Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:46, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Mάλιστα!
Δηλαδή, από εμπειρίες καταδικαστέες σε συνειδήσεις και δικαστήρια, δεν αποκομίζεις κάτι;
Ούτε το απλοϊκά απλό ότι το να σου συμβεί κάτι κακό, έχει άμεση και καθόλου αμελητέα σχέση με το αν....πας γυρεύοντας; (γενικά μιλάω)
Το ίδιο είναι να συχνάζεις σε κακόφημα στέκια, το ίδιο να επιλέγεις που και ΠΩΣ κινείσαι;
Το να συχνάζω σε κακόφημα στέκια αυξάνει σαφώς τον κίνδυνο να μου συμβεί κάτι κακό, δε δικαιολογεί όμως επ' ουδενί την πράξη του κακού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:53, 31-05-10:

Mάλιστα!
Δηλαδή, από εμπειρίες καταδικαστέες σε συνειδήσεις και δικαστήρια, δεν αποκομίζεις κάτι;
Ούτε το απλοϊκά απλό ότι το να σου συμβεί κάτι κακό, έχει άμεση και καθόλου αμελητέα σχέση με το αν....πας γυρεύοντας; (γενικά μιλάω)
Το ίδιο είναι να συχνάζεις σε κακόφημα στέκια, το ίδιο να επιλέγεις που και ΠΩΣ κινείσαι;
Τωρα μιλας γενικα, αλλα στην προηγουμενη αναρτηση σου αναφερθηκες σε κατι πολυ συγκεκριμενο και αυτο ειναι ο βιασμος.

Γενικα μιλωντας δεν εχεις αδικο, αλλα ειδικα μιλωντας η αναφορα στο "για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ" αφορουσε στα κακοφημα στεκια?
Και σε αυτην την περιπτωση μονο την τυχη της προκαλει και ειμαι σιγουρη πως δεν εννοουσες αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 31-05-10 στις 16:09.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 17:21, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Το να συχνάζω σε κακόφημα στέκια αυξάνει σαφώς τον κίνδυνο να μου συμβεί κάτι κακό, δε δικαιολογεί όμως επ' ουδενί την πράξη του κακού.
Γιατί, δικαιολόγησε (ή έστω προσπάθησε) σε αυτή την συζήτηση, κάποιος - κάπου, την πράξη ....του κακού;
@Νεράϊδα, δίκιο έχεις, ευχαριστώ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 31-05-10 στις 18:47.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:37, 02-06-10:

Ο άνθρωπος αλλοιώνεται διαρκώς, επειδή δεν είναι Θεός. Ο Θεός είναι αναλλοίωτος, επειδή δεν είναι ζώο. Το ζώο, όσο κι αν αλλοιωθεί, άνθρωπος δεν γίνεται...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:09, 02-06-10:

Γιατί, δικαιολόγησε (ή έστω προσπάθησε) σε αυτή την συζήτηση, κάποιος - κάπου, την πράξη ....του κακού;
@Νεράϊδα, δίκιο έχεις, ευχαριστώ!
Προφανώς. Εσύ όταν είπες οτι ο βιασμός για κάποια πρέπει να γίνει μάθημα για να μην προκαλεί τόσο πολύ. Δηλαδή δικαιολογείς το βιαστή επειδή η κοπέλα (του παραδείγματός σου) προκάλεσε.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 09:13, 02-06-10:

Προφανώς. Εσύ όταν είπες οτι ο βιασμός για κάποια πρέπει να γίνει μάθημα για να μην προκαλεί τόσο πολύ. Δηλαδή δικαιολογείς το βιαστή επειδή η κοπέλα (του παραδείγματός σου) προκάλεσε.
Έχουμε εντελώς ξεφύγει ή ιδέα μου είναι; Ως προς την ακολουθία σκέψης και εξαγωγή συμπερασμάτων...
Από την αρχή του παραδείγματος μου, αν και έδωσα επανειλλημένα διευκρινίσεις σαν κανένας κατηγορούμενος προς εισαγγελέα, επιμένετε με την Νεράϊδα, και προσπαθείτε να το "πάτε" αλλού!
Γιατί άραγε;
Mπορείς, αν επιθυμείς, να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά και με....άλλη διάθεση τι έγραψα!
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 02-06-10 στις 10:38.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:22, 02-06-10:

Ούτε κι εγώ έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Δόξα τω Θεώ, scripta manent. Ο νοών έχει νοήσει.

Και btw δεν έχω κάνει κόμμα με κάποιον, έχω δική μου άποψη και αν τυχαίνει να συμφωνεί με κάποιου άλλου δε με απασχολεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 09:28, 02-06-10:

Ούτε κι εγώ έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Δόξα τω Θεώ, scripta manent. Ο νοών έχει νοήσει.

Και btw δεν έχω κάνει κόμμα με κάποιον, έχω δική μου άποψη και αν τυχαίνει να συμφωνεί με κάποιου άλλου δε με απασχολεί.
Όκεϊ, καλή σου ημέρα και καλά να περνάς!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 23:28, 09-06-10:

λογικα αυτη την αισθηση/ψευδαισθηση την εχουμε γιατι εμεις δεν αντιλαμβανομαστε τοσο ευκολα τις αλλαγες παρα μονο οταν εχουμε πληρη εικονα πχ πως ειχαμε αντιδρασει σε μια κατασταση, και πως θα αντιδρουμε σε μια αναλογη τωρα...
Ομως οι αλλοι που δεν βιωνουν τις καθημερινες αλλαγες πανω μας προφανως αφου ειχαν σχηματισει μια εντυπωση η οποια ερχεται σε αντιθεση με την εικονα που εχουν για εμας τωρα, αντιλαμβανονται περισσοτερο τις αλλαγες αυτες...
Δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε ανθρωπους με τους οποιους εχουμε καιρο να επικοινωνισουμε αμεσα κτλ. αλλα σε ολους γιατι πολυ απλα μονο εμεις ξερουμε τι γινεται πραγματικα στον ψυχικο μας κοσμο...ΑΝ ξερουμε και εμεις...
παντως σιγουρα οι ψυχοσωματικες αλλαγες ειναι πιο αντιλιπτες οταν η διαφορα ειναι μεγαλυτερη, δηλαδη σε ανθρωπους που δεν μας βλεπουν καθημερινα

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 14:28, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Σήμερα σε ένα μάθημα φιλοσοφίας μας τέθηκε ένα ερώτημα που μου άρεσε πολύ...

Το σώμα μας αλλάζει (τα κύτταρρα πεθαίνουν και άλλα παίρνουν τη θέση τους) από τη γέννησή μας μέχρι τα βαθιά γεράματα. Καμία μέρα δεν είμαστε ακριβώς οι ίδιοι σωματικά με την προηγούμενη μέρα.

Επίσης νοητικά αλλάζουμε. Όταν είμαστε βρέφη δεν έχουμε την ίδια νοητική υπόσταση σε σχέση με το σήμερα ή με οποιαδήποτε άλλη μέρα της ζωής μας. Σκεφτείτε οτι στην αρχή δεν μπορούμε καν να σκεφτόμαστε λογικά ή δεν έχουμε αναπτύξει αυτό που λέμε προσωπικότητα. Αλλάζει η συμπεριφορά μας, οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, μακροχρόνια μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και στην προσωπικότητά μας...

"Δεδομένων" αυτών των δύο, πιστεύετε οτι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι από την αρχή ως το τέλος της ζωής μας ή είμαστε κάτι σαν ένα ποτάμι που πάντα ρέει και αλλάζει και άρα ο MonaXoS του σήμερα δεν είναι το ίδιο άτομο με τον MonaXo του χθες;
αλλαζει η αντιληψη, οι αποψεις....ομως η βασικη δομη σου ως ατομο μενει ιδια..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 16:07, 13-06-10:

δεν έχω ιδέα....

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:43, 18-06-10:

Όχι.. Ο άνθρωπος εξελίσσεται σε κάθε στάδιο της ζωής του και αυτό επιτυγχάνεται μέσω των εμπειριών του.

Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 16:12, 09-07-10:

Κάθε άνθρωπος έχει ένα συγκεκριμένο γενετικό υλικό που του προσδίσει κάποια χαρακτηριστικά.
Από κει και πέρα ο άνθρωπος επηρεάζεται από το περιβάλλον του,φυσικό και κοινωνικό,απόκτα διαφορετικές εμπειρίες,αλλάζει.
Κατά τη γνώμη μου δεν μπορούμε να είμαστε οι ίδιο άνθρωποι κατά τη διάρκεια της ζωής μας.
Η ζωή αναγκαστικά μας αλλάζει.

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 14:28, 26-03-14:

Η ερώτηση-τίτλος του θέματος, είναι ασαφής διότι δεν διευκρινίζει το ηλικιακό σημείο αναφοράς με βάση το οποίο θα υπάρξουν οι (τυχόν) παρεκκλίσεις ή θα παραμείνει κάποιος...ίδιος!!

Όπως και να έχει, η αλλαγή σαν έννοια επιλογής, πάντα γοήτευε τους ανθρώπους, γιατί υποσυνείδητα περνούσε σαν αλλαγή προς το καλύτερο, αλλά...

Ο γύφτος πάντα γύφτος θα πουλά ναρκωτικά θα λέει τη...μοίρα και θα κλέβει. Ο Έλληνας πάντα θα είναι προληπτικός και ψεύτης.
Ο γεννημένος πτωχός θα έχει τα χαρακτηριστικά του πτωχού.
Ο άνθρωπος όμως είναι και απρόβλεπτος, αλλάζει αλλά τελικά οι συνθήκες είναι που κάνουν τους ήρωες.
Το καλό παιδί γίνεται διευθυντής και απολύει 10 κακομοίρηδες, ο κακός γίνεται αφεντικός και απολύει 5! Έκανε καλύτερη αξιολόγηση.

Για να μη σε πάει η ζωή όπου θέλει αλλά να την κατευθύνεις εσύ (αλλάζοντας) χρειάζεται προσεκτική παρατήρηση, όχι δογματισμός και επιδίωξη γνώσης διότι σε αυτήν κυρίως βασίζεται η αλλαγή προς το καλύτερο.

Το θεμελιώδες αξίωμα του Ηράκλειτου "τα πάντα ρει" δεν πρόκειται να αλλάξει θα μείνει σταθερό εκεί ανά τους αιώνες να μας θυμίζει πως ...κάποια πράγματα αλλάζουν και κάποια δεν θα αλλάξουν ποτέ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:42, 27-03-14:

Μπα... Δεν αλλαζει ο ανθρωπος! Συμπεροφορες κι αντιδρασεις ναι. Χαρακτηρα οχι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

leuki kataigida

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 03:06, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μπα... Δεν αλλαζει ο ανθρωπος! Συμπεροφορες κι αντιδρασεις ναι. Χαρακτηρα οχι!
Οι συμπεριφορές και οι αντιδράσεις δεν συνθέτουν τον χαρακτήρα του ανθρώπου?

Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκτούμε με το πέρας του χρόνου μας αλλάζουν θέλουμε δεν θέλουμε..Εξελισσόμαστε..Αυτο είναι αναπόφευκτο..Ούσα ρομαντική εύχομαι κι ελπίζω προς το καλύτερο.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 10:44, 27-03-14:

Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

Φυσικά και όχι! O χρόνος σε συνδυασμό με τις εμπειρίες και τα βιώματα που αποκτά κανείς στη ζωή του αλλάζουν τους ανθρώπους.

Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 21:38, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Apep
Ο άνθρωπος όμως είναι και απρόβλεπτος, αλλάζει αλλά τελικά οι συνθήκες είναι που κάνουν τους ήρωες.
Ή μήπως οι ήρωες τις συνθήκες;

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 21:55, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Ή μήπως οι ήρωες τις συνθήκες;
Δεν θα το έλεγα, πάρε για παράδειγμα τους δυο Θεοδωράκηδες. Τον μεγάλο και τον...μικρό, κυριολεκτικά αλλά και μεταφορικά!

Ο Μίκης, μπορεί να χαρακτηρισθεί ήρωας και είναι προφανές πως είναι οι συνθήκες που τον ανάγκασαν να ξεδιπλώσει το μεγαλείο του. Όταν πάψαν να υφίστανται, σταμάτησε κι αυτός να δημιουργεί μεγαλεία. Φυσικά, πολύ πριν επέλθει η βιολογική του κάμψη.

Ο άλλος, ο Σταύρος, Θεοδωράκης κι αυτός, ήρωας της...δημοσιογραφίας και όχι μόνον, προσπαθεί να δημιουργήσει τις συνθήκες που θα πλαισιώσουν το μεγαλείο του αλλά...φευ!

Σαφές;

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 22:32, 27-03-14:

Μήπως όμως ο μικρός Θεοδωράκης είναι πολύ μικρός για ήρωας (και άρα για να δημιουργήσει νέες συνθήκες);

Μια κατάσταση διαμορφώνεται από τυχαίους παράγοντες και όχι από τη δράση των ανθρώπων;

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 23:05, 27-03-14:

Μήπως όμως ο μικρός Θεοδωράκης είναι πολύ μικρός για ήρωας (και άρα για να δημιουργήσει νέες συνθήκες);
Πρόσεχε, κινδυνεύεις να αυτοαναιρεθείς χωρίς να το καταλάβεις και θα τελειώσει άδοξα η ενδιαφέρουσα κουβέντα μας!

Οι άνθρωποι που δημιουργούν συνθήκες, γενικώς και ειδικώς, έχουν άλλωστε όνομα. Προβοκάτορες οι....αρνητικών, αρχιτέκτονες ίσως των θετικών (συνθηκών)
Σε καμία περίπτωση όμως ήρωες! Ο ήρωας δεν είναι άλλο από το κύριο πρόσωπο στο υψηλό εκείνο επίπεδο που λειτουργεί σε ένα συμβάν που ήδη...υπάρχει.

Στην επόμενη ερώτηση σου, επειδή μου μοιάζει κάπως....εισαγγελικός ο τρόπος που τις απευθύνεις, θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω.
Εκτός κι αν αλλάξεις στιλ...συζήτησης, φίλε eco-warrior και το επιδοκιμάσω, διότι ήρωας μπορεί να μην είμαι αλλά κύριος του εαυτού μου...ναι.

Εσύ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apep : 27-03-14 στις 23:10.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 08:27, 28-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από leuki kataigida
Οι συμπεριφορές και οι αντιδράσεις δεν συνθέτουν τον χαρακτήρα του ανθρώπου?

Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκτούμε με το πέρας του χρόνου μας αλλάζουν θέλουμε δεν θέλουμε..Εξελισσόμαστε..Αυτο είναι αναπόφευκτο..Ούσα ρομαντική εύχομαι κι ελπίζω προς το καλύτερο.
Συγνωμη που θα σου χαλασω το ονειρο αλλα αυνηθως.. για να μη γενικευω κιολας, οι ανθρωποι αλλαζουν προς το χειροτερο! Κι εγω ρομαντικη ημουν στην ηλικια σου, αλλα μεγαλωνοντας, ο ρεαλισμος μου χτυπησε τον κωδωνα!

Ενιγουεις, καλο θα ειναι ο καθενας μας να προσπαθει για το καλο. Θελει δουλεια και σαφως θελει.. Χαρακτηρα! Κι αν το ατομο ειναι εκ χαρακτηρος καλοψυχο, θα δοκιμαστει και στο τελος καλο χαρακτηρα θα βγαζει μεσω διαφορων συμπεριφορων. Αν ειναι σκατοχαρακτηρας, σκατα θα βγαζει αλλα με αλλη αντιδραση! Γιαυτο τα ματια ανοιχταααα!!!

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 13:13, 28-03-14:

οι ανθρωποι αλλαζουν προς το χειροτερο....
....στην προσπάθεια τους να κάνουν τον κόσμο καλύτερο, είναι ....νομοτέλεια.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 18:29, 28-03-14:

Συγνωμη που θα σου χαλασω το ονειρο αλλα αυνηθως.. για να μη γενικευω κιολας, οι ανθρωποι αλλαζουν προς το χειροτερο! Κι εγω ρομαντικη ημουν στην ηλικια σου, αλλα μεγαλωνοντας, ο ρεαλισμος μου χτυπησε τον κωδωνα!

Ενιγουεις, καλο θα ειναι ο καθενας μας να προσπαθει για το καλο. Θελει δουλεια και σαφως θελει.. Χαρακτηρα! Κι αν το ατομο ειναι εκ χαρακτηρος καλοψυχο, θα δοκιμαστει και στο τελος καλο χαρακτηρα θα βγαζει μεσω διαφορων συμπεριφορων. Αν ειναι σκατοχαρακτηρας, σκατα θα βγαζει αλλα με αλλη αντιδραση! Γιαυτο τα ματια ανοιχταααα!!!
Οι καταστάσεις διαμορφώνουν το χαρακτήρα του ανθρώπου, τα βιώματα κτλ. Αλλάζει και ο χαρακτήρας με γεγονότα που ταράζουν τον κόσμο ενός ατόμου. Άμα είσαι καλός δεν συνεχίζεις καλός και άμα είσαι κακός μένεις κακός.

Ο άνθρωπος έχει ροπή και προς το καλό και προς το κακό/άσχημο του χαρακτήρα. Διαμορφώνεται και συνήθως εξελίσσεται κιόλας.

Υπάρχουν εξεραίσεις κάποιων που έχουν μείνει εγκεφαλικά στα χρόνια του homo erectus. Εκεί ναι δεν χρήζουν σωτηρίας...

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O eco-warrior ... έγραψε στις 22:50, 31-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Apep
Πρόσεχε, κινδυνεύεις να αυτοαναιρεθείς χωρίς να το καταλάβεις και θα τελειώσει άδοξα η ενδιαφέρουσα κουβέντα μας!

Οι άνθρωποι που δημιουργούν συνθήκες, γενικώς και ειδικώς, έχουν άλλωστε όνομα. Προβοκάτορες οι....αρνητικών, αρχιτέκτονες ίσως των θετικών (συνθηκών)
Σε καμία περίπτωση όμως ήρωες! Ο ήρωας δεν είναι άλλο από το κύριο πρόσωπο στο υψηλό εκείνο επίπεδο που λειτουργεί σε ένα συμβάν που ήδη...υπάρχει.

Στην επόμενη ερώτηση σου, επειδή μου μοιάζει κάπως....εισαγγελικός ο τρόπος που τις απευθύνεις, θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω.
Εκτός κι αν αλλάξεις στιλ...συζήτησης, φίλε eco-warrior και το επιδοκιμάσω, διότι ήρωας μπορεί να μην είμαι αλλά κύριος του εαυτού μου...ναι.

Εσύ;
Προσπαθώ να καταλάβω και να με καταλάβω.
Με παρεξήγησες! Δεν σου απευθύνθηκα με ύφος εισαγγελέως.

Κύριος του εαυτού μου; Θα λεγα ναι. Ταυτόχρονα, όμως, έχω ορισμένες αμφιβολίες: μήπως είμαι απλώς το αποτέλεσμα εξωτερικών επιδράσεων και συνάμα της γενετικής κληρονομιάς μου; Έχω επιλογή; Είμαι ελεύθερος; Άρα μπορώ να 'μαι κύριος του εαυτού; Σκέφτομαι, όμως, ότι η αμφισβήτηση αυτή ενδέχεται να υπονομεύει την δυνατότητά μου να είμαι κύριος του εαυτού μου. Επίτρεψέ μου, άλλη μια σκέψη: όλα τα παραπάνω σχετίζονται με την κυριότητα του εαυτού;

Χρησιμοποιήσα λανθασμένα τη λέξη "ήρωας", αντί της λέξης "δημιουργός". Τέλος πάντων, αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν οι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα να γίνουν κύριοι της ιστορίας τους. Αν μπορούν ν 'αντιστέκονται και να δημιουργούν.

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 23:09, 31-03-14:

Χρησιμοποιήσα τη λέξη "ήρωας", αντί της λέξης "δημιουργός"
Ας μη πελαγοδρομούμε λοιπόν με αφορμή τον ορισμό του....ήρωα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους