Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,153 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,704 μηνύματα σε 96,023 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 930 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:00, 15-09-06:

Σήμερα σε ένα μάθημα φιλοσοφίας μας τέθηκε ένα ερώτημα που μου άρεσε πολύ...

Το σώμα μας αλλάζει (τα κύτταρρα πεθαίνουν και άλλα παίρνουν τη θέση τους) από τη γέννησή μας μέχρι τα βαθιά γεράματα. Καμία μέρα δεν είμαστε ακριβώς οι ίδιοι σωματικά με την προηγούμενη μέρα.

Επίσης νοητικά αλλάζουμε. Όταν είμαστε βρέφη δεν έχουμε την ίδια νοητική υπόσταση σε σχέση με το σήμερα ή με οποιαδήποτε άλλη μέρα της ζωής μας. Σκεφτείτε οτι στην αρχή δεν μπορούμε καν να σκεφτόμαστε λογικά ή δεν έχουμε αναπτύξει αυτό που λέμε προσωπικότητα. Αλλάζει η συμπεριφορά μας, οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, μακροχρόνια μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και στην προσωπικότητά μας...

"Δεδομένων" αυτών των δύο, πιστεύετε οτι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι από την αρχή ως το τέλος της ζωής μας ή είμαστε κάτι σαν ένα ποτάμι που πάντα ρέει και αλλάζει και άρα ο MonaXoS του σήμερα δεν είναι το ίδιο άτομο με τον MonaXo του χθες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 18:04, 15-09-06:

Νομιζω οτι οι ανθρωποι αλλαζουν αισθητα με τα χρονια. Τα βασικα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας καποιου ισως δεν αλλαξουν τραγικα, καποιες αξιες/αποψεις μαλλον θα ειναι σταθερες, αλλα δεν νομιζω οτι αφηνει ανεπαφο κανεναν η αλληλεπιδραση με τους αλλους ανθρωπους.Κατι θα δωσεις, κατι θα παρεις, θα ανοιξει το μυαλο σε αλλη κατευθυνση, θα ψαχτεις σε αλλους τομεις..=Αλλαγη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:15, 15-09-06:

Τι είναι όμως αυτό που μας κάνει να νομίζουμε οτι είμαστε οι ίδιοι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας; Γιατί ας πούμε εσένα και χθες και πριν από 1 χρόνο σε λεγανε κατερίνα και σήμερα σε λένε κατερίνα εφόσον είσαι άλλο ον (σωματικά και ψυχικά);

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 18:30, 15-09-06:

Η σωματικη αλλαγη ειναι αυτονοητη..Εφαγα παραπανω, μακρυναν και τα νυχια μου και τα μαλλια λιγο, και την εχουμε ετοιμη :p
Η "ψυχικη" αλλαγη ειναι κατι που νομιζω οτι δεν καταλαβαινει κανενας απο μας για τον εαυτο του, ισως ουτε καν οι ανθρωποι που βλεπουμε σε καθημερινη βαση. Το παιδακι που κλαιει πηγαινοντας στο σχολειο πρωτη φορα, μετα απο λιγες βδομαδες και "λεγε λεγε" θα μαθει να πηγαινει χωρις πολλα-πολλα, και στο τελος μπορει να του αρεσει κιολας, να κανει φιλους, κτλ. Η αλλαγη γινεται μεσα του, το συνηθιζει, δεχεται το "πρεπει" κτλ. Το ιδιο ισχυει και σε μεγαλυτερες ηλικιες, πχ απο ενα σημειο και μετα δε σκας για το οτι καποιος σου μιλησε ασχημα, γιατι μπορει να σε εκμεταλλευτηκαν και ενα σωρο αλλα. Τα βιωματα ειναι αυτα που θα σου αλλαξουν τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα. Ποσοι ανθρωποι ας πουμε λενε οτι "κινδυνεψα να πεθανω και τοτε ξεκινησα να ζω πραγματικα". Το κλικ γινεται συνεχως, και αλλες καταστασεις ειναι ισχυρα σοκ για να αντιμετωπιζεις τα πραγματα, και αλλα οχι τοσο δυνατα, αλλα και παλι αλλαζουν εστω και λιγο τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα.
Οι στενοι μου ανθρωποι δεν καταλαβαινουν οτι αλλαζω, βλεπουν την καθε ενεργεια ως αντιδραση της στιγμης που "δικαιολογειται" απο προηγουμενα βιωματα που ξερουν πως εχω. Αν ομως συγκρινω το πως νιωθω τωρα με καταστασεις, με το πως θα ενιωθα στην αντιστοιχη κατασταση πριν 5 χρονια, η αλλαγη θα ειναι τεραστια. Πχ, οταν τσακωνομουν με φιλους κοντευα να πεθανω, πλεον εχω δεχτει οτι καποιους ανθρωπους τους χανεις απ'τη ζωη σου κι ετσι ειναι, και τελος. Αυτο ομως ηρθε ως αποτελεσμα μετα απο διαφορες κατραπακιες και ως κατι ομαλο. Δεν ξερω αν ειμαι ακομη εντος θεματος, μου βγηκε πολυ μπλαμπλα:X

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 18:38, 15-09-06:

Άρα είσαι της άποψης ότι πράγματι δεν είμαστε οι ίδιοι (κυριολεκτικά όμως) στην ζωή μας...( Και επομένως είναι ψευδαίσθηση η αντίληψη σταθερότητας που έχουμε.

Κάτσε να απαντήσουν και άλλοι γιατί μου ήρθε άλλο ένα σχετικό ερώτημα τώρα!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:41, 15-09-06:

Αν ομως συγκρινω το πως νιωθω τωρα με καταστασεις, με το πως θα ενιωθα στην αντιστοιχη κατασταση πριν 5 χρονια, η αλλαγη θα ειναι τεραστια.
Αυτο ακριβως!
Την διαφορα σιγουρα δεν την βλεπεις σε καθημερινη βαση, αλλα μετα απο καποιο (αρκετα μεγαλο θα ελεγα) διαστημα. Το πως και το γιατι δεν το γνωριζω, αλλα πιστευω οτι μεγαλωνοντας θετεις διαφορετικους στοχους, εχεις διαφορετικα θελω, βλεπεις καλυτερα το "σωστο" οποτε αναγκαστικα προσαρμοζεσαι σε αυτο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:47, 15-09-06:

είμαστε εμείς οι ίδιοι κι ας αλλάζουμε... μια κάλτσα θα είναι κάλτσα όσες φορες κι αν την πλύνουμε κι ας χασει το χρώμα της και ας ξεφτύσει κι ας σταματήσουμε να τη λέμε κάλτσα ακόμα κι αν σταματήσουμε να τη φοράμε ακόμα κι αν τρυπίσει και αν πλέον δεν κάνει αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε, ακόμα κι αν βρεθεί τελικά στα σκουπίδια..... αυτή θα είναι η ίδια!

