Τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχόταν σήμερα;

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αν ερχόταν σήμερα ο Χριστός θα έλεγε ότι ακριβώς και τότε:

25. Κατά τον καιρό εκείνο, ο Ιησούς, αποκρινόμενος, είπε: Σε δοξάζω, Πατέρα, Κύριε του ουρανού και της γης, ότι αυτά τα απέκρυψες από σοφούς και συνετούς, τα αποκάλυψες όμως σε νήπια.
26. Ναι, ω Πατέρα, επειδή έτσι έγινε αρεστό μπροστά σου.
27. Όλα παραδόθηκαν από τον Πατέρα σε μένα· και κανένας δεν γνωρίζει τον Υιό, παρά μονάχα ο Πατέρας· ούτε τον Πατέρα γνωρίζει κάποιος, παρά μονάχα ο Υιός, και σε όποιον ο Υιός θέλει να τον αποκαλύψει.
28. Ελάτε σε μένα όλοι όσοι κοπιάζετε και είστε φορτωμένοι, και εγώ θα σας αναπαύσω.
29. Σηκώστε επάνω σας τον ζυγό μου, και μάθετε από μένα· επειδή, είμαι πράος και ταπεινός στην καρδιά· και θα βρείτε ανάπαυση μέσα στις ψυχές σας.
30. Επειδή, ο ζυγός μου είναι καλός, και το φορτίο μου ελαφρύ.


[Ματθαίος 11:28]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ως ξυλουργός... :confused: ...

Για την ακρίβεια, ήταν "ο του τέκτονος υιός" [Ματθ. 13,55 και Μαρκ. 6,3]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχότανε σήμερα, όχι ποιος θα ήτανε...

Και δεν ήτανε ο υιός του τέκτονος, αλλά όπως νομίζανε οι άνθρωποι ότι ήτανε γιός του Ιωσήφ...

Κι αυτός ο Ιησούς άρχιζε να είναι περίπου 30 χρόνων, ο οποίος ήταν -καθώς νομιζόταν- γιος τού Ιωσήφ... [Λουκάς 3:23]

Στην πραγματικότητα:

1. Ο Παύλος, δούλος τού Ιησού Χριστού, καλεσμένος απόστολος, ξεχωρισμένος για το ευαγγέλιο του Θεού,
2. (που προϋποσχέθηκε, διαμέσου των προφητών του, μέσα στις άγιες γραφές),
3. για τον Υιό του, που γεννήθηκε από το σπέρμα τού Δαβίδ κατά τη σάρκα,
4. και αποδείχθηκε Υιός τού Θεού με δύναμη, σύμφωνα με το πνεύμα τής αγιοσύνης, με την ανάσταση από τους νεκρούς, του Ιησού Χριστού τού Κυρίου μας, [Ρωαμαίους 1:1-4]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχότανε σήμερα, όχι ποιος θα ήτανε...

Και δεν ήτανε ο υιός του τέκτονος, αλλά όπως νομίζανε οι άνθρωποι ότι ήτανε γιός του Ιωσήφ...



Στην πραγματικότητα:


"Έλεον θέλω και ουχί θυσίαν, διότι δεν ήλθον δια να καλέσω δικαίους, αλλά αμαρτωλούς εις μετάνοιαν", θα ξαναέλεγε μεταξύ άλλων ο "Υιός του Τέκτονος"!

Και ποιος είπε, Αλέξανδρε, ότι ο "Τέκτων" ήταν ο Ιωσήφ;

"Πλην ο Υιός του ανθρώπου 'οταν έλθη, άραγε θέλει ευρεί την πίστιν επί της γης;"; Όπως δείχνουν τα πράγματα με τους "Λίμαν Μπράδερς" και λοιπούς τοιούτους, μάλλον όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι θα έλεγε ο Ιησούς αν ερχόταν σήμερα;

