Δίπλωμα οδήγησης

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν μπορεις να κρινεις απο οσους σου ετυχαν εσενα, ειναι πολυ μικρο δειγμα. Οπως σου ειπα, ειναι random το ολο θεμα. Οι καλοι δασκαλοι ειναι σα τα καλα βυσματα, ειναι παντα ενημερωμενοι για τους εξεταστες. Παντως αν λαδωνεται ειναι βλακεια να πας καμικαζι (εφοσον εχει λαδωσει εστω και ενας απο το γκρουπ) γιατι απλα θα πληρωσεις και δευτερη φορα παρασταση. Αυτο που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση ειναι το "Αν δεν λαδωσεις, διπλωμα δεν παιρνεις."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς κάθε πότε γίνονται εξετάσεις (θεωρία και πορεία) για δίπλωμα οδήγησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν είσαι στόκος, όσο λαδώσεις, δίπλωμα δεν παίρνεις... Δεν νομίζω να κοιμούνται καλά όσοι εξεταστές έχουν δώσει δίπλωμα σε άσχετους, οι οποίοι θα τρακάρουν το πρώτο λεπτό που θα πάρουν μόνοι τους το αμάξι :hehe:

Also... Έχω αρχίσει να σνομπάρω όσους δεν περνάνε σήματα με την πρώτη... Είναι η πιο γελοία εξέταση ολόκληρης της ζωής μας :hehe: :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είσαι στόκος, όσο λαδώσεις, δίπλωμα δεν παίρνεις... Δεν νομίζω να κοιμούνται καλά όσοι εξεταστές έχουν δώσει δίπλωμα σε άσχετους, οι οποίοι θα τρακάρουν το πρώτο λεπτό που θα πάρουν μόνοι τους το αμάξι :hehe:
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν έχω δώσει για δίπλωμα οδήγησης και δεν σκοπεύω να το κάνω σύντομα. Ενημερωτικά ρωτάω. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το σχόλιό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Οχι οντως υπαρχουν καποια σηματα τα οποια ειναι αρρωστα. Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα και στην πραγματικοτητα δεν θα τα δεις ποτε στο δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αν είσαι στόκος, όσο λαδώσεις, δίπλωμα δεν παίρνεις... Δεν νομίζω να κοιμούνται καλά όσοι εξεταστές έχουν δώσει δίπλωμα σε άσχετους, οι οποίοι θα τρακάρουν το πρώτο λεπτό που θα πάρουν μόνοι τους το αμάξι :hehe:

Also... Έχω αρχίσει να σνομπάρω όσους δεν περνάνε σήματα με την πρώτη... Είναι η πιο γελοία εξέταση ολόκληρης της ζωής μας :hehe: :angelnot:

Λυπαμαι που θα στο πω αλλα μαλλον στα εχουν πει λαθος. Οσο στοκος κι αν εισαι αν λαδωσεις μια χαρα θα το παρεις το διπλωμα. Και οι εξεταστες κανουν εναν πολυ ομορφο και ξεκουραστο υπνο οταν γυρνανε σπιτι με +300 απο μια εξεταση. Επισης χεστηκαν αν εσυ τρακαρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λυπαμαι που θα στο πω αλλα μαλλον στα εχουν πει λαθος. Οσο στοκος κι αν εισαι αν λαδωσεις μια χαρα θα το παρεις το διπλωμα. Και οι εξεταστες κανουν εναν πολυ ομορφο και ξεκουραστο υπνο οταν γυρνανε σπιτι με +300 απο μια εξεταση. Επισης χεστηκαν αν εσυ τρακαρεις

Συμφωνώ με τον JJ εγώ τη πρώτη φορά έμεινα στα σήματα γιατί εκεί δεν μπορούσα να λαδώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι εγώ ήμουν τελικά τυχερός ή απλά δεν τα παίρνει η πλειοψηφία όπως ακούγετε;

Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως κι εγώ δεν ρωτησα για λαδωμα και δεν μου είπε και τίποτα ο δάσκαλος. Μετά εμαθα ότι ένα άλλο παιδί τους είχε λαδωσει. Πάντως εγώ το πηρα με την πρώτη και δεν με δυσκολεψαν. Και τα αδέρφια μου που έδωσαν πιο πρόσφατα, δεν λαδωσαν. Πιστεύω ότι στο λαδωμα υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Πρώτη να σου το πει από μόνος του και δεύτερη αν ρωτησεις από μόνος σου, μπορεί να πει ναι δωσε. Το βρίσκω βλακεια να ρωταει κάποιος από μόνος του. Και αυτό το πράγμα με το λαδωμα κάποτε πρέπει να σταματήσει. Αν σου ζητήσουν και δεν δωσεις, αλλά τα κάνεις όλα σωστά, δεν μπορεί να σε κόψει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στο κάνει πιο δύσκολο, ρωτωντας πράγματα που τα περναμε στα ψιλα γράμματα. Με λίγο διάβασμα παραπάνω, λογικά θα είσαι οκ. Δεν είναι και κβαντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως κι εγώ δεν ρωτησα για λαδωμα και δεν μου είπε και τίποτα ο δάσκαλος. Μετά εμαθα ότι ένα άλλο παιδί τους είχε λαδωσει. Πάντως εγώ το πηρα με την πρώτη και δεν με δυσκολεψαν. Και τα αδέρφια μου που έδωσαν πιο πρόσφατα, δεν λαδωσαν. Πιστεύω ότι στο λαδωμα υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Πρώτη να σου το πει από μόνος του και δεύτερη αν ρωτησεις από μόνος σου, μπορεί να πει ναι δωσε. Το βρίσκω βλακεια να ρωταει κάποιος από μόνος του. Και αυτό το πράγμα με το λαδωμα κάποτε πρέπει να σταματήσει. Αν σου ζητήσουν και δεν δωσεις, αλλά τα κάνεις όλα σωστά, δεν μπορεί να σε κόψει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στο κάνει πιο δύσκολο, ρωτωντας πράγματα που τα περναμε στα ψιλα γράμματα. Με λίγο διάβασμα παραπάνω, λογικά θα είσαι οκ. Δεν είναι και κβαντο.

Αν σου πω οτι αν θελει θα βρει κατι να σε κοψει θα φανω πολυ αντιδραστικος ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσο στοκος κι αν εισαι αν λαδωσεις μια χαρα θα το παρεις το διπλωμα. Και οι εξεταστες κανουν εναν πολυ ομορφο και ξεκουραστο υπνο οταν γυρνανε σπιτι με +300 απο μια εξεταση. Επισης χεστηκαν αν εσυ τρακαρεις
Οι ανευθυνότητα στο μεγαλείο της τόσο από τους εξεταστές όσο και από τους εξεταζόμενους. Γι' αυτό μετά κλαίνε μανούλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αν σου πω οτι αν θελει θα βρει κατι να σε κοψει θα φανω πολυ αντιδραστικος ? :)

Καθόλου, το περιμενα αυτό το σχόλιο! Για πες μου ένα παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν έχω δώσει για δίπλωμα οδήγησης και δεν σκοπεύω να το κάνω σύντομα. Ενημερωτικά ρωτάω. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το σχόλιό σου.
Δεν μίλησα για εσένα συγκεκριμένα, αλλά μιλάω γενικά...
Οχι οντως υπαρχουν καποια σηματα τα οποια ειναι αρρωστα. Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα και στην πραγματικοτητα δεν θα τα δεις ποτε στο δρομο.
Αν δεν ήταν standard οι ερωτήσεις, μέσα από το βιβλίο που όλοι έχουμε, ίσως θα είχες δίκιο... Εφόσον οι ερωτήσεις είναι αυτές οι 150-200 τυποποιημένες και έτοιμες, δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία για να μην περάσεις τα σήματα!!!
Καθόλου, το περιμενα αυτό το σχόλιο! Για πες μου ένα παράδειγμα.
Για να σε κόψει μπορεί να βρει πολλά πράγματα:

  • να δει αν έλεγξες τον "δρόμο" πριν βγεις από το όχημα, άσχετα που έχεις σταθμεύσει σε αυλή (:hehe:)
  • να σε ρωτήσει να του δείξεις πώς λέγονται τα μηχανικά μέρη κάτω από το καπό (μηχανή, συσσωρευτής[=μπαταρία], κλπ) ή/και να σε κόψει επειδή δεν είπες την κυριλέ ονομασία :P
  • να σε ρωτήσει τη σημασία των ενδεικτικών λυχνιών στο ταμπλό
  • να σε βάλει να παρκάρεις σε έναν χώρο που να χωράς τσίμα-τσίμα
  • να σε βγάλει στον περιφερειακό και να σε κόψει επειδή ξεπέρασες το όριο ή γιατί πηγαίνεις εξαιρετικά σιγά :hehe:
  • να σε βάλει μέσα στο κέντρο, όπου γίνεται της τρελής από κίνηση και να σου πει στην επόμενη διασταύρωση στρίψε αριστερά (και στην επόμενη διασταύρωση να μην μπορείς να στρίψεις αριστερά, γιατί είναι μονόδρομος και να πρέπει να συνεχίσεις, αλλά εσύ θα την έχεις ήδη πατήσει)
  • κλπ
Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζεται λάδωμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι εσείς της πρωτεύουσας το έχετε δεδομένο το λάδωμα... :P
(Βασικά, τώρα καταλαβαίνω γιατί Θεσσαλονικείς και Αθηναίοι πηγαίνουν όπως να 'ναι στον δρόμο :angelnot: :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν νομιζω να ειναι 150-200 ερωτησεις.. Αυτην την στιγμη ειναι κοντα στις 900 και αυτο το κανει λιγο δυσκολο..Δεν λεμε οτι θα μας βγει η παναγια αλλα πρεπει να ασχοληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν νομιζω να ειναι 150-200 ερωτησεις.. Αυτην την στιγμη ειναι κοντα στις 900 και αυτο το κανει λιγο δυσκολο..Δεν λεμε οτι θα μας βγει η παναγια αλλα πρεπει να ασχοληθεις.
Όσες και να ήταν (900 πάντως αποκλείεται), υπήρχαν όλες μέσα στο βιβλίο.

Προσωπικά εγώ έδωσα σήματα κάνοντας μία ανάγνωση το βιβλίο και σημειώνοντας τις ερωτήσεις που δεν είχα απαντήσει σωστά με την πρώτη, ώστε να τις ξαναδώ στο τέλος. Όλα αυτά μια μέρα πριν την εξέταση... Δεν σου βγαίνει η παναγία με τα σήματα, μην τρελαθούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
jj τα παραδείγματα που είπες, δείχνουν αυτό που είπα κι εγώ. Ότι απλά μπορεί να στο κάνει πιο δύσκολο, αλλά με λίγο διάβασμα (και λίγη προσοχή) δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα είναι αυτοί που περνάνε λαδωνοντας και δεν ξέρουν να οδηγήσουν. Πρόβλημα είναι αυτοί που ξεχνανε και τα βασικά μετά από λίγο καιρό και κάνουν του κεφαλιού τους. Όπως επίσης πρόβλημα είναι αυτοί που υπερεκτιμανε τις δυνάμεις τους στην οδηγηση. Γι,αυτό λοιπόν δεν είναι κακό να ξέρεις το πραγματικό όνομα της μπαταριας ή να μπορείς να εκτιμήσεις σωστά αν οι οδηγίες που σου δίνει είναι σωστές. Γι,αυτό πασχουμε στο θέμα οδήγηση. Γιατί όλοι μαθαμε στο δρόμο να οδηγαμε μετά που πηραμε το δίπλωμα. Λίγοι δεν έχουν τρακαρει έστω μια φορά στη ζωή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Το βιβλιο ειναι κακιστο για να διαβασεις, πολυ καλυτερα να κανεις τεστ σε πολλα site που υπαρχουν. Επισης ειναι ακριβως 825 ερωτησεις αυτην την στιγμη για να ειμαι ακριβης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι περισσότερες ερωτήσεις είναι προφανείς. Δε θα πας να απαντήσεις ότι όταν βλέπεις πορτοκαλί θα ανεβάζεις ταχύτητα για να περάσεις πριν το κόκκινο αλλά ότι θα χαμηλώνεις ταχύτητα και θα σταματάς. Αν δεν καταλαβαίνεις σε τέτοιες ερωτήσεις ποια είναι η σωστή απάντηση τότε απέχεις πολύ από το δίπλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μάγκες δεν μπορώ να ακούω σαχλαμάρες.

Και εγώ όταν έδωσα για οδήγηση πήρα το βιβλιαράκι με τις 800 τόσες ερωτήσεις και πήρα την πιστοποίηση από το κράτος ότι μπορώ να οδηγώ. Το έχουν αυτοματοποιήσει το τεστακι για να παιρνάνε και άτομα με χαμηλό iq. Το ότι σας πέρασε ο εξεταστής ακόμα και να μην του δώσατε φακελάκι δεν σας κάνει αυτόματα και κατάλληλους για οδήγησης.

Αν θέλετε να είστε θεωρητικά σωστοί διαβάστε το βιβλιαράκι εδώ https://www.yme.gr/pdf/book_AYTOKINHTA.pdf. Λέει πολύ χρήσιμα πραγματακια και είναι το επίσημο βιβλίο για να μάθεις να οδηγείς. Πολλοί δεν ξέρουν καν την υπαρξή του. Περάστε το στο κινητό και διαβάστε το σιγά σιγά. Θα συνειδητοποιήσετε ότι έχετε πολλές ελλείψεις.

@JJ Οι Αθηναίοι και οι Θεσσαλονικείς οδηγούν πολύ καλύτερα από τους επαχριώτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
jj τα παραδείγματα που είπες, δείχνουν αυτό που είπα κι εγώ. Ότι απλά μπορεί να στο κάνει πιο δύσκολο, αλλά με λίγο διάβασμα (και λίγη προσοχή) δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα είναι αυτοί που περνάνε λαδωνοντας και δεν ξέρουν να οδηγήσουν. Πρόβλημα είναι αυτοί που ξεχνανε και τα βασικά μετά από λίγο καιρό και κάνουν του κεφαλιού τους. Όπως επίσης πρόβλημα είναι αυτοί που υπερεκτιμανε τις δυνάμεις τους στην οδηγηση. Γι,αυτό λοιπόν δεν είναι κακό να ξέρεις το πραγματικό όνομα της μπαταριας ή να μπορείς να εκτιμήσεις σωστά αν οι οδηγίες που σου δίνει είναι σωστές. Γι,αυτό πασχουμε στο θέμα οδήγηση. Γιατί όλοι μαθαμε στο δρόμο να οδηγαμε μετά που πηραμε το δίπλωμα. Λίγοι δεν έχουν τρακαρει έστω μια φορά στη ζωή τους.

Θα προσπερασω αυτα που ειπε ο jj οχι γιατι δεν παιζουν σαν ενδεχομενα αλλα γιατι μπορεις απλα να τα ξεπερασεις. Θα σου πω λοιπον ενα απ τη δικη μου εμπειρια:

Οταν εδινα διπλωμα πριν καποια χρονια (σιγα μην σας πω ποσα :)) ημουν σε ενα σταυροδρομι στο οποιο ειχα STOP. Το στοπ που λες ηταν αρκετα πισω απο τη γωνια και προφανως επρεπε να διανυσω λιγα μετρα ωστε να φτασω στο peak οπου θα μπορουσα να ελεγξω αν ερχεται αλλο αυτοκινητο. Προφανως ειχα δει το στοπ και θα σταματουσα, αλλα ο εξυπνος ο δασκαλος σε καποια φαση παταει τερμα το φρενο και εχουμε κολλησει ολοι μπροστα. Γυρναω του ριχνω ενα βλεμμα σε φαση ''καλα εισαι τελειως μαλακας ρε δασκαλε?'', ελεγχω το δρομο και προχωραω. Στο τελος, πριν κατεβω απ το αυτοκινητο μου λεει ο δασκαλος μπροστα στους εξεταστες ''καλα που πατησα φρενο δηλαδη αλλιως θα σε εκοβαν''

Ακουστε τωρα και το πιο τραγικο. Ειχα λαδωσει (250) -οχι γιατι ημουν ασχετος αλλα γιατι βιαζομουν (12 μερες τραβηξε η διαδικασια)- και ο τυπος πατησε φρενο χωρις να υπαρχει λογος μονο και μονο για να μου δικαιολογησει οτι τελικα αξιζε το λαδωμα αλλιως θα με εκοβαν.

Υ.Γ Για οσους αναρωτιουνται γιατι οι αθηναιοι λαδωνουν θα σας πω το εξης : οταν εδινα, μου ειχε πει ο δασκαλος πως αν κοπω πρεπει να ξαναπληρωσω 150 ευρω για παραβολα και εξοδα παραστασης. Το ιδιο ειχαν πει και σε φιλους μου σε αλλες σχολες οδηγων. Επομενως γιατι καποιος να ρισκαρει να κοπει αφου θα του βγει το ιδιο με το να λαδωσει?

Στην Πατρα οπου σπουδαζα ο δασκαλος του κολλητου μου του ειπε οτι ειναι μολις 10 ευρω τα εξοδα παραστασης σε περιπτωση που κοπει. Αρα εκει ναι δεν υπαρχει λογος να λαδωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κάτι που έμαθα το τελευταίο καιρό και πολλοί πιστεύουν το αντίθετο είναι ότι στην εθνική οδό με 3 λωρίδες όταν είσαι στην δεξιά λωρία και υπάρχει ένας μεσαίος ή αριστερός που κινείται πιο αργά από σενα δεν απαγορεύεται να τον περάσεις από την λωρίδα σου.

Θεωρειται προσπεραση να κινεισαι στη λωριδα σου γρηγοροτερα απ'οτι ο αλλος στη δικη του?

Γιατι εγω θεωρω προσπεραση οταν ειμαι στην ΙΔΙΑ λωριδα πισω απο καποιον και μετα τον προσπερναω και βρισκομαι μπροστα του στην ΙΔΙΑ λωριδα.

Γι αυτο απαγορευεται να κινεισαι μονιμα στην αριστερη. Διοτι ειναι λωριδα προσπερασης, που σημαινει οτι μπαινεις σε αυτη μεχρι να περασεις μπροστα απο αυτον που ειναι στη λωριδα σου και στη συνεχεια να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ σε αυτη.

Αρα το να κινεισαι γρηγοροτερα σε μια διαφορετικη λωριδα απο αυτη που κινειται ο αλλος δεν θεωρειται προσπεραση και συνεπως ειναι επιτρεπτη τοσο στην εθνικη οσο και στις πολεις

Αυτη ειναι η αποψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top