Το ότι έχει υποστεί αλλαγές κάποιος άνθρωπος είτε σωματικά είτε ψυχικά δεν τον κάνει να αλλάζει με την ένοια ότι δεν είναι ο Γιώργος και έγινε ο Μήτσος...

Δεν νομίζω ότι μπορώ να εκφράσω αυτό που θέλω...
πάντως είμαστε οι ίδιοι ΟΣΕΣ αλλαγες υποστούμε και σε ΟΠΟΙΟΥΣ τομείς κι αν είναι...
Για τη μάνα μου θα είμαι πάντα η μικρή κόρη της....
Για την αδερφή μου θα είμαι πάντα η μικρή αδερφή της....
Ακόμα και για εσάς ΟΤΙ κι αν συμβει θα είμαι η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (Έστω η Κουε )... τα αισθήματα σας απέναντι μου μπορεί να αλλάξουν αλλά εγώ θα είμαι πάντα η Κουε

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:54, 15-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
"Δεδομένων" αυτών των δύο, πιστεύετε οτι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι από την αρχή ως το τέλος της ζωής μας ή είμαστε κάτι σαν ένα ποτάμι που πάντα ρέει και αλλάζει και άρα ο MonaXoS του σήμερα δεν είναι το ίδιο άτομο με τον MonaXo του χθες;
O MonaXoS του σήμερα νιώθει ίδιος με το ΜonaXo του χθες;

Πάντως η Βίκυ του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με την Βίκυ του χθες Ο λόγος; Η φυσική ροή των πραγμάτων... Σαν μωρά λέει η ψυχολογία ότι γεννιόμαστε με μια συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία αλλά ακόμα και αυτή μεγαλώνοντας αλλάζει... Το περιβάλλον(οικογενειακό -κοινωνικό -φιλικό- ερωτικό) είναι ο σημαντικότερος παράγοντας... Τα βιώματα και τα ερεθίσματα που έχω δεχτεί... Οι καταστάσεις που έχω ζήσει με έχουν κάνει αυτό που είμαι τώρα (με όλα τα καλά και τα στραβά).... Ξέρω ότι αυτή την στιγμή είμαι αυτός ο τύπος ατόμου...αλλά ξέρω ότι σε 10 χρόνια μπορεί να αναθεωρήσω απόψεις που σήμερα τις υπερασπίζομαι με πάθος... Επίσης έχω φτάσει σε ένα σημείο που έχω μια άλφα αυτογνωσία η οποία με βοηθάει να αναπτύξω τα καλά μου στοιχεία και να μειώσω τα αρνητικά... Πριν 10 χρόνια όμως την είχα; Σε 10 χρόνια από τώρα θα την έχω; Δεν ξέρω, γιατί απλά αλλάζω...

Κάποιος είχε γράψει " Αλλάζουμε και ξανα αλλάζουμε από τους ανθρώπους που μας έχουν αγαπήσει... Είμαστε το δικό τους έργο και στις καλές και στις κακές μας στιγμές" (δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια- ούτε τον συγγραφέα) .... Άλλωστε (άσχετο αλλά ας το πω) δεν υπάρχει προβληματικό παιδί αλλά προβληματικό περιβάλλον .... Με απλά λόγια ...ναι αλλάζουμε σε συνάρτηση πάντα με το περιβάλλον

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:01, 15-09-06:

Το ότι αλλάζει μέρα με τη μέρα κάποιος, τον κάνει αυτόματα κάποια στιγμή και άλλο άνθρωπο?
Εγω πιστεύω όχι

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 19:39, 15-09-06:

Παιδιά... ίσως δεν έθεσα αρκετά καλά το ερώτημα... Δεν αναφέρομαι στην αλλαγή στην σκέψη και στην συμπεριφορά όταν λέω "αλλος άνθρωπος", αλλά αν πραγματικα είμαστε άλλος άνθρωπος κάθε μέρα που περνάει.

Δηλαδή ψάχνουμε να δούμε γιατί η Κ.Ε. (και σχεδόν όλοι μας) έχουμε αυτή την αντίληψη:

"Το ότι αλλάζει μέρα με τη μέρα κάποιος, τον κάνει αυτόματα κάποια στιγμή και άλλο άνθρωπο?
Εγώ πιστεύω όχι"

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:26, 16-09-06:

Σχετικά με την νοητική αλλαγή και πρόοδο που αναφέρεις. Απλά θέλω να πω οτι όλες αυτές οι αλλαγές στη σκέψη ολοκληρώνονται με το τέλος της εφηβείας. Με την κατάκτηση δηλαδή και της αφαιρετικής σκέψης η οποία πραγματοποιείται γύρω στα 16-18 οι δυνατότητες της νόησης παραμένουν ίδιες. Οι απόψεις αλλάζουν άλλοτε συχνότερα κι άλλες παραμένουν οι ίδιες. Τώρα αν γίνεσαι πραγματικά "άλλος άνθρωπος", ούτε κι εγώ το πιστεύω. Μπορεί για παράδειγμα να διαφοροποιηθεί η άποψή σου για κάτι αλλά οι αξίες σου για παράδειγμα θα μείνουν ίδιες. Μπορεί να αναπτύξεις τις γλωσσικές σου ικανότητες αλλά οι δυνατότητες της σκέψης σου θα παραμείνουν ίδιες...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:08, 16-09-06:

