Πώς κρίνετε κάποιον που έχει αλλάξει πολλούς ερωτικούς συντρόφους;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ, πάλι, είχα το "χειρότερο" σεξ με άνδρα που είχε μεγάλη εμπειρία.

Κι όμως αυτό δε με προκαταβάλλει απέναντι σε κανέναν, όσες και ό,τι εμπειρίες κι αν είχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
με άνδρα που είχε μεγάλη εμπειρία.


Mεγάλη εμπειρία από... άβγαλτες μήπως? :confused:

Γιατί είναι σα να λέει εμμέσως "εσύ να με ικανοποιήσεις, γιατί εσύ υστερείς" :confused: :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
πάντως, δεν ξέρω αν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα, αλλά ο μέσος όρος ηλικίας στο στέκι είναι τα 29 έτη και το 86% όσων ψήφισαν στη δημοσκόπηση έχουν κάνει σεξ με λιγότερα από 10 άτομα (που είναι για μένα το ψυχολογικό όριο:P)

Άρα θεωρώ ότι οι απόψεις μου σχετικά με το πλήθος είναι λογικές σε σχέση με τα δεδομένα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mεγάλη εμπειρία από... άβγαλτες μήπως? :confused:

Γιατί είναι σα να λέει εμμέσως "εσύ να με ικανοποιήσεις, γιατί εσύ υστερείς" :confused: :knife:

Αυτός αυτό έλεγε, ναι. :P
Αλλά οι άλλες δεν ήταν άβγαλτες, φορ σουρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stacy

Νεοφερμένος

Η Stacy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ααααχ, Δημητρούλα... αυτό το "έτοιμος/η" νομίζω πως όλους μας καταδυναστεύει μια ζωή... Νομίζω πως ελάχιστοι είναι οι άνθρωποι που δέχονται αυτό που θέλουν τη στιγμή που το θέλουν...! Και η παρατήρηση που έκανες ήταν άκρως εύστοχη. Πώς να ξέρεις πότε είσαι έτοιμη ; Έκει την πατάς, αφού το κάνεις καταλαβαίνεις πως τελικά δεν ήσουν έτοιμη... το έχω αντιμετωπίσει και σε άλλες καταστάσεις, εκτός σεξουαλικού. " Δεν ήμουν έτοιμη να χωρίσω, δεν ήμουν έτοιμη να πάω με άλλον, δεν ήμουν έτοιμη να ξαναδεσμευτώ, δεν ήμουν έτοιμη να τρέξω τόσο..." και όλα αυτά αφού έχουν γίνει...

Εγώ, πάλι, είχα το "χειρότερο" σεξ με άνδρα που είχε μεγάλη εμπειρία.

Εγώ πάλι το χειρότερο σεξ το έχω κάνει με γ υ ν α ι κ ο λ ό γ ο και μάλιστα ιδιαίτερα γοητευτικό. Μου περιέγραφε με κάθε λεπτομέρεια τ ι ακριβώς κάναμε εκείνη τη στιγμή, με τρόπο τελείως επιστημονικό, τέτοιο σεξ ούτε στον εχθρό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Όσο λιγότερες, τόσο καλύτερα.
Είμαι λίγο περίεργη σε αυτό το θέμα, το παραδέχομαι.

Τι να σου πω, μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και κανένας πρώην μου δεν είχε ντουζίνες πριν απο μένα (εξαιρούνται οι εφήμερες φάσεις στις οποίες ούτε ήξερα πόσες ήταν, για σχέση μιλάω) οπότε δεν ξέρω με βεβαιότητα πως θα αντιδρούσα...

Όσο για τους 5, πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση έκπληξη. Τελικά μου φαίνεται, μόνο στη θεωρία έχουμε ανοίξει το μυαλό μας, στην πράξη είμαστε ακόμα στο '60... :/:

Σαφώς και μπορείς να βγάλεις καποια συμπεράσματα για κάποιον από τη σεξουαλική του ζωή, αλλά διαφωνώ με το είδος και το πλήθος αυτών που συνάγονται συνήθως.

δηλαδή για να συνοψίσουμε: δεν σε ενοχλεί αν κάποιος άσχετος έχει πάει με πολλές, αρκεί να μην έχει πάει ο δικός σου σύντροφος με πολλές. Ε, τότε συμφωνούμε, αν και τα τελευταία περί συμπερασμάτων πιστεύω ότι δεν ισχύουν. Εγώ προσωπικά βγάζω συμπεράσματα για τους άλλους από άπειρες λεπτομέρειες που θεωρώ (και είναι) σημαντικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αλέξανδρε, συγνώμη αλλά αυτό θα ήταν υπέροχο αν το έλεγες στα 18. Στα 31 το θεωρώ εντελώς ΛΑΘΟΣ! Και ιατρικώς ακόμη δεν είναι αποδεκτό... Δες αλλιώς το θέμα και κάνε κάτι επειγόντως...!:/:

Το έλεγα και στα 18. Δέχομαι την άποψη σου. Όμως αυτή είναι μια επιλογή μου και είμαι ευτυχισμένος με αυτήν. Μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Το ιατρικώς αποδεκτό δε το δέχομαι όμως. Ως γνωστόν, οι επιστήμονες, έχουν διάφορες απόψεις επί σειρά ζητημάτων οι οποίες διίστανται και ενίοτε αλληλοαναιρούνται. Αν προσάρμοζα τη ζωή μου με αυτό που οι επιστήμονες κατά καιρούς θεωρούν σωστό τότε θα ζούσα γι αυτούς και όχι για μένα.

Υ.Γ. Και μη με μεγαλώνεις, είμαι 30!!! :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το έλεγα και στα 18. Δέχομαι την άποψη σου. Όμως αυτή είναι μια επιλογή μου και είμαι ευτυχισμένος με αυτήν. Μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Το ιατρικώς αποδεκτό δε το δέχομαι όμως. Ως γνωστόν, οι επιστήμονες, έχουν διάφορες απόψεις επί σειρά ζητημάτων οι οποίες διίστανται και ενίοτε αλληλοαναιρούνται. Αν προσάρμοζα τη ζωή μου με αυτό που οι επιστήμονες κατά καιρούς θεωρούν σωστό τότε θα ζούσα γι αυτούς και όχι για μένα.

Υ.Γ. Και μη με μεγαλώνεις, είμαι 30!!! :D:P

Και επισης, αν πιστευουμε οτι ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει στο κρεβατι του, νομιζω οτι αυτο μπορει να συμπεριλαβει και αυτους που δεν θελουν να κανουν τιποτα στο κρεβατι τους αν δεν βρουν το καταλληλο ατομο. ;)

Υ.Γ 1: Επισης απο ιατρικης πλευρας δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα. Αν τελειωνεις ποιο το ιατρικο προβλημα; Αν δεν τελειωνεις, θα αναλαβει ο οργανισμος σου και θα χει ονειρωξεις. Οποτε και παλι ουδεν προβλημα.

Υ.Γ 2: Προσωπικα, εχω πολυ συγκεκριμενη αποψη στο θεμα, αλλα εφοσον κανεις δεν τη ζητησε, δεν εχει νοημα και να τη δωσω. Ας μην κρινουμε αλλους χωρις να μας εχει ζητηθει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Με τη μικροτερη σχεση μου να ειναι 9 μηνες,δν υπαρχει και μεγαλη ποικιλια :P:P:P

3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δηλαδή για να συνοψίσουμε: δεν σε ενοχλεί αν κάποιος άσχετος έχει πάει με πολλές, αρκεί να μην έχει πάει ο δικός σου σύντροφος με πολλές. Ε, τότε συμφωνούμε, αν και τα τελευταία περί συμπερασμάτων πιστεύω ότι δεν ισχύουν. Εγώ προσωπικά βγάζω συμπεράσματα για τους άλλους από άπειρες λεπτομέρειες που θεωρώ (και είναι) σημαντικές
Περίπου ναι. Θεωρώ απαράδεκτο να κατακρίνουμε έστω και στο ελάχιστο κάποιον επειδή έχει κάνει διαφορετικές επιλογές από μας σε αυτό το θέμα, ασχέτως ποιές είναι οι δικές μας. Άλλο όμως να μην κατακρίνουμε κάποιον, κι άλλο να τον θέλουμε για σύντροφο, εκεί μπαίνουν άλλοι παράγοντες. Πχ μπορεί να μην νιώθω κανένα ρατσισμό απέναντι στους μαύρους, αλλά δεν με θέλγουν ερωτικά για να κάνω κάτι μαζί τους. Ε το ίδιο πράγμα είναι και αυτό. Προσωπικά, με γοητεύει περισσότερο να μην έχει ΤΗΝ εμπειρία ο άλλος, αλλά δεν το θεωρώ κακό να την έχει, όπως δεν θεωρώ κακό να έχει σκούρο δέρμα, παρ'ότι δεν είναι του γούστου μου ερωτικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για κανέναν δεν θα έπρεπε να είναι κατόρθωμα...
Από τη μια οι άντρες παραπονιούνται που δεν μπορούν να κάνουν εύκολα σεξ (σε σημείο να θεωρείται ...κατόρθωμα), από την άλλη όταν μια γυναίκα δεν βγάζει την πίστη σε κάποιον για να κάνει σεξ μαζί του, θεωρούν ότι δείχνει "άσχημα πράγματα" για αυτή (χρησιμοποιώ την έκφραση του Σταύρου). Ουσιαστικά δηλαδή συντηρούν μια κατάσταση που δεν τους αρέσει. Αν αυτό δεν είναι σκέτη παράνοια, τότε τι είναι;
Δεν θα έπρεπε ίσως, αλλά είναι. Νομίζω (αν έχει αλλάξει κάτι πείτε μου:P) πολύ πιο εύκολα θα γεμίσει το κρεβάτι της μια κοπέλα από έναν άντρα, πόσο μάλλον στην ηλικία των 17 όπου μια κοπέλα είναι το "μπουμπούκι" και ένα αγόρι είναι το "νιάνιαρο" ;)
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί γίνεται τόσο πανικός για τους προηγούμενους ερωτικούς συντρόφους.... Και που είναι το κακό να κάνει σεξ κάποιος γιατί το γουστάρει (εφόσον τα πράγματα είναι ξεκαθαρισμένα) και που είναι το κακό (αν κι εδώ κανείς δεν το θεωρεί κακό) να κάνει σεξ γιατί είναι ερωτευμένος;

Ο καθένας κάνει την επιλογή του και περνά με τα δικά του δεδομένα καλά...

Και γιατί ένας απλός αριθμός να προκαλεί τέτοια ταραχή ή άγχος ή απόρριψη... Σόρρυ αλλά εμένα δεν γουστάρεις; Εμένα δεν θες; Αυτό που είμαι; (και ναι το παρελθόν μου με έχει διαμορφώσει και οι εμπειρίες μου αλλά από το παρελθόν θα με κρίνεις ή από το παρόν;)

Τέσπα...προσωπικά ουδέποτε με ενδιέφερε αν κάποιος έχει πάει με 1 ή 101... Αν έχει κάνει μόνο "μακροχρόνιες" σχέσεις ή one night stand... με ενδιαφέρει πως είμαστε εμείς τώρα....
Βασικά δεν γίνεται καμία φασαρία, αλλά όσο το λέτε, δημιουργείτε αυτήν την εντύπωση ;)

Το θέμα είναι ότι κάποιοι λένε ότι μπορούν να επηρεαστούν από το σεξουαλικό παρελθόν του "συντρόφου" τους ενώ άλλοι ισχυρίζονται ότι θα έπρεπε να είναι αδιάφορο παντελώς.

Επίσης θα πρέπει κάποιοι να δεχτούν ότι ο αριθμός των συντρόφων θα έπρεπε τουλάχιστον να ακολουθεί μια λογική αναλογία της ηλικίας του ατόμου. Αν το δούμε στατιστικά το θέμα δηλαδή, όλοι θα συμφωνήσετε ότι τα νούμερα 20 σύντροφοι στην ηλικία των 17 και κανένας στην ηλικία των 40 ΔΕΝ είναι φυσιολογικά και όσο ανοιχτόμυαλος και να είσαι ΔΕΝ μπορείς να τα δεχτείς έτσι απλά, κάποιο θέμα υπάρχει.

Από εκεί και μετά το θέμα είναι στο τι ζητάει ο καθένας, γούστο σου καπέλο σου να έχεις 5 στα 17 (δεν μιλάω προσωπικά στην κοπέλα) αλλά και μένα δικαίωμα μου να συμπεράνω ότι δεν δίνεις και τόση αξία στο ποιον βάζεις στο κρεβάτι σου. Δεν μπορείς όμως να πεις εμένα πουριτανό και εσύ να θεωρηθείς μοντέρνα μόνο και μόνο γιατί το δέχεσαι αυτό (δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά :P) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παρακαλώ εκφράστε ελεύθερα τις απόψεις σας. Εγώ απλώς αιτιολόγησα την ψήφο μου. Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί καλοπροαίρετα να εκφράσει τη γνώμη του σε οποιοδήποτε "φαινόμενο" εκφράζεται εδώ στο φόρουμ. Δε ζήτησα γνώμες και απόψεις επειδή ότι κάνω είναι μια ώριμη απόφαση ζωής και όχι απλά ένα life style για να είμαι κάτι διαφορετικό. ;)

Δεν θα σου πω για το αν ειναι σωστο η λαθος... Δεν ειμαι σε θεση να το ξερω... Απλα ενα μπραβο που μπορεις και το κρατας αυτο που θες και καπιες ερωτισεις
Τοσα χρονια δεν σου εχει περασει ποτε απο το μυαλο να πας με γυναικα;
Οταν λες οτι θες η πρωτη να ειναι και η μοναδικη και αυτη που το αξιζει πραγματικα κλπ, για να γινει καπια αυτη η μοναδικη, αρκει να το νιωσεις η θελεις και να παντρευτιτε πρωτα;
Απο την στιγμη που εχεις και αυτην την σκεψη και επιθυμια απο πισω, σου ειναι ευκολο να κρατιθεις η υποφερεις ωρες-ωρες; Η μηπος λογο του τοσου καιρου εχεις συνιθισει να ειναι εντελος εξω απο την ζωη σου αυτο το πραγμα και δεν σε απασχολει καθολου;
Γενικα.... πες μ ου λιγο για αυτο... (αν δεν θες να απαντισεις εδω στειλε μου ενα πμ, θελω πραγματικα να το συζιτισουμε αρκετα το θεμα, με ενδιαφερουν πολυ οι αποψης σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Επίσης θα πρέπει κάποιοι να δεχτούν ότι ο αριθμός των συντρόφων θα έπρεπε τουλάχιστον να ακολουθεί μια λογική αναλογία της ηλικίας του ατόμου. Αν το δούμε στατιστικά το θέμα δηλαδή, όλοι θα συμφωνήσετε ότι τα νούμερα 20 σύντροφοι στην ηλικία των 17 και κανένας στην ηλικία των 40 ΔΕΝ είναι φυσιολογικά και όσο ανοιχτόμυαλος και να είσαι ΔΕΝ μπορείς να τα δεχτείς έτσι απλά, κάποιο θέμα υπάρχει.
Δεν νομίζω ότι συμφωνούν όλοι, εγώ πάντως συμφωνώ
Από εκεί και μετά το θέμα είναι στο τι ζητάει ο καθένας, γούστο σου καπέλο σου να έχεις 5 στα 17 (δεν μιλάω προσωπικά στην κοπέλα) αλλά και μένα δικαίωμα μου να συμπεράνω ότι δεν δίνεις και τόση αξία στο ποιον βάζεις στο κρεβάτι σου. Δεν μπορείς όμως να πεις εμένα πουριτανό και εσύ να θεωρηθείς μοντέρνα μόνο και μόνο γιατί το δέχεσαι αυτό (δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά :P) ;)
Ευχαριστώ, αυτό ακριβώς εννοούσα πιο πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι κάποιοι λένε ότι μπορούν να επηρεαστούν από το σεξουαλικό παρελθόν του "συντρόφου" τους ενώ άλλοι ισχυρίζονται ότι θα έπρεπε να είναι αδιάφορο παντελώς.
Θα έπρεπε να είναι αδιάφορο όσον αφορά το θέμα ηθικής. Κατανοώ απόλυτα κάποιου το προσωπικό γούστο στον έρωτα να είναι τέτοιο που να προτιμάει άπειρους ή έμπειρους ερωτικούς συντρόφους.
Επίσης θα πρέπει κάποιοι να δεχτούν ότι ο αριθμός των συντρόφων θα έπρεπε τουλάχιστον να ακολουθεί μια λογική αναλογία της ηλικίας του ατόμου. Αν το δούμε στατιστικά το θέμα δηλαδή, όλοι θα συμφωνήσετε ότι τα νούμερα 20 σύντροφοι στην ηλικία των 17 και κανένας στην ηλικία των 40 ΔΕΝ είναι φυσιολογικά και όσο ανοιχτόμυαλος και να είσαι ΔΕΝ μπορείς να τα δεχτείς έτσι απλά, κάποιο θέμα υπάρχει.
Και όποιος διαφέρει από την πλειοψηφία σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα;
Επικίνδυνη συνεπαγωγή...
Από εκεί και μετά το θέμα είναι στο τι ζητάει ο καθένας, γούστο σου καπέλο σου να έχεις 5 στα 17 (δεν μιλάω προσωπικά στην κοπέλα) αλλά και μένα δικαίωμα μου να συμπεράνω ότι δεν δίνεις και τόση αξία στο ποιον βάζεις στο κρεβάτι σου. Δεν μπορείς όμως να πεις εμένα πουριτανό και εσύ να θεωρηθείς μοντέρνα μόνο και μόνο γιατί το δέχεσαι αυτό (δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά :P) ;)
Αχ δεν έχεις καταλάβει τίποτα... :/:
Το θέμα δεν είναι αν δίνει ιδιαίτερη αξία σε ποιόν βάζει στο κρεβάτι της αλλά γιατί είναι αρνητικό το να μην δίνει ιδιαίτερη αξία (δεδομένου ότι παίρνει τις κατάλληλες προφυλάξεις)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sepsis

Νεοφερμένος

Ο sepsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αχ δεν έχεις καταλάβει τίποτα... :/:
Το θέμα δεν είναι αν δίνει ιδιαίτερη αξία σε ποιόν βάζει στο κρεβάτι της αλλά γιατί είναι αρνητικό το να μην δίνει ιδιαίτερη αξία (δεδομένου ότι παίρνει τις κατάλληλες προφυλάξεις)!

Μα αυτο ειναι προσωπικη αποψη του καθενος. Δεν μπορει να πιστευουμε ολοι το ιδιο. Καποιοι θεωρουν οτι 5 ατομα στα 17 ειναι 'προβλημα' και καποιοι αλλοι το θεωρουν φυσιολογικο. ΚΑΝΕΙΣ απο τους δυο δεν ειναι σωστος και ΚΑΝΕΙΣ λαθος.
Απλα με βαση την ανατροφη του καθενος, την πειρα και τα πιστευω του διαμορφωνει ο καθενας την αποψη του χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστη η μια και λαθος η αλλη. Η αποψη χτιζεται αναλογα με το πως νιωθει ο καθενας και γι'αυτο δεν υπαρχει σωστο/λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε παιδια δε μιλησε κανεις για φυσιολογικο...
Που το εχετε παει το θεμα?!
Το θεμα ειναι να μαθουμε να μην κρινουμε εναν ανθρωπο απο ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ αριθμο, χωρις να γνωριζουμε τα τριγυρω...

Και βεβαια μεχρι τα 17 και 18 θα επρεπε να σε ενδιαφερουν αλλα πραγματα απο το με ποιον θα κοιμηθεις σημερα και καθε βραδυ...η καθε ηλικια εχει και τα δικα της...
Αλλα θα κρινουμε τον αλλο σαν ανθρωπο απο αυτο και μονο....απο εναν αριθμο?....
Ε αυτο το θεωρω συντηρητισμο...και πειτε καποιοι οτι ειμαι μοντερνα...
Δεν πρεπει να εχουμε παρωπιδες,παρα να βλεπουμε και λιγο περα απο τη μυτη μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Περιγραφή ψυχολογικης κατάστασης : σχετικά κακή + 3 εφημερίες με 3 διακομιδές σε 7 μερες + αδρά 20 ωρες υπνου σε 7 μερες + πληρης απωλεια δεδομενων ολων των δισκων του υπολογιστη + πρηξιμο στη δουλεια + απωλεια συνδεσης ίντερνετ για μερικες ημερες.

Οπότε προχωρείστε με κουραγιο και κατανοηση :P. (τωρα τα διαβασα ολα και θα θελα να σχολιασω μερικα):

Εγώ πάντως βλέπω αυτή τη λανθασμένη λογική να κυριαρχεί:
Έστω ότι δεν το κατακρίνω => είναι σωστό => όσοι κάνουν το αντίθετο είναι λάθος => είμαι λάθος => άτοπο => πρέπει να το κατακρίνω
Επισης λαθος λογικη ειναι το :
ο περισσοτερος κοσμος λεει το Χ, ο περισσοτερος κοσμος ειναι η μαζα/ειναι χαζος/δεν ειναι μοντερνος, εγω δεν ειμαι προβατο => θα λεω το αντιθετο :P , πως ; δεν στεκει και πολυ ; oh who cares ?!:D (δεν υποννοω οτι το εκανε καποιος εδω, για εμφαση το λεω).

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κατακρίνεται κάποιος αν δεν είναι ρομαντικός. Είναι απλά μια διαφορετική προσωπική επιλογή και τίποτα παραπάνω.
Δε διαφωνω, αλλά δε μπορεις να λες "ειμαι ρομαντικος....αλλά τωρα για 10 χρονακια δε θα ειμαι γιατι θελω να κανω σεξ σαν κουνελι....και μετα θα ξαναγινω ρομαντικος ανθρωπος"....

Επίσης έχω ξαναπεί ότι θεωρώ ότι έχουμε κάνει πολύ big deal το σεξ οι άνθρωποι... Κρίνουμε από αυτό χαρακτήρες, μυαλό, ωριμότητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Προσωπικά μου φαίνεται εξίσου ανούσιο με το να κατακρίνουμε κάποιον επειδή τρώει πολύ ή επειδή του αρέσουν τα φασολάκια.
Την εξισωση της επιλογης του σεξ με την καλοφαγία, ή με το αν μας αρεσουν τα φασολακια, θα περιμενα να την ακουσω από 1)ατομο που δεν εχει κανει ποτέ σεξ, 2)ατομο που δεν εχει κανει ποτε καλό σεξ, 3)ατομο που εχει ψυχολογικά προβληματα, 4)ατομο που εχει πολυ περιεργες (και ακραιες ισως) αποψεις , 5)εξωγηινο :P. Δεν λεω να βγαζουμε συμπερασματα μονο απο αυτο, αλλά μη τα ισοπεδωνουμε κιολας. Ειπες πιο πισω οτι δεν ειναι ολα μαυρο ασπρο :)

Μα αυτό είναι το θέμα, προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να επηρεάζει πολύ λιγότερο ψυχολογικά το σεξ... Και θεωρώ ότι έχει γίνει τόσο σημαντικό, ακριβώς επειδή του έχουμε δώσει τόση αξία. Μια ανθρώπινη ανάγκη είναι, όπως τόσες άλλες.
Πως γνωριζεις τι ειναι εκεινο που θα "επρεπε" ; Πως γνωριζεις σε ποιο βαθμό ; Που διαβασες οτι το σεξ ειναι "μια απλη αναγκη οπως οι υπολοιπες" ; Και η απεκκριση ειναι μια αναγκη, αλλά κανείς δε θα την μεταχειριστει οπως το σεξ.

Και υπαρχει και μια τραγική ειρωνια στη φραση αυτη : απο τη μια το σεξ ειναι μια απλη αναγκη και big deal κλπ....και από την άλλη, αποτελει (και μαλλον στο μυαλο μας ειναι κι αυτο) τοσο σημαντικο ζητημα μεσα σε μια σχέση, που με το παραμικρό εμποδιο καποιος λεει "ε δε ταιριαζουμε"! Και παραλληλα τα ιδια ατομα παραπονιουνται και ισχυριζονται οτι δε μπορουν να την ελεγξουν/περιορισουν.

Εμένα μου φαίνεται ότι στην προσπάθεια μας να "ανοίξουμε" το μυαλό μας, έχουμε ξεφύγει κάπως σε υπερβολές :)
Ακριβως. Ειπαμε , να ειμαστε ανοιχτομυαλοι ρε παιδια, αλλά οχι και να τα κανουμε ολα μια σούπα και να πηγαινουμε οπως φυσαει "το πνευμα των καιρων"...

Προσωπικά θεωρώ ότι το εφαρμόζω, αν και αν υπήρχε ένας αντικειμενικός παρατηρητής που θα κατέγραφε τη ζωή μου πιθανότατα θα θεωρούσε ότι λέω μπαρούφες :P
Περισσοτερο διπλωματική μη-απαντηση δεν υπαρχει ! :P

Επίσης όταν όλος ο κόσμος σκέφτεται με έναν Χ τρόπο, κινδυνεύεις να μπεις στο περιθώριο αν κάνεις 100% πράξη τα όσα πιστεύεις...
Ε και ; Μα ετσι ξεχωριζουν τα ατομα που εχουν καποιες αξιες και τις τηρουν, απο τα ατομα που δρουν με βαση τις προσταγές της εκάστοτε κοινωνίας/μοδας/κατεστημενου/νοοτροπιας.

Γενικά σε θέματα που δεν αφορούν απόψεις, είμαι υπερ του "μην κρίνεις για να μην κριθείς".
Ποια ειναι τα θεματα που δεν αφορουν αποψεις ; :hmm:Και πως αυτο εδω ειναι ενα απο αυτα ; Παντως το "μη κρινεις για να μην κριθεις" το βρισκω σημαντικά υπερεκτιμημένο σαν ρητο.Και γιατι να μην κριθώ δλδ ; Θα μου πεσει η υποληψη και οι μετοχες ; Αν κριθω λανθασμενα αφενός δε θα με αγγιξει, αφαιτερου θα το δειξω. Αν κριθω σωστά, εγω θα κερδισω. Να κρινουμε δεν ειναι κακο. Το να φοβομαστε την κριση και το βγαζουμε βεβιασμενα και προχειρα συμπερασματα ειναι.

Γενικά μου ακούγεται λίγο κουλό όταν βλέπουμε έναν/μια έφηβο/η να διαφέρει από εμάς στην αντίστοιχη ηλικία να αρχίζουμε το κλασσικό "μα τόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα"; Εχμμ... όχι. Απλά δεν είναι όλοι οι έφηβοι ίδιοι, όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Τόσο απλό.
Πρεπει είτε να εισαι μεγαλυτερη, ειτε να εχεις ρωτησει πολλους μεγαλυτερους για να το πεις αυτο. Τα στοιχεια που σχετιζονται με τον ανθρωπο δεν αλλαζουν με αναλογικους ρυθμους και ειναι πολυπαραγοντικα και ρευστα. Ειναι πολυ ευκολο να αλλαξουν αισθητα μεσα σε 20 χρονια και καθε 30+αρης θα στο επιβεβαιωσει αυτο.

Απλώς αναρωτιέμαι συχνά πυκνά, αν έχω σώνει και ντε "δίκιο" εγώ, που στα 27 μου με "ξενίζει" (χωρίς να κακοχαρακτηρίζω το άτομο όμως) να ακούω από μια κοπέλα 17 ετών ότι έχει πάει με 5.Δηλαδή, αν έχει κάποιο "νόημα" να ξενιζόμαστε τόσο πολύ από τέτοιες καταστάσεις. :hmm:
Καλο ειναι γιατι μας βαζει να σκεφτομαστε, αντι να τα περναμε ολα στο ντουκου και μια μερα να ξυπνησουμε και να πουμε "WTF?" !

Στάυρο, αυτή που έχει πάει με πολύ λίγους πάντως, είναι εξίσου πιθανό να σε παρατήσει γρήγορα γιατί θα θέλει περισσότερες εμπειρίες... Πόσες και πόσες ακούω να χώρισαν τον πρώτο ή το δεύτερο τους χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλά επειδή ήθελαν κι άλλες εμπειρίες;
Για να το πεις αυτο υποθετεις οτι 1) οσες εχουν πολλες εμπειριες ειναι ποσοτικά ισες (σαν κατηγορια πληθυσμου) με αυτες που εχουν λιγες, 2)οτι επισης ειναι αλλες τοσες αυτες που και εχουν λιγες εμπειριες αλλά και εχουν την ανατροφη και χαρακτηρα που θα αφησουν μια σχεση μονο και μονο για να "ανεβασουν σκορ", 3)πως ολες οι υπολοιπες κατηγοριες ανθρωπων ειναι επισης κατανεμημενες στα ιδια ποσοστα στο συνολο του πληθυσμου. Πραγμα που δεν ισχυει φυσικα.

Από τη μια οι άντρες παραπονιούνται που δεν μπορούν να κάνουν εύκολα σεξ (σε σημείο να θεωρείται ...κατόρθωμα), από την άλλη όταν μια γυναίκα δεν βγάζει την πίστη σε κάποιον για να κάνει σεξ μαζί του, θεωρούν ότι δείχνει "άσχημα πράγματα" για αυτή (χρησιμοποιώ την έκφραση του Σταύρου). Ουσιαστικά δηλαδή συντηρούν μια κατάσταση που δεν τους αρέσει. Αν αυτό δεν είναι σκέτη παράνοια, τότε τι είναι;
Για να το πεις αυτο πρεπει να εισαι σιγουροι ποιοι λενε τα μεν, ποιοι τα δε, και για ποιους λογους ακριβως. Ας μην μιλαμε ετσι γενικα και αοριστα γιατι ειναι ευκολο να βγαζουμε συμπερασματα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικότητα.

Το ότι ο άνθρωπος βρίσκει ευχαρίστηση στο σεξ και δεν το χρησιμοποιεί μόνο για αναπαραγωγή είναι ένα χαρακτηριστικό που έχουμε αναπτύξει και μας ξεχωρίζει από τα άλλα ζώα.
Uhhhmm...no. Και ζωα υπαρχουν που κανουν σεξ για ευχαριστηση. Ομως αυτο δε σημαινει ουτε οτι ειμαστε και μεις σαν ολα τα ζωα...ισα ισα μας διαχωριζει η ικανοτητα να ελεγχουμε περισσοτερο τις ορμες μας, ενω τα ζωα οχι ;)....ουτε βεβαια σημαινει οτι επειδη μας ειναι ευχαριστο και αποφυγαμε την ανεπιθυμητη αναπαραγωγη, θα πρεπει να τα ισοπεδωσουμε ολα. Και για σκεφτειτε μια στιγμη λιγο τελεολογικα : γιατι νομιζετε οτι το σεξ ειναι ωραιο ; Για να προαγει την αναπαραγωγη φυσικα. Και στον ανθρωπο ειναι ακομα πιο ωραιο...οχι για να χουμε κατι να κανουμε να περναει η ωρα, αλλά γιατι ειμαστε πιο πολυπλοκο και ανωτερο ζωο, με πολυ πιο ανεπτυγμενα συναισθηματα,εγκεφαλο κλπ. Φυσικα και σε καποιους θα μας αρεσει να κανουμε συχνα σεξ , ακομα και με διαφορετικα ατομα, οπως τα ζωα. Ομως σιγουρα υπαρχει και κατι που μας διαφοροποιει απο τα κατωτερα ζωα, ακομα και σε αυτο το θεμα. Αλλιως θα καναμε σεξ οποιοσδηποτε με οποιονδηποτε, χωρις να μας ενοχλει τπτ. One big happy fami.....gangbang :P

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί γίνεται τόσο πανικός για τους προηγούμενους ερωτικούς συντρόφους.... Και γιατί ένας απλός αριθμός να προκαλεί τέτοια ταραχή ή άγχος ή απόρριψη...
Ο κοσμος υπερβαλει λιγο, αλλά ας πουμε οτι η σπιθα στη φωτια που τελικα βλεπουμε, ειναι υπαρκτη, και ειναι το οτι αν ο αλλος εχει παει με 20 ατομα πριν, ή με 3, εχει δυνητικα κατι να πει (ισως και οχι, αλλα συνηθως ναι), .

Σόρρυ αλλά εμένα δεν γουστάρεις; Εμένα δεν θες; Αυτό που είμαι; (και ναι το παρελθόν μου με έχει διαμορφώσει και οι εμπειρίες μου αλλά από το παρελθόν θα με κρίνεις ή από το παρόν;)
Το παρον σου ειναι αυτο που ειναι και λογω του παρελθοντος σου.Για να καταλαβεις το παρον, πρεπει να κοιταξεις και λιγο το παρελθον.Σιγουρα το παρον μας ενδιαφερει, αλλά ποτε δε μπορείς να μαθεις αρκετα γρηγορα/εγκαιρα/ολοκληρωμενα καποιον, αν δεν εχεις και μερικα βασικα στοιχεια απο το παρελθον. Χωρις να τα αφηνεις να σε προκαταλαμβανουν βεβαια. Απλά να αποτελουν και αυτα κομματι του παζλ. Μπορει να μην αποτελουν μερος της τελικής εικονας. Μπορει ομως και να αποτελουν.

Τέσπα...προσωπικά ουδέποτε με ενδιέφερε αν κάποιος έχει πάει με 1 ή 101... Αν έχει κάνει μόνο "μακροχρόνιες" σχέσεις ή one night stand... με ενδιαφέρει πως είμαστε εμείς τώρα....
Μεταξυ του να ειμαστε ανοιχτομυαλοι, και του να ειμαστε ανοιχτομυαλοι ΜΕ εξτρα πληροφοριες/πληρεστερη εικονα, θεωρω πιο σοφο να διαλεγουμε το 2ο, για να μην βρεθουμε μια μερα να απορουμε τι διαολο εγινε και ακουσουμε φρασεις οχι σπανιες "νομιζα οτι τον/την ηξερα", "μουρθε σαν κεραμυδα απο το πουθενα" κλπ...

Αχ δεν έχεις καταλάβει τίποτα... :/:
Το θέμα δεν είναι αν δίνει ιδιαίτερη αξία σε ποιόν βάζει στο κρεβάτι της αλλά γιατί είναι αρνητικό το να μην δίνει ιδιαίτερη αξία (δεδομένου ότι παίρνει τις κατάλληλες προφυλάξεις)!
Η απαντηση ειναι απλη (αν και την απαντησα ηδη) : γιατι το να δινεις καποια αξια σε ενα σημαντικο στοιχειο οπως αυτο, χωρίς εννοειται να βγαζεις συμπερασματα/προκαταληψεις, δε θα σε βλαψει σε τιποτα. Το αντιθετο όμως ισως ναι. Οποτε γιατι τοση αρνηση να του δινουμε μια Χ αξια (οσο μικρη κι αν θελει ο καθενας) ; Για να αυτοαποκαλουμαστε (ή να μας βλεπουν οι γυρω μας), ακομπλεξαριστοι και μοντερνοι ;

Να το βρασω. Ας ειμαστε σωστοι και προσεκτικοι, χωρις υπερβολες, και χωρις κοινωνικες προσταγες, και ας μας λενε οπως θελουν καποιοι. Ετσι κι αλλιως ο μεσος ορος της κριτικης ικανοτητας και αντιληψης του μεσου ανθρωπου δε παει καλα τελευταια :P

Συμπερασμα :

1)το να βγαζουμε συμπερασμα για καποιο ατομο απο ενα νουμερο σκετο, ειναι λαθος.
2)Το να θεωρουμε οτι αυτο το νουμερο εχει μηδενικη αξια/σημασια σε καθε περιπτωση, ειναι επισης λαθος.
3)το να ειμαστε ανοιχτομυαλοι μηδενιζοντας την σημασια που μπορει να εχει μια πληροφορια, δεν μου λεει κατι. Να σε παραδεχτω ως ανοιχτομυαλο οταν εχεις πληροφοριες, ξερεις οτι ισως εχουν σημασια... και δε τις αφηνεις να σε επηρεασουν μεμονομενα ! ;)
4) αν διαβασατε οσα εγραψα, ισως σας ελειψα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνω με τους πουριτανους(:P) της παρεας. Δεν κρινω ΜΟΝΟ απο ενα νουμερο εναν ανθρωπο (που στο κατω κατω που ξερω και τι ισχυει οντως..οι ανδρες λεει το πολλαπλασιαζουν με το δυο, κι οι γυναικες το διαιρουν με το δυο :P), αλλα θα μαι πιο υποψιασμενη με καποιον που εχει πολυ μεγαλυτερο αριθμο απ'αυτον που θεωρω νορμαλ σε συγκεκριμενη ηλικια αν τον προοριζω για δικο μου φιλο. Και ισως συμφωνω οτι εχουμε δωσει πολυ περισσοτερη αξια στο σεξ απ'οτι θα πρεπε, αλλα νομιζω οτι αυτη η αποψη ερχεται μετα απο καποια ηλικια/ωριμοτητα/εμπειρια κτλ. Στα 16 και τα 17 μας, σχωρατε με, αλλα πιστευω κανεις δεν ειχε η θα εχει την ωριμοτητα να αντιμετωπισει το σεξ ως κατι που απλα γινεται χωρις να σημαινει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στα 16 και τα 17 μας, σχωρατε με, αλλα πιστευω κανεις δεν ειχε η θα εχει την ωριμοτητα να αντιμετωπισει το σεξ ως κατι που απλα γινεται χωρις να σημαινει κατι.

:confused: Αυτό δηλώνει ωριμότητα; Κάπου σε έχασα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στο θεμα που συζηταμε, ναι. Γενικως οχι, δε δειχνει την ωριμοτητα ενος ατομου μονο αυτο.
Απλα λεω οτι κανεις δεν ειναι αρκετα ωριμος ερωτικα στα 16 του, ωστε απο τοσο νωρις να εχει απομυθοποιησει το σεξ στο μυαλο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top