• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κτηνίατρος κάνει τον ιατρό γιατί δεν έχει ιατρούς η περιοχή

Συμφωνείτε με την παρέμβαση του ιατρικού συλλόγου Λασιθίου;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 3 75.0%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που είναι εξουσιοδοτημένος να κάνει.....

Φυσικά. Όταν μιλάμε για μεγάλα αστικά κέντρα ή μη υποστελεχωμένες περιοχές, είναι αυτό που λέμε "ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του". Αν και θεωρώ ότι εφόσον ένας γιατρός έχει το θράσος να ανοίξει κτηνιατρείο και να κάνει στειρώσεις χωρίς να κρύψει ότι δεν έχει πτυχίο κτηνιατρικής, ή ένας κτηνίατρος ανοίξει παθολογικό ιατρείο και συνταγογραφεί χωρίς να κρύψει ότι δεν έχει πτυχίο ιατρικής, και έχουν και οι 2 πελατεία, το πρόβλημα (αν μπορούμε να το ονομάσουμε έτσι), είναι στους πελάτες του. Ηθικά κανείς από τους 2 επαγγελματίες δεν είναι εντάξει, αλλά από την άλλη δεν ψεύδονται ότι γνωρίζουν πράγματα που δεν έχουν καν διδαχθεί.

Πάμε τώρα στο παράδειγμα του άρθρου, που μιλάμε για περιοχές που βλέπουν γιατρό με το κυάλι. Οι εναλλακτικές του κόσμου είναι: α) Να πάνε σε κάποιο μεγαλύτερο αστικό κέντρο που δεν είναι υποστελεχωμένο (φυσικά αυτό σε συνάρτηση με την απόσταση και την σοβαρότητα της κατάστασης το κρίνει ο καθένας), β) να απευθυνθούν σε κάποιον επαγγελματία άλλου κλάδου υγείας για να την βολέψουν κουτσά στραβά και γ) να απευθυνθούν σε κάποιον κομπογιαννίτη που καλλιεργεί 50 φυτά στον κήπο του και πιστεύει ότι επειδή ξέρει τις ιδιότητές τους και τις θεραπευτικές τους χρήσεις, είναι (σχεδόν) γιατρός.

Προσωπικά εμένα η πιο βιώσιμη λύση μου φαίνεται το β (για μικροπράγματα). Βέβαια εξαρτάται και από το ύφος του οδοντιάτρου/κτηνιάτρου/νοσηλευτή που υποκαθιστά τον ρόλο του γιατρού. Αν το παίζει φωτεινός παντογνώστης και θεωρεί ότι ξέρει τα ίδια με κάποιον πτυχιούχο ή ειδικευμένο ιατρό, είναι δυνητικά επικίνδυνος. Αν το κάνει για να ξελασπώσει τον κόσμο με τα βασικά που ξέρει, μόνο ανήθικο δεν είναι. Όχι;

Θέλω επίσης να μου απαντήσεις στην ερώτηση: Αν το άρθρο ανέφερε ότι αντί για κτηνίατρο ήταν νοσηλευτής αυτός που αναλάμβανε την δουλειά, θα πόσταρες το άρθρο ή θα το προσπέρναγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικά εμένα η πιο βιώσιμη λύση μου φαίνεται το β (για μικροπράγματα). Βέβαια εξαρτάται και από το ύφος του οδοντιάτρου/κτηνιάτρου/νοσηλευτή που υποκαθιστά τον ρόλο του γιατρού. Αν το παίζει φωτεινός παντογνώστης και θεωρεί ότι ξέρει τα ίδια με κάποιον πτυχιούχο ή ειδικευμένο ιατρό, είναι δυνητικά επικίνδυνος. Αν το κάνει για να ξελασπώσει τον κόσμο με τα βασικά που ξέρει, μόνο ανήθικο δεν είναι. Όχι;

Θέλω επίσης να μου απαντήσεις στην ερώτηση: Αν το άρθρο ανέφερε ότι αντί για κτηνίατρο ήταν νοσηλευτής αυτός που αναλάμβανε την δουλειά, θα πόσταρες το άρθρο ή θα το προσπέρναγες;
Αν ήταν ο νοσηλευτής στο αρθρο θα το έγραφα πάλι για να γίνει σούσουρο ( :P για το ίδιο λόγο που έκανα και αυτό εδώ) αλλά θα υπεραπσπιζόμουνα καθαρά τον νοσηλευτή. Αφού να αλλάζεις γάζες, να κάνει ενέσεις και να φροντίζει τον ασθενή είναι δουλειά του. Ο κτηνίατρος εδώ παίρνει τι δουλειά που θα έπρεπε να έχει ένας νοσηλευτής.
Αν ήταν ο φαρμακοποιός αυτός που έκανε αυτές τις δουλειές θα ήμουνα περισσότερο κατά από αυτά που λέω τώρα.

Θα ήμουν κατά του νοσηλευτή μόνο αν έδινε ορισμένα φάρμακα ή έκανε θεραπευτικά πρωτόκολλα πράγμα που δεν είναι εξουσιοδοτημένος να κάνει.

Αν ερχόταν ένας ασθενής στο αγροτικό μου ιατρείο και μου έλεγε ότι πήγε σε κτηνίατρο να του αλλάξει το τραύμα θα τον έδιωχνα και θα τον δεχόμουνα μόνο αν μου έδινε γνωμάτευση από το κτηνίατρο εκτός φυσικά αν ο κτηνίατρος είναι σεγγενής του....θα το έκανα αυτό όχι γιατί είμαι κακός αλλά για να είμαι νομικά κατοχυρωμένος (το ίδιο θα έκανα και για τον φαρμακοποιό) για τον νοσηλευτή δε θα το έκανα (γιατί θα είχε φτιάξει το χαρτάκι ήδη πριν το ζητήσω).


Αλλά θα το ξαναπώ
Ο κτηνίατρος είναι πολύ πιο δύσκολη δουλειά από το ιατρό (δεν υποβιβάζω καθόλου την Κτηνιατρική αφού είναι top δυσκολόερη σχολή του 3ου πεδίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι στο job description του νοσηλευτή να συνταγογραφεί ή να δίνει φάρμακα όμως; Είναι στο job description του φαρμακοποιού να προτείνει φάρμακα (που λόγω εμπειρίας, πιθανόν θα δώσει τα σωστά), χωρίς να έχει φουλ ιστορικό, ευρήματα από την κλινική εξέταση, κ.ο.κ.; Γιατί να διαχωρίσουμε και να πούμε ότι το να αλλάζει γάζες ένας νοσηλευτής είναι οκ, ένας κτηνίατρος κακό και ένας φαρμακοποιός απαράδεκτο; Γιατί βάζουμε κλίμακα "παραβατικότητας" από την στιγμή που δεν υπάρχει γιατρός να κάνει το monitoring ή τις πράξεις τις ίδιες, άρα πάλι η πιθανότητα σφάλματος είναι μεγάλη;

Επειδή δηλαδή ο νοσηλευτής έχει ασχοληθεί με ανθρώπους, και του φαρμακοποιού οι πελάτες είναι συνήθως δίποδα, τους συγχωρούμε ευκολότερα που κάνουν πράγματα (εξ ανάγκης και για εξυπηρέτηση των συνανθρώπων τους, δεν θα διαφωνήσω) που είναι κατ' εξοχήν δουλειά των γιατρών;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ο φαρμακοποιός ξέρει Χημεία, αλληλεπιδράσεις, ανεπιθύμητες ενέργειες και είναι καλός να κατευθύνει και να σταματάει τις λάθος αποφάσεις αλλά όχι να παίρνει αποφάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Καλή φάση αυτή να περνάνε παλιά θέματα απο εδώ ,μαθαίνεις πολλά. :lol:
Θέλω επίσης να μου απαντήσεις στην ερώτηση: Αν το άρθρο ανέφερε ότι αντί για κτηνίατρο ήταν νοσηλευτής αυτός που αναλάμβανε την δουλειά, θα πόσταρες το άρθρο ή θα το προσπέρναγες;
Αν ήταν ο νοσηλευτής στο αρθρο θα το έγραφα πάλι για να γίνει σούσουρο ( :P για το ίδιο λόγο που έκανα και αυτό εδώ) αλλά θα υπεραπσπιζόμουνα καθαρά τον νοσηλευτή.
2016 νοσηλευτής .
Ντεν πρωλαβενεις καρντιά μου να είσε τορα γκιατρό.
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.:bleh:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To 2016 ήμουν φοιτητής ιατρικής ή την τέλειωνα ...

Και απαντάω πολύ σωστά. Ο φαρμακοποιός δεν είναι για να δίνει θεραπείες, δουλειά του κλινικού φαρμακοποιού (που δεν υπάρχει στην Ελλάδα) είναι να προτείνει θεραπείες, να συμβουλεύει το ιατρό αλλά και να διορθώνει τους ιατρούς δεν έχει στην πραγματικότητα επαφή άμεση με τον ασθενή, συμμετέχει παρόλα αυτά στην ιατρική επίσκεψη και έχει κεντρικό ρόλο (Αυτό το πράγμα στην Ελλαδα δεν υπάρχει).

Αναγκαίο κακό σε πολλά μέρη της Ελλαδας κυρίως ορεινά αναλαμβάνουν κάποιες ιατρικές πράξεις αλλά αυτές είναι παράνομες.
___
Ο νοσηλευτής δεν είναι για να προτείνει θεραπείες αλλά μπορεί να τις εφαρμόσει, έχει εκπαιδευτεί στην φροντίδα του ασθενούς και γνωρίζει κάποια βασικά πράγματα γενικά και κάποια εξειδικευμένα ανάλογα με την εκπαίδευση του. Πολλά σχολεία ιδιωτικά αλλά και Αμερικάνικα έχουν σχολικό νοσηλευτή που εξετάζουν και καλύπτουν τον σχολικό πληθυσμό για όλα τα παιδιά του σχολείου,
, πολλά παιδιά στην Ελλάδα συνοδεύονται από τον λεγόμενο νοσηλευτή που τους χορηγεί φάρμακα έκτακτης ανάγκης το παράλογο στην Ελλάδα είναι ότι ένας νοσηλευτής αντιστοιχεί σε ένα παιδί και δεν έχει δικάιωμα να βοηθήσει άλλο παιδί εκτός από αυτό που συνοδεύει, ετσι σπαταλούνται ένα σωρό λεφτά άδικα ενώ αν ήταν διορισμένος ένας νοσηλευτής σε κάθε σχολείο θα ήταν πιο καλά τα πράγματα.


Απαντάω στην Ερίνυς φοιτήτρια ιατρικής τότε ειδικευόμενη παιδίατρος τώρα και εκφράζω την άποψη μου δεν άλλαξα τις απόψεις μου τις ίδιες έχω και τώρα.

____________________________________________________________________________________________

Κοίτα εδώ ένα θέμα για το εμβόλιο κατά του τραχήλου της μήτρας ενώ η πλειοψηφία θεωρεί το εμβόλιο ιστορίες συνωμοσίας και είναι κατά εγώ το υπερασπίζομαι.
1583093531366.png

Τα ΜΜΕ κατευθύναν τον κόσμο να μην κάνει το εμβόλιο τότε μάλιστα πολλοί Παθολόγοι και Γυναικολόγοι (όπως λεει η Ερινυς) στο θέμα ήταν κατά του εμβολίου. Εγώ το υπερασπιζόμουν και το 2020 φαίνεται πως είχα δίκιο.

Γενικά στο στεκι πολλές φορές τρολαρα αλλά όχι σε θέματα υγείας και πανελληνίων συνεπώς ότι και να κοιτάξεις από τα 11.307 μηνύματα μου για αυτά τα θέματα εκφράζουν τις απόψεις μου και όχι τι διάβασμα από τους δημοσιογράφους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top