Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι τροφοδοτικό έχεις?Άμεση αντικατάσταση φίλε...βγάζει σπίθες αν είναι δυνατόν κάτι μαλακο hirochi τροφοδοτικά που βάζουν στα καταστήματα βγάζουν σπίθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
hello!!
αναρωτιομουν μηπως εχει αντιμετωπισει το εξης:
βαζω το λαπτοπ (windows 7) σε αναστολη λειτουργιας και οταν το επαναφερω (πατωντας το power button like every other person) μου βγαζει σημανση για ξαφνικο shut down και να επιλεξω κατασταση λειτουργιας (safe mode, regular, etc) με αποτελεσμα να εχει γινει δλδ restart.
πως μπορω να βρω γιατι το κανει αυτο? οι τελευταιες ενημερωσεις windows ειναι κατι ασφαλειας δε θα πρεπε αυτο να εχει επηρεασει.
σε περιπτωση που το λαπτοπ απο μονο του παει sleep mode οταν το επαναφερω λειτουργει κανονικα απο το σημειο που το αφησα με φακελους, browser ολα να λειτουργουν. συνηθως το αφηνω για καποιες ωρες, ποτε ομως ολοκληρο βραδυ κλπ.
εδιτ: ενα περασμα με malwarebytes δεν εβγαλε καμια απειλη παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Λοιπόν. Eνώσα το κεντρικό modem/router που μου δίνει internet με ένα παλαιότερο modem/router (που πλέον θέλω να το χρησιμοποιώ μέσω router) μέσω lan.

1) Πηγαίνω στο κεντρικό modem/router (που έχει ip 192.168.1.254) και περιορίζω το DHCP να δίνει ip από 192.168.1.2 - 253.
2) Πάω στο παλιό router απενεργοποιώ τελείως το DHCP και αλλάζω την iP του σε 192.168.1.1.
3) Συνδέω τις συσκευές με καλώδιο lan και όλα δουλεύουν τζάμι. Το παλιό router συμπεριφέρεται σαν επέκταση του κεντρικού μου δικτύου.

Η διαδικασία πάνω είναι σωστή;
Το παλιό router να το βάλω σε bringe mode ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Λοιπόν. Eνώσα το κεντρικό modem/router που μου δίνει internet με ένα παλαιότερο modem/router (που πλέον θέλω να το χρησιμοποιώ μέσω router) μέσω lan.

1) Πηγαίνω στο κεντρικό modem/router (που έχει ip 192.168.1.254) και περιορίζω το DHCP να δίνει ip από 192.168.1.2 - 253.
2) Πάω στο παλιό router απενεργοποιώ τελείως το DHCP και αλλάζω την iP του σε 192.168.1.1.
3) Συνδέω τις συσκευές με καλώδιο lan και όλα δουλεύουν τζάμι. Το παλιό router συμπεριφέρεται σαν επέκταση του κεντρικού μου δικτύου.

Η διαδικασία πάνω είναι σωστή;
Το παλιό router να το βάλω σε bringe mode ή όχι;

αφού δουλεύει σωστό θα είναι. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι ρυθμίσεις σου επιτρέπει το κάθε μοντέλο router να πειράξεις.
Θεωρητικά αν υποθέσουμε ότι τρέχεις μια πολύ σημαντική δικτυακή εφαρμογή και σε νοιάζει να περιορίσεις και το παραμικρό millisecond καθυστέρησης των πακέτων, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι το παλιό router δεν δουλεύει ως router αλλά ως switch. Οι υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι μεσω του παλιού router θα πρέπει να έχουν default gateway to 192.168.1.254 και όχι το 192.168.1.1. Επίσης το 192.168.1.1 δε θα πρέπει να φαίνεται κάνοντας traceroute μια εξωτερική IP διεύθυνση. Λογικά αυτά γίνονται ήδη αφού έχεις απενεργοποιήσει το DHCP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helen1992

Νεοφερμένος

Η Helen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο σκληρό δίσκο σε Mac και σε PC?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To mac διαβάζει NTFS αλλά δεν μπορει να επεξεργαστείς αρχεία σε αυτόν.

Φορμαρέ το σκληρό δίσκο σε exfat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Helen1992

Νεοφερμένος

Η Helen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
To mac διαβάζει NTFS αλλά δεν μπορει να επεξεργαστείς αρχεία σε αυτόν.

Φορμαρέ το σκληρό δίσκο σε exfat.

Σ ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοηθεια με εναν εξωτερικο σκληρο δισκο που εχω. Πηρα καινουριο καλωδιο για να το συνδεω στο λαπτοπ προσφατα, και ενω ειναι αναμμενο το φωτακι στον δισκο, δηλαδη φαινεται οτι λειτουργει, δεν εμφανιζεται πουθενα στο λαπτοπ. Εψαξα σε κατι σελιδες που δινουν οδηγίες για να λύσεις το πρόβλημα και έκανα ό,τι έλεγε, δηλαδή ανοιξα το παραθυρο με τη διαχειριση δισκων. Βλεπω οτι εκεί μου τον εμφανίζει (βασικά δεν γράφει όνομα, απλά δείχνει το εικονίδιο και το όνομα είναι κενό, αλλα φαντάζομαι αυτός είναι ο δίσκος...) Στην σελίδα που έψαξα λέει οτι μπορω είτε να κανω κάτι με το drive του, είτε να το κανω format, αλλά οταν κανω δεξι κλικ πανω του (εκει,στο ιδιο παράθυρο), δεν με αφήνει να επιλέξω καμιά από τις επιλογές που υπάρχουν, εκτός από την Βοήθεια στο τελος. Τι να κανω?

Edit: βασικα ακυρο, δεν μου τον εμφανιζει :/: Λέτε να έχει πρόβλημα η συσκευή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Mπορεί να μην είναι το σωστό καλώδιο και να μην δίνει το απαιτούμενο ρεύμα. Τι σκληρός δίσκος είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το σκεφτηκα και αυτο με το ρευμα...με το παλιο καλωδιο δουλευε μια χαρα (το εχασα.. :P ). Samsung ειναι, 1Τ. Eχω δοκιμασει όλες τις θυρες του λαπτοπ... Θα δοκιμασω και σε αλλο λαπτοπ.. Αν δεν δουλεψει μαλλον θα παω πισω στο καταστημα να τους ρωτησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Moντέλο δεν έχει πουθενά; Πάνως και σε μένα σε ένα σκληρό δίσκο αν δοκιμάσω άλλα καλώδια ανάβει το λαμπάκι και δεν τον αναγνωρίζει. Αν μπορέσεις να δεις τις προδιαγραφές και πόσο ρεύμα πρέπει να δεχθεί στην είσοδο θα δεις αν φταίει το καλώδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω ενα πρόβλημα ο υπολογιστης μου μου κανει συνέχεια επανακινηση το φταιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ο υπολογιστης μπαίνει κανονικά και μετα απο δέκα λεπτα κανει επανακινηση και παει λεγοντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ο υπολογιστης μπαίνει κανονικά και μετα απο δέκα λεπτα κανει επανακινηση και παει λεγοντας

Εγώ προτείνω να μαζέψεις - σώσεις τα αρχεία σου και να τού κανεις ένα φορμάτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μόλις τελειωσα το φορμάτ ssd έχω δισκο τα έχω σωσει τα αρχεία εμένα άλλο μου κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Έκανες φορμάτ και σού κάνει επανεκκινήσεις; Κατέβασες τίποτα περίεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μου εκανε επανακινηση και δεν ανοίγει η οθονη ανοιχτός ο υπολογιστης και δεν δίνει στην οθονη windows10 pro πέρασα τι φταίει εκανε όλες της ενημερωσεις

Τίποτα δεν κατεβασα

Όπως σου είπα παραπανω δεν μου έδειχνε οθονη έβγαλα το VGA και το ξαναβαλα και άνοιξε η οθονη τι φταίει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Απενεργοποίησε την επαεκκίνηση υπολογιστή μετα από αστοχία υλικού και φωτογράφισε το μήνυμα που βγάζει.
https://www.youtube.com/watch?v=RV276UjPx9o
Αν εξακολουθεί να κανει restart μετά την απενεργοποίηση φταίει το ρεύμα (τροφοδοτικό ή πολυμπριζο ή χαμηλή τάση στη μπρίζα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ωραία θα το κάνω με την επανακινηση και θα σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αμα την επανακινηση την απενεργοποίηση μέσα απο ταwindows10 θα πιασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top