωση)

Κι επειδή έχουμε απλωμένο εσώρουχο, αναγγέλω τον τίτλο του δικού μου πρώτου βιβλίου:
Κωνσταντίνος Μαχλέπας, Σχόλια περι του αγορασμένου:) xixi


Είναι μεγάλη διαφορά να εκδώσεις εσύ τα γραπτά σου απο το να στα εκδώσουν άλλοι. Το πρώτο είναι προσωπικό σου βίτσιο, το άλλο σημαινει ότι κάτι αξίζουν.

Το να στα εκδώσουν μπορεί να σημαίνει ότι έχουν ανάγκη την πελατεία και τα ευρά σου κι όχι απαραίτητα ότι αξίζουν.
Άλλωστε και το χρυσό μεν, βατόμουρο δε, είναι αξιολογητικό μέγεθος στις μέρες μας, έτσι?
Σκέψου ότι η Σάντρα Μπούλοκ πήρε όσκαρ και βατόμουρο την ίδια χρονιά (μπαχαχαχα). (με κάτι τέτοια ψοφάω για χόλυγουντ λέμε!)
Ξέρω ποιητές που τα ποιήματα τους είναι η καλύτερη εναλλακτική για καύσιμη ύλη
όμως οι εκδότες θεωρούν ότι λόγω των χαλεπών καιρών είναι φρονιμότερο η έκδοση της σαχλαμάρας
από τη μη έκδοση και περιορισμό του αριθμού των εκδιδόμενων στα του οίκου τους.
Κι ο νοών...


Αν νομίζεις ότι έχεις κάτι αξιόλογο να πείς, αντί να βρίζεις τους εκδότες, θα πρεπει να τολμήσεις να βάλεις τον εαυτό σου σ'αυτή τη διαδικασία αξιολόγησης.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΟ .


ποιο εξώφυλλο; Σελίδα 64 λέμε (αυτός με το γλυκό χαμόγελο) !! Αυτή η τάση σου να βλέπεις ένα εξώφυλλο ή έναν τίτλο και να ορμάς αμέσως και να γράφεις συμπεράσματα….:redface:

Craaaaazy crazy boy...! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλα βρε συ Νεράίδα μου, εντάξει, το εμπεδώσαμε. Εσύ κοντά σου θέλεις μόνο πλούσιους. Είσαι τόσο ταγμένη ψυχή τε και σώματι στο χρήμα που δεν θα άντεχες ούτε καν να διαβάσεις ότι η φτώχεια υπάρχει. Μόνο που ματαιοπονείς βρε κοπέλα μου, εδώ δεν είναι γραφείο συνοικεσίων....

Ω ναι, εγω και η Τζουλια! :devil:
Αναμενεινατε στους ανετους και φουσκωτους καναπεδες σας το νεραιδοντιβιντι!!! :hypno:

Αψψοοουυ! Γειτσεςςςςςςςς!
:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ανουσιες υπερβολες

Προσωπικά, με οικογενειακό εισόδημα στα μέτρα αυτών που αναφέρει ο Buggs, έχω ν' αγοράσω ρούχα από το 2004!! Τα ρούχα μου παλιώσανε και πέφτουν, σαν χρεωκοπημένες κυβερνήσεις. Δυστυχώς όμως, όπως και τις κυβερνήσεις, τα μπαλώνω και συνεχίζω να τα φοράω. :/:

Ο Θεός να μας φυλάει απ' τους βολεμένους...:mad:

α, και δεν τρώω θαλασσινά, ούτε βγαίνω απ' το σπίτι, παρά μόνο για παγωτό χωνάκι...το πολύ!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό είναι χρέος του σκεπτόμενου όντος.Το πως θα το εκφράσει είναι προσωπικό ζητούμενο.
Οι συγγραφείς δεν είναι υποχρεωμένοι να είναι συγγραφείς ούτε να ρολάρουν κανένα για τίποτα γιατί είναι σα να λες ότι το μη γράψιμο θα έπρεπε να τους άφηνε μια καυστική αίσθηση αμαρτίας. Γράφουν μόνο για την κ@υλα τους, για μια προσωπική αθανασία για τον δικό τους ναρκισσισμό καθαρά και ξάστερα από αυτόν που γράφει για συνταγές γιαουρτλού μέχρι τον αναλυτή του Λακάν και τον βιογράφο του Μπόρχες. Ο ναρκισσισμός είναι το φιούελ σε πάρα πολλά βιβλία..δε το λέω σκωπτικά.

Κανείς εγκληματίας δεν θα γινόταν βαποράκι, κλέφτης, δολοφόνος ή απατεώνας, άν είχε την δυνατότητα να γίνει νευροχειρούργος. Και η Τζούλια, αν είχε την δυνατότητα στην Ελλάδα να γίνει πλούσια τραγουδώντας δεν θα γινοταν η Τσούλια, όπως την λές. Ομως η Ελλάδα παράγει μόνο Τσούλιες και αξιότιμα καθάρματα. Στο ίδιο καζάνι και οι συγγραφείς.
Οι συγγραφείς που γράφουν για την αθανασία που προφανώς θα πρέπει να έχουν κάτι μοναδικό να πούν για να μείνουν αθάνατοι, είναι μια κατηγορία, πολύ ρομαντική, και μάλλον πολύ μικρή έως αμελητέα. Οι περισσότεροι γράφουν κατα παραγγελία, προπαγάνδα διαφόρων μορφών, που πληρώνεται αδρά. Είναι οι Τσούλιες της πένας.


Επισκέπτες 1000 τη μέρα επιεικώς, σχολιογράφοι εννιά
(0,9 τα εκατό)… το 0,9 τα εκατό δεν μπορεί να διαμορφώνει γνώμη για την Τσούλια… σε αυτούς ανήκει και ο Buggs…
Το θέμα δεν είναι πόσοι διαμόρφωσαν γνώμη για την Τζούλια. Το θέμα είναι πόσοι διαμόρφωσαν γνώμη για τους Έλληνες, με το θέμα της Τζούλιας. Εχω δεί αρκετές τσόντες κι εγώ όπως κάθε συνηθισμένος στρέιτ άντρας υποθέτω. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τα ΜΜΕ ενός ολόκληρου κράτους σύσσωμα να βομβαρδίζουν το κοινό στις ειδήσεις τους με το τελευταίο "επίτευγμα" κάποιας απο αυτές. Πόσες κόπιες έβγαλε, πόσα πούλησε, που έγιναν τα γυρίσματα.... Μόνο "πηγαίνετε να κάνετε το ίδιο όσοι πεινάτε" που δεν είπαν. Οπότε σχετικά με αυτό :

Ο κόσμος δεν αλλάζει με φθηνά dvd, επίτρεψέ μου.
Μάλλον δυστυχώς δεν ισχύει. Αφού το να διαφημίζουν σε εποχές απίθανης φτώχειας τα ΜΜΕ ενός κράτους τους πολίτες κατα κόρον κάθε λογής Τζούλιες σαν τους "νικητές" που άρπαξαν τα φράγκα, οδηγούν την κάθε Νεράίδα στο αυτόματο θα έλεγε κανείς συμπέρασμα "και εσύ τι κάνεις; Ασε τις κλάψες και πιές και σύ καμια σαμπάνια"


Το διασκεδαστικό πάντως είναι πως δεν υπάρχει κούλα, κίτσα, θεούσα, πολιτικός, καλλιτέχνης, διανοούμενος και ο,τι βάζει ο νους σου που να μην έχει δει την περίφημη ταινία.
Αν αυτό αληθεύει θα είναι πραγματικά τραγωδία. Ομως όταν όλη η Ελλάδα μοιάζει εδώ και χρόνια με ένα τεράστιο μπουρδέλο, όλοι αυτοί που την έκαναν έτσι τι θα έβλεπαν, τον Φόρεστ Γκάμπ; Τον κύκλο των χαμένων ποιητών; Ή μήπως θα διάβαζαν την Ενεργονία;

Το να στα εκδώσουν μπορεί να σημαίνει ότι έχουν ανάγκη την πελατεία και τα ευρά σου κι όχι απαραίτητα ότι αξίζουν.
Το αιώνιο ερώτημα: Φτιάχνουν τα ΜΜΕ τις καταναλωτικές προτιμήσεις ή τις φτιάχνουν οι καταναλωτές με τις αγοραστικές τους προτιμήσεις; Το Ντι βι ντι της Τσούλιας (ας την λέμε όπως την ονόμασες γιατί είναι σωστό όσο και χαρακτηριστικό) αξίζει; Ή την έκδωσαν επειδή είχε κάτι το μοναδικό; Μοναδικό το παρουσίασαν τα ΜΜΕ. Το ντι βι ντι της Τσούλιας συγγραφικά είναι σαν τα κείμενα του Κωστόπουλου του Αναστασιάδη και τα περισσότερα απο αυτά του Λαζόπουλου. Παρουσιασμένα μέσα απο τόνους διαφήμισης σαν "μαγκιές". Μια μαγκιά που άν ήταν πραγματικότητα δεν θα είχε εκπαιδεύσει ενα ολόκληρο λαό να τρέχει να αγοράσει το ντι βι ντι αντί για βιβλία σαν την Ενεργονία. Προφανώς στην συνέχεια ο λαός του ντι βι ντι, ε είναι εύκολο να ρουφήξει κι αυτός την ευρωπαική ή την όποιας προέλευσης πλούσια και αφρισμένη σαμπάνια....


ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΟ .
Ένας εκδότης έχει δυο όψεις θα έλεγα όπως ακριβώς και τα βιβλία του. Την όψη που αντιπροσωπεύει το 95% των βιβλίων του, που είναι η ίδια σε όλους τους εκδότες, είναι δηλαδή τα κοινώς απόδεκτά βιβλία, αυτά που θα π ιάσουνκάποιες πωλήσεςι σίγουρα. Και την άλλη του 5% που είναι τα "τελείως προσωπικά του βιβλία". Αυτά στα οποία ποντάρει απο ιδιοσυγκρασία. Αν είναι να γίνουν κάποια βιβλία μπέστ σελλερ, απο αυτά γίνονται. Οπότε σε ένα ποσοστό 5% ή και λιγότερο ισχύει αυτό που λές.


Στην Ενεργονία ωστόσο πρέπει να πώ ότι δεν παίχτηκε τίποτα απο τα δύο. Είχε κερδίσει βέβαια στο διαγωνισμό όμως όπως φάνηκε εκ των υστέρων ο εκδότης περίμενε να του πάω το επόμενο βιβλίο μου που ήξερε ότι το είχα στα σκαριά. Προσπάθησε να μου κάνει στην Ενεργονία συμβόλαιο δεσμευτικό για τα επόμενα βιβλία μου, όμως αρνήθηκα σε σημείο που σχεδόν κοντέψαμε να μήν υπογράψουμε. Τσαντισμένος αντί για 14% που μου είχε προτείνει στο αρχικό προσχέδιο συμβολαίου, (αν δεσμευόμουν να φέρω εκεί κατα προτεραιότητα για αξιολόγηση τα επόμενα), το έκανε τελικά 8% όταν απέρριψα αυτή τη δέσμευση !

Μετά παίχτηκε ενα παιχνίδι χωρίς δηλώσεις. Εκείνοι περίμεναν το επόμενο και μετατόπιζαν διαρκώς την ημερομηνία έκδοσης κι εγώ περίμενα την Ενεργονία και έλεγα διαρκώς ότι δεν έχω τελειώσει το επόμενο. Στην περίπτωση μου ήταν αλήθεια. Ετυχε να τελειώσω το επόμενο όταν εκδόθηκε τελικά η Ενεργονία. Το παρουσίασα στο ΟΞΥ και όλα πήγαιναν σφαίρα στην αρχή. Συνέντευξη στο ΦΑκ, μετά με ζήτησε η ΕΡΤ ψηφιακή. Το είχα δώσει όμως και σε άλλους. Το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και τρείς μήνες που απάντησα οριστικά ότι δεν πρόκειται να τους δώσω το επόμενο βιβλίο μου, το ΟΞΥ έκοψε κάθε προώθηση στην Ενεργονία.

Πολλές φορές σκέφτομαι την ευθύνη μου, στο ότι αυτή η σκέψη δεν θα περάσει τελικά στο κοινό, αφού το ΟΞΥ έχει θαψει κυριολεκτικά την Ενεργονία. Πώς θα μπορούσα όμως να έχω κάνει αλλιώς ; Το ΟΞΥ ποτέ δεν εκτίμησε την Ενεργονία. Κι άν ακόμη τους πήγαινα το επόμενο βιβλίο, πιστεύω ότι μόλις θα το είχαν σίγουρο πάλι θα παρατούσαν την Ενεργονία. Γιατί οι ιδιαίτερες προτιμήσεις του ΟΞΥ από όσο τους γνώρισα θα έλεγα ότι είναι μάλλον εκ διαμέτρου αντίθετες από όσα εκφράζει η Ενεργονία.

Οπότε, όπως γράφω και στο βιβλίο, απο μια άποψη πρόκειται πραγματικά για θαύμα το ότι υπάρχει αυτό το βιβλίο, κυκλοφορεί και μπορείτε να το διαβάσετε.

Craaaaazy crazy boy...! :P:P
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στην Ενεργονία ωστόσο πρέπει να πώ ότι δεν παίχτηκε τίποτα απο τα δύο. Είχε κερδίσει βέβαια στο διαγωνισμό όμως όπως φάνηκε εκ των υστέρων ο εκδότης περίμενε να του πάω το επόμενο βιβλίο μου που ήξερε ότι το είχα στα σκαριά. Προσπάθησε να μου κάνει στην Ενεργονία συμβόλαιο δεσμευτικό για τα επόμενα βιβλία μου, όμως αρνήθηκα σε σημείο που σχεδόν κοντέψαμε να μήν υπογράψουμε. Τσαντισμένος αντί για 14% που μου είχε προτείνει στο αρχικό προσχέδιο συμβολαίου, (αν δεσμευόμουν να φέρω εκεί κατα προτεραιότητα για αξιολόγηση τα επόμενα), το έκανε τελικά 8% όταν απέρριψα αυτή τη δέσμευση !

Τουλαχιστον εσυ αν και τριτος στο διαγωνισμο εξασφαλισες +1% σε σχεση με αυτον που ηρθε πρωτος...
Και εφοσον βρηκες τελικα εκδοτη και για τα επομενα βιβλια σου γιατι ρε παιδι μου αρνηθηκες? Ειχες κι αλλες προτασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τουλαχιστον εσυ αν και τριτος στο διαγωνισμο εξασφαλισες +1% σε σχεση με αυτον που ηρθε πρωτος...
Και εφοσον βρηκες τελικα εκδοτη και για τα επομενα βιβλια σου γιατι ρε παιδι μου αρνηθηκες? Ειχες κι αλλες προτασεις?

Για το επόμενο βιβλίο μου έχω υπογράψει με τον μεγαλύτερο εκδοτικό οίκο στη χωρα μας. Ομως δεν ήταν το μέγεθος του ούτε το πολυ ικανοποιητικό συμβόλαιο που μου έκαναν που με έκανε να αφήσω το ΟΞΥ. Ήταν κυρίως που με την συμπεριφορά τους μου έδειξαν να εκτιμούν πάρα πολυ τόσο τη δουλειά μου όσο και εμένα.

