Καταναλώνουν πιο πολύ οι γυναίκες;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως η αγορα ξερει οτι οποιος ασχολειται με γυναικα και παιδι,βγαζει πολλα λεφτα

αν δεν υπηρχαν οι γυναικες ποσα μαγαζια θα ειχαν κλεισει,ποσοι τομεις

ειδικα στα ρουχα πχ,,οι γυναικες ειναι πολυ καταναλωτικοτερες των ανδρων και εθιζονται στον καταναλωτισμο..

ολοκηροι οικονομικοι τομεις στηριζονται στις γυναικες,,
δεν θυμαμαι ομως αναλογα για τους ανδρες

και οι εταιριες προσπαθουν με νυχια και δοντια και μεσω καναλιων κλπ να κανουν τον ανδρα να αγορασει προιοντα ομορφιας ρουχα περισσοτερο

αλλα δεν βγαινει τελικα

οι ανδρες εθιζονται με γκατζετ ηλεκτρονικα κλπ,,αλλα αναγκαστικα πιο σπανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
παντως η αγορα ξερει οτι οποιος ασχολειται με γυναικα και παιδι,βγαζει πολλα λεφτα

αν δεν υπηρχαν οι γυναικες ποσα μαγαζια θα ειχαν κλεισει,ποσοι τομεις

ειδικα στα ρουχα πχ,,οι γυναικες ειναι πολυ καταναλωτικοτερες των ανδρων και εθιζονται στον καταναλωτισμο..

ολοκηροι οικονομικοι τομεις στηριζονται στις γυναικες,,
δεν θυμαμαι ομως αναλογα για τους ανδρες

και οι εταιριες προσπαθουν με νυχια και δοντια και μεσω καναλιων κλπ να κανουν τον ανδρα να αγορασει προιοντα ομορφιας ρουχα περισσοτερο

αλλα δεν βγαινει τελικα

οι ανδρες εθιζονται με γκατζετ ηλεκτρονικα κλπ,,αλλα αναγκαστικα πιο σπανια

Δεν στηρίζονται κ τόσοι πολλοί τομείς! Οι εταιρείες καλλυντικών κυρίως στηρίζονται στις γυναίκες. Κ δεν θα το αρνηθώ: σίγουρα έχουν τεράστια κέρδη.
Οι άντρες είναι λιγότερο καταναλωτικοί, με την έννοια ότι καταναλώνουν μικρότερες ποσότητες. Έτσι είναι, καταναλώνουν πιο σπάνια κ προτιμούν γκατζετ, ηλεκτρονικά κλπ. Άρα: καταναλώνουν εξίσσου (από άποψη τιμής-κόστους) ή μπορεί κ περισσότερο .;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι εταιρείες καλλυντικών κυρίως στηρίζονται στις γυναίκες. Κ δεν θα το αρνηθώ: σίγουρα έχουν τεράστια κέρδη.

η μοδα ρουχα κλπ..ειναι 90% γυναικες.

ολη η παγκοσμια βιομηχανια μοδας,πολυ χρημα.. προσπαθουν απεγνωσμενα να βαλουν και τους ανδρες στο παιχνιδι,,αυτο,αλλα δεν τραβαει με τιποτα,,μονο οι γκευ ανδρες μπαινουν..

οι γυναικες θελουν περισσοτερα προιοντα περιποιησης φροντιδας απο πλευρας υγειας μεχρι ομορφιας κλπ

αν περιμενανε οι βιομηχανιες καλυντικων και σαπουνιων σαμπουαν κλπ να ζησουν απο τους ανδρες θα ειχαν κλεισει απο καιρο
μονο κατι ξυραφια και after shave εχουν για ανδρες

μην πω για την κομμωτική κλπ,90% γυναικες παλι


οι διαφημισεις στην τηλεοραση,απευθυνονται 90% σε γυναικες ακομα και για ανδρικα προιοντα,,και οχι σε ανδρες..ποσα ανδρικα προιοντα βλεπουμ..ποσα γυναικεια.. απο σερβιετες με υπερηχητικα φτερα μεχρι βουρτσακια για βλεφαριδες καμηλας.

βασικα οι γυναικες εκ φυσεως λογω αναγκων -και λογω φροντιδας σπιτιου συχνα- ειναι πιο καταναλωτικα οντα..δεν ειναι κακο απαραιτητα,,απλα γεγονος

και απο οσο εχω δει σε ρευνες οι γυναικες ειναι πιο επιρρεπεις στον εθισμο στον καταναλωτισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αφού το εξήγησες και μόνος σου...οι γυναίκες κάνουν τα ψώνια συνήθως γιατί οι άντρες το βαριούνται. Οπότε οι διαφημιστές αλλά και οι εταιρείες κοιτάζουν να έχουν προιόντα που θα ελκύουν τις γυναίκες. Μετά έχουμε και το κλασσικό στερεότυπο της "ωραίας" που άντρες-γυναίκες το θέλουν, έτσι τι να κάνει η κακομοίρα, θα πάει κομμωτήρια, θα παστωθεί στις κρέμες, θα πάρει κι άλλα ρούχα, θα κάνει σολάριουμ, θα βάλει ψεύτικα νύχια, κλπ για να μην είναι η "ασχημη" της παρέας.
Μετά έχουμε αυτό με τα παιδιά...οι γονείς νομίζουν ότι αμα ξοδεύουν μια περιουσία σε βλακείες για το παιδί τους, γίνονται καλοί γονείς. Κάπως εξιλεώνονται για τα λάθη τους και παρέχουν "ο,τι καλύτερο μπορούν" στα παιδιά. Εξ άλλου, "αφού όλα τα παιδιά το έχουν, το δικό μου να μην έχει?"

Αλλά στην ουσία, αυτά δεν είναι ούτε για τις γυναίκες, ούτε για τα παιδιά. Είναι για τους άλλους. Οι γυναίκες τα κάνουν όλα αυτά για τους άντρες (και για τις άλλες γυναίκες, μην έχει η Κικίτσα καλύτερη μπούκλα από τη δικιά μου) και στα παιδιά το κάνουν από κοινωνική πίεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Προσθέστε στην λίστα και ότι αφορά το αδυνάτισμα... από δίαιτες, μέχρι παπούτσια και συσκευές γυμναστικής..
Ακόμα και όταν μπείτε σε ένα μαγαζί που πουλάει μπογιές θα δείτε ότι τα χρώματα απευθύνονται περισσότερο σε γυναίκες και όχι σε άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγω παντως εχω ξεσκιστει στην οικονομια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μα κολλάτε στα καλλυντικά που είναι εξαιρετικά οικονομικά εν συγκρίσει με ηλεκτρονικά, αλκοολ, μηχανές, αυτοκίνητα και εισιτήρια στα γήπεδα;
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν είναι ότι οι γυναίκες καταναλώνουν πολύ,αλλά καταναλώνουν πιο συχνά.
Αντίθετα ο άντρας καταναλώνει σπάνια,αλλά όταν καταναλώνει χαλάει 6 μηνιάτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν είναι ότι οι γυναίκες καταναλώνουν πολύ,αλλά καταναλώνουν πιο συχνά.
Αντίθετα ο άντρας καταναλώνει σπάνια,αλλά όταν καταναλώνει χαλάει 6 μηνιάτικα.

Κολλησε ο εγκεφαλος μου:P και εψαχνα τροπο να γραψω το ιδιο, καλυτερα δε θα μπορουσες να το πεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Εμένα δεν με πειράζει τόσο να καταναλώνει μια γυναίκα, αν μπορεί και καλύπτει τα έξοδά της πολύ καλά κάνει. :)

Αυτό που με στεναχωρεί είναι να καταναλώνει από μανία, απώλεια νοήματος και το κυριότερο να μην χαίρεται τα είδη που αγοράζει ή της χαρίζουν. Τόσα ωραία δώρα έχω κάνει σε πρώην - αρκετά τα πήραμε μαζί σε κοινό shopping - και ζήτημα να τα είδα μια φορά πάνω τους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αυτο το "τοσο ωραια δωρα εχω κανει σε πρωην" εισαι σιγουρος οτι τους αρεσαν; :P
το λεω γιατί εχω δει παρόμοια σκηνικά από την αλλη πλευρα. γενικά δε θελω να στεναχωρω τον αλλο και μετα αναρωτιεται τι συμβαινει :P

(ενταξει, για το κοινο shopping παω πασο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
αυτο το "τοσο ωραια δωρα εχω κανει σε πρωην" εισαι σιγουρος οτι τους αρεσαν; :P

