Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Michelle μου, νομίζω ότι στην περίπτωσή μας τα starbucks ροφήματα αντιστοιχούν στο κακό κρασί!
Αν δηλαδή κατάλαβα τον Maik85 καλά. Το οποίο είναι και δική μου γνώμη! :)
Α ναι; Και ποιό είναι το καλό κρασί στην περίπτωση μας; Που υπάρχει ποιοτικότερος καφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχει η καφετέρια που είναι λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου:alljumpy::beating: :teasing::clapup::yahoo::yahoo::upside::hump:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιοτικός καφές είναι κατ' αρχήν ... ο καφές. Όχι κάποιο ρόφημα με "by the way" καφέ από κάποιο δοχείο, ο οποίος φτιάχτηκε το πρωί. Και χωρίς τεχνητά αρώματα κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ο μόνος ποιοτικός καφές των starbucks είναι ο γαλλικός (που τον αλλάζουν κάθε 2 ώρες και ο κόκκος καφές κοβεται το πρωι
επισης ειναι ο εσπρεσσο που επισης αλεθεται εκεινη την ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ! Οι οποίοι όμως δεν είναι "Starbucks καφέδες"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Συμφωνώ! Οι οποίοι όμως δεν είναι "Starbucks καφέδες"...

starbucks ειναι....
τους πουλάνε κιόλας σε ειδικές συσκευασίες....
η εταιρ. starbucks αγοράζει την παραγωγη καλλιεργητών καφέ και την συσκευαζει και μετά την πουλάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοούσα χαρακτηριστικά Starbucks ροφήματα. ΤΟ χαρμάνι, σαφώς, δικό τους είναι :) Αλλά ο cappuccino δεν είναι Starbucks εφεύρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
α ναι ... αυτο ειναι σίγουρο.... κατι φραπουτσινο όμως νομίζω πως είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιοτικός καφές είναι κατ' αρχήν ... ο καφές. Όχι κάποιο ρόφημα με "by the way" καφέ από κάποιο δοχείο, ο οποίος φτιάχτηκε το πρωί. Και χωρίς τεχνητά αρώματα κλπ κλπ.

Μα τα Starbucks δεν έγιναν γνωστά για τύπου φραπουτσίνο καφέδες, έγιναν πρωτίστως για την ποιότητα του ίδιου του καφέ τους. Τα "περίεργα" ροφήματα ήρθαν αργότερα. Όσο για τα αρώματα, θα παρατηρήσεις οτι ΠΟΤΕ ο καφές των Starbucks δεν είναι τεχνητά αρωματισμένος. Αν θέλουν να επιτύχουν κάποιο άρωμα βάζουν σιρόπι, δεν επεξεργάζονται τον καφέ.

Btw να σας ρωτήσω κάτι; Αν θεωρείτε οτι τα Starbucks δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο όσον αφορά την ποιότητα, τότε ΓΙΑΤΙ έγιναν τόσο γνωστά; Προφανώς δεν πουλούσαν brand εξ αρχής. Απο διαφήμιση δεν παίζει γιατί ποτέ δεν επένδυσαν μεγάλο κεφάλαιο εκεί, ειδικά στην αρχή τους. Οι τιμές τους ανταγωνιστικές δεν είναι. Ποιό ήταν το ανταγωνιστικό τους πλεονέκτημα που τα έκανε τόσο γνωστά αν όχι η ποιότητα του καφέ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ο μόνος ποιοτικός καφές των starbucks είναι ο γαλλικός (που τον αλλάζουν κάθε 2 ώρες και ο κόκκος καφές κοβεται το πρωι
επισης ειναι ο εσπρεσσο που επισης αλεθεται εκεινη την ώρα

Συγγνώμη αλλά τι άλλους καφέδες έχουν; Όλα τους τα ροφήματα (ή σχεδόν όλα) που έχουν καφέ, βασίζονται σε εσπρέσσο. Αν είναι αυτός κορυφαίας ποιότητας, είναι και το ρόφημα (θεωρώντας οτι και τα υπόλοιπα υλικά είναι τουλάχιστον καλής ποιότητας).

Ααα και κάτι άλλο. Αν τα Starbucks δεν έχουν κορυφαίας ποιότητας καφέ, τότε ποιά έχουν; Διότι αυτό ορίζεται συγκριτικά. ΠΟΥ μπορεί να πιεί κανείς καλύτερο καφέ; Πού έχετε πιεί εσείς ποιοτικότερο καφέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
λια δεν εχεισ πιει πραγματικο καπουτσινο απο την ιταλια.... οσοι εχουν δοκιμασει της ιταλιας θεωρουν απαισιο οχι μόνο των γενικών καφετερ. αλλα και των σταρμπακσ.... αλλο το σοτ εσπρεσσο και αλλο το καπουτσινο και το λατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα τα πράγματα είναι απλά.
Τα Starbucks είναι της μόδας. Άρα πελάτες.
Κάνουν συμβόλαια με καλλιτέχνες. Άρα πελάτες.
Έχουν γούτσου-γούτσου (αλά βιενέζικη καφετέρια) ατμόσφαιρα, που αρέσει. Άρα πελάτες.
Μυρίζουν ωραία (και ιδού τα μυρωδικά, εγώ δε μίλησα για αρώματα στο καφέ), άρα κολλάς με τη μυρωδιά, την οποία συνδυάζεις με χουχουλιάρικη ατμόσφαιρα. Άρα πελάτες.
Τα είδαμε σε πολλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες ταινίες. Άρα πελάτες.
Κάνουν franchising, πανέξυπνος τρόπος επέκτασης. Άρα πελάτες.

