Παρθενία

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Καταρχήν παρεξηγήσατε τι λέει η κοπέλα και πέσατε να τη φάτε. Λέει:

απλά δε θέλω να κάνω σχέση ακόμα γιατί είμαι μόνο 17 χρονών (μικρή) και αν κάνω θα πέσει η επίδοσή μου στα μαθήματα. οπότε ξεχνάω τις υψηλές σχολές που θέλω να περάσω, γιατί εγώ δεν μπορώ να συνδυάσω και τα δύο (και μαθήματα και αγόρι).

Οτι αν λοιπόν έχει σχέση τώρα θα πρέπει να ξεχάσει τις υψηλές σχολές που θέλει να περάσει.

Κι εσείς λέτε:

Σαφώς, γιατί οι υψηλές σχολές εννοείται πως δε χρειάζονται διάβασμα.


:confused:

ε
οπως ειπε η κιου εσ ελ βι, οι υψηλοβαθμες σχολες θελουν περισσοτερο διαβασμα απο οτι το σχολειο.

Ας διαβάζουμε καλύτερα προτού να ειρωνευόμαστε.

Κατά τα άλλα Ρηνούλα σε ευχαριστώ για την επεξήγηση που μου έδωσες, χαίρομαι που τελικά οι γονείς σου είναι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι και σε βοηθάνε. Αφοσιώσου λοιπόν στο σχολείο και τις εξετάσεις κι όταν έρθει η ώρα να γνωρίσεις αυτόν που θα αγαπήσεις και θα σε αγαπήσει, όλα θα πάρουν μόνα τους το δρόμο τους. Απλά μην κολλάς σε πράγματα όπως "κάθε άντρας θέλει μόνο το κρεβάτι" γιατί αυτό καμιά φορά ισχύει κι άλλες όχι. Στο χέρι σου είναι να επιλέξεις αυτόν που θέλει παραπάνω πράγματα από σένα από το κρεβάτι.;)

Καλή τύχη και καλή επιτυχία στα όνειρά σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Καταρχήν παρεξηγήσατε τι λέει η κοπέλα και πέσατε να τη φάτε. Λέει:
Δεν ειρωνεύτηκα άνευ υποβάθρου, παρακαλώ να κοιτάξεις την παράθεση την οποία... παρέθεσα στο post μου, το οποίο κατηγορείς ως αναίτιο.

Σε τελική ανάλυση, εδώ είναι φόρουμ και εμείς οι φορουμτζήδες τα ψειρίζουμε καλώς ή κακώς. Δεν πιστεύω πως η Αγνή Κορασίδα μπήκε να γράψει αυτά που έγραψε και περίμενε να την επικροτήσουμε όλοι, αυτό θα συνέβαινε μόνο αν επρόκειτο για φόρουμ των Amis. Ή αν ήθελε να μην μπορούμε να την πιάσουμε από πουθενά, ας ήταν πιο προσεκτική με τις διατυπώσεις της.

Και όχι δεν πέφτουμε να τηνε φάμε (keine Lust), όλοι λογικοί άνθρωποι είμαστε εδώ πέρα και καταλαβαίνουμε ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να τρολλάρει/εκφράζει τις όποιες απόψεις του εφόσον δεν παραβιάζει άλλων τα δικαιώματα ή όρους της κοινότητας.

Κάπου έχει ξεφύγει η Προοδευτικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια διευκρίνιση για να διευκολύνουμε τη συζήτηση...
Το θέμα αναφέρεται γενικά για την Παρθενία.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος οποιαδήποτε γυναίκα να παίρνει προσωπικά όσα γράφονται εδώ, παρ' όλ' αυτά, καθετί που γράφεται, μοιραία σχολιάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θα ήθελα να μπω στην ιατρική.
Περίμενα ν' ακούσω κάτι σε "Ηλεκτρολόγους" για να είμαι ειλικρινής.


Και νομίζεις ότι στην Ιατρική θα κάθεσαι... Θα πεθυμήσεις την Γ' Λυκείου, που είναι ΑΕΡΑΣ μπροστά στην Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ας διαβάζουμε καλύτερα προτού να ειρωνευόμαστε.
νομιζω οτι αυτο ισχυει για σενα! οχι για εμας.

θα ηθελα επισης να σου υπενθυμισω οτι η Ρηνουλα αναφερθηκε με εκφρασεις οπως "αθωοτητα", οτι θελει να μεινει "ανέγγιχτη" και τα λοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η παρθενια ειναι κακια,,και οπισθοδρομικη,,εκτος και αν σου κατσει εσενα..
τοτε νιωθεις σαν να βρηκες θησαυρο στην ερημο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Περίμενα ν' ακούσω κάτι σε "Ηλεκτρολόγους" για να είμαι ειλικρινής.
Διακρίνω μια προκατάληψη συναδελφάκι, για με πήραν τα χρόνια και δεν καταλαβαίνω πλέον καλά??:hmm:
Και νομίζεις ότι στην Ιατρική θα κάθεσαι... Θα πεθυμήσεις την Γ' Λυκείου, που είναι ΑΕΡΑΣ μπροστά στην Ιατρική.
Aν η 3η λυκείου είναι αέρας ή δεν είναι σε σχέση με την Ιατρική δεν θα το κρίνω (γιατί δεν συνηθίζω να μιλάω για πράγματα που μου είπαν/άκουσα, αλλά μόνο για αυτά που έζησα - και Ιατρική δεν έβγαλα για να ξέρω). Αυτό που θα θυμίσω σε όλους, γιατί αν και πιο μικροί από μένα φαίνεται προλάβατε και ξεχάσατε τις πανελλήνιες, ότι για μεγάλη μερίδα μαθητών οι πανελλήνιες είναι μονόδρομος και "Once in a lifetime". Ειδικά αν κάποιος γνωρίζει [που οι περισσότεροι το κάνουν] ότι στο πανεπιστήμιο δίνεις και ξαναδίνεις ένα μάθημα μέχρι να το περάσεις ενώ οι πανελλήνιες είναι μία φορά (που, ναι οκ δεν είναι μπλα μπλα μπλα, αλλα [Mode neraida on]μα τω Δία και την Αθηνά[Mode neraida off] όσοι περάσατε στην Ιατρική ή στις υψηλόβαθμες σχολές του πολυτεχνείου διαβάζατε ας πούμε μόνο από τον Μάρτη και μετά και μόνο για 10' στην τρίτη λυκείου Or s'th? και δεν είχατε κανένα άγχος(!), ούτε κανείς σας δεν "έκοψε" πράγματα από εκείνη τη χρονιά με την επωδό "όταν περάσω στο πανεπιστήμιο όλα θα φτιάξουν"!)
---------------------------
Τέσπα δεν έχει νόημα να επιμείνω. Καταλαβαίνω (μετά τις επεξηγήσεις) γιατί ο Φίλιον_Τέρας "παρεξηγήθηκε" και απάντησε σε απότομο ύφος και ναι, δεν είναι όλοι οι άντρες καθίκια που θέλουν να εκμεταλλευτούν τις αγνές κορασίδες, παρόλαυτα θα μου επιτρέψεις να νιώθω ότι ήσουν λίγο υπέρ το δέον εύθικτος (αν και δεν επιμένω πολύ, μάλλον κι εγώ θα ήμουν στη θέση σου)
Επίσης, θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια μικρή απογοήτευση και ενόχληση από το γεγονός ότι θεωρείτε (ή δείχνετε να θεωρείτε) δεδομένο ότι αν κάποια δηλώσει(και είναι) παρθένα από πίσω θα ...μπαίνουν τρένα και όχι απλώς ότι μπορεί όντως να μην έχει σεξουαλικές σχέσεις (πέρα από τις "αθώες" μορφές ίσως) αλλά οκ...as you wish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Aν η 3η λυκείου είναι αέρας ή δεν είναι σε σχέση με την Ιατρική δεν θα το κρίνω (γιατί δεν συνηθίζω να μιλάω για πράγματα που μου είπαν/άκουσα, αλλά μόνο για αυτά που έζησα - και Ιατρική δεν έβγαλα για να ξέρω). Αυτό που θα θυμίσω σε όλους, γιατί αν και πιο μικροί από μένα φαίνεται προλάβατε και ξεχάσατε τις πανελλήνιες, ότι για μεγάλη μερίδα μαθητών οι πανελλήνιες είναι μονόδρομος και "Once in a lifetime". Ειδικά αν κάποιος γνωρίζει [που οι περισσότεροι το κάνουν] ότι στο πανεπιστήμιο δίνεις και ξαναδίνεις ένα μάθημα μέχρι να το περάσεις ενώ οι πανελλήνιες είναι μία φορά (που, ναι οκ δεν είναι μπλα μπλα μπλα, αλλα [Mode neraida on]μα τω Δία και την Αθηνά[Mode neraida off] όσοι περάσατε στην Ιατρική ή στις υψηλόβαθμες σχολές του πολυτεχνείου διαβάζατε ας πούμε μόνο από τον Μάρτη και μετά και μόνο για 10' στην τρίτη λυκείου Or s'th? και δεν είχατε κανένα άγχος(!), ούτε κανείς σας δεν "έκοψε" πράγματα από εκείνη τη χρονιά με την επωδό "όταν περάσω στο πανεπιστήμιο όλα θα φτιάξουν"!)
αν ειναι να αρχιζουμε να λεμε ο καθε ενας οτιδηποτε μας ερθει πρωτο στο μυαλο, χωρις να κατανοουμε τι εχει γραψει ο συνομιλητης μαςκαι, εν συνεχεια, τι πραγματικα εννοει ο αλλος, τοτε πραγματικα θα φτασουμε σε μια δεδαλωδη και εκτος θεματος συζητηση. υστερα απο αυτο τον μικρο προλογο.

Ας αρχισουμε απο τα βασικα! οσοι θεωρουν οτι ειναι μονοδρομος να δωσουν πανελληνιες, θα θεωρουν οτι ειναι μονοδρομος να τελειωσουν τη σχολη στα 5 ετη. συμφωνουμε εδω; γιατι δεν ειναι ψυχοφθορο μονο να διαβαζεις για 6 μαθηματα σε μια χρονια που θα τα εξεταστεις στο τελος, αλλα ειναι πιο πολυ ψυχοφθορο να κανεις 7 μαθηματα, 3 με τα 4 εργαστηρια το εξαμηνο, να εχεις ΕΡΓΑΣΙΕΣ και να πρεπει να τηρησεις τις προθεσμιες. οποτε, ας ξεχασουμε και τις σχεσεις στο πανεπιστημιο, γιατι πολυ απλα, δεν θα υπαρχει ΧΡΟΝΟΣ γιατι πρεπει να περασουμε τα μαθηματα. χρησιμοποιοντας βεβαια τη λογικη σου, και εδω ειναι το δευτερο σημειο που πραγματικα με κανει να απορρω: "οσοι εχουν σχεση στη τριτη λυκειου, ξεκινουν τα διαβασματα τους 10' λεπτα το Μαρτη και δεν κανουν καμια μα καμια θυσια." θα αναφερω τη δικια μου εμπειρια. διαβασα πολυ παραπανω απο οσο ειχα διαβασει τις αλλες χρονιες, τα φροντηστηρια και οι ασκησεις μειωναν σε πολυ μεγαλο βαθμο τον ελευθερο μου χρονο. ομως και βολτες πηγαινα, για να συνελθω και τον χαβαλε μου εκανα και... ερωτευθηκα... χωρις αυτο αν επηρεασει τελικα την επιδοση μου στις πανελληνιες.

ολο μας λενε, περασε στο πανεπιστημιο και ολα θα φτιαξουν. αυτο ειναι ενα μεγαλο ΨΕΜΑ.για να τελειωσει την υψηλοβαθμη σχολη, πραγματικα θα ξενυχτησει πολλα περισσοτερα βραδια, απο οτι εκανε την τριτη λυκειου, θα αγχωθει πολυ περισσοτερο για τα μαθηματα και θα αφιερωσει πολυ περισσοτερες ωρες σε πρακτικα ζητηματα, τα οποια ερχονται μεσω των εργαστηριων. ΔΕΝ θα φτιαξει τιποτα απο μονο του, μονο που, πλεον, αλλαζει η κοινωνικη σου θεση, και γινεσαι, ως δια μαγειας, περισσοτερο...αρεστός;...αποδεκτός;.... απο διαφορες κοινωνικες ομαδες...οι γονεις σου και οι φιλοι τους ακουν την αποψη σου σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι εκαναν. Γιατι; και στην τελικη, ΠΟΙΟΣ προαγει τετοιους μυθους;

Θεωρω, με βαση οσα ειπα παραπανω, οτι σχολες, οπως η ιατρικη και, απο προσωπικες εμπειριες, η Σχολη Ηλεκτρολογων Μηχανικων, ειναι πολυ πιο δυσκολες, απο τη μια χρονια των πανελληνιων, ενώ παρ'ολα αυτα δεν υπαρχει το τελεσιδικο. απο εκει και περα, δε θα φτασω στο σημειο να πω, οτι "μια σχεση θα καταστρεψει τις επιδοσεις μου" που μονο ως μια φθηνη δικαιολογια μπορω να την χαρακτηρισω. γιατι τοτε ας ξεχασει τη σχεση στη σχολη της, και μετα, ως εργαζομενη στην υπολοιπη ενηλικη ζωη της!

πίσης, θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια μικρή απογοήτευση και ενόχληση από το γεγονός ότι θεωρείτε (ή δείχνετε να θεωρείτε) δεδομένο ότι αν κάποια δηλώσει(και είναι) παρθένα από πίσω θα ...μπαίνουν τρένα και όχι απλώς ότι μπορεί όντως να μην έχει σεξουαλικές σχέσεις (πέρα από τις "αθώες" μορφές ίσως) αλλά οκ...as you wish.
ποιοι ακριβως θεωρουνε; γιατι με τον τροπο που το παρουσιαζεις, μου φαινεται οτι πιστευεις οτι η πλειονοτητα, αν οχι η ολοτητα, το στηριζει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αν ειναι να αρχιζουμε να λεμε ο καθε ενας οτιδηποτε μας ερθει πρωτο στο μυαλο, χωρις να κατανοουμε τι εχει γραψει ο συνομιλητης μαςκαι, εν συνεχεια, τι πραγματικα εννοει ο αλλος, τοτε πραγματικα θα φτασουμε σε μια δεδαλωδη και εκτος θεματος συζητηση. υστερα απο αυτο τον μικρο προλογο.
Συμφωνώ. Ας το σταματήσουμε όλοι μαζί λοιπόν. :)
Ας αρχισουμε απο τα βασικα! οσοι θεωρουν οτι ειναι μονοδρομος να δωσουν πανελληνιες, θα θεωρουν οτι ειναι μονοδρομος να τελειωσουν τη σχολη στα 5 ετη. συμφωνουμε εδω;
όχι:P
Kαι εδώ μιλά η εμπειρία :P

γιατι δεν ειναι ψυχοφθορο μονο να διαβαζεις για 6 μαθηματα σε μια χρονια που θα τα εξεταστεις στο τελος, αλλα ειναι πιο πολυ ψυχοφθορο να κανεις 7 μαθηματα, 3 με τα 4 εργαστηρια το εξαμηνο, να εχεις ΕΡΓΑΣΙΕΣ και να πρεπει να τηρησεις τις προθεσμιες. οποτε, ας ξεχασουμε και τις σχεσεις στο πανεπιστημιο, γιατι πολυ απλα, δεν θα υπαρχει ΧΡΟΝΟΣ γιατι πρεπει να περασουμε τα μαθηματα. χρησιμοποιοντας βεβαια τη λογικη σου, και εδω ειναι το δευτερο σημειο που πραγματικα με κανει να απορρω: "οσοι εχουν σχεση στη τριτη λυκειου, ξεκινουν τα διαβασματα τους 10' λεπτα το Μαρτη και δεν κανουν καμια μα καμια θυσια." θα αναφερω τη δικια μου εμπειρια. διαβασα πολυ παραπανω απο οσο ειχα διαβασει τις αλλες χρονιες, τα φροντηστηρια και οι ασκησεις μειωναν σε πολυ μεγαλο βαθμο τον ελευθερο μου χρονο. ομως και βολτες πηγαινα, για να συνελθω και τον χαβαλε μου εκανα και... ερωτευθηκα... χωρις αυτο αν επηρεασει τελικα την επιδοση μου στις πανελληνιες.
Βρε καλό μου ποιός διαβάζει τώρα ό,τι θέλει? Πού είπα εγώ τα παραπάνω για τις σχέσεις??? Το παράδειγμα ήταν για την ΄απαξίωση' της προσπάθειας της τρίτης λυκείου και για ατάκες του στυλ "καλά η τάδε σχολή είναι μανίκι η 3η λυκείου είναι αέρας". Ε, δεν είναι τι να κάνουμε τώρα(!). Ένας από τους λόγους είναι το άγχος της "μοναδικής ευκαιρίας", ένας άλλος ότι το "λάθος" είναι σχεδόν ασυγχώρητο αν στοχεύεις κάπου με βάση 19+ και υπάρχουν και άλλοι (συμπεριλαμβανομένης πολλές φορές της πίεσης από γονείς) που δεν έχει νόημα να αναλύσω
ολο μας λενε, περασε στο πανεπιστημιο και ολα θα φτιαξουν. αυτο ειναι ενα μεγαλο ΨΕΜΑ.για να τελειωσει την υψηλοβαθμη σχολη, πραγματικα θα ξενυχτησει πολλα περισσοτερα βραδια, απο οτι εκανε την τριτη λυκειου, θα αγχωθει πολυ περισσοτερο για τα μαθηματα και θα αφιερωσει πολυ περισσοτερες ωρες σε πρακτικα ζητηματα, τα οποια ερχονται μεσω των εργαστηριων.
Θα το ξέρεις γιατί είσαι φοιτητής, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρεις. Για μένα και για πολλούς ακόμα ίσχυε, φαντάζομαι δεν έχω κατέβει από άλλο πλανήτη. Είναι άλλο το άγχος που περιγράφεις από αυτό που ενέχουν οι πανελλήνιες. Και μόνο το γεγονός ότι -θεωρητικά- τα ξενύχτια είναι για πράγματα που επέλεξες να σπουδάσεις και όχι για αυτά που "πρέπει", + όπως ξανάπα, οτι δεν είναι τόσο έντονο το αγχος γιατί εχεις κι άλλες πολλές ευκαιρίες...
ΔΕΝ θα φτιαξει τιποτα απο μονο του, μονο που, πλεον, αλλαζει η κοινωνικη σου θεση, και γινεσαι, ως δια μαγειας, περισσοτερο...αρεστός;...αποδεκτός;.... απο διαφορες κοινωνικες ομαδες...οι γονεις σου και οι φιλοι τους ακουν την αποψη σου σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι εκαναν. Γιατι; και στην τελικη, ΠΟΙΟΣ προαγει τετοιους μυθους;
Συμφωνώ γενικά, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τις σπουδές, Imo, αλλά με την διεργασία της "ενηλικίωσης" που συμπίπτει σε πολλούς με τα χρόνια των σπουδών. so? Ποιός υποστήριξε ότι η περίοδος των σπουδών είναι η γη της επαγγελίας και δεν το κατάλαβα???
Θεωρω, με βαση οσα ειπα παραπανω, οτι σχολες, οπως η ιατρικη και, απο προσωπικες εμπειριες, η Σχολη Ηλεκτρολογων Μηχανικων, ειναι πολυ πιο δυσκολες, απο τη μια χρονια των πανελληνιων, ενώ παρ'ολα αυτα δεν υπαρχει το τελεσιδικο. απο εκει και περα, δε θα φτασω στο σημειο να πω, οτι "μια σχεση θα καταστρεψει τις επιδοσεις μου" που μονο ως μια φθηνη δικαιολογια μπορω να την χαρακτηρισω. γιατι τοτε ας ξεχασει τη σχεση στη σχολη της, και μετα, ως εργαζομενη στην υπολοιπη ενηλικη ζωη της!
Ρε συναδελφάκι [δεν το ξερα, εδώ από Αθήνα ή Θεσ/νικη,Πάτρα,Ξάνθη,Ηράκλειο?] τι μου λες τώρα? Αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις "ξεφύγει"? Φυσικά και δεν είπα ότι μια σχέση μπορεί να 'καταστρέψει' τις επιδόσεις (προσωπικά είχα σχέση στη Γ' Λυκείου και μάλιστα με άτομο που δεν στόχευε να περάσει κάπου-ήτοι ήταν ""κάκιστη"" επιρροή με αυτή την έννοια), είπα ότι μου φαίνεται πολύ λογικό (με βάση τη δικιά μου κοσμοθεωρία) κάποιος να επιλέγει να μην κάνει σχέση αν νιώθει ότι δεν θα καταφέρει να συγκεντρώνεται! Προσωπικά και στο Λύκειο και στο πολυτεχνείο, ήμουν [και είμαι] άνθρωπος που αν πει "τώρα διαβάζω" κλειδώνει όλο το σύμπαν απέξω και δεν τον νοιάζει αν καίγεται ο κόσμος! Γνωρίζω όμως και πάρα πολλούς (συμπεριλαμβανομένης μιας καλής φίλης) που εδώ είχε το βιβλίο της Χημείας και έμενε 5 ώρες πάνω από μια σελίδα να ονειροπολεί τον καλό της που δεν είναι μαζί τώρα και πρέπει να κάτσει να διαβάσει! έ, και δεν διάβαζε όπως καταλαβαίνεις, αλλά έγραψε κάτι ωραιότατα ερωτικά γράμματα που του τα έδινε την επόμενη μέρα (καθότι στη δική μου παλαιολιθική εποχή δεν είχαμε κινητά να ανταλλάζουμε sms). Αν κάποιος αναγνωρίζει ότι δεν μπορεί πετύχει να είναι συνεπής αλλά νιώθει ότι κάτι θα τον αποσπάσει θα τον κρεμάσουμε στο απόσπασμα?
Τον χάνω το συλλογισμό σου:worry:
ποιοι ακριβως θεωρουνε; γιατι με τον τροπο που το παρουσιαζεις, μου φαινεται οτι πιστευεις οτι η πλειονοτητα, αν οχι η ολοτητα, το στηριζει αυτο.
Αναζήτησε μνμ στις προηγούμενες σελίδες αναφορικά με τις ανατολικές (και όχι μόνο) χώρες και τις συνήθειες. Αν ήμουν εγώ αυτή τη φορά υπερευαίσθητη, my bad, ζητάω συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πού είπα εγώ τα παραπάνω για τις σχέσεις??? Το παράδειγμα ήταν για την ΄απαξίωση' της προσπάθειας της τρίτης λυκείου και για ατάκες του στυλ "καλά η τάδε σχολή είναι μανίκι η 3η λυκείου είναι αέρας".
το θεμα ειναι οτι ΕΣΥ δεν ειπες τιποτα για τις σχεσεις, ομως το ατομο που απευθυνθηκαμε ειπε. και συγκρητικα με πολλες σχολες, η 3η λυκειου ειναι αερας :redface:

Θα το ξέρεις γιατί είσαι φοιτητής, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρεις. Για μένα και για πολλούς ακόμα ίσχυε, φαντάζομαι δεν έχω κατέβει από άλλο πλανήτη. Είναι άλλο το άγχος που περιγράφεις από αυτό που ενέχουν οι πανελλήνιες. Και μόνο το γεγονός ότι -θεωρητικά- τα ξενύχτια είναι για πράγματα που επέλεξες να σπουδάσεις και όχι για αυτά που "πρέπει", + όπως ξανάπα, οτι δεν είναι τόσο έντονο το αγχος γιατί εχεις κι άλλες πολλές ευκαιρίες...
και ναι και οχι, εξαρταται με το ποσο μπορει να σε στηριξουν οικονομικα οι δικοι σου. και αυτο δεν νομιζω να αναιρει το γεγονος οτι πολλες σχολες ειναι πολυ πιο δυσκολες!
Αναζήτησε μνμ στις προηγούμενες σελίδες αναφορικά με τις ανατολικές (και όχι μόνο) χώρες και τις συνήθειες. Αν ήμουν εγώ αυτή τη φορά υπερευαίσθητη, my bad, ζητάω συγγνώμη.
ειναι λαθος τους αν γενικευουν, αλλα διαφορες κοπελες που προερχονται απο συντηρητικές οικογενειες οντως υιοθετουν αυτη την αντιληψη.
ωρίζω όμως και πάρα πολλούς (συμπεριλαμβανομένης μιας καλής φίλης) που εδώ είχε το βιβλίο της Χημείας και έμενε 5 ώρες πάνω από μια σελίδα να ονειροπολεί τον καλό της που δεν είναι μαζί τώρα και πρέπει να κάτσει να διαβάσει! έ, και δεν διάβαζε όπως καταλαβαίνεις, αλλά έγραψε κάτι ωραιότατα ερωτικά γράμματα που του τα έδινε την επόμενη μέρα (καθότι στη δική μου παλαιολιθική εποχή δεν είχαμε κινητά να ανταλλάζουμε sms). Αν κάποιος αναγνωρίζει ότι δεν μπορεί πετύχει να είναι συνεπής αλλά νιώθει ότι κάτι θα τον αποσπάσει θα τον κρεμάσουμε στο απόσπασμα?
επειδη ακριβως εγω ερωτευθηκα (καψουριαστηκα οπως θελετε να το πειτε) δεν επηρεασε εμενα. επειδη γνωριζω για φιλους και ατομα που εκαναν σχεσεις οι οποιες τελικα τους βοηθησαν να ισορροπουν κ.ο.κ. και αριστευσαν και αυτοι στις πανελληνιες.

Αν κάποιος αναγνωρίζει ότι δεν μπορεί πετύχει να είναι συνεπής αλλά νιώθει ότι κάτι θα τον αποσπάσει θα τον κρεμάσουμε στο απόσπασμα?
αυτος ο καποιος δεν γνωριζει καν! αλλα σιγουρα δεν προκειται να τον κρεμασουμε.


όχι
Kαι εδώ μιλά η εμπειρία
σωστα:P το επιχειρημα μου δεν ειναι καν ορθo:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ετυχε να βρεθω σε μια παρεα ενηλικων κοριτσιων φοιτητριων και επειτα που εκανα μια κουβεντα με μια κοπελα της παρεας, εμαθα οτι πολλες απο αυτες ακομα δεν ειχαν χασει ο,τι πολυτιμοτερο ειχαν...
Παντα πιστευα οτι οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα απο τους αντρες και κανουν ερωτα σε πολυ μικρες ηλικιες απο οτι οι αντρες, εκανα λαθος, αναρωτιεμαι που οφειλεται, γινεται πιο συντηρητικη η κοινωνια μας?
συντηρητικη ειναι η κοινονια μας!απλως δεν το δειχνει!3ερεις ποσες κοπελες ειναι συντηριτικες κ δεν το δειχνουν?ουυυυυυ!
να σου πω εγω συχενομαι τον συντηρικισμο..δεν θεωρω την παρ9ενια κατι πολυτιμο σιγα...3εφτιλα ειναι μετα τα 18 να μην εχεις επαφες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
και αν δεν έχει επαφές με προσωπική επιλογή, εσένα τι σε πειράζει;

γτ πρέπει όλοι και όλες να κάνουν το ίδιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ξεφτίλα?

Και μετά αναρωτιόμαστε πως τα κοριτσάκια το κάνουν από τα 12.Αν υπάρχουν κάποιοι που χαρακτηρίζουν ως ξεφτίλα ένα άτομο 19 χρονών που δεν έχει επαφές(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά ria17) τότε πάμε όλοι μαζί να φουντάρουμε.

Δεν το θεωρώ ντροπή κάποιος να μην έχει επαφές.Δεν γίνεται να κρίνεις κάποιον από τις σεξουαλικές του επαφές.Αυτό είναι ξεφτίλα για μένα.
Θες να μείνεις παρθένος/α μέχρι τον γάμο?Για πάντα? Με γεια σου,με χαρά σου.

Φυσικά και διαφέρουν οι λόγοι από άτομο σε άτομο.Και αυτό είναι που πρέπει να σεβόμαστε;)

Δεν έχω συναντήσει και πολλές κοπέλες που να μην έχουν επαφές μέχρι τα 18 τους(καλώς ή κακώς:/:).Ίσως να ήταν τυχαίο αυτό που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειναι θεμα επιλογης, ας μην προβαινουμε καλυτερα σε χαρακτηρισμους.:)
Και ξερετε γιατι? Γιατι ισως οι χαρακτηρισμοι θεωρηθουν και λιγακι ασχετοσυνη και παρωπιδισμος οπως τον λεω και δε το λεω για να θιξω αλλα για να σκεφτειτε οσοι χαρακτηριζετε τους αλλους (αγαμητες τις παρθενες και κομπλεξικες η ξεφτιλες, πορνες και περιγελως της μη) πως τα μυαλα μας πρεπει ναναι ορθανοιχτα, να χουμε και τις δυο περιπτωσεις κατα νου, χωρις απολυτοτητες, παντα θα μαθανουμε κατι νεο.
Κι εδω σταματα η δικηγορια μου:)

Παντως σημερα οι ανθρωποι χαιρονται τον ερωτα απο νωρις, σε αντιθεση με παλαιοτερα. Δε τους πολυενδιαφερει η ακεραιοτητα του παρθενικου υμενα. Οι παλιες παρθενορραφες ανηκουν πια στο χρονοντουλαπο. Επιστημες εχουν αποδειξει πως(Κοιν/για, Κοιν. ανθρωπο/για) μια γυναικα που δεν ειναι παρθενα σημερα δε θεωρειται ουτε ντροπη, ουτε ανηθικη, ουτε πορνη.

Αν το δουμε απο ορμονικης αποψης, ο εγκεφαλος δεν αντιλαμβανεται αν η γυναικα κανει σεξ ή αυνανιζεται, οι ουσιες που εκρηγνυνται ειναι οι ιδιες(ακομα κι αν δεν υπαρχει διεισδυση, η γυναικα μπορει να ερθει σε οργασμο, κλειτοριδικα) Οποτε δε θεωρειται ''αναγκη'' ας το πουμε οπως δλδ το νερο, το φαγητο. Ομως! κατα τη γνωμη μου παντα ειναι κυριως ψυχολογικη που εχει σα συνεπεια μετα απο καιρο (αν δλδ μια γυναικα 23 χρονων σαν εμενα ας πουμε, αν δεν εχει ερθει σε επαφη) θα εχει περισσοτερα γυναικολογικα προβληματα(το εχω συναντησει και το εχω συζητησει με τα κοριτσια). Κι αυτα, μεσα απο νευρωσεις, ψυχολογικα, υστεριες, ισως και ψυχωση καμμια φορα (τα συζητουσα προσφατα και με τον γυναικολογο μου, που τυγχανει να τα λεμε σα φιλοι)

Παντως θεωρω πως αν ενα ατομο δεν συνεβρισκεται ερωτικα(και δε μιλω μονο για πραξη αυτοικανοποιησης) δημιουργουνται διαφορα οπως να γινει αγριο με τσιτα το νευρικο του συστημα. Δεν μπορει ρε γαμωτο, καποια στιγμη εχει την αναγκη να αγγιξει και να τον αγγιξουν, να αγκαλιασει και να τον αγκαλιασουν, να φιλησει ενα κορμι και να του το φιλησουν, να νιωσει ενα με τον αλλο κι ολες αυτες οι σκεψεις με επιλογη την παρθενια, φερουν σταδιακα-μακροπροθεσμα μια διαφορετικης φυσης ψυχολογικη κατασταση. Δε λέω -πατε πηδηχτειτε- σε καμμια περιπτωση, ειναι καθαρα επιλογη κι αυτο ειναι το γουστοζικο σε σχεση με παλιοτερα που ηταν καταναγκασμος. Οπως εγω ειχα, σε φυσιολογικη θεωρω ηλικια να συνευρεθω ερωτικα, την επιλογη η να περιμενω να παντρευτω μεχρι να νιωσω τον αλλο στο πετσι μου, η να το κανω με αυτον που ημουν ερωτευμενη και να το ζησω σημερα, τωρα, αυτην την στιγμη. Και απο τοτε να το λαχταρω ολο και περισσοτερο γιατι μου αρεσει και με καλμαρει.:)

Kατι ιστορικο που εχω διαβασει. Ο Ιουλιος Καίσαρας σε ρωμαικο εργο ειχε γραψει οτι στους Γερμανους η παρθενια θεωρειτο'' μεγιστη αρετη'' γιατι δυναμωνε τους πολεμιστές στις μάχες, κι αυτο φανταζομαι γιατί ενισχυόταν η αγριοτητα και η σκληροτητα τους....

Τουλαχιστον οσες κοπελες επιλεγουν την παρθενια, ας εχουν τα παντα κατα νου, συνειδητοποιημενα δηλαδη να βαδιζουν σε αυτη την επιλογη κι οχι επειδη ετσι ''μεγαλωσαν'' η επειδη θελουν να ξεχωριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν το δουμε απο ορμονικης αποψης, ο εγκεφαλος δεν αντιλαμβανεται αν η γυναικα κανει σεξ ή αυνανιζεται, οι ουσιες που εκρηγνυνται ειναι οι ιδιες
αμφισβητήσιμο και επικινδυνο..
δεν θελω να το δεχτω,,
τοτε γιατι να κανει σεξ με ανδρα,,αν νιωθει ακριβως την ιδια ηδονη μονη της..

το ξαναλεω,,επικινδυνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
αμφισβητήσιμο και επικινδυνο..
δεν θελω να το δεχτω,,
τοτε γιατι να κανει σεξ με ανδρα,,αν νιωθει ακριβως την ιδια ηδονη μονη της..

το ξαναλεω,,επικινδυνο..

Μα τι με ρωτας τωρα και ντρεπομαι να σου πω λεπτομερως τη διαφορα?:PΘα προσπαθησω.
Ε αλλο πραμα βρε Αγγελε η διεισδυση, αλλο η αυτοικανοποιηση. Οι ιδιες ουσιες εκρηγνυνται, οργασμος ο ενας οργασμος κι ο αλλος, ηδονη το ενα ηδονη το αλλο αλλα δεν ειναι το ιδιο (ψυχολογικα, συνασθηματικα, εγκεφαλικα πως να το πω) οταν εχεις το αρσενικο διπλα σου, πανω σου, κατω σου wherever τελοσπαντων:redface:
Ασε και το αλλο, μη το θεωρεις επικινδυνο μη στα φορεσει η αλλη με το χερι της. Αν εχετε χημεια εσενα θα προτιμα:P
Καταλαβες τωρα?
Ε κι αμα δε καταλαβες, θα σου πει λεπτομερειες αλλο κοριτσι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η παρθενία καλό είναι να χάνεται όσο το δυνατόν νωρίτερα, και η σωματική και η παρθενία του μυαλού, και για γυναίκες και για άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μα τι με ρωτας τωρα και ντρεπομαι να σου πω λεπτομερως τη διαφορα?:PΘα προσπαθησω.
Ε αλλο πραμα βρε Αγγελε η διεισδυση, αλλο η αυτοικανοποιηση. Οι ιδιες ουσιες εκρηγνυνται, οργασμος ο ενας οργασμος κι ο αλλος, ηδονη το ενα ηδονη το αλλο αλλα δεν ειναι το ιδιο (ψυχολογικα, συνασθηματικα, εγκεφαλικα πως να το πω) οταν εχεις το αρσενικο διπλα σου, πανω σου, κατω σου wherever τελοσπαντων:redface:
Ασε και το αλλο, μη το θεωρεις επικινδυνο μη στα φορεσει η αλλη με το χερι της. Αν εχετε χημεια εσενα θα προτιμα:P
Καταλαβες τωρα?
Ε κι αμα δε καταλαβες, θα σου πει λεπτομερειες αλλο κοριτσι:D

αχ κοπέλα μου...
πόσο φυσιολογικά μιλάς :)

έχουμε πήξει από μπαρούφες από άλλες κοπέλες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γτ πρέπει όλοι και όλες να κάνουν το ίδιο; :hmm:
Γιατί είναι αρκετά πιθανό να το δουν ανταγωνιστικά το θέμα αυτό μεταξύ τους.
Είθισται να αρχίζει το σεξ μία κοπέλα και να ζηλέψουν οι φίλες της, οπότε αρχίζουν να οργώνουν όλο το αγροτικό και επαρχιακό δίκτυο του Κιλκίς και της ευρύτερης Μακεδονίας. :P


Δεν αναφέρομαι φυσικά στα άτομα που ορθώς δεν δίνουν σημασία στην προσωπική ζωή των φίλων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η παρθενία καλό είναι να χάνεται όσο το δυνατόν νωρίτερα, και η σωματική και η παρθενία του μυαλού, και για γυναίκες και για άντρες.

Με εκπλήσεις δυσάρεστα.Θα το έλεγες αυτό σε μια συζήτηση πατέρα-κόρης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top