Μήπως να στραφούμε στα ελληνικά προϊόντα;

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Συνηθίζουμε να κοροϊδεύουμε και να θεωρούμε εθνικιστές όσους προτείνουν να στραφούμε στην ελληνική αγορά. Εξάλλου, τα Lidl το Practiker και ένα σωρό άλλες αλυσίδες καταστημάτων παρέχουν πολύ δελεαστικές προσφορές... και θα μου πει κάποιος τί φταίω εγώ αν η ελληνική αγορά δεν παράγει. Και αναρωτιέμαι, πράγματι έχουν εκλείψει τα ελληνικά σκόρδα, γι' αυτό στο super market υπάρχουν μόνο σκόρδα Κίνας? Ελληνικό τυρί δεν έχουμε και πρέπει να πάρουμε γερμανικό ή ολλανδικό? Τοπικοί παραγωγοί δεν υπάρχουν κοντά στην περιοχή μας? Δεν είναι ζήτημα πατριωτισμού, προς θεού, αν είχαμε μια εύρωστη αγορά και οικονομική ευμάρεια.. δε θα φτάναμε στα πρόθυρα της πτώχευσης...και δε θα υπήρχε ανάγκη κινητοποίησης. Είναι ζήτημα επιβίωσης, διότι, όταν η ελληνική αγορά κοντεύει να παγώσει από την κυβερνητική οικονομική πολιτική και τα λιγοστά χρήματα που έχουν απομείνει στον Έλληνα φορολογούμενο βγαίνουν εκτός Ελλάδας, τί ελπίδες μπορεί να δώσει κανείς σ' αυτή τη χώρα? Δεν ξέρω αν θα σωθούμε κατ' αυτόν τον τρόπο, ξέρω όμως ότι σίγουρα ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ και κάτι πρέπει να κάνουμε. Να βγούμε στις πλατείες να διαδηλώσουμε, να οργανώσουμε πανελλαδική αποχή από τις εκλογές... να στηρίξουμε την ελληνική αγορά, τον ελληνικό τουρισμό, γιατί δόξα το Θεό ένα σωρό πανέμορφα νησάκια έχουμε... :hmm: Και κυρίως να απεγκλωβιστούμε από τις μικροκομματικές διαφορές. με θλίβει πραγματικά όταν βλέπω πωρωμένους φοιτητές στο πανεπιστήμιο της αδερφής μου να κουνούν σημαιάκια και να φωνάζουν συνθήματα στις εκλογές του πανεπιστημίου. Εμπρός για μια Νέα Ελλάδα! Μα πόσες φορές θα ανακαινιστεί αυτή η δύσμοιρη χώρα? Για πόσο ακόμα θα αφήνουμε τη διακυβέρνησή της στους πολιτικούς , που πλουτίζουν σε βάρος ενός λαού που φυτοζωεί, που αισχροκερδούν ανεξέλεγκτα, που την απομυζούν και την ξεπουλούν. Και το κυριότερο, ΟΣΟ ΣΩΠΑΙΝΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ... Ξέφυγα λίγο απο το θέμα, αλλά θα ήθελα να εξετάσουμε και γενικότερα το πρόβλημα. Δεν επιβάλλω λύσεις απλώς προβληματίζομαι και προτείνω... Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εγκρίνω τη βία, όπως, νομίζω, ο καθένας που αγωνίζεται υπέρ της δημοκρατίας και δεν τη βεβηλώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εξάλλου, τα Lidl το Practiker και ένα σωρό άλλες αλυσίδες καταστημάτων παρέχουν πολύ δελεαστικές προσφορές... και θα μου πει κάποιος τί φταίω εγώ αν η ελληνική αγορά δεν παράγει.
το lidl carrefour κλπ ολο ελληνικα προιοντα εχει..ιδιως τα καθημερινα τροφιμα

και καλυτερα και πιο παραδοσιακα συχνα απο τα επωνυμα ελληνικα..απο ζυμωτο ψωμι με προζυμι και παρθενο ελαιολαδο μεχρι ντολμαδακια και ντακο απο την κρητη



οποτε προτιμω να αγοραζω απο εκει..

αν περιμεναμε να φαμε απο τα επωνυμα ελληνικα πριοντα θα ειχαμε πεθανει της πεινας προ πολλου..


ας ριξουν τις τιμες,,και θα το συζητησουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αντί για γάλα εισαγωγής Βερόπουλου και Lidl αγοράστε γάλα, ΑΓΝΟ, ΜΕΒΓΑΛ, Όλυμπος, ΔΕΛΤΑ.
τι μ@λ@κιες λεει ρε?:confused:

ολα τα φρεσκα γαλατα lidl carrefour κλπ..

απο φαρμες στη βορεια Ελλαδα ειναι.. ιδιες βασικα με αυτες της αγνο δελτα κλπ..

και τα τυρια πχ..ολα ελληνικα απο το lidl παιρνω..(παλι στην ελλαδα πανε καποια λεφτα με εναν τροπο)

και δεν πληρωνω την τσαμπα φιρμα της καθε εταιριας..


γιατι μπλεκουν τα προιοντα με το μαγαζι που τα πουλαει?

βρε μανια να παρουμε τις χρυσοπληρωμενες ελληνικες φιρμες...

εχω να παρω γαλα Δελτα εδω και χροονιααα..

το μονο φθηνο μαρκας και καλο που παιρνω βασικα ειναι το ΑΓΝΟ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
τι μ@λ@κιες λεει ρε?:confused:

ολα τα φρεσκα γαλατα lidl carrefour κλπ..

απο φαρμες στη βορεια Ελλαδα ειναι.. ιδιες βασικα με αυτες της αγνο δελτα κλπ..

και τα τυρια πχ..ολα ελληνικα απο το lidl παιρνω..(παλι στην ελλαδα πανε καποια λεφτα με εναν τροπο)

και δεν πληρωνω την τσαμπα φιρμα της καθε εταιριας..


γιατι μπλεκουν τα προιοντα με το μαγαζι που τα πουλαει?

βρε μανια να παρουμε τις χρυσοπληρωμενες ελληνικες φιρμες...

εχω να παρω γαλα Δελτα εδω και χροονιααα..

το μονο φθηνο μαρκας και καλο που παιρνω βασικα ειναι το ΑΓΝΟ..

Διότι όταν το μαγαζί είναι γερμανικό πχ τα περισσότερα λεφτά θα πάνε στη Γερμανία. Και αν δε μένεις στην Αθήνα μπορείς να βρεις φρέσκα ντόπια προϊόντα από Έλληνες παραγωγούς, όπως προανέφερα. Και δε διαφήμισα κάποια ελληνική μάρκα, απλώς έφερα παραδείγματα καταστημάτων ξένων αλυσίδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα να ειμαστε ακριβεις..

και η lidl πχ στηριζει μικρες φαρμες με εξαιρετικα προιοντα που χωρις μαρκετινγκ δεν θα παίρναμε τα προιοντα τους αλλιως..

μιλαμε εδω στην Πατρα πχ το καλυτερο ψωμι ζυμωτο ολικης το εχει το lidl απο ντοπιο φουρνο,(που τον βρηκε?),τη στιγμη που η πλειοψηφια φορνων και ντοπιων σουπερμαρκετ εχει τα γνωστα αφρολεξ ψωμια..


απλα δεν πληρωνεις μαρκετινγκ ,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Site που δόθηκε πιο πάνω:
Αντί για Ουίσκυ, αγοράστε τσίπουρο, ούζο, τσικουδιά.
Αυτό είναι ανωμαλία του κερατά :P

Καλά και χρυσά τα Ελληνικά προϊόντα και πράγματι βοηθούν κάπως την Ελληνική οικονομία. Βασικά δεν ισχύει αυτό αφού και εταιρίες εισαγωγής αποδίδουν φόρους στο κράτος, απλά τα περιθώρια κέρδους, όποτε και τα περιθώρια φορολόγησης, είναι αρκετά αρκετά μικρότερα. Το ίδιο και μια πολυεθνική όταν αποκτήσει παρουσία στην Ελλάδα, σαφώς και θα "αναγκαστεί" να δημιουργήσει θέσεις εργασίας (οκ, σαφώς λιγότερες).

Όταν διάφοροι μιλούν για ενίσχυση των Ελληνικών προϊόντων σε καμία περίπτωση δεν υπονοούν ούτε στο ελάχιστο για πλήρη αντικατάσταση των καταναλωτικών συνηθειών μας. Δεν θα κερδίζαμε τίποτα αν "ξαφνικά" σταμάταγαν οι πωλήσεις coca-colla, redbull ή Jack Daniels στην Ελλάδα. Αντίθετα θα προκαλούσαμε σημαντικό πλήγμα στην Ελληνική οικονομία, αφού εταιρίες όπως η 3Ε θα κινδύνευαν με πτώχευση, εταιρίες που και αποδίδουν φόρους και προσφέρουν κάμποσες θέσεις.

Όλο αυτή η προτροπή αποσκοπεί κυρίως στον εντοπισμό προϊόντων εισαγωγής που είναι εύκολο να αντικατασταθούν από την Ελληνική επιχειρηματικότητα με απώτερο σκοπό αυτός ο ανταγωνισμός να μεταφερθεί και εκτός της Ελληνικής επικράτειας. Δεν αρκεί δηλαδή απλά να εξαλείψουμε την Barilla από την Έλλαδα, χρειάζεται να αποσπάσουμε και κάποιο μερίδιο της Barilla σε διεθνή επίπεδο. Στην ουσία η έκλυση του Έλληνα καταναλωτή για βοήθεια της Ελληνικής παραγωγής, αποσκοπεί να θέσει τον καταναλωτή σε ρόλο που θα εντοπίζει αξιόλογα Ελληνικά προϊόντα, όπου με την επιλογή-προτίμηση του σε αυτά θα δίνει την πράσινη κάρτα στην εταιρία να δοκιμάσει να εξάγει τα προϊόντα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
απλα να ειμαστε ακριβεις..

και η lidl πχ στηριζει μικρες φαρμες με εξαιρετικα προιοντα που χωρις μαρκετινγκ δεν θα παίρναμε τα προιοντα τους αλλιως..

μιλαμε εδω στην Πατρα πχ το καλυτερο ψωμι ζυμωτο ολικης το εχει το lidl απο ντοπιο φουρνο,(που τον βρηκε?),τη στιγμη που η πλειοψηφια φορνων και ντοπιων σουπερμαρκετ εχει τα γνωστα αφρολεξ ψωμια..


απλα δεν πληρωνεις μαρκετινγκ ,,

Δεν έχω προσέξει αν η Lidl στηρίζει ελληνικές φάρμες που λες, πάντως η πλειοψηφία των προϊόντων της, αφού είναι γερμανική εταιρεία, είναι γερμανικά. Εγώ πάντως όταν είχα πάει είχα βγει με γερμανικά σακουλάκια με ξηρούς καρπούς -αυτά είχε-. Και πάλι όμως, δε νομίζω ότι κάποιος βγαίνει από το κατάστημα με ελληνικά προϊόντα, αν ναι τότε αυτό είναι μια καλή κίνηση. Πάντως, εφόσον οι αλυσίδες είναι ξένες, το μεγαλύτερο κέρδος πηγαίνει εκεί. Προσωπικά, ψωνίζω από ένα μικρό μπακάλικο της γειτονιάς με ντόπια προϊόντα και όχι από "χρυσοπληρωμένες ελληνικές μάρκες", όπως τις ονόμασε κάποιος. Όταν όμως χρειάζομαι παραπάνω πηγαίνω στα carefour που είναι κοντά στο σπίτι μου. Προτιμώ τα ελληνικά προϊόντα, δεν προτείνω μποϊκοτάζ στα ξένα, απλώς ενίσχυση της ελληνικής αγοράς.

Επιπλέον, πότε είδατε τελευταία φορά ελληνικά φρούτα και λαχανικά στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων? Γιατί εμένα μου κάνει εντύπωση, πως μια άλλοτε γεωργική χώρα γίνεται να μην παράγει πλέον γεωργικά προϊόντα. Φυσικά, η επιλογή των ελληνικών προϊόντων πχ από τα Lidl είναι μια πολύ καλή κίνηση, δε νομίζω όμως ότι η συγκεκριμένη αλυσίδα για παράδειγμα προβάλλει τα ελληνικά προϊόντα. Εξάλλου, στο μήνυμά μου δεν είπα να μην ψωνίζει κανείς από ξένες αλυσίδες, αλλά να ψωνίζει ελληνικά προϊόντα. Είπα πχ ότι όταν υπάρχει ελληνικό τυρί εμείς γιατί να διαλέξουμε το ολλανδικό, ελβετικό, το γερμανικό ή οτιδήποτε άλλο. Και οι προσφορές αυτών των καταστημάτων, στις οποίες αναφέρθηκα, σπάνια είναι στα ελληνικά προϊόντα. Νομίζω όμως ότι το να αγοράζει όποιος έχει τη δυνατότητα απευθείας από τους μικροπαραγωγούς είναι ακόμη καλύτερο. Τέλος, εγώ έκανα έναν προβληματισμό και δε διατύπωσα τίποτα επιτακτικά, δεν είπα ότι πρέπει να αγοράζει κανείς ελληνικά προϊόντα ,αλλά ότι μπορεί και ίσως αυτό να βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δανιήλ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για ποιό λόγο να αγοράζουμε ελληνικά προιόντα μόνο??? αφού δεν θα μας βοηθήσει πουθενά αυτό δεν είναι θέμα τι προιόντα αγοράζουμε αλλα είναι θέμα νοοτροπίας...Στην Ελλάδα δεν έχουμε σωστή νοοτροπία είμαστε άσχετοι της πραγματικής κατάστησης και ο καθένας κάνει του κεφαλιού του με αποτέλεσμα αυτά που έγιναν στο σύνταγμα τις προάλλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επιπλέον, πότε είδατε τελευταία φορά ελληνικά φρούτα και λαχανικά στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων?
προχθες που πηγα..

careefour lidl εχουν συχνα ελληνικα φρουτα και λαχανικα κυριως..

απλα επειδη τα παιρνουν μαζικα εχουν φτηνοτερες τιμες..

θες τωρα ν αρχισω να αραδιαζω λαχανικα ,αγρια χορτα και ποσα αλλα απο Ελλαδα?

Εγώ πάντως όταν είχα πάει είχα βγει με γερμανικά σακουλάκια με ξηρούς καρπούς -αυτά είχε-
καλα αν απο όλα αυτα που εχει πηρες μονο φυστικια.(που και αυτα αμερικανικα ειναι απο οσο ειδα.)
καταλαβα..

ολα τα τροφιμα που περνω απο lidl ελληνικα ειναι ,ακομα και τα μακαρονια..και το ρυζι..
μην μπερδευεσαι με τις ξενες ετικετες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Το πιο κάτω κείμενο στάλθηκε από φίλο που αγωνιά κι' αυτός μαζί μου, για τις τρομακτικές εξελίξεις που συμβαίνουν γύρω μας.
Δεν ξέρω αν οι αριθμοί είναι πραγματικοί αλλά σαν σκέψη είναι πολύ σωστή και ίσως η πιο σωστή και αμεση για την αντιμετώπιση μιας τραγωδίας, όχι πλεον με λόγια αλλά με έργα. Και ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, φτάνει να το θέλουμε.........

Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ...ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ. Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισ...εκατομμύρια για τέσσερα χρόνια. Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520 !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η παραπάνω ιδέα έχει ακουστεί και από τον Μίμη Ανδρουλάκη. Ναι μπορεί να λειτουργήσει θετικά για την οικονομία, αρκεί μέχρι το τέλος του 2012 να έχουμε ανοιχτεί και καμία Ελληνική εταιρία που παράγει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Το πιο κάτω κείμενο στάλθηκε από φίλο που αγωνιά κι' αυτός μαζί μου, για τις τρομακτικές εξελίξεις που συμβαίνουν γύρω μας.
Δεν ξέρω αν οι αριθμοί είναι πραγματικοί αλλά σαν σκέψη είναι πολύ σωστή και ίσως η πιο σωστή και αμεση για την αντιμετώπιση μιας τραγωδίας, όχι πλεον με λόγια αλλά με έργα. Και ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, φτάνει να το θέλουμε.........

Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ...ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ. Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισ...εκατομμύρια για τέσσερα χρόνια. Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520 !!!

οταν βλεπεις πατατα ελληνικη 1 ευρω και ισραηλ μισο ευρω, το σκεφτεσαι πολυ να αγορασεις ελληνικη.
Θα πρεπει οι ελληνες παραγωγοι να ανασυνταχτουν καπως να πεσουν οι τιμες.
Τουλαχιστον η διαφορα να ειμαι μικρη και οχι 100%,
πλεον αρκετοι στην ελλαδα μετρανε και το μονολεπτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
οταν βλεπεις πατατα ελληνικη 1 ευρω και ισραηλ μισο ευρω, το σκεφτεσαι πολυ να αγορασεις ελληνικη.
Θα πρεπει οι ελληνες παραγωγοι να ανασυνταχτουν καπως να πεσουν οι τιμες.
Τουλαχιστον η διαφορα να ειμαι μικρη και οχι 100%,
πλεον αρκετοι στην ελλαδα μετρανε και το μονολεπτο....

τι να σου πω...μολις γυρισα απο ψωνια...1.98 μανταρινια ισραηλ...ελληνικα δεν ειχε...
πηρα ωραιοτατα πορτοκαλια κρητης...0.78....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα πρεπει οι ελληνες παραγωγοι να ανασυνταχτουν καπως να πεσουν οι τιμες.

Δεν ειναι οι παραγωγοι το προβλημα... Οταν ο παραγωγος πουλαει το μελι μιση τιμη απο οτι το βλεπεις στο ραφι, τι παραπανω μπορει να κανει; Οταν οι σχετικες εταιριες αγοραζουν το μελι σε εξεφτελιστικες τιμες, το αναμιγνιουν με μελι απο κινα, αργεντινη και πιος ξερει απο που αλλου, ακομα και με σιροπι σε καποιες περιπτωσεις, και το βαζουν μετα στα ραφια με την ιδια τιμη που το πειρανε απο τον Ελληνα παραγωγο, πως μπορει να ανταγωνιστει τετιες τεχνικες;
Εκτος του οτι δεν γινετε, στα Ελληνικα τουλαχιστων δεδομενα, να μαζεψεις πανω απο 3 ατομα και να καταφερεις να συμφωνισουν ολοι για να δημιουργισεις καποια θεμελια, τι μπορουν να κανουν οι παραγωγοι για να "πολεμισουν" τους μεσαζωντες και τα σουπερ μαρκετ;
Και φανταζομαι τα ιδια και χειροερα θα συμβενουν και για τα υπολιπα αγροτικης παραγωγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
πηρα ωραιοτατα πορτοκαλια κρητης...0.78....

:redface::redface::redface:: Είναι καιρός να αναπτυχθεί μία νέα σχέση των αστικών στρωμάτων της κοινωνίας μας, με τους ανθρώπους της πρωτογενούς παραγωγής τροφίμων, σε ισότιμη και δημοκρατική βάση, σε βάση σύμπνοιας και "κοινωνικής συγγένειας": να ξαναπάμε στα χωριά μας, έστω και σαν τουρίστες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ όμως έχω μείνει με την απορία μου:

Α.
Όταν πηγαίνω στη Λαϊκή, βρίσκω παραγωγούς και μεταπωλητές π.χ. στα μήλα να έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές στο ξεκίνημα της μέρας και το πολύ στο τέλος της μέρας, όταν έχουν μείνει τα τελευταία των τελευταίων προϊόντα πέφτουν οι τιμές αλλά και πάλι όχι θεαματικά όταν έχουν την εναλλακτική να ξαναβάλουν τα προϊόντα στο ψυγείο για την επομένη.
Γιατί οι παραγωγοί δεν έχουν εξαρχής χαμηλότερες τιμές αφού είναι ένας κρίκος λιγότερος στην αλυσίδα από τους μεταπωλητές?

Βου.
Γιατί στο σούπερ μάρκετ συχνά πυκνά τα εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά είναι φθηνότερα από τα εγχώρια αν και έρχονται από την άλλη άκρη του κόσμου? βλ. μήλα Χιλής, ή αχλάδια Κίνας (:wall:) Οι παραγωγοί φωνάζουν ότι δίνουν φθηνά την παραγωγή τους, οπότε, πού σκαλώνει το πράγμα?

Γου.
Για το ψυγείο με τα τυριά δε μιλάω καλύτερα, θα αναρτήσω ίσως μετά τις 23:00 γιατί είναι ακατάλληλον δι ανηλίκους:smoke:


Με αυτά τα δεδομένα πώς ακριβώς να προτιμήσει κάποιος τα ελληνικά προϊόντα όταν μεμονωμένα μπορεί οι διαφορές να είναι στο επίπεδο των 1-2 ευρώ αλλά, όταν φτάσεις σε επίπεδο καροτσιού με τα ψώνια της εβδομάδας, η διαφορά μπορεί να φτάσει και τα 10-15 ευρώ.
Και 10 ευρώ αγαπητοί είναι 10 λίτρα γάλα (εμείς το κατεβάζουμε ως οικογένεια :redface:) με τιμές προϊόντος ιδιωτικής ετικέτας (0,85/lt) που ο Θεός να δώσει να είναι ελληνικό, γιατί το ελληνικό-επώνυμο γάλα έχει ξεπεράσει το 1,20/lt τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
τι να σου πω...μολις γυρισα απο ψωνια...1.98 μανταρινια ισραηλ...ελληνικα δεν ειχε...
πηρα ωραιοτατα πορτοκαλια κρητης...0.78....

και Dark_Kronos,

το προβλημα οντως δεν ειναι οι παραγωγοι, για να το πω πιο χοντρα το προβλημα ειναι της Ε.Ε.
γιατι ετσι κατευθυνε την αγροτικη πολιτικη στην ελλαδα και οχι μονο.

Εγω θα προτιμουσα ελληνικα προιοντα κυριως γιατι θα ειναι πιο φρεσκα και πιο ποιοτικα.
Αλλα καμποσα προιοντα εισαγωγης (πιθανον βεβαια αμφιβολης ποιοτητας) εχουν απο 50% και βαλε πιο κατω.
Αναμεσα στα μανταρινια και το πορτοκαλι, βολευομαι και με πορτοκαλι δεν βλεπω θεμα σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ όμως έχω μείνει με την απορία μου:


Βου.
Γιατί στο σούπερ μάρκετ συχνά πυκνά τα εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά είναι φθηνότερα από τα εγχώρια αν και έρχονται από την άλλη άκρη του κόσμου? βλ. μήλα Χιλής, ή αχλάδια Κίνας (:wall:) Οι παραγωγοί φωνάζουν ότι δίνουν φθηνά την παραγωγή τους, οπότε, πού σκαλώνει το πράγμα?


Με αυτά τα δεδομένα πώς ακριβώς να προτιμήσει κάποιος τα ελληνικά προϊόντα όταν μεμονωμένα μπορεί οι διαφορές να είναι στο επίπεδο των 1-2 ευρώ αλλά, όταν φτάσεις σε επίπεδο καροτσιού με τα ψώνια της εβδομάδας, η διαφορά μπορεί να φτάσει και τα 10-15 ευρώ.

Για το Α δεν θα μιλισω καθως δεν εχω ιδεα τι παιζει στις λαΐκες. Ουτε για το Γου γιατι δεν ξερω απο τυρια και τα σχετικα.

Ως προς το Β, Η μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ θα αγορασει αχλαδια απο την κινα προς, ας πουμε 20 λεπτα το κιλο, και θα εχει μεσα και τα μεταφορικα καθως οταν φερνεις ολοκληρο πλοιο με αχλαδια δεν σου κοστιζει σχεδων τιποτα ανα κιλο. Απο εκει και περα θα παιξει με τις τιμες οπως γουσταρει.
Ο Ελληνας παραγωγος ομως πρεπει να παει να βρει τον υπευθυνο του σουπερ μαρκετ, να του ζητησει να βαλουν το προΐων του στα ραφια για να δουνε πως παει, και αν παει καλα θα του ζητησει και αλλο το σουπερ μαρκετ και θα συμφωνισουν σε μια τιμη μεγαλητερη απο οτι το περνει απο την Κινα, αλλα μη αφηνοντας περιθωρια κερδους στον παραγωγο. Ας πουμε 40 λεπτα το κιλο. Μετα θα το βαλει στο ραφι με τιμη 1 ευρο και θα διαφιμιζει το "ντοπιο", και θα εχει καθαρο κερδος οσο ο τζιρος του παραγωγου.

Θα προτιμισει καπιος που εχει πολυ συγκεκριμενες απαιτισεις απο αυτα που αγοραζει, οι υπολιποι ειναι λογικο να παρουν οτι ειναι πιο φτηνο, και αυτο κανουν.

@ Dreamstealer Η ΕΕ εχει καταστρεψει τους Ελληνες παραγωγους, και κατ'επεκταση την παραγωγη της Ελλαδας. Απο τον τροπο που λειτουργουσαν οι επιδωτισεις, μεχρι την τροπη του εμποριου, εχουν αφαιρεσει το γεωργικο στοιχειο απο την Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top