απόλυτα σίγουρος. 8) για να αγοράσω ένα δώρο σε μια γυναίκα, στην κυριολεξία αυτομαστιγώνομαι. θα έχουμε εξαντλήσει όλες τις βιτρίνες την περιοχής που εξετάζουμε, θα έχουμε αναζητήσει όλα τα 'κλικ' και πιθανούς συνδυασμούς και μετά μπαίνουμε για τη 'λυπητερή'. :P

ένα άλλο κακό όμως είναι να πέσεις σε έξυπνη πωλήτρια. πας για ένα που της έχεις κάνει δώρο και φεύγεις με δέκα σακούλες που έκανε δώρο στον εαυτό της. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
απόλυτα σίγουρος. 8) για να αγοράσω ένα δώρο σε μια γυναίκα, στην κυριολεξία αυτομαστιγώνομαι. θα έχουμε εξαντλήσει όλες τις βιτρίνες την περιοχής που εξετάζουμε, θα έχουμε αναζητήσει όλα τα 'κλικ' και πιθανούς συνδυασμούς και μετά μπαίνουμε για τη 'λυπητερή'. :P

ένα άλλο κακό όμως είναι να πέσεις σε έξυπνη πωλήτρια. πας για ένα που της έχεις κάνει δώρο και φεύγεις με δέκα σακούλες που έκανε δώρο στον εαυτό της. :whistle:

...
Θεωρώ πλέον τα ψώνια παρέα με άνδρα σπάσιμο νεύρων και των δυο, εκτός αν πρόκειται για κάποια κοινη αγορά, κάτι που θ'αγοραστεί και για τους δυο.. Περαν οτι χάνω το μπαλανς, πλεόν είμαι της άποψης τι δουλειά έχει ο άνδρας να με βλέπει να προβάρω ή τι προβάρω, προτιμώ να το δει ''έτοιμο'' και φορεμένο... Φυσικά όταν είναι επιθυμητή η συμβουλή μου και μου χει ζητηθεί γνώμη, εκεί αλλάζει και πηγαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
...
Θεωρώ πλέον τα ψώνια παρέα με άνδρα σπάσιμο νεύρων και των δυο, εκτός αν πρόκειται για κάποια κοινη αγορά, κάτι που θ'αγοραστεί και για τους δυο.. Περαν οτι χάνω το μπαλανς, πλεόν είμαι της άποψης τι δουλειά έχει ο άνδρας να με βλέπει να προβάρω ή τι προβάρω, προτιμώ να το δει ''έτοιμο'' και φορεμένο... Φυσικά όταν είναι επιθυμητή η συμβουλή μου και μου χει ζητηθεί γνώμη, εκεί αλλάζει και πηγαίνω

Εμένα πάντως μου αρέσει ως ένα σημείο. :)
Απλά βλέπω περισσότερο το κοινωνικό στοιχείο, τη βόλτα, την παρέα, την αισθητική και λιγότερο το αντικείμενο.
Μου αρέσει να μου δίνουν συμβουλές, ειδικά όταν υπάρχει συναίσθημα, γιατί έτσι καταλαβαίνω καλύτερα τα ιδανικά του άλλου.
Αν χαθεί το μπάλανς, εκεί ναι, αρχίζει και κουράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • difference-between-women-and-men.gif
    difference-between-women-and-men.gif
    57.1 KB · Εμφανίσεις: 125

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Πρεπει να ισχυει αυτο...εγω παντως καταναλωνω πολυ δυστυχως!! :/: ειναι εθισμος!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ναι!!!! Δίχως συζήτηση... ΝΑΙ!!!!

Όμως για να μην φαινόμαστε πάντα έμεις τα άπληστα πλάσματα αυτού του κόσμου, οι άντρες θα ψωνίσουν μία φορά, αλλά όταν το αποφασίσουν θα πρέπει να εξαφανιστούν όλες οι πιστωτικές του κόσμου!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
είναι πόροση τα ψώνια σε χαλαρώνουν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
είναι πόροση τα ψώνια σε χαλαρώνουν :D
Πως είναι χαλαρωτικά όταν δεν πέφτει καρφίτσα στα εμπορικά; Πανηγύρι γίνεται. Να ταν ήσυχο μέρος να σε παραδεχόμουν. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top