Παιδιά... ίσως δεν έθεσα αρκετά καλά το ερώτημα... Δεν αναφέρομαι στην αλλαγή στην σκέψη και στην συμπεριφορά όταν λέω "αλλος άνθρωπος", αλλά αν πραγματικα είμαστε άλλος άνθρωπος κάθε μέρα που περνάει.
είναι όντως φιλοσοφικό το ζήτημα...
τι σημαίνει πραγματικά άλλος άνθρωπος....
εδώ παίζει πιθανότητα να ζουμε σε ένα matrix

Το πως αισθανόμαστε και το πως μας βλεπουν οι άλλοι έχει συνήθως μια μεγάλη απόσταση (μεγαλύτερη από τα 5 βήματα που μας υποδεικνύουν οι ειδικοί )
Το πως βλέπουμε τον εαυτό μας μέρα με τη μέρα έχει να κάνει με την συνειδητοποίηση μας σε Χ ζητήματα και επιπλέον βάση του συναισθηματικού φορτισμού κάθε στιγμή.
Ο παράγοντας "συναισθημα" είναι καταλητικός στο πως μας βλέπουμε και στο πως μας βλεπουν και οι αλλοι.
Πόσες φορες δεν λέμε "άλλαξα..." ή "έχω αλλάξει πολύ...." ή "ορκίζομαι να αλλάξω.." (καλα αυτο το τελευταίο είναι συνήθως φρούδες ελπίδες )

Τες πα..
για να καταλήξω και κάπου στο ερώτημα σου μιας που ΝΟΜΙΖΩ ότι κατάλαβα
Μπορεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αλλάζουμε μέρα με τη μέρα (όλα πάνω μας αλλάζουν) και αυτό μάλλον όντως μας κάνει ΑΛΛΟΥΣ ανθρώπους,... όμως... αυτό που μας ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ως ανθρώπους δεν είναι μέρος αυτών των μικροαλλαγών.
Αρα σε συνάρτηση αυτό και με το συναισθηματικό φορτίο, λέμε ότι "οχι δεν αλλαζουμε"

Σε κάλυψα γιατρέ μου?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 10:26, 16-09-06:

Δεν είναι θέμα να με καλύψεις Κ.Ε. μου... Το ζητούμενο είναι απλά να γίνει μια αναζήτηση από όλους μας.

Λοιπόν, πάνω σε αυτά που είπες... Μένω στο τελευταίο που είναι και το ζουμί:
Μπορεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αλλάζουμε μέρα με τη μέρα (όλα πάνω μας αλλάζουν) και αυτό μάλλον όντως μας κάνει ΑΛΛΟΥΣ ανθρώπους,... όμως... αυτό που μας ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ως ανθρώπους δεν είναι μέρος αυτών των μικροαλλαγών.
Τι είναι πέρα από αυτές τις μικροαλλαγές; Μια ανώτερη αόριστη ύπαρξη που ταυτίζεται μαζί μας (πνεύμα ας πούμε); Και αν ναι, πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό;

Προσωπικά θα έλεγα πως τείνω προς τον υλισμό, αλλά χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ακόμη αποκομμένο από κάθε τι το πνευματικό πάνω στον άνθρωπο. Πιστεύω πως οι μικροαλλαγές αυτές που μας είπες πράγματι μας δίνουν νέο σώμα και νέα νοητική υπόσταση σε καθημερινό επίπεδο, αλλά αυτό που βρίσκεται πέρα από αυτό είναι η συνείδηση του εαυτού μας τόσο από εμάς, όσο και από άλλους.

Και εξηγούμαι:
Πριν αποκτήσουμε συνείδηση του εαυτού (στα 2-3 έτη νομίζω) απλά στηριζόμαστε στην πεποίθηση των άλλων ότι είμαστε εμείς πράγματι τα ίδια άτομα καθημερινά. Αυτή η ανακύκλωση της πεποίθησης γίνεται μέσω των διεργασιών του εγκεφάλου των τρίτων αυτών προσώπων.

Τη στιγμή που αποκτούμε συνείδηση, αποκτούμε και την ίδια πεποίθηση των άλλων περί συνέχειας του εαυτού μας από το παρελθόν προς το παρόν και το μέλλον.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:18, 16-09-06:

Και εγω πιστευω οτι ειμαστε οι ιδιοι οσες και αλλαγες και αν γινουν ακομη και στον τροπο σκέψης μας! Αυτες οι αλλαγες δεν αλλαζουν τον ανθρωπο αλλα το εξελισουν ... αλλα παντα μα παντα η βαση θα ειναι η ιδια!

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 12:47, 27-09-06:

Σιγουρα αλλαζουμε συνεχεια στη διαρκεια ολης μας της ζωης. Επιρεαζομαστε πολυ απο το περιβαλλον που ζουμε, απο τις παρεες που κανουμε και φυσικα απο καποιες καταστασεις που περναμε. Μεγαλωνοντας αποκταμε ολο και περισσοτερες εμπειριες, αλλαζουμε πνευματικα (εκτος απο το σωματικα- αλλαζουμε τη μορφη), αποκταμε καινουριες αξιες, αλλαζουμε τον τροπο των σκεψεων (σκεφτομαστε πιο ωριμα). Κανουμε λαθη που μεσα απο αυτα μαθαινουμε τη ζωη.. Οποτε αλλαζει κ η προσωπικοτητα μας..Δεν ειμαστε ιδιοι με το προχθες.. κτλ κτλ..

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 12:56, 27-09-06:

Πράγματι τα άτομα που μας αποτελούν κάθε μέρα αλλάζουν,αλλά το θέμα είναι η δομή αυτών, το ποτάμι είναι το ίδιο κάθε μέρα γιατι βρίσκεται στην ίδια(με αμελητέες για εμάς διαφορές) θέση και περνάει απο τα ίδια σημεία,έχωντας περίπου το ίδιο σχήμα.Έτσι και ο άνθρωπος είναι ο ίδιος γιατί η αλλαγή της ύλης που τον αποτελεί αλλάζει αμελητέα την δομή αυτής σε έναν ρυθμό αλλαγή/χρόνος.Σύμφωνα με τα παραπάνω δηλαδή η δομή κάνει τον άνθρωπο,στην ουσία δηλαδή αν μπορούσαμε να "αντιγράψουμε" ακριβώς την δομή θα είχαμε εναν ίδιο δεύτερο άνθρωπο.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 13:26, 27-09-06:

Λες πως η αλλαγή της δομής είναι σχετικά αμελητέα... Αυτό θα μπορούσε να ισχύει για το πόσα κύτταρά σου πέθαναν από χθες μέχρι σήμερα, αλλά θα μπορούσε να ισχύει αν συγκρίνουμε την τεράστια ποσότητα ύλης που έχεις χάσει (/αλλάξει) από τότε που ήσουν 1 ημέρας με τώρα που είσαι 8000+ ημερών;

Επίσης λες πως η ύλη κάνει τον άνθρωπο και πως δύο άνθρωποι είναι ίδιοι αν έχουν το ίδιο υλικό. Αυτό δηλαδή σημαίνει πως δεν είσαι ίδιος με τον m3ntor βρέφος αφού η ύλη δεν είναι σε καμμία περίπτωση ιδια;

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 13:35, 27-09-06:

Λες πως η αλλαγή της δομής είναι σχετικά αμελητέα... Αυτό θα μπορούσε να ισχύει για το πόσα κύτταρά σου πέθαναν από χθες μέχρι σήμερα, αλλά θα μπορούσε να ισχύει αν συγκρίνουμε την τεράστια ποσότητα ύλης που έχεις χάσει (/αλλάξει) από τότε που ήσουν 1 ημέρας με τώρα που είσαι 8000+ ημερών;

Επίσης λες πως η ύλη κάνει τον άνθρωπο και πως δύο άνθρωποι είναι ίδιοι αν έχουν το ίδιο υλικό. Αυτό δηλαδή σημαίνει πως δεν είσαι ίδιος με τον m3ntor βρέφος αφού η ύλη δεν είναι σε καμμία περίπτωση ιδια;
Μα δεν είπα ότι η αλλαγή της δομής είναι αμελητέα για οποιοδήποτε χρόνο, είπα ότι ο λόγος αλλαγής/χρόνος είναι, επίσης δεν είπα οτι η ύλη κάνει τον άνθρωπο αλλά ότι η δομή της ύλης τον κάνει, και προφανώς δύο άνθρωποι θα είναι ακριβώς ίδιοι αν η δομή της ύλης τους(πλήθος,θέση,κινητική κατάσταση) είναι ακριβώς η ίδια σε μια δεδομένη στιγμή.

Δηλαδή τα παραπάνω είναι σαν κάτι με το παράδοξο του Ζήνων με το βέλος, "αφού θα υπάρχει κάποια στιγμή που ένα βέλος που έχει φύγει απο το τόξο θα είναι ακίνητο,τότε το άθροισμα της ακινησίας καθιστά το βέλος ακίνητο"(φυσικά αυτό είναι λάθος,αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι είναι μια ψευδαίσθηση που άνθρωποι εκλαμβάνουν ώς αληθινή).

Η ηλικία φέρνει αλλαγή στην δομή αυτό είναι σίγουρο, το θέμα είναι ότι η δομή που μας κάνει αυτό που είμαστε για τον εαυτό μας παραμένει η ίδια(συνείδηση).

Α και το ότι επιμένω για την δομή, έχει να κάνει με το ότι η δομή είναι αύλη,όταν εννοώ ίδια δομή εννοώ τό ότι αν είχαμε λογισμίκο που εξομοιώνει σε ατομικό επίπεδο, και του καταχωρούσαμε την δομή ενός ανθρώπου, θα είχαμε ξανά τον ίδο ακριβώς άνθρωπο (ίδια έξοδο για κάθε είσοδο).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m3nt0r : 27-09-06 στις 13:51.
Παράθεση

stilbi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stilbi
H stilbi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H stilbi έγραψε στις 22:42, 28-09-06:

Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου, Μοναχε...
Είναι γεγονός ότι τα κύτταρα μας πάλλονται ανα πάσα στιγμή. Να φανταστείς ότι το γραφείο σου, ο αέρας που αναπνέεις στο σπίτι σου, είναι γεμάτος με κύτταρα δικά σου και ίσως άλλων..
Επίσης θεωρώ ότι η ροή του χρόνου επηρεάζει τον ανθρώπινο χαρακτήρα. Ακόμα και δύο δευτερόλεπτα μπορούν να προβούν μοιραία για έναν άνθρωπο. Σε κάποια δευτερόλεπτα μπορεί να χάσεις ένα τρένο, να πάρεις μια σημαντική απόφαση..
Το θέμα είναι ότι τα πάντα γύρω μας είναι εν δυναμει...
Τα πρόσωπα της οικογένειάς μας, της δουλειάς, του δρόμου κατα τον περίπατο... μπορούν να μας δώσουν μια θετική ή αρνητική αύρα... Πόσο μάλλον εμείς οι ίδιοι.

Ελπίζω να 'χω μια όμορφη μέρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 28-09-06 στις 22:52. Αιτία: Απαγορεύεται η γραφή του μεγαλύτερου τμήματος των μηνυμάτων/τίτλων με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Παρακαλώ διαβάστε τους Όρους χρήσης :)
Παράθεση

Σοφός

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σοφός
Ο Σοφός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Σοφός έγραψε στις 08:56, 29-09-06:

Είπατε ότι παρατηρήσατε πως πριν μερικά χρόνια είσαστε άλλος άνθρωπος και ότι τώρα είσαστε άλλος. Γιαυτό ο άνθρωπος δεν αλλάζει, γιατί ο παρατηρών είσαστε εσείς και όχι οι συνήθειες σας ή τα συναισθήματα σας ή το πως αντιμετωπίζετε τισ καταστάσεις της ζωής. Παρατηρείτε τον εαυτό σας να αλλάζει και εκείνη τη στιγμή συνειδητοποιείτε ότι υπάρχετε, αυτό συμβαίνει πολλές φορές στη ζωή του ανθρώπου. Είσαστε το υποκείμενο της παρατήρησης σας. Η ταυτότητα σας όμωσ σας έχει δωθεί από τους άλλους.

Παράθεση

secret-sinner

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη secret-sinner
H secret-sinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H secret-sinner έγραψε στις 19:09, 01-11-06:

Φυσικά και αλλάζουν οι άνθρωποι.
Κανείς δεν μπορεί να πάει κόντρα στον χρόνο. Και δεν μιλάω μόνο για τις σωματικές αλλαγές (οκ αυτές συμβαίνουν ούτως η αλλιώς) αλλα πάντα κάτι θα σου συμβεί και ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να αλλάξεις πράγμαα πάνω σου προκειμένου να ανταποκριθείς στη ζωή.

