Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 14:14, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μάνια εδώ λες μία μεγάλη και σωστή κουβέντα. Όσο "ελεύθερων απόψεων" κι αν είμαστε, ακόμα κι αν δεν μας νοιάζει καν τι θα πει η κοινωνία (αυτά που ανέφερες εσύ), υπάρχουν και τα παιδιά στη μέση. Ακόμα κι αν δεν μας ενδιαφέρει εμάς τι θα πει η κοινωνία για μία ανύπαντρη μητέρα πουχου, το παιδί θα πληγωθεί. Ό,τι και να του πούμε εμείς οι γονείς, το παιδί θα πληγωθεί πολύ εάν ακούσει έστω και το παραμικρό πικρόχολο σχόλιο για τη μητέρα του ή τον πατέρα του.
Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που σχολιάζουν οικογένειες και πληγώνουν ψυχές που δεν τους έχουν φταίξει σε τίποτα.
Γιατί το ηθικό και το νορμάλ να προσαρμόζεται στα σχόλια του κάθε κακεντρεχή ??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 14:49, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μάνια εδώ λες μία μεγάλη και σωστή κουβέντα. Όσο "ελεύθερων απόψεων" κι αν είμαστε, ακόμα κι αν δεν μας νοιάζει καν τι θα πει η κοινωνία (αυτά που ανέφερες εσύ), υπάρχουν και τα παιδιά στη μέση. Ακόμα κι αν δεν μας ενδιαφέρει εμάς τι θα πει η κοινωνία για μία ανύπαντρη μητέρα πουχου, το παιδί θα πληγωθεί. Ό,τι και να του πούμε εμείς οι γονείς, το παιδί θα πληγωθεί πολύ εάν ακούσει έστω και το παραμικρό πικρόχολο σχόλιο για τη μητέρα του ή τον πατέρα του.

Να πω εδώ κάτι γενικότερο.. Βλέπω γενικά ότι σε πολλά θέματα που συζητάμε ("συζητάμε" με την ευρεία έννοια, αναφέρομαι γενικότερα κι όχι κατ' ανάγκην εδώ μέσα) λίγοι σκεφτόμαστε τα παιδιά...
Αυτο ακριβως εννοουσα κι εγω σε προηγουμενο ποστ, οταν ελεγα οτι "δεν ειναι παντα τοσο ευκολο".

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που σχολιάζουν οικογένειες και πληγώνουν ψυχές που δεν τους έχουν φταίξει σε τίποτα.
Γιατί το ηθικό και το νορμάλ να προσαρμόζεται στα σχόλια του κάθε κακεντρεχή ??
Εννοειται πως το προβλημα το εχουν αυτοι. Στον εγκεφαλο.
Το προβλημα ομως που θα δημιουργησουν στην ψυχη ενος μικρου παιδιου, ΔΕΝ το σκεφτονται και ΔΕΝ τους ενδιαφερει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:05, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Μην επιμένεις δεν γίνετε πάντα να εισαι απο πάνω, μια γυναίκα που μεγαλώνει μόνη της ένα παιδί τρέχει με την δουλειά, δεν ειπα ότι το παρατάει άλλα δεν μπορείς πάντα να εισαι απο πάνω, άν και το παιδί ειναι κληστός χαρακτήρας άστο
Μόνο του φυσικά και δεν γίνεται.
Εμείς πρέπει να το κάνουμε, ή μάλλον για να ακριβολογώ, η μητέρα που έχει το πρόβλημα.
Εχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους με προβλήματα που δεν κάνουν τίποτα για να τα λύσουν, και περιμένουν να λυθούν από μόνα τους.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:23, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
μάλλον για να ακριβολογώ, η μητέρα που έχει το πρόβλημα.
άρα... είναι "πρόβλημα" για την πολιτισμένη κοινωνία μας του σήμερα η μονογονεική οικογένεια....

ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:25, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
άρα... είναι "πρόβλημα" για την πολιτισμένη κοινωνία μας του σήμερα η μονογονεική οικογένεια....

ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!
Σορρυ, ειρωνικά το είπα.
Επρεπε να βάλω εισαγωγικά, αλλά νόμισα οτι θα ήταν αυτονόητο.
Μακριά από μένα τέτοια ταμπού.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:30, 19-03-07:

Σορρυ, ειρωνικά το είπα.
Επρεπε να βάλω εισαγωγικά, αλλά νόμισα οτι θα ήταν αυτονόητο.
Μακριά από μένα τέτοια ταμπού.
το φαντάστηκα ... αλλά παρόλαυτά ακόμα κι εσύ (που δεν έχεις τέτοια προβλήματα/ταμπου) τις ίδιες "σκληρές" λέξεις [εντός ή εκτός εισαγωγικών] χρησιμοποιείς για να περιγράψεις την κατάσταση...

αυτό ήθελα να Point out

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:32, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
το φαντάστηκα ... αλλά παρόλαυτά ακόμα κι εσύ (που δεν έχεις τέτοια προβλήματα/ταμπου) τις ίδιες "σκληρές" λέξεις [εντός ή εκτός εισαγωγικών] χρησιμοποιείς για να περιγράψεις την κατάσταση...

αυτό ήθελα να Point out
Οι λέξεις δεν χαρακτηρίζουν μια κατάσταση, ούτε σε φέρνουν σε δύσκολη θέση.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:34, 19-03-07:

Οι λέξεις δεν χαρακτηρίζουν μια κατάσταση, ούτε σε φέρνουν σε δύσκολη θέση.
εγω πάντως δεν θα ένιωθα όμορφα (όσο και να τα είχα βρει με τον εαυτό μου) να μου πει κάποιος στα μούτρα ότι "έχεις πρόβλημα" [ειδικά να μιλάμε για τέτοιο θέμα ε?]...ακόμα και να μου το έβαζε σε ""...

imho πάντα

[και σταματώ τα offtopic ]

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:36, 19-03-07:

Σε κατ ιδίαν συζήτηση θα το εξέφραζα αλλιώς.
Εχεις δίκιο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:48, 19-03-07:

Σε κατ ιδίαν συζήτηση θα το εξέφραζα αλλιώς.
Εχεις δίκιο.