Όταν το ΟΞΥ μου πρότεινε το συμβόλαιο του για το επόμενο, πράγμα που σήμαινε ότι όντως το ήθελαν, θα το πήγαινα σ'αυτούς. Είχα μια εσωτερική απαίτηση όμως , την οποία φυσικά δεν την αποκάλυψα στις διαπραγματεύσεις.
1) Το ΟΞΥ, σαν μικρότερος και πιο ευέλικτος εκδοτικός, θα έπρεπε να κάνει την καλύτερη πρόταση, και
2) Να κάνει το 8% της Ενεργονίας, και πάλι 14%, για λόγους τιμής. Απαξ και η "ποινή" ας το πούμε έτσι, είχε τεθεί γιατί αρνούμουν να δεσμευσω το επόμενο βιβλίο μου, όταν τους το πήγα και το ήθελαν δεν ετίθετο πλέον τέτοιο θέμα.

Το ΟΞΥ εδωσε πολύ καλούς όρους, όμως σε ένα σημείο το έκαναν πάλι το νταιλίκι. Ενώ στην αρχή των διαπραγματεύσεων δεσμεύονταν για έκδοση το συντομώτερο, επειδή καθυστερούσα να αποφασίσω γιατί περίμενα τις τελικές προτάσεις του μεγάλου εκδοδτικού, αποφάσισαν να με τιμωρήσουν. Μου είπαν λοιπόν ότι εξ αιτίας της καθυστέρησης "είχε κλείσει το πρόγραμματ τους" και το βιβλίο δεν μπορούσε να εκδοθεί πρίν απο ένα χρόνο!!! Χωρίς να ξέρουν ότι άν δεν μου έλεγαν αυτό μάλλον θα υπέγραφα μαζί τους. Οχι δηλαδή αμέσως, θα τους έλεγα όμως, αφού όλα τα άλλα θα ήταν εντάξει, ότι άν αποκαθιστούσαν το ντροπιαστικό ποσοστό της Ενεργονίας, θα υπέγραφα μαζι τους.

Ο μεγάλος εκδοτικός την ίδια στιγμή μου φέρθηκε άψογα, δέχτηκε όλους τους όρους μου, ακόμη και αυτόν που έλεγε για συντομότατη έκδοση του βιβλίου. Κοτζάμ εκδοτικός με εκατοντάδες εκδόσεις. Την ίδια στιγμή που στο ΟΞΥ μου απολογούνταν ότι "είχαν κλείσει το πρόγραμμα τους" με τα 3-4 βιβλία του για το επόμενο εξάμηνο !:clapup: Ίσα για να με πικάρουνε !

Με τέτοια συμπεριφορά ήταν αδύνατον πλέον να εμπιστευτώ το ΟΞΥ ότι θα με προωθούσε σωστά. Και έπρεπε να τους εμπιστευτώ παραπάνω απο πολύ, δεδομένου ότι ο άλλος εκδοτικός, που στο μεταξύ μου έστειλε τις τελικές του προτάσεις, αποδεδειγμένα κάνει καταπληκτική δουλειά και στην έκδοση και στην προώθηση, έχει εκκατομμύρια πωλήσεις και δεν είναι καθόλου τυχαία ο πρώτος. Για να απορρίψω τέτοια πρόταση για το ΟΞΥ θα έπρεπε να παίρνω όρκο πλέον για τις προθέσεις όσο και για τις ικανότητες τους. Και αυτό, όπως είδες απο την παραπάνω παράθεση γεγονότων, ήταν απολύτως αδύνατον.

Σχετικα με το 1% λιγότερο που πρότειναν στο Ντίνο απλά υποδεικνύει ότι το δικό του δεν το θέλαν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπητέ μου φίλε Μπανγκς, σύμφωνα με συμπεράσματα σχετικής έρευνας των αρχών της δεκαετίας 1990-2000, η μη επίτευξη μίας ενεργονικής κατάστασης πραγμάτων από τον μεταχριστιανικό πολιτισμό, θα μπορούσαμε να πούμε, οφείλεται στην εργοπενία. Αυτή είναι το μέγεθος μετασχηματισμένης από την ανθρώπινη εργασία ενέργειας, που απαιτείται για την ολοκλήρωση ενός έργου, αφού παρέλθει η προς ικανοποίηση ανάγκη εκ του συγκεκριμένου έργου. Χαρακτηριστικό ιστορικό παράδειγμα εργοπενικών παραμέτρων αποτελεί η ελληνική επενδυτική περίπτωση, από το 1974 και εντεύθεν. Ακόμη δε πιο χαρακτηριστική είναι η διαπιστωμένη σήμερα πανανθρώπινα εργοπενική σχέση, μεταξύ ανάπτυξης και περιβαλλοντικών της συνεπειών. Κατ' επέκταση, η προσδοκούμενη ενεργονική φάση της ανθρωπότητας, ως έχουν πλέον τα πράγματα, απαιτεί μία κάποια νέα θεοπνευστία, μία δηλαδή "δεύτερη παρουσία", κατά την παλαιοχριστιανική οπτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αγαπητέ μου φίλε Μπανγκς, σύμφωνα με συμπεράσματα σχετικής έρευνας των αρχών της δεκαετίας 1990-2000, η μη επίτευξη μίας ενεργονικής κατάστασης πραγμάτων από τον μεταχριστιανικό πολιτισμό, θα μπορούσαμε να πούμε, οφείλεται στην εργοπενία. Αυτή είναι το μέγεθος μετασχηματισμένης από την ανθρώπινη εργασία ενέργειας, που απαιτείται για την ολοκλήρωση ενός έργου, αφού παρέλθει η προς ικανοποίηση ανάγκη εκ του συγκεκριμένου έργου. Χαρακτηριστικό ιστορικό παράδειγμα εργοπενικών παραμέτρων αποτελεί η ελληνική επενδυτική περίπτωση, από το 1974 και εντεύθεν. Ακόμη δε πιο χαρακτηριστική είναι η διαπιστωμένη σήμερα πανανθρώπινα εργοπενική σχέση, μεταξύ ανάπτυξης και περιβαλλοντικών της συνεπειών. Κατ' επέκταση, η προσδοκούμενη ενεργονική φάση της ανθρωπότητας, ως έχουν πλέον τα πράγματα, απαιτεί μία κάποια νέα θεοπνευστία, μία δηλαδή "δεύτερη παρουσία", κατά την παλαιοχριστιανική οπτική!

Φίλε Νωεύς, πιστεύω ότι το κυριότερο που πρέπει να αλλάξει είναι η πεποίθηση ότι τιποτα δεν αλλάζει. Αυτό άλλωστε είναι και η κύρια αιχμή της Ενεργονίας. Υπάρχουν άνθρωποι, υπάρχουν λύσεις, υπάρχουν ακόμη και τα χρήματα. Αυτό που δεν υπάρχει είναι η πίστη ότι αυτός ο δρόμος, σ'αυτό το σταυροδρόμι, και όχι ο άλλος είναι που πρέπει να ακολουθήσουμε. Μάλιστα δεν πρόκειται για ενα σταυροδρόμι σε σχήμα σταυρού θα έλεγα πιο παραστατικά.

Η ανθρωπότητα απλά επιταχύνει στον ίδιο ίσιο δρόμο απο την εποχή των πιθήκων: τον δρόμο της βίας. Ξαφνικά, δια μέσου της τεχνολογίας φαίνεται ένας δρόμος που στρίβει, (αριστερά ή δεξιά δεν μας ενδιαφέρει, μην αρχίσουμε τις πολιτικές μεταφορές). Μάλιστα φαίνεται ωραίος, φαρδύς, με καλό φωτισμό όλα του ωραία. Ομως πρώτα πρέπει προφανώς να φρενάρουμε, ισχυρά μάλιστά έτσι που με την σημερινή τεχνολογία τρέχουμε, ύστερα να στρίψουμε και φυσικά για να τα κάνουμε όλα αυτά, πρέπει να έχουμε την απολυτη πίστη ότι ο δρόμος αυτός οδηγεί σε καλύτερο προορισμό από ότι ο 'αλλος, ο παλιός και γνωστός μας.

Δεν είμαστε σίγουροι αν ο δρόμος της ευδαιμονίας οδηγεί πράγματι στον παράδεισο, όμως κανείς δεν έχει την παραμικρή αμφιβολία πλέον ότι εξελίσσοντας, δηλαδή συνεχίζοντας, σε ένα δρομο βίας, θα καταλήξουμε στην ομαδική καταστροφή. Είναι απλά κοινή λογική.

Στην ουσία η Ενεργονία, απο τα φιλοσοφικά της κείμενα, έως και τα διηγήματα της, αυτό και μόνο δείχνει. Οτι είναι φυσικό, όταν σκεφτόμαστε τρελά, να καταλήγουμε σε τρελά αποτελέσματα. Και ότι σε έναν τρελό κόσμο, όπου πλέον κάθε τρέλα είναι "έξυπνη" και θεωρείται "λογική" η λογική είναι ακριβώς αυτό που μοιάζει τρέλα. Στο ίδιο δίλημμα τοποθετούνται τόσο οι σκέψεις, στα φιλοσοφικά κείμενα, όσο και οι πρωταγωνιστές των διηγημάτων: Θα τρελαθούν, επιρρεασμένοι απο την κατάσταση, και αυτή θα συνεχίσει ώς έχει ή θα διατηρήσουν την λογική τους και απλά θα την αλλάξουν;

Οπως φαίνεται χαρακτηριστικά στα διηγήματα, αυτό είναι απλά και μόνο θέμα επιλογής. Προσωπικά δεν δέχομαι ότι δεν μπορούμενα αλλάξουμε τον κόσμο. Δέχομαι όμως ότι μπορει να μήν θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τώρα ίσως μπορείτε να πάρετε την Ενεργονία δωρεάν απο το in.gr (αν απαντήσετε σωστά στις ερωτήσεις βέβαια :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αλλοιμονο, εν καιρω κρισης να μην δινεις και δωρα.


Για το επόμενο βιβλίο μου έχω υπογράψει με τον μεγαλύτερο εκδοτικό οίκο στη χωρα μας.

Χρησιμοποιησες και τα πειραματα που εκανες πανω μας? Τι πραγματευεται για πες.... εχει σχεση με σεξουαλικοτητα των 45 αρηδων κυριων πανω σε αγνα 11 χρονα κοριτσακια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χρησιμοποιησες και τα πειραματα που εκανες πανω μας?
Πιστεύεις αλήθεια πως με τόσο υλικό που μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε στο διαδίκτυο, ανεξέλεγκτα και χωρίς να ζητήσει την άδεια κανενός, χρειάζεται κάποιος να κάνει πειράματα και μάλιστα ονομαστικά για να συλλέξει τις πληροφορίες που χρειάζεται;

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πιστεύεις αλήθεια πως με τόσο υλικό που μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε στο διαδίκτυο, ανεξέλεγκτα και χωρίς να ζητήσει την άδεια κανενός, χρειάζεται κάποιος να κάνει πειράματα και μάλιστα ονομαστικά για να συλλέξει τις πληροφορίες που χρειάζεται;

Ναι, το πιστευω. Δε θα τα ξαναπω ομως. Οποιος εχει ματια βλεπει, εχει δει κι εγω τωρα θα πω την αλλη πλευρα, αυτη που πιστευω.
Ενας τυπος που μας λεει καταμουτρα πως ειναι απολυτως λογικο ενας 45 αρης να αποπλανει ενα 11 χρονο παιδι.
Δε θελησα ουτε μια στιγμη να πιστεψω πως οσα λεει, τα πιστευει πραγματικα η το κανει για να προκαλει τις εντυπωσεις. Και ναι αυτο συμβαινει. Ενας ψυχανωμαλος δε θα βγαινε φορα παρτιδα να πει κατι τετοιο φυσιολογικο. Υπαρχουν συγγραφεις και συγγραφεις.
Ε δε μου αρεσουν οσοι αυτοπροβαλλονται χωρις ουσιαστικο και σοβαρο λογο, παιζοντας με τα νευρα και τις ψυχες των παιδιων που μας διαβαζουν.

Και τι θελεις ισι να μου πεις τωρα με αυτο? Μου απαγορευεις να του κανω ερωτησεις σχετικα με το βιβλιο του?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top