Και, ναι ο espresso έχει πολύ καλή ποιότητα.
Αλλά αν τον κάνεις το πρωί και τον κρατάς σε ένα μπουκάλι, για το επόμενο frappuccino, δεν είναι καλός πια. Τελεία και παύλα.

Και ξαναλέω, εγώ δεν είδα ούτε μία φορά να μου κάνουν καφέ την ώρα που το παραγγέλνω, ούτε στην Ευρώπη, ούτε στην Αμερική, ούτε Ασία. Όλο από κάποιο μπουκάλι ήταν.

Και, ξαναλέω. Ταινίες.

Και όντως, άλλο ο αληθινός espresso.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
λια δεν εχεισ πιει πραγματικο καπουτσινο απο την ιταλια.... οσοι εχουν δοκιμασει της ιταλιας θεωρουν απαισιο οχι μόνο των γενικών καφετερ. αλλα και των σταρμπακσ.... αλλο το σοτ εσπρεσσο και αλλο το καπουτσινο και το λατε

Πάνε χρόνια απο τότε που είχα πάει τελευταία φορά Ιταλία (την πρώτη ήμουν πολύ μικρή για να πιώ καφέ) αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τη γεύση, άρα προφανώς δεν μου έμεινε. Τα Starbucks τα ερωτεύτηκα με την πρώτη γουλιά.
Πάντως ακόμα κι αν δεχτώ οτι έχεις δίκιο (δεν μου φαίνεται απίθανο μιας και ο Howard Schultz την ιταλική φιλοσοφία περι του καφέ προσπάθησε να φέρει στην Αμερική με τα Starbucks), που μπορεί να πιεί κανείς καλύτερο καφέ στην Ελλάδα; Στην Αμερική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για μένα τα πράγματα είναι απλά.
Τα Starbucks είναι της μόδας. Άρα πελάτες.
Κάνουν συμβόλαια με καλλιτέχνες. Άρα πελάτες.
Έχουν γούτσου-γούτσου (αλά βιενέζικη καφετέρια) ατμόσφαιρα, που αρέσει. Άρα πελάτες.
Μυρίζουν ωραία (και ιδού τα μυρωδικά, εγώ δε μίλησα για αρώματα στο καφέ), άρα κολλάς με τη μυρωδιά, την οποία συνδυάζεις με χουχουλιάρικη ατμόσφαιρα. Άρα πελάτες.

Τα είδαμε σε πολλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες ταινίες. Άρα πελάτες.
Κάνουν franchising, πανέξυπνος τρόπος επέκτασης. Άρα πελάτες.

Και, ναι ο espresso έχει πολύ καλή ποιότητα.
Αλλά αν τον κάνεις το πρωί και τον κρατάς σε ένα μπουκάλι, για το επόμενο frappuccino, δεν είναι καλός πια. Τελεία και παύλα.

Και ξαναλέω, εγώ δεν είδα ούτε μία φορά να μου κάνουν καφέ την ώρα που το παραγγέλνω, ούτε στην Ευρώπη, ούτε στην Αμερική, ούτε Ασία. Όλο από κάποιο μπουκάλι ήταν.

Και, ξαναλέω. Ταινίες.

Και όντως, άλλο ο αληθινός espresso.

1. Όλα αυτά έγιναν αφότου έγιναν γνωστά τα Starbucks. Άρα δεν είναι αυτό που τα έκανε γνωστά (εκτός απο τα bold). Τα bold όμως δεν αρκούν για να τα κάνουν γνωστά. Οπότε τι τα έκανε γνωστά;
2. Franchise κάνουν ελάχιστο, τα περισσότερα καταστήματα τους ήταν ιδιόκτητα, τουλάχιστον μέχρι το 97, απο τότε δεν ξέρω τι κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε κάτσε βρε συ, κι εγώ πριν από 2 χρόνια, πιο μεγάλη από σένα, δηλαδή, δεν έπινα γουλιά. Στην πορεία ερωτεύτηκα τον καφέ και κάθε τόσο άλλαζα προτίμηση. Έχω τελέσει και Starbucksική, αλλά τα συγκρίνω με Milkshake αν θες, όχι με καφέ. Άρα το ότι δε σου έμεινε τόοοτε, δεν είναι κριτήριο. Η ζάχαρ πάντα αρέσει παραπάνω! ;)

Όσο για τον καλό καφέ, τι εννοείς; Δε βρίσκεις πουθενά καφέ καλό;

ΥΓ, από το 1997 πέρασαν 10 χρόνια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
οχι , δεν νομίζω να πιει κανεισ καλυτερο ετοιμο γαλλικο αλλου.... ξερεισ κατι μπορει... στα να πιει ..... στα φλοκα στον ετοιμαζουν εκεινη την ώρα...σε french press...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οχι , δεν νομίζω να πιει κανεισ καλυτερο ετοιμο γαλλικο αλλου.... ξερεισ κατι μπορει... στα να πιει ..... στα φλοκα στον ετοιμαζουν εκεινη την ώρα...σε french press...

Δεν κατάλαβα το μήνυμα σου...
Πάντως στα Flocafe είχα πιεί γαλλικό και ήταν άθλιος. Ωστόσο, δεν έχω μέτρο σύγκρισης μιας και στα Starbucks δεν παίρνω ποτέ γαλλικό.

Ε κάτσε βρε συ, κι εγώ πριν από 2 χρόνια, πιο μεγάλη από σένα, δηλαδή, δεν έπινα γουλιά. Στην πορεία ερωτεύτηκα τον καφέ και κάθε τόσο άλλαζα προτίμηση. Έχω τελέσει και Starbucksική, αλλά τα συγκρίνω με Milkshake αν θες, όχι με καφέ. Άρα το ότι δε σου έμεινε τόοοτε, δεν είναι κριτήριο. Η ζάχαρ πάντα αρέσει παραπάνω! ;)

Όσο για τον καλό καφέ, τι εννοείς; Δε βρίσκεις πουθενά καφέ καλό;

ΥΓ, από το 1997 πέρασαν 10 χρόνια... :P

Των Starbucks είναι ο μόνος καφές που μπορώ να πιώ σκέτο (δηλαδή απλώς με ζάχαρη και ίσως λίγο γάλα) και να μου αρέσει. Οποιονδήποτε άλλο τον σιχαίνομαι έτσι και σε άλλες καφετέριες παίρνω πάντα περίεργους καφέδες με διάφορα μέσα ώστε να μην πολυέχουν γεύση καφέ και να με ξυπνούν. Βέβαια και στα Starbucks συνήθως latte παίρνω, αλλά ξέρω οτι μπορώ να τον πιω και σε πιο απλή μορφή, κάτι που δεν μπορώ να κάνω πουθενά αλλού. Αυτό εμένα μου αρκεί για να τον χαρακτηρίσω ποιοτικό.

ΥΓ: Το βιβλίο του Schultz είχε γραφτει το 1997. Οπότε δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι απο τότε στη φιλοσοφία της εταιρείας. Πάντως πραγματικά απο αυτό το βιβλίο την αγάπησα τη Starbucks (πριν ήταν απλός έρωτας :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άλλο να αρέσει κι άλλο να είναι ποιοτικό...

Αλλά τι να λέμε, αφού εσένα σου αρέσει πάσο!! :)

Μόνο μην πάμε εκεί στο meeting, ναι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
λια δεν εχεισ πιει πραγματικο καπουτσινο απο την ιταλια.... οσοι εχουν δοκιμασει της ιταλιας θεωρουν απαισιο οχι μόνο των γενικών καφετερ. αλλα και των σταρμπακσ.... αλλο το σοτ εσπρεσσο και αλλο το καπουτσινο και το λατε

Eτσι ειναι...ετσι ειναι!;) Ειδικα καπουτσινο, στην Ελλαδα δεν εχουν μαθει ακομα να φτιαγνουν...δυστυχως.Ειναι ο μονος καφες που αποφευγω να παρω στην Ελλαδα γιατι μεχρι τωρα ολοι μου εχουν βγει μα......ασε δεν το λεω.:(
Εδω σε μαγαζια που πηγαινω για καφε (στα οποια μπαινεις και μυριζεις τον καφε...πωωω μιλαμε να μπαινεις το πρωι και να σου ερχεται το αρωμα του φρεσκοκαρβουδισμενου καφε στην μυτη!) ο καπουτσινο ο εσπρεσο και πολλοι αλλοι καφεδς ειναι ασυγκριτα καλυτεροι απο πολλους-τους περισσοτερους που εχωπιει στην Ελλαδα.Και μιλαω για καφεδες οχι για οτιδηποτε αλλο "μπασταρδε".;)
Οχι οτι δεν μου αρεσουν (δεν τρελαινομαι κιολας) και αυτα, αλλα τωρα μιλαω για τον καφε.
Απο εκει και περα στα σταρμπακς ακομα δεν εχω πιειε ακομα καφεδακι και ελπιζω να το δοκιμασω εφετος τα Xmass που θα ερθω.;) ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top