Πιρατή μου μακάρι να ήταν όλοι όπως τα λές ανοικτόμυαλοι άλλα δυστιχώς απο μικρά παιδιά μας πότησαν ότι ο γάμος ειναι ο προορισμός του ανθρώπου και κάποιοι που το παραβένουν σαν άγραφος κανόνας που ειναι "τιμωρίτε" με δοκιμασίες ψυχολωγικές στις ψυχές των παιδιών μας απο τα παιδιά των άλλων, δυστιχώς αυτή η κρήση των ανθρώπων θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα αφού δεν βρήσκωντε άνθρωποι να πουν πραγματικά αυτό που νοιώθουν.
ΔΕΝ ειναι ο προορισμός του ανθρώπου ειναι η επιλογή του ή σε άσκημη περίπτωση η επιλογή της καταγωγής του

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:54, 19-03-07:

Πιρατή μου μακάρι να ήταν όλοι όπως τα λές ανοικτόμυαλοι άλλα δυστιχώς απο μικρά παιδιά μας πότησαν ότι ο γάμος ειναι ο προορισμός του ανθρώπου και κάποιοι που το παραβένουν σαν άγραφος κανόνας που ειναι "τιμωρίτε" με δοκιμασίες ψυχολωγικές στις ψυχές των παιδιών μας απο τα παιδιά των άλλων, δυστιχώς αυτή η κρήση των ανθρώπων θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα αφού δεν βρήσκωντε άνθρωποι να πουν πραγματικά αυτό που νοιώθουν.
ΔΕΝ ειναι ο προορισμός του ανθρώπου ειναι η επιλογή του ή σε άσκημη περίπτωση η επιλογή της καταγωγής του
Βρε Μάνια, δεν διαφωνώ αλλά θέλω να ξαναπώ το εξής:
Οταν λέμε οτι μας πότησαν, ταυτόχρονα εννοούμε οτι απδεχθήκαμε το πότισμα και την τιμωρία.
Ο καθένας από την κοινωνία μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει, αλλά το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.
Μπορούμε και τα αφτιά μας να έχουμε κλειστά, και να αδιαφορούμε και να συνεχίζουμε ταυτόχρονα τη ζωή μας φυσιολογικότατα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:00, 19-03-07:

Βρε Μάνια, δεν διαφωνώ αλλά θέλω να ξαναπώ το εξής:
Οταν λέμε οτι μας πότησαν, ταυτόχρονα εννοούμε οτι απδεχθήκαμε το πότισμα και την τιμωρία.
Ο καθένας από την κοινωνία μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει, αλλά το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.
Μπορούμε και τα αφτιά μας να έχουμε κλειστά, και να αδιαφορούμε και να συνεχίζουμε ταυτόχρονα τη ζωή μας φυσιολογικότατα.

Αυτό που σου λέμε ειναι ότι δεν ειμαστε μόνοι μας, έχουμε και παιδιά που όλο αυτό το σχήμα της παράνοιας τα χτυπάει στην ψυχολογία τους, ξέρεις πόσες κοπέλες πήγαν στην αθήνα για να κάνουν όσα λές και τα παιδιά ειναι χάλια ψυχολογικά λόγο πολέμου απο τους συγκενείς και απο το σχολείο; ξέρεις πόσοι γονείς δεν μηλάνε στα παιδιά τους και στα εγγόνια τους γιατί δεν έγινέ το θέλημά τους; αυτό σου λέω πονάνε οι άνθρωποι να βλέπουν τα βλαστάρια τους να τα κοροιδέυουν για την αγαμία της μάνας, αντίθετα επικρωτούν έναν άντρα που μεγαλώνει ένα παιδί

Κατάλαβε ότι πολοί σκέυτοντε τα παιδιά τους και την κατακραβγή του κόσμου σαν αντικτιπο στην ψυχολογία των ανθρώπων που φέρνουν στην ζωή, εδώ βέβαια υπάρχει το θετικό οι γονείς αυτοί δεν κατακρίνουν αργότερα τα παιδιά τους άν έχουν την ίδια επιλογή με αυτούς Αλησίδα ειναι που έσπασε σε 30 χρόνια απο τώρα δεν θα υπάρχει αλλα τώρα ζει και βασιλέυει η κριτική και η πίεση

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:16, 19-03-07:

Μα αυτό το έχω ήδη υπ'όψη μου, αλλά επιμένω.
Εχουμε χρέος να σταθούμε δίπλα στο παιδί.
Η ψυχολογία του παιδιού δεν καθορίζεται μόνο από το σχολείο και τους συγγενείς, αλλά και από τους καθηγητές, τη μητέρα και όλο το υπόλοιπο σύνολο. Αν η μητέρα συνεργαστεί με τους καθηγητές - δασκάλους και φροντίσει να προετοιμάσει κατάλληλα το παιδί, μπρεί τα πράγματα να είναι καλύτερα.
(Στο λέω αυτό γιατί έχω δουλέψει πολλά χρόνια σε σχολεία στην επαρχία και ξέρω συγκεκριμένες παρόμοιες περιπτώσεις)

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:23, 19-03-07:

Μα αυτό το έχω ήδη υπ'όψη μου, αλλά επιμένω.
Εχουμε χρέος να σταθούμε δίπλα στο παιδί.
Η ψυχολογία του παιδιού δεν καθορίζεται μόνο από το σχολείο και τους συγγενείς, αλλά και από τους καθηγητές, τη μητέρα και όλο το υπόλοιπο σύνολο. Αν η μητέρα συνεργαστεί με τους καθηγητές - δασκάλους και φροντίσει να προετοιμάσει κατάλληλα το παιδί, μπρεί τα πράγματα να είναι καλύτερα.
(Στο λέω αυτό γιατί έχω δουλέψει πολλά χρόνια σε σχολεία στην επαρχία και ξέρω συγκεκριμένες παρόμοιες περιπτώσεις)
Αν εισαι καθηγητής ή δάσκαλος μπράβο σου άλλα πρέπει να σου πώ ότι δεν ειναι όλοι σαν εσένα
Και εγώ έκανα 3 απόπηρες αυτοκτονίας και όταν πιά το πήρα απόφαση να μηλήσω με καθηγητές μπάς και βρώ κάποια λύση(δεν ειχα κανέναν άλλο)μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, ότι δεν τους πέυτεί λόγος στα προσωπικά των παιδιών

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:27, 19-03-07:

Γι αυτό κι εγώ επιμένω. Οποιος σου είπε αυτά που σου είπε σίγουρα δεν ξέρει καλά τη δουλειά του και πρέπει να πάει σπίτι του.
Χρειάζεται όμως να είμαστε και λίγο πιο δυνατοί, και να έχουμε και περισσότερο εγωϊσμό και αυτοπεπήθηση.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:30, 19-03-07:

Γι αυτό κι εγώ επιμένω. Οποιος σου είπε αυτά που σου είπε σίγουρα δεν ξέρει καλά τη δουλειά του και πρέπει να πάει σπίτι του.
Χρειάζεται όμως να είμαστε και λίγο πιο δυνατοί, και να έχουμε και περισσότερο εγωϊσμό και αυτοπεπήθηση.
Ξέρεις τι ειναι να πιέζεσε απο παντού και να μην μπορείς να πάρεις ανάσα; ξέρεις τι ειναι να προσπαθεις να σταθεις στα πόδια σου και να τρώς κλωτσιά στα αρχ.... για να ξαναπέσεις; ξέρεις τέλος τι άσκημο που ειναι να εισαι μάυρο πρόβατο και να σε κοινηγάνε με αποτέλεσμα να σταθείς στα πόια σου άλλα η ψυχική σου υγεία να ειναι κλονισμένη;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:32, 19-03-07:

Ξέρεις τι ειναι να πιέζεσε απο παντού και να μην μπορείς να πάρεις ανάσα; ξέρεις τι ειναι να προσπαθεις να σταθεις στα πόδια σου και να τρώς κλωτσιά στα αρχ.... για να ξαναπέσεις; ξέρεις τέλος τι άσκημο που ειναι να εισαι μάυρο πρόβατο και να σε κοινηγάνε με αποτέλεσμα να σταθείς στα πόια σου άλλα η ψυχική σου υγεία να ειναι κλονισμένη;
Ξέρω. Και πολύ καλά μάλιστα.
Αλλά έτσι είναι στη ζωή.
Να πέφτεις 7 φορές και να σηκώνεσαι 8.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:35, 19-03-07:

Ξέρω. Και πολύ καλά μάλιστα.
Αλλά έτσι είναι στη ζωή.
Να πέφτεις 7 φορές και να σηκώνεσαι 8.
Ειναι καλό να υπάρχει εσιοδοξία άλλα πρέπει να δεις και την πλευρά της γυναίκας που υφίστατε μεγαλύτερη πιεση άπο ότι ένας άντρας στο θέμα γάμος.

Ερώτηση: δεν πιστέυω να εισαι δάσκαλός ή καθηγητής στην νεοεληνική γιατί σίγουρα θα έχεις βγάλει σπυράκια με την ορθογραφία μου. χαχαχαχα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:41, 19-03-07:

(Οχι, αν και δυσκολεύομαι πολλές φορές να καταλάβω τι εννοείς.)

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 13:53, 28-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.Παλιότερα όταν έφτανες σε μια ηλικία,πενρούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες,έπεφταν επάνω σου συγγενείς,φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς.Σήμερα παρότι τα πράγματα έχουν αλλάξει η συνηθέστερη ευχή που ακούς(μόλις τελείωσεις τις σπουδές)είναι "άντε και με ένα καλό παιδί/κοπέλα".Η οικογένεια είναι αυτοσκοπός του ανθρώπου;Η καριέρα,οι σπουδές,οι αναζητήσεις,δεν συμβάλλουν στο να ολοκληρωθεί κάποιος;
Η δημιουργία οικογένειας γτ πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύεται με το χαρτί της εκκλησίας? Μας πιστοποιεί καμία παραπάνω δέσμευση το εν λόγω χαρτί? Σε τι μας κατοχυρώνει?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:16, 28-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Η δημιουργία οικογένειας γτ πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύεται με το χαρτί της εκκλησίας? Μας πιστοποιεί καμία παραπάνω δέσμευση το εν λόγω χαρτί? Σε τι μας κατοχυρώνει?
Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία δεν έχει βγάλει ακόμα τις παρωπίδες. Άπαξ και δεν φορέσεις στεφάνι (και ας συζείς με τον άλλο σαράντα χρόνια) δεν έχεις κανένα δικαίωμα στην περιουσία του ή στη σύνταξη του (όταν αυτός θα φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο), το παιδί σου δεν φέρει το όνομά του αυτομάτως μετά τη γέννα, αλλά πρέπει να τρέξεις για ένα σωρό χαρτιά και πιστοποιητικά προκειμένου να γίνει η αναγνώριση του παιδιού κ.λ.π. και φυσικά έχεις να αντιμετωπίσεις όλο το οικογενειακό ή και φιλικό περιβάλλον που ποτέ δεν θα σε αντιμετωπίσει σαν "σύζυγο" αλλά σαν γκόμενα - σχέση - κοπέλα, εν ολίγοις όχι σαν κάτι σοβαρό.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:30, 28-01-08:

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε λίγο πίσω. Όμως έχω την εντύπωση ότι η νομοθεσία έχει αλλάξει λίγο και νομίζω ότι κάτι αναγνωρίζει σε περιπτώσεις ζευγαριών που συζούν για πολλά χρόνια.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:58, 28-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία δεν έχει βγάλει ακόμα τις παρωπίδες. Άπαξ και δεν φορέσεις στεφάνι (και ας συζείς με τον άλλο σαράντα χρόνια) δεν έχεις κανένα δικαίωμα στην περιουσία του ή στη σύνταξη του (όταν αυτός θα φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο), το παιδί σου δεν φέρει το όνομά του αυτομάτως μετά τη γέννα, αλλά πρέπει να τρέξεις για ένα σωρό χαρτιά και πιστοποιητικά προκειμένου να γίνει η αναγνώριση του παιδιού κ.λ.π. και φυσικά έχεις να αντιμετωπίσεις όλο το οικογενειακό ή και φιλικό περιβάλλον που ποτέ δεν θα σε αντιμετωπίσει σαν "σύζυγο" αλλά σαν γκόμενα - σχέση - κοπέλα, εν ολίγοις όχι σαν κάτι σοβαρό.
Υπάρχει και ο πολιτικός γάμος

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:12, 28-01-08:

δεν εννοούσε μόνο τον θρησκευτικό γάμο το λενιώ, αλλά το γάμο-στεφάνι γενικότερα.

αχ λενίτσα, παντρεύεσαι κι εσύ...ήρθε η ώρα σου

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:25, 28-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε λίγο πίσω. Όμως έχω την εντύπωση ότι η νομοθεσία έχει αλλάξει λίγο και νομίζω ότι κάτι αναγνωρίζει σε περιπτώσεις ζευγαριών που συζούν για πολλά χρόνια.
δεν είμαι σίγουρη ότι άλλες χώρες είναι μπροστά σε αυτό κι εμείς πίσω...
Νομίζω ότι για το νομικό θέμα πάντα, σε όλες τις χώρες μέσες άκρες τα ίδια προβληματα υπάρχουν

κι οτι αναγνωρίζεται για περιπτώσεις ζευγαριών που ζουν πολλά χρόνια μαζί... ίσως να ισχύει αλλά θα πρέπει κάποιος να το κυνηγησει νομικα
και για σκέψου το ενδεχόμενο να ζω εγω 30 χρονια με έναν άνθρωπο, αυτος να φυγει και τα ανήψια του παράδειγμα να ζητουν να βγω έξω απ το σπίτι μας μιας που ήταν στο όνομα του το σπιτι κι αυτα ειναι οι μοναδικοί κληρονόμοι...

είναι μεγάλο το νομικό πακέτο...
εδώ είναι πακέτο αν είναι "νόμιμο" το ζευγάρι, σκέψου να ειναι και "παράνομο"

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:37, 28-01-08:

Για τα παράνομα ζευγάρια δεν νομίζω να υπάρξει και ποτέ κάποιο νομικό πλαίσιο, άλλωστε το λέει και η λέξη "παράνομα".
Στην άλλη περίπτωση όμως, έχεις δίκιο είναι πολύ άδικο να μην αναγνωρίζονται κάποια πράγματα και αν θες και δικαιώματα, επειδή απλά δεν υπάρχει ένα χαρτί. Στο κάτω - κάτω το χαρτί είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά; Έχω όμως την εντύπωση ότι κάτι έχει αλλάξει γι' αυτές τις περιπτώσεις ή ότι κάτι πρόκειται ν' αλλάξει.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:18, 29-01-08:

Ο γάμος είναι ο προορσμός του ανθρώπου;
Δηλαδή ζούμε μια ζωή για να παντρευτούμε;
Οχι δα.....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:27, 29-01-08:

Ο γάμος είναι ο προορσμός του ανθρώπου;
Δηλαδή ζούμε μια ζωή για να παντρευτούμε;
Οχι δα.....
χμ..ναι οκ, συμφωνω δεν ειναι ο γαμος....
αλλα τι ειναι κατα τη γνωμη σου, δε μας ειπες!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:36, 29-01-08:

Δεν μπορώ να το γενικεύσω έτσι αόριστα.
Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό προορισμό, άλλος θέλει να ζήσει μια ζωή γεμάτη εμπειρίες, άλλος θέλει να σώσει τον κόσμο και το περιβάλλον από τις επερχόμενες καταστροφές, άλλος θέλει να προσφέρει στην ανθρωπότητα, άλλος θέλει να κυβερνήσει τον τόπο του, ή να γίνει μεγάλος καλλιτέχνης, ή να σταδιοδρομήσει επαγγελματικά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν να έχει ως προοσρισμό του να παντρευτεί.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:58, 29-01-08:

Δεν μπορώ να το γενικεύσω έτσι αόριστα.
Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό προορισμό, άλλος θέλει να ζήσει μια ζωή γεμάτη εμπειρίες, άλλος θέλει να σώσει τον κόσμο και το περιβάλλον από τις επερχόμενες καταστροφές, άλλος θέλει να προσφέρει στην ανθρωπότητα, άλλος θέλει να κυβερνήσει τον τόπο του, ή να γίνει μεγάλος καλλιτέχνης, ή να σταδιοδρομήσει επαγγελματικά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν να έχει ως προοσρισμό του να παντρευτεί.
Κι ομως υπαρχουν και αυτοι που αυτο θελουν απο τη ζωη τους. Και εννοειται, οτι αυτοι ειναι εκεινοι, που εχουν εξισωσει τη δημιουργια οικογενειας με το γαμο.
Εγω απλα αναρωτιεμαι για κατι αλλο...
Ποσο γεματοι μπορει να νοιωθουν εκεινοι, που περασαν τα χρονια, εκπληρωσαν τα ονειρα τους, αλλα δεν δημιουργησαν οικογενεια....

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:01, 29-01-08:

Κάθε άνθρωπο τον γεμίζουν διαφορετικά πράγματα.
Ευτυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι σ' αυτόν τον κόσμο.
Ευτυχώς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

debbie1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη debbie1980
H debbie1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H debbie1980 έγραψε στις 15:34, 31-01-08:

Πιστεύω ότι ο προορισμός του ανθρώπου είναι ξεχωριστός άλλος θέλει να παντρευτεί να κάνει οικογένεια, άλλος πάλι θέλει να ζήσει ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις. Ο καθένας όπως το επιλέγει και κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει σε κανέναν τίποτα!

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:33, 10-01-09:

Όχι βέβαια!!!!!Ακούς εκεί ο γάμος μοναδικός προορισμός???? Μπορεί όλοι μας να έχουμε κοινό τόπο εκκίνησης, αλλά καθένας επιλέγει το δικό του προορισμό... Για εμένα προορισμός μπορεί να είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εξέλιξητης καριέρας μου, για τη γειτόνισσά μου το να κάνει οικογένεια και για τον κυριούλη απέναντι να κάνει το γύρω του κόσμου!!!! Ποιός είναι αυτός που θα πει σε κάποιον από τους 3 μας ότι έχει κάνει λάθος σε αυτό που ονειρεύεται...???? Κάτι τέτοια μου λένε οι δικοί μου και πλακωνόμαστε συνεχώς!!!!!
Ευτυχώς παιδια ο καθένας κάνει τα δικά του όνειρα και ορίζει ο ίδιος ποιός είναι ο προορισμός του στη ζωή!!!!Διαφορετικά θα ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές και θα κυνηγούσαμε ελάφια (ή κάτι άλλο....ότι αρέσει στον καθένα!!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 18:32, 11-01-09:

Η αντίληψη περί "οικογενειακής θαλπωρής" και "συναισθηματικής εξασφάλισης" στα γεράματα δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό και σήμερα. Δεν ξέρω πόσα παντρεμένα ζευγάρια έχουν συχνές επάφες με τα πεθερικά και τους γονείς τους. Πολλοί ηλικιωμένοι, πάντως, ακόμα κι αν δεν αντιμετώπισαν υπερβολικά τα παιδιά τους ως "φάρμακο κατά της μοναξιάς στα γεράματα", ωστόσο αισθάνονται "παρατημένοι" από αυτά. Είναι βέβαια και οι σημερινές συνθήκες ζωής...

Και κανείς δεν μας εξασφαλίζει ότι θα πεθάνουμε την ίδια στιγμή με την σύντροφό μας, "κρατώντας της σφιχτά το χέρι στο ταξίδι μας για τον παράδεισο."
Ως γνωστόν..."η γριά πεθαίνει τελευταία."

seriously

Η οικογένεια αποτελεί ένα παραδοσιακό "καταφύγιο" για τη μοναξιά, το οποίο μας παρέχει συνάμα και μια ψευδαίσθηση διαιώνισης. Στην πραγματικότητα θα ζήσουμε στη μνήμη των παιδιών μας...άντε και στη μνήμη των εγγονών μας! Όταν πεθάνουν και τα εγγόνια μας, δεν θα ζούμε σε καμία μνήμη. Θα είναι σαν να μην υπήρξαμε ποτέ! Οπωσδήποτε, επηρεάζουμε τον κόσμο με τον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, εφόσον ο τρόπος αυτός επηρεάζει τον χαρακτήρα τους, τον οποίο θα προσφέρουν στα δικά τους παιδιά και στους άλλους κ.ο.κ… Ωστόσο, είτε με οικογένεια είτε χωρίς, η μόνη σίγουρη μορφή "αθανασίας" μας είναι οι χαοτικές αλληλεπιδράσεις που θα συνεχιστούν και μετά το θάνατό μας. Το κατά πόσο θα μπορούσε κάτι τέτοιο από μόνο του να μας παρηγορήσει είναι…άλλο θέμα.

Πάντως…τώρα που το σκέφτομαι (δεν ξέρω για μετά…) δεν θα με χάλαγε να έχω οικογένεια. Εάν αποκτήσω, θα προσπαθώ να μην ξενοιάσω και να μην ξεχνώ πως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να χάσουμε κάποιον που αγαπάμε, είτε είναι το παιδί μας, είτε η γυναίκα μας είτε οποιοσδήποτε. Οι άνθρωποι δεν είναι εδώ για να ικανοποιούν τις προσδοκίες μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 18:51, 11-01-09:

Σίγουρα ο γάμος δεν είναι ο μοναδικός προορισμός του ανθρώπου και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να παντρευτεί. Συμβάλλει κατά ένα μέρος στην ολοκλήρωση του ατόμου (μέσω της δημιουργίας οικογένειας), όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι ο μονόδρομος προς την ολοκλήρωση του. Άλλωστε, οικογένεια μπορεί κανείς να δημιουργήσει και χωρίς να παντρευτεί.

Δυστυχώς, τις ατάκες του στυλ "άντε, με ένα καλό παιδί/κοπέλα..." θα σταματήσουμε να τις ακούμε μόνο όταν ξεπεραστεί η αντίληψη του ότι όποιος δεν παντρεύεται είναι, κατά κάποιον τρόπο, αποτυχημένος.

Πάντως…τώρα που το σκέφτομαι (δεν ξέρω για μετά…) δεν θα με χάλαγε να έχω οικογένεια. Εάν αποκτήσω, θα προσπαθώ να μην ξενοιάσω και να μην ξεχνώ πως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να χάσουμε κάποιον που αγαπάμε, είτε είναι το παιδί μας, είτε η γυναίκα μας είτε οποιοσδήποτε. Οι άνθρωποι δεν είναι εδώ για να ικανοποιούν τις προσδοκίες μας.
Πολύ σωστός!

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DownCast
Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 11:47, 12-01-09:

Ο γάμος ΔΕΝ είναι υποχρεωτικός προορισμός του ανθρώπου εφόσον δεν επηρεάζει αρνητικά τρίτους.

Ο γάμος ως θεσμός (είτε ως θρησκευτικός είτε ως πολιτικός) θεωρώ ότι είναι θεμιτός γιατί φροντίζει και καλύπτει και άλλες πτυχές της ζωή μας (π.χ. ασφάλεια, υγεία, περίθαλψη, δικαιώματα, μητρότητα, πατρότητα, οικογένεια κλπ...)

Ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά... θεωρώ ότι με κάποιο τρόπο θα πρέπει να προστατεύονται σε μία σειρά από τομείς... Αν η κοινωνία έχει "εφεύρει" το θεσμό του γάμου για να καλύπτει και να προστατεύει και άλλες πτυχές της ζωή μας τότε είναι θεμιτός...αλλά ΟΧΙ υποχρεωτικός.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 19:04, 15-01-09:

Ο Γαμοs ειναι εναs απο τουs βασικουs προορισμουs του ανθρωπου και εχει αρρηκτη σχεση και με την διαιωνιση του ειδουs μαs αφου ωs νοημοντα οντα εχουμε πολυ πιο ισχυρο αυτο το ενστικτο απο οτι τα υπολοιπα ζωα.Ο Γαμοs ωs ουσια επικυρωνει απο την μια την αγαπη που νιωθη ο εναs συντροφοs για τον αλλον στα ματια του θεου με ορκουs πιστηs και αφοσιωσηs και απο την αλλη αυτο βοηθαει σημαντικα στην καλυτερη ανατροφη των παιδιων τουs εχονταs εξαρχηs και τουs δυο φυσικουs του γονειs μαζι.Αυτη ειναι η ουσια και οχι το τι γινεται στην σημερινη σκληρη πραγματικοτητα.Αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που χρηζει βαθιαs αναλυσειs .

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:43, 15-01-09:

Προσωπικά θεωρώ πως ο γάμος είναι ένας θεσμός που δεν ικανοποιεί κανέναν άλλο παρά μόνο τους παπάδες (οι οποίοι τα "παίρνουν χοντρά" σε κάτι τέτοιες ευχάριστες κοινωνικές εκδηλώσεις) και τους κοντινούς μας συγγενείς (μαμάδες, μπαμπάδες, παππούδες, γιαγιάδες) αφού το παιδάκι τους επιτέλους αποκαταστάθηκε και - αυτό για τις κόρες - πλέον δεν είναι σπιτωμένη και τα λοιπά επίθετα!!
Θεωρώ πως οικογένεια μπορεί να υπάρξει και χωρίς να χορέψει κάποιος το χορό του Ησαϊα, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας αυτό είναι από λίγο έως πολύ δύσκολο θα έλεγα...!!Σε αυτό φυσικά δε φταίνε μόνο οι αντιλήψεις παλαιών, αλλά και νέων, αλλά ΚΥΡΙΩΣ το ίδιο το κράτος!!!Γιατί δεν είναι δυνατόν να μην δικαιούνται οι ανύπαντρες μητέρες, αλλά και τα ανύπαντρα ζευγάρια τα ίδια δικαιώματα με τα παντρεμένα!!!Αυτό είναι ανήκουστο και απολίτιστο!!! Έχουμε άραγε σκεφτεί πόσες αμβλώσεις θα είχαν αποφευχθεί αν είχαν κάπου να στηριχθούν αυτοί οι άνθρωποι??Αρκετές πιστεύω, αλλά όχι!!!
Εμάς το μόνο που μας απασχολεί είναι να αποκαταστήσουμε τα παιδιά μας για να μη μας βάλει στο στόμα του ο ένας και ο άλλος...!!!!Δεν μας νοιάζει να είναι ευτυχισμένα τα παιδιά μας...Μας αρκεί να ικανοποιούμε τον εγωισμό μας και να βγάζουμε προς τα έξω τη "σωστή" και "καθώς πρέπει" εικόνα...
Αν είναι δυνατόν...????!!!!

