Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ναι και πιστεψαν και τοτε ειπαν να το αναφερουν σε πνευματικους ή σε χριστιανικα κειμενα ή σε χριστιανικα μπλογκ :redface:

μου θυμιζει το τρολλαρισμα με το θαυμα του γενοντα παστιτσιου.
:P

δεν μιλαω για ιστορικα στοιχεια μιλαω για θαυματα (πχ καιομενη βατος στην παλαια ή τα διαφορα θαυματα του ιησου στην καινη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι και πιστεψαν και τοτε ειπαν να το αναφερουν σε πνευματικους ή σε χριστιανικα κειμενα ή σε χριστιανικα μπλογκ :redface:

μου θυμιζει το τρολλαρισμα με το θαυμα του γενοντα παστιτσιου.
:P

δεν μιλαω για ιστορικα στοιχεια μιλαω για θαυματα (πχ καιομενη βατος στην παλαια ή τα διαφορα θαυματα του ιησου στην καινη)


Ναι οκ αν θες πιστεύεις στα θαύματα αυτά αν δεν θες όχι. Που θα μπορούσαν να αναφερθούν τέτοιου είδους μαρτυρίες πέρα από χρ. μπλογκ; Στο ριζοσπάστη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κατι τοσο σοβαρο οχι παρα μονο μικρα θεματα υγειας που με προσευχη εξαφανιστηκαν.ο καρκινος ομως του πατερα μου που ηταν ηδη σε προχωρημενο σταδιο και τωρα ειναι καλα δεν σου λεει κατι?οταν σου λεει ο γιατρος οτι δεν μπορει να κανει τιποτα και εχεις 1 χρονο ζωης max και εχουν περασει μεχρι σημερα 10 χρονια,εμενα μου αρκει για να σου απαντησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ναι οκ αν θες πιστεύεις στα θαύματα αυτά αν δεν θες όχι. Που θα μπορούσαν να αναφερθούν τέτοιου είδους μαρτυρίες πέρα από χρ. μπλογκ; Στο ριζοσπάστη; :hmm:

αναφερονται εκει γιατι μονο εκει τα παιρνουν στα σοβαρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
κατι τοσο σοβαρο οχι παρα μονο μικρα θεματα υγειας που με προσευχη εξαφανιστηκαν.ο καρκινος ομως του πατερα μου που ηταν ηδη σε προχωρημενο σταδιο και τωρα ειναι καλα δεν σου λεει κατι?οταν σου λεει ο γιατρος οτι δεν μπορει να κανει τιποτα και εχεις 1 χρονο ζωης max και εχουν περασει μεχρι σημερα 10 χρονια,εμενα μου αρκει για να σου απαντησω

δεν υπαρχει θαυμα υπαρχει ''χωρις εμφανη εξηγηση ΑΚΟΜΑ'' (τετοια περιστατικα εχω στην οικογενεια μου αλλα και παλι δεν πιστευω).

ο καρκινος ειναι μια πολυδιαστατη ασθενεια και η αποκριση σε αυτην σχετιζεται με τον ασθενη πολλες φορες.

οπως και καποιος που μπορει να ζησει ξαφνικα εμφανιζει ενα καρο μεταστασεις και πεθαινει σε μερικους μηνες. εκει γιατι δεν κατηγορουμε τον ''κακο Θεο''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω περιστατικό με ξαδέλφη αλλά είπαμε άλλοι πιστεύουν άλλοι όχι. Εσύ φιλόσοφε γιατί λες ότι πρεπει να μιλάμε για εμάς και όχι για συγγενείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Alejandro Papas μεχρι να γινει ''με εμφανη εξηγηση'' θα πιστευω στα θαυματα.ΣΩΣΤΑ?να σε ρωτησω,αφου δεν πιστευεις σε τιποτα γιατι χλευαζεις την δικη μου θρησκεια?και λες γενοντα παστιτσιου?γεροντας ΠΑΙΣΙΟΣ λεγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Alejandro Papas μεχρι να γινει ''με εμφανη εξηγηση'' θα πιστευω στα θαυματα.ΣΩΣΤΑ?να σε ρωτησω,αφου δεν πιστευεις σε τιποτα γιατι χλευαζεις την δικη μου θρησκεια?και λες γενοντα παστιτσιου?γεροντας ΠΑΙΣΙΟΣ λεγεται

δεν χλευασα ουτε εσενα ουτε την θρησκεια σου ουτε εσενα.

απλα ανεφερα το ''θαυμα''-τρολλαρισμα που εγινε απο την σελιδα στο φεις τον ΄΄Γεροντα Παστιτσιο΄΄ το οποιο και πολλοι το πηραν σαν αληθινο θαυμα. αν θες ψαξε και θα δεις.

το θεμα ειναι... οταν βρεθει η εξηγηση θα συνεχεισεις να πιστευεις ή θα βρεις... αλλα θαυματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas;3755215 το θεμα ειναι... οταν βρεθει η εξηγηση θα συνεχεισεις να πιστευεις ή θα βρεις... αλλα θαυματα?[/QUOTE:
Ας βρεθεί πρώτα και βλέπουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
καποτε οι ανθρωποι πιστευαν οτι οι κεραυνοι ειναι σημαδι της οργης του Δια... αποδειχτηκε οτι ειναι απλα ηλεκτρικα φαινομενα.

καποτε οι ανθρωποι πιστευαν οτι οι αρρωστιες ειναι τιμωρια απο τον θεο... εεεμ δεν ειναι

καποτε οι ανθρωποι πιστευαν οι οι σεισμοι ή οι καταιγιδες ειναι σημαδι της οργης του θεου... φυσικα φαινομενα.

καποτε οι ανθρωποι πιστευαν οτι ο ηλιος γυριζει γυρω απο την Γη... και μετα ηρθε ο Γαλιλαιος

οταν ΘΕΣ να πιστεψεις παντα βρισκεις καποιο θαυμα να προσκολληθεις.

το θεμα δεν ειναι το αν θα καταρριφθει αλλα το ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
δες λιγο αυτη τη σελιδα https://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/synelhfthh_gia_ton_geronta_pastitsio.1941462.html.οσο προκειται να πατησεις εσυ στην σεληνη αλλο τοσο θα γινει αυτο που λες,ο χρονος θα δειξει παντως,υπομονη να εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δες λιγο αυτη τη σελιδα https://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/synelhfthh_gia_ton_geronta_pastitsio.1941462.html.οσο προκειται να πατησεις εσυ στην σεληνη αλλο τοσο θα γινει αυτο που λες,ο χρονος θα δειξει παντως,υπομονη να εχεις

ΣΦΑΛΜΑ
Η σελίδα δεν υπάρχει

Το πρόβλημα ίσως να προκύπτει από λάθος εισαγωγής της διέυθυνσης (URL) ή σε κάποιο προσωρινό τεχνικό πρόβλημα του News247.gr ή σε κάποιο άλλο και ανεξήγητο λόγο.

λες και αυτο να ειναι θαυμα? Ο.Ο just kidding :P

το θεμα ειναι αυτο π ειπα. οσο θες να πιστευεις τοσο θα βρισκεις θαυματα να πιστευεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
και οσο δεν θελεις να πιστευεις τοσο δεν θα πιστευεις σ οτι και αν σου λενε!στο λεω και παλι το μοναδικο προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να καταλαβεις τι εννοια-ερμηνεια της λεξης ΠΙΣΤΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εγώ έχω περιστατικό με ξαδέλφη αλλά είπαμε άλλοι πιστεύουν άλλοι όχι. Εσύ φιλόσοφε γιατί λες ότι πρεπει να μιλάμε για εμάς και όχι για συγγενείς;

γιατί οποιοσδήποτε κτός απο σένα σου πει για την περιπετεια της υγειας του,και πως τον έσωσε ο θεός μπορεί να σου λέει ψέματα,όχι επειδή ηθελε να σε κοροιδεψει,αλλά επειδή μπορεί να ήθελε να ενισχύσει τη πίστη σου,να αποδώσει σε κάποιον το θαυμα της ζωης,μπορει να ήταν απόρροια της ψυχολογικής του κατάστασης,ή λόγω παρενεργειων τον φαρμακων να νομισε ότι είδε κάποιον άγγελο,κάποιο όραμα κλπ κλπ

δεν λέω ότι εσύ μπορεί να μην πεις ψεμματα,αλλά δεν νομίζω ότι θα έλεγε κάποιος ψέματα για ένα πρόβλημα υγείας του