Παράθεση

olgaki ak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olgaki ak
H olgaki ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H olgaki ak έγραψε στις 21:21, 08-11-06:

Και εγω λοιπόν πιστεύω πως όχι... Τη μέρα που θα πάψεις να είσαι ή να νιώθεις "ΜοnaΧοS" οι εμπειρείες και οι μνήμες που θα σε έχουν ακολουθήσει στην πορεία σου προς την αλλαγή θα είναι εκεί και θα είναι αδιάσυστες αποδείξεις της παλιάς σου ταυτότητας...που όμως δεν είναι παλιά αλλά "παντοτινή"! Ακόμα και αν ισχύουν όσα λένε τα υπόλοιπα παιδιά που υποστηρίζουν ότι γινόμαστε "άλλοι" (που ισχύουν)-στην αλλαγή μας συμβάλλουν οι καταστάσεις που ζούμε τώρα και μένουν σαν μνήμη. Έχεις ακούσει για την κυτταρική μνήμη? Τα κύτταρα μπορεί να πεθαίνουν αλλά "κληροδοτούν" τα δεδομένα τους στους αντικαταστάτες τους. Κι αυτό είναι πολύ γλυκό εκ μέρους τους αφού έτσι μας επιτρέπουν να μοιάζουμε σε εικόνα με το παρελθόν, να θυμόμαστε τα λάθη μας γι να μαθαίνουμε από αυτά και τέλος, στην ουσία, να μην αλλάζουμε αλλά να ΕΞΕΛΙΣΣΟΜΑΣΤΕ..!! Και αυτή θεωρώ ότι είναι η λέξη-κλειδί...όχι η "αλλαγή".

Παράθεση

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 21:58, 08-11-06:

Φυσικα κ αλλαζει ο ανθρωπος...το παρατηρουμε
κ στους εαυτους μας αλλωστε..μεγαλωνουμε οριμαζουμε
αλλαζουμε συνηθειες,τροπους ντυσιματος,συμπεριφορα,
τροπους που χειριζομαστε καταστασεις ακομα κ ανθρωπους που συναναστρεφομαστε...αλλωστε η ζωη η ιδια δεν μας αφηνει να
παραμεινουμε ιδιοι...πιστευω πως οι περισσοτεροι θα θελαμε να
κρατησουμε την παιδικοτητα κ την αθωοτητα μας πραγμα
αδηνατον για τους ρυθμους μας κ τον κοσμο που ζουμε...
βεβαια μεγαλος παραγοντας ειναι κ τα βιωματα μας τα οποια παντα καθοριζουν το πως κ σε τι θα εξελιχθουμε!!

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 21:32, 10-11-06:

Ναι πιστεύω πως αλλάζουμε συνέχεια και σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:48, 06-04-08:

Το σώμα μας αλλάζει (τα κύτταρρα πεθαίνουν και άλλα παίρνουν τη θέση τους) από τη γέννησή μας μέχρι τα βαθιά γεράματα. Καμία μέρα δεν είμαστε ακριβώς οι ίδιοι σωματικά με την προηγούμενη μέρα.

Επίσης νοητικά αλλάζουμε. Όταν είμαστε βρέφη δεν έχουμε την ίδια νοητική υπόσταση σε σχέση με το σήμερα ή με οποιαδήποτε άλλη μέρα της ζωής μας. Σκεφτείτε οτι στην αρχή δεν μπορούμε καν να σκεφτόμαστε λογικά ή δεν έχουμε αναπτύξει αυτό που λέμε προσωπικότητα. Αλλάζει η συμπεριφορά μας, οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, μακροχρόνια μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και στην προσωπικότητά μας...

Πολύ ενδιαφέρον το ερώτημά σου. Ας το επαναφέρουμε στην επιφάνεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 14:03, 06-04-08:

Τα γονίδια επιβιώνουνε και μεταδίδονται κατά κάποιο τρόπο στους απόγονους μας οπός και τα μιμιδια…η ψιχι μπορι να είναι ένα πεδίο μάχης ανάμεσα στα βιολογικά και τα ηθικά ένστικτα αλλά η σκέψη.οπος και το πνεύμα μια χώρας παραμένουν σταθερά ως το τέλος…ένα ανθρώπινο παράδειγμα είναι ένας που χτυπάει το δάκτυλο του μπορεί να τρέξει αίμα και να αλλάξει η σύσταση του σόματος όπως και να επικαλεστούν να λευκά αιμοσφαίρια όμως το άτομο δεν θα αλλάξει ως προς την ιδιοσικρασια του…μια αλλη εκδοχή είναι πως παραμένουμε ίδιοι καθώς και όλα τα υπόλοιπα αλλάζουνε θέτοντας μας την ψευδαίσθηση του σταθερου..όπως της γης που κινείτε αλλά νομίζουμε πως είναι σταθερή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 14:31, 06-04-08:

Κινούμαστε σε έναν κύκλο, κοιτάζοντας πάντα το κέντρο του.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:41, 06-04-08:

Όλο αλλάζουμε και όλο οι ίδιοι είμαστε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 22:40, 06-04-08:

βέβαια ο άνθρωπος αλλάζει, σωματικά είναι αυτονόητο
αλλά και ψυχολογικά το βλέπουμε από τους ίδιους τους εαυτούς μας ωριμάζουμε, αλλάζουμε τρόπους συμπεριφοράς,χαρακτήρα, ντυσίματος, φιλίες και πολλά άλλα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:47, 07-04-08:

Νομίζω ότι αλλαζουν στάση αλλάζουν συναισθήματα αλλα κάποια στάνταρ τα έχουν πάντα, πι΄στέυω ότι ένας άνθρωπος είναι π.χ. γελαστός, θα είναι απο μωρό πάντα κοινονικό και χαμογελαστό, έτσι παραμένει για πάντα, ή πιστέυω ότι ο λεγόμενος παλιμπαδισμός(δεν ξέρω αν την είπα σωστά την λέξη) υπάρχει απο κέποιον 20 ετών και δεν σταματάει ή κόβετε έυκολα.

Η ζωή αλλάζει αλλα π.χ. ένας άνθρωπος καλός δεν θα γίνει κακός όσο κιάν προσπαθεί, ή ο κακός δεν προσπαθεί να είναι κακός.... Βασικά χαρακτηριστικά δεν αλλάζουν κατα την γνώμη μου

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:51, 11-04-08:

Σε σχέση με το εναρκτήριο ποστ του θέματος, έχω να παρατηρήσω ότι όλα μας τα κύτταρα αλλάζουν κάθε λίγα χρόνια, εκτός από τα νευρικά (πλην εξαιρέσεων) και τα καρδιακά. Το μυαλό μας και η καρδιά μας παραμένουν με τα ίδια κύτταρα που γεννηθήκαμε, μέχρι το θάνατό μας. Είναι άραγε τυχαίο πως στη λαϊκή παράδοση το μυαλό και η καρδιά θεωρούνται ως επίκεντρο της προσωπικότητάς μας και πως μας εκπροσωπούν;

Ο Ηράκλειτος είπε πως δεν μπορείς να μπεις δυο φορές στο ίδιο ποτάμι. Πράγματι, αν βγεις και ξαναμπείς, ακόμη κι αν παραμείνεις μέσα του, το νερό που σε λούζει δεν είναι το ίδιο, ούτε κι εσύ ο ίδιος πια. Γιατί ακόμη και αν δεν αλλάζουν τα εγκεφαλικά σου κύτταρα, αλλάζουν οι διασυνδέσεις μεταξύ τους, οι μυστικές νευρωνικές διαδρομές που σχηματίζουν με μαγικό τρόπο τις σκέψεις, τις εμπειρίες, τις μνήμες μας.

Ο Σιντάρτα, κατά τον Έρμαν Έσσε, φωτίστηκε κάνοντας τον περαματάρη σ' ένα ποτάμι, παρατηρώντας το ποτάμι να κυλάει ακατάπαυστα. Σύμφωνα με την αρχαία παράδοση, για να πάει κανείς στον Άδη (Άιδη ή χώρο των ιδεών και του ανεκδήλωτου) έπρεπε να περάσει ένα ποτάμι, τον Αχέροντα και να πληρώσει μάλιστα το βαρκάρη, το Χάροντα, γι' αυτό το σκοπό. Κατά τη γνώμη μου οι δύο μύθοι έχουν κοινό περιεχόμενο. Σύμφωνα με τις κάρτες των Ταρώ, ο Ερημίτης βρίσκει τη Φώτιση, αφού προηγουμένως περάσει μέσα απ' τον Άδη. Ομοίως ο Ιησούς βρίσκει την Ανάσταση.

Πολύ σωστά κάποιος έγραψε προηγουμένως πως το ποτάμι, ακόμη κι αν δεν έχει ποτέ το ίδιο νερό, κυλάει στην ίδια κοίτη και αναγνωρίζεται απ' αυτήν, ακόμη κι όταν πάψει πια να κυλά, όπως σε μια περίοδο ξηρασίας, ή πλημμυρίσει και φουσκώσει. Είμαστε διαφορετικοί, αλλά πάντα οι ίδιοι, είπε κάποιος άλλος. Αυτή είναι και η δική μου σκέψη αρχικά.

Όμως με απασχολούν κάποια ερωτήματα: Αν χάσουμε την μνήμη μας, είμαστε και πάλι οι ίδιοι; Το χρυσόψαρο, με μνήμη διαρκείας μόλις τρία δευτερόλεπτα, είναι συνεχώς, καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του, το ίδιο χρυσόψαρο; Μήπως η αίσθηση της συνέχειας είναι απλά αποτέλεσμα μιας βιολογικής διαδικασίας που μπορεί να καταργηθεί; Ακόμη κι έτσι όμως, αφού είναι αποδεδειγμένο ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να ξεχωρίσει την αληθή από την ψευδή πληροφορία, ακόμη κι αν είμαστε οι ίδιοι, είμαστε αυτοί που λένε οι εμπειρίες μας, ή αυτοί που λένε τα όνειρά μας; Οι εμπειρίες μας υπήρξαν ποτέ στ' αλήθεια;

Θα ήθελα μια απάντηση, ή και πολλές απαντήσεις, ιδιαίτερα απ' όσους απάντησαν πως είμαστε οι ίδιοι...

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 22:39, 11-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Όμως με απασχολούν κάποια ερωτήματα: Αν χάσουμε την μνήμη μας, είμαστε και πάλι οι ίδιοι;
Αυτό μου θύμισε μια ταινία που είχα δει, όπου κάτι τυποι κάνανε πειράματα ανταλλάζοντας με κάποιο τρόπο τις αναμνήσεις ανθρώπων για να δουν αν μετα απο αυτο θα υιοθετουσε ο ενας την προσωπικοτητα του αλλου. Δε θυμαμαι ομως τι συμερασμα βγαλανε τελικα. (τελικα μαλλον εγω ειμαι που εχω μνημη χρυσοψαρου...)

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:20, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...

Ο Ηράκλειτος είπε πως δεν μπορείς να μπεις δυο φορές στο ίδιο ποτάμι. ...

...
Πολύ σωστά κάποιος έγραψε προηγουμένως πως το ποτάμι, ακόμη κι αν δεν έχει ποτέ το ίδιο νερό, κυλάει στην ίδια κοίτη και αναγνωρίζεται απ' αυτήν, ακόμη κι όταν πάψει πια να κυλά, όπως σε μια περίοδο ξηρασίας, ή πλημμυρίσει και φουσκώσει. Είμαστε διαφορετικοί, αλλά πάντα οι ίδιοι, είπε κάποιος άλλος. Αυτή είναι και η δική μου σκέψη αρχικά.

Όμως με απασχολούν κάποια ερωτήματα: Αν χάσουμε την μνήμη μας, είμαστε και πάλι οι ίδιοι; Το χρυσόψαρο, με μνήμη διαρκείας μόλις τρία δευτερόλεπτα, είναι συνεχώς, καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του, το ίδιο χρυσόψαρο; Μήπως η αίσθηση της συνέχειας είναι απλά αποτέλεσμα μιας βιολογικής διαδικασίας που μπορεί να καταργηθεί; Ακόμη κι έτσι όμως, αφού είναι αποδεδειγμένο ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να ξεχωρίσει την αληθή από την ψευδή πληροφορία, ακόμη κι αν είμαστε οι ίδιοι, είμαστε αυτοί που λένε οι εμπειρίες μας, ή αυτοί που λένε τα όνειρά μας; Οι εμπειρίες μας υπήρξαν ποτέ στ' αλήθεια;

Θα ήθελα μια απάντηση, ή και πολλές απαντήσεις, ιδιαίτερα απ' όσους απάντησαν πως είμαστε οι ίδιοι...
Μήπως ο μόνος (παράγοντας) που μένει σταθερός και αναλλοίωτος( στον άνθρωπο), είναι εκείνος που μπορεί και δηλώνει, τελικά και πάντα, "Εγώ είμαι";

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 15:00, 23-05-09:

Και τα δύο που αναφέρεις έχουν σχέση με την υλική υπόσταση του ανθρώπου.Άρα εφόσον ο χρόνος επηρρεάζει αισθητά τον άνθρωπο, την επόμενη στιγμή, είμαι ο "ίδιος" άνθρωπος με κάποιες μικροδιαφορές...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

guru

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guru
Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O guru έγραψε στις 15:44, 23-05-09:

Έτσι απλά και λυτά θα πω ότι έχουν πει και οι περισσότεροι με άλλα λόγια....
Φαίνεται πως είμαστε ο ίδιος καμβάς, με διαφορετικά χρώματα......

την είπα πάλι την ποίηση μου!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:14, 26-05-09:

πιστευω οτι οι ανθρωποι αλλαζουν..ισως οχι πολυ γρηγορα αλλα σταδιακα..νομιζω οτι σημαντικο ρολο σε αυτο παιζει και ο περιγυρος μας ,οι επιρροες μας

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:12, 23-12-09:

Νομίζω οτι υπάρχουν κάποια πράγματα που μένουν ίδια. Κάποια χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας. Αυτό που αλλάζει είναι ο χρόνος, οι καταστάσεις, οι ανάγκες μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:58, 23-12-09:

Δεν αλλάζω και ούτε θα αλλάξω ποτέ το hardware. Το διατηρώ συνειδητά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και είμαι πολύ καλά μ'αυτό. 'Ανθρωποι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού μου έμαθαν απλά καθώς τα χρόνια περνούσαν, να είμαι πολύ περήφανος γι'αυτό, να είμαι πολύ δυνατός εσωτερικά για να αντέχω τις απογοητεύσεις και τον πόνο, να μην λέω ψέμματα, να μην πουλιέμαι, να μάχομαι σκληρά και να θυσιάζω πράγματα προκειμένου να συνυπάρχω με ανθρώπους που είμαστε στην ίδια τη συχνότητα και να γίνομαι τέρας θέλησης και δύναμης γι'αυτούς και μόνο αυτούς που αγαπάω, αλλά να μην συμβιβάζομαι ποτέ με ανθρώπους που είναι "αλλού" και να μην παριστάνω κάτι που δεν είμαι. Καλύτερος άνθρωπος μπορώ να γίνω, ένας άλλος άνθρωπος δεν μπορώ να γίνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 01:47, 30-12-09:

Πιστεύω πως ποτέ δεν είμαστε οι ίδιοι.

Τα στοιχεία του χαρακτήρα μας αλλάζουν ανάλογα με τα βιώματα, τις εμπειρίες και πολλών άλλων καταστάσεων που διέπουν και χαρακτηρίζουν την ζωή μας. Η τόλμη, η αποφασιστικότητα, η ωριμότητα, η ειλικρίνεια και πολλά άλλα χαρακτηριστικά, ικανά να προσδιορίσουν την προσωπικότητα κάποιου, δεν είναι έμφυτα. Θεωρώ πως ακόμα και στην προσωπικότητα ισχύει το ''Γηράσκω αεί διδασκόμενος''.

Μου φαίνεται αδιανόητο ένα παιδί 10 χρονών να έχει τα ίδια χαρακτηριστηκά και όταν θα γίνει 20 πχ. Ο κοινωνικός περίγυρος και οι φορείς κοινωνικοποίησης, που κατά βάση επιρρεάζουν και συμβάλλουν στη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ανθρώπου, είναι περιορισμένοι όταν είσαι 10 χρονών και σιγά σιγά αρχίζουν να διευρύνονται.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 01:57, 30-12-09:

όπως το βλέπω εγώ, ο άνθρωπος δεν είναι σε φάση να κατανοήσει τις όποιες αλλαγές(ψυχοσωματικές) γίνονται επάνω του, εφόσον είναι παγιδευμένος στο παρών....
από την άλλην κάποια στιγμή κατανοούμε οτί είμαστε διαφορετικοί(ψυχοσωματικά), μετά από κάποια χρόνια....
άρα η σκέψη μου πάνω στο θέμα, αποτελείται από δύο απαντήσεις....
ο άνθρωπος είναι ο ίδιος με κάποιες μικροδιαφορές.... άρα μπορώ να πω οτί και τα δύο ισχύουν.... κάτι σαν διπολική ισορροπία....η θετική απάντηση αντισταθμίζει την αρνητική, δίνοντας μου κατανόηση στο θέμα αυτό....

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 09:29, 31-05-10:

Όχι, δεν είμαστε πάντα το ίδιο. ''Μεταλλασσόμαστε'' μέσω καθημερινών εμπειριών!
Εξ'άλλου: (Νομίζω οτι δεν έιναι unknown, αλλά ότι το είπε ο George Bernard Shaw..)

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 09:45, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
(το είπε ο George Bernard Shaw..)
H Πέννυ το "λέει" μελωδικότερα, και ασύγκριτα πιο ...ποιητικά!

Κι εγώ λέω...με πεζό τρόπο πως, εξελισσόμαστε μέσα από εμπείριες και βιώματα, είναι κανόνας αυτό, αλλά όχι πάντα προς το καλύτερο....
Η μετεξέλιξη, προϋποθέτει την μελέτη των γνώσεων που αποκτήθηκαν στην πράξη, και το "απόσταγμα" να περάσει ξανά και ξανά από το φίλτρο του μυαλού! Ειδάλλως το αποτέλεσμα είναι μάλλον αρνητικό
Συμφωνείτε κυρία tulip ;

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 09:55, 31-05-10:

Συμφωνώ. Το ζήτημα είναι να βλέπεις τι θετικό κέρδισες από κάθε νέα εμπειρία. Αν δεν το κάνεις, απλά μένεις..στάσιμος, κάτι το οποίο δεν βρίσκω απαραίτητα αρνητικό, γιατί το καιρνούργιο δεν είναι πάντα καλό. Οι εμπειρίες μπορούν να σου δώσουν και άλλα συναισθήματα, τα οποία τα θεωρούμε ως διδάγματα, π.χ. φόβο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tulip : 31-05-10 στις 09:59. Αιτία: Ορθογραφία
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 10:28, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
Συμφωνώ. Το ζήτημα είναι να βλέπεις τι θετικό κέρδισες από κάθε νέα εμπειρία. Αν δεν το κάνεις, απλά μένεις..στάσιμος, κάτι το οποίο δεν βρίσκω απαραίτητα αρνητικό, γιατί το καιρνούργιο δεν είναι πάντα καλό. Οι εμπειρίες μπορούν να σου δώσουν και άλλα συναισθήματα, τα οποία τα θεωρούμε ως διδάγματα, π.χ. φόβο
Έτσι!
Πχ μια άσχημη εμπειρία πιθανόν να μας αποκαλύψει δικά μας λάθη και όχι απαραίτητα μη σωστή συμπεριφορά απέναντι μας!
Ένας βιασμός ας πούμε, για σένα μπορεί να ειναι λόγος να μην εμπιστευέσαι πλέον κανένα, για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ!!!!!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:32, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Έτσι!
Ένας βιασμός ας πούμε, για σένα μπορεί να ειναι λόγος να μην εμπιστευέσαι πλέον κανένα, για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ!!!!!!
Τι ειναι αυτο που μολις εγραψες ωρε?
Το θελες η σου ξεφυγε?!
Προκαλειται ο βιασμος απο το θυμα?!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:00, 31-05-10:

Σημείωση Supervisor:

Για να μην βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να αφαιρούμε off-topics, προσπαθήστε (ειδικά όταν η απάντησή σας δεν άπτεται το θέματος) να είναι τουλάχιστον περιεκτική και σαφής. Με αυτό τον τρόπο έχει λιγότερες πιθανότητες να καταλήξει στα Εκτός Θέματος.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:24, 31-05-10:

Οκέϊ Isi, συγνώμη!
@Neraida, επανέρχομαι (σοβαρότερος) λοιπόν, η πράξη του βιασμού αυτή καθεαυτή είναι αποτέλεσμα άλλων αιτιών, και αν θυμάσαι έχω αναφερθεί σχετικά στο θέμα αποπλάνηση 11ονης στο 2ο ή 3ο μήνυμα!
Απορώ όμως γιατί δεν μπορείς να "δεις" συνήθως τι γράφω!
Το τι αποκόμισε κάποιος από μια εμπειρία λέω, και στο πως ο καθείς, ανάλογως χαρακτήρα, αντιληπτικής και παιδείας, αποκρυσταλλώνει γνώμη για κάτι!

Μην πελαγοδρομείς σε παρακαλώ, και ΜΗΝ διεστραβλώνεις τα γραφόμενα μου!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:30, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Οκέϊ Isi, συγνώμη!
@Neraida, επανέρχομαι (σοβαρότερος) λοιπόν, η πράξη του βιασμού αυτή καθεαυτή είναι αποτέλεσμα άλλων αιτιών, και αν θυμάσαι έχω αναφερθεί σχετικά στο θέμα αποπλάνηση 11ονης στο 2ο ή 3ο μήνυμα!
Απορώ όμως γιατί δεν μπορείς να "δεις" συνήθως τι γράφω!
Το τι αποκόμισε κάποιος από μια εμπειρία λέω, και στο πως ο καθείς, ανάλογως χαρακτήρα, αντιληπτικής και παιδείας, αποκρυσταλλώνει γνώμη για κάτι!

Μην πελαγοδρομείς σε παρακαλώ, και ΜΗΝ διεστραβλώνεις τα γραφόμενα μου!
Ο βιασμός δεν μπορεί να είναι μάθημα για κανέναν και για τίποτα, ο βιασμός είναι μια αξιοκατάκριτη, ντροπιαστική, άρρωστη πράξη που τιμωρείται από το νόμο.

Τα γραφόμενά σου δεν είναι μπερδεμένα. Λες ακριβώς αυτό στο οποίο απαντάω:

Το οτι η λέξη μάθημα μπήκε σε εισαγωγικά δε μου λέει κάτι (αν και ψυλλιάζομαι το λόγο).

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:38, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ο βιασμός δεν μπορεί να είναι μάθημα για κανέναν και για τίποτα, ο βιασμός είναι μια αξιοκατάκριτη, ντροπιαστική, άρρωστη πράξη που τιμωρείται από το νόμο.Τα γραφόμενά σου δεν είναι μπερδεμένα. Λες ακριβώς αυτό στο οποίο απαντάω:Το οτι η λέξη μάθημα μπήκε σε εισαγωγικά δε μου λέει κάτι (αν και ψυλλιάζομαι το λόγο).
Mάλιστα!
Δηλαδή, από εμπειρίες καταδικαστέες σε συνειδήσεις και δικαστήρια, δεν αποκομίζεις κάτι;
Ούτε το απλοϊκά απλό ότι το να σου συμβεί κάτι κακό, έχει άμεση και καθόλου αμελητέα σχέση με το αν....πας γυρεύοντας; (γενικά μιλάω)
Το ίδιο είναι να συχνάζεις σε κακόφημα στέκια, το ίδιο να επιλέγεις που και ΠΩΣ κινείσαι;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:41, 31-05-10:

παντα υπαρχει κατι σταθερο,ο πυρηνας μας -γονιδια που δεν αλλαζουν ποτέ..αλλα οι εκφρασεις τους και πολλα αλλα αλλαζουν..

ολα τριγυρω αλλαζουνε και όλα τα ιδια μενουν..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους