• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Υποδόρια ένεση

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα για τεχνικές υποδόριας ένεσης και διάφορες πληροφορίες.
Εγώ ξέρω 2, στη μία πιάνουμε το δέρμα (τα "πατσα") της κοιλιάς με αντίχειρα και δείκτη και βάζουμε τη βελόνα κάθετα ενώ στην άλλη λίγο πλαγιαστά. Αδειάζουμε τη σύριγγα αργά, βγάζουμε τη βελόνα και μετά αφήνουμε το δέρμα.
Πολλοί λένε να πλένουμε χέρια πριν και μετά και να καθαρίζουμε το δέρμα πριν με βαμβάκι και οινόπνευμα, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό αν είναι να γίνει η ένεση μετά από μπάνιο.
Επίσης δεν χρειάζεται να βγάζουμε τις φυσαλίδες αέρα από τη σύριγγα γιατί δεν κάνουν κακό στον υποδόριο ιστό και βγάζοντάς τες μπορεί να μειώσουμε την ποσότητα του φαρμάκου κατά λάθος.
Λένε να αλλάζουμε το σημείο που γίνεται η ένεση, μια δεξιά, μια αριστερά.
Ομως θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει κι άλλα πράγματα. Π.χ. κάθε φορά που κάνω την ένεση, το φάρμακο το νιώθω να με καιει και να απλώνεται στο λίπος. Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να γίνεται. Επίσης μερικές φορές κάνω ένα μικροσκοπικό αιμάτωμα στο σημείο εισαγωγής της βελόνας και άλλες όχι. Περνάει μετά από 2-3 μέρες και δεν με ενοχλεί, αλλά έχω την απορία αν γίνεται επειδή εγώ κάνω κάτι λάθος ή είναι θέμα "τύχης" το πως θα αντιδράσει ο οργανισμός εκείνη τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γιατί Κριστινελάκι μου να κάνεις τέτοια ένεση? :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αντιπηκτικό για πρόληψη της θρόμβωσης στο σπασμένο πόδι. Αλλά συνήθως κάνουν οι διαβητικοί, οπότε είπα να το βάλω το θέμα πιό πολύ για αυτούς.

Ωχ, μου έμεινε το "Κριστινελάκι" :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ναι ναι τώρα κατοχυρώθηκε, Κριστινελάκι θα σε λέω. :-)
Λοιπόν αυτές τις ενέσεις ξέρει να τις κάνει η μαμά μου. Παλιά είχε δουλέψει σε νοσοκομείο. Μου λέει ότι σωστά τα γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Στη σημερινή έβγαλα αίμα και τρόμαξα λίγο. Μάλλον είναι από τα πολλά αντιπηκτικά, αλλά μήπως ξέρει κανείς αν θα πρεπει να ανησυχώ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλου κακου ρωτα τον γιατρο σου, δεν ειναι να παιζουμε με αυτα και να περνουμε συμβουλες απο τον καθε ασχετο σε ενα φορουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Καλου κακου ρωτα τον γιατρο σου, δεν ειναι να παιζουμε με αυτα και να περνουμε συμβουλες απο τον καθε ασχετο σε ενα φορουμ

συμβουλη ηταν αυτο?

tips για υποδωριες:

γερνε στις 45 μοιρες την βελονα και φερνε την ετσι ωστε να βλεπεις την τρυπα (να ακουμπαει πρωτα στο δερμα σου η μυτη μυτη της).

απεφευγε το οινοπνευμα σκληραινει το δερμα, αν τις κανεις μετα απο μπανιο (με αντιβακτηριδιακο σαπουνι) εισαι οκ, το μπεταντιν δουλευει επισις καλα.

μακρυα απο τριχες ακομα και λεπτουλες, μπορει η βελονα να "βρει σε τριχα και να ποναει μετα

ΕΙΔΙΚΑ για τα αντιπηκτικα ΜΗΝ κανεις μασαζ στη περιοχη μετα, κρατα λιγο πιεση (οχι πολυ) και αστο στην ησυχεια του, αυτο γιατι το μασαζ προκαλει γρηγοροτερη αποροφιση και απελευθερωση του φαρμακου κατι που με τα αντιπηκτικα ΔΕΝ το θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ναι καλό είναι να υπάρχει τέτοιο θέμα καθώς όσοι έχουν διαβήτη κάτω των 29 ετών θα πρέπει κάθε μέρα να κάνουν υποδώριες ενέσεις ινσουλίνης.Και αυτοί είναι πολλοί στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σχετικά με το γιατρό, επειδή αυτό με το αίμα το έπαθα βράδυ, πήρα τηλέφωνο 2 νοσοκομεία που εφημέρευαν, μίλησα με παθολόγο και στο ένα μου είπαν "Από που κι ως που να ξέρουμε εμείς? Να πάρετε στο τάδε νοσοκομείο". Μετά που πήρα το "τάδε" νοσοκομείο, μου είπε να περιμένω να το συζητήσει με τους άλλους γιατρούς και στο τέλος μου είπε "α, μάλλον δεν είναι κάτι, αλλά να πάτε να σας κανουν εξετάσεις αίματος". Φέξε μου και γλίστρισα.
Τώρα έχει κάνει ένα αιματωμα με διάμετρο 2 χιλιοστά στο σημείο και δεν με ενοχλεί. Θα περάσει φαντάζομαι σε λίγες μέρες.
Ανέβαλλα όμως μια δόση (μια μέρα) γιατί φοβήθηκα ότι το αίμα παραείναι αραιό. Εφαγα και ντομάτες για βιταμίνη Κ και θα συνεχίσω την αγωγή από σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγω δεν θα απεφευγα το οινοπνευμα. Το θεωρω απολυτως απαραιτητο γιατι η βελονα τρυπαει το δερμα και φτανει κατω απο αυτο και αν υπαρχουν βακτηρια στην περιοχη μπορει να τα μεταφερει μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Εγω δεν θα απεφευγα το οινοπνευμα. Το θεωρω απολυτως απαραιτητο γιατι η βελονα τρυπαει το δερμα και φτανει κατω απο αυτο και αν υπαρχουν βακτηρια στην περιοχη μπορει να τα μεταφερει μεσα.

Μπεταντιν, η αντιβακτηριδιακο σαπουνι.

Ανέβαλλα όμως μια δόση (μια μέρα) γιατί φοβήθηκα ότι το αίμα παραείναι αραιό. Εφαγα και ντομάτες για βιταμίνη Κ και θα συνεχίσω την αγωγή από σήμερα.

Δεν νομιζω πως εισαι σε θεση να κρινεις αν το αιμα παραειναι αραιο η οχι (δεν ειναι). Μην χαλας την αγωγη σου, υπαρχει λογος που την γραφουν, αν το αιμα σου κανει θρομβο μπορει να παιθανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μου τις έγραψαν για 20 μέρες και λέει στις οδηγίες να μην υπερβαίνει η αγωγή τις 14. Εχουν λέει καταγραφεί περιστατικά εσωτερικής αιμορραγίας και θανάτου από το φάρμακο. :eek:
Οταν λοιπόν έβγαλα αίμα και ήταν σαν νερό βαμμένο κόκκινο, φοβήθηκα ότι έχει αραιώσει πολύ. Θα τις συνεχίσω, έτσι κι αλλιώς τώρα μου έχουν μείνει μόνο 5.
Επίσης μου έκανε εντύπωση που τους είπα ότι έχω χαμηλά ερυθρά, αιμοσφαιρίνη, προθρομβίνη, κλπ και δεν ασχολήθηκαν. Πάντα ήταν αραιό το αίμα μου, τώρα πρέπει να το έχω αποτελειώσει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Οι γενικές αρχές για την υποδόρια ένεση είναι οι παρακάτω:
1) Τηρούμε όλα τα μέτρα αντισηψίας κανονικά (πλύσιμο χεριών απολύμανση περιοχής με οινόπνευμα)
2) Χορηγούμε το φάρμακο σε γωνία 45 μοιρών περίπου (ισχύει για όσους χρησιμοποιούν κλασική σύριγγα ινσουλίνης με μακριά βελόνα όπου απαιτείται και να έχουν διδαχτεί την τεχνική από κάποιον νοσηλευτή για να γνωρίζουν σε ποιο βάθος θα σταματούν. Τα παρασκευάσματα με σύριγγες που έχουν έτοιμη ηπαρίνη μέσα εισάγωνται σχεδόν κάθετα στο δέρμα ή εναλλακτικά υπάρχουν ειδικά "στυλό" που χρησιμοποιούνται και από διαβητικούς και ενέουν το φάρμακο κατευθείαν εκεί που πρέπει με κάθετη εφαρμογή)
3) Δεν κάνουμε μαλάξεις στην περιοχή μετά την απομάκρυνση της βελόνας.
4) Δεν κάνεις αναρρόφηση γιατί στον υποδόριο ιστό δεν υπάρχουν αγγεία και δεν υπάρχει κίνδυνος να κάνεις την ένεση ενδοφλέβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caladriel _2007

Νεοφερμένος

Η caladriel _2007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργια στο στεκι σας:) κανοντας μια αναζητη στο ιντερνετ για υποδοριες ενεσεις επεσα σε αυτο το site.. Αρκετα ενημερωτικα τα σχολια σας :) αλλα παρολα αυτα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια επιπτωση σε περιπτωση που μια ενεση ηπαρινης την κανεις καθετα και οχι πλαγια...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργια στο στεκι σας:) κανοντας μια αναζητη στο ιντερνετ για υποδοριες ενεσεις επεσα σε αυτο το site.. Αρκετα ενημερωτικα τα σχολια σας :) αλλα παρολα αυτα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια επιπτωση σε περιπτωση που μια ενεση ηπαρινης την κανεις καθετα και οχι πλαγια...???

Για τις υποδοριες γενικοτερα γνωριζω οτι μπορεις να τις κανεις με 2 τροπους: καθετα και πλαγιως. Οποτε υποθετω οτι δεν υπαρχουν επιπτωσεις. Απλα κρατα την βελονα τερμα μεσα (να ακουμπει το τερμα της στο δερμα) και προσεχε να μη την τραβας προς τα εξω οσο πιεζεις το εμβολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PEPI PI

Νεοφερμένος

Η PEPI PI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλημερα,η φαρμακοποιος μου εβαλε την υποδορια ενεση με την μεγαλυτερη βελονα .το καταλαβα οταν την αλλη μερα ειδα οτι η συσκευασια ειχε δυο μεγεθη βελονες.εβαλα βεβαια με την μικρη βελονα.ποναω πολυ λιγο μονο οταν ζουλαω την κοιλια μου στο μερος που μπηκε εχθες η ενεση με την μεγαλη βελονα,υπαρχει φοβος? το εχει παθει καποιος πειτε μου.ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τι φάρμακο χορηγήσατε;
υποπτεύομαι (ινσουλίνη ή κάποιο αντιπηπτικό) αν δεν ξέρουμε το φάρμακο δε μπορώ να σου πω αν ειναι ασφαλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν λες "μεγαλύτερη" βελόνα, εννοείς σε διάμετρο (πιο παχιά δηλαδή) ή σε μήκος;
Το θέμα είναι αν μπήκε βαθιά αν εννοείς σε μήκος, αλλά και πάλι αν μπήκε κάθετα και δεν πόνεσες παραπάνω εκείνη την ώρα, δύσκολο να έγινε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PEPI PI

Νεοφερμένος

Η PEPI PI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι φάρμακο χορηγήσατε;
υποπτεύομαι (ινσουλίνη ή κάποιο αντιπηπτικό) αν δεν ξέρουμε το φάρμακο δε μπορώ να σου πω αν ειναι ασφαλές.

ειναι νατριουχος δικλοφενακη για πονους στη μεση.αντιφλεγμονωδες.

Όταν λες "μεγαλύτερη" βελόνα, εννοείς σε διάμετρο (πιο παχιά δηλαδή) ή σε μήκος;
Το θέμα είναι αν μπήκε βαθιά αν εννοείς σε μήκος, αλλά και πάλι αν μπήκε κάθετα και δεν πόνεσες παραπάνω εκείνη την ώρα, δύσκολο να έγινε κάτι.
σε βαθος.χρησιμοποιησε την βελονα ποθ ηταν 27 gauge αντι για την αλλη που ειναι 21 gauge (υψος η μακρος πως να πω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ειναι νατριουχος δικλοφενακη για πονους στη μεση.αντιφλεγμονωδες.

αν χορήγηθηκε ενδομυικά αυτό που αλλάζει είναι ο χρόνος ημιζωής του φαρμάκου (μικρότερος) και η δοσολογία που πήρε ο οργανισμός μεγαλύτερη.

Εάν το έκανε με την μικρή βελόνα περιομφαλικά ακόμα και κάθετα κατά πάσα πιθανότητα πήγε στον υποδόριο ιστό οπότε πήρες κανονικά το φάρμακο.

Ο πόνος στις υποδόριες ενέσεις είναι πιο μεγάλος από τις ενδομυικές (επειδη στον υποδόριο ιστρό έχουμε μεγαλύτερη νεύρωση.

Για να μειωθεί ο πόνος να διατηρείς το φάρμακο σε θερμοκρασία δωματίου ένα τέταρτο πριν την χορήγηση και να αλλάξεις ανά δόση θέση χορήγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top