Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

Μελί

Νεοφερμένος

Η Μελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν μου άλλαξε τη ζωή. Αυτή είναι πολύ μεγάλη κουβέντα για να την πει κανείς. Νομίζω ότι όλα τα βιβλία βάζουν ένα μικρό λιθαράκι για να γίνουμε καλύτεροι ή απλώς να προβληματιστούμε. Αυτό που διαβάζω τώρα είναι το '' και με το φως του λύκου επανέρχονται '' της Ζιράνα Ζατέλη και είναι τόσο παράξενο όσο ο τίτλος του. Είναι σαν ένα ασυνήθιστο παραμύθι. Η συγκεκριμένη έχει ωραία γραφή και χρησιμοποιεί πολύ όμορφα την ελληνική γλώσσα. ΄Η που θα σας αρέσει, ή που θα το σιχαθείται. Εμένα με περιμένει κάθε βράδυ σ' αυτό μιά παράξενη παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

Τσελεμεντές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
"Τα τέκνα του Πλοιάρχου Γκράντ" Ιούλιος Βερν (το πρωτο βιβλίο που διάβασα και το πρώτο βιβλίο που με έκανε να λατρέψω τη λογοτεχνία), "Με οικογένεια" του Έκτορ Μαλό (το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω διαβάσει άπειρες φορές και ακόμα και σήμερα με κάνει να κλαίω) "Όταν ο Ήλιος" της Ζωρς Σαρρή (μετά από αυτό, διάβασα όλα τα βιβλία της Σαρρή).
Ειδικά το πρώτο ειναι παγματικά τέλειο βιβλίο.Η μαμά μου είναι φιλόλογος,οπότε απο μικρή απέκτησα την αγάπη για τα βιβλία και συνήθως μου πρότεινε τέτοια είδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m(A).niC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ο 'Αλχημιστής' του Paulo Coehlo!!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
δεν ξέρω αν μ'άλλαξε τη ζωή μα μ'έκανε να σκεφτώ πολλά πράγματα,ειδικά εκείνη την περίοδο που το διάβαζα συνέβαιναν τόσα πολλά που με οδηγούσαν στην απελπισία.
"Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" - Paulo Coehlo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
δεν ξέρω αν μ'άλλαξε τη ζωή μα μ'έκανε να σκεφτώ πολλά πράγματα,ειδικά εκείνη την περίοδο που το διάβαζα συνέβαιναν τόσα πολλά που με οδηγούσαν στην απελπισία.
"Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" - Paulo Coehlo

καλό μου ακούγεται.
αν το διαβάσω θα ζήσω ή θα με κλαίτε?
τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Τελικά λίγο πολύ όλοι έχουν να πούνε κάτι για τον Coehlo. Τα βιβλία του σε βάζουν σε σκέψεις, σε παιδεύουν... Εμένα πάντως μου αρέσει περισότερο το "Το ημερολόγιο ενός μάγου"

Τώρα τα βιβλία που μου άλαξαν τη ζωή... Χμ.."Ο γλάρος Ιονάθαν Λίβινγκστον" του Richard Bach. Το συγκεκριμένο μας το έκανε δώρο η φιλόλογός μας όταν αποφοιτήσαμε από το γυμνάσιο. Πολύ όμορφο βιβλίο. Δυστυχώς μόνο στα αγγλικά link:https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Livingston_Seagull

Και το "Πάουλα" της Ισαμπέλ Αλιέντε. Αναθεώρησα τις απόψεις μου περί θανάτου μ αυτό το βιβλίο. Πολύ μελαγχολικό... Και ένα link γ' αυτό:https://en.wikipedia.org/wiki/Paula_(novel)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα Ταξιδια Του Σωκρατη του Dan Millman! Στην φαση που το διαβασα με βοηθισε να μην παρατισω καπια πραγματα, αλλα να τα βρω με τον ευατο μου και να αντιμετωπισω τις δυσκολιες! Δεν ητανε κατι τεραστιο, αλλα ισως να εχει επιρεασει την ζωη μου απο εδω και περα... Θα φανει σε καπια χρονια... Πιστευω πως ειναι ενα βιβλιο που μοιραζει μαθηματα ζωης, και ειναι το μονο βιβλιο που διαβασα και ενιωσα κατι ουσιαστικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Από τη μοναξιά στη μοναχικότητα του Οsho.

Δεν ξέρω αν μου άλλαξε τη ζωή ή όχι.
Πάντως με έκανε να αναρωτηθώ πολλά πράγματα διαβάζοντας αυτή την τόσο ξεχωριστή προσέγγιση που έκανε ο Osho στο θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Τελικά λίγο πολύ όλοι έχουν να πούνε κάτι για τον Coehlo. Τα βιβλία του σε βάζουν σε σκέψεις, σε παιδεύουν... Εμένα πάντως μου αρέσει περισότερο το "Το ημερολόγιο ενός μάγου"

Τώρα τα βιβλία που μου άλαξαν τη ζωή... Χμ.."Ο γλάρος Ιονάθαν Λίβινγκστον" του Richard Bach. Το συγκεκριμένο μας το έκανε δώρο η φιλόλογός μας όταν αποφοιτήσαμε από το γυμνάσιο. Πολύ όμορφο βιβλίο. Δυστυχώς μόνο στα αγγλικά link:https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Livingston_Seagull

Και το "Πάουλα" της Ισαμπέλ Αλιέντε. Αναθεώρησα τις απόψεις μου περί θανάτου μ αυτό το βιβλίο. Πολύ μελαγχολικό... Και ένα link γ' αυτό:https://en.wikipedia.org/wiki/Paula_(novel)

ο γλάρος ιωνάθαν λιβινγκστον είναι υπέροχο βιβλίο. το διάβασα πριν ενάμιση χρόνο περίπου. :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
ο γλάρος ιωνάθαν λιβινγκστον είναι υπέροχο βιβλίο. το διάβασα πριν ενάμιση χρόνο περίπου. :) :)

Ναι, δε σου γεμίζει το μάτι με την πρώτη ματιά αλλά αν σκεφτείς λίγο παραπάνω την ιστοριούλα αυτού του γλάρου καταλαβαίνεις οτι με τα πιο απλά λόγια λέγονται τα πιο σωστά και ωραία πράγματα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Χένρι Μίλερ
Ο κολοσσός του Μαρουσιού και Πρώτες Εντυπώσεις από την Ελλάδα.

Πιθανώς δεν θα μου αλλάξει τη ζωή αλλά είναι ένα βιβλίο που μπορεί να σου αλλάξει την οπτική. Το να δεις την τότε Ελλάδα (1939) μέσα από τα μάτια ενός ανθρώπου που τα πράγματα γράφουν κατ'ευθείαν μέσα του αφιλτράριστα από τις υπάρχουσες κατευθυντήριες της κάθε εποχής, πέρα από την δική του αλήθεια για την χώρα μας, μπορεί να σε δελεάσει να δεις τον κόσμο ολόκληρο μέσα απο την δική σου καρδιά, να ακολουθήσεις τον τρόπο - όχι τον ίδιο - στις περιπλανήσεις στα ανθρώπινα.

(αν δεν βγάζει νόημα συγγνώμη, δεν είχα ώρα για κάτι πιο ξεκάθαρο)

Το προτείνω ειδικά στον Άγγελο μια και νομίζω ότι μιλάει για πράγματα που μπορεί να νοιώσει αν και με τρόπο που μπορεί ακόμα και να τον θυμώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή


Β. Μέησον, "Πρακτικός Οδηγός για Διαρρήξεις"



Υγ.
Λου, πες και κάνα άλλο καλό βιβλίο του ανθρώπου, μη νομίσει ο φιλαναγνώστης
πως το μόνο που έκανε στη ζωή του ο Μίλλερ ήταν να πίνει ουζάκι στα πορν..., εχεμ, στις ταβέρνες της Πλάκας.

Υγ2.
να δεις τον κόσμο ολόκληρο μέσα απο την δική σου καρδιά

:hmm:
Αααα, τώρα σε πιάνω
πρέπει να έχει ...τρυπήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afrosyggr

Νεοφερμένος

Η afrosyggr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, Τα πάντα όλα (Δηλαδή τα άπαντα) Μου άλαξε και μου αλλάζει τη ζωή συνεχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μου άλλαξε και μου αλλάζει τη ζωή συνεχώς


και εμένα... :) σε αυτό το βιβλίο κρύβω τα ντραγκζ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Η Καινή Διαθήκη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Τελικά όλους μας σημάδεψαν δύο-τρία συγκεκριμένα βιβλία....Δηλαδή ο μικρός πρίγκιπας και ο αλχημιστής που είναι προσωπικά τα αγαπημένα μου βιβλία.....Αυτή είναι και η μαγεία της λογοτεχνίας να σε συνεπαίρνει σε άγνωστους φανταστικούς κόσμους και να σου μαθαίνει πράγματα για τη ζωή και τον εαυτό σου....Δανείζομαι και μεταποιώ τη φράση από το οπισθόφυλλο του αλχημιστή που λέει πως όταν διαβάζεις αυτά τα δύο βιβλία είναι σαν να αγναντεύεις την ανατολή την ώρα που ο υπόλοιπος κόσμος κοιμάται..... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Τελικά όλους μας σημάδεψαν δύο-τρία συγκεκριμένα βιβλία....Δηλαδή ο μικρός πρίγκιπας και ο αλχημιστής που είναι προσωπικά τα αγαπημένα μου βιβλία.....


και εμένα... :) σε αυτό το βιβλίο κρύβω τα είδη ραπτικής μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ιστοριες να σκεφτεις του Μπουκαι...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top