Κάπνισμα στις μικρές ηλικίες

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Χτές μου συνέβη ένα γεγονός το οποίο κρίνω σκόπιμο να μοιραστώ μαζί σας. Είχα βγεί απόγευμα για καφέ με ένα φίλο μου. Εκεί που πίναμε το καφέ μας έρχεται ένα παιδάκι που απο τα χαρακτηριστικά του πιστεύω ότι θα πήγαινε στο Δημοτικό.(πέμπτη ή έκτη) Είχα το πακέτο μου πάνω στο τραπεζάκι και μου ζήτησε τσιγάρο. Τα έχασα κάπως αλλά του έδωσα. Μετά του έδωσα και φωτιά. Ολοκληρωμένη τράκα δηλαδή. Ο φίλος μου μου είπε γιατί του έδωσα αφού ήταν μικρό. Του είπα ότι ακόμα και αν δεν του έδινα εγώ έτσι και αλλιώς θα κάπνιζε. Θα έπαιρνε πακέτο ή θα έκανε αλλού τράκα. Αν δε του έδινα εγώ θα γινόμουν κακός. Ακόμα δε θα αισθανόμουν καλά αφού ξέρω πώς είναι να θέλεις τσιγάρο και να μην σου δίνουν ή να μην έχεις. Δεν αισθάνεσαι και τόσο ωραία. (Οι καπνιστές με καταλαβαίνουν απόλυτα)

Κρίνω σκόπιμο να ζητήσω τη γνώμη σας φίλοι και φίλες του e-steki. Πιστεύετε ότι έπραξα σωστά ή λάθος και γιατί? Προσωπικά το ξανασκέφτηκα το θέμα και δεν θεωρώ ότι έκανα λάθος για τους λόγους που σας εξήγησα πιο πάνω. Θα πρέπει να πώ ότι ο κύριος λόγος που το έκανα ήταν - όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, ότι το λυπήθηκα και θα είχα τύψεις μετά αν δε του έδινα. Μου ζήτησε κάπως ντροπαλά τσιγάρο και δε μου πήγαινε να του πώ όχι. Έτσι αισθάνθηκα καλώς ή κακώς. Περιμένω τη γνώμη σας. :) Αλήθεια εσείς θα του δίνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, για τους ίδιους λόγους που το έκανες κι εσύ.
Άλλωστε, μην εμπιστευεσαι πάντα την εμφάνιση κάποιου για την ηλικία του. Ξέρω άτομα που είναι ενήλικα και μοιάζουν εμφανισιακά δώδεκα χρονών. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, για τους ίδιους λόγους που το έκανες κι εσύ.
Άλλωστε, μην εμπιστευεσαι πάντα την εμφάνιση κάποιου για την ηλικία του. Ξέρω άτομα που είναι ενήλικα και μοιάζουν εμφανισιακά δώδεκα χρονών. ;)

Ναι σκέφτηκα να το αναφέρω αυτό. Όντως πολλοί μοιάζουν μικρότεροι απότι είναι. Το συγκεκριμένο πάντως, λόγω ύψους και προσώπου δε νομίζω να ταν πάνω από 12. (Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια)

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Αυτό που σκεφτόμουν μετά είναι καλά το παιδί αυτό δεν έχει γονείς? Ξέρουν ότι καπνίζει? Θελω να πώ ότι κάποιος αν καπνίζει θα το καταλάβεις από τη μυρωδιά του στόματος ή των ρούχων. Μπορεί να τη γλιτώσει 2-3 φορές αλλά στο τέλος θα το πιάσουν. Είναι θλιβερό να βλέπεις να καπνίζει κάποιος τόσο μικρός.