Μα καλά, ρε χαμένα κορμιά, χίλια ογδοντατόσα ποστ σας έχω γράψει και ακόμη αναρωτιέστε τι θέλω να σας πω; :mad:
Θα προσευχηθώ στον Μπαμπά μου να σας κάψει ρε ρεμάλια. Να σας ρίξει μυζήθρα να σας κάνει τυρόπιτες!:hehe:
(Έχω θεραπευτεί τελείως γιατρέ μου. Δεν πιστεύω πια πως είμαι ο Μέγας Αλέξανδρος)...:clapup::crazy::hehe:


Στα σοβαρά τώρα, θα ήθελα να παραθέσω μια απάντηση στο θέμα, μέσω ενός ποίηματος (τραγουδιού; ) των Active Member:

"Καλωσήρθες Ξένε στον Τόπο μου"

-Καλωσήρθες ξένε στον τόπο μου,
άραξε δίπλα να σου βάλω ένα κρασί να πιεις.
Συγχώρησε με λιγάκι για τον τρόπο μου,
μα με βρήκες στην αγκαλιά της ντροπής.

Ξέμεινα μονός μου…πάρε και κάτσε οπού θες.
Κουρασμένο σε βλέπω, πρέπει καιρό να γυρίζεις,
όμως μέσα στην ζαλάδα και πίσω απʼ τις σκιές,
σαν να μου φαίνεται πως κάτι μου θυμίζεις …!

-Γεια σου κι εσένα. Έλειπα χρόνια, ήμουνα κάπου μακριά.
Με φέραν πίσω δυνατές φωνές
και κάτι τύψεις που μου είπαν,
πως κάπου εδώ έχω γεννηθεί κι έχω πεθάνει 2000 φορές!!

-Να τα μας! Καλά το είπα όταν σε είδα
πως σίγουρα παράξενα θα πρέπει να μιλάς.
Απ' άλλο κόσμο έχεις απάνω σου σφραγίδα,
αυτά τα αγκάθια στο κεφάλι και τα ρούχα που φοράς.

-Κάποτε κάποιοι μου το φόρεσαν για στέμμα
και με χλευάζανε μεγάλο βασιλιά,
ακόμα τρέχει από τότε φρέσκο αίμα
σʼ αυτά που ανέβηκαν του χρόνου τα σκαλιά.

Γιʼ αυτό με βλέπεις μέσα στις σκιές,
σαν να φοβάμαι και να θέλω να γλιτώσω,
μια προσευχή σ' ένα περβόλι με ελιές
δεν με αφήσανε ποτέ να την τελειώσω.

-Κι όμως μυρίζεις ουρανό και χώματα
κι αυτήν την όμορφη δροσιά της σιωπής.
-Είναι που μ' έφεραν εδώ αλλόκοτα μαλώματα,
άκου λοιπόν τι θα τους πεις:

Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στʼ όνομα μου,
πες αναβάλλεται η γιορτή,
πάω να ξαπλώσω στα καρφιά μου.
Πες τους ο χρόνος πως τρελάθηκε,
δεν κάνει στάση Γολγοθά,
πες ο παράξενος πως χάθηκε
και έφυγε οριστικά.


-Μπερδεμένα μου τα λες αλλά γουστάρω,
πρέπει να σπούδασες την τέχνη του μυαλού,
ίσα κι εμένα όταν με πιάνει και σαλπάρω
και πίνω εδώ με πιάνει αλλού.

-Γιʼ αυτό κι εγώ ήρθα εδώ και σε διάλεξα πιωμένο,
για να μπορέσεις την αλήθεια να τους πεις.

Κάτω απʼ το μέτωπο που έχεις ιδρωμένο,
μα αν το προσέχεις καθαρό δεν θα ντραπείς.

Οι άλλοι παίξανε μαζί μου στους αιώνες,
αυτοκράτορα με χρίσανε με κάναν στρατηγό,
τα απλά μου λόγια τα σκορπίσαν σαν κανόνες
και δεν ήξερα τίποτα εγώ.

-Πού με βρήκες εδώ κάτω, τι με θες;
Το μυαλό μου δεν σαλεύει από κούνια.
Σαν να γεννήθηκα μου φαίνεται χτες,
ενώ έξω υπάρχουν έξυπνοι μιλιούνια.

-Αυτούς τους ειδα,τους άκουσα, τους νιώθει το πετσί μου.
Προτιμώ τα καρφιά που με κρατάνε στο σταυρό!
Αυτοί πούλησαν ακριβά τη γέννηση μου,
αυτοί φυλάνε το σκοτάδι θησαυρό.

Πες στους εχθρούς μου ότι είχαν λόγο καλό
και θα τους σέβομαι γιατί πιο τίμια σταθήκαν,
όταν με σκότωναν κοιτούσαν ουρανό
και έτσι προλάβαν κι από ʽκει συγχωρεθήκαν.

-Ωραίος παράξενε φίλε μου απόψε.
Για την ανημποριά μου βρήκες σκοπό.
Πάρε μια κούπα, πάρε ψωμί και κόψε,
να τελειώσω το κρασί μου και θα πάω να τους πω:

Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στ' όνομα σου,
θα πω αναβάλλεται η γιορτή,
πας να ξαπλώσεις στα καρφιά σου.
Θα πω ο χρόνος πως τρελάθηκε
δεν κάνει στάση Γολγοθά
θα πω ο παράξενος πως χάθηκε
και έφυγε οριστικά
...


Δεν ξέρω στ' αλήθεια γιατί με συγκινεί τόσο πολύ αυτό το τραγούδι. Κάθε που το ακούω, με αγγίζει μια θολή μελαγχολία...

Ίσως κάποτε λοιπόν το πω και για τον εαυτό μου: "Πες ο παράξενος πως χάθηκε και έφυγε οριστικά...". Χωρίς ψυχιάτρους αυτή τη φορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν ξέρω στ' αλήθεια γιατί με συγκινεί τόσο πολύ αυτό το τραγούδι. Κάθε που το ακούω, με αγγίζει μια θολή μελαγχολία...

+1. Είναι ένα από τα κολλήματά μου. Προχθές μάλιστα το'χα βάλει δημόσιο μύνημα στο στέκι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάθε που το ακούω, με αγγίζει μια θολή μελαγχολία...

Και μένα...
Αν το είχαν ραπάρει όμως, θα με άγγιζε και το beat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostas

Νεοφερμένος

Ο sostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ήταν πλούσιος και θα έδινε όλα τα λεφτά του σε φιλανθρωπίες.
Θα κήρυττε με τον τρόπο που σήμερα αρμόζει
Θα έκλαιγε ασταμάτητα για τις ορδές τον «πιστών» που θα πέφτανε στα πόδια του λίγο πριν τον προδώσουν
Και τέλος λίγο πριν πεθάνει άγνωστο με ποιόν τρόπο και πότε, θα έλεγε : 2000 χρόνια βρε άνθρωπε σε άφησα μόνο σου και τα γ……….ς όλα . τώρα που πεθαίνω σου λέω αυτό. : δεν γνωρίζω πόσο χρόνο έχεις ακόμα (αυτό κανείς δεν το γνωρίζει), αλλά είναι στο χέρι σου η παράταση. Εδώ δεν θα πας στα πέναλντυ, θα είσαι στη παράταση όσο εσύ την διαρκείς.