και anyway έστω ότι εσύ τη γλίτωσες λόγω του θεού,εγώ,ο άλλος ή η άλλη,που παλέψαμε εξισου,που ήμασταν εξίσου καλοι ανθρωποι με σένα,που είχαμε γονείς και φίλους στο πλευρό μας,γιατί εξακολουθούμε να ήμαστε άρρωστοι και να πεθαίνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατί οποιοσδήποτε κτός απο σένα σου πει για την περιπετεια της υγειας του,και πως τον έσωσε ο θεός μπορεί να σου λέει ψέματα,όχι επειδή ηθελε να σε κοροιδεψει,αλλά επειδή μπορεί να ήθελε να ενισχύσει τη πίστη σου,να αποδώσει σε κάποιον το θαυμα της ζωης,μπορει να ήταν απόρροια της ψυχολογικής του κατάστασης,ή λόγω παρενεργειων τον φαρμακων να νομισε ότι είδε κάποιον άγγελο,κάποιο όραμα κλπ κλπ

δεν λέω ότι εσύ μπορεί να μην πεις ψεμματα,αλλά δεν νομίζω ότι θα έλεγε κάποιος ψέματα για ένα πρόβλημα υγείας του

και anyway έστω ότι εσύ τη γλίτωσες λόγω του θεού,εγώ,ο άλλος ή η άλλη,που παλέψαμε εξισου,που ήμασταν εξίσου καλοι ανθρωποι με σένα,που είχαμε γονείς και φίλους στο πλευρό μας,γιατί εξακολουθούμε να ήμαστε άρρωστοι και να πεθαίνουμε;


Γιαυτό λέμε για πίστη. Αυτό που σε εσένα ακούγεται παράλογο για κάποιον άλλον ακούγεται λογικό :)

Π.σ.: Μιλάς εκ πείρας για τα παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ο Θεος λογω αγαπης και επειδη βλεπει οτι παρασυρομαστε απο το κακο μας στελνει τις αρρωστειες για να μπουμε στο σωστο δρομο και να καταλαβουμε ποιο ειναι το σωστο νοημα της ζωης,οχι γιατι ειναι τιμωρος(αυτο θα ελεγες)αλλα απο αγαπη και ευσπλαχνεια για τα δημιουργηματα του.στο γυμνασιο λυκειο αυτα δεν στα ειπανε?δεν εχετε ακομα θρησκευτικα?εχω χρονια που τελειωσα δεν ξερω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Γιαυτό λέμε για πίστη. Αυτό που σε εσένα ακούγεται παράλογο για κάποιον άλλον ακούγεται λογικό :)

Π.σ.: Μιλάς εκ πείρας για τα παραπάνω;

μιλάω εκ πείρας για τα παραπάνω,και μάλιστα ήταν η περίοδος που πίστευα στο θεο.που ένιωθα ότι θα ήταν για πάντα κοντά μου,που έλεγα μια μικρή προσευχή για να με εχει καλα εμενα και όλους.που πρόσπαθούσα να ζω σύμφωνα με το θέελημα του.που τον είχα παρακαλέσει πολλές φορες να με βοηθήσει αλλα τελικα,δεν το κανε ποτε :) :clapup::clapup::clapup: κλαπ για τον θεο!
γεωργια,διαβασε τι ελεγα πιο πριν στον ακη"τα νεογεννητα παιδια τι αμαρτιες εχουν διαπραξει ;
σε παρακαλω γεωργια ειδικα αυτο να το απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μιλάω εκ πείρας για τα παραπάνω,και μάλιστα ήταν η περίοδος που πίστευα στο θεο.που ένιωθα ότι θα ήταν για πάντα κοντά μου,που έλεγα μια μικρή προσευχή για να με εχει καλα εμενα και όλους.που πρόσπαθούσα να ζω σύμφωνα με το θέελημα του.που τον είχα παρακαλέσει πολλές φορες να με βοηθήσει αλλα τελικα,δεν το κανε ποτε :) :clapup::clapup::clapup: κλαπ για τον θεο!
γεωργια,διαβασε τι ελεγα πιο πριν στον ακη"τα νεογεννητα παιδια τι αμαρτιες εχουν διαπραξει ;
σε παρακαλω γεωργια ειδικα αυτο να το απαντησεις



Αφού είσαι εδώ και μας μιλάς δεν σημαίνει κάτι αυτό για σένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αφού είσαι εδώ και μας μιλάς δεν σημαίνει κάτι αυτό για σένα;

τι κατι; για ανάλυσε το μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top