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 21:52, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από anda
Προσωπικά θεωρώ πως ο γάμος είναι ένας θεσμός που δεν ικανοποιεί κανέναν άλλο παρά μόνο τους παπάδες (οι οποίοι τα "παίρνουν χοντρά" σε κάτι τέτοιες ευχάριστες κοινωνικές εκδηλώσεις) και τους κοντινούς μας συγγενείς (μαμάδες, μπαμπάδες, παππούδες, γιαγιάδες) αφού το παιδάκι τους επιτέλους αποκαταστάθηκε και - αυτό για τις κόρες - πλέον δεν είναι σπιτωμένη και τα λοιπά επίθετα!!
Θεωρώ πως οικογένεια μπορεί να υπάρξει και χωρίς να χορέψει κάποιος το χορό του Ησαϊα, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας αυτό είναι από λίγο έως πολύ δύσκολο θα έλεγα...!!Σε αυτό φυσικά δε φταίνε μόνο οι αντιλήψεις παλαιών, αλλά και νέων, αλλά ΚΥΡΙΩΣ το ίδιο το κράτος!!!Γιατί δεν είναι δυνατόν να μην δικαιούνται οι ανύπαντρες μητέρες, αλλά και τα ανύπαντρα ζευγάρια τα ίδια δικαιώματα με τα παντρεμένα!!!Αυτό είναι ανήκουστο και απολίτιστο!!! Έχουμε άραγε σκεφτεί πόσες αμβλώσεις θα είχαν αποφευχθεί αν είχαν κάπου να στηριχθούν αυτοί οι άνθρωποι??Αρκετές πιστεύω, αλλά όχι!!!
Εμάς το μόνο που μας απασχολεί είναι να αποκαταστήσουμε τα παιδιά μας για να μη μας βάλει στο στόμα του ο ένας και ο άλλος...!!!!Δεν μας νοιάζει να είναι ευτυχισμένα τα παιδιά μας...Μας αρκεί να ικανοποιούμε τον εγωισμό μας και να βγάζουμε προς τα έξω τη "σωστή" και "καθώς πρέπει" εικόνα...
Αν είναι δυνατόν...????!!!!
Καταφερεs να τα ισoπεδωσηs ολα. Το να θελει μια ανυπαντρη μητερα η ενα ανυπαντρο ζευγαρι να μεινη ανυπαντρο ειναι δικαιωμα του εαν δεν πιστευει στο θεσμο του γαμου. Απο την αλλη ομωs δεν μπορουμε να καταργησουμε τουs θεσμουs και τιs παραδοσηs μαs επειδη καποιοι αισθανονται αβολα με ολουs εμαs που τουs στηριζουμε, αυτο ειναι αλλωστε που μαs χαρακτηριζει και μαs ενωνη ωs εθνοs.Eαν θεωρειται ολοι εσειs οτι αυτο δεν ειναι πολιτισμοs λυπαμαι αλλα ειστε βαθια νυχτωμενοι,γιατι χαρη σε αυτoυs τουs αναχρονιστικουs και απολιτιστουs θεσμουs η ελλαδα περασε δια πυροs και σιδηρου ειs τουs αιωναs και ,επεζησε για να λεs εσυ σημερα ελευθερα την γνωμη σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φωτηs : 15-01-09 στις 22:01.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 22:35, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Καταφερεs να τα ισoπεδωσηs ολα. Το να θελει μια ανυπαντρη μητερα η ενα ανυπαντρο ζευγαρι να μεινη ανυπαντρο ειναι δικαιωμα του εαν δεν πιστευει στο θεσμο του γαμου. Απο την αλλη ομωs δεν μπορουμε να καταργησουμε τουs θεσμουs και τιs παραδοσηs μαs επειδη καποιοι αισθανονται αβολα με ολουs εμαs που τουs στηριζουμε, αυτο ειναι αλλωστε που μαs χαρακτηριζει και μαs ενωνη ωs εθνοs.Eαν θεωρειται ολοι εσειs οτι αυτο δεν ειναι πολιτισμοs λυπαμαι αλλα ειστε βαθια νυχτωμενοι,γιατι χαρη σε αυτoυs τουs αναχρονιστικουs και απολιτιστουs θεσμουs η ελλαδα περασε δια πυροs και σιδηρου ειs τουs αιωναs και ,επεζησε για να λεs εσυ σημερα ελευθερα την γνωμη σου.
Εσύ δηλ. τα ζευγάρια που δεν παντρεύονται τα θεωρείς απολίτιστα?
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλά ζευγάρια που δεν παντρεύονται καν αλλά φτιάχνουν ένα συμβόλαιο κινείς διαβίωσης λές αυτές οι χώρες να κινδυνεύουν να χάσουν την δημοκρατία τους?
Εξήγησε μου σε παρακαλώ που στηρίζεις το γεγονός ότι ''κάποιοι'' άνθρωποι νιώθουν άβολα με ''εσάς'' που στηρίζετε τοις παραδόσεις.? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 23:23, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Εσύ δηλ. τα ζευγάρια που δεν παντρεύονται τα θεωρείς απολίτιστα?
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλά ζευγάρια που δεν παντρεύονται καν αλλά φτιάχνουν ένα συμβόλαιο κινείς διαβίωσης λές αυτές οι χώρες να κινδυνεύουν να χάσουν την δημοκρατία τους?
Εξήγησε μου σε παρακαλώ που στηρίζεις το γεγονός ότι ''κάποιοι'' άνθρωποι νιώθουν άβολα με ''εσάς'' που στηρίζετε τοις παραδόσεις.? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.
Φυσικα και δεν ειναι απολιτιστα δεν ειπα εγω κατι τετοιο, εαν διαβασεs καλα το απολιτιστα το ανεφερε η anda και οχι εγω να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη μην τρελαθουμε κι ολαs.Για το επομενο σκελοs για το τι γινεται στο εξωτερικο πανω σε αυτο το θεμα σου απαντω οτι ολοι σχεδον αυτοι οι λαοι εχουν εναρμονιστει απολυτα με την παγκοσμιοποιηση και δεν μου κανει καθολου εντυπωση.Και για το τελευταιο σκελοs σου απαντω το αβολα το ανεφερα σχετικα με αυτο που ανεφερε η αντα οτι ειμαστε ολοι εμειs απολιτιστοι που υποστηριζουμε αυτεs τιs ιδεεs.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 03:15, 16-01-09:

χαρη σε αυτoυs τουs αναχρονιστικουs και απολιτιστουs θεσμουs η ελλαδα περασε δια πυροs και σιδηρου ειs τουs αιωναs και ,επεζησε για να λεs εσυ σημερα ελευθερα την γνωμη σου.
Εννοείς, ακόμα και με αυτούς τους αναχρονιστικούς και απολίτιστους θεσμούς στο σβέρκο, η ελλάδα επέζησε για να τους έχουμε και σήμερα (στο σβέρκο).

Παράθεση

Νεοφερμένος

H anda έγραψε στις 21:11, 16-01-09:

Για να μην τρελαθούμε κιολας, δεν είπα ΠΟΤΕ πως όποιος υποστηρίζει το γάμο είναι απολίτιστος!!!Αυτό που είπα είναι πως η πολιτική του ελληνικού κράτους να αναγνωρίζει ως οικογένεια ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ζευγάρια είναι απολίτιστη!!!Αυτό που εγώ κατέκρινα είναι το γεγονός πως μία ανύπαντρη μητέρα ή ένα ανύπαντρο ζευγάρι ΔΕΝ χαίρει ίσης μεταχείρησης από το κράτος σε σχέση με τους παντρεμένους!!!ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ!!!
Καλό είναι πάντως να διαβάζουμε καλά τα όσα αναφέρει ο άλλος για να μη βγαίνουν λάθος συμπεράσματα...Και αν δεν τα καταλαβαίνουμε, ας ζητάμε διευκρίνηση...δεν είναι ντροπή!

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 22:01, 16-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Εννοείς, ακόμα και με αυτούς τους αναχρονιστικούς και απολίτιστους θεσμούς στο σβέρκο, η ελλάδα επέζησε για να τους έχουμε και σήμερα (στο σβέρκο).
Καταλαβεs πολυ καλα τι εννοω

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 22:11, 16-01-09:

Για να μην τρελαθούμε κιολας, δεν είπα ΠΟΤΕ πως όποιος υποστηρίζει το γάμο είναι απολίτιστος!!!Αυτό που είπα είναι πως η πολιτική του ελληνικού κράτους να αναγνωρίζει ως οικογένεια ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ζευγάρια είναι απολίτιστη!!!Αυτό που εγώ κατέκρινα είναι το γεγονός πως μία ανύπαντρη μητέρα ή ένα ανύπαντρο ζευγάρι ΔΕΝ χαίρει ίσης μεταχείρησης από το κράτος σε σχέση με τους παντρεμένους!!!ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ!!!
Καλό είναι πάντως να διαβάζουμε καλά τα όσα αναφέρει ο άλλος για να μη βγαίνουν λάθος συμπεράσματα...Και αν δεν τα καταλαβαίνουμε, ας ζητάμε διευκρίνηση...δεν είναι ντροπή!
Συμφωνο εν μερει αλλα γιατι να μην θελει ενα ζευγαρι να κανει εστω το πολιτικο γαμο, δεν νομιζω αυτο τουλαχιστον θα τουs ηταν και κατι τοσο τρομερο, μιση ωρα υποθεση θα ηταν εξαλλου.Ειναι ετσι: η δεν ειναι.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H anda έγραψε στις 23:09, 16-01-09:

Συμφωνο εν μερει αλλα γιατι να μην θελει ενα ζευγαρι να κανει εστω το πολιτικο γαμο, δεν νομιζω αυτο τουλαχιστον θα τουs ηταν και κατι τοσο τρομερο, μιση ωρα υποθεση θα ηταν εξαλλου.Ειναι ετσι: η δεν ειναι.
Ναι, μισή ώρα υπόθεση είναι αλλά αν εγώ δεν θέλω να παντρευτώ λόγω ιδεολογίας για παράδειγμα, έχει ο άλλος το δικαίωμα να μου πει:"Α!Εσύ είσαι κατώτερη της Μαρίας που είναι παντρεμένη!Και επομένως, το παιδί σου δεν είναι νόμιμο(γνωστό και ως μπ****ρδο) και άρα δεν έχεις τα ίδια δικαιώματα με τα παιδιά της Μαρίας!"
Και όλα αυτά γιατί δεν θέλω να φορέσω βέρα????Γούστο μου και καπέλο μου!! Ο νομοθέτης είναι υποχρεωμένος να με αναγνωρίζει ως ΜΗΤΕΡΑ είτε είμαι παντρεμένη είτε όχι!!!!
Άσε που αν όντως το κράτος ήθελε να διευκολύνει την κατάσταση και να κάνει μία πρόοδο ως κοινωνία, θα δεχόταν το σύμφωνο κοινής συμβίωσης!!!!Αλλά τότε δεν θα είχαν μερίδιο, ούτε ο δήμαρχος ούτε ο παππάς της ενορίας...(Θα μου πείτε και αυτοί κλέφτες θα γίνουν??)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:40, 16-01-09:

Γάμος ο προορισμός του ανθρώπου; Όχι δα.
Νομίζω πως ο προορισμός του ανθρώπου είναι να ανακαλύψει ποιος είναι πραγματικά, να βρει τον εαυτό του και στη συνέχεια, εφόσον το επιθυμεί, να προχωρήσει στη δημιουργία οικογένειας, κάτι που θεωρείται ολοκλήρωσή του- σε συναισθηματικό επίπεδο.

Για μενα ο γάμος δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένα χαρτί που λέει ότι είσαι με κάποιον ζευγάρι. Δε χρειάζεσαι το χαρτί για να είσαι ζευγάρι... Στις μέρες μας ζεις στο ίδιο σπίτι με κάποιον, κάνετε παιδί και πάλι έχεις την επιλογή να μην παντρευτείς. Και έτσι θα έπρεπε να είναι, να την έχεις αυτή την επιλογή.
Προσωπικά ο μόνος λόγος για τον οποίο θα παντρευόμουν είναι για να κάνω οικογένεια. Όταν είναι να κάνω παιδάκι, μόνο τότε θα αρχίσω να το σκέφτομαι- πιο πριν ούτως ή άλλως δεν θα βρίσκω νόημα στο να το κάνω, αφού στην ουσία δεν θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου, είτε παντρεμένη είμαι, είτε απλά συζώ με τον σύντροφό μου.
Αλλά θα ήθελα τα παιδιά μου να είναι εντός γάμου, για πολλούς λόγους- κατ αρχάς για να μην αισθάνονται τα ίδια, άσχημα...

