Ιταλικό δικαστήριο απορρίπτει μήνυση για την ...ύπαρξη του Θεού!

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λοιπον, και μιας και μιλαμε για χριστιανισμο, να πω κι εγω τη δικη μου αποψη. ( Ειναι Copy>paste απο αλλο forum που γραφω. Ε, να μην γραφω τα ιδια παλι...)

Ρε μαν αίσχος!!! :P :P Κράτα ένα πρόσχημα :P ...




οι ιουδαιοι ειναι ο αγαπημενος λαος του Θεου
, ο "περιουσιος" λαος.

Ε ναι ρε συ, λογικό δεν είναι; Δικός τους δεν είναι ο θεός;

Οι δώδεκα θεοί γιατί έμπλεκαν μόνο στις ελληνικές υποθέσεις δηλαδή;


Η εβραικη προπαγανδα μπηκε και στα δικα μας σπιτια...

:confused: Δεν σε πιάνω εδώ... Μα δεν μπήκε στα σπίτια, στους ναούς μπήκε, κάνοντας έξωση στους προηγούμενους κάτοικους. :redface:


(Δεν μπορει, σιγουρα εχετε δει το εργο με τον Γιουλ Μπρινερ).

Αυτό το πέτυχες; https://www.youtube.com/watch?v=u1kqqMXWEFs



Ηταν το πιστοποιητικο οτι πληρουσες τα φυλετικα κριτηρια.

:P Είχαμε δεν είχαμε, κάναμε φυλετικό θέμα και τις 7 πληγές...


Ουσιαστικα ο χριστιανισμος ειναι η συνεχεια του Ιουδαισμου.

Εννοείς παραφυάδα. Έχει πετάξει πολλά βλαστάρια στα κλωνάρια του ο κύριος.


Ο χριστιανισμος τελικα προωθηθηκε τελεια απο τους πρεσβευτες του, γιατι καταφερε και επικρατησε στη αρχαια Ρωμη και την Ελλαδα που τοτε ηταν τα κεντρα του κοσμου.

Στην αρχαία Ρώμη και επίσης στην αρχαία Ρώμη, που τοτε ήταν το κέντρο του κόσμου της. :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ρεμπεσκε,
δε σε πιανω.
Υποστηριζεις καποια θρησκεια εδω?
Και το πως λειτουργει και το πως επιβληθηκε?


Εγω νομιζα οτι ολες οι θρησκειες τον ιδιο ρολο παιζουν. Δεν ηξερα οτι υπαρχει και θρησκοκοροιδομετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
''Ο Κασκιόλι θεωρεί ότι ο χριστιανισμός στηρίχθηκε μόνο σε αμφισβητούμενης ορθότητας ενδείξεις. Κατέθεσε τη μήνυση κατά του ιερέα Κίγκι το 2002, βασιζόμενος σε ιταλικό νόμο που απαγορεύσει την εξαπάτηση του κοινού, επισημαίνει το BBC''.

Λοιπόν όλο αυτό εμένα μου φαίνεται λοξό. Επειδή είμαι πολύ καινούριος στο forum σας και τώρα μόλις διάβασα το παλιό σας θέμα, ο Κασκιόλι πρέπει να'χει κάποιο προβληματάκι. Ποιός ο λόγος να μηνύσεις έναν ιερέα ? Αν κατάλαβα σωστά υπέβαλε μήνυση επειδή κυρήττει το Χριστιανισμό ? Γραφικός μου φαίνεται ο γεράκος, μόνο και μόνο επειδή ασχολείται με το θέμα. Αν δεν πιστεύεις σε θεούς και δαίμονες αδιαφορείς τελείως, συζητάς στον κύκλο σου, λες τις απόψεις σου δημόσια και ελεύθερα, αλλά δεν αρχίζεις και τις μηνύσεις. Αν είσαι πιστός υπηρετείς την κοσμοθεωρία/πίστη σου στην καθημερινότητά σου με τις πράξεις σου και όχι με λόγια. Αν πάλι είσαι άθεος, ποιός ο λόγος να πολεμάς την πίστη του άλλου ? Αυτό είναι το άλλο άκρο της Ιεράς Εξέτασης. Δεν με πείθουν και τα κίνητρά του, δεν γνωρίζω το θέμα αλλά δεν αποκλείω να είχε και τίποτα προσωπικά με τον ιερέα. Στην τελική, αν κάποιος έπρεπε να είχε φάει μήνυση ήταν ο απόστολος Παύλος ''την εποχή των σπηλαίων'', ο οποίος ευθύνεται τόσο για την διαστρέβλωση των μηνυμάτων του Χριστού και τα ''πιστεύω'' των πρώτων χριστιανών, όσο και για την καταστροφή της ελληνικής αισθητικής/φιλοσοφίας, κι όχι ο κάθε τυχαίος επίσκοπος ή ιερέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ρε μαν αίσχος!!! :P :P Κράτα ένα πρόσχημα :P ...






Ε ναι ρε συ, λογικό δεν είναι; Δικός τους δεν είναι ο θεός;

Οι δώδεκα θεοί γιατί έμπλεκαν μόνο στις ελληνικές υποθέσεις δηλαδή;




:confused: Δεν σε πιάνω εδώ... Μα δεν μπήκε στα σπίτια, στους ναούς μπήκε, κάνοντας έξωση στους προηγούμενους κάτοικους. :redface:




Αυτό το πέτυχες; https://www.youtube.com/watch?v=u1kqqMXWEFs





:P Είχαμε δεν είχαμε, κάναμε φυλετικό θέμα και τις 7 πληγές...




Εννοείς παραφυάδα. Έχει πετάξει πολλά βλαστάρια στα κλωνάρια του ο κύριος.




Στην αρχαία Ρώμη και επίσης στην αρχαία Ρώμη, που τοτε ήταν το κέντρο του κόσμου της. :hmm: :P

1) Ναι, δικος τους ο Θεος, αλλα δυστυχως εγινε και Θεος των περισσοτερων κρατων της γης, μεσω του Χριστιανισμου. Εξ αλλου, οι αρχαιοι Ελληνες οταν μιλαγαν για τις εμπλοκες των 12 θεων στα ανθρωπινα πραγματα, μιλαγαν για μυθολογια. Οι εβραιοι τα εκαναν "ιστορια"... Με λιγα λογια παραχαραξαν την ιστορια για να κανουν τους απογονους τους (δυστυχως τελικα εκαναν και αλλους λαους) να πιστεψουν στις σιωνιστικες ιδεες.

2) Μπηκε και στα σπιτια με το μαθημα των θρησκευτικων που μαθαινουν τα παιδια. Και με την χριστιανικη θρησκεια γενικοτερα. Η προπαγανδα δεν περιοριζεται στους ναους...

3) Δεν το καναμε... Ειναι φυλετικο θεμα. Για τους λογους που ανεφερα στο προηγουμενο post.

4) Με ολα τα αλλα που ειπες συμφωνω

5) Ωραιο το βιντεακι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top