Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
συμφωνω..
αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που παιδια επηρεαστηκαν απο το περιβαλον και οικογενεια και εγιναν ομοφυλοφιλοι..

που μπορει να ειχαν μια προδιαθεση που ομως να μη εκδηλωνοταν σε αλλες καταστασεις..

ειπαμε..
ειναι και εκ γενετης..και απο το περιβαλλον και την οικογενεια..
σε διαφορα ποσοστα βεβαια..

Mα γιατί?Γιατί αν κάποιος ερεθίζεται με γυναίκες να εκδηλώσει κάτι παρόμοιο προς άνδρα αν καταπιεστεί?Και ψυχολογικά να το δεις,η μητέρα σου δεν είναι εκείνη που σε επηρεάζει στα πρώτα χρόνια γέννησης σου?Μα ειναι γυναίκα ρε παιδιά,γιατί να ψάξεις κάτι σε αντρα...?Κι αν εχει την προδιαθεση,τι θα πει σε αλλες περιπτωσεις δε θα εκδηλωνόταν?Ενας κρυφος ειναι περισσοτερο ηθικος απο εναν φανερο αν αυτο ειναι γραμμενο στον κωδικα και των δυο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί αν κάποιος ερεθίζεται με γυναίκες να εκδηλώσει κάτι παρόμοιο προς άνδρα αν καταπιεστεί?Και ψυχολογικά να το δεις,η μητέρα σου δεν είναι εκείνη που σε επηρεάζει στα πρώτα χρόνια γέννησης σου?Μα ειναι γυναίκα ρε παιδιά,γιατί να ψάξεις κάτι σε αντρα...?
η μανα που υπερφροντιζει το γιο και τον πλαθει σαν κοριτσι πχ,,μπορει να τον κανει γκευ..

η υπερδυναστικη μανα επισης..

χοντρικα..
αυτα τα παραδεχονται ακομα και οι ειδικοι σεξολογοι ψυχολογοι..(και τα εχω διαπιστωσει κιολας με γνωστους ομοφυλοφιλους..πολλες συμπτωσεις υπαρχουν,που ειναι απλα γεγονοτα..

η μανα με την συμεριφορα της μπορει να πλασει σε τεραστιο βαθμο τον γιο..

οπως αντιστοιχα μια κορη μπορει να επηρεαστει στην σεξουαλικη της ζωη απο τον πατερα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
η μανα που υπερφροντιζει το γιο και τον πλαθει σαν κοριτσι πχ,,μπορει να τον κανει γκευ..

η υπερδυναστικη μανα επισης..

χοντρικα..
αυτα τα παραδεχονται ακομα και οι ειδικοι σεξολογοι ψυχολογοι..(και τα εχω διαπιστωσει κιολας με γνωστους ομοφυλοφιλους..πολλες συμπτωσεις υπαρχουν,που ειναι απλα γεγονοτα..

η μανα με την συμεριφορα της μπορει να πλασει σε τεραστιο βαθμο τον γιο..

οπως αντιστοιχα μια κορη μπορει να επηρεαστει στην σεξουαλικη της ζωη απο τον πατερα της.

Yπαρχει ακριβοπληρωμενη ψυχολογος,που προτεινε σε γνωστότατο τερματοφυλακα της Ευρώπης,εν μεσω ευρωπαικών υποχρεωσεων,να κανει παθητικό σεξ για να χαλαρωσει.Ο ανθρωπος την εβρισε και καλά εκανε.Η μάνα,έναν γιο μπορεί να τον κάνει ανίκανο να συννενοηθεί με κοπέλα.Δεν τον κάνει ικανότατο στη συννενόηση με αντρες.Αλλο το ένα,κι άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η μάνα,έναν γιο μπορεί να τον κάνει ανίκανο να συννενοηθεί με κοπέλα.Δεν τον κάνει ικανότατο στη συννενόηση με αντρες.Αλλο το ένα,κι άλλο το άλλο.
τα παντα μπορει να τον κανει..

τα βλεπεις πολυ επιφανειακα τα πραγματα..
τοσοι ψυχολογους ψυχιατρους που εχω ακουσει και διαβασει,αλλα λενε.

ειναι τοσο περιπλοκη η ψυχολογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τα παντα μπορει να τον κανει..

τα βλεπεις πολυ επιφανειακα τα πραγματα..
τοσοι ψυχολογους ψυχιατρους που εχω ακουσει και διαβασει,αλλα λενε.

ειναι τοσο περιπλοκη η ψυχολογια..
Και σου ξαναλεω...η μανα μπορει να επηρεασει το γιο,και να τον κανει σχεδον ανικανο να κανει δεσμο με γυναικα,λογω του οτι προσκολλαται σε αυτην.Αλλα γιατι να τρεξει σε αντρα?Ποιος ψυχολογος το λεει ετσι?Και τι περισσοτερο ξερει απο εναν γενετιστη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ορίστε.Η μάνα τελικά επηρεάζει.Οχι στο αν θα γίνεις ομοφυλόφιλος,αλλα στο αν θα τους κρινεις για αυτο που είναι.Το πιασατε το υπονοούμενο...ωρα να αρχισουμε εμείς τις ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Σύμφωνο συμβίωσης για ομόφυλα ζευγάρια



Από το νέο έτος ξεκινούν οι διαδικασίες για την θέσπιση σύμφωνου συμβίωσης μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Το Βήμα».

Η ειδική νομοπαρασκευαστική επιτροπή που ασχολείται με το οικογενειακό Δίκαιο, έχει συγκροτηθεί από τον Ιούλιο και από τον Ιανουάριο θα ασχοληθεί με ζητήματα που αφορούν την συμβίωση ομόφυλων ζευγαριών.

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Χάρης Καστανίδης έχει δηλώσει ότι το πάγιο αίτημα των ομοφυλοφύλων της χώρας μας πρόκειται να ικανοποιηθεί με την επέκταση του θεσμού του συμφώνου συμβίωσης από τα ετερόφυλα ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το κορυφαιο ειναι πως δεν το κανουν για να ικανοποιησουν το αιτημα των ομοφυλοφιλων, αλλα για να βγαλουν λεφτα... Εστω και ψιχουλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Είμαι κατά αλλα....αυτό που είναι σύγουρο οτι η ελληνική κοινωνία δεν είναι έτοιμη να τους αποδεχτεί.Θεωριτικά ναι αλλά στη πργματικότητα ειναι πολύ συντηριτική.Όσο αν πρέπει να γίνονται γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων......πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ιδιαιτερότητα αλλά με ενοχλεί απίστευτα όταν αυτή η ιδιαιτερότητα τήνει να γίνει ανηθικότητα,και αντι να δημιουργούνται σχέσεις αληθηνές ,συναισθηματικές,δημιουργούνται σχέσεις που στηρίζονται μόνο στη σαρκική απόλαυση,τις περισσότερες φορές τουλάχιστον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ιδιαιτερότητα αλλά με ενοχλεί απίστευτα όταν αυτή η ιδιαιτερότητα τήνει να γίνει ανηθικότητα,και αντι να δημιουργούνται σχέσεις αληθηνές ,συναισθηματικές,δημιουργούνται σχέσεις που στηρίζονται μόνο στη σαρκική απόλαυση,τις περισσότερες φορές τουλάχιστον....
εδώ δεν παίζει ρολο η ομοφυλοφυλία,Και ετεροφυλοφιλοι σκεφτονται κάλλιστα ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλινοσοφιστὴς

Νεοφερμένος

Ο Κλινοσοφιστὴς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 79 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ἡ ἑλληνικὴ κοινωνία (δὲν ξέρω τὶ κάνουν οἱ ἄλλες, στὸ ἐξωτερικὸ, ἐδῶ ζοῦμε) εἶναι ἄκρως σαθρὴ. Ὅλοι, μέσα σὲ μιὰν οἰκογένεια, ξέρουν, κάνουν πὼς δὲν ξέρουν, ἐκμεταλλεύονται συναισθηματικῶς καὶ χρηματικῶς τὸν ἄνθρωπο αὐτὸ, κυρίως τὸν ἄντρα, ὄχι τὴν γυναίκα, πλουτίζουν πάνω στὴν "ἀδυναμία" του. Θὰ μποροῦσα νὰ...μαρτυρήσω δεκάδες ὀνόματα, ἀσχέτως ἄν δὲν πρόκειται ποτὲ νὰ τὸ κάνω.
Ὅταν δὲν ἔχεις περιθώρια νὰ ἀναπτύξεις φιλία, σχέση, αἴσθημα, (γιατὶ βολεύονται οἱ ἄλλοι νὰ σοῦ τὰ ἀπαγορεύουν), καταφεύγεις στὴν πράξη καὶ μόνο, γιατὶ τὸ ἔνστικτο εἶναι ἀκατανίκητο. Ἀλλιῶς θὰ τρελλαθεῖς.
Καὶ...κάτι ἄλλο: ὅσο κι' ἄν τὸ περιβᾶλλον, οἱ "νουθετήσεις", οἱ ἐκβιασμοὶ σὲ σπρώχνουν πρὸς τὰ κεῖ, ἄν δὲν θέλεις, δὲν προσχωρεῖς!
Κι' ἐκεῖνο ποὺ λένε, "αὐτὸς τὸ ἔκανε γιὰ τὰ λεφτὰ", αὐτὰ τὰ λεφτὰ εἶναι ἡ στάχτη στὰ μάτια τοῦ ἴδιου καὶ τῶν ἄλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Είμαι κατά αλλα....αυτό που είναι σύγουρο οτι η ελληνική κοινωνία δεν είναι έτοιμη να τους αποδεχτεί.Θεωριτικά ναι αλλά στη πργματικότητα ειναι πολύ συντηριτική.Όσο αν πρέπει να γίνονται γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων......πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ιδιαιτερότητα αλλά με ενοχλεί απίστευτα όταν αυτή η ιδιαιτερότητα τήνει να γίνει ανηθικότητα,και αντι να δημιουργούνται σχέσεις αληθηνές ,συναισθηματικές,δημιουργούνται σχέσεις που στηρίζονται μόνο στη σαρκική απόλαυση,τις περισσότερες φορές τουλάχιστον....
Πως εισαι τοσο σιγουρη
οτι αυτες οι σχεσεις ειναι ανηθικες ? Οτι ειναι μονο για σαρκικη απολαυση? Απο την στιγμη που δεν ειμαστε ομοφυλοφιλοι πως μπορουμε να κρινουμε τις σχεσεις τους και να τους βαλουμε και ταμπελιτσα? :eek: απορω ειλικρινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδώ δεν παίζει ρολο η ομοφυλοφυλία,Και ετεροφυλοφιλοι σκεφτονται κάλλιστα ετσι.
Πως εισαι τοσο σιγουρη
οτι αυτες οι σχεσεις ειναι ανηθικες ? Οτι ειναι μονο για σαρκικη απολαυση? Απο την στιγμη που δεν ειμαστε ομοφυλοφιλοι πως μπορουμε να κρινουμε τις σχεσεις τους και να τους βαλουμε και ταμπελιτσα? :eek: απορω ειλικρινα
παντως ολες οι ερευνες δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν σαφως πολυ περισσοτερο αριθμο ερωτικων προσωρινών συντροφων απο τους ετεροφυλοφυλους..(ατακτη ερωτικη ζωη και πολλες αρρωστιες,,)

τα δεδομενα το δειχνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
παντως ολες οι ερευνες δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν σαφως πολυ περισσοτερο αριθμο ερωτικων προσωρινών συντροφων απο τους ετεροφυλοφυλους..(ατακτη ερωτικη ζωη και πολλες αρρωστιες,,)

τα δεδομενα το δειχνουν..
Γιατι οι ετεροφυλοι δεν εχουν αστατη ερωτικη ζωη? Πλακα κανεις ? Οσο για το τι δειχνουν οι ερευνες εγω το μονο που ξερω ειναι οτι εχω δει πολλους ετεροφυλους στο φαρμακειο να κανουν θεραπεια απο αφροδισια και πολυ μικροτερο ποσοστο ομοφυλοφιλων οι δευτεροι μαλιστα ειναι πολυ πιο ενημερωμενοι και προσεκτικοι .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα δεδομενα αλλα δειχνουν...εσυ απλα βλεπεις περισσοτερους ετερο γιατι αυτοι ειναι περισσοτεροι στον πληθυσμο..

στους ειδικους γιατρους οι ομοφυλοφιλοι ειναι εξαρχης ειδικη επικινδυνη ομαδα..ακομα και για να δωσεις αιμα..
ασε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
παντως ολες οι ερευνες δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν σαφως πολυ περισσοτερο αριθμο ερωτικων προσωρινών συντροφων απο τους ετεροφυλοφυλους..(ατακτη ερωτικη ζωη και πολλες αρρωστιες,,)

τα δεδομενα το δειχνουν..

Κι εγώ αυτό έχω διαβάσει και ακούσει. ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν μεγαλύτερο αριθμό ερωτικών συντρόφων από τους ετεροφυλόφιλους. Όντως τα δεδομένα αυτά δείχνουν. Αλλά, τα δεδομένα, οι έρευνες και οι μελέτες πάντα χρειάζονται ερμηνεία (την οποία μάλιστα πολλές φορές δεν μπορούμε να δώσουμε). Τα νούμερα από μόνα τους δεν λένε κάτι, είναι απλοί αριθμοί. Το πως ερμηνεύουμε αυτά τα νούμερα είναι το σημαντικό.

Στην προκειμένη περίπτωση, ίσως αυτό να συμβαίνει λόγω των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι όσον αφορά τις σχέσεις. Πολλές φορές θα χρειαστεί να κρατήσουν την σχέση κρυφή από φίλους και συγγενείς, ή ο ένας θα θέλει να την αποκαλύψει κι ο άλλος όχι. Φαντάζομαι πως παίζει ρόλο και ο ρατσισμός απέναντι σε αυτά τα ζευγάρια, που αποτελεί άλλο ένα λόγο φθοράς της σχέσης.
Αν γνώριζε κάποιος εκ των προτέρων ότι πρέπει να κρατήσει μια σχέση κρυφή για να μην γίνει αντικείμενο χλευασμού και υποτίμησης (γιατί κακά τα ψέμματα αυτή είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα) ή ότι αν την αποκαλύψει θα πρέπει να δικαιολογείται συνέχεια στο φιλικό και συγγενικό του περιβάλλον κι δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα, θα το σκεφτόταν καλύτερα πριν συνάψει μακροχρόνια σχέση. Γι' αυτό ίσως να είναι πιο εύκολο να κάνει βραχυχρόνιες σχέσεις.
Βέβαια δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, οπότε μόνο εικασίες μπορώ να κάνω.
Σε καμία περίπτωση πάντως δεν πιστεύω πως είναι "έμφυτο" το να αποζητούν οι ομοφυλόφιλοι προσωρινούς μόνο συντρόφους. Και αυτοί είναι άνθρωποι με συναισθήματα και ανάγκη για αγάπη, δεν διαφέρουν από εμάς.
Όσο για την άτακτη ερωτική ζωή και τις ασθένειες, μην ξεχνάμε κι ότι πολλοί ετεροφυλόφιλοι κάνουν το ίδιο. Άλλωστε, για τις ασθένειες μπορεί να μην οφείλεται τόσο ο αριθμός των συντρόφων όσο το είδος της επαφής, το οποίο εκ των πραγμάτων είναι πιο επικίνδυνο για την μετάδοση σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων (μιλάω για ομοφυλόφιλους άνδρες).

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα όταν μιλάμε για ομοφυλόφιλους, στο μυαλό μας έρχονται οι άντρες κι όχι οι γυναίκες. Αυτό ίσως να συμβαίνει επειδή αυτές δεν προβάλλονται τόσο από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης αλλά και από άλλες μορφές τέχνης (π.χ. κινηματογράφος). Σκεφτείτε πόσους gay άνδρες έχετε δει στην τηλεόραση/σινεμά και πόσες gay γυναίκες. Τέλος πάντων, αυτή είναι μια ολόκληρη συζήτηση, οπότε ας το αφήσω εδώ αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
παντως ολες οι ερευνες δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν σαφως πολυ περισσοτερο αριθμο ερωτικων προσωρινών συντροφων απο τους ετεροφυλοφυλους..(ατακτη ερωτικη ζωη και πολλες αρρωστιες,,)

τα δεδομενα το δειχνουν..
μπορεις να μου δειξεις μια τετοια ερευνα;; γιατι ετσι,χωρις στοιχεια...ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
στους ειδικους γιατρους οι ομοφυλοφιλοι ειναι εξαρχης ειδικη επικινδυνη ομαδα..ακομα και για να δωσεις αιμα..
ασε..

Αυτό όντως ισχύει, θεωρούνται ομάδα αυξημένου κινδύνου για πολλά νοσήματα (π.χ. ηπατίτιδα, HIV) γι' αυτό το λόγο αποκλείονται από την αιμοδοσία. Βέβαια, τώρα τελευταία έχουν αρχίσει συζητήσεις (στο εξωτερικό, δεν ξέρω για την Ελλάδα) σχετικά με το πόσο σωστό και αληθές είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι πάντα όταν μιλάμε για ομοφυλόφιλους, στο μυαλό μας έρχονται οι άντρες κι όχι οι γυναίκες. Αυτό ίσως να συμβαίνει επειδή αυτές δεν προβάλλονται τόσο από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης αλλά και από άλλες μορφές τέχνης (π.χ. κινηματογράφος). Σκεφτείτε πόσους gay άνδρες έχετε δει στην τηλεόραση/σινεμά και πόσες gay γυναίκες. Τέλος πάντων, αυτή είναι μια ολόκληρη συζήτηση, οπότε ας το αφήσω εδώ αυτό το θέμα.

Mε προλαβαίνεις.Λοιπόν φανταστείτε να έβαζα τώρα ένα poll:Τι γνώμη έχετε για την ομοφυλοφιλία?
  • Είμαι ομοφυλόφιλος και είμαι κατά
  • Είμαι ομοφυλόφιλος και είμαι υπερ
  • Ειμαι ετεροφυλόφυλος και είμαι υπέρ
  • Είμαι ετεροφυλόφιλος και είμαι κατά
  • Είμαι ετεροφυλόφιλος και είμαι κατά,εκτός κι αν μιλάμε για κάνενα λεσβιακό,φυσικα με φτιάχνουν πολύ κάτι τέτοια.

Κι αναρωτηθείτε που θα σκέφτονταν να ρίξουν τον οβολό τους οι περισσότεροι.

Eκτός αυτού,σκεφτείτε πόσες φορές αναγκάζεται ένας ομοφυλόφιλος να παραμείνει μόνος του για να μην αποκαλυφθεί,λόγω οικογένειας,λογω δουλειάς,λόγω κοινωνίας,λόγω δεν ξερω κι εγώ τι.Οπότε ειναι και δυσκολότερο να κάνει καποιος ομοφυλόφιλος σταθερή σχεση.Και στην τελική,εμείς γνωρίζουμε μια κοπέλα και μετά απο λίγο καιρό της λέμε στα ισια "Μου αρεσεις".Σε εκεινους δεν ειμαι σιγουρος πως δουλεύει αυτό.Οι επιλογές τους πρέπει να περιορίζονται σε αυτούς που ήδη ξέρουν πως είναι ομοφυλόφιλοι,οπότε εξ ορισμού περιορίζονται και τα σημεία στα οποία τους ψάχνουν,τα οποία-επειδή είναι μειοψηφία-είναι καθορισμένα,(Ναι εννοώ απο τη μια αυτά που λέμε gay bar,κι από την άλλη αυτά που λέμε....πιάτσες).Ενω εμεις εχουμε το προνόμιο να θεωρούμε καμιά φορά τον έρωτα μια υπέροχη σύμπτωση,εκείνοι δε μπορουν να το θεωρουν ούτε υπέροχο,ούτε σύμπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπορεις να μου δειξεις μια τετοια ερευνα;; γιατι ετσι,χωρις στοιχεια...ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει..:/:
μια προχειρη που ειδα απο τις αρκετες..

BACKGROUND: Homosexuality and sexual behavior have attracted great attention in the acquired immunodeficiency syndrome (AIDS) epidemic. This study primarily explores the risky behaviors and patterns of sexual behavior of male homosexuals in Taiwan.
METHODS: Comparison study methodology was adopted. Ninety-two male homosexuals, as the study group, were recruited from gay bars and gay organizations, and 91 male heterosexuals, with similar ages and educational levels, were recruited as a control group for comparison. Semi-structured interviews were carried out and anonymous questionnaires were self-administered.
RESULTS: (1) The mean age at the time of first sexual intercourse of the study group was younger than that of the control group. (2) The rate of having two or more sexual partners in the study group was significantly higher. (3) However, the rate of condom use during recent intercourse was higher in the control group than in the study group. (4) Sexual knowledge and attitudes toward sexuality in the study group were more open, but their sexual desires, as rated by the questionnaire, were more suppressed than those of the control group. (5) In terms of courtship, the study group was less constrained by the social values of marriage and tended to separate sex from love.
CONCLUSION: Similar to western studies, our study found that the study group in Taiwan adopted more risky sexual behaviors. Each group had its particular sexual behavioral pattern and subculture of sexuality. However, a longitudinal follow-up study with ethnographic perspective is necessary for a more sophisticated understanding of the trends and changes of sexual behavior in homosexuals.
αυτα που λεγαμε περι σαρκικης απολαυσης,,κλπ..


και εδω εχει πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια.. οπως αυτο..
Comparing 298 women with homosexual experience to 2,032 women without homosexual experience, Baker and Bellis noted that women with homosexual experience were significantly more likely to have genital tract irritation by age 20, abnormal cervical cells by age 25, and cervical cancer by age 30 years, likely a result of heterosexually transmitted human papilloma viruses.4
και εδω..
I am a gay man, and know that I was by no means exceptional in having around 500 sexual partners between 1969 and 2000 [after which I got old and tired]. I know none of my heterosexual male friends who have had more than half a dozen sexual partners in their lives, and for the majority it has been two or three. So the idea that there is parity in sexual behaviour between gay and straight men is absolutely false. This is in response to the answer immediately below this one.

I can't give you a specific answer, but I can correct the previously given answer which I'm afraid is very misleading about the so-called promiscuity of homosexual males and females.
Studies have found same-sex and opposite-sex couples to be equivalent to each other in measures of satisfaction and commitment in romantic relationships,[1] that age and gender are more reliable than sexual orientation as a predictor of satisfaction and commitment to a romantic relationship,[2] and that people who are heterosexual or homosexual share comparable expectations and ideals with regard to romantic relationships.




και εδω..

Bell and Weinberg reported evidence of widespread sexual compulsion among homosexual men. 83% of the homosexual men surveyed estimated they had had sex with 50 or more partners in their lifetime, 43% estimated they had sex with 500 or more partners; 28% with 1,000 or more partners.Bell and Weinberg p 308
The same study revealed that homosexual men have to a great extent separated sexuality from relationship. The survey showed 79% of the respondents saying that over half of their sexual partners were strangers. Seventy percent said that over half of their sexual partners were people with whom they had sex only once. Bell and Weinberg pp.308-309. It should be noted that this survey was drawn from the San Francisco area at the height of the celebration by that gay community of its freedom from the restraints of “puritanical, middle-class values” and before the AIDS epidemic struck.

να βαλω και αλλα?;)

τα δεδομενα υπαρχουν,,τωρα ειναι θεμα αναλυσεων και υποθεσεων για τους λογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top