Προσωπικά δε θα με πείραζε αν είχα παιδί να καπνίζει, όμως ΜΟΝΟ ΑΝ ήταν ενήλικος. Δε θα δεχόμουν να καπνίζει σε μικρότερη ηλικία. Κια φυσικά θα του είχα εξηγήσει τους κινδύνους του καπνίσματος. Τώρα αν ήταν ενήλικος, γνώριζε τους κινδύνους και ήθελε να καπνίσει τότε βεβαίως και θα το άφηνα. Θα ήταν σε ηλικία που πλέον και νομικά θα ήταν υπεύθυνος του εαυτού του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφανώς οι γονείς δεν ξέρουν οτι καπνίζει. Επίσης, ακόμα κι αν το ήξεραν, δεν υπάρχει τρόπος να το κάνουν με το ζόρι να το κόψει. Μόνο να απομακρυνθεί απο αυτούς θα το κάνουν. Υπάρχουν άπειρα παιδιά που καπνίζουν απο τα 14-15-16 και οι γονείς τους δεν ξέρουν τίποτα και το μαθαίνουν όταν είναι ενήλικοι ή ίσως ούτε και τότε.
Προσωπικά προτιμώ να ξέρω την αλήθεια για το παιδί μου, παρά να μου κρύβεται. Κι ας είναι θλιβερή αυτή η αλήθεια, καλύτερα να την ξέρω, ώστε να μπορώ να κάνω και κάτι. Οπότε απολυτότητες του στυλ "ας καπνίζει αλλά μόνο αν είναι ενήλικος" δεν νομίζω οτι βοηθούν. Άλλωστε, είναι και περιττό. Προφανώς αν είναι ενήλικος θα καπνίζει και δεν χρειάζεται την άδεια κανενός για αυτό.
Άλλωστε προσωπικά θεωρώ οτι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα απο το αν θα καπνίζει στα 14, στα 16 ή στα 18. Ας είναι εντάξει σε άλλα πράγματα, κι ας καπνίζει κι απο τα 12 που λέει ο λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσεξα θα του εδινα και εγω, μιας και αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος. Και στην τελικη αν δεν ηταν καποιος αλλος μιας και ολοι θα ειχαμε την ιδεολογια οτι κανεις δεν πρεπει να καπνιζει σε αυτη την ηλικια καλιστα θα μπορουσε να παρει τσιγαρα με το χαρτζιλικι του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι κατα βάθος έχεις δίκιο. Όντως είναι απολυτότητα το ''Μόνο αν είναι ενήλικος μπορεί να καπνίζει'', αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι αναγκαίο. Δε θα δεχόμουν να καπνίζει ανήλικος για αυτόν όχι για εμένα. Θα του ''τραβούσα το αυτί'' σε αυτή τη περίπτωση. Κατανοώ ότι είναι ίσως κάπως ακραίο και ίσως οδηγούσε σε σύγκρουση κάτι τέτοιο αλλά για τη σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού σε διάφορες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ανυποχώρητοι (Για το δικό τους καλό, όχι για το καλό του γονέα) Και δεν είναι ανάγκη να αρχίσει ο γονιός με ξύλο για να νουθετήσει το παιδί, αυτό είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση. Πρώτα απόλα θα πρέπει να δοκιμάσει με το λόγο να το πείσει. Τώρα αν δε παίρνει από λόγια, τότε χίλιες φορές να σου θυμώσει το παιδί σου παρά να αρχίσει το τσιγάρο από τα 12-13 ή 14 και όταν θα φτάσει 25-30 να έχει μαύρα πνευμόνια. Μια παρημοία λέει '' Όποιος θέλει το καλό μου με κάνει και κλέω''. Δε συμφωνώ σε καμία περίπτωση απόλυτα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις πιστεύω ότι το ρητό είναι ορθό. Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσεξα θα του εδινα και εγω, μιας και αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος. Και στην τελικη αν δεν ηταν καποιος αλλος μιας και ολοι θα ειχαμε την ιδεολογια οτι κανεις δεν πρεπει να καπνιζει σε αυτη την ηλικια καλιστα θα μπορουσε να παρει τσιγαρα με το χαρτζιλικι του :)

Θέλω να προσθέσω ότι όποιος καπνίζει αργά ή γρήγορα θα τον καταλάβουν οι γονείς του. Πίστεψέ με το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Τόσο προσωπικά όσο και από περιπτώσεις φίλων μου. Ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Troll:
Η αλήθεια είναι ότι κατα βάθος έχεις δίκιο. Όντως είναι απολυτότητα το ''Μόνο αν είναι ενήλικος μπορεί να καπνίζει'', αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι αναγκαίο. Δε θα δεχόμουν να καπνίζει ανήλικος για αυτόν όχι για εμένα. Θα του ''τραβούσα το αυτί'' σε αυτή τη περίπτωση. Κατανοώ ότι είναι ίσως κάπως ακραίο και ίσως οδηγούσε σε σύγκρουση κάτι τέτοιο αλλά για τη σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού σε διάφορες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ανυποχώρητοι (Για το δικό τους καλό, όχι για το καλό του γονέα) Και δεν είναι ανάγκη να αρχίσει ο γονιός με ξύλο για να νουθετήσει το παιδί, αυτό είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση. Πρώτα απόλα θα πρέπει να δοκιμάσει με το λόγο να το πείσει. Τώρα αν δε παίρνει από λόγια, τότε χίλιες φορές να σου θυμώσει το παιδί σου παρά να αρχίσει το τσιγάρο από τα 12-13 ή 14 και όταν θα φτάσει 25-30 να έχει μαύρα πνευμόνια. Μια παρημοία λέει '' Όποιος θέλει το καλό μου με κάνει και κλέω''. Δε συμφωνώ σε καμία περίπτωση απόλυτα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις πιστεύω ότι το ρητό είναι ορθό. Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ.
Ναι αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι αν δεν θέλει μόνο του να το κόψει είναι πρακτικά αδύνατον να το κάνεις εσύ, ακόμα και με ξύλο!!
Προσωπικά θεωρώ καλύτερη την αντιμετώπιση της μητέρας μου όταν της το είχα πει στα 16 μου: "Βλακείες κάνεις αλλά μέχρι να το καταλάβεις, απλά μην καπνίζεις μέσα στο σπίτι." No wonder που πάντα ήμουν πολύ κοντά της και της έλεγα τα πάντα, σε αντίθεση με τον πατέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ναι αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι αν δεν θέλει μόνο του να το κόψει είναι πρακτικά αδύνατον να το κάνεις εσύ, ακόμα και με ξύλο!!
Προσωπικά θεωρώ καλύτερη την αντιμετώπιση της μητέρας μου όταν της το είχα πει στα 16 μου: "Βλακείες κάνεις αλλά μέχρι να το καταλάβεις, απλά μην καπνίζεις μέσα στο σπίτι." No wonder που πάντα ήμουν πολύ κοντά της και της έλεγα τα πάντα, σε αντίθεση με τον πατέρα μου.

Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι το ξύλο (Η τελευταία και μόνο λύση για το γονέα) είναι πολύ πιθανό να οδηγήσει το παιδί να σε μισήσει και να σου θυμώσει. Αλλά αν το ξύλο συνοδευτεί από κόψιμο του χαρτζηλικιού και αναστολή άλλων προνομίων (π.χ, κόψιμο τηλεόρασης και υπολογιστή, τότε θα φέρει αποτελέσματα). Βέβαια μπορεί να μου πείς ότι το παιδί θα υποσχεθεί οτι δε θα ξανακαπνίσει και να το ξανακάνει με το που θα λυθεί το <<εμπάργκο>>. Όπως είπα και πιο πάνω αργά ή γρήγορα ο καπνιστής αποκαλύπτεται. Θα κάνει το μοιραίο λάθος ή θα τον προδώσει η μυρωδιά ή κάτι άλλο. Συν τοις άλλοις όταν το παιδί θα μεγαλώσει και θα καταλαβαίνει καλύτερα, τότε θα σε ευχαριστεί για τα μέτρα που έλαβες όταν ήταν μικρό. Ξέρω φίλους μου που τα έχουν με τους γονείς τους τώρα που μεγάλωσαν που δεν τους το έκοψαν με τη βία όταν ήταν καιρός. ;) Άλλο να καπνίζεις ενήλικος και άλλο να καταστρεφεις τα πνευμόνια σου από μικρές ηλικίες. Το κάπνισμα σύμφωνα με εξειδικευμένα άτομα είναι πολύ πιο βλαβερό για τους ανήλικους. Ακόμα όσο πιο μικρός αρχίζει κάποιος να καπνίζει τόσο λιγότερες είναι οι πιθανότητες να το κόψει μεγάλος. Ας με μισήσει λοιπόν πρόσκαιρα το παιδί μου και να με ευχαρηστει μεγάλος, παρά το αντίθετο. Εγώ είμαι χαρούμενος που οι γονείς μου δε θα δέχονταν με τίποτα να καπνίσω μαθητής, (αν υπήρχε τέτοια περίπτωση που δεν προέκυψε αλλά ξέρω τους γονείς μου γι'αυτό το λέω αυτό με βεβαιότητα) ενώ τώρα δεν τους πειράζει. Βέβαια στη περίπτωσή μου δε χρησιμοποιήθηκε ξύλο, αλλά ο λόγος και είχε αποτέλεσμα. :)

Επαναλαμβάνω ακόμα και αν γίνομαι κουραστικός ότι το ξύλο είναι αποκλειστικά και μόνο η τελευταία λύση για το γονέα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά θα προσέχει περισσότερο το παιδί να μην το πιάσουν. Αν του κόψουν το χαρτζιλίκι θα κάνει τράκα. Θα παίρνει μετά τσίχλες με μέντα για να μην μυρίζει και θα αρωματίζεται καλά. Πιστευω οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να του το κόψουν με τη βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Απλά θα προσέχει περισσότερο το παιδί να μην το πιάσουν. Αν του κόψουν το χαρτζιλίκι θα κάνει τράκα. Θα παίρνει μετά τσίχλες με μέντα για να μην μυρίζει και θα αρωματίζεται καλά. Πιστευω οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να του το κόψουν με τη βία.

Οκ αυτή είναι η γνώμη σου και είναι απόλυτα σεβαστή. Ο καθένας μας αν και όταν γίνει κάποτε γονιός θα ακολουθήσει ότι αυτός θεωρεί καλύτερο. :)

Όσον αφορά τα κολπάκια που κάποιος μεταχειρίζεται για να μη γίνει αντιληπτός ότι καπνίζει είναι παλιά και γνωστά στη πιάτσα. Τα μεταχειρήστηκα και εγώ όταν ναι μεν ενήλικος άρχισα το τσιγάρο άλλα ντρεπόμουν να το πώ στους δικούς μου όπως και κάποιοι φίλοι μου, στο Πανεπιστήμιο. Μέχρι που όλοι προδοθήκαμε από τα ρούχα μας και <<ομολογήσαμε>> άλλοι νωρίτερα άλλοι αργότερα. Ευτυχώς στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον το αποδέχτηκαν. Ο πατέρας μου που ήταν κάπως πιο απόλυτος στο θέμα του τσιγάρου, μου είπε ότι ήμουν ενήλικος και ο κύριος πλέον του εαυτού μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Εγώ θα του έλεγα ενα οχι και θα το κοιταζα περιφρονητικά.Περα απο το οτι θα πήγαινε ενα τσιγάρο χαμένο :P , το κάπνισμα σε τόσο μικρή ηλικία επηρεάζει την ανάπτυξη των οστών και του εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ουτε εγω θα του δινα. Δεν ειμαι καθολου συμφωνη με το καπνισμα σε τοσο μικρη ηλικια, και θα προτιμουσα ενα 12-13-14χρονο να με χαρακτηρισει κακια, παρα να το διευκολυνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Ουτε εγω θα του δινα. Δεν ειμαι καθολου συμφωνη με το καπνισμα σε τοσο μικρη ηλικια, και θα προτιμουσα ενα 12-13-14χρονο να με χαρακτηρισει κακια, παρα να το διευκολυνω.


