[Γυναίκες] Μυστικά ομορφιάς

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το ξέρω κι εγώ για την βαζελίνη. Ισχύει και για τα χέρια.
Επίσης για λαμπερά μαλλιά ιδανικό το κρύο νερό και το ξύδι. Φαντάζομαι το γνωρίζετε αλλά το λέω για την ιστορία. Καλό ξέβγαλμα μετά για να μην μυρίζετε. :P
Επίσης για να έχετε τα ιδανικά Ινδιάνικα μαλλιά βάλτε λάδι, αφήστε για μισή με μία ώρα σε μία σακούλα και μετά λουστείτε κανονικά.

Ναι αλλά το ξύδι χρωματίζει τα ξανθά μαλλιά. Τους δίνει κοκκινωπή απόχρωση.

Αυτό το κάνω και εγώ :D
Να πω ένα κολπάκι για να μη λερώνονται οι καλτσούλες; Εγώ το κάνω πάντως :P
πριν βάλω κάλτσες τυλίγω τα πόδια μου με κάτι μικρά σακουλάκια κουζίνας, συνήθως τα χρησιμοποιούμε για να βάλουμε κολατσιό μέσα, αλλά νταξ, εγώ τους βρήκα άλλη χρησιμότητα :redface:

Μπορείς αν θες να τα τυλίξεις και με τη μεμβράνη που χρησιμοποιούμε στη κουζίνα.

Δεν ανατριχιάζεις καλέ; :P

Μπρος στα απαλά πατουσάκια, τί είναι η ανατριχίλα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι αλλά το ξύδι χρωματίζει τα ξανθά μαλλιά. Τους δίνει κοκκινωπή απόχρωση.
Α, εγώ έχω καστανά και δεν με αλλάζει το χρώμα. :/:
Μπρος στα απαλά πατουσάκια, τί είναι η ανατριχίλα???
Βασικά κατάλαβα κάτι άλλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ναι αλλά το ξύδι χρωματίζει τα ξανθά μαλλιά. Τους δίνει κοκκινωπή απόχρωση.

Χμμ αλήθεια; Χρησιμοποιώ ξύδι, αλλά όχι συχνά, επειδή δε ξέρω αν κάνει καλό η συχνή του χρήση, μα δεν έχω παρατηρήσει κοκκινωπή απόχρωση. Βέβαια, δεν είμαι πολύ ανοιχτόχρωμη ξανθιά. Τέλος πάντων... :P
Το λάδι πάντως είναι φοβερό για τα μαλλιά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Αν και μικρή, ασχολούμαι πάρα πολύ με το θέμα της ομορφίας και να μαι εδω τωρα να σας πω μερικά απο τα top μυστικα ομορφιάς που κάθε γυναίκα θα πρέπει να κρατάει γερά στο μυαλουδάκι της! Ξεκινάω λοιπόν:

1.Νερο, νερο, νερο. Αυτη ειναι η βαση της ομορφιας μας. Γιατι άραγε το σωμα μας περιέχει 70%νερο? Το νερό φροντίζει την επιδερμίδα, τα μαλλιά και τα νύχια μας. Για οσες αθλούμαστε βοηθάει πάρα πολυ στην καταπολεμηση της κυτταρίτιδας. Για αυτο 1,5 λιτρο νερο την ημερα οπωσδηποτε.

2.Σαμπουαν με φυσικα συστατικά με ελαχιστη εως και καθολου σιλικονη! Πάντα τα λούζουμε με χλυαρό-κρύο νερό όσο και αν δεν το αντεχουμε, γιατι με το ζεστό φθήρονται και πέφοτυν. Οσες τα στεγνωνουν με πιστολακι sos ενα σπρει κατα της θερμοτητας.

3.Αφρος για πρωινο και βραδινο καθαρισμο. (επειδη εηω εχω λιπαρο δερμα χρησιμοποιω ενα αντισοτιχο προιον συγκεκριμενα το Effaclar-La Roche Posay που εχει απιστευτα απαλο αφρο και δεν αφηνει ιχνος λιπαροτητας)

4.Red Lips. Πολλες απο μας το θεωρουμαι κλισε, αλλα ειναι μεχρι να δεις τα αποτελεσματα του. Διαλεξε ενα κοκκινο που να ταιριαζει με την αποχρωση της επιδερμιδας σου. Τα εντονα χειλη αποτελουν σημαδι γονιμοτητας για τους αντρες, και κανει το προσωπο σου να δειχνει ακαταμαχητο και σουπερ σεξυ!

5.Ροδαλα μαγουλακια. Τα αναψοκοκκινισμενα μαγουλα ειναι σημαδι υγειας γλυκιτητας και φρεσκαδας, ασε που αναδεικνυει τις γωνιες του προσωπου σου καλυτερα;)

6.Αρωματα λουλουδιων. Το χω ακουσει απο πολλους, οτι τα λουλουδια ηταν συνδεδεμενα με τον πλουτο, ενώ τα τριανταφυλλα ηταν σημαδι ευγενειας. Για αυτο ξεκινα να ψαχνεις το νεο σου αρωμα που καθε φορα θα κανει αισθητη την παρουσια σου.

7.Το ελαιολαδο και το αμυγδαλελαιο ειναι σωτηρια προιοντα για τις βλεφαριδες. Επισης με αυτα μπορεις να ξεφαφεις τα ματια σου και να τους προσφερεις την φροντιδα που τους χρειαζεται:D

8. Το natural look παντοτε κερδιζει, οπωτε μην το παρακανεις! Θελεις το βαψιμο σου να μην ειναι υπερβολικο αλλα ουτε και να φαινεσαι τελειως αβαφη. Να μαστε. Ελαχιστο μεικ απ στην ζωνη Τ του προσωπου σου και δωσε λαμψη με μια μπρονζε ή ιριδιζουσα πουδρα. Χρυσαφι σκιά σε όλα το πάνω βλέφαρο και στις εξωτερικές γωνίες των ματιών(για extra λαμψη). Στην γραμμη των κατω βλεφαριδων ενα σκουρο μολυβι ειναι οτι πρεπει(μην το παρακανεις). Μαυρη μασκαρα sos, και τελος ενα λιπγκλος(της προτιμησης σου) που θα αναδειξει τα ζουμερα σου χειλη, που γοητευουν.

9. Τελος φροντισε να κοβεις συχνα τις ακρες των μαλλιων σου(οπως κανουν και οι διασημοι-π.χ μια φορα τον μηνα, μερικα κομμωτηρια το κανουν και τζαμπα με το χτενισμα) ωστε να αποφευγεις την φθορα και να τα κρατας υγειη.

*μερικες ιδεες τις πηρα απο καποια τευχη cosmopolitan. Καλη τυχη, ελπιζω να βοηθησα.
Να επανελθω με νεες συμβουλες συντομα:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
πρωτα το δυο μετα το ενα
+
δεν κανουμε τσιγκουνιες στη μαγειρικη σοδα
σπαμε με το δαχτυλακι τους βολους που θα γινουν σκονη
περναμε αρκετη ωρα βουρτσιζοντας(δεν θελω προχειρες δουλιες)
για ομοιομορφο αποτελεσμα και μεσα και εξω
και κατι αλλο...............μην ακουσω βρισιες επειδη δεν φεγγουν στο σκοταδι παντως απο την πρωτη φορα θα δειτε διαφορα(ωπα ετοιμη για διαφημιση)

Φραουλιτσα με μαγειρικη σοδα μαζι, φοβερος συνδειασμοςhttps://www.youtube.com/watch?v=w_34P295Mnw(κριμα που δεν ειναι η εποχη της φραουλας τωρα:()
και επισης η μπανανοφλουδα κανει δουλεια! https://www.youtube.com/watch?v=H2IygOoAt78...και ολα αυτα για σουπερ αστραφτεροτατο χαμογελο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας. :P
Πρώτη φορά πρέπει να γράφω κι εδώ. Σας διαβάζω μέρες τώρα αλλά δεν έχω εξετάσει ακόμη όλο το θέμα.
Είστε θεές στα μάτια μου που ξέρετε τόσα πράγματα.:P Αυτό με την σόδα το λέω πια σε όλο τον κόσμο. Και τι σκατά καμιά φραουλίτσα δεν θα έχει ξεχαστεί στο σούπερ μάρκετ; :P
Για τα μαλλιά το ξίδι και το λάδι το ήξερα πως βοηθούν. Όχι μαζί φυσικά αλλά ξεχωριστά.:P
Κάποτε στα κοσμοπόλιταν της αδελφής μου είχα δει πως στα νέα σου σπυράκια που έτσι μια μέρα μπορεί να πετάξεις αν θες να τα κάψεις και να τα βοηθήσεις να φύγουν πιο γρήγορα μπορείς με αλάτι και νερό να φτιάξεις το δικό σου αλατόνερο (πάρε παράδειγμα αυτό της θάλασσας) και να βοηθήσεις στο να ‘’ψηθεί’’ πιο εύκολα. Τρως ένα τσούξιμο με το που το βάζεις πάνω στο σπυράκι αλλά σιγά σιγά φεύγει το τσούξιμο και μαζί απομακρύνεται και το σπυράκι. Αλάτι και νερό στις ίδιες ακριβώς αναλογίες. Το αφήνεις πάνω στο σπυράκι μέχρι να νιώσεις πως δεν σε καίει πια και μετά ξεπλένεις με νερό. Αυτό 3 φορές τη μέρα.
Εγώ έτσι ‘’έψησα’’ μετά τις πανελλήνιες τα σπυράκια που είχα βγάλει στα χέρια μου λόγω μανίας. Αν είχα 1 το πείραζα μέχρι να γεννηθούν πιο δίπλα αλλά 2-3 και πάει λέγοντας.
Επίσης. Ίδια αναλογία σε μέλι και ελληνικό καφέ κάνει το δέρμα του προσώπου σου μαλακό. :P Παίρνεις μια κουταλιά της σούπας μέλι και μια καφέ το ανακατεύεις το αλείφεις στο πρόσωπο το αφήνεις κάνα 20λεπτο αν θυμάμαι καλά και μετά το αφαιρείς με νερό.
Επίσης το ελαιόλαδο και η ζάχαρη αποτελούν το πιο πλούσιο και φυσικό πίλινγκ σου, αυτό είναι σίγουρο.
Αυτά τα 3 για την ώρα από εμένα. Δεν ξέρω και πολλά. :P και γενικά μόνο αυτό με το μέλι έχω κάνει 1 φορά και αυτό με το αλάτι περισσότερες.
Πάντως πείτε πείτε πολλά. Πείτε μπας και γίνουμε ακόμη πιο όμορφες.:confused: (σχεδόν γέλασα:P)

ΑΑΑΑ.. λέτε κάπου για αμυγδαλέλαιο και ροδόνερο. Τι είναι αυτά; Που τα βρίσκουμε; Σε τι χρησιμεύουν; Είναι καλά;
Και στο σφιχτό δέρμα βοηθάει η βαζελίνη ή και τίποτα άλλο; Γενικότερα το επιθυμούμε σφιχτό και απαλό. :hmm:
Γενικότερα πάντως πείτε πείτε. Διδάξτε μας και έμας τις άσχετες. :P

υ.γ. πιστεύω απίστευτα πως τα φυσικά πράγματα έχουν χίλιες φορές καλύτερα αποτελέσματα από ότι πολλές βλακείες του εμπορίου. Πχ αν δεν σου κάνει καλό το γιαούρτι, το αγγούρι, το λάδι, το μέλι κλπ πως μπορούνε τα άλλα; :P

υ.γ.2 μια φορά το δίμηνο ή τρίμηνο, ναι δεν είμαι πολύ με τις περιποιήσεις αυτές, βάζω στα μούτρα μου άργιλο. Από την αδελφή το έμαθα κι αυτό. Μπορεί να είσαι σαν τέρας αλλά βοηθάει. Δεν θυμάμαι σε τι αλλά το πρόσωπό μου ήταν πάντα αρκετά οκ ώστε να χρειαστεί λάμψη και τέτοια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
"Μην βάζετε στο πρόσωπο τίποτα που δεν μπορείτε να το φάτε. "
Σκέψου πόσο foundation έχουμε φάει δηλαδή :hehe:

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε πριν, αλλά αν σας τελειώσει το κοντίσιονερ, ο καλύτερος αντικαταστάτης είναι η μαγιονέζα :P και δεν κάνω πλάκα.
Λάδι χρησιμοποιώ και εγώ το χειμώνα κυρίως στα μαλλιά (ρίχνω με το ροή στο κεφάλι) και βάζω και μια σακούλα πλαστική από πάνω :P

Η αγαπημένη μου καλοκαιρινή μάσκα προσώπου είναι γιαουρτάκι με μέλι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
:yahoo::cake::vroum:Δεν το ξερα οτι υπαρχουν τοσο νοστιμα μυστικα ομορφιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καταπολεμηση της κυτταριτιδας! SOS

Λοιπον μολις επανηλθα με κατι μικροσυμβουλες για την καταπολεμηση της κυτταριτιδας. Τσεκαρε:)¨:
Εκτος απο το οτι πρεπει να πινουμε αφθονο νερο και να κανουμε γυμναστικη, (αν οχι συχνα τοτε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα) υπαρχουν καποιες συνταγες που μπορειτε να τις φτιαξετε στο σπιτι. Λοιπον εχουμε και λεμε: 1.)Κανοντας συχνα απολεπιση στα σημεια που εχουν προβλημα με ελαιολαδο΄(ή αμυγδαλελαιο) και ζαχαρη(ή χοντρο αλατι). Αναμυγνειεται τα δυο υλικα της προτιμησης σας και τριβεται επιμονα την περιοχη καθε φορα που κανετε ντουζ! Αφου ξεπλυνετε και σκουπισετε εφαρμοστε μια επαγγελματικη κρεμα καταπολεμισης της κυτταριτιδας στα σημεια με το προβλημα.2.) Μια φορα την εβδομαδα μπορειτε να εφαρμοζετε και αυτη την συνταγη(Η παρακατω συνταγη χρειαζεται το 1/3 της ποσοτητας απο το κατακαθι ελληνικου καφε ή καφε φιλτρου και μια κουταλια λαδι ή αμυγδαλελαιο). Αναμειξτε τα υλικα (καφέ και λαδι) και εφαρμοστε τα στην περιοχη που εχει προβλημα. Παρτε απο την κουζινα σας ζελατινη(το υλικο που τυλιγουμε τα φαγητα για να μην χαλασουν) και τυλιξτε οση ποσοτητα χρειαζεται γυρω απο την περιοχη με το προβλημα. Αφηστε το να δρασει 15 λεπτα και μετα ξεβγαλτε. (Προσοχη! Την 1η συνταγη μπορειτε να την κανετε καθε φορα που κανετε ντουζ ενω την 2η μια φορα την εβδομαδα).
Ελπιζω να βοηθησα Good Luck:)

"Μην βάζετε στο πρόσωπο τίποτα που δεν μπορείτε να το φάτε. "
Σκέψου πόσο foundation έχουμε φάει δηλαδή :hehe:

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε πριν, αλλά αν σας τελειώσει το κοντίσιονερ, ο καλύτερος αντικαταστάτης είναι η μαγιονέζα :P και δεν κάνω πλάκα.
Λάδι χρησιμοποιώ και εγώ το χειμώνα κυρίως στα μαλλιά (ρίχνω με το ροή στο κεφάλι) και βάζω και μια σακούλα πλαστική από πάνω :P

Η αγαπημένη μου καλοκαιρινή μάσκα προσώπου είναι γιαουρτάκι με μέλι !

Η μαγιονεζα ομως δεν θα μυριζει ασχημα?:P Εχω ακουσει επισης και το κακαο που μπορεις να το χρησιμοποιησει σαν μπρονζερ-ρουζ, αλλα πρωτα πρεπει να βεβαιωθεις οτι δεν εχεις αλλεργια στην σοκολατα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μάσκα προσώπου με μπανάνα. (την χρησιμοποιεί και η Τζ.Άνιστον :P)
-1 ώριμη μπανάνα πολτοποιημένη
-1 κουταλάκι μέλι
-1 κουταλάκι γιαούρτι
-1 πορτοκάλι ή λεμόνι (βασικά μερικές σταγόνες)

Κάντε ένα τουρλουμπούκι, απλώνετε για 20λεπτά περίπου και ξεβγάζετε πάντα με χλιαρό νερό.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φιλικα
Λυσιστρατη

:PΑμάν βρε φιλενάδες; Τι υπερψήφιση ήταν αυτή; 7 βαθμούς; Οκ. Το παραδέχομαι. Ήταν κοτσάνα το "Φιλικά, Λυσιστράτη". Δίνω γην και ύδωρ. Anyway! Πλάκα κάνω! Ψηφίστε όσες φορές θέλετε δεν έχω πρόβλημα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
:PΑμάν βρε φιλενάδες; Τι υπερψήφιση ήταν αυτή; 7 βαθμούς; Οκ. Το παραδέχομαι. Ήταν κοτσάνα το "Φιλικά, Λυσιστράτη". Δίνω γην και ύδωρ. Anyway! Πλάκα κάνω! Ψηφίστε όσες φορές θέλετε δεν έχω πρόβλημα.:clapup:

Τοτε γιατι μπηκες στον κοπο να το σχολιασεις;;;;

φιλ
διο


Α!
Απλο τιπ οταν θελουμε ινσταντ συσφιξη προσωπου..
Στιβουμε ενα αγγουρακι και μετα περναμε ολο το προσωπο με το νερακι του

Μολις βρω το μαγικο μου τετραδιακι,ετοιμαστειτε για σπιτικες σμυρνεικες συνταγες για μασκες προσωπου
Ναι,απο τη γιαγιουλα μου το εχω..


α! νο2
Σας παρακαλω μην ανταλλασετε ετσι ευκολα συνταγες που χρησιμοποιειτε χωρις να διευκρινιζετε τον τυπο δερματος σας.Ειναι σημαντικη πληροφορια,διοτι στο λιπαρο δερμα μια συνταγη για ξηρο,θα το κανει μπουρδελολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
α! νο2
Σας παρακαλω μην ανταλλασετε ετσι ευκολα συνταγες που χρησιμοποιειτε χωρις να διευκρινιζετε τον τυπο δερματος σας.Ειναι σημαντικη πληροφορια,διοτι στο λιπαρο δερμα μια συνταγη για ξηρο,θα το κανει μπουρδελολ.

Γεια σας γεια σας. :P
Πρώτη φορά πρέπει να γράφω κι εδώ. Σας διαβάζω μέρες τώρα αλλά δεν έχω εξετάσει ακόμη όλο το θέμα.
Είστε θεές στα μάτια μου που ξέρετε τόσα πράγματα.:P Αυτό με την σόδα το λέω πια σε όλο τον κόσμο. Και τι σκατά καμιά φραουλίτσα δεν θα έχει ξεχαστεί στο σούπερ μάρκετ; :P
Για τα μαλλιά το ξίδι και το λάδι το ήξερα πως βοηθούν. Όχι μαζί φυσικά αλλά ξεχωριστά.:P
Κάποτε στα κοσμοπόλιταν της αδελφής μου είχα δει πως στα νέα σου σπυράκια που έτσι μια μέρα μπορεί να πετάξεις αν θες να τα κάψεις και να τα βοηθήσεις να φύγουν πιο γρήγορα μπορείς με αλάτι και νερό να φτιάξεις το δικό σου αλατόνερο (πάρε παράδειγμα αυτό της θάλασσας) και να βοηθήσεις στο να ‘’ψηθεί’’ πιο εύκολα. Τρως ένα τσούξιμο με το που το βάζεις πάνω στο σπυράκι αλλά σιγά σιγά φεύγει το τσούξιμο και μαζί απομακρύνεται και το σπυράκι. Αλάτι και νερό στις ίδιες ακριβώς αναλογίες. Το αφήνεις πάνω στο σπυράκι μέχρι να νιώσεις πως δεν σε καίει πια και μετά ξεπλένεις με νερό. Αυτό 3 φορές τη μέρα.
Εγώ έτσι ‘’έψησα’’ μετά τις πανελλήνιες τα σπυράκια που είχα βγάλει στα χέρια μου λόγω μανίας. Αν είχα 1 το πείραζα μέχρι να γεννηθούν πιο δίπλα αλλά 2-3 και πάει λέγοντας.
Επίσης. Ίδια αναλογία σε μέλι και ελληνικό καφέ κάνει το δέρμα του προσώπου σου μαλακό. :P Παίρνεις μια κουταλιά της σούπας μέλι και μια καφέ το ανακατεύεις το αλείφεις στο πρόσωπο το αφήνεις κάνα 20λεπτο αν θυμάμαι καλά και μετά το αφαιρείς με νερό.
Επίσης το ελαιόλαδο και η ζάχαρη αποτελούν το πιο πλούσιο και φυσικό πίλινγκ σου, αυτό είναι σίγουρο.
Αυτά τα 3 για την ώρα από εμένα. Δεν ξέρω και πολλά. :P και γενικά μόνο αυτό με το μέλι έχω κάνει 1 φορά και αυτό με το αλάτι περισσότερες.
Πάντως πείτε πείτε πολλά. Πείτε μπας και γίνουμε ακόμη πιο όμορφες.:confused: (σχεδόν γέλασα:P)

ΑΑΑΑ.. λέτε κάπου για αμυγδαλέλαιο και ροδόνερο. Τι είναι αυτά; Που τα βρίσκουμε; Σε τι χρησιμεύουν; Είναι καλά;
Και στο σφιχτό δέρμα βοηθάει η βαζελίνη ή και τίποτα άλλο; Γενικότερα το επιθυμούμε σφιχτό και απαλό. :hmm:
Γενικότερα πάντως πείτε πείτε. Διδάξτε μας και έμας τις άσχετες. :P

υ.γ. πιστεύω απίστευτα πως τα φυσικά πράγματα έχουν χίλιες φορές καλύτερα αποτελέσματα από ότι πολλές βλακείες του εμπορίου. Πχ αν δεν σου κάνει καλό το γιαούρτι, το αγγούρι, το λάδι, το μέλι κλπ πως μπορούνε τα άλλα; :P

υ.γ.2 μια φορά το δίμηνο ή τρίμηνο, ναι δεν είμαι πολύ με τις περιποιήσεις αυτές, βάζω στα μούτρα μου άργιλο. Από την αδελφή το έμαθα κι αυτό. Μπορεί να είσαι σαν τέρας αλλά βοηθάει. Δεν θυμάμαι σε τι αλλά το πρόσωπό μου ήταν πάντα αρκετά οκ ώστε να χρειαστεί λάμψη και τέτοια. :P
Tύπος δέρματος Darkness: κανονικό + ευαίσθητο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μάσκα προσώπου με μπανάνα. (την χρησιμοποιεί και η Τζ.Άνιστον :P)
-1 ώριμη μπανάνα πολτοποιημένη
-1 κουταλάκι μέλι
-1 κουταλάκι γιαούρτι
-1 πορτοκάλι ή λεμόνι (βασικά μερικές σταγόνες)

Κάντε ένα τουρλουμπούκι, απλώνετε για 20λεπτά περίπου και ξεβγάζετε πάντα με χλιαρό νερό.
:)

Για λιπαρά και για μικτά. ^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
Μάσκα προσώπου με μπανάνα. (την χρησιμοποιεί και η Τζ.Άνιστον :P)
-1 ώριμη μπανάνα πολτοποιημένη
-1 κουταλάκι μέλι
-1 κουταλάκι γιαούρτι
-1 πορτοκάλι ή λεμόνι (βασικά μερικές σταγόνες)

Κάντε ένα τουρλουμπούκι, απλώνετε για 20λεπτά περίπου και ξεβγάζετε πάντα με χλιαρό νερό.
:)

η συχνοτητα χρησης αυτης της μασκας?
1 με 2 φορες την εβδομαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Κορίτσια,εγω αυτο που εχω δοκιμασει και πραγματικα ειχα παθει την πλακα μου(οχι αστεια) ηταν το λαδι...
Εβαζα λιγο λαδακι (κυριως στις ακρες) και το αφησα αρκετη ωρα!
Ε λοιπον μετα ελουσα τα μαλλια μου(κανονικοτατα οπως παντα) και επειτα ηταν απιστευτα απιστευτα απαλα....
Σας προτρεπω να το δοκιμασετε...


Ενα αλλο που ειχα δοκιμασει ηταν να ισιωσω τα μαλλια μου φυσικα...
Ως ενα σημειο πετυχε θα ελεγα αλλα επειδη εμενα ειναι σγουρα τα μαλλια μου δεν εγιναν πρωκα αλλα σπαστα..
Λοιπον η ολη διαδιακασια εχει ως εξης:
Παιρνεις ενα ψεκαστηρι, και βαζεις 1/3 γαλα και 2/3 νερο και ψεκαζεις.
Το αφηνεις λιγο και επειτα πλενεσαι κανονικα....

Η αληθεια ειναι οτι θα μου πειτε οτι ειναι καπως.Να φανταστειτε οταν το εκανα εγω η μητερα μου γελαγε και ελεγε να μην ξεxασω και τα corn flakes.:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Eπισης κατι αλλο που κανω και πετυχαινει.
Αυτο το τιπ ειναι για εμας που θελουμε μακρια νυχια αλλα συνεχως μας σπανε ή τα τρωμε..
Λοιπον παιρνουμε ενα μπολακι και βαζουμε λαδι και αλατακι...Οχι μεγαλη ποσοτητα.Κανονικη!
Και βουταμε μεσα τα νυχια μας και τα αφηνουμε εκει..
Μετα απο μια εβδομαδα ή λιγοτερο θα παρατηρησετε οτι τα νυχακια σας θα εχουν μακρυνει πιο γρηγορα απ το κανονικο...
Καλα μην φανταστειτε τιποτα τρελο!Αλλα θα παρατηρηστε διαφορα!Σε εμενα παντως πιανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γενικά το λάδι κάνει πολύ καλό στην τρίχα, τα νύχια και το δέρμα. :)

^Εγώ ήξερα μόνο για λάδι χωρίς αλάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ρε κοριτσια εχετε να προτεινετε κανενα καλο σπρευ προστασιας για τη θερμοτητα απο πιστολακι? Χειμωνα καλοκαιρι(λιγοτερο βεβαια) το χρησιμοποιω το ατιμο αλλα εχω την εντυπωση οτι μου ταλαιπωρει αρκετα το μαλλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top