Για σου και ας πρόσεχες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σε μια άλλη εκδοχή της Δευτέρας Παρουσίας, από το βιβλίο του Μάνου Βουράκη "Φάδερ Ημών", διαβάζουμε το τι θα μπορούσε να πει ο Ιησούς (ή ο μικρότερος αδερφός του Τζες) στους ανθρώπους.
Λίγα λόγια για το βιβλίο:
Αρχική Δημοσίευση από NROM:
Ο Θεός θεωρεί τον Ιησού στιλιστικά ακατάλληλο για τη Δευτέρα Παρουσία. Πιστεύει ότι για τα σύγχρονα δεδομένα είναι ντεμοντέ, βαρετός και κάπως αστοιχείωτος, γι' αυτό επιλέγει στη θέση του το μικρότερο γιο του, τον Τζες. Ένα μοντέρνο Θεάνθρωπο που έχει όλα τα φόντα να κάνει μεγάλη καριέρα ως Σωτήρας -είναι πάνσοφος, πανάγαθος, πανέμορφος και πανσπάταλος.
Ο Θεός του δίνει εντολή να κατέβει στη Γη και να λύσει το επικοινωνιακό πρόβλημα των ανθρώπων- να τους απαλλάξει δηλαδή από την ιδιωτική τηλεόραση και τις πιστωτικές κάρτες. Ο Τζες μαζεύει δώδεκα εντυπωσιακές μαθήτριες κι αρχίζει να περιπλανιέται στην υφήλιο διδάσκοντας μεγάλες αλήθειες για την ψηφιακή ευσέβεια, το θρησκευτικό μάνατζμεντ και το ντιζάιν εσωτερικών κόσμων, φιλοδοξώντας να εντάξει δυναμικά τη θρησκεία στο γήινο λάιφ στάιλ.
Με το σταυρό στο χέρι δεν καταφέρνει πλέον τίποτα αν ο σταυρός δεν είναι Cartier, διαδίδει παντού, χαρίζοντας απανωτά εγκεφαλικά στο Μεγαλοδύναμο, που βλέπει με τρόμο το δευτερότοκο γιο του να αναδεικνύεται σε απόλυτο sex symbol ενός απελπιστικά ανώριμου πλανήτη!

Σε κάποια στιγμή, ο Τζες διοργανώνει συνέντευξη τύπου στο ξενοδοχείο Ριτς του Παρισιού. Εκεί, μπροστά σε όλους τους δημοσιογράφους, δείχνει σε προτζέκτορα, έναν τύπο ("μια από κείνες τις μακό μορφές ζωής με τις πολύ ιδρωμένες μασχάλες, που χιουμοριστικά ονομάζονται ρεπόρτερ") να πληροφορεί τους θεατές ότι "για κάποιον ακατανόητο λόγο το καλοκαίρι κάνει πάρα πολλή ζέστη. Για τον ίδιο ακατανόητο λόγο συνέχισε, την ίδια εποχή το αίσθημα της δίψας αυξάνεται δραματικά και το πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πιει νερό" :D:P(σώπα ρε μεγάλε). "Μετά από πολυετείς μελέτες, συνέχισε ο μακό τύπος, κατά τις οποίες δαπανήθηκαν δισεκατομμύρια δολάρια κι ατέλειωτες ώρες πειραμάτων, μια ομάδα κορυφαίων ερευνητών κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το μπάνιο στη θάλασσα έχει θεαματικά αποτελέσματα ως προς την καταπολέμηση του αισθήματος της ζέστης..." (Ουάου:eek:).

Και τότε ο Τζες είπε προς τους ανθρώπους (όχι ακριβώς, προς τους δημοσιογράφους θα ήταν το ακριβέστερο:P):

Αρχική Δημοσίευση από Μάνος Βουράκης:
"Κύριοι και κυρίες, έχετε δημιουργήσει μια ανθρωπότητα ηλιθίων. Το καταλαβαίνετε αυτό, έτσι δεν είναι; Αυτό που μόλις είδατε είναι ένα κλασικό παράδειγμα ρεπορτάζ. Με ελάχιστες παραλλαγές, το ίδιο θέμα παίχτηκε πέρυσι το καλοκαίρι κατά μέσον όρο εικοσιτέσσερις φορές στο κεντρικό δελτίο κάθε καναλιού, δηλαδή περίπου κάθε τρεις μέρες κατά τη διάρκεια όλου του καλοκαιριού, εκτός των κρατικών καναλιών, όπου παίχτηκε μόνον έντεκα φορές". "Ασκώντας μονόπλευρα μια ελέω Θεού δημοσιογραφία", συνέχισε ο Τζες, "και αναφέρομαι κυρίως στους καλούς συναδέλφους της τηλεόρασης, αλλά και στους υπολοίπους, έχετε κατφέρει να δημιουργήσετε μια κοινωνία τηλεοπτικού θερμοκηπίου, που αναπτύσσεται σ' ένα ζεστό και ανθυγιεινό περιβάλλον πνευματικής σαχλαμάρας. Συγχαρητήρια!"
"Έχετε εξαντλήσει κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο", βροντοφώναξε ο Τζες, "ειδησεοποίησης του πιο καταθλιπτικά ασήμαντου γεγονότος. Με άλλα λόγια, έχετε φρυγανίσει τους εγκεφάλους εκατοντάδων εκατομμυρίων ανθρώπων και τους έχετε αλείψει με τα φρέσκα σκ@τ@ της εσκεμμένης παραπληροφόρησης. Με την καλή έννοια πάντα...":P:clapup:
"Ναι, ξέρω, ξέρω, είσαστε καταδικασμένοι ν' αραδιάζετε μπούρδες για να προμοτάρετε τα σερβιετάκια που χρηματοδοτούν τα δελτία ειδήσεων. Άθλια φάση ε; Εκτός κι αν νομίζετε πως προσφέρετε κοινωνικό έργο λέγοντας σε όσους διψάνε να πιουν νερό και σ' όσους πεινάνε να φάνε...". Κούνησε καρτερικα το κεφάλι του. "Έχουμε σταματήσει να επικοινωνούμε μεταξύ μας, γιατί αυτό το πράγμα το έχετε αναλάβει πια εσείς για λογαριασμό μας. Είστε οι προσωπικοί μας επικοινωνητές. Εμείς απλά προσπαθούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας με τους τρόπους που μας υπαγορεύετε και δυστυχώς δεν γίνεται τίποτε". Έριξε μια σκοτεινή ματιά στο βάθος της αίθουσας και συνέχισε ανέκφραστος. "Δυστυχώς η ανθρωπότητα ζει σ' έναν κόσμο όπου η φαντασία είναι πιο πραγματική από την πραγματικότητα, όπου η εικόνα έχει μεγαλύτερο κύρος από το πρωτότυπο, όπου η συσκευασία των σκυλοτροφών σε κάνει ν' αποκτήσεις σκύλο, ακόμη κι αν σιχαίνεσαι τα ζώα. Κι αυτό οφείλεται αποκλειστικά σ' εσάς! Απαιτώντας περισσότερα απ' όσα μπορεί να σας δώσει ο πραγματικός κόσμος, κατασκευάζετε κάτι που θ' αναπληρώσει την ανεπάρκεια του κόσμου-άρα, κατ' επέκταση και του Θεού". Τους κοίταξε με την οργή κάποιου που βλέπει την περιουσία του ν' απειλείται από μανιασμένα κοπάδια τηλεοπτικών συσκευών. "Ε λοιπόν, αυτό εμένα με προσβάλλει!" φώναξε μανιασμένα. "Σαν άνθρωπο, αλλά κυρίως... σαν Θεό! Ο μόνος νόμος που καταλαβαίνετε εσείς εδώ κάτω, είναι ο νόμος του τηλεκοντρόλ...

Οι υπογραμμίσεις δικές μου. Το σχόλιο ότι στις μέρες μας ο Ιησούς θεωρείται τόσο ντεμοντέ και βαρετός, που ούτε ο ίδιος ο Θεός δεν θα τον έστελνε πια για να μας μιλήσει, δεν απευθύνεται προς τον Ιησού. Είναι ένα φτύσιμο κατάμουτρα, προς όλους εμάς για τους οποίους το στυλ έχει αντικαταστήσει τη φιλοσοφία στη ζωή μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σε μια άλλη εκδοχή της Δευτέρας Παρουσίας, από το βιβλίο του Μάνου Βουράκη "Φάδερ Ημών", διαβάζουμε το τι θα μπορούσε να πει ο Ιησούς (ή ο μικρότερος αδερφός του Τζες) στους ανθρώπους.
Λίγα λόγια για το βιβλίο:


Σε κάποια στιγμή, ο Τζες διοργανώνει συνέντευξη τύπου στο ξενοδοχείο Ριτς του Παρισιού. Εκεί, μπροστά σε όλους τους δημοσιογράφους, δείχνει σε προτζέκτορα, έναν τύπο ("μια από κείνες τις μακό μορφές ζωής με τις πολύ ιδρωμένες μασχάλες, που χιουμοριστικά ονομάζονται ρεπόρτερ") να πληροφορεί τους θεατές ότι "για κάποιον ακατανόητο λόγο το καλοκαίρι κάνει πάρα πολλή ζέστη. Για τον ίδιο ακατανόητο λόγο συνέχισε, την ίδια εποχή το αίσθημα της δίψας αυξάνεται δραματικά και το πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πιει νερό" :D:P(σώπα ρε μεγάλε). "Μετά από πολυετείς μελέτες, συνέχισε ο μακό τύπος, κατά τις οποίες δαπανήθηκαν δισεκατομμύρια δολάρια κι ατέλειωτες ώρες πειραμάτων, μια ομάδα κορυφαίων ερευνητών κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το μπάνιο στη θάλασσα έχει θεαματικά αποτελέσματα ως προς την καταπολέμηση του αισθήματος της ζέστης..." (Ουάου:eek:).

Και τότε ο Τζες είπε προς τους ανθρώπους (όχι ακριβώς, προς τους δημοσιογράφους θα ήταν το ακριβέστερο:P):



Οι υπογραμμίσεις δικές μου. Το σχόλιο ότι στις μέρες μας ο Ιησούς θεωρείται τόσο ντεμοντέ και βαρετός, που ούτε ο ίδιος ο Θεός δεν θα τον έστελνε πια για να μας μιλήσει, δεν απευθύνεται προς τον Ιησού. Είναι ένα φτύσιμο κατάμουτρα, προς όλους εμάς για τους οποίους το στυλ έχει αντικαταστήσει τη φιλοσοφία στη ζωή μας...

...Απλά δηλαδή, δεν θα πει μάλλον τίποτε, αλλά το πάντα αδελφοφιλικό Του χαμόγελο, θα τα πει όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
τιποτα δε θα ελεγε....
θα εκλεγε μοναχα...
και θα εφευγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
τιποτα δε θα ελεγε....
θα εκλεγε μοναχα...
και θα εφευγε...

Γλυκιά μου Χρισς, ως αυτόκλητος εκπρόσωπός Του, σου αποκαλύπτω ότι έχει πλαντάξει στο κλάμα, εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια κοντά. Και σε διαβεβαιώ, πως μόλις σκουπίσει το ύστατο δάκρυ Του, μέλλει να εμφανιστεί, για να μη ξαναφύγει: .-!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Θα μπορούσε άνετα να γίνει songwriter στους Green Day ή κάποιο ανάλογο emo συγκρότημα :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Από τότε ο Ιησούς άρχισε να κηρύττει και να λέει: Μετανοείτε· επειδή, πλησίασε η βασιλεία των ουρανών [Ματθαίος 4:17]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σκατά!!!! τα κάνατε αυτό θα έλεγε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχόταν σήμερα;

A ρε γέρο, σκατά τα έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ας ερχόταν κι ας' έλεγε ότι ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Θα γελούσε με τα χαλια μας λέμε.. τι αλλο να πει!!!! οτι ηταν να πει το ειπε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Βασικά όταν έρθει, δεν θα πει τίποτα. Θα κάνει. Και συγκεκριμένα θα κρίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σήμερατο χειρότερο κακό που θα μπορούσαν να του κάνουν θα ήταν να τον κάνουν έλληνα πολίτη.Τώρα θα μας έλεγε να έχουμε πίστη να συχωρούμε το λάθη των άλλων και να προχωράμε έστω και στα τυφλά!Αν όμως είχε οργή τότε θα μας έλεγε να πάμε να πνιγούμε μες στα σκατά χωθήκαμε μες στα σκατά ανοικουμε .Μπορεί όχι ακριβώς έτσι αλλά αυτό μας αξίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top