• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

Solon

Νεοφερμένος

Ο Solon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κολίτιδα (ήπια ή/και μη ειδική), Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου, Σπαστική Κολίτιδα

Τα περιεχόμενα του παχέως εντέρου είναι ο κύριος προσδιοριστικός παράγοντας της υγείας και της λειτουργίας των εντέρων και ένα σπαστικό κόλον δεν αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα αυτό. Λίγοι γιατροί έχουν ακόμη και μια στοιχειώδη κατανόηση της επίδρασης που μπορεί να έχουν τα τρόφιμα στο σώμα: είναι ανέτοιμοι να αντιμετωπίσουν την υγεία και την ασθένεια από τη θεμελιώδη αυτή την προοπτική.

Ενδεχομένως είναι υπερβολικά απλό και προφανές γεγονός ότι τα περιεχόμενα του παχέος εντέρου θα καθορίσουν κατά πόσον ή όχι τα κόπρανα θα είναι μεγάλα ή μικρά, σκληρά ή μαλακά, και αν η αφόδευση θα είναι επώδυνη, εάν αίμα και βλέννα θα συνοδεύουν το πέρασμα των κοπράνων.

Τα σωστά περιεχόμενά των κοπράνων που κάνουν ένα κόλον υγιές είναι τα υπολείμματα των τροφών μετά τη δράση της πεπτικής λειτουργίας σε τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες και χαμηλή σε λιπαρά, μέρη μιας δίαιτας που στερείται όλων των ζωικών τροφών (κυρίως γαλακτοκομικά προϊόντα). Οι ίνες καταπραΰνουν το ερεθισμένο έντερο. Αντίθετα με τη δημοφιλή αντίληψη, οι ίνες δεν είναι χοντρά κνησμώδη σκέλη των φυτικών υλικών, όπως οι τρίχες σε μια σκούπα. Φυτικές ίνες είναι ένας γενικός όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει μακρές πολύπλοκες αλυσίδες μορίων ζάχαρης που είναι συνδεμένα με δεσμούς που αντιστέκονται στην κανονική πέψη από ένζυμα στο λεπτό έντερο του ανθρώπου και συνεπώς καταλήγουν περισσότερο ή λιγότερο ανέπαφα στο παχύ έντερο. Τα εντερικά βακτήρια στο κόλον έχουν την ικανότητα να σπάσουν κάποιους από τους δεσμούς σε αυτές τις ίνες. Αυτά τα μικροσκοπικά υπολείμματα των ινών είναι μαλακά, δεν είναι ερεθιστικά για το εντερική επένδυση, και απορροφούν το νερό για να βοηθήσουν στο σχηματισμό μαλακών κοπράνων με μεγάλο όγκο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι με σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου σημειώνουν βελτίωση σχεδόν αμέσως μόλις αρχίζουν μια διατροφή με βάση το άμυλο που περιέχει όλα τα είδη των φρέσκων (κατεψυγμένων η μη) φυτικών τροφών.

Αντί να κατηγορείτε τον εαυτό σας, το άγχος, τη συναισθηματική σας κατάσταση, παράγοντες που δε σχετίζονται καθόλου με το θέμα του thread, καλύτερα να συγκεντρώσετε την προσοχή σας στα περιεχόμενα του εντέρου σας. Μια διατροφή βασισμένη στο άμυλο ανακουφίζει σχεδόν εν μια νυκτί από αυτή τη "ψυχολογική" ασθένεια.

Θα πρέπει να φάτε πολλά από αυτά τα καλά τρόφιμα σε πρώτη φάση, προκειμένου να γεμίσει το χαμηλότερο έντερο με τα σωστά πράγματα γρήγορα. Ωστόσο, μια περιστασιακή πάσχων θα πρέπει να αποφύγει συγκεκριμένες φυτικές τροφές που μπορεί να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση. Τρόφιμα από το φυτικό βασίλειο, που είναι πασίγνωστα για την πρόκληση "αλλεργικού τύπου" αντιδράσεων είναι το σιτάρι και τα εσπεριδοειδή και θα πρέπει να αποφεύγονται όταν επιχειρείται αρχικά να σταματήσει ο ερεθισμός του εντέρου. Ως ένα τελικό στάδιο προς την επίλυση μιας δύσκολης περίπτωσης του συνδρόμου του ευερέθιστου εντέρου η δίαιτα Εξάλειψης πρέπει να ακολουθηθεί.

Αν η κολίτιδα προκαλείται από «καυτερά μπαχαρικά», όπως η μεξικάνικη σάλσα ή το ινδικό κάρυ, τότε η λύση είναι προφανής - εξάλειψη αυτών των ερεθιστικών.

Πηγή: https://www.drmcdougall.com/med_colitis.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ πως η αντιμετώπιση του ΣΕΕ είναι πρωτίστως διατροφική. Αν όμως ήταν μόνον αυτό, το πρόβλημα θα είχε λυθεί για όλους. Κάθε πρόβλημα υγείας αφορά στο γενικότερο τρόπο ζωής, μέρος της οποίας είναι και η διατροφή. Επομένως η αντιμετώπισή του πρέπει να έχει ολιστική μάλλον, παρά απομονωτική στόχευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ocyalos

Νεοφερμένος

Ο Ocyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κκ Πάσχω από αυτό που οι γαστρεντερολόγοι και οι παπούδες μας λένε "σπαστική κωλυτιδα" ανορθόγραφα η μη γραμμένη, από το 1993.
όλα όσα αναφέρουν οι παραπάνω φίλοι τα έχω δοκιμάσει αυτά τα χρόνια που περάσαν - ούτε ο πελοπονησιακός πόλεμος να ήταν.
Πρόσφατα βρέθηκε κάποιος γιατρός που τυχαία βρέθηκα στο ιατρείο του και μου μίλησε για τον ¨ΟΙΚΟΓΕΝΗ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΠΥΡΕΤΟ".
Άγνωστη λέξη μέχρι πριν λίγες ημέρες. Η επιμονή του, ότι από αυτό πάσχω, με εξανάγκασε να ψάξω και να βρω ΠΟΙΟΣ & ΠΟΥ κάνει αυτή την ειδική εξέταση - αν είναι δυνατόν, σε μία χώρα που τελικά από 'τι φαίνεται, πάσχουν οι δύο στους τρεις. Βρήκα λοιπόν άκρη και πήρα την απάντηση. Ναι πάσχω από Οικογενή μεσογειακό πυρετό........ τι σημαίνει αυτό και ποια είναι η θεραπεία θα μου πει ο γιατρός. Επιτέλους μετά από 19 χρόνια!!!!! Παρεπιπτόντως η ασθένεια ως ασθένεια, αναγνωρίστηκε το 1994 και επιβεβαιώθηκε το 1997 αλλά ΔΕΝ υπάρχει θεραπεία, μόνο συντήρηση. Μείνετε συντονισμένοι, νεότερα σε λίγες ημέρες. όποιος χρειάζεται λεπτομέρειες ας στείλει προσωπικό μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
κκ Πάσχω από αυτό που οι γαστρεντερολόγοι και οι παπούδες μας λένε "σπαστική κωλυτιδα" ανορθόγραφα η μη γραμμένη, από το 1993.
όλα όσα αναφέρουν οι παραπάνω φίλοι τα έχω δοκιμάσει αυτά τα χρόνια που περάσαν - ούτε ο πελοπονησιακός πόλεμος να ήταν.
Πρόσφατα βρέθηκε κάποιος γιατρός που τυχαία βρέθηκα στο ιατρείο του και μου μίλησε για τον ¨ΟΙΚΟΓΕΝΗ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΠΥΡΕΤΟ".
Άγνωστη λέξη μέχρι πριν λίγες ημέρες. Η επιμονή του, ότι από αυτό πάσχω, με εξανάγκασε να ψάξω και να βρω ΠΟΙΟΣ & ΠΟΥ κάνει αυτή την ειδική εξέταση - αν είναι δυνατόν, σε μία χώρα που τελικά από 'τι φαίνεται, πάσχουν οι δύο στους τρεις. Βρήκα λοιπόν άκρη και πήρα την απάντηση. Ναι πάσχω από Οικογενή μεσογειακό πυρετό........ τι σημαίνει αυτό και ποια είναι η θεραπεία θα μου πει ο γιατρός. Επιτέλους μετά από 19 χρόνια!!!!! Παρεπιπτόντως η ασθένεια ως ασθένεια, αναγνωρίστηκε το 1994 και επιβεβαιώθηκε το 1997 αλλά ΔΕΝ υπάρχει θεραπεία, μόνο συντήρηση. Μείνετε συντονισμένοι, νεότερα σε λίγες ημέρες. όποιος χρειάζεται λεπτομέρειες ας στείλει προσωπικό μήνυμα.

Μας γράφεις σε παρακαλώ σε τί είδους γιατρό πήγες?
Σε γαστρεντερολόγο?
Και ποια ειδική εξέταση έκανες ώστε να σου βγάλει τη διάγνωση?
Δεν σου στέλνω ΠΜ ακόμα, γιατί πιστεύω ότι αυτές σου οι απαντήσεις θα ενδιαφέρουν πολυ κόσμο.
Και το γιατρό αν μας έλεγες καλά θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ocyalos

Νεοφερμένος

Ο Ocyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μας γράφεις σε παρακαλώ σε τί είδους γιατρό πήγες?
Σε γαστρεντερολόγο?
Και ποια ειδική εξέταση έκανες ώστε να σου βγάλει τη διάγνωση?
Δεν σου στέλνω ΠΜ ακόμα, γιατί πιστεύω ότι αυτές σου οι απαντήσεις θα ενδιαφέρουν πολυ κόσμο.
Και το γιατρό αν μας έλεγες καλά θα ήταν.

Ο γιατρός Ναι είναι γαστρεντερολόγος. Η διάγνωση γίνεται μέσω DNA και γίνεται στο ΛΑΙΚΟ και στο Ιατρικό του Πανεπιστημιου Κρήτης, είδα ότι γίνεται και κάπου στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν το έψαξα παραπάνω. Πρέπει να σε στείλει ο γιατρός σου, για να γίνει η εξέταση.
Τα ονόματα των γιατρών δεν μπορώ να τα κοινοποιήσω όπως καταλαβαίνετε.
Δείτε τα παρακάτω Link
https://www.patris.gr/articles/90845/42943?PHPSESSID=
https://www.intergenetics.eu/1233+M54a708de802.html
https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Grecia/14.htm
https://www.iatrikionline.gr/Respiratory23/pyretos.htm
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ σημαίνει ότι επειδή έχω εγώ τελικά την πάθηση, ότι όλοι όσοι βρίσκονται εδώ έχουν το ίδιο. Τα συμπτώματα θα κατευθύνουν το γιατρό σας εάν θα σας στείλει για αυτή την εξέταση ή όχι. Να σημειώσω τα συμπτώματα και δεν θα κάνω μνεία στις θεραπείες, αφού ΟΛΕΣ έχουν αποτύχει.
Συμπτώματα
Καθόλα Φυσιολογική ζωή, τρώγοντας και πίνοντας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, καυτερά ή μη, πρασινάδα, όσπρια, κρέας, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ! και για άγνωστο χρονικό διάστημα, είτε 2 μηνών μπορεί και 6άμηνο.
Ξαφνικά από το πουθενά, Φούσκωμα, πόνος σε όλη τη κοιλιά, στο υπογάστριο, Παντού ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟΣ 38 και πάνω για 24 ώρες τουλάχιστον. Η κρίση κρατάει τρία 24ωρα το μέγιστο και μετά ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ, σαν να μην έχει γίνει τίποτε τα προηγούμενα 24ωρα. Η κρίση μπορεί να επαναληφθεί μέσα στις επόμενες 6-8 ημέρες και να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση για κάνα δυο μήνες ή να σε ξεχάσει για το επόμενο δίμηνο ακόμη και εξάμηνο. Η οποιαδήποτε θεραπεία ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΗ χωρίς οποιοδήποτε αποτέλεσμα, ειδικά κατά την κρίση.
Και πάλι προσοχή, το κλειδί για να θεωρήσει ο γιατρός ότι δεν ειναι ΣΕΕ, είναι ο Πυρετός.
Τα ονόματα των γιατρών δεν μπορώ να τα κοινοποιήσω όπως καταλαβαίνετε.
Δείτε τα παρακάτω Link
https://www.patris.gr/articles/90845/42943?PHPSESSID=
https://www.intergenetics.eu/1233+M54a708de802.html
https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Grecia/14.htm
https://www.iatrikionline.gr/Respiratory23/pyretos.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Πραγματικά χρήσιμα όλα αυτά.

Μάλλον εγώ δεν εμπίπτω σ αυτή την κατηγορία, μιας και δεν έχω κάνει ποτέ μα ποτέ πυρετό.
Τουλάχιστον τον πυρετό που περιγράφεις.

Εγώ απλά ενώ είμαι μια χαρά και τρώω τα πάντα, ξαφνικά τσουπ, η κοιλιά μου φουσκώνει.
Συνήθως το παθαινω με το junk food.
Μάλλον, έχω συνηθίσει την υπερβολικά υγιεινή διατροφή και πολλα επεξεργασμένα μου προκαλούν απίστευτο φούσκωμα.
Σοβαρά έχουν σηκωθεί από λεωφορείο, για να κάτσω. Νόμιζαν ότι ήμουν στον μήνα μου.
Ενώ κανονικά η κοιλιά μου δεν υπάρχει, πάει προς τα μέσα.

Ίσως η ομοιοπαθητική να είναι η λύση στο πρόβλημά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ocyalos

Νεοφερμένος

Ο Ocyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Πραγματικά χρήσιμα όλα αυτά.

Μάλλον εγώ δεν εμπίπτω σ αυτή την κατηγορία, μιας και δεν έχω κάνει ποτέ μα ποτέ πυρετό.
Τουλάχιστον τον πυρετό που περιγράφεις.

Εγώ απλά ενώ είμαι μια χαρά και τρώω τα πάντα, ξαφνικά τσουπ, η κοιλιά μου φουσκώνει.
Συνήθως το παθαινω με το junk food.
Μάλλον, έχω συνηθίσει την υπερβολικά υγιεινή διατροφή και πολλα επεξεργασμένα μου προκαλούν απίστευτο φούσκωμα.
Σοβαρά έχουν σηκωθεί από λεωφορείο, για να κάτσω. Νόμιζαν ότι ήμουν στον μήνα μου.
Ενώ κανονικά η κοιλιά μου δεν υπάρχει, πάει προς τα μέσα.

Ίσως η ομοιοπαθητική να είναι η λύση στο πρόβλημά μου.
Αγαπητή, Πρώτο πράγμα που θα έκανα στη θέση σου: Έλεγχο για έλλειψη του ενζύμου της Λακτάσης.
Η λακτόζη του γάλακτος προκαλεί αυτού του είδους τα φουσκώματα ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ.
Η Λακτόζη δεν βρίσκεται μόνο στο γάλα ή στο τυρί. ΚΡΥΒΕΤΑΙ σε πάρα πολλά προϊόντα και ΔΗ στα junk food (πατατάκια, γαριδάκια, cheesburger καί ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Ponstan ας πούμε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αγαπητή, Πρώτο πράγμα που θα έκανα στη θέση σου: Έλεγχο για έλλειψη του ενζύμου της Λακτάσης.
Η λακτόζη του γάλακτος προκαλεί αυτού του είδους τα φουσκώματα ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ.
Η Λακτόζη δεν βρίσκεται μόνο στο γάλα ή στο τυρί. ΚΡΥΒΕΤΑΙ σε πάρα πολλά προϊόντα και ΔΗ στα junk food (πατατάκια, γαριδάκια, cheesburger καί ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Ponstan ας πούμε........

Θα πάω να την κάνω αυτή την εξέταση.
Η μόνη μου αμφιβολία είναι επειδή κάποια στιγμή αφαίρεσα από τη διατροφή μου όλα τα τρόφιμα που έκανε μπαμ ότι είχαν λακτόζη ή γλουτένη (πήρα δηλαδή ψωμί και γάλα χωρίς γλουτένη / λακτόζη κτλ), αλλα τα κατά καιρούς φουσκώματα παρέμειναν.
Όμως έχεις δίκιο, μπορεί να κατανάλωσα κάποιο τρόφιμο που δεν φαινόταν ότι είχε λακτόζη ή γλουτένη.

Και αυτή η εξέταση είναι αίματος και γίνεται σε γαστρεντερολόγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ocyalos

Νεοφερμένος

Ο Ocyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα πάω να την κάνω αυτή την εξέταση.
Η μόνη μου αμφιβολία είναι επειδή κάποια στιγμή αφαίρεσα από τη διατροφή μου όλα τα τρόφιμα που έκανε μπαμ ότι είχαν λακτόζη ή γλουτένη (πήρα δηλαδή ψωμί και γάλα χωρίς γλουτένη / λακτόζη κτλ), αλλα τα κατά καιρούς φουσκώματα παρέμειναν.
Όμως έχεις δίκιο, μπορεί να κατανάλωσα κάποιο τρόφιμο που δεν φαινόταν ότι είχε λακτόζη ή γλουτένη.

Και αυτή η εξέταση είναι αίματος και γίνεται σε γαστρεντερολόγο?

Όχι δεν την κάνει γαστρ/γος. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ποιος την κάνει. Εγώ την έχω κάνει πολλά χρόνια πριν και δεν θυμάμαι που και ποιός.
Πάντως η Λακτόζη κρύβεται παντού, πχ σε έκδοχα φαρμάκων 1000%.
κράτα με ενήμερο, καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Όχι δεν την κάνει γαστρ/γος. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ποιος την κάνει. Εγώ την έχω κάνει πολλά χρόνια πριν και δεν θυμάμαι που και ποιός.
Πάντως η Λακτόζη κρύβεται παντού, πχ σε έκδοχα φαρμάκων 1000%.
κράτα με ενήμερο, καλή επιτυχία

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα χω νέα σύντομα. Καλή επιτυχία και σ εσένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Γ.

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά . Το φόρουμ το βρίκα στην τύχη ψάχνωντας μια λύση στο πρόβλημά μου , που δεν είναι άλλο από υπερευαίσθητο έντερο:mad:.
Πρίν 1 + χρόνο μετακόμισα μόνιμα Αγγλία (λόγω κρίσης , να μην ανοίξω κι αυτο το θέμα:/:). Όλα μια χαρά , ποτέ δεν είχα πρόβλημα με στομάχι έντερο κτλ. Σίγουρα δεν διεκδικώ βραβείο υγειυνής διατροφής αλλά δεν έτρωγα ποτέ και τα χειρότερα.
2 μήνες, λοιπόν, αφότου έφτασα Αγγλία μια μέρα έφαγα ένα σαντουιτς το οποίο αγόρασα απο γνωστη αλυσίδα σουπερμάρκετ της Αγγλίας, να πω ότι λεγόταν chicken feast (περιείχε δηλ. διάφορα είδη κοτόπουλου σε ένα σάντουιτς). Αυτό έγινε κατά της 5 το απογευμα. Στις 6 πήγα στη δουλειά κι ολα ήταν μια χαρά , ώσπου κατα της 23.00 άρχισα να νιώθω κουρασμένος και ζεστός. Για να μην τα πολυλογώ στις 2.00 το πρωί ακόμα στην δουλειά , δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Κατέληξα για 3 περίπου μέρες με υψηλό πυρετό κι αφού πέρασε κι ο πυρετός , από τότε έχω να αφαιδεύσω σαν άνθρωπος:mad:. Δεν μπορώ να φάω ότι θέλω ή τουλάχιστον ότι έτρωγα πριν γιατι φουσκώνω νιώθω εκνευριστική πίεση εκ των έσω μου και βέβαια έντονους εντερικους σπασμούς. Τα κοπρανά μου εννοειται έκτωτε δεν είναι όπως ήταν. Ο γιατρός που επισκεύτηκα το καλοκαίρι ξοδεύωντας χρόνο και 400 ευρουλάκια χωρίς βενζίνες μου είπε ότι έχω υπερευαίσθητο έντερο. Αφού βέβαια έκανα πρώτα κωλονοσκόπηση , γαστροσκόπιση , αξονική, αίματος, ούρων και κοπράνων .
Μου εδωσε μια αγωγή η οποία δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι γιατροί στην Αγγλία δεν είναι και οτι καλύτερο και πρεπει να περιμένω το καλοκαίρι για να επισκευθω ξανά γιατρό στην Ελλάδα. Πρεπει να πω ότι επειδή προσπαθώ να τρώω μη λιπαρα φαγητα και για μια περίοδο έτρωγα μόνο ρύζι , έχω χάσει περίπου 10 κιλά.
Δυστυχώς χωρίς να το καταλάβω έτσι μια τυχαία μέρα έπαθα κάτι που μου έχει αλλάξει τη ζωή και δεν ξέρω τι μπορώ να κανω και σίγουρα δεν νιώθω ο υγιης άνθρωπος που ήμουν πριν. Όλες οι δίαιτες για υπερευαίσθητο έντερο δεν είναι σαφής , η ίδια η πάθηση δεν είναι σαφής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azucar

Νεοφερμένος

Η azucar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχω εδώ και 7 περίπου χρόνια το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου, χωρίς να γνωρίζω αρχικά τι έχω και αφού έψαξα αρκετά για να καταλήξω να πιστεύω ότι από αυτό πάσχω (με διάγνωση βέβαια γιατρού).
Με τα χρόνια η συχνότητα των ασχημάτιστων κενώσεων αυξήθηκε , σε μία φορά την εβδομάδα τουλάχιστον. Το αποτέλεσμα ήταν το γνωστό όπως φαίνεται τελικά για αυτούς που πάσχουν από αυτό το σύνδρομο. Άρχισα να κλείνομαι στο σπίτι ώστε να νιώθω ασφάλεια, αλλά να έχω και την εύκολη πρόσβαση στο χρήσιμο αυτό δωμάτιο για εμάς, την τουαλέτα!!! Σαφώς και έχω πιει και πολλά immodium, duspatalin κ.ο.κ..
Τελευταία αποφάσισα να κάνω κάτι για τον εαυτό μου, επειδή ένιωθα ότι ή θα παραιτηθώ από τη ζωή ή θα παλέψω άλλη μια φορά πιο δυνατά αυτή τη φορά, αποφεύγοντας τις εύκολες λύσεις. Γιατί κακά τα ψέματα το να πίνουμε χάπια και να τρώμε μακαρόνια και βραστές πατάτες είναι εύκολη λύση τελικά. Γιατί εμείς που πάσχουμε από αυτό το σύνδρομο πρέπει να καταλάβουμε προφανώς ότι η ζωή μας δεν θα είναι ποτέ απλή και η ίδια με πριν αλλά και με άλλους ανθρώπους. Αφήστε που από αυτή τη διατροφή άρχισε να πάσχει και ο οργανισμός μου αλλιώς, διότι μία προδιάθεση με τόσα μακαρόνια σου κάνει ένα μελλοντικό ζάχαρο.
Συνεπώς βρήκα ένα ειδικό παθολόγο, τυχαία από μία φίλη, ο οποίος τα βλέπει τα πράγματα ολιστικά. Στο ιατρείο του έκανα το τεστ διατροφικής δυσανεξίας. Τρεις εβδομάδες τώρα τρώω πολύ αυστηρά ότι με συμβούλευσε ο γιατρός. Και παίρνω εκείνα τα φυτικά φάρμακα που πουλάνε τα φαρμακεία αλλά όπως κατάλαβα και καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.
Τρώω απλές τροφές και πράγματα που αποκλειστικά ταιριάζουν σε εμένα, τυρί πουθενά βέβαια, αυτό σημαίνει ότι διαβάζω όλες τις συσκευασίες και δεν παίρνω τίποτα που να λέει γλουτένη και ότι υποψιάζομαι ότι έχει ίχνη γάλακτος (π.χ. γαλοπούλα για το τοστ, πιο τόστ βέβαια και το ψωμί έχει και αυτό λακτόζη). Όλα αυτά απαιτούν χρόνο και κόπο και αρκετά χρήματα για τα φάρμακα και το γιατρό.
Να καταλάβετε φτιάχνω μόνη το ψωμί μου χωρίς μαγιά. Και είναι αρκετά αυτά που δεν μου επιτρέπονται.
Σημασία όμως έχει ότι τώρα πια για τρεις συνεχόμενες εβδομάδες δεν έχω καμία διάρροια σε αντίθεση με τη συχνότητα που είχα πριν.
Και σημασία έχει επίσης ότι η διατροφή μου δεν θα είναι για πάντα αυτή σύμφωνα με το γιατρό.
Περιμένω και εγώ να δω τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας μου, που είναι όλη δική μου, όπως και το σύνδρομο αυτό. Δυσκολία υπάρχει στο να πάω για φαγητό με παρέα, αλλά ούτως ή άλλως είχα δυσκολία και πρίν και επιπροσθέτως ταπείνωση.
Θα κάνω ότι μπορώ και ελπίζω κάποια στιγμή να μου πει ο γιατρός οτι είχα μια λάθος διάγνωση και ότι κάποια στιγμή θα ζω χωρίς αυτό. Άλλωστε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ocyalos

Νεοφερμένος

Ο Ocyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ιατρική παραίνεση ! Επισκεφθείτε έναν ΠΑΘΟΛΟΓΟ. Συζητήστε μαζι του το θέμα σας εάν μαζι με το έυερέθιστο έντερο έχετε και πυρετό. Εάν έχετε και αλλα περίεργα συμπτώματα, όπως πρηξίματα άκρων η πόνους στις κλειδωσεις η έξανθήματα που έρχονται και φεύγουν χωρις αιτία. Οι Πιθανότητες να μην ειναι έυερέθιστο έντερο και να έχετε μετάλλαξη στο DNA ειναι πάρα πολλές. Αχαρτογραφητη η περιοχή αυτη και η ασθένεια θερίζει τους λαούς στη λεκάνη της Μεσογείου. Ισραηλιτες, Τούρκοι και έλληνες ειναι οι ΚΑΤ εξοχήν ασθενείς. Ονομάζεται Οικογενης Μεσογειακός Πυρετός, η θεραπεία ειναι πολυ απλή και η εξακρίβωση πολυ εύκολη. Πρέπει όμως να δείτε τον σωστό γιατρό που ειναι ενημερωμένος και να σας κάνει τη σωστή εξέταση. Εάν όλες οι εξετάσεις σας ειναι αρνητικές σε κάποια πάθηση, τότε έχετε πολλές πιθανότητες να ανήκετε σε αυτη την κατηγορία των ασθενών με ΟΜΠ. Διαβάστε τη βιβλιογραφία με τίτλο ΟΙΚΟΓΕΝΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΚΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ, θα βρείτε αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο. Εάν θέλετε μπορω να σας συστήςω γιατρούς που ασχολούνται. Εγω πάντως μετα απο 19 χρονια βρήκα την υγεία μου, απλά βρήκα τον γιατρό που ασχολήθηκε και ήταν ενημερωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

Η Σοφιαγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Υποφερω και εγω απο σπαστικη κολιτιδα και πραγματικά έχει αλλάξει η ζωή μου η κοιλια μου μόνιμα τουμπανιασμενη να φουσκώνω με 3 μπουκια φαγητό κάκιστη πεψη πόνοι σπασμοι όλα αυτά μετα απο μια γαστρεντεριτιδα περνώ λιμπραξ αλλα τπτ υποφερωω καμία λύση κανείς που να το παρουσίασε μετα απο γαστρεντεριτιδα υπάρχει ;;; Το εχω ένα χρόνο και εχω κουραστει !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Παιδια δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με την εν λογω παθηση αλλα μια φορα που ειχα γαστρεντεριτιδα για 4 μερες ειχα μαρτυρησειιι :P οτι χειροτερο εχω ζησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
επειδη τυχαινε να το εχει αυτο το δυσαρεστο προβλημα μια πρωην κοπελα μου που συζουσαμε κοντα στα 2 χρονια γνωριζω τι την θεραπευσε!τον πρωτο χρονο ειχαμε δοκιμασει τα παντα για να βρουμε λυση τσαγια,βοτανα,μπαχαρικα,χαπια biocolon με προβιοτια και πρεβιοτικα κ.α!Το αποτελεσμα μηδενικο και η κοπελα μου δεν εβλεπε καμια βελτιωση και αυτο με στεναχωρουσε και εμενα!Επειτα ανατρεξαμε σε 3 γαστρεντερολογους οπου της εκαναν οτι εξεταση υπηρχε οπως κωλονοσκοπηση,αιματολογικες εξετασεις ακομα και γαστροσκοπηση οπου και ευτηχως δεν βρεθηκε απολυτως τιποτα!Δοκιμασε πολλα χαπια που της προτεινανε ανα περιοδους οπως το ultra levure,ibutin,duspatalin,imodium αλλα το αποτελεσμα και παλι μηδενικο!πεταμενα λεφτα!Ωσπου τυχαια ανακαλυψαμε την Αμερικη εννοω την πληρη γιατρεια απο τους πονους και τα ενοχλητικα φουσκωματα με το φυτικο ανθρακα οπου δεν απαιτειτε συνταγη γιατρου και λεγετε Arkocaps-ενεργος ανθρακας!ειναι ενα χαπι εντελως φυτικο και ακινδυνο κυκλοφοριας 2012 και παρασκευαζετε απο λαδι καρυδας!συμπληρωματικα πηρε και την βοηθησαν επισης αρκετα αλλα 2 φυτικα σκευασματα,το ενα το βγαζει η ιδια εταιρεια το Arkocaps μαραθο οπου παλι δεν απαιτητε ιατρικη συνταγη και το peppermint oil menta της εταιρειας lamberts!Αυτα τα επαιρνε ως εξης-καθε πρωι ενα δισκιο μεντας πριν το φαγητο και ενα δισκιο ενεργο ανθρακα,το μεσημερι 2 ωρες πριν το φαγητο 1 δισκιο ενεργο ανθρακα και το βραδυ παλι 2 ωρες πριν το φαγητο 1 δισκιο μαραθο και 1 δισκιο ενεργο ανθρακα!τα αποτελεσματα θεαματικα!εφυγαν τα φουσκωματα,οι διαρροιες,οι πονοι χαμηλα στην κοιλια!και το πιο ωραιο ειχε αρχισει να τρωει τα παντα,να καπνιζει και να πινει μαζι μου αμετρητες ποσοτητες αλκοολ!βεβαια δεν συνιστω σε κανενα να αλλαξει τα διατροφικα του προτυπα οπως εκανε η πρωην πια κοπελα μου και να αρχισει στην αρχη τουλαχιστον να τρωει μικρες ποσοτητες απο τροφες που αποδεδειγμενα ερεθιζουν το εντερο οπως τα φασολια!σταδιακα μπορει να αυξησει αυτες τις τροφες αν δει οτι δεν εχει ενοχλησεις!επισης πολυ σημαντικο να καταναλωνετε τουλαχιστον 1 λιτρο νερου με τα χαπια![...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

Η Σοφιαγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστουμεεεεεε σώθηκε με αυτο δηλαδή μακάρι είναι χωρις συνταγή αυτά η κοπέλα σου φουσκώνε με το παραμικρό και είχε δυσπεψια υποφερωω και μένα το αγόρι μου είναι χάλια καθώς πλέον όλη μέρα κλαίω αφού δε μπορώ μα φάω !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε ευχαριστουμεεεεεε σώθηκε με αυτο δηλαδή μακάρι είναι χωρις συνταγή αυτά η κοπέλα σου φουσκώνε με το παραμικρό και είχε δυσπεψια υποφερωω και μένα το αγόρι μου είναι χάλια καθώς πλέον όλη μέρα κλαίω αφού δε μπορώ μα φάω !!!!!
ειναι χωρις συνταγη!η κοπελα μου ειχε πολλα φουσκωματα και πονους χαμηλα στην κοιλια νομιζω περισσοτερο στην αριστερη πλευρα!για δυσπεψια δεν ξερω!θα σου προτεινα να δοκιμασεις το arkocaps ανθρακα και αν δεν βελτιωθει η κατασταση σου μετα απο 1 μηνα χρησης να επισκεφτεις καποιο γιατρο!εγω ομως πιστευω οτι θα σε βοηθησει αρκετα :D!το κοστος ειναι 9 με 10 ευρω το σκευασμα που περιεχει 30 δισκια!αν παιρνεις 2-3 δισκια τη μερα θα χρειαστεις περπου 20 ευρω για ολο το μηνα!αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην το βαζεις κατω και να ξερεις οτι για καθε οργανισμο και αρωστια υπαρχει το καταλληλο αντιδοτο-φαρμακο!το μονο που μενει ειναι να το ανακαλυψεις!:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτο που θελω να προσθεσω και ειναι σημαντικο ειναι να τρωτε πολυ γιαουρτι και να πινετε ξινογαλο.Επισης βοηθαει να τρωτε κρεμες φαριν λακτε.Περιεχουνε παρα μα παρα πολλα πρεβιοτικα και προβιοτικα και ειναι αρκετα ευπευτες γιατι απευθυνονται σε μωρα!κυριως οι κρεμες θα βοηθησουν οσους πασχουνε απο αυτο το συνδρομο παρα μα παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

Η Σοφιαγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι κρέμες που λες απαγορεύονται περιέχουν γάλα που επιβραδύνει τη πεψη και φουσκώνουν

Επίσης εχω κάνει γαστροσκοπηση υπέρηχο ακτινογραφία κοιλιας και οι γιατροί μου είπανε για συνδρομο ευερεθιστου εντερου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top