Μια απο τα ίδια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Troll:
Θέλω να προσθέσω ότι όποιος καπνίζει αργά ή γρήγορα θα τον καταλάβουν οι γονείς του. Πίστεψέ με το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Τόσο προσωπικά όσο και από περιπτώσεις φίλων μου. Ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιο. ;)
Το ξερω αυτο, και αυτο ειναι που φοβαμαι ... αλλα το ρισκο που παιρνω εγω δεν ειναι αν θα το ανακαλυψουν αλλα ποτε! Αυτο εχει τεραστια σημασια για εμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Ουτε εγω θα του δινα. Δεν ειμαι καθολου συμφωνη με το καπνισμα σε τοσο μικρη ηλικια, και θα προτιμουσα ενα 12-13-14χρονο να με χαρακτηρισει κακια, παρα να το διευκολυνω.

Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;

@Troll: Σίγουρα τα κόλπα αυτά είναι παλιά, αλλά για να έγιναν τόσο κλασσικά έχουν αποτέλεσμα, don't you think? Επίσης, σε κλάμπ και μπαράκια που όλοι καπνίζουν, τα ρούχα του θα μυρίζουν ούτως ή άλλως μετά. Δεν μπορεί ένας γονιός να βασιστεί εκεί. Και γενικά, μην βλέπεις το δέντρο, αλλά το δάσος. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι αν θέλει πραγματικά να το κρύψει, μπορεί. Αν δεν θέλει να το κόψει, πάλι μπορεί να καπνίζει, ο,τι μέτρα κι αν του επιβάλλουν. Θυμάμαι όταν ήμουν σε αυτή την ηλικία πόσα παιδιά κάπνιζαν. Κανένα δεν το έκοψε με το ζόρι, ακόμα κι αν σε μερικά το έμαθαν οι γονείς τους κάποια στιγμή. Ακόμα καπνίζουν τα περισσότερα. Είχαν όλα κακούς γονιούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν θα εδινα ποτε τσιγαρο σε καπιον που να ειναι μικρος ακομα, και 16 να ητανε δεν θα του εδινα. Μπορει να του ειναι οσο ευκολο θελει να βρει τσιγαρο απο καπιον αλλω, ισως να του εδινε και ο φιλοσ μου απο διπλα αλλα δεν μπορω να δωσω τσιγαρο σε ενα τοσο μικρο παιδι.Δεν μου το επιτρεπουν οι αρχες και αυτα που μου εμαθαν οι γονεις μου τοσα χρονια. Ειναι προτιμωτερο για μενα να με βρεισει και να με χαρακτιρισει κακο, τσιγκουνι η δεν ξερω και εγω τι αλλο απο το να δωσω τσιγαρο σε ενα μορω ουσιαστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;

Δε μ'ενδιαφερει τι θα κανει καποιος αλλος, μ'ενδιαφερει τι θα κανω εγω.
Και στην τελικη σιγα το δυσκολο, λεει 2 μερες οτι θελει λεφτα για τυροπιτα και παιρνει τσιγαρα απ'το περιπτερο, ουτε απο μενα, ουτε απο τον επομενο εξαρταται.
Αλλα το να του προσφερω κιολας ετσι χυμα και ανετα τσιγαρο δεν θα το κανα, γιατι δε θα νιωθα καλα μ'εμενα. Η υποκρισια στη συγκεκριμενη περιπτωση τι σημαινει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δε μπορεί να σκέφτεται τί θα κάνουν οι υπόλοιποι.Αν ήταν στο χέρι μου, θα εμπόδιζα και οποιονδήποτε άλλον να του δώσει και τον περιπτερά να πουλήσει τσιγάρα σε κάποιον τόσο μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
και τον περιπτερά να πουλήσει τσιγάρα σε κάποιον τόσο μικρό.

Κανονικα απαγορευτε να πουλιθουν τσιγαρα (και καπια αλλα πραγματα...:whistle:) σε ανηλικους, ελα ομως που κανεις δεν το εφαρμοζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top