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 00:11, 17-01-09:

Ναι, μισή ώρα υπόθεση είναι αλλά αν εγώ δεν θέλω να παντρευτώ λόγω ιδεολογίας για παράδειγμα, έχει ο άλλος το δικαίωμα να μου πει:"Α!Εσύ είσαι κατώτερη της Μαρίας που είναι παντρεμένη!Και επομένως, το παιδί σου δεν είναι νόμιμο(γνωστό και ως μπ****ρδο) και άρα δεν έχεις τα ίδια δικαιώματα με τα παιδιά της Μαρίας!"
Και όλα αυτά γιατί δεν θέλω να φορέσω βέρα????Γούστο μου και καπέλο μου!! Ο νομοθέτης είναι υποχρεωμένος να με αναγνωρίζει ως ΜΗΤΕΡΑ είτε είμαι παντρεμένη είτε όχι!!!!
Άσε που αν όντως το κράτος ήθελε να διευκολύνει την κατάσταση και να κάνει μία πρόοδο ως κοινωνία, θα δεχόταν το σύμφωνο κοινής συμβίωσης!!!!Αλλά τότε δεν θα είχαν μερίδιο, ούτε ο δήμαρχος ούτε ο παππάς της ενορίας...(Θα μου πείτε και αυτοί κλέφτες θα γίνουν??)
Ενοικιαζομενη συμβιωση βρε αντα μου: Σου ακουγεται καλα εσενα δηλαδη τωρα αυτο: Σε νοικιαζω δηλαδη για 7 χρονια σε αραδιαζω τα κουτσουβελα και την κανω εγω μετα με ελαφρα πηδηματακια και βγαλτα περα μονη σου χωριs να εχω εγω πλεον καμμια υποχρεωση απεναντι σε εσενα και τα παιδια :Eιδικα για εσαs τηs γυναικεs αυτο το συμφωνο συμβιωσηs θα ειναι οτι χειροτερο.Και μη μου πειs μετα οτι το κρατοs εχει υποχρεωση γιατι μετα θα εισαι παραλογη.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 23:07, 26-01-09:

Ενοικιαζομενη συμβιωση βρε αντα μου: Σου ακουγεται καλα εσενα δηλαδη τωρα αυτο: Σε νοικιαζω δηλαδη για 7 χρονια σε αραδιαζω τα κουτσουβελα και την κανω εγω μετα με ελαφρα πηδηματακια και βγαλτα περα μονη σου χωριs να εχω εγω πλεον καμμια υποχρεωση απεναντι σε εσενα και τα παιδια :Eιδικα για εσαs τηs γυναικεs αυτο το συμφωνο συμβιωσηs θα ειναι οτι χειροτερο.Και μη μου πειs μετα οτι το κρατοs εχει υποχρεωση γιατι μετα θα εισαι παραλογη.
Εγώ παντρεύτηκα με θρησκευτικό γάμο γιατί πιστεύω. Αυτό δεν αναιρεί ότι αν ο άντρας μου με αφήσει θα μείνω με 3 παιδιά ούτε ότι αν εγώ τον αφήσω θα μείνει εκείνος με 3 παιδιά. Ούτε αναιρεί ότι ακόμα κι αν δικαστικά βγει διατροφή το κόστος να τον κυνηγάω κάθε φορά που δεν την δίνει σε χρόνο και χρήμα είναι απαγορευτικό για μια κανονική εργαζόμενη μάνα. Μέχρι τώρα που ο θρησκευτικός γάμος ήταν το must πόσα διαζύγια, πόσους αλήτες και αλήτισσες έχει καταγράψει η ιστορία!
Τι σημαίνει νοικιάζω... τότε και η γυναίκα τον νοικιάζει τον άντρα... και τι σημαίνει "χωριs να εχω εγω πλεον καμμια υποχρεωση απεναντι σε εσενα και τα παιδια", στα παιδιά έχεις υποχρέωση λόγω του γάμου ή γιατί τα αγαπάς ή γιατί τα έκανες?
Αυτό το σενάριο που λέει "όλα θα πάνε καλά αν ακολουθήσεις την πεπατημένη" έχει βγει τόσες φορές ουτοπία - κι ας έχει τόσο κόσμο μαζί του - που δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρούμε ότι μια διαφορετική προσέγγιση είναι από χέρι λάθος.

Παράθεση

zina85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zina85
H zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H zina85 έγραψε στις 15:01, 21-01-10:

Μια φορα και ενα καιρο ηταν μια ομορφη κοπέλα που ονειρευόταν τον γάμο...ονειρευόταν να έχει ενα καλό και όμορφο σύντροφο που να την αγαπά και να την προστατεύει...Αυτή η κοπέλα ενηλικιώθηκε σπούδασε, ερωτεύτηκε πολύ στο παρελθόν αλλά τώρα είναι μόνη της απο επιλογή οπως λέει, κοπιάζει για να έχει την δική της εταιρία σύντομα και να γίνει ένας σωστός άνθρωπος...αλλα....??? Εχει την μαμά, τους φίλους να τις θυμίζουν εκείνο το παλιό όνειρο και η μικρή μας φιλή αρχίζει και σκέφτεται και σκεφτεται ....
Τι είναι ο γάμος?? Γιατί να παντρευτώ?? Αφου είμαι καλά μόνη μου...και όσο αυτή κλείνεται στο καβουκί της νά σου οι υποψήφιοι γαμπροι ..Νεοι, ωραίοι , ευκατάστατοι (δεν λέω εχουν και αυτοι τις παραξενιές τους) αλλά ειναι όλα οσα η κοπέλα ονειρευόταν ...
Τελικά να παντρευτώ τώρα απο έρωτα και όσο κρατησει ??
Η΄ να παντρευτώ αυτόν που ξέρει και η οικογενεια μου και είναι καλό παιδί, παιδί απο σπίτι που λέει και η μαμά??
Η΄ τον άλλον που είναι πολύ όμορφος και πολύ πλούσιος???
Τί είναι ο γάμος ?? τελικά υπάρχει ηλικία γι αυτο το βήμα ? Η ειναι στην κρίση του καθενός και οι συνθήκες που σε ωθούν σε κάτι τέτοιο? Είναι οτι θα πρέπει να νιώθεις έτοιμος για να το κάνεις...?
Γιατι δεν έιναι λίγοι αυτοι που λένε η μικρος μικρός παντρέψου ή μικρός καλογερέψου, απο προσωπική τους πέιρα...Μην μείνεις μόνος -η σου σαν και μας που τώρα στα 35-40 έχουμε παραξενέψει τόσο πολύ ...
Τελικά που βρίσκεται η αλήθεια ...
θα ήθελα να ακουσω την γνωμη σας ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους